Bromazepamas, 3mg, kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: SIA Ingen Pharma, Latvija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Bromazepamas
1. Kas yra Bromazepam Ingen Pharma ir kam jis vartojamas
Veiklioji medžiaga yra bromazepamas, kuris priklauso vaistų grupei, vadinamiesiems benzodiazepinams.
Bromazepam Ingen Pharma skiriama žmonėms, kuriuos vargina nerimas, įtampa ir kiti su nerimu susiję sutrikimai. Rekomenduojamas tik trumpas gydymo šiuo vaistu kursas.
2. Kas žinotina prieš vartojant Bromazepam Ingen Pharma
Bromazepam Ingen Pharma vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) bromazepamui, kitiems benzodiazepinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje),
- jeigu sergate sunkia plaučių liga ar stipriai sutrikęs kvėpavimas,
- jeigu sergate sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu,
- jeigu vargina miego apnėjos sindromas (laikinas kvėpavimo sustojimas miegant),
- jeigu sergate generalizuota miastenija (sunkiu raumenų silpnumu).
Bromazepam Ingen pharma negalima vartoti vaikams, išskyrus atvejus, kuomet, gydytojo nuomone, gydymas šiuo vaistu tinkamas.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Bromazepam Ingen Pharma.
Įsitikinkite, ar gydytojas tikrai žino, kad Jūs:
- sergate plaučių, kepenų ar inkstų liga;
- turite psichikos sutrikimų ar esate gydomas nuo depresijos;
- vartojate alkoholį ar piktnaudžiaujate centrinę nervų sistemą slopinančiais vaistais ar narkotikais.
Kai Bromazepam Ingen Pharma vartojama dažnai ilgą laiką, gali pasireikšti tam tikras reakcijos į vaistą susilpnėjimas.
Gydymas turi būti kuo trumpesnis. Vaisto negalima vartoti ilgiau kaip 8-12 savaičių, įskaitant laipsniško dozės mažinimo periodą.
Būtinai venkite kartu su Bromazepam Ingen Pharma vartoti alkoholinių gėrimų ir (arba) centrinę nervų sistemą slopinančių vaistų, nes gali sustiprėti Bromazepam Ingen Pharma poveikis, įskaitant stiprų raminamąjį poveikį, stiprų kvėpavimo ir (arba) širdies ir kraujagyslių sistemos slopinimą.
Ilgalaikis benzodiazepinų vartojimas gali sukelti fizinę ir psichinę priklausomybę, dėl to nustojus jų vartoti gali atsirasti abstinencijos reiškinių. Tai gali būti galvos ir raumenų skausmas, stiprus nerimas, įtampa, nerimastingumas, sumišimas ir irzlumas. Sunkiais atvejais gali pakisti Jūsų elgesys, galite jausti sustingimą ir dilgsėjimą galūnėse, gali padidėti jautrumas šviesai, triukšmui ar lytėjimui, gali būti haliucinacijų ar priepuolių. Priklausomybės rizika didėja didėjant dozei ir ilgėjant gydymo trukmei; ji taip pat yra didesnė alkoholiu ar narkotikais piktnaudžiavusiems ir piktnaudžiaujantiems pacientams.
Atoveiksmio nerimas – tai galintis pasitaikyti laikinas sindromas, kuris atsiranda nutraukus gydymą; jo metu stipriau pasikartoja tie simptomai, dėl kurių pradėta gydyti Bromazepam Ingen Pharma vaistu. Šį sindromą gali lydėti kitos reakcijos, tarp jų nuotaikos pokyčiai, nerimas ar miego sutrikimai ir neramumas.
Kadangi abstinencijos ir atoveiksmio reiškinių rizika yra didesnė staiga nutraukus gydymą, gydytojas, norėdamas, kad šių reiškinių Jums nebūtų, dozę mažins palaipsniui.
Benzodiazepinai gali sukelti laikiną atminties netekimą. Ji gali pasireikšti vartojant didesnes vaisto dozes, ir jos rizika didėja didėjant dozei. Su atminties netekimu gali būti susijęs nederamas elgesys.
Žinoma, kad vartojant benzodiazepinų ar į benzodiazepinus panašių vaistų pasitaiko paradoksinių reakcijų - neramumas, sujaudinimas, irzlumas, agresija, kliedesiai, pyktis, košmarai, haliucinacijos, psichozė, nederamas elgesys ir kiti nepageidaujami elgesio sutrikimai. Jei taip atsitiktų, nedelsiant apie šiuos simptomus privalote informuoti gydytoją. Jis turėtų Jums šio vaisto nebeskirti.
Panašu, kad šios reakcijos dažniau pasitaiko vaikams ir pagyvenusiesiems nei kitiems pacientams.
Dėl benzodiazepinų raumenis atpalaiduojančio poveikio senyviems benzodiazepinų vartotojams didėja pargriuvimų ir kaulų lūžių rizika.
Kiti vaistai ir Bromazepam Ingen Pharma
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Tai ypač svarbu, nes vartojant daugiau nei vieno vaisto tuo pat metu, gali sustiprėti ar susilpnėti vartojamų vaistų poveikis.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui ar slaugytojai, jeigu Jūs vartojate bet kurių toliau išvardytų vaistų:
- antipsichozinių vaistų,
- migdomųjų vaistų (kurie sukelia miegą),
- raminamųjų vaistų (kurie ramina ar sukelia mieguistumą),
- vaistų depresijai gydyti,
- stiprių skausmą malšinančių vaistų,
- stiprių vaistų nuo kosulio,
- vaistų epilepsijai gydyti,
- centrinę nervų sistemą slopinančių antihistamininių vaistų (vaistų alergijai gydyti),
- cimetidino (vaisto kai kuriems skrandžio sutrikimams gydyti).
Bromazepam Ingen Pharma vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Bromazepam Ingen Pharma poveikį sustiprina alkoholiniai gėrimai, todėl jų vartoti kartu su Bromazepam Ingen Pharma griežtai draudžiama.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nevartokite Bromazepam Ingen Pharma, jei esate nėščia ar galite pastoti. Jei gydytojas nusprendė, kad Jūs turite vartoti šį vaistą vėlyvuoju nėštumo ar gimdymo laikotarpiu, Jūsų kūdikio kūno temperatūra gali būti sumažėjusi, taip pat sumažėjęs raumenų tonusas, jam gali būti sunku kvėpuoti. Jei šį vaistą paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais vartosite reguliariai, kūdikiui gali būti abstinencijos simptomų, kurie aprašyti skyriuje „Nustojus vartoti Bromazepam Ingen Pharma“.
Bromazepamo patenka į motinos pieną, todėl, jeigu žindote kūdikį, šio vaisto nevartokite.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Bromazepam Ingen Pharma gali sukelti mieguistumą ar pabloginti dėmesio koncentravimą. Tai gali paveikti užduočių, kurioms reikia atidumo, pvz. vairuoti automobilį ar valdyti mechanizmus, atlikimą.
Bromazepam Ingen Pharma sudėtyje yra laktozės ir azodažiklių Ponso 4R ir saulėlydžio geltonojo.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Azodažikliai gali sukelti alerginių reakcijų.
3. Kaip vartoti Bromazepam Ingen Pharma
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Gydytojas paskirs Jums tinkamą dozę. Dozė, kurią Jums skiria gydytojas, priklauso nuo Jūsų ligos pobūdžio, nuo to, kaip reaguojate į gydymą, nuo Jūsų amžiaus ir kūno svorio. Gydytojas gydymą pradės nuo mažų dozių, palaipsniui jas didins tol, kol bus pasiektas norimas poveikis.
Suaugusiems:
Įprastinė dozė suaugusiesiems yra po 3 mg iki trijų kartų per parą, geriant tam tikrais intervalais taip, kaip nurodė gydytojas. Sunkiais atvejais, ypač ligoninėje besigydantiems pacientams dozė gali būti po 6-12 mg du arba tris kartus per parą.
Vaikams ir paaugliams
Vartoti nerekomenduojama
Senyviems pacientams
Jei esate senyvo amžiaus, gydytojas Jums paskirs pusę įprastinės rekomenduojamos dozės.
Esant sutrikusiai inkstų ar kepenų funkcijai
Jei sutrikusi Jūsų kepenų ir (arba) inkstų veikla, gydytojas taip pat skirs mažesnę negu paprastai dozę.
Tabletes nurykite užgerdami vandeniu ar kitu nealkoholiniu gėrimu.
Savarankiškai nekeiskite paskirtos dozės. Jei manote, kad vaistas veikia per silpnai ar per stipriai, pasitarkite su gydytoju. Gydymas turi būti kuo trumpesnis. Vaisto negalima vartoti ilgiau kaip 8–12 savaičių, įskaitant laipsniško dozės mažinimo periodą.
Ką daryti pavartojus per didelę Bromazepam Ingen Pharma dozę?
Jei išgėrėte per daug tablečių ar kažkas kitas netyčia išgėrė Jūsų vaistų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, vaistininką ar į artimiausią ligoninę.
Pamiršus pavartoti Bromazepam Ingen Pharma
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Gerkite kitą dozę tada, kada priklauso.
Nustojus vartoti Bromazepam Ingen Pharma
Gydytojas patars Jums, kada liautis vartoti vaisto. Nepamirškite, kad šio vaisto negalima vartoti ilgai. Po poros savaičių mėginkite apsieiti be jo, laipsniškai mažindami dozę. Tai padės išvengti pripratimo ir sumažins priklausomybės riziką.
Nustojus vaisto vartoti, gali atsirasti abstinencijos reiškinių ypač jeidu tai padarysite staiga. Tai gali būti galvos ir raumenų skausmas, stiprus nerimas, įtampa, nerimastingumas, sumišimas ir irzlumas. Sunkiais atvejais gali pakisti Jūsų elgesys, galite jausti dilgsėjimą galūnėse, gali padidėti jautrumas šviesai, triukšmui ar lytėjimui, gali būti haliucinacijų ar priepuolių.
Nutraukus gydymą, taip pat gali atsinaujinti Jus varginusi liga, Jūs galite būti neramus, nerimastingas, gali pakisti Jūsų nuotaika. Šių reiškinių tikimybė bus mažesnė, jeigu gydymo pabaigoje dozę mažinsite palaipsniui.
Išimtiniais atvejais, kai vaisto vartojama ilgai, reikės ilgesnio periodo dozei mažinti. Gali prireikti specialisto konsultacijos. Gydytojas tai Jums paaiškins detaliau.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Bromazepam Ingen Pharma, kaip ir kitų vaistų, kurių sudėtyje yra benzodiazepinų, vartojimas gali sukelti fizinę ir psichinę priklausomybę. Tai ypač gali įvykti vaistą vartojant ilgai, kartais netgi po kelių savaičių įprastinės dozės vartojimo. Staigus vaisto vartojimo nutraukimas gali sukelti nutraukimo simptomų atsiradimą ir būklės, dėl kurios Bromazepam Ingen Pharma buvo vartojamas, intensyvių simptomų pasikartojimą.
Senyviems pacientams, vartojantiems tokius vaistus kaip Bromazepam Ingen Pharma, padidėja griuvimo ir kaulų lūžių rizika.
Šalutinis poveikis, kuris ypač pasireiškia pradėjus vartoti vaistą, priklauso nuo dozės ir susijęs su vaisto slopinančiu veikliosios medžiagos veikimu; dozę sumažinus, jis savaime išnyksta.
Stebėtas toks šalutinis poveikis:
Dažnas (pasireiškia 1-10 iš 100 pacientų):
- raumenų silpnumas, nuovargis (dažniausiai esti pradėjus vartoti vaisto, toliau vartojant išnyksta).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- lytinio potraukio padidėjimas arba sumažėjimas, sutrikęs mėnesinių ciklas;
- suglumimas, sutrikusios emocijos (dažniausiai esti pradėjus vartoti vaisto, toliau vartojant išnyksta). Anksčiau sirgusiems depresija pacientams gali pasikartoti depresinė būsena;
- apatija, letargija, dėmesio sutrikimas, dirglumas ir depresija;
- netikėtos, atvirkštinės, negu tikėtina vartojant Bromazepam Ingen Pharma, reakcijos: neramumas, padidėjęs dirglumas, agresyvumas, deluzinės (mintijimo sukrikimo) idėjos, įniršio priepuoliai, naktiniai košmarai, haliucinacijos, psichikos sutrikimai, neadekvatus elgesys ir kiti veiksmai. Senyviems pacientams šie reiškiniai gali būti pavojingi gyvybei. Jei Jums atsirado šių požymių,pasitarkite su gdyytoju,kad jis palengva sumažintų Bromazepam Ingen Pharma vartojimą;
- svaigulys, galvos skausmas, regėjimo ir kalbos sutrikimai, mieguistumas, dėmesio sutrikimas, suglumimas, judesių sutrikimas (dažniausiai esti pradėjus vartoti vaisto, toliau vartojant išnyksta), anterogradinė amnezija (Jūs galite neatsiminti, ką veikėte išgėrus Bromazepam Ingen Pharma). Tai ypač gali pasireikšti praėjus kelioms valandoms po vaisto išgėrimo ir gali būti susiję su neadekvačiu elgesiu;
- dvejinimasis akyse (dažniausiai - pradėjus vartoti vaisto, toliau vartojant išnyksta);
- sumažėjęs kraujospūdis, širdies veiklos silpnumas arba nepakankamumas, įskaitant širdies sustojimą;
- retas kvėpavimas;
- burnos džiūvimas, apsunkintas rijimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, pykinimas, vėmimas;
- bėrimas, odos kitos reakcijos;
- nevalingas šlapinimasis (šlapimo ištekėjimas lašais).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Bromazepam Ingen Pharma
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ s nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaistovartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys irkita informacija
Bromazepam Ingen pharma sudėtis
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės
- Veiklioji medžiaga yra bromazepamas. Vienoje kietojoje kapsulėje yra 3 mg bromazepamo.
- Pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, kukurūzų krakmolas, koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas, želatina, titano dioksidas (E 171), Ponso 4R (E 124), saulėlydžio geltonasis.
Bromazepam Ingen Pharma išvaizda ir kiekis pakuotėje
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietoji kapsulė yra 4 dydžio, kapsulės korpusas yra oranžinės spalvos, kapsulės dangtelis - raudonos spalvos. Kapsulės viduje yra balti arba gelsvi milteliai.
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės tiekiamas lizdinėse plokštelėse. Pakuotėje yra 30 kapsulių.
Tarptautinis pavadinimas | Bromazepamas |
Vaisto stiprumas | 3mg |
Vaisto forma | kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/15/3745 |
Registratorius | SIA Ingen Pharma, Latvija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2015.06.30 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės
Kiekvienoje kietojoje kapsulėje yra 3 mg bromazepamo.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas: vienoje Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietojoje kapsulėje yra 127,7 mg laktozės monohidrato, dažiklių Ponso 4R (E 142), saulėlydžio geltonojo (E 110).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Kietoji kapsulė.
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės
Kapsulė yra 4 dydžio, kapsulės korpusas yra oranžinės spalvos, kapsulės dangtelis - raudonos spalvos. Kapsulės viduje yra balti ar gelsvi milteliai.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Nerimas, įtampa ir kiti su nerimo sindromu susiję somatiniai ar psichiniai negalavimai.
Kaip pagalbinė priemonė gydant nerimą ar sujaudinimą, susijusius su psichikos sutrikimais, tokiais kaip nuotaikos sutrikimai ar šizofrenija.
Benzodiazepinais gydoma tik tuo atveju, kai sutrikimas yra sunkus, riboja paciento veiką ir labai jį vargina.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusieji
- Vidutinė dozė ambulatoriniam pacientui: po 3 mg iki trijų kartų per parą.
- Sunkiais atvejais, ypač ligoninėje: po 6-12 mg du arba tris kartus per parą.
Nurodytos dozės tėra bendros rekomendacijos; dozė turi būti parenkama kiekvienam pacientui individualiai. Ambulatorinius pacientus reikia pradėti gydyti mažomis dozėmis, palaipsniui jas didinant iki optimalių. Gydyti reikia kiek galima trumpiau. Paciento būklė ir poreikis tęsti gydymą turi būti reguliariai vertinami, ypač jei pacientui nėra ligos simptomų. Bendra gydymo trukmė turėtų būti ne ilgesnė kaip 8-12 savaičių, įskaitant laipsniško dozės mažinimo periodą. Kai kuriais atvejais tenka gydyti ilgiau negu rekomenduojama; jeigu taip reikėtų, ilgiau gydyti būtų galima tik specialistui iš naujo įvertinus paciento būklę.
Vaikų populiacija
Šio vaistinio preparato vaikams vartoti nerekomenduojama dėl sudėtyje esančio azo grupės dažiklio.
Senyviems pacientams ir pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Senyviems pacientams ir pacientams, kurių susilpnėjusi kepenų funkcija, dėl individualių jautrumo ir farmakokinetikos pokyčių skiriamos mažesnės dozės (žr. Specialių pacientų grupių farmakokinetika).
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas bromazepamui, kitiems benzodiazepinams arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Sunkus kvėpavimo nepakankamumas.
- Sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas (sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu sergantiems pacientams benzodiazepinai gali sukelti encefalopatiją).
- Miego apnėjos sindromas.
- Generalizuota miastenija.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Amnezija
Benzodiazepinai gali sukelti anterogradinę amneziją. Ši būklė dažniausiai pasireiškia praėjus keletui valandų po vaistinio preparato pavartojimo, todėl, norint sumažinti jos pavojų, pacientai turi būti įsitikinę, kad jie turės galimybę keletą valandų nepertraukiamai pamiegoti. Su amnezija gali būti susijęs nederamas elgesys (taip pat žr. 4.8 skyrių).
Psichikos sutrikimai ir paradoksinės reakcijos
Yra žinoma, kad vartojant benzodiazepinų pasitaiko paradoksinių reakcijų - nenustygstamumas, sujaudinimas, irzlumas, agresyvumas, kliedesiai, pyktis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozės, nederamas elgesys ir kiti nepageidaujami elgesio sutrikimai. Jeigu tai nutinka, šio vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Labiau tikėtina, kad šios reakcijos pasireikš vaikams ir senyviems pacientams.
Gydymo trukmė
Gydymo trukmė turi būti kiek įmanoma trumpesnė (žr. 4.2 skyrių) ir negali viršyti 8-12 savaičių, įskaitant laipsniško dozės mažinimo periodą. Jeigu reikėtų gydyti ilgiau, būtina specialistui iš naujo įvertinti paciento būklę.
Gydymo pradžioje reikėtų informuoti pacientą, kad gydymas truks neilgai ir tiksliai paaiškinti, kaip dozė bus laipsniškai mažinama. Be to, svarbu, kad pacientas žinotų apie galimą atoveiksmio reiškinį, kuris gali atsirasti nutraukus vaistinio preparato vartojimą, tokiu būdu sumažindamas nerimą dėl tokių simptomų.
Ilgą poveikio trukmę turinčius benzodiazepinus vartojantį pacientą yra svarbu įspėti, kad jų nekeistų trumpo poveikio benzodiazepinais, nes gali atsirasti abstinencijos simptomų.
Vartojimas kartu su alkoholiu ar CNS slopinančiais vaistiniais preparatais
Būtina vengti kartu su bromazepamu vartoti alkoholinių gėrimų arba (ir) CNS slopinančių vaistinių preparatų. Vartojant tokį derinį gali sustiprėti bromazepamo klinikinis poveikis, įskaitant galimą stiprią sedaciją, kliniškai svarbų kvėpavimo ir (arba) širdies ir kraujagyslių funkcijos slopinimą.
Pacientams, kurie praeityje piktnaudžiavo alkoholiu arba narkotikais, benzodiazepinai turi būti skiriami nepaprastai atsargiai (žr. 4.5 skyrių).
Norint parinkti mažiausią veiksmingą dozę ir (arba) vartojimo dažnį bei išvengti perdozavimo dėl kumuliacijos, gydymo pradžioje pacientą reikia reguliariai stebėti.
Tolerancija
Kartotinai vartojant kelias savaites, gali šiek tiek susilpnėti benzodiazepinų poveikis.
Specifinės pacientų grupės
Senyviems pacientams skiriama mažesnėmis dozėmis (žr. 4.2 skyrių).
Dėl kvėpavimo slopinimo pavojaus mažesnę dozę taip pat rekomenduojama skirti lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu sergantiems pacientams.
Benzodiazepinų negalima skirti pacientams, kuriems yra sunkus kepenų veiklos nepakankamumas, nes jie gali paspartinti encefalopatiją.
Benzodiazepinų nerekomenduojama skirti pagrindiniam psichozių gydymui.
Depresijos arba nerimo, susijusio su depresija, vien benzodiazepinais gydyti negalima (tokius pacientus gali paskatinti savižudybei). Dėl to pacientams, turintiems depresinio sutrikimo požymių ar simptomų arba polinkį į savižudybę, bromazepamą skirti reikia atsargiai bei riboti išrašomos vaistinio preparato pakuotės dydį.
Priklausomybė
Vartojant benzodiazepinų gali atsirasti fizinė ir psichinė priklausomybė nuo šių vaistinių preparatų. Priklausomybės rizika didėja didėjant dozei ir ilgėjant gydymo trukmei, ji taip pat yra didesnė alkoholiu ar narkotikais piktnaudžiavusiems ir piktnaudžiaujantiems pacientams.
Jeigu jau yra fizinė priklausomybė, netikėtai nutraukus gydymą atsiras abstinencijos simptomų. Tai gali būti galvos skausmai, viduriavimas, raumenų skausmas, labai stiprus nerimas, įtampa, nerimastingumas, sumišimas ir irzlumas. Sunkiais atvejais gali išryškėti šie simptomai: derealizacija, depersonalizacija, padidėjęs jautrumas garsams, galūnių nutirpimas ir dilgčiojimas, padidėjęs jautrumas šviesai, triukšmui ir fiziniam kontaktui, taip pat haliucinacijos ir epilepsijos traukuliai.
Atoveiksmio sindromas
Atoveiksmio nemiga ir nerimas – tai laikinas sindromas, galintis pasireikšti nutraukus gydymą; jo metu stipriau pasikartoja tie simptomai, dėl kurių pradėta gydyti. Šį sindromą gali lydėti kitos reakcijos, tarp jų nuotaikos pokyčiai, nerimas ar miego sutrikimai ir neramumas.
Kadangi abstinencijos ir atoveiksmio reiškinių rizika yra didesnė staiga nutraukus gydymą, rekomenduojama dozę mažinti laipsniškai.
Sudėtyje yra laktozės
Kadangi sudėtyje yra laktozės monohidrato, šio vaistinio preparato negali vartoti pacientai, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakodinaminė sąveika
Kartu su bet kuriais centrinę nervų sistemą slopinančiais vaistiniais preparatais ar alkoholiu vartojami benzodiazepinai sukelia adityvų poveikį. Gydymo metu gerti alkoholinių gėrimų nerekomenduojama.
Kartu su kitais CNS slopinančiais vaistiniais preparatais bromazepamą skirti reikia atsargiai. Centrinę nervų sistemą slopinantis poveikis gali sustiprėti kartu vartojant su vaistiniais preparatais nuo psichozės (neuroleptikais), anksiolitikais ar raminamaisiais, kai kuriais antidepresantais, opioidais, prieštraukuliniais, raminamaisiais H1 antihistamininiais vaistiniais preparatais.
Ypatingas dėmesys turi būti kreipiamas skiriant kartu su kvėpavimo funkciją slopinančiais vaistiniais preparatais, tokiais kaip opioidai (analgetikai, nuo kosulio, pakaitiniam gydymui), ypač senyviems žmonėms.
Farmakokinetinė sąveika
Farmakokinetinės sąveikos gali atsirasti bromazepamo vartojant kartu su kepenų fermentą CYP3A4 slopinančiais vaistiniais preparatais, nes padidėja bromazepamo koncentracija plazmoje.
Kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais (pvz., azolo grupės priešgrybeliniais vaistiniais preparatais, proteazės inhibitoriais ar kai kuriais makrolidais) bromazepamą skirti reikia atsargiai bei reikia apsvarstyti, ar nevertėtų reikšmingai sumažinti dozę. Be to, vartojant kartu su narkotiniais analgetikais gali sustiprėti euforija, todėl psichinė priklausomybė nuo narkotikų padidėja.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nors jokių specifinių klinikinių duomenų apie bromazepamą nėra, kohortų tyrimų metu gautas didelis duomenų kiekis rodo, kad ekspozicija benzodiazepinais pirmuoju nėštumo trimestru nėra susijusi su didžiųjų apsigimimų rizikos padidėjimu. Vis dėlto kai kurie ankstyvieji atvejo-kontrolės epidemiologiniai tyrimai nustatė padidėjusią įskilo gomurio atsiradimo riziką. Šie duomenys parodė, kad pavojus susilaukti įskilą gomurį turinčio kūdikio benzodiazepino vartojusiai motinai yra mažesnis nei 2 iš 1000, palyginus su tuo, kad tikėtinas tokio apsigimimo dažnis bendrojoje populiacijoje yra maždaug 1 iš 1000.
Nustatyta, kad antrojo ir (arba) trečiojo nėštumo trimestro metu gydant didelėmis benzodiazepinų dozėmis sumažėja vaisiaus aktyvių judesių bei atsiranda vaisiaus širdies ritmo kintamumas.
Kai nėštumo pabaigoje gydymas turi būti skiriamas dėl medicininių priežasčių, net ir mažomis dozėmis, gali būti stebimas suglebusio kūdikio sindromas, pavyzdžiui, ašinė hipotonija, čiulpimo sutrikimai, dėl kurių prastai didėja kūno masė. Šie požymiai yra grįžtami, tačiau jie gali trukti nuo 1 iki 3 savaičių, atsižvelgiant į vaistinio preparato pusinį gyvavimo laiką. Motinai vartojus dideles dozes, naujagimiui gali atsirasti kvėpavimo slopinimas ar apnėja ir hipotermija. Keletą dienų po gimimo, net ir nesant suglebusio kūdikio sindromo, gali būti stebimi naujagimio abstinencijos simptomai, tokie kaip padidėjęs jaudrumas, sujaudinimas ir drebulys.
Atsižvelgiant į šiuos duomenis, bromazepamo skirti nėštumo metu būtų galima, jeigu griežtai laikomasi terapinių indikacijų ir dozavimo.
Jeigu gydymas bromazepamu paskutinėmis nėštumo savaitėmis yra būtinas, reikia vengti didelės dozės bei stebėti naujagimį dėl abstinencijos simptomų ir (arba) suglebusio kūdikio sindromo.
Žindymas
Kadangi bromazepamo patenka į motinos pieną, gydymo metu žindyti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Slopinimas, amnezija, sutrikusi raumenų funkcija gali neigiamai veikti gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus. Nepakankamos miego trukmės atveju blogesnio budrumo tikimybė gali padidėti (taip pat žr. 4.5 skyrių). Jeigu pacientas vartoja alkoholinių gėrimų, šis poveikis stiprėja.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
MedDRA Organų sistemų klasė | Nepageidaujami poveikiai |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Padidėjęs jautrumas, anafilaksinis šokas, angioneurozinė edema |
Psichikos sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Sumišimo būsena*, emocijų sutrikimas*, lytinio potraukio sutrikimai, priklausomybė nuo vaistinio preparato**, piktnaudžiavimas vaistiniu preparatu**, abstinencijos sindromas** Paradoksinės reakcijos, tokios kaip nenustygstamumas, sujaudinimas, irzlumas, agresija, kliedesiai, pyktis, košmariški sapnai, haliucinacijos, psichozė, nederamas elgesys** Anterogradinė amnezija**, atminties pablogėjimas |
Nervų sistemos sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Mieguistumas*, galvos skausmas*, svaigulys*, sumažėjęs budrumas*, ataksija* |
Akių sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Dvejinimasis akyse* |
Širdies sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Širdies nepakankamumas, įskaitant širdies sustojimą |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Kvėpavimo slopinimas |
Virškinimo trakto sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Pykinimas*, vėmimas*, vidurių užkietėjimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Išbėrimas, niežulys, dilgėlinė |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | Raumenų silpnumas* |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
Dažnis nežinomas | |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
|
Dažnis nežinomas | Nuovargis* |
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos |
|
Dažnis nežinomas | Griuvimai, kaulų lūžiai*** |
* šie reiškiniai daugiausia pasitaiko gydymo pradžioje ir toliau vartojant įprastai išnyksta.
** žr. 4.4 skyrių.
*** griuvimų ir kaulų lūžių rizika padidėja vartojantiesiems raminamuosius vaistinius preparatus (įskaitant alkoholinius gėrimus) ir senyviems žmonėms.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Simptomai
Benzodiazepinai įprastai sukelia mieguistumą, ataksiją, dizartriją ir nistagmą. Perdozavimas vienu bromazepamu retai esti grėsmingas gyvybei, tačiau jo metu gali sutrikti kalba, išnykti refleksai, pasireikšti apnėja, hipotenzija, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimas bei koma. Jeigu pasireiškia koma, paprastai ji trunka kelias valandas, bet gali būti ilgiau trunkanti ir ciklinė koma, ypač senyviems pacientams. Benzodiazepinų kvėpavimą slopinantis poveikis būna sunkesnis pacientams, kurie serga kvėpavimo sistemos ligomis.
Benzodiazepinai sustiprina kitų centrinę nervų sistemą slopinančių medžiagų, įskaitant alkoholinius gėrimus, poveikį.
Gydymas
Atsižvelgiant į paciento klinikinę būklę, reikia stebėti paciento gyvybines funkcijas bei taikyti jų palaikomąsias priemones. Pacientams ypač gali prireikti simptominio širdies, kvėpavimo arba centrinės nervų sistemos sutrikimų gydymo.
Norint išvengti tolesnės vaistinio preparato absorbcijos, reikia taikyti atitinkamą metodą, pvz., per 1-2 valandas skirti aktyvintosios anglies. Paskyrus aktyvintosios anglies mieguistiems pacientams, būtina saugoti, kad jos nepatektų į kvėpavimo takus. Vaistinių preparatų mišinio nurijimo atveju reikia apsvarstyti, ar nereikėtų išplauti skrandį, tačiau tai nėra nusistovėjusi praktika.
Jeigu CNS yra nuslopinta, reikia apsvarstyti, ar nevertėtų paskirti benzodiazepino antagonisto flumazenilio (Anexate). Jo galima vartoti tik atidžiai stebint ligonio būklę. Flumazenilio pusinės eliminacijos periodas yra trumpas (apie valandą), dėl to jo poveikiui pasibaigus pacientus, kurie gavo flumazenilio, būtina nuolat atidžiai stebėti. Flumazenilis turi būti skiriamas ypač atsargiai, kai vartota vaistinių preparatų, kurie mažina traukulių atsiradimo slenkstį (pvz., triciklių antidepresantų). Daugiau informacijos apie tikslų flumazenilio (Anexate) vartojimą rasite šio vaistinio preparato skyrimo instrukcijoje.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – anksiolitikas, ATC kodas – N05BA08.
Veikimo mechanizmas
Bromazepamas yra 7-bromo-1,4-benzodiazepinas, selektyviai mažinantis įtampą ir nerimą, jo vartojant mažomis dozėmis, ir pasižymintis sedacinėmis ir raumenis atpalaiduojančiomis savybėmis, jo vartojant didelėmis dozėmis.
Bromazepamas pasižymi agonistiniu poveikiu gama amino sviesto rūgšties (GABA), pagrindinio smegenų neuromediatorius, aktyvumui.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus bromazepamo tabletę, didžiausia jo koncentracija plazmoje susidaro per 2 valandas. Tabletės absoliutus (palyginti su į veną vartojamu tirpalu) ir santykinis (palyginti su geriamuoju tirpalu) biologinis prieinamumas yra atitinkamai 60% ir 100%.
Pasiskirstymas
Pasiskirstymo tūris yra 50 litrų. Apie 70% bromazepamo jungiasi su plazmos baltymais.
Biotransformacija
Bromazepamas metabolizuojamas kepenyse. Kiekybiškai vyrauja du metabolitai: 3-hidroksi-bromazepamas ir 2-(2-amino-5-bromo-3-hidroksibenzoil)piridinas.
Eliminacija
Nepakitusio bromazepamo, 3-hidroksi-bromazepamo ir 2-(2-amino-5-bromo-3-hidroksibenzoil)piridino gliukuronidų su šlapimu išsiskiria atitinkamai 2%, 27% ir 40% suvartotos dozės.
Bromazepamo pusinės eliminacijos periodas yra apie 20 valandų. Klirensas – 40 ml/min.
Ypatingos populiacijos
Senyvų žmonių organizme bromazepamo pusinės eliminacijos laikas gali pailgėti (žr. 4.2 skyrių).
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kancerogeniškumas
Atlikti kancerogeninio poveikio žiurkėms tyrimai bromazepamo galimo kancerogeniškumo neparodė.
Mutageniškumas
Atliekant tyrimus in vitro ir in vivo, bromazepamas genotoksiškai neveikė.
Poveikis reprodukcijai
Kasdien duodamas per burną žiurkėms bromazepamas jų vislumo ir bendros reprodukcijos būklės neveikė.
Teratogeniškumas
Duodant bromazepamo vaikingoms žiurkėms pastebėta, kad padaugėjo vaisių žūčių, padidėjo negyvų gimusių žiurkiukų procentas ir sumažėjo jauniklių išgyvenamumas. Duodant iki 125 mg/kg per parą dozes, embriotoksiškumo ir teratogeniškumo tyrimai teratogeninio poveikio neatskleidė.
Sugirdant vaikingoms triušėms vaistinio preparato iki 50 mg/kg per parą pastebėta, kad mažėja triušių svorio prieaugis, vaisių svoris ir dažnėja vaisių rezorbcija.
Lėtinis toksiškumas
Ilgalaikių toksinių tyrimų metu jokių nukrypimų nuo normos, išskyrus kepenų padidėjimą, nepastebėta. Histopatologinis tyrimas parodė kepenų centrinių skiltelių kepenų ląstelių hipertrofiją, kuri, kaip manoma, rodė, kad bromazepamas indukuoja kepenų fermentus. Nepageidaujamas poveikis, kuris pastebėtas davus dideles vaistinio preparato dozes, buvo neryški arba vidutinio stiprumo sedacija, ataksija, pavieniai trumpalaikių traukulių priepuoliai, retkarčiais pasitaikantis padidėjęs serumo šarminės fosfatazės aktyvumas ir iki viršutinės normos ribos padidėjęs SGPT (ALT) aktyvumas.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės
Kapsulės turinys
Laktozė monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Kapsulės korpusas
Želatina
Titano dioksidas (E 171)
Ponso 4R (E124)
Saulėlydžio geltonasis (E110)
Kapsulės dangtelis
Želatina
Titano dioksidas (E 171)
Ponso 4R (E124)
Bromazepam Ingen Pharma 6 mg kietosios kapsulės
Kapsulės turinys
Laktozė monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Kapsulės korpusas
Želatina
Titano dioksidas (E 171)
Juodasis geležies oksidas (E 172)
Kapsulės dangtelis
Želatina
Titano dioksidas (E 171)
Ponso 4R (E124)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 30° C temperatūroje.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/Al lizidinė plokštelė.
Bromazepam Ingen Pharma 3 mg kietosios kapsulės: Kartono dėžutėje yra 30 kapsulių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų atliekoms tvarkyti nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
-Gydytojau! Maldauju greičiau atvažiuokite. Mano žmonai stiprus apendicito priepuolis!
-Nėra ko jaudintis. Prieš du metus aš operavau jūsų žmoną ir pašalinau apendicitą. Žmogui negali atsirasti kitas apendicitas!
-Visiškai sutinku su jumis gydytojau. Bet žmogus gali tūrėti kitą žmoną.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?