Somatropinas, 10mg/ml, milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui užpildytame švirkšte
Vartojimas: leisti po oda
Registratorius: Ferring GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Somatropinas
1. Kas yra Zomacton ir kam jis vartojamas
ZOMACTON veiklioji medžiaga yra somatropinas, kuris yra žinomas kaip augimo hormonas. Augimo hormonas natūraliai yra sintetinamas organizme. Jis turi svarbią įtaką augimui. ZOMACTON sudėtyje yra somatropino, pagaminto sintezės būdu.
ZOMACTON vartojamas ilgalaikiam gydymui:
- vaikams, kuriems augimas sutrikęs dėl augimo hormono nepakankamumo;
- vaikams, kuriems augimas sutrikęs dėl Ternerio sindromo (genetinis sutrikimas, kuriuo serga moteriškos lyties atstovės).
2. Kas žinotina prieš vartojant ZOMACTON
Zomacton vartoti negalima:
- vaikams, kurių kaulų epifizinės plokštelės yra sukaulėjusios (kaulai nustojo augti);
- ir apie tai reikia pasakyti gydytojui, jeigu Jums aptiktas aktyvus navikas (vėžys). Prieš pradedant gydymą ZOMACTON būtina įsitikinti, kad navikai yra neaktyvūs, ir prieš tai būtina baigti priešvėžinį gydymą;
- jeigu esate nėščia ar krūtimi maitinanti motina;
- jeigu Jums yra padidėjęs jautrumas bet kuriai pagalbinei Zomacton medžiagai;
- jeigu Jūs rimtai sergate dėl atviros širdies ar pilvo operacijos, daugybinių sužeidimų po nelaimingo atsitikimo ar kvėpavimo nepakankamumo sukeltų komplikacijų;
- lėtine inkstų liga sergantiems vaikams inkstų transplantacijos metu.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Zomacton.
ZOMACTON galima vartoti tik prižiūrint gydytojui, kuris turi augimo hormono nepakankamumu sergančių ligonių gydymo patirties.
ZOMACTON sudėtyje yra apsauginio metakrezolio. Labai retais atvejais metakrezolis gali sukelti raumenų uždegimą (patinimą). Jeigu atsirado raumenų skausmas ar skausmas injekcijos vietoje pasakykite savo gydytojui;
- pacientų, sergančių Prader-Willi sindromu gydyti ZOMACTON nerekomenduojama, išskyrus atvejus, kai jų augimo hormono kiekis nepakankamas;
- jeigu Jūsų šeimoje kas nors sirgo cukriniu diabetu, gydytojas turi reguliariai tikrinti Jūsų cukraus kiekį kraujyje;
- jeigu Jūs sergate diabetu, gydytojas turi griežtai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje ir jis gali koreguoti ZOMACTON dozę, kad palaikyti diabeto kontrolę. Jūsų gydytojas Jums pasakys, jeigu tai reikės padaryti;
- jeigu Jums augimo hormono nepakankamumą sukėlė smegenų pažeidimas, gydytojas atidžiai Jus stebės dėl jo progresavimo arba atsinaujinimo. Jeigu tai pasitvirtins, gydytojas lieps Jums nutraukti vartoti ZOMACTON;
- jeigu anksčiau sirgote sunkiomis ligomis, kaip vėžiniais susirgimais, gydymas ZOMACTON gali iššaukti ligos atsinaujinimą ar pablogėjimą. Jeigu pastebėjote bent vieną simptomą, nedelsiant pasakykite savo gydytojui;
- gydymas ZOMACTON gali sukelti skydliaukės hormono trūkumą ir todėl gali reikėti skirti pakaitinę terapiją. Gydytojas atliks reikalingus tyrimus tam, kad įsitikinti, ar Jūsų skydliaukės veikla yra normali;
- jeigu Jūs kenčiate dėl operacijos, traumos ar ūminio kvėpavimo nepakankamumo sukeltų komplikacijų;
- jeigu Jus reikia operuoti, esate rimtai sužeistas nelaimingo atsitikimo metu ar rimtai susirgote, gydytojas gali peržiūrėti Jūsų gydymą.
Jeigu vartodami ZOMACTON pastebėjote bent vieną iš žemiau išvardintų simptomų, iš karto kreipkitės į gydytoją arba artimiausią skubios pagalbos skyrių:
- pasikartojantis ar stiprus galvos skausmas;
- regėjimo sutrikimai;
- pykinimas ir/ arba vėmimas.
Jeigu pradėjo skaudėti galūnes, šlaunis ar kelius, pasakykite gydytojui.
Kiti vaistai ir ZOMACTON
Pasakykite savo gydytojui arba vaistininkui:
- jeigu Jūs gydomi steroidiniais vaistiniais preparatais nuo adenokortikotropino hormono nepakankamumo. Kol Jūs būsite gydomi ZOMACTON, steroidinių preparatų dozės turėtų būti pakoreguotos,
- jeigu Jūs gydomi didelėmis androgeninių, estrogeninių ir anabolinių steroidinių preparatų dozėmis, kadangi dėl to gali sumažėti vaisto poveikis,
- jeigu Jūs vartojate reguliariai išrašomus vaistus, pvz. steroidus, vaistus nuo epilepsijos ar vaistus, kurie slopina organizmo imuninę sistemą,
- jeigu Jūs vartojate insuliną, Jūsų dozė gali būti pakoreguota, kad palaikyti diabeto kontrolę. Jūsų gydytojas Jums pasakys, jeigu tai reikės padaryti.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
ZOMACTON vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu draudžiama.
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikio vairavimui ir mechanizmų valdymui nėra.
ZOMACTON sudėtyje yra natrio
Šio vaisto dozėje yra mažiau kaip 1 mmol (23 mg) natrio, t. y. jis beveik neturi reikšmės.
3. Kaip vartoti ZOMACTON
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jūsų gydytojas arba slaugytojas kartu su Jumis nuspręs, kuris vartojimo būdas yra tinkamiausias ir parinks tinkamą Jums ZOMACTON dozę. ZOMACTON skirtas vartoti po oda, švirkšto arba specialaus prietaiso be adatos ZomaJetVision X pagalba.
Dozavimas:
Vaikų augimo hormono nepakankamumas:
Preparato dozę gydytojas apskaičiuoja kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgdamas į kūno svorį. Paprastai rekomenduojama dozė yra 0,17-0,23 mg/kg kūno masės per savaitę. Savaitės dozę galima sušvirkšti per 6-7 kartus (t.y. po vieną dozę kasdien), kas išeitų po 0,02-0,03 mg/kg kūno masės per dieną. Maksimali rekomenduojama savaitės dozė yra 0,27 mg/kg kūno masės, kas sudaro 0,04 mg/kg kūno masės per parą.
Ternerio sindromas (tik moteriškos lyties atstovėms):
Gydytojas paskaičiuos Jums vaisto dozę, atsižvelgdamas į Jūsų kūno svorį. Paprastai rekomenduojama dozė yra 0,33 mg/kg kūno masės per savaitę. Savaitės dozė gali būti padalinta į 6-7 dozes ir vartojama kasdien atitinkamai po 0,05 mg/kg kūno masės per parą.
Kaip pasigaminti vaisto tirpalą
ZOMACTON yra miltelių pavidale ir turi būti maišomas tik su pridėtu tirpikliu (skysčiu).
10 mg/ml tirpalas injekcijoms paruošiamas maišant ZOMACTON miltelius su 1 ml tirpikliu, naudojant stiklinį užpildytą švirkštą kaip aprašyta žemiau. Aprašoma eiga su flakono adapteriu naudojant prietaisą be adatos ZomaJetVision X ir su tirpiklio perdavimo jungtimi atliekant injekcijas su adata.
Tirpalo paruošimas su flakono adaptoriumi prietaiso ZomaJetVision X naudojimui
1 etapas. Nuimkite geltoną dangtelį nuo ZOMACTON flakono.
2. Įdėkite adapterį į flakono centrą. Žemyn nuleidę smaigalį stipriai paspauskite žemyn, kol pasigirs klaktelėjimas ir adapteris įsistatys į vietą.
3,4 etapai. Nuimkite baltą adapterio dangtelį ir taip pat nuimkite pilką švirkšto dangtelį.
5 etapas. Flakoną pastatykite ant lygaus paviršiaus ir tuo pačiu laikykite adapterį. Tuomet įstatykite švirkštą į adapterį ir stipriai paspauskite.
6 etapas. Iš lėto spauskite švirkšto stūmoklį. Įsitikinkite, ar visas skystis pateko į flakoną.
7 etapas. Laikydami flakoną, greitai ištraukite švirkštą. Švirkšto adapteris turi likti vietoje.
8 etapas. Uždėkite flakono adapterio baltą dangtelį atgal stipriai paspausdami, kol pasigirs klaktelėjimas ir jis įsistatys į vietą.
9 etapas. Flakoną švelniai sukite, kol milteliai visiškai ištirps ir tirpalas taps skaidrus, bespalvis. Flakoną su ištirpintu ZOMACTON vertikaliai pastatykite į šaldytuvą ir laikykite 2°C –8°C temperatūroje.
Negalima purtyti ar stipriai maišyti. Jeigu sumaišius tirpalas yra drumstas ar jame yra plaukiojančių dalelių, flakoną ir jo turinį būtina sunaikinti. Jei tirpalas, laikant flakoną šaldytuve, susidrumsčia, jį reikia palaikyti kambario temperatūroje. Jei drumstumas išlieka, flakoną su tirpalu sunaikinkite.
Tirpalo paruošimas su tirpiklio perdavimo jungtimi švirkščiant paprastu švirkštu
1. Nuimkite geltoną dangtelį nuo ZOMACTON flakono. Tuomet įdėkite tirpiklio perdavimo jungtį į flakono centrą. Žemyn nuleidę smaigalį stipriai paspauskite žemyn, kol pasigirs trakštelėjimas viduje.
2. Nuimkite pilką švirkšto dangtelį.
3. ZOMACTON flakoną pastatykite ant lygaus paviršiaus ir tuo pačiu laikykite tirpiklio perdavimo jungtį. Tuomet įstatykite švirkštą į tirpiklio perdavimo jungtį ir stipriai paspauskite. Iš lėto spauskite švirkšto stūmoklį. Įsitikinkite, ar visas skystis pateko į ZOMACTON flakoną.
4. Laikydami ZOMACTON flakoną, greitai ištraukite švirkštą. Tirpiklio perdavimo jungtis turi likti vietoje. Uždėkite dangtelį ant tirpiklio perdavimo jungties.
5. Flakoną švelniai sukite, kol milteliai visiškai ištirps ir taps skaidrus bespalvis skystis. Flakoną su ištirpintu ZOMACTON vertikaliai pastatykite į šaldytuvą ir laikykite 2 °C –8 °C temperatūroje.
Negalima purtyti ar stipriai maišyti. Jeigu sumaišius tirpalas yra drumstas ar jame yra plaukiojančių dalelių, flakoną ir jo turinį būtina sunaikinti. Jei tirpalas, laikant flakoną šaldytuve, susidrumsčia, jį reikia palaikyti kambario temperatūroje. Jei drumstumas išlieka, flakoną su tirpalu sunaikinkite.
Švirkštimas
Sušvirkškite reikiamą Zomacton 10 mg/ml dozę, naudodami švirkštą be adatos ZomaJetVision X arba įprastą švirkštą.
Nurodymai, kaip naudotis ZomaJetVision X, yra lapelyje, pateikiamame kartu su prietaisu.
Pavartojus per didelę Zomacton dozę
Perdozavus gali vystytis hipoglikemija (maža gliukozės koncentracija kraujyje), kuri gali pereiti į hiperglikemiją (didelė gliukozės koncentracija kraujyje).
Perdozavę vaisto, kreipkitės į gydytoją arba į artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyrių. Pakartotinio perdozavimo pasekmės nežinomos.
Pamiršus pavartoti Zomacton
Jeigu pamiršote pavartoti ZOMACTON, nesijaudinkite. Kitą dozę suvartokite įprastu laiku.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Gali atsirasti hipoglikemija (žemas cukraus kiekis kraujyje), kuri gali sukelti galvos svaigimą, suglumimą ir miglotą regėjimą. Nors ilgalaikiam gydymui tai įtakos neturi, vis dėl to pasikonsultuokite su savo gydytoju.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Vartojimas po oda gali sukelti riebalinio audinio sunykimą arba išvešėjimą injekcijos vietoje. Todėl reikia dažnai kaitalioti injekcijos vietą. Retais atvejais injekcijos vietą gali skaudėti, niežėti ar išberti.
Labai dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 pacientų)
Tik suaugusiems žmonėms:
- patinimas dėl skysčių kaupimosi, ypač plaštakų ir pėdų (edema);
- šiek tiek padidėjęs cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje (hiperglikemija);
- sąnarių skausmas (artralgija);
- raumenų skausmas (mialgija);
- galvos skausmas;
- odos nutirpimas, dilgčiojimas, deginimas arba šliaužiojimo pojūtis (parestezija).
Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10, bet daugiau kaip 1 iš 100 pacientų)
Suaugusiems žmonėms ir vaikams:
- skydliaukės funkcijos silpnėjimas (hipotirozė);
- imuninė reakcija į augimo hormoną, kurią galima nustatyti atlikus kraujo tyrimą (antikūnų formavimasis);
- galvos skausmas;
- padidėjęs kraujospūdis;
- padidėjusi raumenų tonuso jėga (hipertonija).
Tik vaikams:
- patinimas dėl skysčių kaupimosi, ypač plaštakų ir pėdų (edema, periferinė edema);
- reakcijos injekcijos vietoje;
- silpnumas (astenija);
- sutrikusi gliukozės tolerancija;
- sąnarių skausmas (artralgija);
- raumenų skausmas (mialgija).
Tik suaugusiems žmonėms:
- kojų ir (arba) rankų sustingimas;
- sunkumas užmigti ir (arba) nemiga.
Nedažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 100, bet daugiau kaip 1 iš 1000 pacientų)
Suaugusiems žmonėms ir vaikams:
- anemija;
- padažnėjęs širdies plakimas (tachikardija);
- sukimosi pojūtis (vertigo);
- matomų daiktų dvejinimasis (diplopija);
- regos nervo disko patinimas (papiledema);
- vėmimas, pilvo skausmas, dujų kaupimasis, pykinimas;
- silpnumas;
- injekcijos vietos poodinio sluoksnio suplonėjimas, kraujavimas, tinimas, išvešėjimas;
- mažas cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje (hipoglikemija);
- didelis fosfatų kiekis kraujyje (hiperfosfatemija);
- raumenų masės sumažėjimas (atrofija);
- kaulų skausmas;
- riešo tunelinis sindromas;
- piktybinis navikas, navikas;
- mieguistumas (somnolencija);
- nevalingi akių judesiai (nistagmas);
- išskyros iš genitalijų;
- asmenybės sutrikimai;
- šlapimo nelaikymas, kraujas šlapime (hematurija), gausus šlapinimasis (poliurija), padažnėjęs šlapinimasis, šlapimo tyrimo pokyčiai;
- reakcijos injekcijos vietoje (riebalinio audinio sunykimas, odos suplonėjimas, odos uždegimas su odos lupimusi, dilgėlinė, hirsutizmas (padidėjęs plaukuotumas), odos išvešėjimas).
Tik vaikams:
- kojų ir rankų sustingimas.
Tik suaugusiems žmonėms:
- padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija);
- vyrams krūtų padidėjimas - moteriškos krūtys (ginekomastija).
Reti šalutiniai poveikiai (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 1000 pacientų)
Suaugusiems žmonėms ir vaikams:
- viduriavimas;
- inkstų funkcijos tyrimų pokyčiai;
- 2 tipo cukrinis diabetas;
- dilgčiojimas arba nutirpimas tam tikrose kūno vietose (neuropatija);
- skysčio kaupimasis aplink galvos smegenis (pasireiškia pasikartojančiais stipriais galvos skausmais, miglotu matymu ir pykinimu ir (arba) vėmimu).
Tik vaikams:
- padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija);
- sunkumas užmigti ir (arba) nemiga;
- odos nutirpimas, dilgčiojimas, deginimas arba šliaužiojimo pojūtis (parestezija).
Labai reti šalutiniai poveikiai (pasireiškia mažiau kaip 1 iš 10 000 pacientų)
Suaugusiems žmonėms ir vaikams:
- leukemija (baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas) (pasireiškia ne dažniau negu sveikiems vaikams).
Tik vaikams:
- nenormalus krūtų padidėjimas (ginekomastija).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojuiarbavaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti ZOMACTON
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės po ,,Tinka iki“ ir flakono nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Paruoštą tirpalą laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C). Flakonus laikyti vertikalioje padėtyje.
Paruoštas tirpalas gali būti laikomas šaldytuve ne ilgiau kaip 28 dienas. Pasibaigus šiam laikui, likusį tirpalą būtina išpilti.
Išimtą iš šaldytuvo tirpalą prieš švirkščiant būtina pašildyti iki kambario temperatūros. Jei išimtas iš šaldytuvo ir sušilęs iki kambario temperatūros tirpalas lieka drumstas ar pakitusios spalvos, jo vartoti negalima; flakoną su tokiu tirpalu reikia sunaikinti.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Zomacton sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra somatropinas*. Viename miltelių flakone yra 10 mg somatropino.
1 ml paruošto tirpalo yra 10 mg somatropino.
* žmogaus augimo hormonas, pagamintas Escherichia coli ląstelėse rekombinantinės DNR technologijos būdu.
- Pagalbinės medžiagos yra:
Milteliai: manitolis, dinatrio fosfatas dodekahidratas, natrio-divandenilio fosfatas dihidratas.
Tirpiklis: injekcinis vanduo ir metakrezolis.
Zomacton išvaizda ir kiekis pakuotėje
Milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui.
Milteliai tiekiami flakone, o tirpiklis užpildytame švirkšte. Milteliai yra baltos ar beveik baltos spalvos. Tirpiklis yra skaidrus ir bespalvis.
Paruoštas tirpalas yra skaidrus ir bespalvis.
ZOMACTON tiekiamas 1, 3 ir 5 dydžių pakuotėse ir susideda iš:
10 mg miltelių flakono ir 1 ml tirpiklio užpildyto švirkšto su tirpiklio perdavimo jungtimi ar 10 mg miltelių flakono ir 1 ml tirpiklio su be adatos veikiančiu mechanizmu ZomaJetVision X užpildytame švirkšte su flakono adapteriu.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Somatropinas |
Vaisto stiprumas | 10mg/ml |
Vaisto forma | milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui užpildytame švirkšte |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biologinis |
Vartojimas | leisti po oda |
Registracijos numeris | LT/1/96/1706 |
Registratorius | Ferring GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2009.10.14 |
Vaistas perregistruotas | 2014.10.16 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ZOMACTON 10 mg/ml milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui užpildytame švirkšte
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename miltelių flakone yra 10 mg somatropino*.
1 ml paruošto tirpalo yra 10 mg somatropino*.
* žmogaus augimo hormonas, pagamintas Escherichia coli ląstelėse rekombinantinės DNR technologijos būdu.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: 1 ml paruošto tirpalo yra 0,62 mg natrio..
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Milteliai ir tirpiklis injekciniam tirpalui užpildytame švirkšte
Milteliai yra balti ar balkšvi, liofilizuoti.
Tirpiklis yra skaidrus ir bespalvis.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Vaikų augimo sutrikimo, pasireiškusio dėl nepakankamos augimo hormono sekrecijos, ilgalaikis gydymas.
Chromosomų analizės metodu patvirtinto Ternerio sindromu sergančių vaikų augimo sutrikimo ilgalaikis gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
ZOMACTON galima vartoti tik prižiūrint gydytojui, kuris turi augimo hormono nepakankamumu sergančių ligonių gydymo patirties.
ZOMACTON dozės kiekvienam pacientui nustatomos individualiai.
Gydymo trukmė, kuri paprastai trunka keletą metų, priklauso nuo maksimalaus pasiekiamo terapinio poveikio.
Vartojant augimo hormoną po oda, injekcijos vietoje gali sumažėti ar padaugėti riebalinio audinio. Dėl to injekcijos vietos turi būti kaitaliojamos.
Augimo hormono stoka
Rekomenduojama įprasta savaitės dozė yra 0,17-0,23 mg/kg kūno masės (tai atitinka 4,9 mg/m2 – 6,9 mg/m2 kūno paviršiaus ploto), kurią patariama sušvirkšti per 6-7 kartus (per parą tai atitiktų 0,02-0,03 mg/kg kūno masės ar 0,7 mg/m2 – 1,0 mg/m2 kūno paviršiaus ploto) į poodį. Didžiausia savaitės dozė 0,27 mg/kg ar 8 mg/m2 kūno paviršiaus ploto (tai atitinka 0,04 mg/kg kūno masės paros dozę) neturi būti viršyta.
Ternerio sindromas
Rekomenduojama įprasta savaitės dozė yra 0,33 mg/kg kūno masės (tai atitinka 9,86 mg/m2 kūno paviršiaus ploto), kurią patariama sušvirkšti per 6-7 kartus (per parą tai atitiktų 0,05 mg/kg kūno masės ar 1,40 mg/m2 – 1,63 mg/m2 kūno paviršiaus ploto) į poodį.
Paruošimo instrukciją skaitykite 6.6 skyriuje.
Vartojimo metodas
Leisti po oda.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Vaikams, kurių kaulų epifizinės plokštelės yra sukaulėjusios,somatropino negalima vartoti augimui skatinti.
Somatropino negalima vartoti esant navikų aktyvumo rizikai. Prieš pradedant gydymą augimo hormonais būtina įsitikinti, kad intrakranialiniai navikai yra neaktyvūs ir prieš tai būtina baigti priešvėžinį gydymą. Aptikus augantį naviką, gydymą reikia nutraukti.
Pacientų, sergančių ūmine gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia po atviros širdies operacijos, pilvo operacijos, dėl dauginės atsitiktinės traumos ar ūminio kvėpavimo nepakankamumo išsivysčiusios komplikacijos ir panašios būklės, somatropinu gydyti negalima.
Lėtine inkstų liga sergantiems vaikams inkstų transplantacijos metu gydymą somatropinu reikia nutraukti.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Neviršyti didžiausios galimos rekomenduojamos paros dozės (žr. 4.2 skyrių).
Labai retai pasitaikė miozito atvejų, susijusių su apsauginio metakrezolio skyrimu. Mialgijos atveju ar esant neproporcingam skausmui injekcijos vietoje, reikia apsvarstyti miozito atsiradimo galimybę ir ZOMACTON skirti be metakrezolio.
ZOMACTON nerekomenduojamas ilgalaikiam vaikų gydymui, kurie serga genetiniu Prader-Willi sindromu, nebent jie taip pat turi augimo hormono deficitą. Buvo pranešimų apie kvėpavimo sustojimą miego metu ir staigios mirties atvejus, pradėjus gydymą augimo hormonu vaikams, sergantiems Prader-Willi sindromu, kurie turėjo vieną ar daugiau rizikos faktorių: sunkų nutukimą, viršutinių kvėpavimo takų obstrukciją arba miego apnėją ar nenustatytą kvėpavimo takų infekciją.
Retais atvejais pasitaikė lengvos intrakranijinės hipertenzijos atvejų. Jeigu pacientas skundžiasi stipriais ar pasikartojančiais galvos skausmais, regos sutrikimais, pykinimu ar vėmimu, rekomenduojama atlikti fundoskopiją dėl optinio disko edemos. Jeigu tyrimas patvirtina optinio disko edemą, reikia apsvarstyti intrakranijinės hipertenzijos galimybę ir jeigu pasitvirtina, gydymą augimo hormonu reikia nutraukti (žr. 4.8 skyrių). Šiuo metu nepakanka duomenų, kaip reikėtų kliniškai elgtis su pacientu, sergančiu pastovia intrakranijine hipertenzija. Atnaujinę gydymą augimo hormonu, jei būtina, atidžiai tikrinkite intrakranijinę hipertenziją.
Tik nedaugeliui pacientų, turinčių augimo hormono nepakankamumą ir gydomų somatropinu, atsiranda leukemija; leukemijos dažnumas yra panašus ir somatropinu negydytiems pacientams. Tačiau neįrodyta, kad leukemijos dažnis padidėja augimo hormoną vartojantiems asmenims be predispozicinių veiksnių.
Kaip ir vartojant kitus somatropino preparatus, nedideliai daliai pacientų gali išsivystyti somatropino antikūnai. Šių antikūnų jungimosi geba yra maža, ir jie neturi įtakos augimo tempui. Jei kuris nors pacientas nereaguoja į gydymą, reikia ištirti ar nėra somatropino antikūnų.
Augimo hormonas padidina T4 virtimą T3 ne skydliaukėje ir tokiu būdu gali atskleisti kliniškai nepasireiškiančią hipotirozę. Todėl reikia tikrinti visų pacientų skydliaukės funkciją. Hipopituitarizmu sergantiems pacientams paskyrus gydymą somatropinu, būtina atidžiai stebėti įprastą pakeičiamąją terapiją.
Augimo hormonas gali sumažinti jautrumą insulinui; dėl to būtina ištirti, ar pacientai toleruoja gliukozę. Pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, gydymo somatropinu pradžioje, gali tekti koreguoti insulino dozę. Pacientus, kurie serga diabetu arba kurių sutrikęs gliukozės toleravimas, gydant somatropinu, būtina atidžiai stebėti. Pacientus, turinčius šeiminį šios ligos polinkį, gydyti Zomacton derėtų atsargiai.
Pacientus, turinčius intrakranijinį pažeidimą, kuriems augimo hormono nepakankamumas yra antrinė liga, reikia dažnai stebėti dėl galimo pirminės ligos progresavimo arba recidyvo.
Jeigu intrakranijiniai pažeidimo požymiai progresuoja arba atsinaujina, gydymą ZOMACTON būtina nutraukti. Pacientus, ankščiau sirgusius navikinėmis ligomis, reikia stebėti dėl galimo recidyvo.
Esant greitam augimui, vaikams gali išsivystyti šoninis stuburo iškrypimas, todėl somatropino skyrimas turi būti kontroliuojamas.
Bendras šlaunies epifizės poslinkis dažniau gali pasitaikyti pacientams, turintiems endokrininių sutrikimų. Pacientų, kurie šlubuoja ar skundžiasi šlaunies ar kelio skausmais, gydymą ZOMACTON turi apsvarstyti gydytojas.
Gydymo augimo hormonu įtaka sveikimui buvo atlikta klinikiniuose placebu kontroliuojamuose tyrimuose. Tyrimuose dalyvavo 522 sunkiai sergantys suaugę pacientai, kuriems, po atviros širdies operacijos, pilvo operacijos, daugybinių atsitiktinių traumų ar ūmaus kvėpavimo nepakankamumo, buvo pasireiškę komplikacijos.
Mirtingumas buvo didesnis pacientų, gydytų augimo hormonais (5,3-8 mg/per parą) tarpe, lyginant su tais, kurie vartojo placebą (42% prieš 19%). Remiantis šiais tyrimais, tokių pacientų gydyti augimo hormonu negalima. Kadangi informacijos apie pakaitinės augimo hormonų terapijos saugumą nėra, šiuo atveju tolimesnio gydymo privalumus reikia pasverti prieš potencialią riziką.
Prieš suteikiant vaistiniam preparatui rinkodaros teisę vietinė tolerancija skiriant ZOMACTON 10 mg/ml, naudojant ZomajetVision X prietaisą be adatos buvo tiriama 12 savaičių tik europidų rasės vaikams.
Visiems pacientams, sergantiems kitomis ar panašiomis ūmiomis gyvybei pavojingomis ligomis, reikia apsvarstyti gydymo augimo hormonu privalumus prieš potencialią riziką.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu vartojant gliukokortikoidus, slopinamas somatropino preparatų augimą skatinantis poveikis. Pacientams, kuriems trūksta AKTH (adrenokortikotropinio hormono), gliukokortikoidų dozę būtina nustatyti labai tiksliai, siekiant išvengti bet kokio slopinančio poveikio augimo hormonui.
Didelės androgenų, estrogenų ar anabolinių steroidų dozės gali skatinti kaulų brendimą ir slopinti jų augimą.
Augimo hormonas gali sukelti rezistentiškumą insulinui, dėl to ZOMACTON gydomiems pacientams gali tekti pakeisti insulino dozę.
Tyrimų duomenys, gauti tiriant augimo hormono trūkumu sergančius pacientus, daro prielaidą, kad somatropinas didina junginių, kuriuos metabolizuojacitochromo P450 izofermentai, klirensą. Junginių, kuriuos metabolizuojacitochromas P450 3A4 (pav.: lytiniai hormonai, kortokosteroidai, prieštraukuliniai vaistai ir ciklosporinai) klirensas gali ypač padidėti ir dėl to sumažėti jų plazmos koncentracija. Šios įtakos klinikinė svarba nežinoma.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Reprodukciniai tyrimai su gyvūnais, duodant jiems somatropino preparatus, neparodė padidėjusios nepageidaujamų reiškinių rizikos embrionui arba vaisiui.
Duomenų apie somatropino vartojimą vaikingoms gyvūnų patelėms nėra (žr. 5.3 skyrių).
Todėl somatropino preparatų nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir vaisingo amžiaus moterims, nevartojančioms kontracepcijos priemonių.
Žindymas
Klinikinių tyrimų su krūtimi maitinančiomis moterimis, vartojančiomis somatropino preparatus, neatlikta. Ar somatropino patenka į motinos pieną, nežinoma. Todėl krūtimi maitinančioms moterims somatropino preparatus reikia skirti atsargiai.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Somatropino preparatai gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Švirkščiant augimo hormoną po oda, injekcijos vietoje gali atrofuotis arba išvešėti riebalinis audinys, taip pat atsirasti taškinės kraujosruvos ir mėlynės.
Organų sistemų klasės | Labai dažni ( 1/10) | Dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10) | Nedažni (nuo ≥1/1000 iki <1/100) | Reti (nuo ≥1/10000 iki <1/1000) | Labai reti (<1/10000) |
Tyrimai |
|
|
| Inkstų funkcijos tyrimų pokyčiai |
|
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
| Anemija |
|
|
Širdies sutrikimai |
|
| Tachikardija, padidėjęs kraujospūdis (suaugusiesiems) | Padidėjęs kraujospūdis (vaikams) |
|
Ausų ir labirintų sutrikimai |
|
| Vertigo |
|
|
Akių sutrikimai |
|
| Regos nervo disko edema, diplopija |
|
|
Imuninės sistemos sutrikimai |
| Antikūnų formavimasis |
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
|
| Vėmimas, pilvo skausmas, dujų kaupimasis, pykinimas |
| |
Endokrininiai sutrikimai |
| Hipotiroidizmas |
|
|
|
Nervų sistemos sutrikimai
| Galvos skausmas (suaugusiesiems), parestezija | Galvos skausmas, padidėjęs kraujospūdis, nemiga (suaugusiesiems) | Mieguistumas, nistagmas | Neuropatija, padidėjęs intrakranijinis spaudimas, nemiga (vaikams), parestezija (vaikams) |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
|
| Išskyros iš genitalijų, ginekomastija(suaugusiesiems) |
| Ginekomastija (vaikams) |
Psichikos sutrikimai |
|
| Asmenybės sutrikimai |
|
|
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
| Šlapimo nelaikymas, hematurija, poliurija, padažnėjęs šlapinimasis, šlapimo tyrimo pokyčiai |
|
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
| Lipodistrofija, odos atrofija, eksfoliacinis dermatitas, urtikarija, hirsutizmas, odos hipertrofija |
|
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
| Artralgija (suaugusiesiems), mialgija (suaugusiesiems) | Artralgija (vaikams), mialgija (vaikams), kojų ir rankų sustingimas (suaugusiesiems) | Raumenų atrofija, kaulų skausmas, riešo tunelinis sindromas, kojų ir rankų sustingimas (vaikams)
|
|
|
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Vidutinio sunkumo hiperglikemija (suaugusiesiems) | sutrikusi gliukozės tolerancija (vaikams)
| Hipoglikemija, hiperfosfatemija | 2 tipo cukrinis diabetas |
|
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai) |
|
| Piktybinis navikas, navikas
|
| Leukemija (vaikams) |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Edema (suaugusiesiems), periferinė edema (suaugusiesiems) | Edema, (vaikams), periferinė edema (vaikams), vartojimo vietos pažeidimai, astenija | Silpnumas, vartojimo vietos atrofija, vartojimo vietos hemoragija, tinimas, hipertrofija |
|
|
Somatropinui priešiški antikūnai: somatropino baltymas gali paskatinti formuotis antikūnus. Priklausomai nuo atskiro preparato šių antikūnų buvo aptikta tam tikros dalies gydytų pacientų organizmuose. Antikūnų jungimosi geba ir titrai paprastai būna nedideli, ir klinikinių pasekmių nebūna. Tačiau jeigu nėra reakcijos į gydymą somatropinu, reikia ištirti ar nėra somatropino antikūnų.
Leukemija: pranešama apie leukemijos atvejus (retus ar labai retus) vaikams, kuriems trūksta augimo hormono; kai kurie iš jų buvo gydyti somatropinu; šie atvejai apima ir patirtį vaistinį preparatą pateikus į rinką. Tačiau neįrodyta, kad leukemijos rizika padidėja nesant predispozicinių veiksnių.
Pranešama apie augimo hormonu gydytiems vaikams pasireiškusį šlaunikaulio galvos epifizės poslinkį ir Legg-Calve-Perthes ligą. Šlaunikaulio galvos epifizės poslinkis dažniau pasireiškia sergant endokrininiais sutrikimais, o Legg-Calve-Perthes liga dažniau pasitaiko mažaūgiams. Bet nežinoma, ar šios dvi patologijos dažniau pasireiškia gydant somatropinu. Diskomfortas, klubo ir (arba) kelio skausmas gali išaiškinti jų diagnozę.
Kitos vaistinio preparato sukeltos nepageidaujamo poveikio reakcijos gali būti priskiriamos visos vaistų klasės poveikiui, pvz., hiperglikemija dėl jautrumo insulinui sumažėjimo, laisvojo tiroksinokoncentracijos sumažėjimas ir galimas gerybinės intrakranijinės hipertenzijos išsivystymas.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį.Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Negalima viršyti rekomenduojamos ZOMACTON dozės.
Nors ZOMACTON perdozavimo atvejai nežinomi, dėl ūminio perdozavimo gali atsirasti hipoglikeminė būklė, kuri vėliau pereina į hiperglikeminę.
Ilgalaikio gydymo didesnėmis nei rekomenduojamos ZOMACTON dozės pasekmės nežinomos. Tačiau manoma, kad dėl to gali atsirasti požymių, būdingų padidėjusiai augimo hormono sekrecijai (pvz., akromegalija).
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – somatropinas ir somatropinoagonistai.
ATC kodas – H 01 AC 01.
Farmakodinaminės savybės:
Pagal aminorūgščių seką, grandinės ilgį (191 aminorūgštis) ir farmakokinetines savybes ZOMACTON yra identiškas žmogaus hipofizės augimo hormonui (pit-hGH). Dėl to manoma, kad ZOMACTON farmakologinis poveikis yra toks pats kaip ir endogeninio hormono.
Griaučių sistema
Nuo augimo hormono proporcingai auga žmogaus skeleto kaulai. Gydant egzogeniniu hormonu ZOMACTON vaikus su patvirtintu augimo hormono trūkumu buvo nustatytas padidėjęs ilgųjų kaulų augimas. Akivaizdus ūgio padidėjimas gydant ZOMACTON, yra šio vaistinio preparato poveikio ilgųjų kaulų epifizinėms plokštelėms pasekmė. Vaikams, kuriems trūksta hipofizės augimo hormono, ZOMACTON pagreitina augimą ir padidina IAF-1 (panašaus į insuliną augimo faktoriaus arba somatomedino C) koncentraciją taip pat kaip ir gydant natūraliu žmogaus augimo hormonu. Taip pat padidėja šarminės fosfatazės koncentracija kraujo serume.
Kiti organai ir audiniai
Gydant augimo hormonu, atitinkamai bendram kūno masės padidėjimui, didėja ir kitų audinių, reaguojančių į augimo hormoną, masė. Šiems pokyčiams priskiriama: pagreitėjęs jungiamųjų audinių, odos ir jos priedų augimas; skeleto raumenų masės bei ląstelių dydžio ir skaičiaus padidėjimas; čiobrialiaukės padidėjimas; kepenų padidėjimas su padidėjusia jų ląstelių proliferacija; taip pat nedidelis lytinių liaukų, antinksčių ir skydliaukės padidėjimas.
Gydant augimo hormonu neproporcingo odos ir plokščiųjų kaulų augimo, pagreitėjusio lytinio brendimo požymių nenustatyta.
Baltymų, angliavandenių ir riebalų apykaita
Augimo hormonas sulaiko azotą organizme ir didina aminorūgščių perdavimą į audinius. Dėl šių procesų padidėja baltymų sintezė. Augimo hormonas slopina angliavandenių utilizaciją ir lipogenezę. Augimo hormonas didelėmis dozėmis arba nesant insulino, veikia diabetogeniškai, tai (angliavandenių netolerancija, lipogenezės slopinimas, riebalų mobilizacija ir ketozė) dažniausiai pasireiškia nevalgius.
Mineralinių medžiagų apykaita
Gydant augimo hormonu, organizme susilaiko natris, kalis ir fosforas. Padidėjęs kalcio išsiskyrimas su šlapimu yra jo pagreitėjusios rezorbcijos iš žarnyno pasekmė. Gydant ZOMACTON ar natūraliu augimo hormonu, kalcio koncentracija kraujo serume mažai keičiasi, bet padidėja neorganinių fosfatų koncentracija serume. Šių mineralinių medžiagų kaupimasis rodo apie padidėjusį jų poreikį audinių sintezei.
5.2 Farmakokinetinės savybės
ZOMACTON farmakokinetika tirta 24 sveikiems asmenims, sušvirkštus 1,67 mg somatropino įprastu būdu po oda ar įtaisu be adatos ZomaJetVision. Didžiausia somatropino koncentracija kraujo plazmoje apie 20 ng/ml aptikta praėjus 3,5 - 4 val. po sušvirkštimo. Galutinis pusinės eliminacijos periodas 2,6 valandos buvo stebėtos sušvirkštus junginio įtaisu be adatos ZomaJetVision tikriausiai dėl reto apriboto absorbcijos proceso.
Remiantis kitų somatropiną turinčių produktų duomenimis biologinis somatropino prieinamumas skiriant po odą yra apie 80% sveikiems suaugusiems ir tiek kepenys, tiek inkstai buvo svarbūs baltymų katabolizmo organai pašalinantys junginį.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminio toksiškumo tyrimai:
ZOMACTON ūminio toksiškumo tyrimai atlikti su žiurkėmis, joms į raumenis švirkščiant preparato 10 mg/kg kūno masės, šunimis ir beždžionėmis į raumenis švirkščiant 5 mg/kg kūno masės vaisto (tai yra 50-100 kartų didesnė nei žmogaus terapinė dozė). Kokių nors akivaizdžių su vaistiniu preparatu susijusių toksinio poveikio požymių nenustatyta.
Lėtinio toksiškumo tyrimai:
ZOMACTON lėtinio toksiškumo tyrimai atlikti su žiurkėmis, kurioms 30 parų paeiliui buvo švirkščiama preparato 1,10 mg/kg kūno masės arba 90 parų – 0,37 mg/kg kūno masės. Kokių nors toksinio poveikio požymių nenustatyta.
Reprodukcinio toksiškumo, mutageninio ir kancerogeninio poveikio tyrimai
Genų inžinerijos būdu sukurtas somatropinas yra identiškas žmogaus hipofizės augimo hormonui. Šis hormonas turi tokias pačias biologines savybes ir švirkščiamas fiziologinėmis dozėmis. Dėl to atlikti visus toksikologinius tyrimus nebūtina. Nepageidaujamas poveikis reprodukciniams organams, nėštumui ir kūdikio žindymui, taip pat kancerogeninis poveikis mažai tikėtinas. Mutageninio poveikio tyrimais kokių nors mutageninio veikimo požymių neaptikta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Milteliai:
Manitolis (E421)
Dinatrio fosfatas dodekahidratas
Natrio-divandenilio fosfatas dihidratas
Tirpiklis:
Metakrezolis
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Suderinamumo tyrimų neatlikta, todėl šio vaistinio preparato maišyti su kitais negalima.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai
Paruoštas tirpalas stabilus 28 dienas, laikant šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Flakoną laikyti vertikalioje padėtyje.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Paruošto vaistinio preparato laikymo sąlygos nurodytos 6.3 skyriuje.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
ZOMACTON gali būti tiekiamas įvairiose pakuotėse:
a) milteliai (10 mg): flakonas ( I tipo stiklo) užkimštas gumos kamšteliu (halobutilo polimeras), ant kurio uždėtas aliuminio dangtelis su nuplėšiama plastikine plokštele.
Tirpiklis (1 ml): užpildytas švirkštas (I tipo stiklo) užkimštas guminiu galvutės antgaliu (halobutilo polimeras), guminis stūmoklio kamštis (halobutilo polimeras) ir tirpiklio perdavimo jungtis (polikarbonatas).
Pakuotės: 1, 3 arba 5 komplektai.
b) rinkinys skirtas vaistus leisti be adatos veikiančiu mechanizmu ZomaJetVision X:
Milteliai (10 mg): flakonas (I tipo stiklo) užkimštas gumos kamšteliu (halobutilo polimeras), ant kurio uždėtas aliuminio dangtelis su nuplėšiama plastikine plokštele.
Tirpiklis (1 ml): užpildytas švirkštas (I tipo stiklo) užkimštas guminiu galvutės antgaliu (halobutilo polimeras), guminis stūmoklio kamštis (halobutilo polimeras) ir flakono adapteris (polikarbonatas ir silikoninė guma).
Pakuotės: 1, 3 arba 5 komplektai.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Tirpinimas
Milteliai turi būti tirpinami flakone, naudojant tik užpildytame švirkšte esantį tirpiklį, kuris yra pakuotėje.
Detalesnės nuorodos kaip ištirpinti miltelius pateiktos pakuotės lapelyje.
Toliau bendrai aprašomi tirpinimo ir preparato paruošimo procesai.
Tirpinimas turi būti atliekamas laikantis geros praktikos taisyklių ypatingai aseptikos atžvilgiu.
- Rankos turi būti nuplautos.
- Nuimkite geltoną plastikinį apsauginį dangtelį nuo flakono.
- Flakono viršus turi būti nuvalomas antiseptiniu tirpalu, kad turinys būtų apsaugotas nuo užteršimo.
- Įdėkite flakono adapterį ar tirpiklio perdavimo jungtį virš flakono centro smailiu galu žemyn. Tuomet stipriai paspauskite kol jis įsistatys į vietą. Nuimkite adapterio dangtelį.
- Paimkite pripildytą švirkštą. Nuimkite pilką dangtelį. Įdėkite švirkštą į adapterį / flakono jungtį ir lėtai įšvirkškite tirpiklį į flakoną taikydami tirpalo srovę į stiklo sienelę siekiant išvengti putų susidarymo.
- Uždėkite adaptoriaus dangtelį / jungties dangtelį atgal ant adaptoriaus / jungties.
- Švelniai pasukiokite flakoną keletą kartų kol turinys visiškai ištirps. Nepurtykite, nes gali suirti veiklioji medžiaga.
- Tirpalo negalima vartoti, jei jis yra drumstas ar jame yra plaukiojančių dalelių. Jei tirpalas, laikant flakoną šaldytuve susidrumsčia, jį reikia palaikyti kambario temperatūroje. Jei drumstumas išlieka, flakoną su jame esančiu turiniu sunaikinkite.
Po ištirpinimo tirpalas turi būti skaidrus ir bespalvis.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Taip, sveikata pas jus nekokia, esate pervargęs. Patariu jums pailsėti: aš tokiais atvejais pasiimu žmoną ir važiuoju kur nors už miesto...
- Ačiū, daktare. Sakykit, koks jūsų žmonos telefonas?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?