Tamsulozino hidrochloridas, 0,4mg, modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: ZENTIVA k.s., Čekija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Tamsulozino hidrochloridas
1. Kas yra Fokusin ir kam jis vartojamas
Veiklioji Fokusin medžiaga yra alfa adrenoreceptorių antagonistas tamsulozinas. Jis mažina prostatos ir šlaplės raumenų tonusą, todėl lengvina šlapimo tekėjimą šlaple ir šlapinimąsi.
Fokusin kapsulėmis gydomi gerybinio prostatos padidėjimo (hiperplazijos) sukelti simptomai: šlapinimosi pasunkėjimas, šlapimo lašėjimas, staigus ir stiprus varymas šlapintis, dažnas šlapinimasis naktį bei dieną.
2. Kas žinotina prieš vartojant Fokusin
Fokusin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija tamsulozinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jei yra buvusi vaistų sukelta angioneurozinė edema (tinimas dėl padidėjusio jautrumo reakcijos);
- jeigu yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas;
- jeigu sėdantis arba stojantis iš gulimos padėties svaigsta galva.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Fokusin.
Vartojant preparato ilgai, būtina, kad reguliariai ištirtų gydytojas. Nedažnai pastebėtas kraujo spaudimo kritimas, vartojant Fokusin. Tik pajutus, kad pradeda svaigti galva, reikia pasėdėti arba pagulėti tol, kol svaigulys praeis.
Jei yra sunkus inkstų nepakankamumas, vaistą reikia vartoti atsargiai, nes nėra pakankamai klinikinių tyrimų duomenų apie pacientus, sergančius inkstų nepakankamumu.
Pranešti atvejai apie angioneurozinės edemos atsiradimą (patinimai dėl padidėjusio jautrumo reakcijos) po tamsulozino (Fokusin veikliosios medžiagos) suvartojimo. Jeigu atsiranda angioneurozinė edema, tuoj pat kreipkitės į medikus pagalbos ir nutraukite Fokusin vartojimą. Preparato daugiau nebevartokite.
Jei planuojate operuotis kataraktą, informuokite gydytoją, kad vartojate Fokusin.
Vaikams ir paaugliams
Šio vaisto negalima skirti vaikams ir paaugliams jaunesniems nei 18 metų, nes jis nėra skirtas šiai populiacijai.
Kiti vaistai ir Fokusin
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Tamsulozinas gali keisti kitų vaistų poveikį, o jie – tamsulozino poveikį. Tamsulozinas gali sąveikauti su:
- diklofenaku (vaistu nuo skausmo ir uždegimo). Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl tamsulozino gydomasis poveikis gali sutrumpėti;
- varfarinu (kraujo krešėjimą slopinančiu vaistu). Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl tamsulozino gydomasis poveikis gali sutrumpėti;
- kitokiu α1A-adrenoceptorių blokatoriumi. Šių vaistų vartojant kartu, gali mažėti kraujospūdis ir pasireikšti svaigulys ar lengvas apsvaigimas;
- vaistais, kurie gali lėtinti Fokusin šalinimą iš organizmo (pavyzdžiui, ketokonazolu, eritromicinu).
Fokusin vartojimas su maistu ir gėrimais
Išgerkite kapsulę po pusryčių arba po pirmojo dienos maitinimosi. Sėdėdami ar stovėdami nurykite visą kapsulę, užgerdami stikline vandens. Kapsulės neatidarykite, nesutrinkite ir nekramtykite.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Fokusin gydomi tik vyrai, todėl informacija apie vartojimą nėštumo ir žindymo laikotarpiu nėra aktuali.
Vaisingumas
Gauta pranešimų apie su tamsulozino vartojimu susijusius ejakuliacijos sutrikimus (žr. 4 skyrių).
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gali atsirasti svaigulys. Todėl šiuo vaistu gydomiems žmonėms budrumo reikalaujantį darbą galima dirbti tik gydytojo leidimu.
Fokusin sudėtyje yra dažiklio azorubino (E122), kuris gali sukelti alerginių reakcijų.
3. Kaip vartoti Fokusin
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama paros dozė yra viena kapsulė. Ją reikia gerti po pusryčių arba po pirmo dienos valgio. Reikia sėdint arba stovint nuryti visą kapsulę ir užsigerti stikline vandens. Kapsulių atidaryti, sutrinti arba kramtyti negalima.
Ką daryti pavartojus per didelę Fokusin dozę?
Perdozavus vaisto, gali staigiai sumažėti kraujospūdis. Kraujospūdis ir širdies ritmas gali normalizuotis paguldžius pacientą.
Jeigu iš karto išgeriama daugiau kapsulių negu reikia, arba per apsirikimą jų išgeria vaikas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją patarimo.
Pamiršus pavartoti Fokusin
Jeigu įprastiniu laiku preparato pavartoti pamirštama, jo reikia gerti bet kuriuo kitu tos pačios paros laiku. Tačiau tuo atveju, jeigu apie praleistą dozę prisimenama tik kitą parą, preparato reikia vartoti įprastine tvarka. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Fokusin
Nenustokite vartoti Jums paskirto vaisto nepasikonsultavę su savo gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jei atsiranda svaigulys ar silpnumas, būtina tuoj pat atsisėsti arba atsigulti, kol šie simptomai praeis.
Nutraukite šio vaisto vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į medikus, jei atsiranda:
- padidėjusio jautrumo reakcija, pasireiškianti violetinės spalvos odos dėmėmis ar juostomis, odos pūslėmis, odos lupimusi, (dideliu) karščiavimu, sąnarių skausmu ir (arba) akių uždegimu (Stivenso-Džonsono sindromas)*;
- sunki alerginė reakcija, sukelianti veido ar gerklės patinimą (angioneurozinė edema)**.
Toliau išvardytas galintis pasireikšti šalutinis poveikis yra suskirstytas pagal dažnį.
- Dažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10): svaigulys (gali atsirasti staiga pakeitus padėtį, ypač staiga atsisėdus ar atsistojus iš gulimos padėties).
- Nedažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100): galvos skausmas, širdies plakimo pojūtis (palpitacija), lengvas apsvaigimas ar alpulys (ortostatinė hipotenzija), vidinės nosies dalies patinimas ir dirginimas (rinitas), vidurių užkietėjimas, viduriavimas, šleikštulys (pykinimas), vėmimas, išbėrimas, niežulys, ruplės (dilgėlinė), silpnumo pojūtis (astenija).
- Reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000): trumpalaikis sąmonės netekimas (sinkopė), angioneurozinė edema**.
- Labai reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10 000): skausminga ilgalaikė nepageidaujama erekcija, dėl kurios pacientą būtina nedelsiant gydyti (priapizmas), Stivenso-Džonsono sindromas*.
- Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis): regos sutrikimas, neryškus matomas vaizdas, kraujavimas iš nosies (epistaksė), išbėrimas raudonomis netaisyklingomis dėmėmis (daugiaformė eritema), odos paraudimas ir pleiskanojimas (eksfoliacinis dermatitas), ejakuliacijos pasunkėjimas, nedidelio spermos kiekio išsiskyrimas orgazmo metu ar jos neišsiskyrimas visai, drumstas šlapimas po orgazmo, nenormalus nereguliarus širdies plakimas (prieširdžių virpėjimas, aritmija, tachikardija), kvėpavimo pasunkėjimas (dispnėja), burnos džiūvimas.
Akies operacijos metu gali pasireikšti vadinamasis operacinis suglebusios rainelės sindromas (IFIS): operacijos metu vyzdžiai gali blogai plėstis ir rainelė (spalvota žiedo formos akies dalis) gali suglebti. Daugiau informacijos pateikta 2 skyriuje.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Fokusin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Fokusin sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra tamsulozino hidrochloridas. Kiekvienoje kapsulėje yra 0,4 mg tamsulozino hidrochlorido, atitinkančio 0,367 mg tamsulozino.
- Pagalbinės medžiagos. Kapsulės turinys: 30% kopolimero 1:1 dispersija, mikrokristalinė celiuliozė, dibutilo sebakatas, polisorbatas 80, hidratuotas koloidinis silicio dioksidas, talkas ir natrio laurilsulfatas. Kapsulės apvalkalas: azorubinas (E 122), Patent mėlynasis V (E 131) ir želatina.
Fokusin išvaizda ir kiekis pakuotėje
Fokusin modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės yra tamsiai mėlynos, pripildytos baltų arba balkšvų granulių.
Kartono dėžutėje yra 10, 20, 30, 50, 90 arba 100 kapsulių. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Tamsulozino hidrochloridas |
Vaisto stiprumas | 0,4mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/06/0480 |
Registratorius | ZENTIVA k.s., Čekija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2006.04.12 |
Vaistas perregistruotas | 2010.03.31 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Fokusin 0,4 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje kapsulėje yra 0,4 mg tamsulozino hidrochlorido, atitinkančio 0,367 mg tamsulozino.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: azorubinas (E 122).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo kietoji kapsulė.
Kapsulė yra tamsiai mėlyna, kieta, želatininė. Joje yra baltų arba balkšvų granulių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH) sukeltų apatinių šlapimo takų simptomų (AŠTS) gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Paros dozė yra viena kapsulė. Ji geriama po pusryčių arba po pirmo dienos valgio.
Reikia nuryti visą kapsulę. Kapsulių kramtyti ar traiškyti negalima, kad nesutriktų modifikuotas veikliosios medžiagos išsiskyrimas.
Vaikų populiacija
Tamsulozino hidrochlorido saugumas ir veiksmingumas jaunesniems nei 18 metų vaikams nenustatytas.
Šiuo metu turimi duomenys pateikiami 5.1 skyriuje.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai (įskaitant buvusią vaistinio preparato sukeltą angioneurozinę edemą) arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Buvusi ortostatinė hipotenzija.
Sunkus kepenų nepakankamumas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Gydymo tamsulozino hidrochloridu, kaip ir kitais alfa‑1 adrenoreceptorių antagonistais, metu pavieniais atvejais gali sumažėti kraujospūdis, o tai retais atvejais gali sukelti sinkopę. Atsiradus pirmųjų ortostatinės hipotenzijos požymių (svaiguliui, silpnumui), pacientui būtina pasėdėti arba pagulėti tol, kol simptomai išnyks.
Prieš pradedant gydymą tamsulozino hidrochloridu, pacientą reikia ištirti, siekiant nustatyti, ar nėra kitokių būklių, kurios gali sukelti tokių pačių simptomų kaip ir gerybinė prostatos hiperplazija. Prieš gydymą ir reguliariai jo metu prostatą reikia ištirti pirštais per tiesiąją žarną, ir, jei reikia, pamatuoti prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį.
Pacientus, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra < 10 ml/min.), šiuo vaistiniu preparatu būtina gydyti labai atsargiai, kadangi klinikinių tokių pacientų tyrimų duomenų nėra.
Retais atvejais, pavartojus tamsulozino, pasitaikė angioneurozinė edema. Atsiradus angioneurozinei edemai, gydymą tamsulozinu reikia tuoj pat nutraukti, pacientą būtina stebėti, kol edemos simptomai išnyks ir daugiau gydymo tamsulozinu nebetęsti.
Kai kuriems pacientams, gydomiems ar anksčiau gydytiems tamsulozino hidrochloridu, kataraktos operacijos metu buvo stebėtas operacinis suglebusios rainelės sindromas (Intraoperative Floppy Iris Syndrome (IFIS), mažų vyzdžių sindromo variantas). IFIS gali didinti akių komplikacijų riziką operacijos metu ir po jos.
Nors laikoma, kad gydymą tamsulozino hidrochloridu naudinga nutraukti likus 1‑2 savaitėms iki kataraktos operacijos, vis dėlto gydymo nutraukimo nauda dar nėra nustatyta. Gauta pranešimų apie IFIS, pasireiškusį pacientams, kurie tamsulozino vartojimą nutraukė likus daug laiko iki kataraktos operacijos.
Gydymo tamsulozino hidrochloridu nerekomenduojama pradėti pacientams, kuriems yra suplanuota kataraktos operacija. Ruošiant ligonį operacijai, kataraktos operaciją atliksiantys chirurgai ir kiti akių ligų specialistai turi atsižvelgti į tai, ar ligonis, kuriam numatyta kataraktos operacija, yra ar buvo gydomas tamsulozinu, kad būtų paruoštos atitinkamos priemonės operacijos metu pasireiškusiam IFIS gydyti.
Tamsulozino hidrochlorido negalima vartoti kartu su stipraus poveikio CYP3A4 inhibitoriais pacientams, kurie yra silpnai CYP2D6 metabolizuojančių fenotipo.
Tamsulozino hidrochlorido kartu su stipraus ir vidutinio stiprumo poveikio CYP3A4 inhibitoriais reikia vartoti atsargiai (žr. 4.5 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.
Tamsulozino hidrochlorido vartojant kartu su atenololiu, enalapriliu ar teofilinu, sąveikų nepastebėta. Cimetidinas didina kartu vartojamo tamsulozino kiekį kraujo plazmoje, o furozemidas mažina, tačiau tamsulozino kiekis normos ribų neperžengia, todėl dozės keisti nereikia.
Tyrimų in vitro metu diazepamas, propranololis, trichlormetiazidas, chlormadinonas, amitriptilinas, diklofenakas, glibenklamidas, simvastatinas ir varfarinas laisvosios tamsulozino frakcijos žmogaus kraujo plazmoje nekeitė. Diazepamo, propranololio, trichlormetiazido ar chlormadinono laisvajai frakcijai tamsulozinas įtakos irgi nedarė.
Vis dėlto diklofenakas ir varfarinas gali greitinti tamsulozino eliminaciją.
Jei tamsulozino hidrochlorido vartojama kartu su stipraus poveikio CYP3A4 inhibitoriais, gali padidėti tamsulozino hidrochlorido ekspozicija. Tamsulozino hidrochlorido vartojant kartu su ketokonazolu (stipraus poveikio CYP3A4 inhibitoriumi), tamsulozino hidrochlorido Cmax ir AUC padidėjo atitinkamai 2,8 ir 2,2 karto.
Tamsulozino hidrochlorido negalima vartoti kartu su stipraus poveikio CYP3A4 inhibitoriais pacientams, kurie yra silpnai CYP2D6 metabolizuojančių fenotipo.
Tamsulozino hidrochlorido kartu su stipraus ir vidutinio stiprumo poveikio CYP3A4 inhibitoriais reikia vartoti atsargiai.
Tamsulozino hidrochlorido vartojant kartu su paroksetinu (stipraus poveikio CYP2D6 inhibitoriumi), tamsulozino Cmax ir AUC padidėjo atitinkamai 1,3 ir 1,6 karto, tačiau toks padidėjimas nėra laikomas kliniškai reikšmingu.
Tamsulozino vartojant kartu su kitais alfa-1 adrenoreceptorių antagonistais, gali pasireikšti hipotenzinis poveikis.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Tamsulozinas nėra skirtas vartoti moterims.
Trumpų ir ilgalaikių klinikinių tamsulozino tyrimų metu pastebėta ejakuliacijos sutrikimų. Po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje gauta pranešimų apie ejakuliacijos sutrikimus, retrogradinę ejakuliaciją ir ejakuliacijos nebuvimą.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Vis dėlto pacientai turi žinoti, kad gali pasireikšti svaigulys.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažnas (nuo >1/100 iki <1/10)
Nervų sistemos sutrikimai: svaigulys (1,3% pacientų).
Nedažnas (nuo >1/1 000 iki <1/100)
Nervų sistemos sutrikimai: galvos skausmas.
Širdies sutrikimai: palpitacija.
Kraujagyslių sutrikimai: ortostatinė hipotenzija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai: rinitas.
Virškinimo trakto sutrikimai: vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: išbėrimas, niežulys, dilgėlinė.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai: astenija.
Retas (nuo >1/10 000 iki <1 000)
Nervų sistemos sutrikimai: sinkopė.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: angioneurozinė edema.
Labai retas (< 1/10 000)
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: priapizmas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas.
Nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
Akių sutrikimai: neryškus matomas vaizdas, regos sutrikimas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai: epistaksė.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: daugiaformė eritema, eksfoliacinis dermatitas.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: ejakuliacijos sutrikimas, retrogradinė ejakuliacija ir ejakuliacijos nebuvimas.
Virškinimo trakto sutrikimai: burnos džiūvimas.
Atliekant vaistinio preparato stebėjimą po pateikimo į rinką, nustatyta su gydymu tamsulozinu susijusių mažo vyzdžio atsiradimo per kataraktos operaciją atvejų, žinomų kaip operacinis suglebusios rainelės sindromas (IFIS) (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje gauti duomenys: be aukščiau išvardytų nepageidaujamų reiškinių, gauta duomenų apie su tamsulozino hidrochlorido vartojimu susijusį prieširdžių virpėjimą, ritmo sutrikimą, tachikardiją ir dispnėją. Kadangi duomenys apie šiuos nepageidaujamus reiškinius po preparato pasirodymo rinkoje gauti kaip spontaniniai pranešimai iš viso pasaulio, tokių reiškinių dažnio bei priežastinio ryšio su tamsulozinu patikimai įvertinti neįmanoma.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Simptomai
Tamsulozino hidrochlorido perdozavimas gali sukelti sunkią hipotenziją. Sunki hipotenzija stebėta esant įvairaus sunkumo perdozavimui.
Gydymas
Jeigu perdozavus pasireiškia ūminė hipotenzija, būtina imtis širdies ir kraujagyslių funkciją palaikančių priemonių. Pacientą paguldžius, kraujospūdis ir širdies ritmas gali tapti tokie patys, kokie buvo prieš perdozavimą. Jeigu nesunormalėja, galima vartoti kraujo tūrį didinančių, prireikus ir kraujagysles sutraukiančių preparatų. Reikia stebėti inkstų funkciją ir pradėti gydyti įprastinėmis pagalbinėmis priemonėmis. Gydymas dialize tikriausiai yra neveiksmingas, kadangi daug tamsulozino prisijungia prie kraujo plazmos baltymų.
Galima taikyti absorbciją mažinančias priemones, pvz., sukelti vėmimą. Jeigu išgerta didelė dozė, galima išplauti skrandį, po to duoti gerti aktyvintosios anglies ir osmosinį slėgį didinančių vidurių laisvinamųjų preparatų, pvz., natrio sulfato.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - alfa-1 adrenoreceptorių antagonistai, ATC kodas - G04CA02.
Šis vaistinis preparatas skirtas tik prostatos ligoms gydyti.
Veikimo mechanizmas
Tamsulozinas pasirinktinai ir konkurenciniu būdu prisijungia prie posinapsinių a1A ir a1D tipo a1 adrenoreceptorių, todėl atpalaiduojami lygieji prostatos ir šlaplės raumenys, mažėja jų tonusas, gerėja šlapimo ištekėjimas.
Farmakodinaminis poveikis
Tamsulozinas didina didžiausią šlapimo srovę. Dėl lygiųjų prostatos ir šlaplės raumenų atsipalaidavimo mažėja obstrukcija, lengvėja šlapinimosi sutrikimo simptomai.
Be to, tamsulozinas lengvina šlapimo kaupimosi sutrikimo simptomus, kuriems atsirasti pastebimos įtakos turi ir šlapimo pūslės nestabilumas. Ilgalaikio gydymo metu medikamento poveikis šlapimo pūslės prisipildymui ir ištuštinimui išlieka. Dėl minėto poveikio gerokai nutolinama operacijos ar kateterizacijos būtinybė.
a1 adrenoreceptorių blokatoriai sumažina kraujo spaudimą, mažindami periferinį pasipriešinimą. Klinikinių tamsulozino tyrimų metu, normalų kraujo spaudimą turintiems pacientams kliniškai reikšmingo kraujo spaudimo sumažėjimo atvejų nebuvo.
Vaikų populiacija
Dvigubai aklu būdu atlikti atsitiktinių imčių placebu kontroliuojami dozės ribų nustatymo tyrimai su vaikais, sergančiais šlapimo pūslės neuropatija. Iš viso 161 vaikas (2-16 metų amžiaus) atsitiktiniu būdu buvo suskirstyti į grupes ir gydyti viena iš trijų tamsulozino dozių (maža [0,001‑0,002 mg/kg kūno svorio], vidutine [0,002‑0,004 mg/kg kūno svorio] ir didele [0,004‑0,008 mg/kg kūno svorio]) arba placebu. Pirminė vertinamoji baigtis buvo pacientams pasireiškęs atsakas, apibūdinamas srovės slėgio detrusoriaus srityje sumažėjimu (SSS) iki < 40 cm H2O, remiantis dviejų įvertinimų tą pačią parą rodmenimis. Antrinės vertinamosios baigtys buvo: realus ir procentinis pūslę ištuštinančio raumens spaudimo pokytis, palyginti su pradiniu, hidronefrozės ir šlapimtakio vandenės (hidroureterio) palengvėjimas arba būklės stabilizavimasis ir šlapimo kiekio gauto kateterizuojant pokytis arba šlapinimosi kartų skaičiaus pokytis, kateterizavimo metu užregistruotas kateterizavimo dienyne. Statistiškai reikšmingų pirminės ar antrinės vertinamosios baigties skirtumų placebo ir gydymo bet kurioje iš trijų tamsulozino dozių grupėse nebuvo. Atsako į dozę nebuvo nei vienoje dozės grupėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Virškinimo trakte tamsulozinas absorbuojamas, biologinis prieinamumas yra beveik visiškas. Tuoj pat po valgio išgerto preparato absorbcija būna mažesnė. Jeigu Fokusin po valgio kasdien geriama tokiu pačiu laiku, absorbciją galima suvienodinti.
Tamsulozino farmakokinetika yra tiesinė.
Išgėrus vieną dozę po valgio, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje (Cmax) atsiranda maždaug per 6 val. Cmax tuo metu, kai nusistovi pusiausvyrinė koncentracija, t. y. penktą vartojimo parą, būna dviem trečdaliais didesnė už koncentraciją, atsirandančią po vienos dozės pavartojimo. Nors šie duomenys gauti tiriant senyvus pacientus, tokių pačių rezultatų galima tikėtis ir jaunesniems. Atskirų žmonių kraujo plazmoje koncentracija, atsirandanti tiek po vienos, tiek po kartotinių dozių vartojimo, gerokai skiriasi.
Pasiskirstymas
Žmogaus organizme prie kraujo plazmos baltymų jungiasi 99% tamsulozino, pasiskirstymo tūris yra mažas (maždaug 0,2 l/kg).
Biotransformacija
Pirmo prasiskverbimo per kepenis metu jo metabolizuojama mažai. Kraujo plazmoje didžioji dozės dalis būna nepakitusio preparato pavidalu. Metabolizmas vyksta kepenyse.
Kad tamsulozinas indukuotų kepenų mikrosomų fermentus, tyrimų su žiurkėmis metu nepastebėta.
Ligoniams, sergantiems kepenų nepakankamumu, dozės keisti nereikia.
Nė vienas metabolitas nėra aktyvesnis ar toksiškesnis už tamsuloziną.
Eliminacija
Tamsulozinas ir jo metabolitai iš organizmo išsiskiria daugiausiai su šlapimu, apie 9% dozės išsiskiria nepakitusio preparato pavidalu.
Pacientų, po valgio išgėrusių vieną tamsulozino dozę, organizme pusinė eliminacija trunka maždaug 10 val., o tuo metu, kai nusistovi pusiausvyrinė koncentracija, - 13 val.
Jeigu inkstų funkcija sutrikusi, dozės mažinti nereikia.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tirtas tamsulozino vienkartinis ir kartotinių dozių toksinis poveikis pelėms, žiurkėms ir šunims. Toksinis poveikis dauginimosi funkcijai nustatinėtas tyrimais su žiurkėmis, kancerogeninis poveikis - su pelėmis ir žiurkėmis. Genotoksinis poveikis tirtas in vitro ir in vivo.
Tamsulozino toksinis didelių dozių poveikis priklauso nuo farmakologinio alfa adrenoreceptorių antagonistų aktyvumo.
Labai dideles dozes vartojusių šunų elektrokardiogramoje atsirado pokyčių, tačiau jie laikomi kliniškai nereikšmingais. Reikšmingo genotoksinio poveikio tamsulozinas nesukelia.
Šio preparato vartojusių žiurkių ir pelių pieno liaukose dažniau atsirasdavo proliferacinių pokyčių, tačiau manoma, kad gauti rezultatai kliniškai yra nereikšmingi, kadangi minėtus pokyčius, kurių priežastis tikriausiai netiesiogiai susijusi su hiperprolaktinemija, sukelia tik didelės dozės.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
30% kopolimero 1:1 dispersija
Mikrokristalinė celiuliozė
Dibutilo sebakatas
Polisorbatas 80
Hidratuotas koloidinis silicio dioksidas
Talkas
Natrio laurilsulfatas
Kapsulės apvalkalas
Azorubinas (E 122)
Patent mėlynasis V (E 131)
Želatina
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Permatomos PVC/ PVDC /Al lizdinės plokštelės.
Kartono dėžutėje yra 10, 20, 30, 50, 90 arba 100 kapsulių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Psichiatrinėjė ligoninėjė direktorius mato ligonį pakibusį ant lubų. Direktorius ir klausia gydytojo:
- Ką ten daro šis ligonis?
- Matote, jisai vaidina lemputę.
- Vis tiek, tegu jisai nusileidžzia žemyn - sako direktorius.
- Bet tada bus tamsu.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?