Linezolidas, 2mg/ml, infuzinis tirpalas
Vartojimas: vartoti į veną
Registratorius: Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Linezolidas
1. KAS YRA ZYVOXID IR KAM JIS VARTOJAMAS
Zyvoxid yra tirpalas, kuris lėtai suleidžiamas į veną. Šis procesas vadinamas infuzija. Vaistas yra maišeliuose po 300 ml (600 mg linezolido). Maišai yra dėžutėse po 10 kiekvienoje.
Veiklioji medžiaga (linezolidas) yra antibiotikas, kuris slopina tam tikrų tipų bakterijų (padermių) augimą. Zyvoxid vartojamas pneumonijos, odos ir poodžio infekcinių ligų gydymui.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ZYVOXID
Zyvoxid vartoti negalima:
Jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) linezolidui arba bet kuriai pagalbinei Zyvoxid medžiagai.
Jeigu Jūs vartojate kitus medikamentus, kurie vadinami monoaminooksidazės inhibitoriais (pavyzdžiui, fenelziną, izokarboksazidą, selegiliną, moklobemidą). Šie medikamentai gali būti vartojami depresijos ir Parkinsono ligos gydymui.
Jeigu Jūs žindote kūdikį krūtimi.
Jeigu atsakysite į žemiau pateiktus klausimus “TAIP”, gydytojas nuspręs, ar Jums galima vartoti Zyvoxid. Kai kada gydytojas gali tikrinti Jūsų sveikatos būklę ir kraujo spaudimą prieš pradedant vartoti vaistą ir gydymo metu. Kai kada gydytojas gali nuspręsti, jog Jums reikalingas kitas gydymas.
Ar sergate inkstų ir kepenų ligomis? Ar esate gydomas dialize?
Ar Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs, nepriklausomai nuo to, kad vartojate kraujospūdį mažinančius vaistus?
Ar nepadidėjęs tiroksino (skydliaukėje gaminamo hormono) kiekis kraujyje, ar nesergate feochromocitoma, karcinoido sindromu, depresija, šizofrenija, psichikos sutrikimais ar turite kitų psichikos problemų? Jeigu abejojate dėl pastarojo klausimo, kreipkitės į gydytoją.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Jeigu Jūs sergate trombocitopenija (būklė, kai kraujyje trūksta trombocitų, dėl to greičiau atsiranda mėlynės ir būna gausesnis kraujavimas).
Jeigu Jūs sergate anemija (trūksta hemoglobino kraujyje).
Jeigu Jūs sergate granuliocitopenija (kraujyje sumažėjęs leukocitų kiekis, dėl to padidėja pavojus sirgti infekcinėmis ligomis).
Jeigu esate patyręs traukulių priepuolių.
Vartojant šį preparatą gali prireikti atlikti kai kuriuos kraujo tyrimus, ypač jeigu sergate inkstų ligomis, vartojate kokius nors kitus vaistus, arba Jūsų gydytojas paskirs Zyvoxid vartoti ilgiau nei 10 ‑ 14 dienų. Priklausomai nuo kraujo tyrimų rezultatų, kartais gali tekti nutraukti linezolido vartojimą. Jūsų gydytojas pasikalbės apie tai su Jumis ir rekomenduos, jeigu reikia, kitokį gydymą.
Kartais antibiotikai gali sukelti vidurių uždegimą, taigi, jeigu Jūs, vartodamas šį vaistą, pradėjote viduriuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Jeigu viduriuojate prieš pradedant vartoti Zyvoxid, pasakykite apie tai gydytojui.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurių vaistų negalima vartoti kartu su linezolidu. Jie minimi žemiau.
Taip pat yra pavojus, kad gali pasireikšti Zyvoxid sąveika su kai kuriais vaistais, todėl gali keistis kraujospūdis, kūno temperatūra, širdies ritmas ir atsirasti kitų požymių. Kai kada gydytojas gali tikrinti Jūsų sveikatos būklę ir kraujo spaudimą prieš pradedant vartoti vaistą ir gydymo metu. Kai kada gydytojas gali nuspręsti, kad Jums reikalingas kitas gydymas.
Ar Jūs vartojate žemiau minimus vaistus? Jei abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vaistus mažinančius nosies gleivinės paburkimą, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino ar fenilpropanolamino.
Kai kuriuos astmos gydymui vartojamus preparatus, pavyzdžiui, salbutamolį, terbutaliną, fenoterolį.
Antidepresantus, vadinamus tricikliais ar SSRI, įskaitant amitriptiliną, cipramilį, klomipraminą, dosulepiną, doksepiną, fluoksetiną fluovoksaminą, imipraminą, lofepraminą, paroksetiną, sertraliną.
Preparatus migrenos gydymui, įskaitant sumatriptaną ir zolmitriptaną.
Preparatus staigios sunkios alerginės reakcijos gydymui, pavyzdžiui adrenaliną (epinefriną).
Preparatus, kurie didina kraujospūdį, pavyzdžiui, noradrenaliną (norepinefriną) ir dopaminą.
Petidiną.
Buspironą.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate preparatus, kurie slopina kraujo krešėjimą, tokius kaip varfarinas, nors ir mažai tikėtina, kad pasireikš Zyvoxid sąveika su kraujo krešėjimą slopinančiu vaistu.
Zyvoxid vartojimas su maistu ir gėrimais
Zyvoxid galima vartoti prieš valgį, valgant ir po valgio. Gali pasireikšti Zyvoxid sąveika su tiraminu ir gali padidėti kraujospūdis. Ši medžiaga yra kai kuriuose maisto produktuose, todėl reikia nevalgyti subrendusio sūrio, mielių ir sojos (pvz., sojos padažo), negerti ekstraktų ir alkoholinių gėrimų, ypač pilstomo alaus ir vyno. Jeigu pavalgius ar išgėrus prasidėjo tvinkčiojantis galvos skausmas, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu esate nėščia, vartoti Zyvoxid negalima. Pasakykite gydytojui, jeigu esate arba manote, kad esate nėščia, arba planuojate pastoti.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu žindote kūdikį, Zyvoxid Jums vartoti negalima, nes jis išsiskiria su motinos pienu ir gali daryti poveikį kūdikiui.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant Zyvoxid gali svaigti galva. Jeigu pasireiškė galvos svaigimas vairuoti ir valdyti mechanizmus ar dirbti su elektros prietaisais negalima. Nepamirškite, kad negaluojant Jūsų gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus gali būti sutrikęs.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Zyvoxid medžiagas
Šiame preparate yra gliukozės, natrio citrato ir kitų medžiagų.
1 ml Zyvoxid tirpalo yra 45,7 mg gliukozės (13,7 g gliukozės maiše). Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą. Pasakykite gydytojui ar slaugytojai, jeigu sergate diabetu.
1 ml Zyvoxid tirpalo yra 0,38 mg natrio (114 mg natrio maiše). Būtina atsižvelgti, jei kontroliuojamas natrio kiekis maiste. Pasakykite gydytojui ar slaugytojai, jeigu Jums reikalinga dieta su mažu druskos kiekiu.
3. KAIP VARTOTI ZYVOXID
Zyvoxid tirpalą visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Įprastinė dozė suaugusiems (18 metų ir vyresniems) yra 300 ml (600 mg linezolido) du kartus per dieną infuzuojant į veną per 30 ‑ 120 minučių.
Galima vartoti kitą Zyvoxid vaisto formą, pvz., tabletes arba geriamąja suspensiją. Jeigu Jūsų gydytojas nutars gydymą pradėti Zyvoxid tirpalu, būklei pagerėjus, toliau galima gerti tabletes ar geriamąją suspensiją.
Gydytojas nurodys, po kiek tablečių ar pilnų šaukštų suspensijos reikia gerti. Tabletėms ir suspensijai yra atskiri informaciniai lapeliai.
Jeigu Jums atliekama dializė, Zyvoxid Jums reikia vartoti po dializės.
Vaistą vartoti paprastai reikia 10 ‑ 14 dienų, tačiau vaisto vartojimą galima tęsti iki 28 dienų. Linezolido saugumas ir veiksmingumas, skiriant vaistą ilgiau nei 28 dienas, nėra nustatytas. Gydytojas nutars, kaip ilgai Jums reikia vartoti preparatą.
Vaikams
Zyvoxid vaikams ir paaugliams (jaunesniems nei 18 metų) paprastai neskiriama.
Pavartojus per didelę Zyvoxid dozę
Kadangi Zyvoxid tirpalas infuzuojamas prižiūrint gydytojui ar slaugytojai, mažai tikėtina, kad bus vaisto perdozuota. Jeigu manote, kad Zyvoxid infuzinio tirpalo buvo perdozuota, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją.
Pamiršus pavartoti Zyvoxid
Kadangi Zyvoxid tirpalas infuzuojamas prižiūrint gydytojui ar slaugytojai, mažai tikėtina, kad praleisite dozę. Jeigu manote, kad praleidote dozę, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Zyvoxid, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Paprastai tai trunka neilgai ir dažniausiai Zyvoxid vartojimo nutraukti nereikia.
Šalutinis poveikis yra dažnas, jei pasireiškia dažniau kaip 1 iš 100 pacientų, bet rečiau kaip 1 iš 10 pacientų. Šalutinis poveikis yra nedažnas, jei pasireiškia dažniau kaip 1 iš 1000, bet rečiau kaip 1 iš 100 pacientų, kurie vartoja Zyvoxid.
Dažni šalutiniai poveikiai, pasireiškiantys vartojant Zyvoxid:
galvos skausmas
grybelių sukeltos infekcinės ligos, ypač makšties ir burnos pienligė
viduriavimas
šleikštulys ir vėmimas
metalo skonis burnoje
biocheminiai kraujo pakitimai, įskaitant kepenų, kasos ar raumenų fermentų, azoto ar cukraus kiekio padidėjimas kraujyje, baltymų, natrio ir kalcio kiekio kraujyje sumažėjimas. Kalio ar bikarbonatų kiekis kraujyje gali padidėti ar sumažėti.
kraujo ląstelių kiekio pokyčiai. Gali padidėti ar sumažėti kai kurių baltųjų kraujo ląstelių kiekis, sumažėti raudonųjų kraujo ląstelių kiekis (dėl to vystosi anemija), padidėti ar sumažėti trombocitų (nuo jų priklauso kraujo krešėjimas) kiekis.
Nedažni šalutiniai poveikiai:
odos ypač veido ir kaklo reakcijos, kaip antai skausmingas besilupantis paraudimas (dermatitas), bėrimas, niežulys ar patinimas. Tai gali būti Zyvoxid vartojimo sukeltos alerginės reakcijos. Jeigu Jums pasireiškė šis šalutinis poveikis, nedelsiant kreipkitės į gydytoją, slaugytoją arba vaistininką, nes gali reikėti nutraukti Zyvoxid vartojimą.
karščiavimas ar šaltkrėtis
nuovargio jausmas
miego sutrikimai
svaigulys
matymas kaip pro rūką
skausmas
tokie jutimai, kaip nutirpimas ar dilgsėjimas
spengimas ausyse
troškulys
sausumas ir skausmas burnoje
liežuvio patinimas, skausmingumas ir spalvos pasikeitimas
sutrikęs virškinimas ir skausmas skrandyje (skrandžio uždegimas)
pilvo skausmas, spazmai ir vidurių pūtimas
vidurių užkietėjimas ir žarnyno motorikos nebuvimas
kasos uždegimas
padidėjęs prakaitavimas
padidėjęs kraujo spaudimas
makšties ir lyties organų uždegimas moterims
dažnesnis poreikis šlapintis
skausmas infuzijos vietoje ir aplink ją
venų uždegimas, įskaitant tos vietos, kur buvo infuzuojamas tirpalas
biocheminiai kraujo pokyčiai, tokie kaip bilirubino (gaminamas kepenyse), kreatinino (kuris atspindi inkstų veiklą), natrio ir kalcio kiekio kraujyje padidėjimas, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, chloridų kiekio padidėjimas ar sumažėjimas.
kraujo ląstelių kiekio pakitimas, įskaitant retikuliocitų (jų kiekis tiesiogiai priklausomai nuo organizme pagamintų per dieną eritrocitų) kiekio padidėjimas ir neutrofilų (jie naikina infekcijos sukėlėją) kiekio sumažėjimas. Pavieniais atvejais gali prasidėti pancitopenija (t.y. visų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas)
vartojant Zyvoxid gali pasireikšti anemija (mažakraujystė, t.y. sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis). Jei anemija sunki, gali tekti perpilti kraujo, ko tikimybė didėja ilgėjant gydymo trukmei. Gydytojai apie tai žino, todėl kraujas bus nuolat tiriamas. Kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškė silpnumas, nuovargis ar odos blyškumas.
Retais atvejais pacientams pasireiškė sustingimas, dilgčiojimas ir matymas lyg pro rūką, dažniausiai tiems, kurie vartojo linezolidą ilgiau kaip 28 dienas.
Labai retais atvejais toks regėjimo sutrikimas progresavo iki apakimo. Jei Zyvoxid skiriamas ilgiau nei 28 dienas, reikėtų pasitikrinti regėjimą. Jei pastebėjote regėjimo sutrikimų, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją.
Buvo pavienių pranešimų, kad pacientams, kurie vartojo Zyvoxid, pasireiškė inkstų nepakankamumas, laikini išemijos priepuoliai (trumpalaikiai simptomai, pasireiškę dėl laikino smegenų kraujotakos sutrikimo) ir širdies ritmo pagreitėjimas.
Pacientams, vartojantiems Zyvoxid, buvo stebėti traukulių priepuoliai. Praneškite savo gydytojui, jei jums anksčiau yra pasireiškę traukuliai.
Pacientams, gydomiems Zyvoxid, gali pasireikšti reta, bet sunki būklė – laktatinė acidozė (pieno rūgšties kiekio padidėjimas kraujyje). Atsiradus šios būklės požymiams ir simptomams - pykinimui ar vėmimui, pilvo skausmui, kvėpavimo sutrikimui ar nuovargiui, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją.
Pacientams, gydomiems Zyvoxid, buvo stebėtos alerginės reakcijos. Jei pasireiškė šalutinis poveikis – veido, lūpų, liežuvio ar ryklės tinimas, neįprastas metalo skonis burnoje, apsunkintas kvėpavimas, širdies ritmo pokyčiai, silpnumas, pykinimas ar vėmimas, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją, slaugytoją ar vaistininką.
Retais atvejais pranešta apie angioedemos išsivystymą. Tai – imuninė reakcija, sukelianti raudoną bėrimą, lydimą veido tinimo, kuris gali būti toks stiprus, kad apsunkintų kvėpavimą.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI ZYVOXID
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
Zyvoxid tirpalas yra laikomas ligoninėje ir ligoninės personalas užtikrina, kad Zyvoxid infuzinis tirpalas nebūtų vartojamas pasibaigus jo tinkamumo laikui, nurodytam ant maišelio, ir tais atvejais, kai maišelis yra nehermetiškas. Tirpalo maišeliai turi būti laikomi originalioje pakuotėje, vaikams nematomoje ir neprieinamoje vietoje.
6. KITA INFORMACIJA
Zyvoxid sudėtyje yra
- Veiklioji medžiaga yra linezolidas. Viename mililitre tirpalo yra 2 mg linezolido.
- Pagalbinės medžiagos yra gliukozės monohidratas, natrio citratas (E331), bevandenė citrinos rūgštis (E330), vandenilio chlorido rūgštis (E507) arba natrio hidroksidas (E524), injekcinis vanduo.
Zyvoxid išvaizda ir kiekis pakuotėje
Maišelyje yra 300 ml tirpalo. Vienoje dėžutėje yra 10 infuzinių maišelių.
Tarptautinis pavadinimas | Linezolidas |
Vaisto stiprumas | 2mg/ml |
Vaisto forma | infuzinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į veną |
Registracijos numeris | 02/8199/2 |
Registratorius | Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2002.03.13 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ZYVOXID 2 mg/ml infuzinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml tirpalo yra 2 mg linezolido. 300 ml infuzijų maišelyje yra 600 mg linezolido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Infuzinis tirpalas.
Izotoninis, skaidrus, bespalvis ar gelsvas tirpalas.
4.KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
ZYVOXID skiriamas tik tų infekcinių ligų gydymui, kai žinoma, kad jas sukėlė šiam preparatui jautrios Gram teigiamos bakterijos. Prieš skiriant ZYVOXID reikia įvertinti mikrobiologinius mėginius ir turimus duomenis apie Gram teigiamų bakterijų atsparumą antimikrobiniams preparatams (žr. 5.1 skyrių).
Hospitalinė pneumonija
Bendruomenėje įgyta pneumonija
Komplikuotos odos ir minkštųjų audinių infekcinės ligos (žr. 4.4 skyrių).
Linezolidą reikia pradėti vartoti ligoninėje ir tik po reikiamo specialisto (pvz., mikrobiologo) konsultacijos.
Linezolidas negydo infekcinių susirgimų, kuriuos sukelia Gram neigiamos bakterijos. Jeigu nustatyta arba įtariama, kad ligą sukėlė Gram neigiamas mikroorganizmas, linezolidas gali būti naudojamas tik jei nėra galimybės pasirinkti kitą gydymą (žr. 4.4 skyrių). Tokiomis aplinkybėmis privaloma kaip galima greičiau pradėti gydymą preparatais veikiančias Gram neigiamus mikroorganizmus.
Reikia laikytis patvirtintų antimikrobinių vaistų vartojimo taisyklių.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
ZYVOXID infuzinį tirpalą, plėvele dengtas tabletes arba geriamąją suspensiją galima vartoti nuo pat gydymo pradžios.
Pradėjus gydymą parenteraliai, jeigu reikia, vėliau galima vartoti geriamą preparato formą. Tokiu atveju dozės keisti nereikia, nes geriamo linezolido bioprieinamumas yra maždaug 100 %.
Rekomenduojamas vaisto dozavimas ir vartojimo trukmė suaugusiems:
Vaisto vartojimo trukmė priklauso nuo ligos sukėlėjo, ligos pasireiškimo vietos (lokalizacijos) ir sunkumo bei poveikio pacientui.
Rekomenduojama gydymo trukmė buvo panaši ir klinikinių tyrimų metu. Kai kurias infekcines ligas galima gydyti trumpiau, tačiau duomenų apie tai klinikinių tyrimų metu negauta.
Ilgiausia gydymo laikotarpio trukmė – 28 dienos. Linezolido saugumas ir veiksmingumas, skiriant vaistą ilgiau nei 28 dienas, nėra nustatytas (žr. 4.4 skyrių).
Jei infekcinė liga susijusi su bakteriemija, rekomenduojamos dozės keisti nereikia.
Infuzinį tirpalą ir tabletes ar granules geriamajai suspensijai ruošti rekomenduojama vartoti tokiomis pačiomis dozėmis.
Infekcinė liga
Dozavimas
Vartojimo trukmė
Hospitalinė pneumonija
600 mg 2 kartus per dieną
10-14 dienų iš eilės
Bendruomenėje įgyta
pneumonija
Komplikuotos odos ir minkštųjų audinių infekcinės ligos
600 mg 2 kartus per dieną
Vaikams
Nėra pakankamai saugumo ir veiksmingumo tyrimų, skiriant linezolidą vaikams ir paaugliams (jaunesniems nei 18 metų amžiaus), duomenų, kad būtų galima pateikti dozavimo rekomendacijas (žr. 5.2 skyrių). Todėl, kol nebus gauta papildomų duomenų, linezolidą šio amžiaus pacientams vartoti nerekomenduojama.
Pagyvenusiems pacientams
Dozės keisti nereikia.
Pacientams, kurie serga inkstų nepakankamumu
Dozės keisti nereikia (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamu (t.y. kreatinino klirensas mažesnis nei 30 ml per minutę): dozės keisti nereikia. Pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamumu, labai padidėja dviejų svarbiausių linezolido metabolitų kiekis (iki 10 kartų). Kadangi šio reiškinio klinikinė reikšmė nežinoma, todėl tokiems pacientams linezolidą reikia vartoti atsargiai ir tik tada, kai laukiama nauda žymiai didesnė už galimą pavojų.
Maždaug 30 % linezolido dozės išsiskiria per 3 hemodializės valandas, todėl po dializės, pacientams vartojantiems šį preparatą reikia skirti linezolido. Nors hemodializės metu iš organizmo išskiriamas toks pat pagrindinių linezolido metabolitų kiekis, tačiau dializuojamiems pacientams šių metabolitų koncentracija yra žymiai aukštesnė nei pacientams, kurių inkstų veikla yra nesutrikusi arba, kuriems yra lengvo ar vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumas.
Todėl pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamumu ir yra atliekama dializė, linezolidą reikia vartoti atsargiai ir tik tada, jei laukiama nauda yra didesnė už galimą pavojų.
Kaip vartoti linezolidą pacientams, kuriems pastoviai atliekama peritoninė dializė ambulatorinėmis sąlygomis ar kitoks inkstų nepakankamumo gydymas (ne hemodializė) nenustatyta.
Pacientams, kurie serga kepenų nepakankamumu
Dozės keisti nereikia. Tačiau dėl klinikinių tyrimų duomenų trūkumo, tokiems pacientams linezolidą rekomenduojama vartoti tik tada, jei laukiama nauda yra didesnė už galimą pavojų (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Vartojimo metodas
Rekomenduojamą linezolido dozę reikia infuzuoti į veną arba gerti du kartus per dieną.
Vartojimo būdas: infuzuoti į veną.
Tirpalą suleisti į veną per 30-120 minučių laikotarpį.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas linezolidui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai (žr. 6.1 skyrių).
Linezolido negalima vartoti pacientams, kurie vartoja arba prieš dvi savaites vartojo kitus preparatus, slopinančius A ar B monoaminooksidazę (t.y. fenelziną, izokarboksazidą, selegiliną, moklobemidą).
Jeigu nėra galimybės atidžiai sekti kraujospūdį, linezolido negalima vartoti šiems pacientams:
kurie serga nekontroliuojama hipertenzija, feochromocitoma, karcinoidu, tireotoksikoze, bipoliarine depresija, šizoafektiniais sutrikimais, ūmiomis konfūzijomis.
kurie vartoja šiuos preparatus: serotonino reabsorbcijos inhibitorius, triciklius antidepresantus, serotonino 5-HT1 receptorių agonistus (triptanas), tiesioginio ir netiesioginio poveikio simpatikomimetikus (įskaitant adrenerginius bronchus plečiančius vaistus, pseudoefedriną ir fenilpropanolaminą), vazopresinius vaistus (t.y. efedriną, norepinefriną), dopamino receptorius sužadinančius preparatus (t.y. dopaminą, dobutaminą), petidiną ar buspironą.
Tyrimais su gyvūnais nustatyta, kad linezolidas ir jo metabolitai patenka į motinos pieną, todėl žindymą reikia nutraukti prieš pradedant vartoti linezolidą (žr. 4.6 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Atviro klinikinio tyrimo metu, tiriant sunkius ligonius, sergančius intravaskulinėmis su kateterio vartojimu susijusiomis infekcinėmis ligomis, nustatytas padidėjęs mirtingumas tarp pacientų, gydomų linezolidu, lyginant su vankomicinu, dikloksacilinu ir oksacilinu. Svarbiausiais įtaką darantis veiksnys buvo Gram teigiamų mikroorganizmų sukeltos infekcinės ligos ypatumai tyrimo pradžioje. Sergančiųjų tik Gram teigiamų mikroorganizmų sukelta infekcine liga mirtingumas yra panašus (šansų santykis – 0,96; 95% pasikliautinasis intervalas – 0,58‑1,59), tačiau gydytų linezolidu pacientų mirtingumas yra ženkliai (p=0,0162) didesnis (šansų santykis – 2,48; 95% pasikliautinasis intervalas – 1,38‑4,46), jei tyrimo pradžioje buvo nustatyta kitokio sukėlėjo sukelta infekcine liga arba nenustačius jokio sukėlėjo. Tyrimo metu linezolido grupėje didesniam skaičiui pacientų išsivystė Gram neigiamų mikroorganizmų sukelta infekcinė liga ir daugiau pacientų mirė nuo Gram neigiamų ir kelių mikroorganizmų sukeltų infekcinių ligų. Dėl šios priežasties, jeigu nustatyta arba įtariama, kad ligą sukėlė Gram neigiamas mikroorganizmas, Linezolidas gali būti naudojamas tik jei nėra galimybės pasirinkti kitą gydymą (žr. 4.1 skyrių). Tokiomis aplinkybėmis privaloma kaip galima greičiau pradėti gydymą preparatais veikiančias Gram neigiamus mikroorganizmus.
Kontroliuojamuose klinikiniuose tyrimuose nedalyvavo pacientai, kuriems buvo žaizdos kojose dėl diabeto, pragulos ar išeminiai pažeidimai, sunkūs nudegimai ir gangrena. Todėl trūksta patirties vartojant linezolidą šių būklių gydymui.
Linezolidas grįžtamuoju būdu, neselektyviai slopina monoaminooksidazę (MAOI). Tačiau šis preparatas, vartojamas dozėmis, kurios rekomenduojamos antibakteriniam gydymui, antidepresinio poveikio nesukelia. Ar saugu linezolidą vartoti pacientams, kurie serga gretutinėmis ligomis ir (arba) kartu vartoja preparatus, slopinančius MAO nenustatyta. Todėl nerekomenduojama vartoti linezolido minėtiems pacientams, jei nėra galimybės juos atidžiai stebėti ir pastoviai tirti (žr. 4.3 ir 4.5 skyrius).
Pacientą reikia perspėti, kad vengtų valgyti maistą, kuriame gausu tiramino (žr. 4.5 skyrių).
Viename 1 ml tirpalo yra 45,7 mg (tai yra 13,7 g/300 ml) gliukozės. Į tai turi būti atsižvelgiama, jei pacientas serga diabetu ar dėl kitų priežasčių netoleruoja gliukozės. Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
Taip pat, viename ml tirpalo yra 0,38 mg (tai yra 114 mg/300 ml) natrio.
Buvo gauta pranešimų, kad linezolidą vartojantiems pacientams pasireiškė kaulų čiulpų slopinimas (įskaitant anemiją, leukopeniją, pancitopeniją ir trombocitopeniją). Kai ligos baigtis yra aiški, nutraukus linezolido vartojimą, kraujo tyrimų rodmenys grįžta į lygį, buvusį prieš pradedant vartoti preparatą. Šio poveikio pavojus priklauso nuo vaisto vartojimo trukmės. Trombocitopenija dažniau pasireiškia pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamumu, nepriklausomai, gydomi dializėmis ar ne. Todėl rekomenduojama atidžiai tirti kraujo ląstelių kiekį pacientams, kuriems buvo anemija, granuliocitopenija ar trombocitopenija prieš pradedant vartoti preparatą, kurie vartoja preparatus, galinčius mažinti hemoglobino kiekį kraujyje, slopinti kraujo ląstelių gamybą ar nepalankiai veikti trombocitų kiekį bei veiklą, serga sunkiu inkstų nepakankamumu, yra gydomi ilgiau nei 10–14 dienų. Tokie pacientai turi vartoti linezolidą tik tada, jeigu yra galimybė atidžiai tirti hemoglobino, kraujo ląstelių ir trombocitų kiekį kraujyje.
Jeigu vartojant linezolidą yra nustatomas žymus kaulų čiulpų slopinimas, preparato vartojimą reikėtų nutraukti, nebent yra nusprendžiama, kad tolimesnis šio vaisto vartojimas yra būtinas. Šiuo atveju reikia atidžiai tirti kraujo ląstelių kiekį ir pradėti atitinkamą papildomą gydymą.
Be to, rekomenduojama kas savaitę tirti visų kraujo ląstelių kiekį (įskaitant hemoglobino, trombocitų, bendrą ir skirtingų leukocitų kiekį) pacientams, vartojantiems linezolidą, nežiūrint, koks buvo kraujo ląstelių kiekis, prieš pradedant vartoti preparatą.
“Paskutinės vilties“ tyrimų metu pacientams, gydytiems linezolidu ilgiau nei rekomenduojamas ilgiausias 28 dienų gydymo laikotarpis, nustatyti dažnesni sunkios anemijos atvejai. Šiems pacientams kraujo perpylimo reikėjo dažniau. Po vaisto registracijos taip pat pranešta apie anemijos, kada reikėjo kraujo perpylimo, atvejus, kurie buvo dažnesni pacientams gydytiems linezolidu ilgiau nei 28 dienas.
Vartojantiems linezolidą nustatytą laktatinės acidozės atvejų. Pacientams, kuriems linezolido vartojimo metu išvystė metabolinės acidozės požymių ir simptomų, įskaitant besikartojantį pykinimą ar vėmimą, pilvo skausmą, mažą bikarbonatų kiekį ar hiperventiliaciją, būtina skubi medicininė priežiūra.
Linezolidą reikia vartoti atsargiai pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamumui ir tik tada, jeigu laukiama nauda yra didesnė nei galimas pavojus (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kurie serga sunkiu kepenų nepakankamumu, linezolidą rekomenduojama vartoti tik tada, jeigu laukiama nauda yra didesnė nei galimas pavojus (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Beveik visi antibakteriniai vaistai, įskaitant linezolidą, gali sukelti pseudomembraninį kolitą. Todėl, jeigu pacientui po antibakterinių vaistų vartojimo pasireiškė viduriavimas, visuomet reikia pagalvoti apie šią diagnozę. Įtariamas arba nustatytas su antibakterinių vaistų vartojimu susijęs kolitas yra pagrindas nutraukti linezolido vartojimą. Reikia pradėti atitinkamą gydymą.
Klinikiniuose tyrimuose linezolido poveikis normaliai florai netirtas.
Antibiotikų vartojimas gali sudaryti sąlygas labai greitam nejautrių mikroorganizmų dauginimuisi. Pavyzdžiui, maždaug 3 % pacientų, vartojusių linezolidą rekomenduojamomis dozėmis, tyrimų metu vystėsi su vaistų vartojimu susijusi kandidozė. Jei vartojant vaistą pasireiškė superinfekcija, reikia imtis atitinkamų priemonių.
Linezolido saugumas ir veiksmingumas, skiriant vaistą ilgiau nei 28 dienas, nėra nustatytas.
Buvo gauta pranešimų apie periferinės ir regos nervo neuropatijos, kai kuriais atvejais progresuojančios iki apakimo, atvejus tarp pacientų, gydytų ZYVOXID preparatu. Daugumoje atvejų šie pacientai vartojo vaistus ilgiau nei rekomenduojamas ilgiausias 28 dienų laikotarpis.
Pacientus reikia įspėti, kad praneštų apie atsiradusius regėjimo sutrikimus, tokius kaip regėjimo aštrumo pokyčiai, matymas lyg pro miglą, spalvų skyrimo sutrikimai ar regos lauko pokyčiai. Tokiais atvejais rekomenduojamas skubus oftalmologinis regos įvertinimas. Jei pacientas vartoja ZYVOXID ilgiau nei rekomenduojamas 28 dienas, regėjimas turi būti pastoviai tikrinamas. Atsiradus periferinei ar regos nervo neuropatijai, tolimesnis gydymas ZYVOXID preparatu turi būti įvertintas, atsižvelgiant į galimą pavojų.
Buvo gauta pranešimų apie pacientams, gydomiems ZYVOXID, atsirandančius traukulius. Daugumoje atveju šiems pacientams jau anksčiau buvo pasireiškę priepuolių arba buvo padidėjęs priepuolių atsiradimo pavojus. Todėl pacientus reikia įspėti, kad pasakytų savo gydytojui, jeigu jiems anksčiau yra buvę priepuolių.
Linezolidas grįžtamuoju būdu slopina vaisingumą ir sutrikdo normalią spermos morfologiją suaugusiems žiurkių patinams maždaug tapačiomis koncentracijomis, kurios susidaro žmogui. Galimas linezolido poveikis žmogaus reprodukcijai nežinomas (žr. 5.3 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Linezolidas grįžtamojo pobūdžio, neselektyvus monaminooksidazės inhibitorius (MAOI). Yra nepakankamai vaistų sąveikos ir linezolido vartojimo kartu su kitais vaistais, kurie didina MAO slopinimą, saugumo pacientams tyrimų duomenų. Todėl nerekomenduojama vartoti linezolidą šiomis aplinkybėmis, jei nėra galimybės pacientą atidžiai stebėti ir pastoviai tirti (žr. 4.3 skyrių).
Sveikiems savanoriams, kurių kraujo spaudimas buvo normalus, linezolidas padidino pseudoefedrino ir fenilpropanolamino hidrochlorido sukeltą kraujo spaudimo padidėjimą. Linezolido vartojimas kartu su pseudoefedrinu ir fenilpropanolaminu žmogui sukėlė sistolinio kraujo spaudimo padidėjimą 30 – 40 mm Hg, palyginus su 11 – 15 mm Hg padidėjimu, kurį sukėlė vien linezolido vartojimas ir 14 – 18 mm Hg padidėjimu, kurį sukėlė vien pseudoefedrino ar vien fenilpropanolamino vartojimas ir 8 – 11 mm Hg padidėjimu, kurį sukėlė placebo vartojimas. Panašūs tyrimai hipertenzija sergantiems pacientams neatlikti. Jeigu kartu su linezolidu reikia vartoti vazopresinių vaistų, įskaitant dopaminerginius, jų dozę reikia atidžiai parinkti, atsižvelgiant į sukeliamą poveikį.
Tyrimuose, kuriuose dalyvavo sveiki savanoriai, buvo tiriama galima vaisto sąveika su dekstrometorfanu. Asmenys vartojo dekstrometorfaną (20 mg dozę geriant 2 kartus kas 4 valandos) su arba be linezolido. Sveikiems asmenims, vartojusiems linezolidą ir dekstrometorfaną serotonino sindromas (sumišimas, kliedesiai, drebulys, paraudimas, prakaitavimas, karščiavimas) nepasireiškė.
Duomenys po vaisto registravimo: buvo gautas vienas pranešimas apie serotonino sindromo pasireiškimą pacientui, kuris vartojo linezolidą kartu su dekstrometorfanu. Abiejų medikamentų vartojimas buvo nutrauktas.
Klinikinėje praktikoje vartojant linezolidą kartu su serotonino reabsorbcijos inhibitoriais retais atvejais stebėtas serotonino sindromo pasireiškimas (žr. 4.3 ir 4.8 skyrius).
Asmenims, kurie vartojo linezolidą kartu su mažiau kaip 100 mg tiramino nepastebėta žymaus poveikio spaudimui. Todėl patariama, jeigu galima, vengti vartoti dideliais kiekiais maistą ir gėrimus, turinčius daug tiramino (t.y. subrendusį sūrį, mielių ekstraktą, nedistiliuotus alkoholinius gėrimus ir fermentuotus sojos pupelių produktus, pvz., sojos padažą).
Nenustatyta, kad linezolidas būtų metabolizuojamas citochromo P450 (CYP) fermentų sistemos. Linezolidas reikšmingai neslopina žmogaus CYP izofermentų (1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1, 3A4). Taip pat linezolidas nesužadina P450 izofermentų žiurkėms. Todėl linezolidas nesąveikauja su CYP450 sužadinančiais vaistais.
Pastoviai vartojant kartu linezolidą ir varfariną nustatytas 10 % mažesnis vidutinis didžiausias INR ir 5% mažesnis AUC INR. Yra nepakankamai duomenų apie pacientus, kurie kartu vartojo linezolidą ir varfariną, kad būtų galima nustatyti šio reiškinio klinikinę reikšmę.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėra pakankamai duomenų apie linezolido vartojimą nėščioms moterims. Tyrimuose su gyvūnais nustatytas toksiškumas reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas potencialus pavojus žmogui.
Linezolido nereikia vartoti nėščioms moterims, nebent tai tikrai būtina, t.y. jeigu laukiama nauda yra didesnė nei galimas pavojus.
Tyrimuose su gyvūnais nustatyta, kad linezolidas ir jo metabolitai patenka į motinos pieną. Todėl žindymą reikia nutraukti prieš pradedant vartoti linezolidą ir nežindyti visą laiką, kol preparatas vartojamas.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Pacientą reikia perspėti, kad vartojant linezolidą gali pasireikšti galvos svaigimas, todėl reikia vengti vairuoti automobilį ir valdyti mechanizmus, jei pasireiškė svaigulys.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Duomenys gauti klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 2000 suaugusių pacientų, kurie vartojo linezolidą rekomenduojamomis dozėmis iki 28 dienų, metu.
Beveik 22 % pacientų pasireiškė nepageidaujamas poveikis. Daugiausiai pasireiškė galvos skausmas (2,1 %), viduriavimas (4,2 %), pykinimas (3,3 %) ir kandidozė (burnoje [0,8 %] ir makštyje [1,1 %], žr. lentelę toliau).
Dažniausiai pasireiškęs nepageidaujamas poveikis, dėl kurių pacientai nutraukė vaisto vartojimą, buvo galvos skausmas, viduriavimas, pykinimas ir vėmimas. Apie 3 % pacientų nutraukė vaisto vartojimą dėl su preparato vartojimo susijusio nepageidaujamo poveikio pasireiškimo.
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Nepageidaujami poveikiai, pasireiškę 0,1% pacientų ir dažniau
Dažni
nuo ≥1/100 iki <1/10 arba 1% ir dažniau, bet rečiau kaip 10%
Nedažni
nuo ≥1/1 000 iki <1/100 arba 0,1% ir dažniau, bet rečiau kaip 1%
Infekcijos ir infestacijos
Dažni: kandidozė (ypač burnos ir makšties) ar grybelių sukeltos infekcinės ligos.
Nedažni: vaginitas
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Nedažni: (pagal pranešimų dažnumą)
eozinofilija, leukopenija, neutropenija, trombocitopenija.
Psichikos sutrikimai
Nedažni: nemiga.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, skonio pakitimai (metalo skonis burnoje).
Nedažni: galvos svaigimas, hipoestezija, parestezija.
Akių sutrikimai
Nedažni: matymas lyg pro miglą.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Nedažni: spengimas ausyse.
Kraujagyslių sutrikimai
Nedažni: hipertenzija, venų uždegimas ar tromboflebitas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: viduriavimas, pykinimas, vėmimas.
Nedažni: lokalus ar generalizuotas skausmas pilve, vidurių užkietėjimas, sausumas burnoje, sutrikęs virškinimas, skrandžio uždegimas, liežuvio uždegimas, išmatų nelaikymas, kasos uždegimas, dantenų uždegimas, pasikeitusi liežuvio spalva ar kitokie sutrikimai, spazmai ir vidurių pūtimas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: kepenų veiklos rodmenų pakitimai.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: dermatitas, prakaitavimas, niežulys, bėrimas, dilgėlinė.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nedažni: gausus šlapinimasis.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nedažni: vulvos ir makšties sutrikimai.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Nedažni: drebulys, nuovargis, karščiavimas, vaisto suleidimo vietos skausmas, padidėjęs troškulys, lokalus skausmas.
Tyrimai
Biocheminis tyrimas
Dažni: padidėję AST, ALT, LDH, šarminės fosfatazės, šlapimo rūgšties kiekis plazmoje, kreatininkinazės, lipazės, amilazės ar gliukozės kiekis pavalgius. Sumažėjęs bendras baltymo, albuminų, natrio ar kalcio kiekis. Padidėjęs ar sumažėjęs kalio ar bikarbonatų kiekis.
Nedažni: padidėjęs bendras bilirubino, kreatinino, natrio ar kalcio kiekis. Sumažėjęs gliukozės kiekis nevalgius. Padidėjęs ar sumažėjęs chloridų kiekis.
Hematologija
Dažni: padidėjęs neutrofilų ar eozinofilų kiekis. Sumažėjęs hemoglobino kiekis, hematokritas ar eritrocitų kiekis. Padidėjęs ar sumažėjęs trombocitų ar leukocitų kiekis.
Nedažni: padidėjęs retikuliocitų kiekis. Sumažėjęs neutrofilų kiekis.
Retais ir pavieniais atvejais vartojant linezolidą pasireiškė sunkūs nepageidaujami poveikiai: lokalus pilvo skausmas, praeinantys išemijos priepuoliai, hipertenzija, kasos uždegimas ir inkstų nepakankamumas.
Klinikinių tyrimų metu stebėti pavieniai ritmo sutrikimo (tachikardija) atvejai, susiję su vaisto vartojimu.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu linezolidą vartojant trumpiau nei 28 dienas, anemija buvo nustatyta mažiau nei 0,1 % pacientų. “Paskutinės vilties“ tyrimų programos metu sergantiems gyvybei pavojingomis infekcijomis ir lydinčiomis ligomis anemija išsivystė 2,5 % (33/1326) pacientų, gydytų linezolidu ≤ 28 dienas, lyginant su 12,3 % (53/430) pacientų, gydytų > 28 dienas. Atitinkamai, nustatytų sunkios anemijos atvejų, kai reikėjo kraujo perpylimo, buvo 9 % (3/33) pacientų, gydytų ≤ 28 dienas, ir 15 % (8/53), gydytų > 28 dienas.
Patirtis po vaisto registracijos
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai: anemiją, leukopeniją, neutropeniją, trombocitopeniją, pancitopeniją ir kaulų čiulpų slopinimą (mielosupresiją) (žr. 4.4 skyrių). Pacientams, kuriems nustatyta anemija, kraujo perpylimo reikėjo dažniau, jei linezolidas buvo vartojamas ilgiau nei rekomenduojamas ilgiausias 28 dienų laikotarpis (žr. 4.4 skyrių).
Imuninės sistemos sutrikimai: anafilaksinė reakcija.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai: laktatinė acidozė (žr. 4.4 skyrių).
Nervų sistemos sutrikimai: periferinė neuropatija, traukuliai, serotonino sindromas.
Buvo gauta pranešimų apie periferinės neuropatijos atvejus tarp pacientų, gydytų ZYVOXID. Daugumoje atvejų šie pacientai vartojo vaistus ilgiau nei rekomenduojamas ilgiausias 28 dienų laikotarpis (žr. 4.4 skyrių).
Buvo gauta pranešimų apie atsiradusius traukulius tarp pacientų, gydytų ZYVOXID. Daugumoje atveju šiems pacientams jau anksčiau buvo pasireiškę priepuolių arba buvo padidėjęs priepuolių atsiradimo pavojus (žr. 4.4 skyrių).
Nustatyta serotonino sindromo atvejų (žr. 4.3 ir 4.5 skyrius).
Akių sutrikimai: regos nervo neuropatija.
Buvo gauta pranešimų apie regos nervo neuropatiją, kai kuriais atvejais progresuojančią iki apakimo, tarp pacientų, gydytų ZYVOXID. Daugumoje atvejų šie pacientai vartojo vaistus ilgiau nei rekomenduojamas ilgiausias 28 dienų laikotarpis (žr. 4.4 skyrių).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: angioedema, pūsliniai odos sutrikimai, pvz., Stevens-Johnson sindromas.
4.9 Perdozavimas
Specifinio antidoto nėra.
Pranešimų apie perdozavimą nėra. Tačiau, žemiau pateikiama informacija gali būti naudinga perdozavus vaisto.
Reikia taikyti palaikomąjį gydymą tuo pat metu užtikrinant glomerulų filtraciją. Per 3 val. hemodializės pašalinama maždaug 30 % linezolido. Tačiau ar linezolidas gali būti pašalintas peritoninės dializės ir hemoperfuzijos būdu nenustatyta. Tam tikrą dviejų svarbiausių linezolido metabolitų kiekį taip pat galima pašalinti hemodializės būdu.
Žiurkėms, kurios gavo 3000 mg/kg/per dieną linezolido toksiškumas pasireiškė sumažėjusiu aktyvumu ir ataksija, o šunys, kurie gėrė 2000 mg/kg/per dieną vėmė ir pasireiškė tremoras.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: sisteminio poveikio antibakterinis preparatas.
ATC kodas: J 01 XX 08.
Bendrosios savybės
Linezolidas yra sintetinis antibakterinis preparatas, priklausantis naujai antibiotikų grupei- oksazolidinonams. In vitro preparatas veikia aerobines Gram teigiamas bakterijas ir anaerobinius mikroorganizmus. Linezolidas unikaliu būdu pasirinktinai slopina bakterijų baltymų sintezę. Preparatas specifiniu būdu jungiasi prie bakterijos ribosomos (50S subvieneto 23S) ir neleidžia susidaryti 70S inicijavimo kompleksui, kuris yra pagrindinė transliacijos proceso sudedamoji dalis.
In vitro linezolido postantibiotinis efektas (PAE) Staphylococcus aureus yra maždaug 2 val. Atlikus tyrimus su gyvūnais in vivo PAE Staphylococcus aureus ir Streptococcus pneumoniae yra 3,6 val. ir 3,9 val. atitinkamai. Tyrimų su gyvūnais metu pagrindinis farmakodinaminis efektyvumo rodmuo buvo laikas per kurį linezolido kiekis kraujo plazmoje viršijo mažiausią slopinamąją koncentraciją (MSK) infekuotame organizme.
Ribos
Mažiausios slopinamosios koncentracijos (MSK) ribos, kurias nustatė Europos komitetas, skirtas jautrumo antibiotikams tyrimams (EUCAST): stafilokokai ir enterokokai laikomi jautriais, kai MSK ≤ 4 mg/l, atspariais, kai > 4 mg/l; streptokokai (įskaitant S. pneumoniae) laikomi jautriais, kai MSK ≤ 2 mg/l, atspariais, kai > 4 mg/l.
Jautrumas
Mikroorganizmų atsparumas gali priklausyti nuo gyvenimo vietos, laiko, būdingo pasirinktai padermei, ir vietinių ypatumų, ypač kai gydomos sunkios infekcinės ligos. Žemiau lentelėje pateikiami svarbiausi mikroorganizmai, kurie sukelia infekcines ligas.
Mikroorganizmo pavadinimas
Jautrūs mikroorganizmai
Gram teigiami aerobai
Enterococcus faecalis
Enterococcus faecium*
Staphylococcus aureus*
Koaguliazei neigiami stafilokokai
Streptococcus agalactiae*
Streptococcus pneumoniae*
Streptococcus pyogenes*
C grupei priklausantys streptokokai
G grupei priklausantys streptokokai
Gram teigiami anaerobai
Clostridium perfringens
Peptostreptococcus anaerobius
Peptostreptococcus species
Atsparūs mikroorganizmai
Haemophilus influenzae
Moraxella catarrhalis
Neisseria padermės
Enterobacteriaceae
Pseudomonas padermės
Acinetobacter padermės
Kitos anaerobų padermės
* veiksmingumas išskirtam mikroorganizmui nustatytas esant patvirtintai indikacijai.
Kai kada linezolidas in vitro šiek tiek veikė Legionella, Chlamydia pneumoniae ir Mycoplasma pneumoniae, tačiau duomenų, įrodančių klinikinį jo veiksmingumą, yra nepakankamai.
Atsparumas
Kryžminis atsparumas
Linezolido veikimo būdas yra kitoks nei kitų antibiotikų. In vitro tyrimų su išskirtais mikroorganizmais (įskaitant meticilinui atsparius stafilokokus, vankomicinui atsparius enterokokus, penicilinui ir eritromicinui atsparius streptokokus) duomenimis, linezolidui paprastai būna jautrūs mikroorganizmai, kurie atsparūs vienai ar kitai antibakterinių vaistų grupei.
Atsparumo atsiradimo mechanizmas
Atsparumas linezolidui yra susijęs su 23S rRNR taškinėmis mutacijomis.
Kaip ir kitais antibiotikais gydant atsparias infekcines ligas ir (arba) vartojant ilgą laiką, vartojant linezolidą gali staiga sumažėti jautrumas preparatui. Nustatyta, kad enterokokų padermės, Staphylococcus aureus ir koaguliazei neigiami stafilokokai gali būti atsparūs linezolidui. Dažniausiai tai susiję su ilgalaikiu gydymu ir protezų ar nedrenuotų abscesų buvimu. Ligoninėje nustačius antibiotikams atsparių mikroorganizmų, būtina imtis visų infekcinių ligų kontrolės priemonių.
5.2 Farmakokinetinės savybės
ZYVOXID sudėtyje yra veiklus (s)-linezolidas, kuris metabolizmo metu virsta į neveiklius junginius.
Rezorbcija
Linezolidas greitai ir smarkiai rezorbuojasi iš virškinimo trakto. Didžiausia koncentracija išgėrus vaisto kraujo plazmoje susidaro per 2 val. . Absoliutus linezolido bioprieinamumas (išgėrus ir suleidus į veną kryžminiu būdu atliktame tyrime) išgėrus vaisto yra maždaug 100 %. Rezorbcijai maistas didelės įtakos nedaro. Linezolido tirpalo infuzijoms rezorbcija yra panaši, kaip ir išgėrus plėvele dengtų tablečių.
Linezolido Cmax ir Cmin (vidurkis plius SD) vaistą leidžiant į veną du kartus per parą po 600 mg esant pusiausvyrinei koncentracijai yra 15,1 [2,5] mg/l ir 3,68 [2,68] mg/l atitinkamai.
Kito tyrimo duomenimis, preparatą geriant po 600 mg du kartus per parą iki tol, kol susidarys pusiausvyrinė koncentracija, linezolido Cmax ir Cmin buvo 21,2 [5,8] mg/l ir 6,15 [2,94] mg/l atitinkamai. Pusiausvyrinė koncentracija susidaro antrąją vaisto vartojimo dieną.
Pasiskirstymas
Pasiskirstymo tūris sveikiems savanoriams, esant pusiausvyrinei koncentracijai, svyruoja tarp 40 ir 50 litrų ir maždaug atitinka bendrą organizmo skysčių kiekį. Maždaug 31 % vaisto jungiasi su kraujo plazmos baltymais ir nepriklauso nuo vaisto koncentracijos.
Linezolido koncentracija nustatyta įvairiuose kūno skysčiuose, tiriant ribotą kiekį savanorių, kuriems vaistas buvo skiriamas kartotinomis dozėmis. Linezolido koncentracijos seilėse ir prakaite santykis su kiekiu plazmoje yra 1,2:1,0 ir 0,55:1,0 atitinkamai. Esant pusiausvyrinei koncentracijai Cmax santykis plaučių epitelio ir alveolinių ląstelių skysčiuose yra 4,5:1,0 ir 0,15:1,0 atitinkamai.
Nedidelio tyrimo su ligoniais, kuriems yra ventrikulo peritonealinis šuntas ir kurie neserga smegenų dangalų uždegimu, duomenimis, linezolidą vartojant kartotinomis dozėmis jo koncentracijos santykis smegenų skystyje ir plazmoje esant Cmax yra 0,7:1,0.
Metabolizmas
Daugiausia linezolido metabolizuojama vykstant morfolino žiedo oksidacijai ir susidarant dviem neveikliems atvirojo žiedo karboksilinės rūgšties dariniams: aminoetoksiacetinės rūgšties metabolitui (PNU-142300) ir hidroksietilglicino metabolitui (PNU-142586). Daugiausia žmogaus organizme susidaro hidroksietilglicino metabolito (PNU-142586) ir, manoma, kad jis dalyvauja nefermentiniuose procesuose. Aminoetoksiacetinės rūgšties metabolito (PNU-142300) susidaro mažiau. Kitų neveiklių metabolitų susidaro tik labai mažai.
Eliminacija
Pacientams, kurių inkstų veikla yra normali ar yra nedidelio arba vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumas, daugiausiai linezolido išsiskiria su šlapimu PNU-142586 (40 %) pavidalu, nepakitusio preparato (30 %) pavidalu ir PNU-142300 (10 %) pavidalu. Su išmatomis šalinamas nepakitęs preparatas, nors maždaug 6 % ir 3 % suvartotos dozės išsiskiria PNU-142586 ir PNU-142300 pavidalais atitinkamai. Pusinis eliminacijos periodas yra apie 5–7 valandos.
Ne per inkstus išskiriamo linezolido klirensas sudaro maždaug 65 % bendro linezolido klirenso. Klirenso linijiškumas nedaug sutrinka didėjant linezolido dozei. Tai atsitinka todėl, kad didėjant linezolido koncentracijai per inkstus ir ne per inkstus išskiriamo linezolido klirensas mažėja. Tačiau klirenso skirtumai yra maži ir nedaro įtakos pusiniam eliminacijos periodui.
Specialios pacientų grupės
Pacientai, sergantys inkstų nepakankamumu. Išgėrus vienkartinę 600 mg dozę pacientams, kurie serga sunkiu inkstų nepakankamumu (t.y. kreatinino klirensas yra mažesnis nei 30 ml per minutę) pagrindinių linezolido metabolitų kiekis serume padidėja 7–8 kartus. Tačiau nepakitusio preparato AUC nedidėja. Nors hemodializės metu didelis linezolido metabolitų kiekis pašalinamas, metabolitų koncentracija po vienkartinės 600 mg dozės pacientams, kurie gydomi dializėmis, kraujo serume yra daug didesnė, nei asmenų, kurių inkstų veikla yra normali arba yra nedidelio ar vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumas.
24 pacientų, kurie sirgo sunkiu inkstų nepakankamumu ir iš jų 21 buvo pastoviai gydomas hemodializėmis, didžiausia dviejų metabolitų koncentracija kraujo serume po kelių dienų gydymo buvo maždaug 10 kartų didesnė, nei pacientų, kurių inkstų veikla buvo normali. Tai neįtakojo didžiausios linezolido koncentracijos reikšmės kraujo serume.
Šių stebėjimų klinikinė reikšmė dėl iki šiol atliktų klinikinių tyrimų trūkumo nenustatyta (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Pacientai, kurie serga kepenų nepakankamumu. Trūksta duomenų, ar pakinta linezolido ir jo metabolitų PNU-142300 ir PNU-142586 farmakokinetika pacientams, kurie serga nedidelio ar vidutinio laipsnio kepenų nepakankamumu (t.y. A ir B Child-Pugh klasės). Linezolido farmakokinetika pacientams, kurie serga sunkiu kepenų nepakankamumu (t.y. C Child-Pugh klasė), nenustatyta. Linezolidas metabolizuojamas nefermentinių procesų metu, todėl kepenų veiklos nepakankamumas neturėtų reikšmingai keisti jo metabolizmo (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Vaikai ir paaugliai (jaunesni nei 18 metų amžiaus). Nėra pakankamai saugumo ir veiksmingumo tyrimų, skiriant linezolidą vaikams ir paaugliams (jaunesniems nei 18 metų amžiaus), duomenų, todėl linezolidą šio amžiaus pacientams vartoti nerekomenduojama (žr. 4.2 skyrių). Po atskiros ir kartotinių dozių vartojimo vaikams ir paaugliams (nuo 3 mėnesių iki 17 metų) linezolido klirensas (paskaičiuotas kilogramais kūno svorio) buvo didesnis šios grupės pacientams, nei suaugusiems, bet mažėjo didėjant pacientų amžiui. Vyresniems nei 5 metų amžiaus vaikams 10 mg/ kg du kartus per dieną vartojama preparato dozė atitinka 600 mg du kartus per dieną vartojamą dozę suaugusiems.
Pagyvenę pacientai. 65 ir vyresnių pacientų linezolido farmakokinetika smarkiai nesikeičia.
Moterys. Moterų pasiskirstymo tūris yra šiek tiek mažesnis nei vyrų ir vidutinis klirensas dozę koreguojant pagal kūno svorį sumažėjęs maždaug 20%. Moterų plazmoje koncentracija didesnė, taip dalinai atsitinka dėl kūno svorio skirtumų. Tačiau vidutinis pusinis eliminacijos periodas nesiskiria moterims bei vyrams ir koncentracija plazmoje neturėtų padidėti smarkiai aukščiau lygmens, kai preparatas yra gerai toleruojamas, todėl dozės koreguoti nereikia.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Linezolido koncentracija, kuri manoma yra maždaug tokia pat kaip ir žmonėms, žiurkių patinams slopina vislumą ir reprodukcinę funkciją. Lytiškai subrendusiems gyvūnams šis sutrikimas buvo grįžtamojo pobūdžio. Tačiau, dar lytiškai nesubrendusiems gyvūnams linezolido poveikis buvo negrįžtamojo pobūdžio. Subrendusiems žiurkių patinams sėklidėse sutriko spermos morfologija, pasireiškė epitelio ląstelių hipertrofija ir antsėklidžio hiperplazija. Manoma, kad linezolidas sutrikdo žiurkių spermijų brendimą. Kartu duodamas testosteronas neveikė linezolido sukelto vislumo sutrikimo. 1 mėnesį preparato gavusiems šunims antsėklidžio hipertrofija nepasireiškė, tačiau padidėjo prostatos, sėklidžių ir antsėklidžio svoris.
Reprodukcinio toksiškumo tyrimų duomenimis, teratogeninio poveikio pelėms, žiurkėms ir triušiams (vaisto koncentracijai atitinkamai esant 4 kartus didesnei, lygiai ar sudarančiai 0,06 dalį koncentracijos, kuri tikėtina bus žmonėms) nestebėta. Tokia pat linezolido koncentracija sukėlė toksinį poveikį pelių palikuonims ir buvo susijusi su padidėjusia embrionų žūtimi, įskaitant bendrą palikuonių mirtingumą, sumažėjusiu pelių vaisių svoriu ir genetinio polinkio padidėjimu. Kai preparato koncentracijai mažesnė nei tikėtina bus žmogui, pasireiškė nestiprus toksinis poveikis žiurkiukams. Nesunkus toksiškumas vaisiui pasireiškė sumažėjusiu vaisiaus svoriu, susilpnėjusiu krūtinkaulio kaulėjimo procesu, sumažėjusiu palikuonių išgyvenamumu ir lengvu augimo atsilikimu. Kai kuriems subrendusiems palikuonims pasireiškė grįžtamojo pobūdžio su doze susijęs gemalo žuvimas prieš jo implantaciją ir vislumo sumažėjimas. Duodant 15 mg/kg/per parą dozę (pagal AUC, vaisto koncentracija atitiko 0,06 dalį koncentracijos, kuri tikėtina bus žmonėms), triušiams vaisiaus svorio sumažėjimas nustatytas tik pasireiškus toksiniams reiškiniams nėščioms patelėms (kliniškai pasireiškė sumažėjęs svorio prieaugis ir pašaro suvartojimas).
Linezolidas ir jo metabolitai išsiskiria į žiurkių patelių pieną. Preparato koncentracija buvo didesnė nei nustatyta vaikingų žiurkių plazmoje.
Linezolidas sukelia grįžtamojo pobūdžio kaulų čiulpų slopinimą žiurkėms ir šunims.
Žiurkių patinėliams, 6 mėnesius peroraliai gavusiems 80 mg/kg/per parą linezolido, nustatyta negrįžtamų lengvo ir vidutinio laipsnio sėdmens nervų aksonų degeneracinių pakitimų. Nedidelė sėdmens nervo degeneracija nustatyta ir vienam tokią dozę gavusiam patinėliui po trijų mėnesių atlikus autopsiją. Panašių pokyčių nestebėta patelėms.
Tiriant regos nervo degeneraciją, buvo atliktą jautri audinių, kuriems vykdoma nuolatinė perfuzija, morfologinė analizė. Dviem tokią dozę gavusiems patinams po šešių mėnesių atsirado nedidelė arba vidutinė regos nervo degeneracija, tačiau nėra aišku, ar tai tiesiogiai susiję su vaisto poveikiu, nes pakitimų prigimtis yra ūmi, o išplitimas - asimetriškas. Regos nervo degeneracija mikroskopiškai yra panaši į spontaninę vienpusę regos nervo degeneraciją, atsirandančią žiurkėms senstant, galbūt pasikeitus įprastinei aplinkai, ji galėjo paūmėti.
Ikiklinikinių tyrimų duomenimis, gautais atlikus įprastinius kartotinų dozių toksiškumo ir genotoksiškumo tyrimus, kitas ypatingas pavojus, be jau nurodyto tam tikrose vaisto charakteristikų santraukos skirsniuose, žmogui nepasireiškia. Karcinogeniškumo ir onkogenetiniai tyrimai nebuvo atlikti, nes vaisto vartojimas yra trumpas ir duomenų apie tokį poveikį, atlikus įprastus ikiklinikinius tyrimus negauta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Gliukozės monohidratas
Natrio citratas (E331)
Bevandenė citrinos rūgštis (E330)
Vandenilio chlorido rūgštis (E507)
Natrio hidroksidas (E524)
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Maišyti tirpalo su kitomis medžiagomis negalima. Jei vartojant linezolidą bus skiriami kiti vaistai, juos reikia vartoti atskirai, laikantis kiekvienam preparatui esančių nurodymų. Atitinkamai, jei bus naudojama ta pati sistema infuzuoti keletui vaistų į veną, prieš skiriant linezolido infuzijų sistemą reikia praskalauti tam tinkamais tirpalais (žr. 6.6 skyrių).
Gali pasireikšti nesuderinamumas ZYVOXID infuzinį tirpalą vartojant kartu amfoteracinu B, chlorpromazinu, diazepamu, pentamidino izotionatu, eritromicino laktabionatu, natrio fenitoinu ir sulfametoksazoliu / trimetoprimu. Be to, vartojant kartu su ceftriaksono natriu pasireiškia cheminis nesuderinamumas.
6.3 Tinkamumo laikas
Prieš atplėšiant maišelį: 3 metai.
Atplėšus maišelį, dėl mikrobiologinio užteršimo pavojaus tirpalą vartoti nedelsiant (nebent atidarymo būdas leidžia išvengti šio pavojaus). Jei tirpalas bus infuzuojamas praėjus tam tikram laikui, už preparato tinkamumą atsako vartotojas.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Vienkartiniam vartojimui užpildytas be latekso daugiasluoksnis (vidinis sluoksnis: etileno propileno kopolimeras ir stirenas arba etileno butilenas arba stireno kopolimeras; vidurinis sluoksnis: stirenas arba etileno butilenas arba stireno kopolimeras; išorinis sluoksnis: kopoliesteras) plėvele padengtas infuzinis maišelis. Maišeliai padengti folijos laminatu.
Maišelis su 300 ml tirpalo yra dėžutėje. Vienoje dėžutėje yra 10 infuzinių maišelių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vienkartiniam vartojimui. Nuplėšti folijos laminatą nuo maišelio ir vieną minutę stipriai spaudžiant patikrinti ar iš maišelio nelaša tirpalas. Nesandarų maišelį naudoti negalima, nes tirpalas jame gali būti nesterilus. Prieš vartojimą tirpalą reikia apžiūrėti. Preparatą vartoti, jei tirpalas skaidrus ir jame nesimato dalelių. Prieš vartojimą maišelius atskirti vieną nuo kito. Nesuvartotą tirpalą reikia išmesti. Nesuvartotą tirpalą pakartotinai švirkšti negalima.
ZYVOXID tirpalą galima infuzuoti su 5% gliukozės tirpalu, 0,9% natrio chlorido tirpalu, Ringerio laktato tirpalu (Hartmano injekciniu tirpalu).
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
-Ligoni, kuo skundžiatės?
-Informacijos nutekinimu, gydytojau!
-O, kas atsitiko?
-Laidojimo biuro agentas atėjo anksčiau jūsų!
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?