Vienoje ligoninėje lygiai 11 valandą miršta 132 palatoje esantys ligoniai. Visi gydytojai yra išsigandę ir nustebę. Taigi sumanė jie viską patikrinti. Kitą dieną prieš 11 visi gydytojai suėjo į tą palatą. Kai kurie iš jų nešėsi biblijas, kiti medinį kryžių. Taip ir laukia. Jau artėja 11 valanda. Štai ir 11. Ir stebi kas atsitiks. Mato, kad lygiai 11 valandą į palatą įžengia valytoja, išjungia gyvybę palaikantį aparatą ir įjungia dulkių siurblį...
Eksemestanas, 25mg, dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Eksemestanas
1. KAS YRA AROMASIN IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
AROMASIN yra negrįžtamojo veikimo aromatazės inhibitorius. Šis vaistas mažina medžiagos, vadinamos aromataze, aktyvumą. Aromatazė būtina moteriškų lytinių hormonų, estrogenų, sintezei, ypač moterims po menopauzės. Estrogenų reikia kai kurių rūšių vėžio ląstelių dalijimuisi.
Nuslopinus aromatazę, sumažėja estrogenų kiekis - tai veiksmingas ir selektyvus nuo hormonų priklausomo krūties vėžio gydymas moterims po menopauzės.
AROMASIN vartojamas ankstyvai krūties vėžio stadijai gydyti moterims po menopauzės, kai pradinis jų gydymas tamoksifenu truko ilgiau nei 2 metus.
AROMASIN taip pat vartojamas vėlyvosioms krūties vėžio stadijoms gydyti moterims po menopauzės, jei gydymas kitais hormoniniais vaistais buvo nepakankamai veiksmingas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT AROMASIN
AROMASIN vartoti draudžiama, jeigu:
- yra padidėjęs jautrumas (alergija) eksemestanui arba bet kuriai pagalbinei AROMASIN medžiagai;
- dar neprasidėjo menopauzė, t.y. jei moteriai tebesikartoja menstruacijos;
- esate nėščia, manote, kad galite būti pastojusi arba žindote kūdikį.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jei Jūsų kepenų arba inkstų veikla yra sutrikusi;
- jei Jūs anksčiau buvote įspėti, kad netoleruojate kai kurių cukraus produktų, prieš pradėdami vartoti vaistą pasitarkite su savo gydytoju;
- jei Jums nustatyta ankstyva krūties vėžio stadija ir Jūs sergate osteoporoze;
- AROMASIN tabletėse yra metil-p-hidroksibenzoato, kuris gali sukelti pavėluotas alergines reakcijas.
Nėštumas
Nėščioms moterims vartoti šį preparatą draudžiama.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar eksemestano išsiskiria su motinos pienu. Žindyvėms vartoti AROMASIN draudžiama.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant šį vaistą, pasireiškė mieguistumas, somnolencija, astenija ir galvos svaigimas. Atsiradus tokiems poveikiams, fizinis ir (ar) protinis gebėjimas vairuoti ar valdyti mechanizmus, gali būti sutrikęs
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines AROMASIN medžiagas
Sudėtyje yra sacharozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Taip pat sudėtyje yra metilparahidroksibenzoato. Gali sukelti alerginių reakcijų, kurios gali būti uždelstos.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. AROMASIN neskiriamas vienu metu su pakeičiamąja hormonų terapija. Kitų vaistų vartojimas yra tęsiamas toliau vartojant AROMASIN. Pasakykite savo gydytojui, jeigu vartojate rifampiciną (antibiotikas), karbamazepiną arba fenitoiną (naudojami epilepsijai gydyti) ir augalinius preparatus, kurių sudėtyje yra jonažolės (Hypericum perforatum).
3. KAIP VARTOTI AROMASIN
AROMASIN tabletės geriamos. Kaip ir kiek laiko vartoti šį vaistą, nurodys gydytojas. Rekomenduojama dozė — viena 25 mg tabletė per parą. Tabletes reikėtų gerti po valgio, kasdien maždaug tuo pačiu metu.
Vaikams negalima vartoti AROMASIN.
Jei vartojant AROMASIN tenka vykti į ligoninę, apie šio vaisto vartojimą reikia informuoti medicinos personalą.
Kiek laiko vartoti šį vaistą
Gydymo trukmė priklauso nuo Jūsų būklės, todėl ją nurodys gydytojas.
Pamiršus išgerti AROMASIN
Užmiršus išgerti tabletę, išgerkite ją, kai tik prisiminsite. Jei jau beveik laikas vartoti kitą dozę, gerkite ją įprastu laiku. Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Pavartojus per didelę AROMASIN tablečių dozę
Atsitiktinai išgėrus per daug tablečių, reikia nedelsiant kreiptis į savo gydytoją arba artimiausiąją ligoninę.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
AROMASIN, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Daugeliui moterų AROMASIN vartojimas jokių problemų nesukelia, tačiau kai kurioms gali pasireikšti nesunkus arba vidutinio sunkumo šalutinis poveikis. Jei pasireiškia kuris nors žemiau nurodytų ar kitokių šalutinių reiškinių, kurie, Jūsų nuomone, gali būti susiję su gydymu, kiek galima greičiau apie tai informuokite gydytoją ar vaistininką.
Labai dažnos šalutinės reakcijos (pasireiškia dažniau nei 1 iš 10 pacientų) yra kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą, pykinimas, nuovargis, nemiga, galvos skausmas, sąnarių, kaulų ir raumenų skausmas, osteoporozė, kaulų lūžiai ir sustiprėjęs prakaitavimas. Dažnos šalutinės reakcijos (pasireiškia dažniau nei 1 iš 100 pacientų): depresija, galvos svaigimas, riešo tunelio sindromas (dilgčiojimai, nutirpimas, maudimas ir skausmas visoje rankoje, išskyrus mažąjį pirštelį), skausmas (įskaitant pilvo), vėmimas, vidurių užkietėjimas, virškinimo sutrikimas, viduriavimas, odos išbėrimas, plaukų slinkimas, osteoporozė, kaulų lūžiai, rankų ir pėdų pabrinkimas. Nedažni šalutiniai reiškiniai (pasireiškia 1 iš 1000 pacientų): patologinis mieguistumas, išglebimas. Darant tyrimus ligoninėje, gali būti nustatyta kepenų funkcijos ir tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių (limfocitų) pokyčių.
Jei, vartodama AROMASIN, jaučiate mieguistumą, galvos svaigimą ar silpnumą, vairuoti ar valdyti mechanizmų negalima.
5. AROMASIN LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Prieš vartojant patikrinkite ant pakuotės nurodytą tinkamumo laiką. Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Nesuvartotas tabletes grąžinkite vaistininkui, kad jis jas saugiai sunaikintų.
Tarptautinis pavadinimas | Eksemestanas |
Vaisto stiprumas | 25mg |
Vaisto forma | dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/2000/1224 |
Registratorius | Pfizer Europe MA EEIG, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2000.11.09 |
Vaistas perregistruotas | 2008.07.31 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
AROMASIN 25 mg dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Dengtoje tabletėje yra 25 mg eksemestano
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Dengta tabletė
Apvali, abipus išgaubta, balta, plėvele dengta tabletė, jos vienoje pusėje užrašyti skaičiai ,,7663“.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
AROMASIN vartojamas kaip adjuvantinis gydymas ankstyvai krūties vėžio stadijai pomenopauzinės būklės moterims, kurioms yra randama estrogenų receptorių, kai pradinis adjuvantinis gydymas tamoksifenu truko ilgiau nei 2 metus.
AROMASIN vartojamas vėlyvosioms krūties vėžio stadijoms gydyti moterims, kurioms yra natūrali ar dirbtinai sukelta pomenopauzinė būklė, jei po gydymo antiestrogenais liga progresavo. Preparato veiksmingumas nenustatytas pacientėms, kurioms estrogenų receptorių nerasta.
Be to, AROMASIN vartojamas vėlyvosioms krūties vėžio stadijoms gydyti (trečios eilės hormoninis gydymas) moterims, kurioms yra natūrali ar dirbtinai sukelta pomenopauzinė būklė, jei po gydymo antiestrogenais ir nesteroidiniais aromatazės inhibitoriais ar progestinais liga progresavo.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugusios ir senyvos pacientės
Rekomenduojama AROMASIN dozė — viena 25 mg tabletė vieną kartą per parą, geriausiai po valgio.
Pacientėms, esant ankstyvajai krūties vėžio stadijai, AROMASIN vartojamas iki penkerių metų, kol tęsiasi pagalbinis hormoninis gydymas arba atsiradus tumoro recidyvui.
Pacientėms, esant vėlyvoms krūties vėžio stadijoms, gydymas AROMASIN tęsiamas tol, kol navikas progresuoja.
Pacientėms, sergančioms kepenų ar inkstų nepakankamumu, dozės koreguoti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Vaikai
Vaikams šio preparato vartoti nerekomenduojama.
4.3 Kontraindikacijos
AROMASIN tabletes vartoti draudžiama, jei padidėjęs organizmo jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai, moterims prieš menopauzę, taip pat nėščiosioms arba žindyvėms.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
AROMASIN neskirti moterims, kurių endokrininės sistemos būklė yra prieš menopauzę. Jei pagal klinikinę būklę tikslinga, reikia ištirti LH, FSH ir estradiolio koncentracijas ir įsitikinti, ar endokrininės sistemos būklė yra po menopauzės.
AROMASIN reikia atsargiai skirti pacientėms, kurių kepenų arba inkstų veikla sutrikusi.
AROMASIN tabletėse yra cukraus, todėl jo negalima skirti pacientams, kuriems yra retų įgimtų sutrikimų, pavyzdžiui, netoleruoja fruktozės, yra gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės izomaltazės nepakankamumas.
AROMASIN tabletėse yra metil-p-hidroksibenzoato, kuris gali sukelti alerginių (vėlyvų) reakcijų.
AROMASIN labai sumažina estrogenų kiekį ir, manoma, gali mažinti kaulų mineralinį tankį. AROMASIN įtaka ilgalaikei kaulų lūžių rizikai išlieka nenustatyta. Jeigu AROMASIN yra skiriamas kaip pagalbinis gydymas moterims, sergančiomis osteoporoze ar turinčiomis jai polinkį, gydymo pradžioje reikia įvertinti pacienčių kaulų mineralinį tankį, atliekant kaulų densitometriją. Nors reikiamų duomenų, rodančių, kokią įtaką gydymas AROMASIN daro kaulų mineraliniam tankiui, negauta, turi būti pradėtas tinkamas osteoporozės gydymas. Pacientes, gydomas AROMASIN, reikia atidžiai prižiūrėti.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
In vitro atliktų tyrimų duomenimis šis preparatas metabolizuojamas citochromo P450 (CYP 3A4) ir aldoketoreduktazės (žr. 5.2 skyriuje), o pagrindinių CYP fermentų šis preparatas neslopina. Atliekant klinikinės farmakokinetikos tyrimą, ketokonazoliu specifiškai nuslopinus CYP 3A4 aktyvumą, eksemestano farmakokinetika reikšmingai nepakito.
Tarpusavio sąveikos tyrimo duomenimis, kartu su rifampicino 600 mg paros doze pavartojus eksemestano vienkartinę 25 mg dozę, eksemestano AUC sumažėjo 54% ir Cmax — 41%. Nors šios sąveikos reikšmė klinikai neįvertinta, kartu vartojami preparatai, pavyzdžiui, rifampicinas, vaistai nuo traukulių (pvz., fenitoinas ir karbamazepinas) ir augaliniai preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolės (Hypericum perforatum), kurie sužadina CYP3A4, gali mažinti AROMASIN efektyvumą.
AROMASIN kartu su preparatais, kurie metabolizuojami dalyvaujant CYP 3A4, ir kurių yra siauras terapinis spektras, reikia vartoti atsargiai. Klinikinės AROMASIN vartojimo kartu su kitais priešvėžiniais vaistais patirties nėra.
AROMASIN neskirti kartu su preparatais, kurių sudėtyje yra estrogenų, kadangi šie gali susilpninti jo farmakologinį poveikį.
4.6 Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Reikiamų duomenų apie eksemestano vartojimą nėštumo metu nėra. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. Todėl nėščioms moterims vartoti šį preparatą draudžiama. Nežinoma, ar eksemestano išsiskiria su motinos pienu. Žindyvėms skirti AROMASIN draudžiama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Vartojant šį vaistą, pasireiškė mieguistumas, somnolencija, astenija ir galvos svaigimas. Reikia perspėti pacientę, kad atsiradus tokiems poveikiams, fizinis ir (ar) protinis gebėjimas vairuoti ar valdyti mechanizmus, gali būti sutrikęs.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Visų tyrimų metu įprastinė 25 mg per parą AROMASIN dozė dažniausiai buvo gerai toleruojama, o klinikinių tyrimų metu pasireiškęs AROMASIN sukeltas nepageidaujamas poveikis paprastai buvo lengvas arba vidutinio sunkumo.
Dėl nepageidaujamų reiškinių tyrimo metu šio vaisto vartojimą nutraukė 7,4 pacienčių, kai AROMASIN buvo vartojamas kaip pagalbinis gydymas ankstyvojoje krūties vėžio stadijoje po pradinio pagalbinio gydymo tamoksifenu.
Pacientėms su ankstyvos krūties vėžio stadijos diagnoze dažniausios nepageidaujamos reakcijos buvo kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą (22), artralgija (18 %) ir nuovargio pojūtis (16).
Dėl nepageidaujamų reiškinių tyrimo metu šio vaisto vartojimą nutraukė 2,8 % bendros populiacijos pacienčių, sergančių išplitusiu krūties vėžiu.
Pacientėms su vėlyvos krūties vėžio stadijos diagnoze dažniausios nepageidaujamos reakcijos buvo karščio jutimas (14%) ir pykinimas (12%).
Dauguma nepageidaujamų reakcijų gali būti paaiškinamos kaip estrogenų netekimas dėl natūralaus farmakologinio poveikio (pav.: karščio jutimas).
Nustatytos nepageidaujamos reakcijos išvardytos žemiau pagal organų sistemų klases ir pasireiškimo dažnį.
Dažnio apibūdinimas: labai dažni (≥ 1/10), dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000).
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažni
Anoreksija
Psichikos sutrikimai
Labai dažni
Nemiga
Dažni
Depresija
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni
Galvos skausmas
Dažni
Galvos svaigimas, riešo tunelio sindromas
Nedažni
Somnolencija
Kraujagyslių sutrikimai
Labai dažni
Kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni
Pykinimas
Dažni
Pilvo skausmas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, virškinimo sutrikimas, viduriavimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai dažni
Padidėjęs prakaitavimas
Dažni
Išbėrimas, alopecija
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Labai dažni
Skausmas sąnariuose, kauluose ir raumenyse
Dažni
Osteoporozė, lūžiai
Bendri sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni
Nuovargis
Dažni
Skausmas, periferinė edema
Nedažni
Astenija
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Tarp pacienčių su vėlyva krūties vėžio stadija retai pasireiškė trombocitopenija ir leukopenija. Maždaug 20% AROMASIN vartojusių pacienčių kartais sumažėjo limfocitų skaičius (ypač toms, kurioms limfopenija buvo dar iki gydymo). Vis dėlto vidutinis limfocitų skaičius per ilgesnį laikotarpį šioms pacientėms reikšmingai nepakito, atitinkamo virusinių infekcijų dažnio padidėjimo nenustatyta. Toks efektas nebuvo stebimas tarp pacienčių su ankstyva krūties vėžio stadijos diagnoze.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nustatytas kepenų funkcijos rodiklių, įskaitant fermentų, bilirubino ir šarminės fosfatazės padidėjimas.
Toliau esančioje lentelėje pateikiamas iš anksto numatytų nepageidaujamų reiškinių ir sutrikimų, kurie, neatsižvelgiant į priežastis, nustatyti ankstyvojo krūties vėžio tyrimo (IES) metu pacientėms, vartojant tiriamąjį vaistinį preparatą ir per 30 dienų po gydymo pabaigos, dažnis.
Nepageidaujami reiškiniai ir sutrikimai
Eksemestanas
(n = 2249)
Tamoksifenas
(n = 2279)
Kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą
491 (21,85 %)
457 (20,1 %)
Nuovargis
367 (16,3 %)
344 (15,1 %)
Galvos skausmas
305 (13,6 %)
255 (11,2 %)
Nemiga
290 (12,9 %)
204 (9,0 %)
Sustiprėjęs prakaitavimas
270 (12,0 %)
242 (10,6 %)
Ginekologiniai sutrikimai
235 (10,5 %)
340 (14,9 %)
Galvos svaigimas
224 (10,0 %)
200 (8,8 %)
Pykinimas
200 (8,9 %)
208 (9,1 %)
Osteoporozė
116 (5,2 %)
66 (2,9 %)
Kraujavimas iš makšties
90 (4,0 %)
121 (5,3 %)
Kitas pirminis vėžys
84 (3,6 %)
125 (5,3 %)
Vėmimas
50 (2,2 %)
54 (2,4 %)
Regos sutrikimai
45 (2,0 %)
53 (2,3 %)
Tromboembolija
16 (0,7 %)
42 (1,8 %)
Lūžis dėl osteoporozės
14 (0,6 %)
12 (0,5 %)
Miokardo infarktas
13 (0,6 %)
4 (0,2 %)
IES tyrimo duomenimis, išeminių širdies sutrikimų dažnis buvo 4,5 % eksemestano grupėje, palyginti su 4,2 % - tamoksifeno. Kardiovaskulinių reiškinių, įskaitant hipertenzijos (9,9 %, palyginti su 8,4 %), miokardo infarkto (0,6 %, palyginti su 0,2 %) ir širdies nepakankamumo (1,1 %, palyginti su 0,7 %), dažnio didelių skirtumų tarp grupių nebuvo.
IES tyrimo duomenimis, skrandžio opų šiek tiek dažniau atsirado eksemestano, palyginti su tamoksifenu, grupėje (0,7 %, palyginti su < 0,1 %). Daugelis pacienčių, kurioms atsirado skrandžio opa, eksemestaną vartojo kartu su kitais vaistiniais preparatais (pvz., nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo) ir (arba) anksčiau buvo sirgusios skrandžio opa.
4.9 Perdozavimas
Klinikinių tyrimų metu buvo skiriama iki 800 mg vienkartinė AROMASIN dozė sveikoms moterims savanorėms ir iki 600 mg per parą moterims po menopauzės, sergančioms vėlyvosiomis krūties vėžio stadijomis. Šias dozes savanorės ir ligonės toleravo gerai. Vienkartinė AROMASIN dozė, galinti sukelti gyvybei pavojingų simptomų, nežinoma. Žiurkėms mirtina vienkartinė preparato dozė buvo 2000 kartų didesnė, o šunims 4000 kartų didesnė už rekomenduojamą dozę žmogui (mg/m2). Specifinio priešnuodžio, perdozavus AROMASIN, nėra, todėl gydoma simptomiškai. Reikia taikyti bendrąsias palaikomąsias priemones, dažnai tikrinti gyvybės požymius ir atidžiai stebėti pacientę.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – steroidų aromatazės inhibitorius, vaistas nuo vėžio
ATC kodas – L02BG06
Eksemestanas yra negrįžtamasis steroidų aromatazės inhibitorius, kurio struktūra yra susijusi su natūraliu androstenedionu. Po menopauzės moters organizme daugiausia estrogenų susidaro periferiniuose audiniuose iš androgenų katalizuojant fermentui aromatazei. Nuslopinus aromatazės aktyvumą, labai sumažėja estrogenų kiekis – tai veiksmingas ir selektyvus nuo hormonų priklausomo krūties vėžio gydymas moterims po menopauzės. Moterims po menopauzės AROMASIN 5 mg ar didesnės paros dozės, gerokai sumažina estrogenų koncentraciją serume. Didžiausias (>90%) sumažėjimas nustatytas vartojant 10‑25 mg dozes. Pacientėms po menopauzės, gydomoms 25 mg paros dozėmis, bendrasis aromatazių aktyvumas organizme sumažėja 98%.
Progestageninio ar estrogeninio poveikio eksemestanas neturi. Nustatytas nedidelis androgeninis poveikis (paprastai tada, kai dozės didelės) tikriausiai priklauso nuo 17‑hidro darinio. Daugkartinių paros dozių tyrimų metu, AROMASIN įtakos kortizolio ar aldosterono sintezei antinksčiuose nenustatyta (šių steroidų kiekis buvo tiriamas iki stimuliacijos AKTH ir po jos). Tai rodo eksemestano selektyvumą kitiems steroidų sintezėje dalyvaujantiems fermentams.
Atsižvelgiant į tai, vartojant AROMASIN, pakeičiamojo gydymo mineralkortikoidais ar gliukokortikoidais nereikia. Nuo dozės nepriklausomas nedidelis LH ir FSH koncentracijų serume padidėjimas nustatytas net skiriant šio vaisto mažomis dozėmis. Tačiau tokio šios farmakologinės grupės vaistų poveikio ir reikėtų tikėtis. Tikriausiai jis priklauso nuo atgalinio poveikio hipofizei, kai, sumažėjus estrogenų kiekiui, stimuliuojama gonadotropinų sekrecija (toks poveikis pasireiškia ir moterims po menopauzės).
Pagalbinis ankstyvos krūties vėžio stadijos gydymas
Atsitiktinai parenkant pacientus, dvigubai aklas ir įvairiapusis tyrimas buvo atliekamas tarp 4724 pomenopauzinės būklės moterų: pacienčių su teigiamu estrogenų receptorių rezultatu ar nenustatytu ankstyvos stadijos krūties vėžiu, pacienčių po pirminio pagalbinio 2 – 3 metų gydymo tamoksifenu, po kurio neliko ligos požymių. Šios pacientės atsitiktinio parinkimo tvarka 3 – 2 metus toliau vartodavo AROMASIN (25 mg/parai) arba tamoksifeną (20 arba 30 mg/parai) iki buvo pabaigtas 5 metus trunkantis gydymas hormoniniais preparatais.
Po vidutiniškai 30 mėnesių trukusio gydymo ir tolimesnio vidutiniškai 52 mėnesius trukusio tyrimo gauti rezultatai parodė, kad po pradinio pagalbinio 2 – 3 metų gydymo tamoksifenu toliau taikant gydymą AROMASIN kliniškai ir statistiškai reikšmingai padidėja pacienčių be ligos požymių skaičius, lyginant su pacientėmis, kurios ir toliau tęsė gydymą tamoksifenu. Analizuojant tyrimo duomenis buvo nustatyta, kad AROMASIN lyginant su tamoksifenu sumažina riziką pakartotinai susirgti krūties vėžiu 24 (rizikos santykis 0,76; p = 0,00015). Didesnis gydomasis AROMASIN efektas lyginant su tamoksifenu yra akivaizdus, nepriklausomai nuo tumoro būklės ar pravestos chemoterapijos.
Taip pat AROMASIN reikšmingai sumažina kitos krūties vėžio riziką (rizikos santykis 0,57; p = 0,04158).
Visos tiriamosios populiacijos duomenimis, geresnio išgyvenamumo tendencijos nustatytos eksemestano grupėje (222 mirtys), palyginti su tamoksifenu (262 mirtys), kai rizikos santykis 0,85 (log-rank testas: p = 0,07362), kas reiškia eksemestanui palankų mirties rizikos sumažėjimą 15 %. Nustatytas statistiškai reikšmingas 23 % mirties rizikos sumažėjimas (bendro išgyvenamumo rizikos santykis 0,77; chi kvadratu kriterijus: p= 0,0069), gydantis eksemestanu, palyginti su tamoksifenu, pagal iš anksto numatytus prognostinius veiksnius (pvz., estrogenų receptorių būklę, limfmazgių būklę, anksčiau taikytą chemoterapiją, taikomą pakeičiamąją hormonų terapiją ir bisfosfonatų vartojimą).
Pagrindiniai visų pacienčių (kurias buvo numatoma gydyti) ir pacienčių, kurioms nustatyti teigiami estrogenų receptoriai, gydymo veiksmingumo duomenys pateikiami toliau esančioje lentelėje.
Vertinamoji baigtis
Populiacija
Eksemestanas
Reiškiniai / n (%)
Tamoksifenas
Reiškiniai / n (%)
Rizikos santykis
(95% PI)
p-vertė*
Išgyvenamumas be ligos progresavimo
Visų pacienčių
ER + pacienčių
354 / 2352 (15 %)
289 / 2023 (14,3 %)
453 / 2372 (19,1 %)
370 / 2021 (18,3 %)
0,76 (0,67‑0,88)
0,75 (0,65‑0,88)
0,00015
0,00030
Kitos krūties vėžys
Visų pacienčių
ER + pacienčių
20 / 2352 (0/9 %)
18 / 2023 (0,9 %)
35 / 2372 (1,5 %)
33 / 2021 (1,6 %)
0,57 (0,33‑0,99)
0,54 (0,30‑0,95)
0,04158
0,030048
Išgyvenamumas be krūties vėžio
Visų pacienčių
ER + pacienčių
289 / 2352 (12,3 %)
232 / 2023 (11,5 %)
373 / 2372 (15,7 %)
305 / 2021 (15,1 %)
0,76 (0,65‑0,98)
0,73 (0,62‑0,87)
0,00041
0,00038
Išgyvenamumas be atokaus ligos pasikartojimo
Visų pacienčių
ER + pacienčių
248 / 2352 (10,5 %)
194 / 2023 (9,6 %)
297 / 2372 (12,5 %)
242 / 2021 (12,0 %)
0,83 (0,70‑0,98)
0,78 (0,65‑0,95)
0,02621
0,07569
Bendrasis išgyvenamumas
Visų pacienčių
ER + pacienčių
222 / 2352 (9,4 %)
178 / 2023 (8,8 %)
262 / 2372 (11,0 %)
211 / 2021 (10,4 %)
0,85 (0,71‑1,02)
0,84 (0,68‑1,02)
0,07362
0,07569
* Log-rank testas; ER+ pacientės = pacientės, kurioms nustatyti teigiami estrogenų receptoriai;
a Išgyvenamumas be ligos progresavimo – tai laikotarpis, per kurį įvyksta lokalus ar atokus ligos pasikartojimas, kitos krūties vėžys arba pacientės mirtis dėl bet kurios priežasties;
b Išgyvenamumas be krūties vėžio – tai laikotarpis, per kurį įvyksta lokalus ar atokus ligos pasikartojimas, kitos krūties vėžys arba pacientės mirtis dėl krūties vėžio;
c Išgyvenamumas be atokaus ligos pasikartojimo – tai laikotarpis, per kurį įvyksta atokus ligos pasikartojimas arba pacientės mirtis dėl krūties vėžio;
d Bendrasis išgyvenamumas – tai laikotarpis, per kurį įvyksta pacientės mirtis dėl bet kurios priežasties.
Papildomos pacienčių, kurioms nustatyti teigiami estrogenų receptoriai, ar kurių estrogenų receptorių būklė nežinoma, poaibio analizės duomenimis, nekoreguoto bendrojo išgyvenamumo rizikos santykis buvo 0,83 (log-rank testas: p = 0,04250), pasireiškiantis kliniškai ir statistiškai reikšmingu mirtingumo sumažėjimu 17 %.
Kaulų struktūros pokyčių tyrimo rezultatai parodė, kad gydant moteris AROMASIN po 2‑3 metų gydymo tamoksifenu vidutiniškai padidina kaulų retėjimą. Lūžių atvejai tarp pacienčių, 30 mėnesių gydytų AROMASIN, buvo dažnesni, palyginti su gydytomis tamoksifenu (atitinkamai 4,5 ir 3,3 , p = 0,038).
Gimdos gleivinės tyrimų rezultatai parodė, kad 2 metus gydant AROMASIN, vidutiniškai 33 sumažėjo gimdos gleivinės storis, palyginti su nestebimu pokyčiu, gydant pacientes tamoksifenu. Gydymo pradžioje atsiradęs gimdos gleivinės išvešėjimas 53 pacienčių, gydytų AROMASIN, vėliau normalizuojasi (< 5 mm).
Vėlyvos krūties vėžio stadijos gydymas
Detaliai išanalizavus kontroliuojamo klinikinio tyrimo, kurio metu buvo skiriama AROMASIN 25 mg paros dozėmis atsitiktinai parenkant pacientus, rezultatus, buvo nustatytas statistiškai reikšmingas gyvenimo trukmės, laikotarpio iki ligos progresavimo (LLP) ir laikotarpio iki neveiksmingo gydymo (LNG) prailgėjimas. Buvo lyginama su standartiniu hormoniniu gydymu megestrolio acetatu pacienčių po menopauzės, sergančių progresavusiu krūties vėžiu, kuris progresavo po gydymo tamoksifenu arba gydymo juo metu, tiek vartojant tamoksifeną kaip pagalbinį, tiek kaip pirmaeilį preparatą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus AROMASIN tablečių, didelė eksemestano dalis greitai absorbuojama. Absoliutus biologinis prieinamumas žmogaus organizme nežinomas, bet dėl to, kad didelė dalis preparato metabolizuojama pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu, turėtų būti ne visiškas. Dėl panašių procesų žiurkių ir šunų organizme absoliutus biologinis prieinamumas yra apie 5%. Išgėrus vienkartinę 25 mg AROMASIN dozę, didžiausia koncentracija plazmoje (18 ng/ml) susidaro po 2 val. Vartojamo valgant preparato biologinis prieinamumas padidėja iki 40%.
Pasiskirstymas
Eksemestano pasiskirstymo tūris, neatsižvelgus į išgerto preparato biologinį prieinamumą, yra maždaug 20000 l. Preparato kinetika yra linijinė, o galutinis pusinės eliminacijos laikas – 24 val. Maždaug 90 % preparato prisijungia prie plazmos baltymų. Eksemestanas ir jo metabolitai neprisijungia prie eritrocitų.
Vartojant kartotines dozes, eksemestanas netikėtu būdu organizme nesikaupia.
Metabolizmas ir šalinimas
Eksemestanas metabolizuojamas oksiduojantis metileno daliai 6 padėtyje, dalyvaujant CYP3A4 izofermentui, ir (arba) redukuojantis 17‑keto grupei, dalyvaujant aldoreduktazei, o vėliau konjuguojantis. Eksemestano klirensas yra apie 500 l/val., nepatikslinus geriamo preparato biologinio prieinamumo.
Metabolitai yra neveiklūs arba slopina aromatazę silpniau už nepakitusį preparatą.
Mažiau kaip 1% dozės nepakitusio preparato išsiskiria su šlapimu. Išgėrus vienkartinę radioaktyviu izotopu 14C žymėto eksemestano dozę su šlapimu ir išmatomis pasišalina maždaug vienoda preparato dozės (40%) dalis savaitės eigoje.
Farmakokinetika išskirtinių pacienčių grupių organizme
Amžius
Reikšmingos koreliacijos tarp AROMASIN sisteminės ekspozicijos ir pacienčių amžiaus nepastebėta.
Inkstų nepakankamumas.
Pacienčių, sergančių sunkiu inkstų nepakankamumu (kreatinino klirensas <30 ml/min.), organizme sisteminė eksemestano ekspozicija būna maždaug du kartus didesnė negu sveikų savanorių. Tikimybė, kad dėl to reikėtų koreguoti vaisto dozę, yra maža.
Kepenų nepakankamumas.
Pacienčių, sergančių vidutiniu ir sunkiu kepenų nepakankamumu, organizme eksemestano sisteminė ekspozicija buvo 2-3 kartus didesnė negu sveikų savanorių. Tikimybė, kad dėl to reikėtų koreguoti vaisto dozę, yra maža.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminis toksinis poveikis
Ūminis geriamojo eksemestano toksinis poveikis yra mažas: LD50 graužikams >2000 mg/kg, šunys gerai toleravo šio vaisto dozes iki 1000 mg/kg.
Lėtinis toksinis poveikis
Su žiurkėmis ir šunimis atliktų kartotinių dozių toksinio poveikio tyrimų metu nustatyta, kad per vienerius metus toksinio poveikio nesukeliantis kiekis žiurkėms yra 50 mg/kg per parą, šunims – 30 mg/kg per parą, kai sisteminė ekspozicija yra 3‑6 kartus didesnė už tą, kuri susidaro žmogaus organizme, vartojant 25 mg per parą dozę. Visų tirtų rūšių abiejų lyčių gyvūnams pasireiškė poveikis lytiniams ir kitiems organams, susijęs su eksemestano farmakologiniu poveikiu. Kitas toksinis poveikis (kepenims, inkstams arba centrinei nervų sistemai) pasireiškė tik skiriant šio vaisto daug didesnėmis už didžiausią leistiną žmogui dozėmis, todėl jis klinikai nereikšmingas.
Mutageninis poveikis
Tyrimais su bakterijomis (Ames testas), V79 kiniškojo žiurkėno ląstelėmis, žiurkių hepatocitais ir mikrobranduolių tyrimu su pelių ląstelėmis eksemestano genotoksinio poveikio nenustatyta. Nustatytas klastogeninis eksemestano poveikis limfocitams in vitro, tačiau du tyrimai in vivo klastogeninio poveikio neparodė.
Reprodukcinė toksikologija
AROMASIN sukėlė embriotoksinį poveikį žiurkėms ir triušiams, kai sisteminė ekspozicija buvo panaši į tą, kuri susidaro žmogaus organizme vartojant 25 mg per parą dozę. Teratogeninio poveikio įrodymų negauta.
Kancerogeniškumas
Dvejus metus trukusiu kancerogeninio poveikio žiurkėms tyrimu su preparato vartojimu susijusių auglių nenustatyta. Dvejų metų trukmės kancerogeninio poveikio pelėms tyrimo duomenimis, duodant vidutinio dydžio ir dideles preparato dozes (150 ir 450 mg/kg kūno svorio per parą), abiejų lyčių gyvūnams padažnėjo kepenų augliai. Manoma, kad šį reiškinį lemia kepenų mikrosomų sužadinimas — toks poveikis nustatytas pelėms, bet ne klinikinių tyrimų metu. Didelės dozės (450 mg/kg kūno svorio per parą) dažniau sukėlė inkstų kanalėlių adenomas pelių patinams. Šis poveikis specifinis rūšiai bei lyčiai ir pasireiškė tiktai tokiu atveju, kai gyvūnų organizme ekspozicija buvo 63 kartus didesnė už tą, kuri būna žmogaus organizme vartojant gydomąją preparato dozę. Tokio poveikio eksemestano vartojantiems pacientams klinikinė reikšmė yra menka.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės šerdis.
Koloidinis hidratuotas silicio dioksidas
Krospovidonas
Hipromeliozė
Magnio stearatas
Manitolis
Mikrokristalinė celiuliozė
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Polisorbatas 80.
Cukrinė plėvelė.
Hipromeliozė
Polivinilo alkoholis
Simetikonas
Makrogolis 6000
Sacharozė
Lengvasis magnio karbonatas
Titano dioksidas
Metil‑p‑hidroksibenzoatas (E218)
Cetilo esterių vaškas
Talkas
Karnaubo vaškas.
Dažai. Etilo alkoholis, šelakas, juodasis geležies oksidas (E172) ir titano oksidas (E171).
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialiosios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
30 tablečių Al-PVDC/PVC-PVDC lizdinės plokštelės.
6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?