Ezomeprazolas, 20mg, skrandyje neirios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: AstraZeneca AB, Švedija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ezomeprazolas
1. KAS YRA NEXIUM IR KAM JIS VARTOJAMAS
NEXIUM priklauso vaistų, vadinamų protonų siurblio inhibitoriais, grupei. Jis mažina druskos rūgšties gamybą skrandyje.
NEXIUM yra registruotas žemiau išvardytoms ligoms ir sutrikimams gydyti.
Suaugusieji ir paaugliai nuo 12 metų
Stemplės uždegimas ir skausmas, sukeliami atgal iš skrandžio patenkančio skysčio (erozinis refliuksinis ezofagitas).
Liga, kurios simptomus (pvz., rėmenį ir regurgitaciją) sukelia atgal iš skrandžio patenkantis skystis (refliukso iš skrandžio į stemplę ligai simptomiškai gydyti).
Suaugusieji pacientai
Skrandžio ar viršutinės pilvo dalies sutrikimai (pvz., skausmas ir diskomfortas), kuriuos sukelia vaistai nuo skausmo ir uždegimo (viršutinės virškinimo trakto dalies sutrikimams, susijusiems su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, šalinti).
Opos: vaistų nuo skausmo ir uždegimo sukeliamoms opoms užgydyti ir jų profilaktikai (su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo susijusiai skrandžio opai užgydyti ir su jais susijusios skandžio ir dvylikapirštės žarnos opos profilaktikai).
Bakterijų, vadinamų Helicobacter pylori, infekcija, sukelianti opą.
Zollinger-Ellison sindromas (juo sergant, hormonus gaminantys navikai sukelia rūgšties perteklių skrandyje.
Klausykite gydytojo patarimų. Jei norite sužinoti daugiau, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT NEXIUM
NEXIUM vartoti negalima:
jeigu yra alergija ezomeprazolui arba bet kuriai pagalbinei NEXIUM medžiagai;
jeigu yra alergija bet kuriam kitam protonų siurblį slopinančiam vaistui;
kartu su atazanaviru;
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jei, vartojant NEXIUM, pasireiškė skausmas ar nevirškinimas;
jei pradėjote vemti krauju ar maistu;
jei pradėjote tuštintis juodos spalvos arba krauju suteptomis išmatomis (reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją);
jei vartojate vaistus nuo grybelio (itrakonazolą, ketokonazolą, vorikonazolą), nerimo (diazepamą), epilepsijos (fenitoiną), kraujo krešulių (varfariną) arba greitinančius skrandžio išsituštinimą (cisapridą);
jei sergate sunkia kepenų liga (reikia pasitarti su gydytoju, kuris gali sumažinti dozę);
jei sergate sunkia inkstų liga (reikia pasitarti su gydytoju);
jei Jums skirti trys vaistai bakterijoms Helicobacter pylori sunaikinti arba vartojate NEXIUM pagal poreikį (informuokite gydytoją apie visus vaistus, kuriuos vartojate kartu).
Kitų vaistų vartojimas
Poveikis gali pakisti NEXIUM vartojant kartu su vaistais nuo grybelio (itrakonazolu, ketokonazolu, vorikonazolu), nerimo (diazepamu), epilepsijos (fenitoinu), kraujo krešulių (varfarinu), greitinančiais skrandžio išsituštinimą (cisapridu) arba skirtais ŽIV infekcijai gydyti (atanazaviru).
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Jei esate nėščia arba mėginate pastoti, apie tai pasakykite gydytojui, prieš pradėdama vartoti NEXIUM. Nėščioms moterims šį vaistą galima vartoti tik gydytojui nurodžius.
Jei žindote kūdikį, apie tai pasakykite gydytojui, prieš pradėdama vartoti NEXIUM. Žindančioms moterims šį vaistą galima vartoti tik gydytojui nurodžius.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus NEXIUM neturėtų veikti.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines medžiagas
Sudėtyje yra sacharozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI NEXIUM
NEXIUM visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Kiek tablečių ir kada gerti, pasakys gydytojas. Tablečių, kurias vartosite, stiprumas ir gydymo trukmė priklauso nuo Jūsų ligos.
Šias tabletes galima gerti valgio metu arba nevalgius. Jų negalima kramtyti ar smulkinti. Tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant puse stiklinės skysčio. Taip pat tabletę galima įmesti į pusę stiklinės negazuoto vandens. Ten tabletė suirs, todėl bus lengviau nuryti. Kiti skysčiai netinka. Išgerkite visas iš tabletės atsipalaidavusias smulkias granules jų nekramtę. Nepalikite granulių vandenyje ilgiau kaip 30 min. prieš gerdami. Išgėrę gautą tirpalą, stiklinę praskalaukite vandeniu ir gautą skystį išgerkite.
Įprasta dozė suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų stemplės uždegimui ir skausmui (eroziniam refliuksiniam ezofagitui) gydyti – 40 mg 1 kartą per parą. Vaistas vartojamas 4‑8 savaites, priklausomai nuo ligos sunkumo ir vaisto poveikio. Norint išvengti ligos atkryčio, paprastai vartojama 20 mg 1 kartą per parą.
Įprasta dozė suaugusiems pacientams ir paaugliams nuo 12 metų simptomams (pvz., rėmeniui ir regurgitacijai) šalinti (refliukso iš skrandžio į stemplę ligai simptomiškai gydyti) – 20 mg 1 kartą per parą. Jei per 4 savaites simptomai nepraeina, reikia kreiptis į gydytoją. Simptomams išnykus, gydytojas gali nurodyti gerti 20 mg 1 kartą per parą, tačiau tik kai reikia.
Įprasta dozė suaugusiems viršutinės pilvo dalies sutrikimams (pvz., skausmui ir diskomfortui), kuriuos sukelia vaistai nuo skausmo ir uždegimo (viršutinės virškinimo trakto dalies sutrikimams, susijusiems su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo) šalinti – 20 mg 1 kartą per parą. Jei per 4 savaites simptomai nepraeina, reikia kreiptis į gydytoją.
Įprasta dozė suaugusiems opoms, sukeltoms vaistų nuo skausmo ir uždegimo, gydyti – 20 mg arba 40 mg 1 kartą per parą, 4‑8 savaites.
Įprasta dozė suaugusiems opų, sukeliamų vaistų nuo skausmo ir uždegimo, profilaktikai – 20 mg arba 40 mg 1 kartą per parą.
Įprasta dozė suaugusiems bakterijų, vadinamų Helicobacter pylori ir sukeliančių opą, infekcijai gydyti – po 20 mg 2 kartus per parą. Gydytojas nurodys kartu vartoti antibiotikus amoksiciliną ir klaritromiciną. Paprastai gydymas trunka 1 savaitę.
Zollinger-Ellison sindromui (juo sergant, hormonus gaminantys navikai sukelia rūgšties perteklių skrandyje), gydyti suaugusiems paprastai skiriama po 40 mg 2 kartus per parą. Atsižvelgdamas į Jūsų poreikius, gydytojas koreguos šio vaisto dozę ir nuspręs, kiek laiko jį vartoti.
Jaunesniems kaip 12 metų vaikams NEXIUM vartoti negalima.
Senyviems pacientams šį vaistą vartoti galima.
Vaistą būtina vartoti tiksliai kaip nurodyta. Jei dėl ko nors abejojate, klauskite gydytojo. Taip užgydoma opa ir neleidžiama jai atsinaujinti.
Jeigu manote, kad NEXIUM veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pavartojus per didelę NEXIUM dozę
Išgėrę per didelę NEXIUM dozę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pamiršus pavartoti NEXIUM
Užmirštą eilinę dozę prisiminus reikia išgerti nedelsiant. Vis dėlto jeigu jau beveik laikas kitai dozei vartoti, užmirštoji praleidžiama, o kita geriama įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistąją.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
NEXIUM, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Pasakykite gydytojui, jeigu pasireiškia galvos skausmas, viduriavimas, dujų išėjimas, skrandžio skausmas, pykinimas ar vėmimas, vidurių užkietėjimas, odos reakcijų, galvos svaigimas, burnos džiūvimas arba alerginė reakcija, pvz., tinimas. Tai lengvas NEXIUM šalutinis poveikis. Retais atvejais gali pasireikšti sunki alerginė reakcija (anafilaksinė reakcija ar šokas), neaiškus matymas, raumenų skausmas, kraujo sutrikimų (kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimas, t.y.leukopenija, trombocitopenija) ir depresija. Labai retais atvejais NEXIUM vartojantiems pacientams pasireiškė sunkių odos sutrikimų, plaukų slinkimas, kepenų uždegimas (su gelta ar be jos) ir kitokių kraujo sutrikimų (agranulocitozė, pancitopenija), vartojant NEXIUM, retais atvejais gali padidėti kepenų fermentų kiekis (nustatomas tik kraujo tyrimu).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį,, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI NEXIUM
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
Ant etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, NEXIUM vartoti negalima.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
NEXIUM sudėtis
NEXIUM veiklioji medžiaga yra ezomeprazolas (magnio trihidrato pavidalu). Tabletėje yra 20 mg arba 40 mg ezomeprazolo.
Pagalbinės medžiagos yra: glicerolio monostearatas, hiproliozė, hipromeliozė, magnio stearatas, metakrilo rūgšties etilakrilato kopolimeras, mikrokristalinė celiuliozė, sintetinis parafinas, makrogoliai, polisorbatas 80, krospovidonas, natrio stearilfumaratas, cukriniai rutuliukai (sacharozė ir kukurūzų krakmolas), talkas, trietilo citratas ir dažikliai: geležies oksidas (20 mg ir 40 mg tabletėse – rausvai rudas, 20 mg tabletėse – geltonas) (E172), titano dioksidas (E171).
NEXIUM išvaizda ir kiekis pakuotėje
NEXIUM tabletės gaminamos dviejų stiprumų.
20 mg tabletė yra šviesiai rožinė, pailga, abipus išgaubta, dengta plėvele, vienoje pusėje pažymėta “20 mg”, kitoje – “A/EH”.
40 mg tabletė yra rožinė, pailga, abipus išgaubta, dengta plėvele, vienoje pusėje pažymėta “40 mg”, kitoje – “A/EI”.
Tabletės supakuotos į lizdines plokšteles. Dėžutėje yra 7, 14 arba 28 tabletės.
Tarptautinis pavadinimas | Ezomeprazolas |
Vaisto stiprumas | 20mg |
Vaisto forma | skrandyje neirios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/01/0453 |
Registratorius | AstraZeneca AB, Švedija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2001.05.16 |
Vaistas perregistruotas | 2009.02.17 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
NEXIUM 20 mg skrandyje neirios tabletės
NEXIUM 40 mg skrandyje neirios tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Tabletėje yra 20 mg ezomeprazolo (magnio trihidrato pavidalo).
Tabletėje yra 40 mg ezomeprazolo (magnio trihidrato pavidalo).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Skrandyje neiri tabletė
20 mg tabletė yra šviesiai rožinė, pailga, abipus išgaubta, dengta plėvele, vienoje pusėje pažymėta “20 mg”, kitoje – “A/EH”.
40 mg tabletė yra rožinė, pailga, abipus išgaubta, dengta plėvele, vienoje pusėje pažymėta “40 mg”, kitoje – “A/EI”.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
Suaugusieji ir paaugliai nuo 12 metų
Refliukso iš skrandžio į stemplę liga:
eroziniam refliuksiniam ezofagitui gydyti;
ilgalaikei ezofagito atsinaujinimo profilaktikai sugijus stemplei;
refliukso iš skrandžio į stemplę ligai simptomiškai gydyti.
Suaugusieji pacientai
Helicobacter pylori sunaikinti (kartu su atitinkamais antibakteriniais vaistais) ir:
su Helicobacter pylori susijusiai dvylikapirštės žarnos opai užgydyti;
su Helicobacter pylori susijusios pepsinės opos atsinaujinimo profilaktikai.
Pacientams, kuriems reikia toliau vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo:
su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo susijusiai skrandžio opai užgydyti;
su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo susijusios skandžio ir dvylikapirštės žarnos opos profilaktikai, kai yra jos pavojus.
Zollinger-Ellison sindromo gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant skysčiu. Jos negalima kramtyti ar smulkinti.
Jei sunku nuryti, tabletę galima disperguoti pusėje stiklinės negazuoto vandens (kiti skysčiai netinka, kadangi juose gali ištirpti skrandyje neiri plėvelė). Reikia maišyti vandenį, kol tabletė suirs, o gautą skystį su granulėmis išgerti iš karto arba per 30 min. Paskui pusę tos pačios stiklinės reikia pripilti vandens, praskalauti ir gautą skystį išgerti. Granulių negalima kramtyti ar smulkinti.
Jei pacientas negali nuryti, tabletę galima disperguoti negazuotame vandenyje ir supilti per skrandžio vamzdelį. Būtina atidžiai patikrinti, ar parinktas tinkamas švirkštas ir vamzdelis. Kaip vaistą ruošti ir vartoti, žr. 6.6 skyrių.
Suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų
Refliukso iš skrandžio į stemplę liga
Eroziniam refliuksiniam ezofagitui gydyti
40 mg 1 kartą per parą, 4 savaites.
Jei stemplė nesugijo arba simptomai išliko, vaistą rekomenduojama vartoti dar 4 savaites.
Ilgalaikei ezofagito atsinaujinimo profilaktikai sugijus stemplei
20 mg 1 kartą per parą.
Refliukso iš skrandžio į stemplę ligai simptomiškai gydyti
20 mg 1 kartą per parą (pacientams, nesergantiems ezofagitu). Jei po 4 savaičių simptomai išliko, pacientą reikia ištirti dar kartą. Jei simptomai išnyksta, vėliau juos galima kontroliuoti vartojant 20 mg 1 kartą per parą, pagal poreikį. Refliukso iš skrandžio į stemplę ligai simptomiškai gydyti, vartojant šį vaistą pagal poreikį, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo vartojantiems pacientams nerekomenduojama.
Suaugusiems
Helicobacter pylori sunaikinti (kartu su atitinkamais antibakteriniais vaistais) ir:
su Helicobacter pylori susijusiai dvylikapirštės žarnos opai užgydyti;
su Helicobacter pylori susijusios pepsinės opos atsinaujinimo profilaktikai.
Po 20 mg NEXIUM, 1 g amoksicilino ir 500 mg klaritromicino 2 kartus per parą, 7 dienas.
Pacientams, kuriems reikia toliau vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo:
su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo susijusiai skrandžio opai užgydyti paprastai skiriama 20 mg 1 kartą per parą, 4‑8 savaites;
su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo susijusios skandžio ir dvylikapirštės žarnos opos profilaktikai, kai yra jos pavojus, – 20 mg 1 kartą per parą.
Zollinger-Ellison sindromo gydymas
Rekomenduojama pradinė NEXIUM dozė – po 40 mg 2 kartus per parą. Vėliau dozė individualiai koreguojama, o vaistas vartojamas tol, kol reikia pagal klinikinę situaciją. Remiantis turimais klinikiniais duomenimis, daugumos pacientų būklę galima sureguliuoti skiriant 80‑160 mg ezomeprazolo per parą. Didesnės kaip 80 mg paros dozės suvartojamos per 2 kartus.
Vaikams iki 12 metų
Jaunesniems kaip 12 metų vaikams NEXIUM vartoti negalima, kadangi reikiamų duomenų nėra.
Sutrikusi inkstų funkcija
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Pacientams, sergantiems sunkiu inkstų nepakankamumu, šio vaisto vartojimo patirtis yra nedidelė, todėl jiems jo skiriama atsargiai (žr. 5.2 skyrių).
Sutrikusi kepenų funkcija
Pacientams, kurių kepenų funkcija lengvai ar vidutiniškai sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Didžiausia paros dozė pacientams, kurių kepenų funkcija sunkiai sutrikusi – 20 mg (žr. 5.2 skyrių).
Senyviems pacientams
Senyviems pacientams dozės koreguoti nereikia.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas ezomeprazolui, bet kuriam kitam modifikuotam benzimidazolui arba bet kuriai šio vaisto pagalbinei medžiagai.
Ezomeprazolo, kaip ir kitų protonų siurblio inhibitorių, negalima vartoti kartu su atazanaviru (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei yra pavojaus simptomų (pvz., be aiškios priežasties gerokai sumažėjus svoriui, kartojantis vėmimui, disfagijai, hematemezei ar melenai) arba įtarus ar diagnozavus skrandžio opą, būtina ištirti, ar pacientas neserga piktybine liga (NEXIUM gali palengvinti jos simptomus ir suvėlinti diagnozės nustatymą).
Pacientų, kurie ilgai vartoja šį vaistą, būklę reikia reguliariai tikrinti (ypač svarbu, jei ilgiau kaip metus).
Pacientams, kurie vartoja šį vaistą pagal poreikį, reikia patarti, kad, pasikeitus simptomų pobūdžiui, pasikonsultuotų su gydytoju. Skiriant ezomeprazolo pagal poreikį, reikia apsvarstyti galimą jo sąveiką su kitais vaistais, atsižvelgiant į kintančią ezomeprazolo koncentraciją plazmoje (žr. 4.5 skyrių).
Skiriant ezomeprazolo Helicobacter pylori sunaikinti, reikia atsižvelgti į galimą visų trijų derinio komponentų sąveiką su kitais vaistais. Klaritromicinas stipriai slopina CYP3A4, todėl, skiriant minėtą trijų vaistų derinį pacientams, vartojantiems kitus CYP3A4 metabolizuojamus vaistus (pvz., cisapridą), reikia atsižvelgti į kontraindikacijas klaritromicinui vartoti ir jo sąveiką su kitais vaistais.
Šio vaisto sudėtyje yra cukraus, todėl pacientams, sergantiems retomis paveldimomis ligomis – fruktozės netoleravimu, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės nepakankamumu, šio vaisto vartoti negalima.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Ezomeprazolo įtaka kitų vaistų farmakokinetikai
Vaistai, kurių rezorbcija priklauso nuo pH
Vartojant ezomeprazolą sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, gali padidėti arba sumažėti rezorbcija vaistų, kurių rezorbciją veikia skrandžio sulčių rūgštingumas. Vartojant ezomeprazolą (kaip ir kitus skrandžio rūgšties sekrecijos inhibitorius ar antacidinius vaistus), gali sumažėti ketokonazolo ir itrakonazolo rezorbcija.
Sveikiems savanoriams vartojant omeprazolą (40 mg 1 kartą per parą) kartu su 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro deriniu, gerokai sumažėjo atazanaviro ekspozicija (AUC, Cmax ir Cmin – maždaug po 75%). Atazanaviro dozės padidinimas iki 400 mg omeprazolo poveikio atazanaviro ekspozicijai nekompensavo. Protonų siurblio inhibitorių (įskaitant ezomeprazolą) kartu su atazanaviru vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Vaistai, kuriuos metabolizuoja CYP2C19
Ezomeprazolas slopina CYP2C19 – pagrindinį šį vaistą metabolizuojantį fermentą, todėl gali padidėti kartu vartojamų CYP2C19 metabolizuojamų vaistų (pvz., diazepamo, citalopramo, imipramino, klomipramino, fenitoino ir kt.) koncentracija plazmoje, gali tekti mažinti jų dozes. Į tai atsižvelgti ypač svarbu, kai ezomeprazolo skiriama pagal poreikį. Kartu vartojant ezomeprazolą 30 mg dozėmis, 45 % sumažėjo CYP2C19 substrato diazepamo klirensas. Kartu vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis, 13 % padidėjo mažiausia pusiausvyrinė fenitoino koncentracija epilepsija sergančių pacientų plazmoje. Pradėjus ar baigus gydyti ezomeprazolu, fenitoino koncentraciją rekomenduojama tirti. Omeprazolas (40 mg 1 kartą per parą) sukėlė CYP2C19 substrato vorikonazolo Cmax padidėjimą 15% ir AUC – 41%. Klinikinio tyrimo metu kartu su varfarinu pradėjus vartoti ezomeprazolą 40 mg dozėmis, krešėjimo laikas liko priimtinose ribose. Vis dėlto vaistui pasirodžius rinkoje gauti keli (pavieniai) pranešimai apie kliniškai reikšmingai padidėjusį INR (tarptautinį normalizuotą santykį) šiuos vaistus vartojant kartu. Pradėjus ir baigus juos vartoti kartu, INR reikia stebėti.
Kartu vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis, sveikiems savanoriams cisaprido AUC (plotas po koncentracijos plazmoje kreive) padidėjo 32 %, o pusinis eliminacijos laikas pailgėjo 31 %, tačiau didžiausia koncentracija plazmoje reikšmingai nepadidėjo. Vartojant vien cisapridą šiek tiek pailgėjęs koreguotas QT intervalas daugiau nepailgėjo kartu vartojant ezomeprazolą (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Nustatyta, kad ezomeprazolas neturi kliniškai reikšmingos įtakos amoksicilino ir chinidino farmakokinetikai. Trumpalaikiai ezomeprazolo ir naprokseno ar rofekoksibo vartojimo kartu tyrimai kliniškai reikšmingos farmakokinetinės sąveikos neparodė.
Kitų vaistų įtaka ezomeprazolo farmakokinetikai
Ezomeprazolą metabolizuoja CYP2C19 ir CYP3A4. Kartu vartojant CYP3A4 inhibitorių klaritromiciną (po 500 mg 2 kartus per parą), ezomeprazolo ekspozicija (AUC) padidėjo du kartus.
Kartu vartojant du vaistus, vienu metu slopinančius CYP2C19 ir CYP 3A4, ezomeprazolo ekspozicija gali padidėti daugiau kaip 2 kartus. CYP2C19 ir CYP3A4 inhibitorius vorikonazolas padidina omeprazolo AUC 280%. Tokiais atvejais ezomeprazolo dozės koreguoti paprastai nereikia, tačiau tą būtina svarstyti, jei pacientas serga sunkiu kepenų nepakankamumu ir jei reikia ilgalaikio gydymo.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpiu vartojamo NEXIUM poveikio klinikinių duomenų nepakanka. Epidemiologinių raceminio mišinio (omeprazolio) tyrimų duomenys, jį vartojus didesniam nėščių moterų skaičiui, apsigimimus sukeliančio ar fetotoksinio poveikio nerodo. Tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo ezomeprazolo poveikio embriono ar vaisiaus vystymuisi neparodė. Raceminio mišinio tyrimai su gyvūnais tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio vaikingumui, gimdymui ar postnataliniam vystymuisi neparodė. Nėščioms moterims šio vaisto skiriama atsargiai.
Ar ezomeprazolo išskiriama į moters pieną, nežinoma. Tyrimų su žindančiomis moterimis neatlikta. Atsižvelgiant į tai, žindyvėms NEXIUM vartoti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Tokio poveikio nepastebėta.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Atliekant ezomeprazolo klinikinius tyrimus ir vaistui pasirodžius rinkoje, nustatyta arba įtarta žemiau nurodytų nepageidaujamų poveikių. Nė vieno iš jų ryšio su doze nepastebėta. Nepageidaujamų reiškinių dažnis: dažni nuo 1/100 iki <1/10, nedažni nuo 1/1000 iki <1/100, reti nuo 1/10000 iki <1/1000, labai reti <1/10000. Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Reti: leukopenija, trombocitopenija.
Labai reti: agranulocitozė, pancitopenija.
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: padidėjusio jautrumo reakcijos, pvz., angioneurozinė edema, anafilaksinė reakcija ar šokas.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Nedažni: periferinė edema.
Reti: hiponatremija.
Psichikos sutrikimai
Nedažni: nemiga.
Reti: psichomotorinis sujaudinimas, konfūzija, depresija.
Labai reti: agresyvumas, haliucinacijos.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas.
Nedažni: galvos svaigimas, parestezija, somnolencija.
Reti: sutrikęs skonis.
Akių sutrikimai
Reti: neaiškus matymas.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Nedažni: galvos sukimasis.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Retai: bronchų spazmas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, flatulencija, pykinimas ar vėmimas.
Nedažni: burnos džiūvimas.
Reti: stomatitas, skrandžio ir žarnyno kandidozė.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni: padidėjusi kepenų fermentų koncentracija.
Reti: hepatitas su gelta ar be jos.
Labai reti: kepenų nepakankamumas, encefalopatija (pacientams, iki tol sirgusiems kepenų liga).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: dermatitas, niežulys, išbėrimas, dilgėlinė.
Reti: alopecija, padidėjęs jautrumas šviesai.
Labai reti: daugiaformė eritema, Stevens-Johnson sindromas, toksinė epidermio nekrolizė.
Skeleto, raumenų, ir jungiamojo audinio sutrikimai
Reti: artralgija, mialgija.
Labai reti: raumenų silpnumas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Labai reti: intersticinis nefritas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Labai reti: ginekomastija.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Reti: bendras negalavimas, padidėjęs prakaitavimas.
4.9 Perdozavimas
Tyčinio perdozavimo patirties yra labai mažai. 280 mg pavartojusiems pacientams pasireiškė virškinimo sutrikimų ir silpnumas. 80 mg vienkartinės ezomeprazolo dozės pasekmių nesukėlė. Specifinio priešnuodžio nežinoma. Daug ezomeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų, todėl dializuojant jis greitai nepasišalina. Šio vaisto (kaip ir kitų) perdozavusius pacientus reikia gydyti simptominėmis ir bendrosiomis palaikomosiomis priemonėmis.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – protonų siurblio inhibitorius, ATC kodas – A02B C05.
Ezomeprazolas yra omeprazolio S izomeras. Jis mažina skrandžio rūgšties sekreciją, veikdamas specifiškai nutaikytu mechanizmu. Šis vaistas specifiškai slopina rūgšties siurblį parietalinėse ląstelėse. Omeprazolio R ir S izomerų farmakodinaminis aktyvumas yra panašus.
Veikimo vieta ir mechanizmas
Ezomeprazolas yra silpna bazė. Jis koncentruojamas labai rūgščioje parietalinių ląstelių sekrecinių kanalėlių terpėje, ten paverčiamas aktyvia forma ir slopina fermentą – vandenilio ir kalio adenozino trifosfatazę (rūgšties siurblį), todėl sumažėja tiek bazinė, tiek stimuliuojamoji rūgšties sekrecija.
Poveikis skrandžio rūgšties sekrecijai
Išgėrus 20 mg arba 40 mg ezomeprazolo, vaistas pradeda veikti per valandą. Vartojant 20 mg ezomeprazolo 1 kartą per parą 5 dienas, vidutinis didžiausios rūgšties sekrecijos (po stimuliavimo pentagastrinu) sumažėjimas 5-ą dieną 6‑7 val. po vaisto vartojimo būna 90 %.
Pacientai, sergantys simptomine refliukso iš skrandžio į stemplę liga, 5 dienas gėrė ezomeprazolą 20 mg ir 40 mg dozėmis. Pirmiesiems vidinė skrandžio pH buvo aukštesnė kaip 4 vidutiniškai 13 val., antriesiems – 17 val. per parą. Vartojant ezomeprazolą 20 mg dozėmis, vidinė skrandžio pH aukštesnė kaip 4 buvo: bent 8 val. – 76 % pacientų, bent 12 val. – 54 %, o bent 16 val. – 24 %. Vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis, šie skaičiai buvo atitinkamai 97 %, 92 % ir 56 %.
Naudojantis AUC kaip bendru koncentracijos plazmoje parametru, nustatytas ryšys tarp rūgšties sekrecijos slopinimo ir vaisto ekspozicijos.
Rūgšties sekrecijos slopinimo sukeliamas gydomasis poveikis
Vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis, per 4 savaites refliuksinis ezofagitas sugyja maždaug 78 %, o per 8 savaites – 93 % pacientų.
1 savaitę vartojant po 20 mg ezomeprazolo 2 kartus per parą ir atitinkamus antibiotikus, maždaug 90 % pacientų veiksmingai sunaikinama Helicobacter pylori.
Per savaitę sunaikinus Helicobacter pylori, nekomplikuotai dvylikapirštės žarnos opai užgydyti ir simptomams pašalinti monoterapijos sekrecijos slopinamaisiais vaistais vėliau nereikia.
Kitas poveikis, susijęs su rūgšties sekrecijos slopinimu
Vartojant sekrecijos slopinamuosius vaistus, dėl rūgšties sekrecijos sumažėjimo padidėja gastrino koncentracija serume. Kai kuriems pacientams, ilgai vartojusiems ezomeprazolą, nustatytas padidėjęs enterochromatofininių ląstelių skaičius gali būti susijęs su gastrino koncentracijos serume padidėjimu.
Pastebėta, kad, ilgai vartojant sekrecijos slopinamuosius vaistus, šiek tiek dažniau atsiranda skrandžio liaukinių cistų. Šie pokyčiai yra stipraus skrandžio rūgšties sekrecijos slopinimo fiziologinė pasekmė. Jie būna gerybiniai ir laikini.
2 tyrimai NEXIUM ir ranitidino poveikiui palyginti parodė palankesnį NEXIUM poveikį skrandžio opai užgydyti vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (įskaitant selektyvius ciklooksigenazei-2).
2 tyrimai NEXIUM ir placebo poveikiui palyginti parodė palankesnį NEXIUM poveikį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos profilaktikai vartojant nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (įskaitant selektyvius ciklooksigenazei – 2) vyresniems kaip 60 metų ir (ar) anksčiau opa sirgusiems pacientams.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija ir pasiskirstymas
Ezomeprazolas yra neatsparus rūgščiai ir geriamas skrandyje neirių granulių pavidalo. Virtimas R izomeru in vivo nereikšmingas. Ezomeprazolas rezorbuojamas greitai: išgėrus šio vaisto, didžiausia koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1-2 val. Absoliutus biologinis prieinamumas, išgėrus vieną 40 mg dozę, yra 64 (kartotinai vartojant šį vaistą 1 kartą per parą, padidėja iki 89 %). Kai ezomeprazolas vartojamas 20 mg dozėmis, šie skaičiai būna atitinkamai 50 % ir 68 %. Tariamasis pasiskirstymo tūris, esant pusiausvyrinei koncentracijai, sveikiems asmenims yra maždaug 0,22 l/kg kūno svorio. 97 ezomeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų.
Maistas lėtina ezomeprazolo rezorbciją ir mažina rezorbuojamą jo kiekį, tačiau reikšmingos įtakos šio vaisto poveikiui skrandžio sulčių rūgštingumui neturi.
Metabolizmas ir išskyrimas
Ezomeprazolą visiškai metabolizuoja citochromo P450 sistema (CYP). Pagrindinė ezomeprazolo metabolizmo dalis priklauso nuo polimorfinio CYP2C19, katalizuojančio šio vaisto hidroksilinių ir desmetilinių metabolitų susidarymą. Likusios vaisto dalies metabolizmas priklauso nuo kitos specifinės izoformos – CYP3A4, katalizuojančios ezomeprazolo sulfono (pagrindinio plazmoje randamo metabolito) susidarymą.
Žemiau pateikti parametrai daugiausiai atspindi šio vaisto farmakokinetiką asmenų, turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų), organizme.
Išgėrus vieną ezomeprazolo dozę, suminis plazminis klirensas būna apie 17 l/val., o vartojant kartotinai – apie 9 l/val. Pusinis eliminacijos laikas plazmoje, kartotinai vartojant šį vaistą 1 kartą per parą, būna apie 1,3 val. Ezomeprazolą vartojant kartotinai, jo AUC plazmoje didėja. Šis didėjimas priklauso nuo dozės, todėl, vaistą vartojant kartotinai, ryšys tarp dozės ir AUC būna nelinijinis. Priklausomybę nuo laiko ir dozės lemia priešsisteminio metabolizmo ir sisteminio klirenso sumažėjimas, kurį tikriausiai sąlygoja ezomeprazolo ir (arba) jo sulfoninio metabolito sukeliamas fermento CYP2C19 slopinimas. Išgėrus vieną ezomeprazolo dozę, iki kitos visas vaistas pasišalina iš plazmos, todėl vartojant 1 kartą per parą organizme nesikaupia.
Pagrindiniai ezomeprazolo metabolitai įtakos skrandžio rūgšties sekrecijai neturi. Beveik 80 % išgertos ezomeprazolo dozės metabolitų pavidalo išskiriama su šlapimu, likusioji dalis patenka į išmatas. Mažiau kaip 1 % vaisto randama šlapime nepakitusio.
Farmakokinetika ypatingų pacientų grupių organizme
Maždaug 3% populiacijos neturi funkcionuojančio CYP2C19 fermento. Tokie žmonėms vadinami lėtaisiais metabolizuotojais. Pagrindinis ezomeprazolo metabolizmo katalizatorius jų organizme tikriausiai yra CYP3A4. Pakartotinai vartojant 40 mg ezomeprazolo 1 kartą per parą, vidutinis AUC lėtų metabolizuotojų plazmoje būna maždaug 100 % didesnis negu turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų). Vidutinė didžiausia koncentracija plazmoje būna didesnė maždaug 60 %.
Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Senyvas (71-80 metų) amžius reikšmingos įtakos ezomeprazolo metabolizmui neturi.
Išgėrus vieną 40 mg ezomeprazolo dozę, vidutinis AUC moterų plazmoje būna maždaug 30 % didesnis negu vyrų. Pakartotinai vartojant šį vaistą 1 kartą per parą, su lytimi susijusių skirtumų nenustatyta. Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Senyviems pacientams
Ezomeprazolo metabolizmas gali sutrikti dėl lengvo ar vidutinio sunkumo kepenų nepakankamumo. Sunkiai sutrikus kepenų funkcijai, ezomeprazolas metabolizuojamas lėčiau, jo AUC plazmoje padidėja 2 kartus, todėl šio vaisto negalima vartoti didesnėmis kaip 20 mg dozėmis. Vartojant ezomeprazolą 1 kartą per parą, vaistas ir pagrindiniai jo metabolitai organizme nesikaupia.
Su pacientais, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, ezomeprazolo tyrimų neatlikta. Per inkstus šalinami ezomeprazolo metabolitai, bet ne nepakitęs vaistas, todėl sutrikusi inkstų funkcija ezomeprazolo metabolizmo pokyčių neturėtų sukelti.
Vaikams ir paaugliams nuo 12 iki 18 metų
Kartotinai vartojant 20 mg ir 40 mg ezomeprazolo, suminė ekspozicija (AUC) ir didžiausios koncentracijos plazmoje susidarymo laikas (tmax) 12‑18 metų vaikams ir paaugliams buvo panašūs kaip suaugusiems, vartojantiems ezomeprazolą tokiomis pačiomis dozėmis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastiniais ikiklinikiniais pakartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai tyrimais pavojaus žmonėms nenustatyta. Su žiurkėmis atliktais raceminio mišinio kancerogeninio poveikio tyrimais nustatyta skrandžio enterochromatofininių ląstelių hiperplazija ir karcinoidų. Šių poveikių žiurkių skrandžiui priežastis – skandžio rūgšties gamybos sumažėjimo sukelta ilgalaikė stipriai išreikšta hipergastrinemija. Jų pasireiškia žiurkėms ilgai duodant skrandžio rūgšties sekrecijos inhibitorių.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Glicerolio monostearatas 40-55
Hiproliozė
Hipromeliozė
Geležies oksidas (20 mg ir 40 mg tabletėse – rausvai rudas, 20 mg tabletėse – geltonas) (E172)
Magnio stearatas
Metakrilo rūgšties etilakrilato kopolimero (1:1) 30 % dispersija
Mikrokristalinė celiuliozė
Sintetinis parafinas
Makrogoliai
Polisorbatas 80
Krospovidonas
Natrio stearilfumaratas
Cukriniai rutuliukai (sacharozė ir kukurūzų krakmolas)
Talkas
Titano dioksidas (E171)
Trietilo citratas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje (lizdinėse plokštelėse).
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
NEXIUM 20 mg skrandyje neirios tabletės
Lizdinės plokštelės, N7, N14, N28 (dėžutėje)
NEXIUM 40 mg skrandyje neirios tabletės
Lizdinės plokštelės, N7, N14, N28 (dėžutėje)
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vartojimas per skrandžio vamzdelį
1.Įdėję tabletę į tinkamą švirkštą, pripildykite jį maždaug 25 ml vandens ir maždaug 5 ml oro. Kai kuriuose švirkštuose tabletei disperguoti reikia 50 ml vandens, kad granulės neužkimštų vamzdelio.
2.Iš karto pradėkite kratyti švirkštą ir tęskite tai maždaug 2 min., kad tabletė suirtų ir susidarytų dispersija.
3.Laikydami švirkštą galiuku aukštyn, patikrinkite, ar jis neužsikimšęs.
4.Toliau laikydami švirkštą kaip nurodyta aukščiau, pritvirtinkite jį prie vamzdelio.
5.Pakratę švirkštą ir apvertę galiuku žemyn, iš karto sušvirkškite 5‑10 ml į vamzdelį. Sušvirkštę apverskite švirkštą ir pakratykite, laikydami galiuku aukštyn, kad neužsikimštų.
6.Apvertę švirkštą galiuku žemyn, iš karto sušvirkškite dar 5‑10 ml į vamzdelį. Kartokite šią procedūrą tol, kol švirkštas liks tuščias.
7.Pripildę švirkštą 25 ml vandens ir 5 ml oro, pakartokite 5 veiksmą, jei to reikia švirkšte likusioms nuosėdoms nuplauti. Kai kuriems vamzdeliams reikia 50 ml vandens.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Daktaras klausia mažojo Petriuko:
- Dėl ausų ar nosies problemų neturi?
- Turiu, kai megztinį maunuosi...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?