Sertralinas, 50mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Sandoz d.d., Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Sertralinas
1. KAS YRA Sertral IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Sertral yra centrinę nervų sistemą veikiantis vaistas nuo depresijos. Šis medikamentas vartojamas nuo:
depresijos;
įkyrių minčių ir įkyrių veiksmų (tinka tik vyresniems negu 6 metų pacientams);
panikos ir nerimo priepuolių;
potrauminio streso sukelto sutrikimo (vėluojančios reakcijos bei nemalonių išgyvenimų).
2.KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT SERTRAL
Sertral vartoti negalima:
, jei padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai medžiagai, esančiai preparato sudėtyje.
vaisto draudžiama vartoti ligoniams, kurie gydomi monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais
medikamento draudžiama vartoti pacientams, kurie gydomi pimozidu .
Specialių atsargumo prieminių reikia jei:
Epilepsija sergantiems ligoniams sertralio tabletės gali mažinti spazmų ar traukulių atsiradimo slenkstį. Jei prasideda spazmai ar traukuliai, vaisto vartojimą būtina nutraukti.
Pacientas serga kepenų liga.
Jei ligonis serga manija, būtina informuoti gydytoją.
Žmonėms, kurie mėgino nusižudyti ar kuriems kilo minčių apie savižudybę, patariama gydymo pradžioje palaikyti glaudų ryšį su gydytoju.
Reikėtų negerti alkoholio.
Depresija yra susijusi su didesne minčių apie savižudybę atsiradimo, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe susijusių reiškinių) rizika. Ji gali laikytis tol, paciento sveikata reikšmingai pagerėja. Kadangi per pirmąsias gydymo savaites ar net ilgau būklė gali nepagerėti, pacientui būtina mediko priežiūra.
Su savižudybe susijusių reiškinių pasireiškimo rizika gali padidėti ir kitų psichinių būklių, kurios gydomos sertralinu, metu. Be to, jos gali būti susijusios su didžiosios depresijos sutrikimu. Vadinasi, sertralinu gydant kitokį psichikos sutrikimą, reikia laikytis tokių pat atsargumo priemonių kaip gydant didžiosios depresijos sutrikimą.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe susijusių reiškinių arba kuriems prieš gydymą yra reikšmingo laipsnio savižudybės ideacija, ir jauniems suaugusiems žmonėms yra didesnė minčių apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika, todėl gydymo metu tokiems pacientams būtina mediko priežiūra.
Pacientą (ir jo slaugytoją) gydytojas turi įspėti, kad sektų, ar neatsiranda minčių apie savižudybę, ir kad tokių simptomų atsiradus nedelsdami kreiptųsi į gydytoją.
Vaikams ir paaugliams. jaunesniems nei 18 metu
Sertral paprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams, išskyrus pacientus, sergančius obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu.Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentus, padidėja šalutinio poveikio, pvz., bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Sertral jaunesniems nei 18 metų pacientams, jei, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė Sertral jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems Sertral pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Sertral poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui.
Vartojant su Sertral kitokių vaistų, gali pasireikšti jų sąveika.
Tokiems preparatams priklauso vaistai nuo depresijos (pvz., ličio preparatai), fenitoinas, sumatriptanas, varfarinas, diazepamas, tolbutamidas ir cimetidinas.
Sertral vartojimas su maistu ir gėrimais
Sertral tablečių galima gerti kartą per dieną, iš ryto ar vakare, nepriklausomai nuo valgymo laiko.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jei moteris nėščia, Sertral galima vartoti tik gydytojo nurodymu.
Moterų, sertralino vartojusių vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, ypač paskutiniaisiais trimis nėštumo mėnesiais, naujagimius turi stebėti medikas.
Moterų, kurios paroksetino vartojo vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, naujagimiui gali pasireikšti kvėpavimo distresas, cianozė, kvėpavimo sustojimas, traukuliai, kūno temperatūros nestabilumas, maitinimosi sunkumai, vėmimas, hipoglikemija, hipotonija, hipertonija, hiperrefleksija, drebėjimas, nervingumas, irzlumas, apatija, nuolatinis verkimas, mieguistumas ir užmigimo pasunkėjimas. Šių simptomų gali atsirasti dėl serotoninerginio poveikio arba dėl preparato vartojimo nutraukimo. Daugumoje atvejų minėtų komplikacijų atsirasdavo iš karto arba greitai (per 24 val.) po gimimo.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Kadangi nepakanka patirties, žindyvėms sertralio tablečių vartoti nerekomenduojama. Patarimo reikia kreiptis į gydytoją.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kiekvienas psichiką veikiantis medikamentas gali mažinti gebėjimą suvokti bei reaguoti. Pacientus, kurių darbas susijęs su nuolatine psichine įtampa ar visiška kojų ir rankų judesių kontrole, būtina įspėti, kad gebėjimas dirbti minėtą darbą gali kisti.
3. KAIP VARTOTI SERTRAL
Preparato dozę, atsižvelgdamas į paciento būklę, nustato gydytojas. Dažniausiai rekomenduojamas toliau nurodytas dozavimas.
Suaugę žmonės
Depresija, įkyrios mintys ir įkyrūs veiksmai.
Iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 50 mg. Gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę, dozę koreguoja ir prireikus ją kas kelios savaitės gali didinti iki didžiausios, t. y. 200 mg. Gydomasis poveikis turėtų tapti pastebimas per 7 dienas, tačiau kad jis taptų pakankamas, paprastai reikia ilgesnio laiko, t. y. 3 – 4 savaičių.
Panikos ir potrauminio streso sukeltas sutrikimas
Iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 25 mg. Po savaitės dienos dozę galima didinti, t. y. gerti kartą per dieną 50 mg. Gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę, dozę koreguoja ir prireikus ją kas kelios savaitės gali didinti iki didžiausios, t. y. 200 mg.
Vaikai
Depresija, įkyrios mintys ir įkyrūs veiksmai.
6 – 12 metų vaikams iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 25 mg. Po savaitės dozę galima didinti, t. y. gerti kartą per dieną 50 mg.
13 – 17 metų paaugliams iš pradžių rekomenduojama gerti kartą per dieną 50 mg.
Gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę, dozę koreguoja ir prireikus ją kas kelios savaitės gali didinti iki didžiausios, t. y. 200 mg.
Pagyvenę pacientai
Dozavimas toks pats kaip jaunesniems žmonėms.
Sertral tablečių vartojama kartą per dieną, iš ryto arba vakare. Jų galima gerti valgant arba ne valgio metu.
Keisti arba nutraukti gydymą reikėtų tik pasitarus su gydytoju.
Iš karto sertralino vartojimą nutraukti reikia vengti. Nutraukiant gydymą sertralinu, nepageidaujamų reakcijų atsiradimo rizikos sumažinimui dozę gydytojo nurodymu reikia mažinti palaipsniui, ne trumpiau kaip per dvi savaites. Jeigu sumažinus dozę arba nutraukus gydymą atsiranda netoleruojamų simptomų, gydytojas gali nurodyti gerti ankstesnę dozę ir vėliau ją palaipsniui, tačiau daug lėčiau, mažinti.
Pavartojus per didelę Sertral dozę
Išgėrus per didelę dozę, reikia kreiptis į gydytoją arba vykti į ligoninę.
Pamiršus pavartoti Sertral
Pamiršus išgerti Sertral tablečių, toliau jų reikia vartoti taip, kai įprasta. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę.
Pokyčiai, atsirandantys nutraukus Sertralin Sandoz vartojimą
Staiga nutraukus Sertralin Sandoz vartojimą, gali pasireikšti nutraukimo simptomų, pavyzdžiui, susijaudinimas, galvos svaigimas, spengimas ausyse, pykinimas, galvos skausmas, nemiga, įtampa, prakaitavimas ir nerimas. Daugelis nutraukimo simptomų yra nesunkūs ir savaime praeina.
Nutraukimo simptomų atsiradimo rizika gali priklausyti nuo įvairių veiksnių, įskaitant gydymo trukmę ir dozę bei jos mažinimo greitį. Nutraukus Sertralin Sandoz vartojimą, gali pasireikšti nutraukimo simptomų, pavyzdžiui, galvos svaigimas, jutimų sutrikimas (įskaitant paresteziją ir elektros šoko pojūtį), miego sutrikimas (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), agitacija ar nerimas, pykinimas ir /ar vėmimas, drebulys, sumišimas, prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, palpitacija, emocinis nestabilumas, dirglumas bei regos sutrikimas. Paprastai išvardyti simptomai būna lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs. Paprastai jų atsiranda per pirmąsias kelias paras po preparato vartojimo nutraukimo, tačiau labai retai jų pastebėta ir ligoniams, kurie netyčia praleido dozę. Dažniausiai nutraukimo simptomai yra save apribojantys ir paprastai per 2 savaites išnyksta savaime, tačiau kai kuriems pacientams jie gali trukti 2 – 3 mėn. arba dar ilgiau. Dėl to sertralino vartojimą gydytojo nurodymu rekomenduojama nutraukti palaipsniui, t. y. mažinant dozę per kelias savaites ar mėnesius
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Sertral , kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažnai
Blogas apetitas.
Nemiga, miego norėjimas, lytinės funkcijos sutrikimas.
Svaigulys, drebulys.
Burnos džiūvimas, pykinimas, išmatų suminkštėjimas.
Nedažnai
Vidurių skausmas, vėmimas ir kitokie virškinimo negalavimai.
Dažnesnis prakaitavimas, odos išbėrimas.
Jaudulys, neramumas, baimė.
Galvos skausmas, motorikos sutrikimas, galūnių peršėjimas ir dilgčiojimas.
Širdies tvinkčiojimas.
Karščio pylimas.
Mėnesinių ciklo sutrikimas.
Krūtinės skausmas, silpnumas, nuovargis.
Retai
Depresijos simptomai, haliucinacijos.
Kasos uždegimas.
Sunkus nepageidaujamas poveikis kepenims.
Akatizija. Šio sutrikimo simptomai yra subjektyviai nemalonus ar kankinantis neramumas ir poreikis judėti, dažnai lydimas negalėjimo ramiai sėdėti arba stovėti.
Labai retai
Agresija, psichikos sutrikimas.
Koma, traukuliai, sumišimas, šalčio krėtimas, judesių koordinacijos sutrikimas.
Veido, lūpų, liežuvio ir (arba) kaklo edema, sunkus odos pažeidimas.
Retai arba labai retai gali pasireikšti ir kitoks nesunkus nepageidaujamas poveikis. Jei apie jį pageidaujama išsamesnės informacijos, reikia kreiptis į gydytoją ar vaistininką.
Nutraukus Sertral tablečių vartojimą, kai kuriems pacientams atsirado jaudulys, neramumas, baimė, svaigulys, pykinimas, galūnių peršėjimas bei dilgčiojimas.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui.
5. KAIP LAIKYTI SERTRAL
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
6. KITA INFORMACIJA
Sertral sudėtis
Veiklioji medžiaga yra sertralinas. Jo vienoje tabletėje yra 50 mg arba 100 mg sertralino hidrochlorido forma.
Pagalbinės medžiagos yra: mikrokristalinė celiuliozė, kalcio vandenilio fosfato dihidratas, hidroksipropilceliuliozė (EF tipo), kopovidonas, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, magnio stearatas, hipromeliozė, talkas, titano dioksidas (E171).
Sertral išvaizda ir kiekis pakuotėje
PVC ir aliuminio lizdinė plokštelė
Pakuotės dydis 28 tabletės
Tarptautinis pavadinimas | Sertralinas |
Vaisto stiprumas | 50mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 04/8378/4 |
Registratorius | Sandoz d.d., Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2004.04.13 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Sertral 50 mg plėvele dengtos tabletės
Sertral 100 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 50 mg arba 100 mg sertralino (sertralino hidrochlorido forma).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6. 1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
.
50 mg plėvele dengta tabletė yra balta, kapsulės pavidalo, su įranta, vienoje pusėje užrašyta “SE|50”.
100 mg plėvele dengta tabletė yra balta, kapsulės pavidalo, su įranta, vienoje pusėje užrašyta “SE|100”.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4. 1. Terapinės indikacijos
Didžioji depresija, t. y. vidutinio sunkumo arba sunkūs depresiniai epizodai pagal 10 tarptautinę ligų klasifikaciją (TLK-10), ir obsesinis – kompulsinis sutrikimas.
Panikos sutrikimas.
Potrauminio streso sukeltas sutrikimas.
6 – 17 metų vaikų obsesinis – kompulsinis sutrikimas.
Sociofobija. Atsiradus pageidaujamai reakcijai, nepertraukiamas gydymas sertralinu yra efektyvi ligos recidyvo, kuris gali atsirasti po pirmojo sociofobijos epizodo, profilaktikos priemonė.
4.2. Dozavimas ir vartojimo būdas
Sertral tablečių vartojama kartą per dieną, iš ryto arba vakare. Jų galima gerti valgant arba ne valgio metu.
Didžioji depresija, t. y. vidutinio sunkumo arba sunkūs depresiniai epizodai pagal 10 tarptautinę ligų klasifikaciją (TLK-10), ir obsesinis – kompulsinis sutrikimas.
Suaugę žmonės.
Iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 50 mg. Jei tokia dozė pakankamo poveikio nesukelia, ją galima didinti, tačiau ne dažniau kaip kas savaitė tol, kol ji tampa didžiausia, t. y. 200 mg.
Gydomasis poveikis turėtų tapti pastebimas per 7 dienas. Kad jis taptų pakankamas, ypač sergant obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu, paprastai reikia ilgesnio laiko, t. y. 3 – 4 savaičių.
Panikos, potrauminio streso sukeltas sutrikimas ir sociofobija
Iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 25 mg. Po savaitės dozę galima didinti, t. y. gerti 50 mg. Jei būtina, ne dažniau kaip kas kelios savaitės dozę galima didinti 50 mg. Rekomenduojama didžiausia dienos dozė yra 200 mg. Dozės keisti dažniau negu kas savaitę negalima, kadangi sertralino pusinės eliminacijos periodas trunka 24 val.
Palaikomoji dozė
Ilgalaikio gydymo metu reikėtų vartoti mažiausią dozę, palaikančią pageidaujamą poveikį, ir atsižvelgiant į paciento sveikatos pokyčius ją koreguoti
Vaikų, sergančių obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu, gydymas
Nustatyta, kad 6 – 17 metų vaikams, sergantiems obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu, sertralino vartoti saugu ir veiksminga.
13 – 17 metų paaugliams iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 50 mg.
6 – 12 metų pacientams iš pradžių reikia gerti kartą per dieną 25 mg. Po savaitės dozę galima didinti, t. y. gerti kartą per dieną 50 mg.
Jei poveikis per silpnas, toliau dozę galima didinti ne dažniau kaip kas kelios savaitės 50 mg. Rekomenduojama didžiausia dienos dozė yra 200 mg.
Jei 50 mg dozė didinama, negalima pamiršti, kad vaikų kūno svoris yra mažesnis už, suaugusių žmonių, todėl jiems dozė gali būti per didelė. Keisti ją galima ne dažniau kaip kas savaitę.
Pagyvenę pacientai
Dozavimas toks pats kaip jaunesniems žmonėms.
Kepenų veiklos sutrikimas
Ligoniams, sergantiems kepenų ligomis, sertralino reikia vartoti atsargiai. Jei sutrikusi kepenų veikla, dozę reikėtų arba mažinti, arba ją vartoti rečiau (žr. 4.4 skyriuje).
Inkstų veiklos nepakankamumas
Dozę koreguoti nebūtina (žr. 4.4 skyriuje).
Nutraukimo simptomai, pastebėti nutraukus SSRI vartojimą
Iš karto sertralino vartojimą nutraukti reikia vengti. Nutraukiant gydymą sertralinu, nepageidaujamų reakcijų atsiradimo rizikos sumažinimui dozę reikia mažinti palaipsniui, ne trumpiau kaip per dvi savaites (žr. 4.4 skyrių ir 4.8 skyrių). Jeigu sumažinus dozę arba nutraukus gydymą atsiranda netoleruojamų simptomų, reikia apsvarstyti, ar nevertėtų grįžti prie ankstesnės dozės. Po to ją gydytojas gali vėl palaipsniui, tačiau daug lėčiau, mažinti.
4.3. Kontraindikacijos
Sertral vartoti draudžiama, jei padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai medžiagai, esančiai preparato sudėtyje.
Vaisto draudžiama vartoti ligoniams, kurie gydomi monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais (žr. 4.4 skyriuje).
Medikamento draudžiama vartoti pacientams, kurie gydomi pimozidu (žr. 4.5 skyriuje).
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų
Sertral draudžiama skirti vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams, išskyrus pacientus, sergančius obsesiniu – kompulsiniu sutrikimu Klinikinių tyrimų metu elgesio siejamo su savižudišku elgesiu (bandymai nusižudyti ir mintys apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausia agresija, opozicinis neklusnumas ir pyktis) apraiškos dažniau pasireiškė vaikams ir paaugliams, gydytiems antidepresantais, nei vartojusiems placebą. Jei remiantis klinikiniu poreikiu, vis tiek nusprendžiama taikyti gydymą šiuo vaistu, pacientą reikia atidžiai nuolat stebėti dėl polinkio į savižudybę apraiškų. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Monoaminooksidazės inhibitoriai
Pacientams, vartojusiems sertralino kartu su MAO inhibitoriais, įskaitant selektyvaus poveikio MAO inhibitorių selegiliną bei grįžtamojo poveikio MAO inhibitorių moklobemidą, pasireiškė sunki, kartais net mirtina reakcija. Pastebėti keli atvejai į serotonino sukeliamą sindromą panašios reakcijos, kuri pasireiškė hipertermija, psichikos pokyčiais, įskaitant sumišimą, padidėjusį dirglumą, stiprų susijaudinimą, kuris gali baigtis kliedesiu ir koma. Vadinasi, sertralino negalima vartoti kartu su MAO inhibitoriais ir jų vartojimą nutraukus dar 14 dienų, o gydymo MAO inhibitoriais negalima pradėti tol, kol po sertralino vartojimo praeina ne mažiau kaip 14 dienų (žr. 4.3 skyriuje).
Kitokie serotoninerginiai medikamentai
Sertralino ir kitokių medžiagų, kurios skatina nervinių impulsų perdavimą serotoninerginiais neuronais, pvz., triptofano ar 5-HT agonistų, kartu vartoti būtina atsargiai ir, kiek įmanoma, reikia vengti, kadangi yra didesnė farmakodinaminės sąveikos galimybė (žr. 4.5 skyriuje)
Selektyvaus poveikio serotonino atbulinės rezorbcijos inhibitorių (SSRI) ar kitokių antidepresantų keitimas sertralinu
Kada, sertralino pradėjus vartoti vietoj SSRI ar kitokių antidepresantų, pastarųjų medikamentų poveikis išnyksta, nežinoma, todėl ilgai veikiantį vaistą, pvz., fluoksetiną, keičiant sertralinu, reikia laikytis atsargumo ir tiksliai nustatyti indikacijas.
Manijos / hipomanijos aktyvavimas
Klinikinių tyrimų duomenimis, maždaug 0,4 % sertralinu gydomų ligonių pasireiškia manija / hipomanija. Šio sindromo atvejų šiek tiek padaugėja ir žmonėms, kurie vartoja kitokių rinkoje esančių antidepresantų.
Traukuliai
Antidepresantai didina traukulių atsiradimo galimybę. Klinikinių tyrimų metu ligoniams, kurie sertralino vartojo nuo depresijos, retkarčiais prasidėdavo traukuliai, o pacientams, kurie vaisto vartojo nuo panikos sutrikimo, traukulių nepastebėta. Kadangi sertralino įtaka epilepsijai nenustatyta, jo vartoti ligoniams, sergantiems nestabilia epilepsija, nerekomenduojama, o pacientus, kurių epilepsija yra kontroliuojama, reikia nuolat atidžiai prižiūrėti. Jei prasideda traukuliai, sertralino vartojimą reikia nutraukti.
Savižudybė / mintys apie savižudybę
Depresija yra susijusi su didesne minčių apie savižudybę atsiradimo, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe susijusių reiškinių) rizika. Ji gali laikytis tol, kol pasireiškia reikšminga ligos remisija. Kadangi per pirmąsias gydymo savaites ar net ilgau būklė gali nepagerėti, ligonius būtina atidžiai prižiūrėti tol, kol pagerės jų sveikata. Bendroji klinikinė patirtis rodo, jog didžiausia savęs žalojimo rizika yra pačioje ligos atsiradimo pradžioje, o savižudybės rizika gali padidėti ankstyvosios sveikimo fazės metu Be to, yra duomenų, kad mažai žmonių grupei antidepresantai gali didinti minčių apie savižudybę bei savęs žalojimo riziką.
Su savižudybe susijusių reiškinių pasireiškimo rizika gali padidėti ir kitų psichinių būklių, kurios gydomos sertralinu, metu. Be to, jos gali būti susijusios su didžiosios depresijos sutrikimu. Vadinasi, sertralinu gydant kitokį psichikos sutrikimą, reikia laikytis tokių pat atsargumo priemonių kaip gydant didžiosios depresijos sutrikimą.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe susijusių reiškinių arba kuriems prieš gydymą yra reikšmingo laipsnio savižudybės ideacija, ir jauniems suaugusiems žmonėms yra didesnė minčių apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika, todėl juos gydymo metu reikia atidžiai prižiūrėti.
Pacientą (ir jo slaugytoją) reikia įspėti, kad sektų, ar neatsiranda minčių apie savižudybę, ir kad tokių simptomų atsiradus nedelsdami kreiptųsi į gydytoją.
Kepenų veiklos susilpnėjimas
Didelė dalis sertralino metabolizuojama kepenyse, todėl ligoniams, sergantiems kepenų ligomis, šio vaisto reikia vartoti atsargiai. Jei sutrikusi kepenų veikla, sertralino reikia gerti rečiau arba mažesnę dozę.
Inkstų veiklos nepakankamumas
Kadangi daug sertralino metabolizuojama, su šlapimu nepakitusio vaisto išsiskiria labai mažai. Manoma, kad pro inkstus sertralino šalinama mažai, todėl koreguoti jo dozę, atsižvelgiant į inkstų nepakankamumą, yra nebūtina. Tai nustatyta daug kartų vartojamos dozės farmakokinetikos tyrimų metu su pacientais, sirgusiais lengvu ar vidutinio sunkumo inkstų veiklos nepakankamumu.
Akatizija / psichomotorinis neramumas
SSRI/ SNRI (Selektyvių serotonino atgalinio sugražinimo inhibitorių / selektyvių noradrenalino atgalinio sugražinimo inhibitorių) vartojimas yra susijęs su akatizijos atsiradimu. Šio sutrikimo simptomai yra subjektyviai nemalonus ar kankinantis neramumas ir poreikis judėti, dažnai lydimas negalėjimo ramiai sėdėti arba stovėti. Tikriausiai šis sutrikimas pasireiškia per pirmas gydymo savaites. Pacientams, kuriems tokių simptomų atsiranda, dozės didinimas gali būti kenksmingas ir gali reikėti peržiūrėti sertralino vartojimą.
Nutraukimo simptomai, pastebėti nutraukus gydymą SSRI
Jeigu nutraukiamas gydymas, ypač jeigu jis nutraukiamas staiga, dažnai atsiranda nutraukimo simptomų (žr. 4.8 skyrių).
Nutraukimo simptomų atsiradimo rizika gali priklausyti nuo įvairių veiksnių, įskaitant gydymo trukmę ir dozę bei jos mažinimo greitį. Nutraukus SSRI/ SNRI vartojimą pastebėtas svaigulys, jutimų sutrikimas (įskaitant paresteziją ir elektros šoko pojūtį), miego sutrikimas (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), agitacija ar nerimas, pykinimas ir /ar vėmimas, drebulys, sumišimas, prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, palpitacija, emocinis nestabilumas, dirglumas bei regos sutrikimas. Paprastai išvardyti simptomai būna lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs. Paprastai jų atsiranda per pirmąsias kelias paras po preparato vartojimo nutraukimo, tačiau labai retai jų pastebėta ir ligoniams, kurie netyčia praleido dozę. Dažniausiai nutraukimo simptomai paprastai per 2 savaites išnyksta savaime, tačiau kai kuriems pacientams jie gali trukti 2 – 3 mėn. arba dar ilgiau. Dėl to sertralino vartojimą rekomenduojama nutraukti palaipsniui, t. y. mažinant dozę per kelias savaites ar mėnesius, atsižvelgiant į paciento būklę (žr. 4.2 skyriaus poskyrį “ Nutraukimo simptomai, pastebėti nutraukus SSRI vartojimą“).
4.5. Sąveika su kitais vaistais bei kitokia sąveika
Monoaminooksidazės inhibitoriai (žr. 4.3 skyriuje ir 4.4 skyriuje).
Kitokios serotoninerginės medžiagos(žr. 4.4 skyriuje).
Pimozidas
Klinikinio tyrimo duomenimis, sertralinu gydomiems ligoniams išgėrus vieną mažą pimozido dozę (2 mg), kraujyje nustatytas didesnis pastarojo medikamento kiekis, tačiau jis buvo nesusijęs su EKG pokyčiais. Kadangi šios sąveikos mechanizmas nežinomos ir kadangi pimozido terapinio poveikio intervalas yra mažas, sertralino vartoti kartu su pimozidu draudžiama.
CNS veiklą slopinančios medžiagos ir alkoholis
Nors 200 mg sertralino dienos dozė nestiprina alkoholio, karbamazepino, haloperidolio ar fenitoino poveikio sveikų žmonių pažintiniam elgesiui bei psichomotorikai, sertralino vartoti kartu su alkoholiu nerekomenduojama.
Litis
Klinikinio stebėjimo, kuriame dalyvavo sveiki savanoriai ir kurio metu sertralino poveikis buvo lygintas su placebo poveikiu, duomenimis, sertralinas, vartojamas kartu su ličiu, pastarosios medžiagos farmakokinetikai reikšmingos įtakos nedaro, tačiau padidėjęs drebulys savanoriams (poveikis lygintas su placebo vartojusiems žmonėms) gali būti farmakodinaminės sąveikos požymis. Pacientus, gydomus sertralinu ir vaistais, pvz., ličiu, kurie gali veikti serotoninerginę mediatorių sistemą, reikia atidžiai prižiūrėti.
Fenitoinas
Klinikinio stebėjimo, kuriame dalyvavo sveiki savanoriai ir kurio metu sertralino poveikis buvo lygintas su placebo poveikiu, duomenimis, 200 mg sertralino dienos dozė klinikai reikšmingo fenitoino metabolizmo slopinimo nesukelia. Nepaisant to, gydymo sertralinu pradžioje reikėtų stebėti fenitoino koncentraciją ir galbūt vėliau koreguoti pastarojo vaisto dozę.
Sumatriptanas
Ligoniams, vartojusiems sertralino kartu su sumatriptanu, retkarčiais atsirasdavo silpnumas, hiperrefelksija, koordinacijos sutrikimas, sumišimas, nerimas ir sujaudinimas, todėl pacientus, kuriuos būtina gydyti sertralinu ir sumatriptanu, rekomenduojama stebėti (žr.4.4 skyriaus poskyrį “Kitokie serotoninerginiai vaistai”).
Vaistų ir baltymų junginiai
Kadangi sertralinas prisijungia prie plazmos baltymų, reikėtų atsižvelgti į galimą šio vaisto ir kitokių prie plazmos baltymų prisijungusių medikamentų sąveiką (žr. poskyrį “Kitokia sąveika”).
Varfarinas
Pastebėta, kad pacientams, vartojantiems 200 mg sertralino dienos dozę kartu su varfarinu, nedaug, tačiau statistiškai patikimai, pailgėja protrombino laikas. Ar šis pokytis svarbus klinikai, nežinoma. Vadinasi, gydymo sertralinu pradžioje ir jį nutraukus būtina stebėti protrombino laiką ar INR (žr. poskyrį CYP2C9).
Kitokia sąveika
Formaliai sertralino saveikos tyrimai yra baigti. Pastebėta, kad 200 mg sertralino dienos dozę vartojant kartu su diazepamu ar tolbutamidu nedaug, tačiau statistiškai patikimai, pakinta kai kurie farmakokinetikos rodmenys. Cimetidinas, vartojamas kartu su sertralinu, reikšmingai sumažina jo klirensą. Ar šis pokytis svarbus klinikai, nežinoma. Sertralinas nedaro įtakos atenololio gebėjimui blokuoti beta adrenoreceptorius. Per dieną vartojamo 200 mg sertralino ir glibenklamido ar digoksino sąveikos nepastebėta.
Citochromo P450 metabolizuojami vaistai
CYP 2D6. Sąveikos tyrimų duomenimis, ilgai vartojama 50 mg sertralino dienos dozė gali nepatikimai padidinti (vidurkis 23 – 37 %) desipramino kiekį, kuris nusistovi plazmoje, kai šio vaisto koncentracija yra pastovi. Desipraminą, kaip ir kitokius triciklius antidepresantus, metabolizuoja CYP 2 D6 fermentų sistema.
CYP 3A3/4. Sąveikos tyrimų in vivo duomenimis, sertralinas nesukelia klinikai reikšmingo CYP 3A3/4 fermentų slopinimo.
CYP 2C9. Sąveikos tyrimais nustatyta, kad sertralinas nesukelia klinikai reikšmingo CYP 2C9 fermentų slopinimo. Jei ilgai vartojama kasdien 200 mg sertralino, šiek tiek sumažėja tolbutamido bei fenitoino klirensas bei varfarinu gydomiems ligoniams padidėja protrombino laikas.
CYP 2C19. Sąveikos tyrimų duomenimis, sertralinas nesukelia klinikai reikšmingo CYP 2C19 fermentų slopinimo. Jei ilgai vartojama kasdien 200 mg sertralino, šiek tiek sumažėja diazepamo klirensas.
CYP 1A2. Ar sertralinas sukelia CYP fermentų slopinimą, tyrimais in vitro tiksliai nenustatyta, tačiau jei vaistas jį sukeltų, slopinimas turėtų būti labai mažas.
4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėščių moterų išsamių klinikinių stebėjimų neatlikta. Sertralino nėščioms moterims reikėtų skirti tik tuo atveju, jei manoma, kad nauda bus didesnė už galimą žalą.
Moterų, sertralino vartojusių vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, ypač paskutiniaisiais trimis nėštumo mėnesiais, naujagimius reikia stebėti.
Moterų, kurios sertralino vartojo vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, naujagimiui gali pasireikšti kvėpavimo distresas, cianozė, kvėpavimo sustojimas, traukuliai, kūno temperatūros nestabilumas, maitinimosi sunkumai, vėmimas, hipoglikemija, hipotonija, hipertonija, hiperrefleksija, drebėjimas, nervingumas, irzlumas, apatija, nuolatinis verkimas, mieguistumas ir užmigimo pasunkėjimas. Šių simptomų gali atsirasti dėl serotoninerginio poveikio arba dėl preparato vartojimo nutraukimo. Daugumoje atvejų minėtų komplikacijų atsirasdavo iš karto arba greitai (per 24 val.) po gimimo.
Žindymas
Duomenų apie sertralino koncentraciją yra mažai. Kelių tyrimų duomenimis, žindomų kūdikių, kurių motinos vartojo sertralino, vaisto koncentracija serume buvo nereikšminga ar mažesnė už tą, kurią įmanoma nustatyti, nors žindyvių serume ji buvo didesnė. Žindyvėms sertralino vartoti nerekomenduojama, nebent, gydytojo nuomone, vaisto nauda būtų didesnė už pavojų.
Skirti SSRI, įskaitant sertraliną, nėščioms moterims ir žindyvėms gydytojas turėtų atsargiai, kadangi kai kuriems naujagimiams pastebėta simptomų, atitinkančių nutraukimo sindromo simptomus.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti transportą ir valdyti mechanizmus
Nepastebėtas.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo poveikio atvejai pateikti pagal organų sistemas ir atvejų dažnumą, kuris laikomas labai dažnu (>1/10), dažnu (>1/100, bet <1/10), nedažnu (>1/1000, bet (<1/100), retu (<1/1 000) ir labai retu (<1/10 000, įskaitant pavienius nepageidaujamo poveikio atvejus).
Klinikinių tyrimų metu pastebėtas nepageidaujamas poveikis
Toliau pateikta informacija apie nepageidaujamą poveikį, pasireiškusį klinikinių tyrimų metu reikšmingai dažniau sertralino negu placebo vartojusiems ligoniams, kuriems įvairiomis vaisto dozėmis buvo gydoma depresija
Labai dažnas
(>1/10)
Dažnas
(>1/100, bet <1/10)
Metabolizmas ir mityba
Anoreksija
Psichika
Nemiga, mieguistumas
Lytinės funkcijos sutrikimas (dažniausiai uždelstas sėklos išsiveržimas)
Centrinė ir periferinė nervų sistema
Svaigulys
Drebulys
Virškinimo traktas
Burnos džiūvimas, pykinimas, viduriavimas ar išmatų suskystėjimas
Virškinimo sutrikimas
Oda
Stipresnis prakaitavimas
Nepageidaujamo poveikio atvejų, pastebėtų obsesinio – kompulsinio, panikos bei potrauminio streso sutrikimo klinikinių tyrimų, atliktų dvigubai aklu metodu ir vaisto poveikį lyginant su placebo poveikiu, metu, dažnumas atitinka nepageidaujamo poveikio atvejų, pastebėtų ligonių, sergančių depresija, klinikinio tyrimo metu, dažnumą.
Po to, kai Sertral tabletės pateko į rinką, jų vartojusiems žmonėms pastebėtas toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis, tarp kurio ir sertralino vartojimo ne visada galima nustatyti priežastinį ryšį. Sertralino, kaip ir kitokių antidepresantų, praktiškai neišskiriamas iš ligos sukelto sutrikimo yra nepageidaujamas poveikis psichikai, parestezija bei hiperestezija.
Dažnas
(>1/100, bet <1/10)
Nedažnas
(>1/1000, bet <1/100)
Retas
(<1/1000)
Kraujodara
Purpura
Kraujavimo sutrikimas*,
trombocitų funkcijos pokyčiai,
leukopenija, trombocitopenija
Imuninė sistema
Alerginė reakcija, alergija, anafilaktoidinė reakcija
Endokrininė sistema
Galaktorėja, ginekomastija, hiperprolaktinemija, hiperprolaktinemija, hipotireozė, SIADH (Schwarts-Bartter sindromas)
Metabolizmas ir mityba
Padidėjęs apetitas
Hiponatriemija
Psichika
Jaudinimasis, baimė
Depresijos simptomai, euforija haliucinacijos
Agresija, sumažėjęs lytinis potraukis vyrams ir moterims, slogūs sapnai, psichozė, akatizija
Centrinė ir periferinė nervų sistema
Galvos skausmas, judesių sutrikimas*, parestezija, hiperestezija
Migrena
Koma, traukuliai, su serotoninerginiu sindromu susiję simptomai**, nevalingi raumenų susitraukinėjimai
Regėjimo sistema
Regos sutrikimas
Midriazė
Širdis ir jos vožtuvai
Širdies tvinkčiojimas
Tachikardija
Kraujagyslės (ne širdies)
Karščio pylimas
Hipertenzija, sinkopė
Kvėpavimo, krūtinės ir tarpusienio organai
Žiovulys
Bronchų spazmas
Virškinimo traktas
Pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, vėmimas
Kasos uždegimas
Kepenys ir tulžis
Sunkus kepenų veiklos sutrikimas***
Oda
Odos išbėrimas
Intensyvesnis plaukų slinkimas, šalia akių esančių audinių edema, niežulys
Angioedema, sunkus eksfoliacinis odos pažeidimas ****, veido edema, fototoksinė odos reakcija, dilgėlinė
Kaulų ir raumenų, jungiamojo audinio, ir osteopatiniai sutrikimai
Inkstai ir šlapimo latakai
Šlapimo nelaikymas
Šlapimo susilaikymas
Dauginimosi organų sistema ir krūtys
Nereguliarios mėnesinės
Priapizmas
Bendrieji simptomai ir vartojimo vietos pažeidimas
Krūtinės skausmas, astenija, nuovargis
Karščiavimas, periferinė edema, diskomfortas
Tyrimai
Svorio padidėjimas ar sumažėjimas
Besimptomis serumo transaminazių (ALAT bei ASAT) aktyvumo padidėjimas, cholesterolio koncentracijos serume padidėjimas
*)Kraujavimo sutrikimas, pvz., kraujavimas iš nosies, virškinimo trakto, hematurija.
**)Judesių sutrikimas, įskaitant ekstrapiramidinius simptomus (hiperkineziją, padidėjusį raumenų tonusą, dantų džerškėjimą, ar sutrikusią eiseną).
***)Sunkus kepenų veiklos sutrikimas, įskaitant kepenų uždegimą, geltą ir kepenų nepakankamumą.
****)Sunkus eksfoliacinis odos pažeidimas, pvz., Stevens-Johnson sindromas ir epidermio nekrolizė.
Nutraukimo simptomai, pastebėti nutraukus gydymą SSRI
SSRI/SNRI vartojimo nutraukimas, ypač staigus, dažnai sukelia nutraukimo simptomus.
Pastebėtas svaigulys, jutimų sutrikimas (įskaitant paresteziją ir elektros šoko pojūtį), miego sutrikimas (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), agitacija ar nerimas, pykinimas ir /ar vėmimas, drebulys, sumišimas, prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, palpitacija, emocinis nestabilumas, dirglumas bei regos sutrikimas. Paprastai išvardyti simptomai būna lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs. Paprastai jų atsiranda per pirmąsias kelias paras po preparato vartojimo nutraukimo, tačiau labai retai jų pastebėta ir ligoniams, kurie netyčia praleido dozę. Dažniausiai nutraukimo simptomai paprastai per 2 savaites išnyksta savaime, tačiau kai kuriems pacientams jie gali trukti 2 – 3 mėn. arba dar ilgiau. Dėl to sertralino vartojimą rekomenduojama nutraukti palaipsniui, t. y. mažinant dozę per kelias savaites ar mėnesius, atsižvelgiant į paciento būklę (žr. 4.2 skyriaus poskyrį “ Nutraukimo simptomai, pastebėti nutraukus SSRI vartojimą“).
4.9. Perdozavimas
Remiantis turimais dokumentais, susijusiais su sertralino perdozavimu, galima teigti, kad šis medikamentas yra labai saugus. Buvo atvejų, kai vien sertralino pacientas išgėrė net 13,5 gramo. Sertralino perdozavę pacientai dažniausiai mirdavo tuo atveju, jei kartu vartodavo kitokių medikamentų ar alkoholio, todėl bet kokį perdozavimą būtina intensyviai gydyti. Vaisto perdozavus, atsiranda įvairių simptomų, įskaitant ir serotonino sukeltą nepageidaujamą poveikį: mieguistumą, virškinimo sistemos negalavimus (pykinimą, vėmimą), tachikardiją, drebulį, susijaudinimą bei svaigulį. Rečiau pasireiškia koma.
Specifinio priešnuodžio nėra. Būtina palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą, duoti kvėpuoti deguonies bei ventiliuoti plaučius. Aktyvuota anglis, kurios galima vartoti kartu su vidurių laisvinamaisiais vaistais, yra veiksminga skrandžio bei žarnų ištuštinimo priemonė, todėl tokią perdozavimo gydymo galimybę reikia apsvarstyti. Skatinti vėmimą nepatariama. Rekomenduojama stebėti širdies bei kitų gyvybei palaikyti būtinų organų veiklą ir gydyti įprastinėmis simptominėmis bei palaikomosiomis priemonėmis.
Kadangi tariamasis sertralino pasiskirstymo tūris yra didelis, vaisto šalinimo iš organizmo priemonės (intensyvi diurezė, dializė ir kraujo bei pakeičiamasis skysčių perpylimas) tikriausiai yra neveiksmingos.
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
ATC kodas. N 06 AB 06
Tyrimų in vitro duomenimis, sertralinas yra stiprus specifinis atbulinio serotonino (5-HT) patekimo į neuronus inhibitorius, todėl jis stiprina serotonino poveikį gyvūnams. Sertralinas beveik neveikia atbulinės norepinefrino bei dopamino rezorbcijos į neuronus. Gydomoji vaisto dozė blokuoja atbulinę serotonino rezorbciją į trombocitus. Tyrimų su gyvūnais duomenimis, sertralinas nestimuliuoja CNS, nesukelia raminamojo, anticholinerginio bei kardiotoksinio poveikio.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų su sveikais savanoriais duomenimis, sertralinas nesukelia raminamojo poveikio ir nedaro įtakos psichomotoriniam elgesiui. Vaistas selektyviai slopina atbulinį serotonino (5-HT) patekimą į neuronus, todėl nedidina katecholaminerginės sistemos aktyvumo. Sertralinas neturi polinkio jungtis prie muskarininių (cholinerginių), serotoninerginių, dopaminerginių, adrenerginių, histaminerginių, gama aminosviesto rūgšties bei benzodiazepinų receptorių. Sertralino ilgai vartojančių gyvūnų smegenyse sumažėja neadrenerginės sistemos receptorių. Toks pokytis pastebėtas vartojant ir kitokių veiksmingų antidepresantų.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenimis, pacientams, sergantiems depresija ar obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu, po gydymo sertralinu svoris nepadidėja. Kai kuriems pacientams svoris sumažėjo.
Fizinio ar psichinio priklausomumo nuo sertralino nepastebėta.
Sociofobijos recidyvo profilaktikos tyrime dalyvavo kito multicentrinio lanksčios dozės klinikinio tyrimo, kurio metu lygintas zolofto (50 – 200 mg paros dozės) ir placebo poveikis, pacientai. Sociofobijos recidyvo profilaktikos tyrime dalyvavo tik tie ligoniai, kuriems 20 savaitės pabaigoje nustatyta gydymo sukelta pageidaujama reakcija. Šie ligoniai buvo atsitiktiniu būdu suskirstyti į dvi grupes: viena grupė 24 savaites toliau vartojo zoloftą (50 – 200 mg paros dozę), kita – placebą, tačiau, pacientai, kuriems pradinio tyrimo metu placebas sukėlė pageidaujamą poveikį, toliau taip pat vartojo placebą. Tyrimo duomenimis, per 24 klinikinio tyrimo savaites pacientams, kurie nuolat vartojo zolofto, buvo statistiškai patikimai mažesnis recidyvų dažnis, neu pacientams, kurie vartojo placebą.
5.2. Farmakokinetinės savybės
50 – 200 mg sertralino farmakokinetika priklauso nuo dozės. Jei pacientas 14 dienų jo kasdien vartoja 50 – 200 mg, išgėrus dienos dozę, didžiausia vaisto koncentracija kraujyje atsiranda per 4,5 – 8,4 val. Paauglių ir pagyvenusių žmonių medikamento farmakokinetikos rodmenys yra panašūs į 18 – 65 pacientų atitinkamus farmakokinetikos rodmenis. Sertralino pusinės eliminacijos periodas trunka maždaug 26 val. (22 – 36 val.). Remiantis šiais duomenimis galima daryti išvadą, kad per savaitę, t. y. kol plazmoje nusistovi pastovi vaisto, geriamo kartą per dieną, koncentracija, preparato kiekis organizme maždaug padvigubėja.
Prie plazmos baltymų prisijungia maždaug 95 % sertralino. Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad sertralino farmakokinetika vaikų, kuriems yra obsesinis – kompulsinis sutrikimas, ir suaugusių ligonių organizme yra panaši (net jei sertraliną vaiko organizmas metabolizuoja šiek tiek greičiau). Kadangi vaikų, ypač 6 – 12 metų, kūno svoris mažesnis, jiems būtina vartoti mažesnę dozę, priešingu atveju gali padidėti vaisto kiekis plazmoje.
Daug sertralino metabolizuojama pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu. Pagrindinis jo metabolitas plazmoje yra N-desmetilsertralinas, kurio aktyvumas, palyginti su sertralino, in vitro yra mažesnis maždaug 20 kartų, in vivo šis metabolitas yra neaktyvus. N-desmetilsertralino pusinės eliminacijos periodas trunka 62 – 104 valandas. Žmogaus organizme metabolizuojama didelė dalis sertralino ir N-desmetilsertralino. Šių medžiagų metabolitai šalinami lygiomis dalimis su išmatomis ir šlapimu. Pastaruoju atveju nepakitusio sertralino išskiriama labai mažai, t. y. mažiau negu 0,2 % dozės.
Maistas sertralino tablečių biologiniam prieinamumui reikšmingos įtakos nedaro.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Išsamių saugumo tyrimų su gyvūnais duomenimis, paprastai toleruojama net dozė, reikšmingai didesnė už tokią, kuri sukelia gydomąjį poveikį. Be to, nustatyta, kad sertralinas mutageninio poveikio nesukelia.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Mikrokristalinė celiuliozė
Kalcio vandenilio fosfato dihidratas
Hidroksipropilceliuliozė (EF tipo)
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Magnio stearatas
Hipromeliozė
Talkas
Titano dioksidas (E171).
6.2. Nesuderinamumas
Nepastebėtas
6.3. Tinkamumo laikas
4 metai
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.>
6.5. Pakuotė ir jos turinys
PVC ir aliuminio lizdinė plokštelė
Pakuotės dydis 28 tabletės
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Viena moteris nuolat painiojo kontraceptikus su raminamaisias. Dabar ji turi devynis vaikus ir visiškai dėl to nesijaudina.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?