Difterijos anatoksinas+Stabligės anatoksinas+Kokliušo antigenai: Kokliušo anatoksinas+Filamentinis hemagliutininas+Pertaktinas+Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo, 2TV+20TV+2,5µg+5µg+3µg+5µg/dozėje, injekcinė suspensija
Vartojimas: leisti į raumenis
Registratorius: SANOFI PASTEUR S.A., Prancūzija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Difterijos anatoksinas+Stabligės anatoksinas+Kokliušo antigenai: Kokliušo anatoksinas+Filamentinis hemagliutininas+Pertaktinas+Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo
1. Kas yra ADACEL ir kam jis vartojamas
ADACEL yra vakcina. Vakcinos yra vartojamos apsaugoti nuo infekcinių ligų. Jos veikia skatindamos organizmą gaminti savo paties apsaugą prieš bakterijas, kurios sukelia konkrečias ligas.
Ši vakcina skirta sustiprinti apsaugą nuo difterijos, stabligės ir kokliušo (kokliušinis kosulys) vaikams nuo 4 metų amžiaus, paaugliams ir suaugusiesiems, po pirminio skiepijimo nuo šių ligų kurso.
Suteikiamos apsaugos apribojimai
ADACEL apsaugos tik nuo tų ligų, kurias sukelia bakterijos, naudojamos vakcinos gamybai. Jūs ar Jūsų vaikas vis dar galite susirgti panašiomis ligomis, kurias sukėlė kitos bakterijos ir virusai.
ADACEL sudėtyje nėra gyvų bakterijų ar virusų, todėl vakcina negali sukelti jokių infekcinių ligų nuo kurių ji apsaugo.
Nepamirškite, kad vakcina negali pilnai ir visą gyvenimą apsaugoti visus žmones, kurie yra skiepijami.
2. Kas žinotina prieš vartojant ADACEL
Norint įsitikinti, kad ADACEL tinka Jums ar Jūsų vaikui, yra svarbu pasakyti savo gydytojui ar slaugytojui ar bent vienas iš žemiau išvardintų atvejų tinka Jums ar Jūsų vaikui. Jeigu Jūs kažko nesuprantate, klauskite gydytojo arba slaugytojo, kad paaiškintų.
ADACEL vartoti negalima, jeigu Jūs ar Jūsų vaikas:
- patyrėte alerginę reakciją:
- Nuo difterijos, stabligės ir kokliušo vakcinų
- Nuo kurio nors iš vakcinos komponentų
- Nuo kurios nors po gamybos likusios medžiagos (formaldehido ir glutaraldehido), kuri gali būti neaptiktuose likutiniuose kada nors patyrėte sunkią, smegenis paveikiančią reakciją, per vieną savaitę po ankstesnės kokliušinio kosulio vakcinos pavartojimo.
- sergate ūmine liga su karščiavimu ar be jo. Skiepijimą reikia atidėti kol Jūs ar Jūsų vaikas pasveiksite. Lengvas susirgimas be karščiavimo dažniausiai nėra priežastis atidėti skiepijimą. Jūsų gydytojas nuspręs ar Jums arba Jūsų vaikui reikia skirti ADACEL.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasakykite savo gydytojui ar slaugytojui, jeigu Jums ar Jūsų vaikui:
- buvo suleista kartotinė vakcinos injekcija nuo difterijos ir stabligės per pastarąsias 4 savaites. Tokiu atveju Jūs ar Jūsų vaikas turi nevartoti ADACEL ir gydytojas nuspręs ar Jūs arba Jūsų vaikas gali būti skiepijami, remiantis oficialiomis rekomendacijomis.
- Guillain-Barre sindromas (laikinas judesių ir jausmų praradimas visame kūne) ir brachialinis neuritas (judesių praradimas, skausmas ir sustingimas rankoje ir petyje) pasireiškė pavartojus vakciną, kurios sudėtyje yra stabligės anatoksinas. Jūsų gydytojas nuspres ar Jus arba Jūsų vaiką reikia skiepyti ADACEL vakcina.
- progresuojanti liga, paveikianti smegenis ir (arba) nervus ar nekontroliuojami traukuliai. Jūsų gydytojas pradės gydymą ir paskirs skiepijimą kai būklė stabilizuosis.
- bloga arba susilpnėjusi imuninė sistema dėl:
- Medikamentų (pvz.: steroidai, chemoterapija ar radioterapija)
- ŽIV infekcijos ar AIDS
- Kitų ligų
Vakcina gali neapsaugoti taip gerai, kaip ji apsaugo asmenis su sveika imunine sistema. Jeigu įmanoma, skiepijimą reikėtų atidėti iki gydymo ar ligos pabaigos.
- bet kokios problemos susijusios su krauju, kurios sukelia lengvas kraujosruvas ar ilgalaikį kraujavimą po mažų pažeidimų (pvz.: kraujo sutrikimai atsirandantys dėl hemofilijos ar trombocitopenijos ar gydymo kraują skystinančiais vaistais).
Kitų vaistai ir ADACEL
Kadangi ADACEL sudėtyje nėra gyvų bakterijų, vakcina gali būti vartojama tuo pat metu su kitomis vakcinomis ar imunoglobulinais, bet į skirtingą injekcijos vietą. Klinikiniai tyrimai parodė, kad ADACEL gali būti skiriamas vienu metu su bet kuria iš šių vakcinų: vakcina nuo hepatito B, vakcina nuo poliomielito (injekcine ar vartojama per burną), inaktyvuota vakcina nuo gripo ir rekombinantine vakcina nuo žmogaus papilomos viruso. Skiriant kelias vakcinas tuo pat metu, reikia švirkšti į skirtingas galūnes.
Jei Jūs ar Jūsų vaikas gydomas vaistais, kurie veikia kraujotakos ar imuninę sistemą (pvz.: „kraują skystinantys“ vaistai, steroidai ar chemoterapija) skaitykite skyriuje „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui, slaugytojui arba vaistininkui.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba slaugytoju. Jūsų gydytojas ar slaugytojas patars ar skiepijimą reikia atidėti ar ne.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta.
3. KAIP VARTOTI ADACEL
Kada Jums ar Jūsų vaikui bus skiriama vakcina
Skiepijimo istorija
Gydytojas nuspręs ar ADACEL tinka Jums ar Jūsų vaikui atsižvelgdamas į:
Kokiomis vakcinomis Jūs ar Jūsų vaikas buvo skiepytas anksčiau.
Kiek panašių vakcinų buvo skirta Jums ar Jūsų vaikui praeityje.
Kada paskutinį kartą buvo paskirta panaši vakcina Jums ar Jūsų vaikui.
Prieš skiepijantis ADACEL, Jums ar Jūsų vaikui turi būti baigtas pirminis skiepijimo kursas difterijos ir stabligės vakcinomis.
Saugu skirti ADACEL vakciną, jeigu Jums ar Jūsų vaikui nebaigtas pirminis skiepijimo kursas kokliušinio kosulio vakcina, bet apsauga gali būti ne tokia gera, kaip asmenims, kurie jau buvo paskiepyti kokliušinio kosulio vakcina.
Jūsų gydytojas nuspręs, kiek laiko reikės laukti tarp skiepijimų.
Dozavimas ir vartojimo metodas
Kas Jums paskirs ADACEL
ADACEL vakciną turi paskirti gydytojai, kurie buvo apmokyti kaip naudoti vakcinas, kokios klinikinės ir chirurginės priemonės yra pasiruošiamos, jei ištiktų reta sunki alerginė reakcija į vakciną.
Dozavimas
Viena 0,5 ml dozė skiriama visoms indikacijose nurodytoms amžiaus grupėms.
Jeigu Jūs ar Jūsų vaikas patyrėte sužeidimą, kuriam reikalinga profilaktika nuo stabligės, Jūsų gydytojas nuspręs skirti ADACEL kartu su stabligės imunoglobulinu ar be jo.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
ADACEL negalima vartoti jaunesniems kaip 4 metų vaikams.
4 metų ir vyresniems vaikams bei paaugliams skiriama tokia pati dozė kaip suaugusiesiems.
Vartojimo metodas
Jūsų gydytojas ar slaugytojas sušvirkš Jums vakciną į raumenis viršutinėje išorinėje rankos dalyje (deltinį raumenį).
Jūsų gydytojas ar slaugytojas nešvirkš vakcinos į kraujagyslę, sėdmenis ar po oda. Tuo atveju, jei yra kraujo krešėjimo sutrikimų, jie gali injekuoti vakciną po odą, nors tai gali sukelti daugiau lokalių reakcijų, įskaitant mažą patinimą po oda.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką ar slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
ADACEL, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Sunkios alerginės reakcijos
Sunkios alerginės reakcijos yra labai retos po vakcinacijos. Tai gali būti tokios reakcijos:
- Sunku kvėpuoti
- Lūpų ar liežuvio pamėlynavimas
- Išbėrimas
- Veido ar gerklės patinimas
- Žemas kraujospūdis, sukeliantis svaigulį ar kolapsą
Kai šie požymiai ir simptomai pasireiškia, jie paprastai vystosi labai greitai iškart po injekcijos, kol Jūs ar Jūsų vaikas dar esate klinikoje ar gydytojo kabinete.
Jeigu bent vienas požymis atsiranda Jums išėjus po to kai Jums ar Jūsų vaikui buvo sušvirkšta vakcinos, nedelsiant būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
Kitas šalutinis poveikis
Toliau nurodytas šalutinis poveikis buvo pastebėtas klinikinių tyrimų metu specifinėse amžiaus grupėse.
Vaikams nuo 4 iki 6 metų amžiaus
Labai dažnai (daugiau kaip 1 iš 10 asmenų): sumažėjęs apetitas, galvos skausmas, viduriavimas, nuovargis, skausmas, paraudimas arba patinimas injekcijos vietoje.
Dažnai (mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100 asmenų): pykinimas, vėmimas, išbėrimas, skausmas (visame kūne) ar raumenų silpnumas, skausmingi ar patinę sąnariai, karščiavimas, šaltkrėtis, pažasties limfinio mazgo sutrikimas.
Paaugliams nuo 11 iki 17 metų amžiaus
Labai dažnai (daugiau kaip 1 iš 10 asmenų): galvos skausmas, viduriavimas, pykinimas, skausmas (visame kūne) ar raumenų silpnumas, skausmingi ar patinę sąnariai, nuovargis/silpnumas, šaltkrėtis, skausmas, paraudimas arba patinimas injekcijos vietoje.
Dažnai (mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100 asmenų): Vėmimas, išbėrimas, karščiavimas, pažasties limfinio mazgo sutrikimas.
Suaugusiems nuo 18 iki 64 metų amžiaus
Labai dažnai (daugiau kaip 1 iš 10 asmenų): galvos skausmas, viduriavimas, skausmas (visame kūne) ar raumenų silpnumas, nuovargis/silpnumas, skausmas, paraudimas arba patinimas injekcijos vietoje.
Dažnai (mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100 asmenų): Pykinimas, vėmimas, išbėrimas, skausmingi ar patinę sąnariai, karščiavimas, šaltkrėtis, pažasties limfinio mazgo sutrikimas.
ADACEL rinkodaros stebėsenos eigoje buvo pranešti tokie nepageidaujami poveikiai įvairiose amžiaus grupėse. Nepageidaujamų poveikių dažnis negali būti labai tiksliai įvertintas pagal turimus duomenis, nes pranešimai buvo spontaniniai.
- Alerginės/sunkios alerginės reakcijos (reakcijos nurodytos 4 skyriaus pradžioje),dilgsėjimas ar sustingimas, dalies ar viso kūno paralyžius (Guillan-Barre sindromas), rankos nervų uždegimas (brachialinis neuritas), nervo, aprūpinančio veido raumenis, funkcijų netekimas (veido paralyžius), traukuliai, alpimas, stuburo smegenų uždegimas (mielitas), širdies raumeninės dalies uždegimas (miokarditas), niežėjimas, dilgėlinė, raumenų uždegimas (miozitas), plintantis galūnės tinimas lydimas paraudimu, karščiu, jautrumu ar skausmu injekcijos vietoje, kraujosruva ar pūlinys injekcijos vietoje.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti ADACEL
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir flakono etiketės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti šaldytuve (2°C–8°C). Negalima užšaldyti. Jei vakcina buvo užšaldyta, ją sunaikinkite.
Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
ADACEL sudėtis
- Veikliosios medžiagos. Vienoje (0,5 ml) vakcinos dozėje yra:
- Difterijos anatoksino ne mažiau kaip 2 TV* (2 Lf)
- Stabligės anatoksino ne mažiau kaip 20 TV* (5Lf)
Kokliušo antigenų:
- Kokliušo anatoksino 2,5 mikrogramai
- Filamentinio hemagliutinino 5 mikrogramai
- Pertaktino 3 mikrogramai
- Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo 5 mikrogramai
Adsorbuota aliuminio fosfatu 1,5 mg (0,33 mg aliuminio)
- Pagalbinės medžiagos yra fenoksietanolis, injekcinis vanduo.
ADACEL išvaizda ir kiekis pakuotėje
ADACEL yra drumsta, balta suspensija, kurioje laikymo metu gali susidaryti nuosėdų. Gerai sukračius, susidaro vienalytis baltas skystis.
ADACEL tiekiamas flakonais po 0,5 ml injekcinės suspensijos. Dėžutėje yra 1ar 10 flakonų.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės
Tarptautinis pavadinimas | Difterijos anatoksinas+Stabligės anatoksinas+Kokliušo antigenai: Kokliušo anatoksinas+Filamentinis hemagliutininas+Pertaktinas+Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo |
Vaisto stiprumas | 2TV+20TV+2,5µg+5µg+3µg+5µg/dozėje |
Vaisto forma | injekcinė suspensija |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biologinis |
Vartojimas | leisti į raumenis |
Registracijos numeris | LT/1/10/1882 |
Registratorius | SANOFI PASTEUR S.A., Prancūzija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.03.05 |
Vaistas perregistruotas | 2014.02.11 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ADACEL injekcinė suspensija
Vakcina nuo difterijos, stabligės ir kokliušo (neląstelinė, komponentinė) (adsorbuota, su mažesniu antigeno (-ų) kiekiu)
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
- Vienoje (0,5 ml) vakcinos dozėje yra:
- Difterijos anatoksino ne mažiau kaip 2 TV* (2 Lf)
- Stabligės anatoksino ne mažiau kaip 20 TV* (5 Lf)
Kokliušo antigenų:
- Kokliušo anatoksino 2,5 mikrogramai
- Filamentinio hemagliutinino 5 mikrogramai
- Pertaktino 3 mikrogramai
- Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo 5 mikrogramai
Adsorbuota aliuminio fosfatu 1,5 mg (0,33 mg aliuminio)
* Kai aktyvumo apatinė pasikliautinojo intervalo riba (p = 0,95) nustatyta atsižvelgiant į Europos Farmakopėjoje aprašytą metodiką.
Vakcinos sudėtyje gali būti formaldehido ir glutaraldehido pėdsakų, kurie naudojami gamybos procese (žr. 4.3 ir 4.4 skyriuje)
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1. skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Injekcinė suspensija.
Suspensija yra baltos spalvos, drumsta.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
4 metų ir vyresnių asmenų kartotinė (po pirminio skiepijimo) aktyvi imunizacija nuo stabligės, difterijos ir kokliušo. Vakcina turi būti vartojama laikantis oficialių rekomendacijų.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Viena 0,5 ml dozė skiriama visoms indikacijose nurodytoms amžiaus grupėms.
ADACEL vakcina, sudėtyje turinti mažą dozę difterijos, stabligės ir kokliušo antigenų, skirta revakcinacijai.
Skiriant vakciną pagal oficialias rekomedacijas indikacijos ir dozavimo intervalai turi būti atidžiai peržiūrėti kiekvienam antigenui, esančiam vakcinos sudėtyje.
Asmenys, kuriems skiepijimo kursas nėra baigtas arba nėra duomenų apie pirminio skiepijimo serijas difterijos ar stabligės anatoksinais, neturi būti vakcinuojami ADACEL vakcina.
ADACEL galima skiepyti asmenis, kuriems skiepijimo nuo kokliušo kursas nebaigtas ar nėra duomenų apie vakcinaciją kokliušo vakcina. Tačiau, revakcinacijos atsakas pasireikš tik tiems amenims, kurie anksčiau gavo pradinę injekciją arba sirgo natūralia infekcija.
Nėra duomenų, kuriais remiantis būtų rekomenduojamas optimalus intervalas skirti sekančias ADACEL dozes.
ADACEL gali būti vartojamas sužeidimų atvejais, kai galima užsikrėsti stablige, kartu skiriant arba neskiriant stabligės imunoglobulino atsižvelgiant į oficialias rekomendacijas.
Vaikų populiacija
4 metų ir vyresniems vaikams ir paaugliams skiriama tokia pati dozė kaip suaugusiesiems.
Vartojimo metodas
Viena (0,5 ml) vakcinos dozė švirkščiama į raumenis.
Pageidautina injekuoti į deltinį raumenį.
ADACEL negalima vartoti į kraujagyslę. Įdūrus adatą, įsitikinkite, kad adata nepataikė į kraujagyslę.
ADACEL neturi būti leidžiamas į sėdmeninę sritį; skiepijimas į odą ar po oda neturi būti naudojami (išskirtiniais atvejais poodinis metodas gali būti naudojamas, žr. 4.4 skyrių).
Atsargumo priemonės prieš ruošiant ar vartojant šį vaistinį preparatą
Vaistinio preparato ruošimo prieš vartojant instrukcija pateikiama 6.6 skyriuje.
4.3 Kontraindikacijos
ADACEL neturi būti skiriamas asmenims, turintiems žinomą padidėjusį jautrumą:
- difterijos, stabligės ir kokliušo vakcinoms
- kuriam nors iš vakcinos komponentų (žr. 6.1 skyrių).
- kuriai nors po gamybos likusiai medžiagai (formaldehidui ir glutaraldehidui), kuri gali būti neaptiktuose likutiniuose kiekiuose.
ADACEL neturi būti skiriamas asmenims, kuriems pasireiškė nežinomos kilmės encefalopatija per 7 paras po ankstesnio skiepijimo vakcina, kurios sudėtyje buvo kokliušo antigenų.
Kaip ir skiepijant kitomis vakcinomis, skiepijimą ADACEL vakcina reikia atidėti, jei asmuo serga ūmine sunkia liga su karščiavimu. Tačiau lengvas infekcinis susirgimas nėra kontraindikacija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
ADACEL neturi būti skiriamas pirminei vakcinacijai.
Nustatant intervalą tarp kartotinės ADACEL dozės ir ankstesnės revakcinacijos difterijos ir (ar) stabligės vakcinomis, reikia remtis oficialiomis rekomendacijomis.
Klinikiniai duomenys parodė, kad nepageidaujamų reakcijų dažnis nesiskiria palyginus kartotinės vakcinos nuo difterijos, stabligės ir kokliušo dozės skyrimą po 4 savaičių su tokios vakcinos skyrimu praėjus mažiausiai 5 metams po pirminės vakcinos nuo stabligės ir difterijos dozės.
Prieš skiepijimą
Reikėtų peržiūrėti paciento sveikatos istoriją (ypač atsižvelgiant į ankstesnius skiepijimus ir galimą nepageidaujamų reiškinių atsiradimą). Pacientams, kuriems pasireiškė sunki ar rimta reakcija per 48 val. po bet kurios panašios sudėties vakcinos injekcijos, ADACEL skyrimas turi būti atidžiai apsvarstytas.
Kaip ir vartojant visas kitas injekuojamas vakcinas, visada reikia pasiruošti tinkamam gydymui ir stebėjimui, jei po vakcinos pavartojimo prasidėtų reta anafilaksinė reakcija.
Jeigu Guillain-Bare sindromas ar brachialinis neuritas buvo pastebėti pavartojus vakciną, kurios sudėtyje yra stabligės anatoksinas, prieš skiriant vakciną, sudėtyje turinčios stabligės anatoksinų, turėtų būti įvertintas skiepijimo naudos ir žalos santykis.
ADACEL negalima skirti asmenims, sergantiems progresuojančia neurologine liga, nevaldoma epilepsija ar progresuojančia encefalopatija, kol nebus nustatytas gydymo režimas ir būklė stabilizuosis.
Vakcinos imunogeniškumą gali sumažinti imunosupresinis gydymas ar susilpnėjusi imuninė sistema. Rekomenduojama skiepijimą atidėti iki gydymo ar ligos pabaigos. Tačiau asmenis, užsikrėtusius ŽIV arba turinčius lėtinį imuninės sistemos nepakankamumą pvz., AIDS, skiepyti rekomenduojama, net jei manoma, kad antikūnų atsakas bus nedidelis.
Vartojimo atsargumo priemonės
Dėl kraujavimo rizikos, injekuoti į raumenis reikėtų atsargiai pacientams gydomiems antokoaguliantais arba jei jiems yra krešėjimo sutrikimų. Tokiais atvejais injekcija skiriama giliai po oda, nors ir atsiranda padidėjusių lokalių reakcijų rizika.
Kiti įspėjimai
Kaip ir su kitomis vakcinomis, ne visiems ADACEL vakcina paskiepytiems asmenims gali susidaryti 100% apsauga.
Kaip ir švirkščiant visas adsorbuotas vakcinas, injekcijos vietoje gali atsirasti ilgai išliekantis gumbelis, ypač jei leidžiama į poodinio audinio viršutinius sluoksnius.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Remiantis klinikinių tyrimų duomenimis, ADACEL gali būti skiriamas vienu metu su šiomis vakcinomis: inaktyvuota vakcina nuo gripo, vakcina nuo hepatito B, inaktyvuota ar peroraline vakcina nuo poliomielito ir rekombinantine vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (žr. 4.8 skyriuje), atsižvelgiant į vietines rekomendacijas. Vienu metu skiriamas parenteralines vakcinas būtina švirkšti į skirtingas galūnes. Vartojimas kartu su kitomis vakcinomis, biologiniais preparatais ar vaistiniais preparatais netirtas. Remiantis bendromis priimtomis imunizacijos rekomendacijomis, kadangi ADACEL yra inaktyvuotas preparatas, jis gali būti vartojamas kartu su kitomis vakcinomis ar imunoglobulinais į skirtingas injekcijos vietas.
Imunosupresinio gydymo atveju žr. 4.4 skyriuje.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Tiriant ribotą skaičių nėščiųjų nepageidaujamo poveikio nėštumui ar vaisiaus/naujagimio sveikatai nepastebėta. Kitų epidemiologinių duomenų nėra. Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio nėštumui, embriono ar vaisiaus vystymuisi, gimdymui ar postnataliniam vystymuisi neparodė.
ADACEL reikėtų skirti nėščioms moterims tik neabejotinai būtinais atvejais įvertinus naudos ir rizikos santykį.
Žindymas
Ar ADACEL veikliosios medžiagos patenka į motinos pieną nėra žinoma, tačiau buvo nustatyta, kad triušių žindyvės, prieš vakcinos antigenus susidariusius antikūnus, perduoda savo palikuonims.
ADACEL skiriant žindyvėms, vakcinos poveikis žindomiems kūdikiams nustatytas nebuvo. Prieš nusprendžiant vakcinuoti žindyvę reikėtų įvertinti skiepijimo riziką ir naudą.
Vaisingumas
ADACEL nebuvo vertinamas vaisingumo tyrimuose.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir dirbti su įrenginiais
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
- Saugumo duomenų santrauka
Klinikinių tyrimų metu ADACEL iš viso paskiepyti 3234 asmenys, įskaitant 298 vaikus (nuo 4 iki 6 metų), 1184 paauglius (nuo 11 iki 17 metų) ir 1752 suaugusiuosius (nuo 18 iki 64 metų). Dažniausios nepageidaujamos reakcijos pasireiškusios po vakcinacijos buvo lokalios reakcijos injekcijos vietoje (skausmas, paraudimas ir patinimas), kurios pasireiškė 21%-78% paskiepytųjų, galvos skausmas ir nuovargis pasireiškė 16% - 44% paskiepytųjų. Požymiai ir simptomai paprastai būdavo nedidelio intensyvumo ir prasidėdavo per 48 valandas po vakcinacijos. Visos reakcijos baigėsi be pasekmių.
Saugumas buvo įvertintas klinikinio tyrimo metu, kuriame dalyvavo 1042 sveiki paaugliai vyrai ir moterys nuo 10 iki 17 metų amžiaus. Jiems buvo suleista keturvalentė vakcina nuo žmogaus papilomos viruso 6/11/16/18 tipų (Gardasil), kartu su ADACEL ir konjuguota keturvalente vakcina nuo meningokokinės infekcijos A,C,Y ir W135 serotipų. Saugumo duomenys buvo panašūs abejose grupėse, vakcinas skiriant kartu arba po vieną. Vakcinas leidžiant kartu dažniau pasireiškė patinimas Gardasil injekcijos vietoje, kraujosruvos ir skausmas ADACEL injekcijos vietoje. Skirtumas tarp grupių, kai vakcinos buvo suleistos kartu ir atskirai buvo mažesnis nei 7% ir daugeliu atvejų nepageidaujamos reakcijos buvo lengvos ar vidutinio intensyvumo.
2. Nepageidaujamų reakcijų santrauka lentelėje
Nepageidaujamų reakcijų dažnumui apibūdinti vartojamos tokios kategorijos:
Labai dažnos (≥1/10);
dažnos (nuo ≥1/100 iki <1/10);
nedažnos (nuo ≥1/1 000 iki <1/100);
retos (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000);
labai retos (<1/10 000);
dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
1 lentelėje išvardintos nepageidaujamos reakcijos, kurios buvo pastebėtos klinikinių tyrimų metu bei papildomi nepageidaujami reiškiniai, kurie buvo spontaniškai pranešti ADACEL patiekus į rinką visame pasaulyje.
Kadangi nėra žinomas savanoriškai apie šiuos reiškinius pranešusių asmenų skaičius, jų dažnis ar priežastinis ryšys nenustatytas. Šie reiškiniai priskirti „dažnis nežinomas“ kategorijai.
1 lentelė: Nepageidaujami reiškiniai, pastebėti klinikinių tyrimų metu ir po pateikimo į rinką visame pasaulyje.
Organų sistemų klasė | Dažnis | Vaikai | Paaugliai | Suaugusieji | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Dažnis nežinomas | Padidėjęs jautrumas (anafilaksinė) reakcija (angioedema, edema, išbėrimas, hipotenzija)*
| |||
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Labai dažnai | Anoreksija (sumažėjęs apetitas) |
|
| |
Nervų sistemos sutrikimai | Labai dažnai | Galvos skausmas | |||
| Dažnis nežinomas | Parestezija*, hipestezija*, Guillan-Barre sindromas*, brachialinis neuritas*, veidinis paralyžius*, konvulsijos*, apalpimas*, mielitas*.
| |||
Širdies sutrikimai | Dažnis nežinomas | Miokarditas* | |||
Virškinimo trakto sutrikimai |
| Labai dažnai | Diarėja | Diarėja, Pykinimas | Diarėja |
| Dažnai | Pykinimas, vėmimas | Vėmimas | Pykinimas, vėmimas | |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Dažnai | Išbėrimas | |||
| Dažnis nežinomas | Niežėjimas*, dilgėlinė* | |||
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Labai dažnai |
| Išplitęs skausmas ar raumenų silpnumas, artralgija ar sąnarių patinimas | Išplitęs skausmas ar raumenų silpnumas. | |
Dažnai | Išplitęs skausmas ar raumenų silpnumas, artralgija ar sąnarių patinimas |
| Artralgija ar sąnarių patinimas | ||
Dažnis nežinomas | Miozitas* | ||||
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Labai dažnai | Nuovargis /Silpnumas | Nuovargis /Silpnumas, šaltkrėtis | Nuovargis /Silpnumas | |
| Dažnai | Karščiavimas, šaltkrėtis, pažastinė adenopatija | Karščiavimas, pažastinė adenopatija | Karščiavimas, šaltkrėtis, pažastinė adenopatija | |
Vartojimo vietos pažeidimai ** | Labai dažnai | injekcijos vietos skausmas, eritema, patinimas | |||
| Dažnis nežinomas | Kraujosruva injekcijos vietoje*, sterilus abscesas injekcijos vietoje* |
| ||
* Nepageidaujami reiškiniai preparatui patekus i rinką
** Žiūrėkite c) skyriuje
3. Atrinktų nepageidaujamų reakcijų apibūdinimas
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Po skiepijimo ADACEL vakcina paaugliams ir suaugusiesiems atsiranda didelės reakcijos injekcijos vietoje (> 50 mm), įskaitant ir galūnių patinimą nuo injekcijos vietos iki vieno ar abiejų sąnarių. Šios reakcijos prasideda per 24-72 val. po skiepijimo ir gali būti lydimos eritemos, karščio, jautrumo ar skausmo injekcijos vietoje bei išnyksta spontaniškai per 3-5 dienas.
4. Vaikų populiacija
ADACEL saugumo duomenys pateikti 1 lentelėje buvo nustatyti klinikinio tyrimo metu, kuriame dalyvavo 298 vaikai nuo 4 iki 6 metų amžiaus, kurie anksčiau buvo paskiepyti iš viso 4 dozėmis, įskaitant pirminę imunizaciją, DTaP-IPV kombinuota su Hib maždaug 2,4,6 ir 18 mėnesiais.
Šio klinikinio tyrimo metu per 14 dienų po skiepijimo, dažniausiai buvo pranešta apie skausmą injekcijos vietoje (pasireiškė 39,6% asmenų) ir nuovargį (31,5% asmenų).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Netaikoma.
5. Farmakologinės savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: išgrynintas kokliušo antigenas su anatoksinais.
ATC kodas: J07AJ52.
Klinikiniai tyrimai
265 vaikų, 527 paauglių ir 743 suaugusiųjų skiepijimo ADACEL vakcina imuninio atsako rodikliai po mėnesio pateikiami lentelėje žemiau.
2 lentelė: Vaikų, paauglių ir suaugusiųjų imuninis atsakas, praėjus vienam mėnesiui po skiepijimo ADACEL vakcina.
Antigenas | Atsakas | Vaikai (nuo 4 iki 6 metų) 265 asmenys % | Paaugliai (nuo 11 iki 17 metų) 527 asmenys % | Suaugusieji (nuo 18 iki 64 metų) 743 asmenys % |
Difterijos anatoksinas | ≥ 0,1 TV/ml | 100 | 99,8 | 94,1 |
Stabligės anatoksinas | ≥ 0,1 TV/ml | 100 | 100 | 100 |
Kokliušo anatoksinas Filamentinis hemagliutininas Pertaktinas Fimbrijos 2-ojo ir 3-iojo tipo | Atsakas į pakartotinę injekciją* |
91,9
88,1
94,6 94,3 |
92
85,6
94,5 94,9 |
84,4
82,7
93,8 85,9 |
*4-6 metų vaikams, anksčiau skiepytiems DtaP (difterijos toksinas [vaikiška dozė], stabligė ir neląstelinis kokliušas) vakcina 2, 4, 6 ir 18 gyvenimo mėnesiais, po kartotinės dozės kokliušo antikūnų koncentracija padidėjo 4 kartus.
Paaugliams ir suaugusiems po kartotinės dozės kokliušo antikūnų titras padidėjo 2 kartus, jei antikūnų koncentracija prieš skiepijimą buvo aukšta ir 4 kartus, jei prieš skiepijimą koncentracija buvo žema.
Buvo įrodyta, kad saugumas ir imunogeniškumas yra panašūs į rezultatus, kai suaugusiems yra skiriama viena dozė difterijos-stabligės (Td) vakcinos, kurios sudėtyje yra toks pat kiekis stabligės ir difterijos anatoksinų.
Apsaugos nuo kokliušo serologinė koreliacija nustatyta nebuvo. Švedijos 1992-1996 metais atlikti kokliušo efektyvumo tyrimai, kuriuose pradinė imunizacija buvo atliekama naudojant Sanofi Pasteur Limited neląstelinio kokliušo vaikišką DtaP formuluotę, patvirtino 85% apsaugos efektyvumą prieš kokliušą. Remiantis šiais palyginimais, manoma, kad ADACEL sukelia apsauginį imuninį atsaką. Kokliušo antikūnų lygis visiems antigenams, suleidus kartotinę ADACEL dozę paaugliams ir suaugusiesiems, viršijo lygį, nustatytą kontaktų su šeimos nariais efektyvumo tyrimų metu.
3 lentelė: Kokliušo antikūnų VGK (vidutinės geometrinės koncentracijos) rodiklis nustatytas praėjus vienam mėnesiui po ADACEL dozės injekcijos paaugliams ir suaugusiems palyginus su rezultatais, gautais praėjus vienam mėnesiui po kūdikių skiepijimo su DTaP 2, 4 ir 6 gyvenimo mėnesiais Švedijos I klinikinio tyrimo metu.
|
Paaugliai
|
Suaugusieji |
ADACEL*/DTaP† VGK rodiklis (95% PI) |
ADACEL‡/DTaP† VGK rodiklis (95% PI)
| |
Anti-PT | 3,6 (2,8; 4,5)§ | 2,1 (1,6; 2,7)§ |
Anti-FHA | 5,4 (4,5; 6,5)§ | 4,8 (3,9; 5,9)§ |
Anti-PRN | 3,2 (2,5; 4,1)§ | 3,2 (2,3; 4,4)§ |
Anti-FIM | 5,3 (3,9; 7,1)§ | 2,5 (1,8; 3,5)§ |
* N = 524 iki 526, protokole nurodytas paauglių, turinčių tinkamus duomenis ADACEL tyrimui, populiacijos skaičius.
† N = 80, kūdikių, turinčių tinkamus duomenis tyrimui po 3 DtaP gautų dozių 2, 4 ir 6 gyvenimo mėnesiais, skaičius. (Serumas iš Švedijos I klinikinio efektyvumo tyrimo buvo tikrinami vienu metu su mėginiais iš Td506 klinikinio tyrimo).
‡ N = 741, protokole nurodytas suagusiųjų, turinčių tinkamus duomenis ADACEL tyrimui, populiacijos skaičius.
- VGK po ADACEL skyrimo nebuvo mažesnis nei po DTaP skyrimo (ADACEL VGK rodiklio apatinė pasikliautinio intervalo riba 95% skiriasi nuo DTaP >0,67).
** Antikūnų VGK, matuotas ELISA vienetais, buvo skaičiuojamas atskirai kūdikiams, paaugliams ir suaugusiesiems.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Farmakokinetinių savybių vakcinoms tirti nebūtina.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kartotinių dozių toksiškumo ir toksinio poveikio nėštumui, embriono/vaisiaus vystymuisi, gimdymui ir pogimdyminiam vystimuisi ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6 FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Fenoksietanolis
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Suderinamumo tyrimų neatlikta, todėl šio vaistinio preparato maišyti su kitais negalima.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Negalima užšaldyti. Jei vakcina buvo užšaldyta, ją sunaikinkite.
Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Stiklinis (I tipo) flakonas, kuriame yra 0,5 ml injekcinės suspensijos, užkimštas elastomero kamščiu ir uždengtas aliuminio gaubteliu bei plastikiniu dangteliu.
Pakuotėje yra 1 arba 10 flakonų.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Naudojimo instrukcija
Prieš vartojant parenterinius preparatus reikia apžiūrėti vizualiai ar nėra pašalinių dalelių ir/ar spalvos pakitimų. Esant pokyčiams vakciną sunaikinkite.
Vakcina yra vienalytė, drumsta, balta suspensija, kurioje laikymo metu gali susidaryti nuosėdų. Prieš vartojant vakciną gerai sukratykite, kad susidarytų vienalytė suspensija.
Traukiant dozę iš užkimšto flakono, nenuimkite nei kamščio, nei aliuminio gaubtelio.
Atliekų tvarkymas
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Adatoms naujo protektoriaus uždėti nereikia.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Vyrukas ateina pas dantų gydytoją:
- Daktare, man kažkodėl vis atrodo, kad esu drugelis... Gal galite padėti?
- Tai jums tokiu atveju ne pas mane reikia. Eikite pas psichiatrą.
- Ne, aš jaučiu, kad man reikia pas jus.
- Kodėl?
- Pas jus šviesa dega.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?