Alprazolamas, 2mg, modifikuoto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Alprazolamas
1. Kas yra Zomiren ir kam jis vartojamas
Zomiren yra benzodiazepinas. priklausantis vaistų nuo nerimo grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam vidutinio sunkumo ir sunkaus nerimo, kuris būna kartu su depresija ar be jos gydymui bei trumpalaikiam panikos sutrikimo, su agorafobija (erdvės baime ) ar be jos, gydymui.
Zomiren vartojamas kai sutrikimas sunkus, sukelia bejėgiškumą arba didelę kančią.
2. Kas žinotina prieš vartojant Zomiren
Zomiren vartoti negalima:
- jeigu yra alergija alprazolamui, kitiems benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jei sergate sunkiu kvėpavimo funkcijos nepakankamumu;
- jeigu Jums yra diagnuozotas raumenų silpnumas (sunkioji miastenija);
- jei miego metu būna kvėpavimo nutrūkimo epizodų (pasireiškia vadinamasis apnėjos sindromas);
- jeigu sergate sunkiu kepenų funkcijos nepakankamumu.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Zomiren.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi arba kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo kepenų funkcijos nepakankamumas, sergantiems sunkiu kvėpavimo funkcijos nepakankamumu arba miego apnėja, Zomiren skiriamas atsargiai.
Atsargiai šio vaisto būtina vartoti pacientams, vartojantiems alkoholį arba kitus raminamuosius vaistus bei pacientams, anksčiau piktnaudžiavusiems alkoholiu, vaistais ar narkotikais.
Ilgai vartojami benzodiazepinai, įskaitant Zomiren, gali sukelti fizinę ir psichinę priklausomybę. Jos pavojus padidėja šį vaistą (kaip ir kitus benzodiazepinus) vartojant didelėmis dozėmis ir ilgai. Šis pavojus yra dar didesnis asmenims, kurie piktnaudžiauja ar anksčiau piktnaudžiavo alkoholiu, vaistais bei tuo atveju, jei tuo pat metu vartojami keli benzodiazepinų grupės vaistai (nepriklausomai nuo to, ar nuo nerimo, ar nemigai gydyti arba narkotikais).
Benzodiazepinai depresijos nesukelia, tačiau, juos vartojant, gali pasireikšti depresija su mintimis apie savižudybę ir net mėginimais nusižudyti, arba be jų. Taip atsitinka retai ir nenumatomai. Jeigu yra depresinio sutrikimo požymių ir simptomų arba minčių apie savižudybę, gydytojui apie tai reikia pasakyti prieš Zomiren vartojimą.
Visi benzodiazepinai, įskaitant Zomiren, gali laikinai sutrikdyti atmintį (sukelti amneziją). Toks poveikis dažniausiai pasireiškia po vaisto suvartojimo praėjus kelioms valandoms.
Gauta duomenų, kad vartojant benzodiazepinų gali atsirasti tokių reakcijų kaip nenustygstamumas, baimingas susijaudinimas, irzlumas, agresyvumas, manija, įniršis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozės, nederamas elgesys ar kitokie elgesio sutrikimai. Tokiu atveju būtina nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Vaikams ir senyviems žmonėms tokio poveikio rizika yra didesnė.
Nutraukus šio vaisto vartojimą, gali pasireikšti vadinamasis atoveiksmio sindromas, t. y. simptomai, nuo kurių alprazolamo vartota. Tokių simptomų gali atsirasti ir laikotarpiu tarp dozių vartojimo, ypač jei vartojama didelė dozė. Jei pasireiškia atoveiksmio sindromas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Vaikams ir paaugliams
Zomiren nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą nepakanka.
Kiti vaistai ir Zomiren
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, vaistažolių ar kitų natūralių preparatų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistai vartojami kartu su alprazolamu gali sukelti šalutinį poveikį. Tam tikrų vaistų vartojimas kartu su alprazolamu gali turėti įtakos gydymo veiksmingumui. Tokiu atveju Jūsų gydytojas turi paskirti atitinkamą vaistą arba keisti vartojamų vaistų dozes.
Vaistai, stiprinantys alprazolamo raminamąjį poveikį:
- migdomieji ir raminamieji vaistai;
- antipsichotikai ir antidepresantai;
- vaistai nuo epilepsijos;
- stiprūs skausmą malšinantys vaistai, kurie veikia centrinę nervų sistemą;
- raminamieji vaistai nuo alergijos.
Vaistai, stiprinantys alprazolamo poveikį, dėl jo metabolizmo kepenyse slopinimo:
- nefazodonas, fluvoksaminas, fluoksetinas, sertralinas (sunkios depresijos gydymui);
- cimetidinas (skrandžio sutrikimų gydymui);
- vaistai ŽIV infekcijos gydymui (pvz., ritonaviras);
- dekstropropoksifenas;
- geriamieji kontraceptikai;
- diltiazemas (vaistai nuo širdies ir kraujospūdžio sutrikimų);
- tam tikri antibiotikai (pvz., eritromicinas, klaritromicinas, telitromicinas ir troleandromicinas) bei tam tikri priešgrybeliniai vaistai (itrakonazolas, ketokonazolas, pozakonazolas, vorikonazolas).
Zomiren vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Tabletę užgerkite stikline vandens arba kito skysčio.
Alkoholis
Vartojant Zomiren, alkoholio gerti negalima.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėčia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Zomiren nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai gydytojas nusprendžia, kad toks motinos gydymas neabejotinai būtinas. Jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti, pasitarkite su gydytoju, kaip būtų galima nutraukti Zomiren gydymą. Jeigu vartojate Zomiren iki gimdymo, apie tai pasakykite gydytojui, nes gimusiam naujagimiui gali pasireikšti nutraukimo simptomai.
Benzodiazepinų (įskaitant alprazolamą) išsiskiria į motinos pieną. Zomiren žindymo laikotarpiu vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Raminamasis poveikis, atminties sutrikimas, sumažėjusi dėmesio koncentracija bei pablogėjusi raumenų veikla (ypač gydymo pradžioje ir esant miego trukumui) gali bloginti gebėjimą vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Zomiren medžiagas
Zomiren sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Zomiren
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Optimalią Zomiren dozę gydytojas parinks atsižvelgęs į simptomų sunkumą bei Jūsų reakciją į vaistą. Jei reikia didesnės dozės, ją būtina didinti atsargiai, kad nepasireikštų nepageidaujamo poveikis. Pacientams, nevartojusiems vaistų nuo nerimo, paprastai pakanka mažesnės dozės, nei ligoniams, jau vartojusiems raminamąjį poveikį sukeliančių, migdomųjų vaistinių preparatų ar antidepresantų.
Įsidėmėkite, kad modifikuoto atpalaidavimo tabletę būtina nuryti sveiką, jos negalima laužyti arba traiškyti!
Nerimo gydymas
Pradinė paros dozė yra 1 mg. Ji išgeriama iš karto arba padalyta į dvi dalis. Įprasta palaikomoji paros dozė yra 0,5 – 4 mg. Ji išgeriama iš karto arba padalyta į dvi dalis.
Panikos sutrikimo gydymas
Paprastai iš pradžių per parą vartojama 0,5 – 1 mg (geriama prieš miegą) arba du kartus po 0,5 mg. Atsižvelgiant į organizmo reakciją, dozę galima didinti daugiausia 1 mg kas 3 – 4 dienas. Įprastinė palaikomoji paros dozė yra 5-6 mg, ją galima vartoti vieną kartą per parą arba padalinti į 2 dozes.
Senyvi pacientai ir ligoniai, kurių būklė sunki
Senyviems pacientams ir ligoniams, kurių būklė sunki, bei kepenų liga sergantiems pacientams rekomenduojamos mažesnės pradinės ir palaikomosios šio vaisto dozės.
Gydymo trukmė
Maksimali gydymo trukmė yra 8-12 savaičių, įskaitant gydymo nutraukimą.
Zomiren vartojimas nutraukiamas lėtai mažinant dozę. Kaip nutraukti vaisto vartojimą, smulkiai paaiškins gydytojas.
Ką daryti pavartojus per didelę Zomiren dozę?
Išgėrus didesnę dozę, nei skirta, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją arba gydymo įstaigą. Perdozavus alprazolamo gali pasireikšti tokie simptomai: sunkus nuovargis, ataksija (koordinacijos sutrikimas), sąmonės pritemimas, kiti galimi simptomai yra kraujospūdžio sumažėjimas, sąmonės netekimas, kvėpavimo slopinimas. Alkoholis ir kiti centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai padidina minėtų simptomų atsiradimo riziką.
Pamiršus pavartoti Zomiren
Praleistą dozę išgerkite iškart prisiminę. Jei laikas vartoti kitą dozę, pamirštą praleiskite ir vaistą vartokite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Zomiren
Vartojant alprazolamo gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė. Rizika padidėja alprazolamo vartojant didelėmis dozėmis ir ilgą laiką, taip pat pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba narkotikais. Staigus Zomiren vartojimo nutraukimas gali sukelti nutraukimo simptomus (pvz. galvos ir raumenų skausmą, stiprų nerimą, įtampą, sumišimą, irzlumą ir sunkiais atvejais depersonalizaciją, derealizaciją, hiperakuziją, sustingimą, dilgsėjimo pojūtį galūnėse, padidėjusį jautrumą šviesai, triukšmui ir lytėjimui, haliucinacijas ir epileptinius traukulius). Nutraukimo sindromas gali atsirasti po kelių dienų nuo vaisto vartojimo nutraukimo.
Todėl staiga Zomiren vartojimo nutraukti negalima. Vartojimą reikia nutraukti palaipsniui, atsižvelgiant į gydytojo rekomendacijas.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinio poveikio dažnumas skirstomas į laba dažną (>1/10), dažną (>1/100, <1/10), nedažną (>1/1000, <1/100), retą (>1/10000, <1/1000), labai retą (<1/10000, tarp jų pavienius atvejus) ir nežinomą (dažnis negali būti nustatytas pagal turimus duomenis).
Labai dažnas šalutinis poveikis:
- mieguistumas arba apsnūdimas.
Dažnas šalutinis poveikis:
- apetito sumažėjimas, apetito sumažėjimas, anoreksija.
- sumišimas, depresija;
- ataksija (judesių koordinacijos sutrikimas), pusiausvyros sutrikimai, atminties pablogėjimas, nerišli kalba, koncentracijos sunkumai, galvos svaigimas ar sukimasis;
- neryškus matomas vaizdas;
- vidurių užkietėjimas, pykinimas;
- irzlumas, nuovargis.
Nedažnas šalutinis poveikis:
- hiperprolaktinemija (nenormaliai aukštas prolaktino kiekis kraujyje);
- haliucinacijos, įniršis, agresyvus elgesys, priešiškumas, nerimas, sujaudinimas (agitacija), lytinio potraukio pokyčiai, nemiga, mąstymo sutrikimai, nervingumas, dirglumas;
- amnezija (atminties praradimas), drebulys, nuotaikos pasikeitimai, distonija (nevalingi raumenų susitraukimai);
- kepenų veiklos sutrikimai, gelta;
- odos uždegimas (dermatitas);
- raumenų silpnumas;
- šlapimo nelaikymas, šlapimo susilaikymas;
- seksualinės veiklos sutrikimas, mėnesinių sutrikimai;
- kūno svorio pokyčiai, akispūdžio (akies vidaus spaudimo) padidėjimas.
Dažnis nežinomas:
- autonominės nervų sistemos nepastovumas;
- hepatitas (kepenų uždegimas);
- periferinė edema.
Alprazolamo vartojimas gali sukelti fizinę ir psichinę priklausomybę (žr. 2 skyriaus poskyrį „Specialių atsargumo priemonių reikia“).
Staigus Zomiren vartojimo nutraukimas gali sukelti nutraukimo simptomus, pvz., nerimas, nemiga ir traukuliai (žr. skyrelį „Nustojus vartoti Zomiren“).
Jautriems žmonėms, vartojantiems benzodiazepinų grupės preparatų, gali paūmėti anksčiau nediagnozuota depresija.
Net gydomosios Zomiren dozės gali skatinti priklausomybę (žr. 2 skyriaus poskyrį „Specialių atsargumo priemonių reikia“).
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Zomiren
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės po „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Zomiren sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra alprazolamas. Vienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje yra 0,5 mg, 1 mg arba 2 mg alprazolamo.
- Pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, hipromeliozė, magnio stearatas.
Zomiren išvaizda ir kiekis pakuotėje
Zomiren 2 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletė yra šviesiai mėlyna, apvali, šiek tiek abipus išgaubta.
Pakuotėje yra 20, 30, 60 arba 100 modifikuoto atpalaidavimo tablečių lizdinėmis plokštelėmis.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Alprazolamas |
Vaisto stiprumas | 2mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1222 |
Registratorius | KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.07.31 |
Vaistas perregistruotas | 2013.05.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Zomiren 2 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje yra 2 mg alprazolamo.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas
- Laktozė monohidratas
| 2 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletė |
Laktozė monohidratas | 192,55 mg |
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo tabletė
Zomiren 2 mg modifikuoto atpalaidavimo tabletė yra šviesiai mėlyna, apvali, šiek tiek abipus išgaubta.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Trumpalaikis vidutinio sunkumo ir sunkaus nerimo sutrikimo ir su depresija susijusio nerimo gydymas.
Trumpalaikis panikos sutrikimo, su agorafobija ar be jos, gydymas.
Vaistiniu preparatu, kaip ir kitais benzodiazepinais, gydomi tik sunkūs sutrikimai, sukeliantys bejėgiškumą arba didelę kančią.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Zomiren nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams.
Dozavimas
Optimalią Zomiren dozę būtina parinkti atsižvelgiant į simptomų sunkumą bei paciento reakciją. Būtina vartoti mažiausią simptomus kontroliuojančią dozę. Jei reikia didesnės dozės, ją būtina didinti atsargiai, kad nepasireikštų nepageidaujamo poveikio. Pacientams, nevartojusiems vaistinių preparatų nuo nerimo, paprastai pakanka mažesnės dozės, nei ligoniams, jau vartojusiems raminamąjį poveikį sukeliančių, migdomųjų vaistinių preparatų ar antidepresantų. Atsižvelgiant į rekomendacijas, senyviems ligoniams bei pacientams, kurių būklė sunki, būtina vartoti mažiausią veiksmingą dozę, kad nepasireikštų ataksijos ir stipraus raminamojo poveikio.
Tabletę reikia nuryti sveiką.
Nerimo gydymas
Pradinė paros dozė yra 1 mg. Ji išgeriama iš karto arba padalyta į dvi dalis. Įprasta palaikomoji paros dozė yra 0,5 – 4 mg. Ji išgeriama iš karto arba padalyta į dvi dalis.
Panikos sutrikimo gydymas
Iš pradžių per parą vartojama 0,5 – 1 mg (geriama prieš miegą) arba du kartus po 0,5 mg. Klinikinių tyrimu metu vartota vidutinė palaikomoji modifikuoto atpalaidavimo alprazolamo paros dozė buvo 5 – 6 mg, ji gerta iš karto arba per du kartus. Labai nedaugeliui pacientų reikėjo vartoti didesnę paros dozę (didžiausia dozė buvo 10 mg). Atsižvelgiant į ligonio reakciją, dozę galima didinti daugiausia 1 mg kas 3 – 4 dienas.
Senyviems pacientams ir ligoniams, kurių būklė sunki
Senyviems pacientams, ligoniams, kurių būklė sunki, bei kepenų liga sergantiems žmonėms įprasta pradinė paros dozė yra 0,5 mg. Ji išgeriama iš karto arba padalyta į dvi dalis. Paros dozę galima didinti iki didžiausios, t. y. 4,5 mg.
Kaip ir bet kokio gydymo benzodiazepinais atveju, Zomiren reikia vartoti kaip įmanoma trumpiau (ilgiausiai 8 ‑ 12 savaičių). Jei gydoma ilgai arba didelėmis dozėmis, rekomenduojama psichiatro konsultacija. Kai kuriuos sunkiu nerimu sergančius pacientus alprazolamu reikia gydyti 6 mėnesius, o sergančius panikos sutrikimu – net iki 8 mėnesių.
Gydymo nutraukimas
Zomiren vartojimas nutraukiamas lėtai mažinant dozę, kaip nurodyta gero gydymo gairėse. Zomiren paros dozę rekomenduojama mažinti daugiausia 0,5 mg kas tris dienas. Kai kada gali reikėti dozę mažinti dar lėčiau.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, benzodiazepinams arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Sunkus kvėpavimo nepakankamumas.
- Miego apnėjos sindromas.
- Sunkioji miastenija.
- Sunkus kepenų funkcijos sutrikimas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Tolerancija
Kelias savaites vartojant benzodiazepinų kartotinai, migdomasis jų poveikis gali susilpnėti.
Priklausomybė
Vartojant benzodiazepinų, gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė nuo jų. Priklausomybės rizika didėja, didėjant dozei ir ilgėjant gydymo trukmei, be to, didesnė rizika gresia ir pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistiniais preparatais. Priklausomybė nuo vaistinio preparato gali atsirasti jį vartojant terapinėmis dozėmis ir (ar) pacientams, neturintiems individualių rizikos veiksnių. Priklausomybės atsiradimo rizika padidėja, jei tuo pat metu kartu vartojami keli benzodiazepinai, nepriklausomai nuo to, ar jie nuo nerimo ar migdomieji. Gauta pranešimų apie piktnaudžiavimo vaistiniu preparatu atvejus.
Jeigu pasireiškia fizinė priklausomybė, staiga nutraukus gydymą atsiranda nutraukimo simptomų. Gali pasireikšti galvos ir raumenų skausmas, didelis nerimas, įtampa, nenustygstamumas, konfūzija ir irzlumas. Sunkiais atvejais gali atsirasti derealizacija, depersonalizacija, hiperakuzija, galūnių tirpimas ar dilgčiojimas, jautrumo šviesai, garsui ar lytėjimui padidėjimas, haliucinacijų ar epilepsijos priepuolių.
Atoveiksmio nemiga ir nerimas
Gali atsirasti laikinas sindromas, kuriam būdingi simptomai, dėl kurių pradėta vartoti benzodiazepinų, tik dar stipresni. Kartu gali būti kitokių reakcijų, įskaitant nuotaikos pokyčius, nerimą ar miego sutrikimus ir nenustygstamumą. Kadangi nutraukimo ir atoveiksmio simptomų atsiradimo rizika būna didesnė, jei gydymas nutraukiamas staiga, dozę rekomenduojama mažinti palaipsniui, ne greičiau kaip 0,5 mg kas tris dienas. Kai kuriems pacientams dozę gali reikėti mažinti dar lėčiau.
Gydymo trukmė
Gydyti reikia kiek įmanoma trumpiau (žr. 4.2 skyrių), atsižvelgiant į indikaciją, bet ne ilgiau kaip 8 – 12 savaičių, įskaitant palaipsnį vartojimo nutraukimą. Gydyti ilgiau galima tik iš naujo įvertinus ligonio būklę.
Prieš pradedant gydyti šiuo vaistiniu preparatu, gali būti naudinga pacientui pasakyti, kad gydymas bus trumpas, ir tiksliai išaiškinti, kaip palaipsniui bus mažinama dozė. Labai svarbu jį informuoti apie atoveiksmio simptomų atsiradimo galimybę, kad būtų minimizuotas nerimas dėl tokių simptomų atsiradimo nutraukiant vaistinio preparato vartojimą.
Yra duomenų, kad vartojant trumpai veikiančių benzodiazepinų, nutraukimo simptomų gali atsirasti tarp dozių vartojimo, ypač jei vartojama didelė dozė. Jei vartojama ilgai veikiančių benzodiazepinų, ligonį būtina perspėti, kad nekeistų jų į trumpai veikiančius bezodiazepinus, nes gali atsirasti nutraukimo simptomų.
Amnezija
Benzodiazepinai gali sukelti anterogradinę amneziją. Tokia būklė dažniausiai atsiranda po vaistinio preparato išgėrimo praėjus kelioms valandoms. Kad tokio poveikio rizika būtų mažesnė, pacientas turi būti garantuotas, kad išgėręs vaistinio preparato galės be pertraukos miegoti 7 ‑ 8 valandas (dar žr. 4.8 skyrių).
Psichinės ir paradoksinės reakcijos
Žinoma, kad vartojant benzodiazepinų gali atsirasti tokių reakcijų kaip nenustygstamumas, ažitacija, irzlumas,agresyvumas, kliedesių, įniršio priepuolis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozė, nederamas elgesys ir kitokie elgesio sutrikimai. Tokiu atveju vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Toks poveikis labiau tikėtinas vaikams ir senyviems žmonėms.
Specifinės pacientų grupės
Alprazolamo nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų pacientams, nes alprazolamo saugumas ir veiksmingumas jiems nenustatytas.
Rekomenduojama laikytis atsargumo priemonių gydant pacientus, kurių inkstų funkcija sutrikusi arba kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo kepenų funkcijos nepakankamumas.
Senyvus ir nusilpusius pacientus reikia gydyti mažiausiomis rekomenduojamomis dozėmis, kad būtų išvengta ataksijos ir pernelyg didelio slopinimo. Ligoniams, kuriems yra lėtinis kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, reikia skirti mažesnę dozę, nes galimas kvėpavimo slopinimas.
Ligoniams, sergantiems sunkių kepenų funkcijos nepakankamumu, benzodiazepinų vartoti negalima, nes jie gali skatinti encefalopatijos atsiradimą. Pacientus, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi, reikia gydyti atsargiai.
Benzodiazepinai nėra pirmaeiliai vaistiniai preparatai nuo psichikos ligų.
Pirminis sunkios depresijos gydymas benzodiazepinais yra neveiksmingas ir jų negalima skirti nerimui, susijusiam su sunkia depresija, gydyti, nes tokiems pacientams gali pasireikšti savižudiškas elgesys. Jeigu šis vaistinis preparatas skiriamas sunkia depresija sergantiems pacientams arba pacientams, kuriems pasireiškia savižudiškas elgesys, būtina imtis tinkamų atsargumo priemonių ir skirti reikiamą vaistinio preparato kiekį.
Nustatyta, kad panikos sutrikimai yra susiję su didžiąja depresija bei didesniu negydytų pacientų polinkiu į savižudybę. Todėl dideles alprazolamo dozes panikos sutrikimui gydyti reikia vartoti taip pat atsargiai, kaip ir kitokius psichotropinius vaistinius preparatus pacientams, sergantiems depresija, arba pacientams, kurie kaip įtariama mąsto apie savižudybę arba ketina nusižudyti, gydyti. Į tai reikia atsižvelgti, skiriant gydymą alprazolamu.
Pacientams, kurie piktnaudžiavo alkoholiu arba vaistiniais preparatais, benzodiazepinų būtina vartoti labai atsargiai (žr. 4.5 skyrių „Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika“).
Zomiren sudėtyje yra laktozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Alkoholis
Benzodiazepinų ir alkoholio arba kitų CNS slopinančių vaistų poveikis yra adityvus. Tai gali turėti įtakos paciento gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Su alkoholiu alprazolamo kartu vartoti nerekomenduojama.
Vartojimas kartu su CNS slopinančiais vaistiniais preparatais
Specialių atsargumo priemonių reikia alprazolamą vartojant kartu su kvėpavimo funkciją slopinančiais vaistiniais preparatais, tokiais kaip opioidai (analgetikai, vaistiniai preparatai nuo kosulio, pakaitinis gydymas), ypač senyvo amžiaus žmonėms.
Kartu su CNS slopinančiais vaistais alprazolamas turi būti vartojamas atsargiai. Jei kartu vartojama vaistinių preparatų nuo psichozės (neuroleptikų), migdomųjų, preparatų nuo nerimo, raminamųjų preparatų, antidepresantų, narkotinių analgetikų, vaistinių preparatų nuo epilepsijos, anestetikų ir raminamąjį poveikį sukeliančių antihistamininių vaistinių preparatų, gali sustiprėti CNS slopinimas.
Alprazolamo vartojant kartu su vaistiniais preparatais, kurie slopina kepenų CYP3A4 fermentą, gali pasireikšti farmakokinetinė sąveika. Medžiagos, kurios slopina kai kurių kepenų fermentų, ypač citochromo P450 3A4, aktyvumą, gali didinti alprazolamo koncentraciją ir stiprinti jo poveikį. Klinikinių bei in vitro alprazolamo tyrimų bei kitų vaistinių preparatų, metabolizuojamų panašiai kaip alprazolamas, tyrimų metu nustatyta, kad egzistuoja bei yra galima įvairaus stiprumo sąveika tarp alprazolamo ir daugelio kitokių vaistinių preparatų. Remiantis turimais duomenimis apie sąveikos stiprumą bei pobūdį, pateikiamos toliau išvardytos rekomendacijos.
Kartu su alprazolamu reikia atsargiai vartoti stiprių CYP3A4 fermento inhibitorių , tokių kaip priešgrybeliniai azolai (ketokonazolas, itrakonazolas, pozakonazolas, vorikonazolas), proteazės inhibitoriai arba kai kurie makrolidai (eritromicinas, klaritromicinas, telitromicinas), be to, būtina apsvarstyti galimybę reikšmingai mažinti dozę.
Kartu su nefazodonu, fluvoksaminu ir cimetidinu alprazolamo reikia vartoti atsargiai ir apsvarstyti, ar nemažinti dozės.
Alprazolamo ir fluoksetino, dekstropropoksifeno, geriamųjų kontraceptikų, sertralino ar diltiazemo.
ŽIV proteazės inhibitorių (pvz., ritonaviro) ir alprazolamo sąveika yra kompleksinė ir priklauso nuo ekspozicijos laiko. Mažos ritonaviro dozės labai sumažina alprazolamo klirensą, pailgina pusinės eliminacijos laiką ir sustiprina klinikinį poveikį. Vis dėlto, jei ritonaviro ekspozicija ilga, CYP3A indukcija persveria šį slopinimą. Dėl šios sąveikos alprazolamo dozę reikia koreguoti arba jo vartojimą nutraukti.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Didelės apimties kohortos tyrimais paremti duomenys rodo, kad benzodiazepinų ekspozicija pirmuoju nėštumo trimestru nėra susijusi su sunkių apsigimimų rizikos padidėjimu. Vis dėl to kai kurių ankstyvųjų atvejo kontrolės tyrimų metu gauta duomenų apie burnos nesuaugimo rizikos padidėjimą du kartus.
Nustatyta, kad antrojo ir trečiojo nėštumo trimestro laikotarpiu didelėmis dozėmis vartojami benzodiazepinai slopina vaisiaus aktyvius judesius ir mažina širdies ritmo svyravimus.
Jei dėl medicininių priežasčių benzodiazepinų (net ir mažomis dozėmis) vartojama nėštumo pabaigoje, gali atsirasti suglebusio kūdikio sindromas, pvz., ašinė hipotonija ir žindymo sutrikimų, sukeliančių kūno svorio didėjimo sulėtėjimą. Tokie požymiai būna laikini, tačiau jie gali trukti nuo 1 iki 3 savaičių (tai priklauso nuo preparato pusinės eliminacijos laiko). Jei vartojamos didelės dozės, naujagimiui gali pasireikšti kvėpavimo depresija ar apnėja ir hipotermija. Be to, kelias dienas po gimimo naujagimiui gali būti nutraukimo sindromas, kurio simptomai yra labai stiprus jaudrumas, ažitacija ir tremoras (šis sindromas galimas net tuo atveju, jei suglebusio kūdikio sindromo neatsiranda). Nutraukimo simptomų atsiradimo po gimimo laikas priklauso nuo preparato pusinės eliminacijos laiko.
Alprazolamo nėštumo laikotarpiu vartoti negalima, nebent klinikinė moters būklė yra tokia, kad alprazolamo vartoti būtina.
Jei gydymas alprazolamu yra būtinas nėštumo pabaigoje, nerekomenduojama vartoti didelių dozių, be to, būtina stebėti, ar naujagimiui neatsiranda nutraukimo simptomų ir (arba) glebaus naujagimio sindromo.
Žindymas
Nors su moters pienu alprazolamo išsiskiria nedaug, jo žindymo laikotarpiu vartoti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Raminamasis poveikis, atminties sutrikimas, sumažėjusi dėmesio koncentracija bei pablogėjusi raumenų veikla gali turėti neigiamos įtakos gebėjimui vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus. Jei miego trukmė yra nepakankama, budrumo sutrikimo tikimybė padidėja (žr. 4.5 skyrių „Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika“). Zomiren vartojantiems pacientams būtina atsargiai valdyti motorines transporto priemones ar atlikinėti kitus pavojingus veiksmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Dažnumas skirstomas į labai dažną (>1/10), dažną (>1/100, <1/10), nedažną (>1/1000, <1/100), retą (>1/10000, <1/1000), labai retą (<1/10000), tarp jų pavieniai atvejai.
Medra organų sistemų klasė | Dažnumas | Nepageidaujamas poveikis |
Endokrininės sistemos sutrikimai | Nedažni | Hiperprolaktinemija |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Dažni | Apetito sumažėjimas, anoreksija, apetito padidėjimas |
Psichikos sutrikimai | Dažni | Sumišimas, irzlumas, depresija, seksualinės funkcijos sutrikimas ar lytinio potraukio pokytis |
| Nedažni | Haliucinacijos, pykčio priepuoliai, agresyvūs elgesys, nerimas, ažitacija, lytinio potraukio pasikeitimai, nemiga, sutrikęs mąstymas, nervingumas |
Nervų sistemos sutrikimai | Labai dažni | Raminimas arba apsnūdimas |
| Dažni | Ataksija, koordinacijos sutrikimas, atminties sutrikimai, nerišli kalba, koncentracijos sutrikimai, galvos skausmas, galvos svaigimas ar sukimasis |
| Nedažni | Tremoras, nuotaikos pokytis, atminties pablogėjimas ar amnezija, distonija, poveikis psichikai, autonominės nervų sistemos sutrikimas (pvz., burnos džiūvimas, seilėtekio sustiprėjimas, nosies užgulimas ir tachikardija) |
| Reti | Paradoksinė reakcija |
Akių sutrikimai | Dažni | Neryškus matomas vaizdas |
| Reti | Intraokulinio spaudimo padidėjimas |
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažni | Vidurių užkietėjimas, pykinimas |
Nedažni | Vėmimas, virškinimo trakto sutrikimo simptomai | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Nedažni | Kepenų funkcijos nenormalumas, gelta |
Dažnis nežinomas | ||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Nedažni | Dermatitas |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Nedažni | Raumenų silpnumas |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Nedažni | Šlapimo nelaikymas, šlapimo susilaikymas |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Nedažni | Lytinės funkcijos sutrikimas, nereguliarios mėnesinės |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Dažni | Astenija, irzlumas, nuovargis |
Dažnis nežinomas | Periferinė edema | |
Tyrimai | Nedažni | Svorio pokytis, gelta, akispūdžio padidėjimas |
Amnezija
Net vartojant gydomąją alprazolamo dozę, gali pasireikšti anterogradinė amnezija. Vartojant dideles dozes, jos rizika didėja. Kartu elgesys gali tapti nederamas (žr. 4.4 skyrių).
Jautriems žmonėms, vartojantiems benzodiazepinų, gali paūmėti anksčiau nediagnozuota depresija.
Psichinės ir paradoksinės reakcijos
Gali atsirasti nerimas, ažitacija, irzlumas, agresyvumas, kliedesių, įniršio priepuolių, košmariškų sapnų, haliucinacijų, psichozė, nederamas elgesys ir kitokių elgesio sutrikimų. Senyviems žmonėms paradoksinių reakcijų atsiradimo pavojus didesnis.
Priklausomybė
Vartojant benzodiazepinų (net gydomąsias dozes), gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė. Jų vartojimą nutraukus, gali pasireikšti nutraukimo sindromas ir atoveiksmio fenomenas (žr. 4.4 skyrių). Galima ir psichinė priklausomybė. Pasitaikė piktnaudžiavimo vaistiniu preparatu atvejų (žr. skyrių „Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
4.9 Perdozavimas
Alprazolamo, kaip ir kitokių benzodiazepinų, perdozavimas neturėti kelti pavojaus gyvybei, nebent kartu vartota kitokių CNS slopinančių medžiagų, įskaitant alkoholį. Perdozavus bet kokio vaistinio preparato, būtina turėti omenyje, kad galėjo būti perdozuota kelių rūšių vaistinių preparatų.
Sąmoningam geriamųjų benzodiazepinų perdozavusiam pacientui galima sukelti vėmimą (per 1 valandą), o nesąmoningam ligoniui, kurio kvėpavimo takai apsaugoti, - plauti skrandį. Jei nėra prasmės plauti skrandį, galima skirti aktyvintosios anglies, kad sumažėtų absorbcija.
Pacientą reikia gydyti intensyviosios terapijos skyriuje, ypatingą dėmesį reikia kreipti į kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemų funkciją.
Perdozavimo simptomai – stipresnis farmakologinis poveikis, paprastai pasireiškiantis neaiškia kalba, motorinės koordinacijos sutrikimu bei įvairaus sunkumo centrinės nervų sistemos slopinimu (nuo apsnūdimo iki komos). Jei perdozavimas nesunkus, gali atsirasti apsnūdimas, psichinė konfūzija ir letargija, jei sunkesnis - ataksija, hipotonija, hipotenzija, kvėpavimo slopinimas, retai – koma, labai retai – mirtis.
Gali būti naudinga kaip priešnuodžio skirti flumanezilio.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – anksiolitikai, ATC kodas – N05BA12.
Alprazolamui, kaip ir kitokiems benzodiazepinams, būdingas didelis afinitetas benzodiazepinų prisijungimo vietoms smegenyse. Dėl to slopinamas gama aminosviesto rūgšties nervinį signalą perduodantis poveikis ir todėl centrinėje nervų sistemoje atsiranda ir presinapsinis, ir posinapsinis slopinimas.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgėrus Zomiren modifikuoto atpalaidavimo tablečių, alprazolamo biologinis prieinamumas ir farmakokinetiniai parametrai būna panašūs į būnančius išgėrus veikliąją medžiagą greitai atpalaiduojančių tablečių, išskyrus lėtesnį absorbcijos greitį. Mažesnis absorbcijos greitis lemia reliatyviai nekintamą koncentraciją 5 ‑ 11 valandų po dozės išgėrimo. Alprazolamo ir dviejų jo svarbiausių veikliųjų metabolitų (4 hidroksialprazolamo ir α-hidroksialprazolamo) farmakokinetika yra linijinė, koncentracija proporcinga dozei, ją didinant iki maksimalios rekomenduojamos per vieną kartą išgeriamos paros dozės, t. y. 10 mg. Kartotinių dozių vartojimo tyrimų metu nustatyta, kad pailgintai ir greitai veikliąją medžiagą atpalaiduojančiuose preparatuose esančio alprazolamo metabolizmas ir eliminacija panašūs.
Vidutinis pusinės alprazolamo eliminacijos laikas yra 12 ‑ 15 valandų. Vartojant kartotines dozes, preparato gali kauptis. Tai reikia turėti omenyje, jei alprazolamo skiriama senyviems žmonėms ar pacientams, kurių inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi. Alprazolamas ir jo metabolitai daugiausiai išskiriami su šlapimu.
In vitro 80% alprazolamo jungiasi prie žmogaus serumo baltymų.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminio toksinio poveikio tyrimų su laboratoriniais gyvūnais metu nustatyta, kad alprazolamo toksinis poveikis mažas. Išgerto preparato LD50 pelėms buvo 700 – 1800 mg/kg kūno svorio, žiurkėms – 300 ‑ 2000 mg/kg kūno svorio ir didesnė.
Ilgalaikio vartojimo toksinio poveikio tyrimų su žiurkėmis metu nustatyta, kad labai didelės (375 kartus didesnės už skiriamas žmogui) alprazolamo dozės gali sukelti nuo dozės priklausomą kataraktą patelėms ir ragenos vaskuliarizaciją patinams.
Alprazolamas pagal teratogeninį poveikį priskiriamas D klasei. Jei jo vartojama pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais, didėja apsigimimų pavojus.
Duomenų apie su alprazolamo vartojimu susijusį mutageninį ar kancerogeninį poveikį negauta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozė monohidratas
Hipromeliozė
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Lizdinė plokštelė (Al folija, Al folija). 20, 30, 60 arba 100 2 mg modifikuoto atpalaidavimo tablečių lizdinės plokštelės dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Draugas klausia draugo:
- Ko taip džiaugiesi?
- Buvau pas dantistą.
- Ir tau taip linksmą?
- Žinoma, šiandien jis nedirba.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?