Ziprazidonas, 80mg, kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ziprazidonas
1. Kas yra Zypsilan ir kam vartojamas
Zypsilan kapsulės priklauso vaistų, vadinamų vaistiniais preparatais nuo psichozės, grupei.
Suaugę žmonės
Zypsilan kapsulės skirtos suaugusių žmonių šizofrenijos – psichikos sutrikimas, apibrėžiamas sekančiais simptomais: girdėti, matyti ir jausti neegzistuojančius dalykus, tikėti kuo nors, ko nėra iš tikrųjų, jausti keistus įtarimus, turėti sunkumų kuriant socialinius ryšius; nervingumas, depresija arba pyktis – gydymui.
Zypsilan kapsulės taip pat vartojamos 10‑17 metų vaikų ir paauglių, sergančių vidutinio sunkumo I tipo bipoliniu sutrikimu, pasireiškiančiu ūminiu manijos ar mišriu epizodu – psichikos sutrikimas, charakterizuojamas sekančiais sindromais: pakili nuotaika, perdėtas savęs įvertinimas, energijos antplūdis, sumažėjęs miego poreikis, koncentracijos stoka arba hiperaktyvumas ir pasikartojantis, su didelę riziką susijęs elgesys, – gydymui.
2. Kas žinotina prieš vartojant Zypsilan
Zypsilan vartoti negalima
- jeigu yra alergija ziprazidonui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje). Alerginės reakcijos požymiai yra bėrimas, niežulys, veido ir lūpų patinimas, apsunkintas kvėpavimas.
- jeigu sergate arba sirgote kokia nors širdies liga arba neseniai patyrėte širdies priepuolį.
- jeigu vartojate vaistų širdies ritmo sutrikimams gydyti, kurie gali veikti širdies ritmą. Taip pat žiūrėkite skyrelį ,,Kitų vaistų vartojimas“.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti šį vaistą:
- jeigu Jums arba kažkam iš Jūsų šeimos buvo susidaręs kraujo krešulys, kadangi vaistai, tokie kaip šis, yra susiję su krešulių formavimusi;
- jei turite kepenų sutrikimų;
- jeigu pasireiškia priepuolių (traukulių);
- jei esate senyvo amžiaus (daugiau nei 65 metų) ir sergate demencija arba turite insulto riziką;
- žemas pulso dažnis ramybės būsenoje ir/ arba žinote, kad gali būti sumažėjęs druskų kiekis, nes ilgai sunkiai viduriavote arba vėmėte arba vartojate diuretikus (vandens tabletes);
- jeigu pasireiškia galvos svaigimas, dažnas ar retas pulsas arba alpstate arba galvos svaigimas stojantis, kuris gali reikšti nenormalų širdies ritmą.
Prieš atliekant laboratorinius tyrimus (pvz., kraujo, šlapimo, kepenų funkcijos, širdies ritmo ir t.t.), pasakykite gydytojui, kad vartojate Zypsilan, nes jo vartojimas gali įtakoti tyrimų rezultatus.
Kiti vaistai ir Zypsilan
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Zypsilan VARTOTI DRAUDŽIAMA, jei vartojate vaistų skirtų širdies ritmo sutrikimams gydyti arba vaistų, kurie gali veikti širdies ritmą, pvz.:
- IA ir III klasės antiaritminius preparatus, arseno trioksidą, halofantriną, levometadilo acetatą, mezoridaziną, tioridaziną, pimozidą, sparfloksaciną, gatifloksaciną, moksifloksaciną, dolasetrono mesilatą, meflokviną, sertindolą ar cisapridą. Šie vaistiniai preparatai veikia širdies ritmą, prailgindami QT intervalą. Jei turite tolimesnių klausimų dėl šių vaistų vartojimo, kreipkitės į gydytoją.
Pasakykite gydytojui ar vaistininkui, jei vartojate arba neseniai vartojote vaistų, skirtų sekančių susirgimų gydymui:
- bakterinių infekcijų – taip vadinami antibiotikai, pvz., makrolidų grupės antibiotikai arba rifaminas;
- nuotaikos svyravimų (nuo depresinių būsenų iki euforijos), sujaudinimo, dirglumo; nuotaiką reguliuojantys vaistai, pvz., litis, karbamazepinas, valporatas;
- depresijos, įskaitant tam tikrus serotogeninius vaistus, pvz., tokius kaip fluoksetinas, paroksetinas, sertralinas, SSRI arba žolinių vaistų ar natūralių priemonių, kurių sudėtyje yra Paprastųjų jonažolių;
- Parkinsono ligos, pvz., levodopa, bromokriptinas, ropinirolis, pramipeksolis;
- arba jeigu vartojate arba neseniai vartojote sekančių vaistų: verapamilio, chinidino, itrakonazolo arba ritonaviro.
Taip pat žiūrėkite prieš tai pateiktą skyrelį „Zypsilan vartoti draudžiama“.
Zypsilan vartojimas su maistu ir gėrimais
Zypsilan būtina gerti valgant.
Gydymo Zypsilan metu alkoholio vartoti nerekomenduojama, nes tai gali padidinti nepageidaujamo poveikio atsiradimo riziką.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Dėl galimo žalingo poveikio vaisiui, Zypsilan nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus atvejus, kai gydytojas nurodo kitaip. Visuomet naudokite veiksmingą kontracepcijos metodą.
Jei Zypsilan vartojimo metu pastojote arba planuojate pastoti, nedelsiant pasakykite gydytojui.
Naujagimiams, kurių motinos paskutinio nėštumo trimestro laikotarpiu (paskutiniais trimis nėštumo mėnesiais) vartojo Zypsilan, gali atsirasti šių simptomų: drebulys, raumenų stingulys ir (arba) silpnumas, mieguistumas, baimingas susijaudinimas, kvėpavimo sutrikimas ir maitinimosi pasunkėjimas. Jeigu Jūsų kūdikiui atsiranda bet kuris iš šių simptomų, gali tekti kreiptis į gydytoją.
Žindymo laikoparpis
Jei vartojate Zypsilan, žindyti draudžiama, nes mažas kiekis gali prasiskverbti į žindyvės pieną. Jei planuojate žindyti, prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartodami Zypsilan galite jaustis mieguistas. Jei jaučiate šį simptomą, vairuoti ar valdyti mechanizmų negalima tol, kol jis išnyks.
Zypsilan sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Zypsilan
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kapsules reikia nuryti sveikas, jų negalima kramtyti. Kapsules reikia vartoti valgant. Labai svarbu nekramtyti kapsulių, nes tai gali paveikti vaisto absorbciją virškinimo trakte.
Zypsilan vartojamas du kartus per parą, vieną kapsulę ryte pusryčiaujant ir vieną vakarieniaujant. Šį vaistą reikia vartoti kasdien tuo pačiu laiku.
Suaugę žmonės
Įprasta dozė yra 40-80 mg du kartus per parą valgio metu.
Ilgalaikio gydymo metu gydytojas gali koreguoti dozę. Maksimalios160 mg paros dozės viršyti negalima.
Vartojimas vaikams ir paaugliams, sergantiems bipoline manija
Įprastinė pradinė dozė yra 20 mg, kartu su maistu, toliau Jūsų gydytojas paskirs Jums optimaliausią vartojamą dozę. Maksimalios 80 mg paros dozės, vaikams sveriantiems mažiau nei 45 kg, arba 160 mg vaikams, sveriantiems daugiau nei 45 kg, viršyti negalima.
Ziprazidono saugumas ir efektyvumas, gydant vaikų ir paauglių šizofreniją, nenustatytas.
Senyvi pacientai (vyresni nei 65 metų)
Jei esate senyvo amžiaus, gydytojas parinks Jums tinkamą dozę. Kartais, vyresniems nei 65 metų pacientams vartojamos skiriamos mažesnės, nei jaunesniems pacientams vartojamos dozės. Jums tinkamą dozę nustatys gydytojas.
Pacientai, sergantys kepenų sutrikimais
Jei turite kepenų sutrikimų, Jums gali prireikti mažesnės Zypsilan dozės. Jums tinkamą dozę nustatys gydytojas.
Ką daryti pavartojus per didelę Zypsilan dozę?
Jeigu išgėrėte didesnę nei įprastą vaisto dozę, kiek galima greičiau kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę. Su savimi pasiimkite Zypsilan tablečių dėžutę.
Perdozavus vaistinio preparato, gali pasireikšti mieguistumas, drebulys, traukuliai ar galvos ir kaklo nevalingi judesiai.
Pamiršus pavartoti Zypsilan
Labai svarbu šį vaistą vartoti reguliariai kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Jei pamiršote išgerti vaisto dozę, išgerkite ją iš karto prisiminę. Jeigu jau arti kitos dozės gėrimo laikas, pamirštos dozės negerkite, o kitą Zypsilan dozę vartokite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Zypsilan
Jūsų gydytojas pasakys Jums kiek laiko reikia vartoti Zypsilan. Zypsilan vartojimo nutraukti negalima tol, kol nenurodė gydytojas.
Labai svarbu tęsti vaistą vartoti net ir tuomet, kai pasijutote geriau. Jei gydymą nutrauksite per anksti, simptomai gali pasikartoti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Tačiau daugelis šalutinių poveikių yra laikini. Gali būti sunku atskirti šalutinį poveikį nuo Jūsų ligos simptomų.
NUTRAUKITE Zypsilan vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei pasireiškia bet kuris iš žemiau nurodytų sunkių šalutinių poveikių:
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškia 1 iki 10 iš 100 pacientų)
- Dažnas arba nereguliarus širdies plakimas, galvos svaigimas stojantis, kuris gali reikšti nenormalią širdies funkciją. Tai gali būti ortostatinės hipotenzijos simptomai.
- Nevalingi/ neįprasti judesiai, ypač veido arba liežuvio.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas iš turimų duomenų)
- Veido, lūpų, liežuvio arba gerklės patinimas, rijimo arba kvėpavimo sunkumai, dilgėlinė. Tai gali būti sunkios alerginės reakcijos, tokios kaip angioneurozinė edema, simptomai.
- Karščiavimas, padažnėjęs kvėpavimas, prakaitavimas, raumenų sąstingis, drebulys, rijimo sutrikimas ir sąmonės pritemimas. Tai gali būti piktybinio neurolepsinio sindromo simptomai.
- Sumišimas, susijaudinimas, aukšta temperatūra, prakaitavimas, raumenų koordinacijos stoka, raumenų trūkčiojimas. Tai gali būti būklės, taip vadinamo serotonino sindromo, požymis.
- Dažnas, nereguliarus širdies ritmas, alpimas, tai gali būti gyvybei pavojingos būklės, žinomos kaip Torsades de Pointes, simptomai.
Jums gali pasireikšti bet kuris iš žemiau išvardytų šalutinių poveikių. Šie galimi šalutiniai poveikiai dažniausiai yra lengvi arba vidutinio sunkumo ir gali praeiti savaime. Tačiau, jei šalutinis poveikis yra sunkus arba nepraeinantis, turite kreiptis į gydytoją.
Dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia dažniau kaip 1 iš 100 pacientų)
- nerimastingumas;
- judesių sutrikimai, įskaitant nevalingus judesius, raumenų sąstingį ir rigidiškumą, lėti judesiai, drebėjimas, bendras silpnumas ir nuovargis, svaigulys, mieguistumas, galvos skausmas;
- vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas, nevirškinimas, burnos džiūvimas, seilėtekio sustiprėjimas;
- miglotas matymas.
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 100 pacientų)
- apetito padidėjimas;
- apsunkintas judesių koordinavimas;
- susijaudinimo jutimas, nerimo jutimas, spaudimas gerklėje, nenormalūs sapnai;
- traukuliai, nerangumas, kalbos sutrikimas, nevalingi akių judesiai, dėmesio susilpnėjimas, tirpulys, dilgčiojimas ir dygsėjimas, seilėtekis, padidėjęs mieguistumas dieną, išsekimas;
- dažnas ar neritmiškas širdies plakimas, alpimo pojūtis stojantis, dusulys;
- jautrumas šviesai, zvimbimas ausyse;
- gerklės skausmas, rijimo pasunkėjimas, liežuvio patinimas, viduriavimas, dujų susikaupimas virškinimo trakte, diskomfortas virškinimo trakte;
- niežtintis odos išbėrimas, spuogai;
- raumenų mėšlungis, sąnarių sąstingis ar patinimas;
- troškulys, skausmas, eisenos sutrikimas;
Retas (šalutinis poveikis (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 1000 pacientų)
- skystos išskyros iš nosies;
- kalcio kiekio kraujyje sumažėjimas;
- panikos priepuolis, prislėgta nuotaika, sulėtėjęs mąstymas, emocijų stoka;
- nenormali galvos padėtis (kreivakaklystė), paralyžius, kojų nerimastingumas;
- dalinis arba visiškas vienos akies regėjimo praradimas, akių niežulys, akių sausumas, regėjimo sutrikimas;
- ausų skausmas;
- žagsėjimas;
- rūgščių atpylimas;
- tuštinimasis beformėmis išmatomis;
- plaukų slinkimas, veido patinimas, odos sudirginimas;
- nesugebėjimas išsižioti;
- šlapimo nelaikymas, šlapinimosi pasunkėjimas ir skausmas šlapinantis;
- erekcijos susilpnėjimas ar sustiprėjimas, orgazmo silpnėjimas, nenormali pieno gamyba;
- krūtų padidėjimas vyrams ir moterims;
- karščio pojūtis, karščiavimas;
- baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas arba padidėjimas (kraujo tyrimuose);
- nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys;
- padidėjęs kraujospūdis;
- nenormalūs kraujo ar širdies ritmo tyrimų rodmenys;
- pleiskanojantys raudoni iškelti lopai ant odos – psoriazė.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- sunki alerginė reakcija;
- senyviems demencija sergantiems žmonėms, vartojantiems antipsichozinius vaistus, padidėja mirčių skaičius palyginus su žmonių, nevartojančių šių preparatų, mirčių skaičiumi;
- kraujo krešuliai venose, ypač esantys kojose (pasireiškia kojų patinimu, skausmu ir paraudimu) kraujagyslėmis gali nukeliauti į plaučius, sukeldami skausmą krūtinėje ir pasunkėjusį kvėpavimą. Jeigu pasireiškė bet kuris iš paminėtų simptomų, nedelsiant kreipkitės į gydytoją;
- negalėjimas miegoti, šlapinimasis naktį į lovą;
- itin pakili nuotaika, keistos mintys ir hiperaktyvumas;
- sąmonės pritemimas;
- dilgėlinė, pasireiškianti kartu su sunkiu niežuliu;
- ilgai išliekanti nenormali ir skausminga erekcija;
- veido perkreipimas;
- vaisto vartojimo nutraukimo sindromas naujagimiams.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Zypsilan
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant pakuotės po „Tinka iki/ EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Zypsilan sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra ziprazidonas. Kiekvienoje Zypsilan kietojoje kapsulėje yra 80 mg ziprazidono (ziprazidono vandenilio sulfato pavidalu).
- Kapsulės turinio pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, pregelifikuotas kukurūzų krakmolas, povidonas K-25 ir magnio stearatas. Kapsulės apvalkalo pagalbinės medžiagos yra titano dioksidas (E 171), želatina, indigokarminas (E 132) ir geltonasis geležies oksidas (E 172).
Zypsilan išvaizda ir kiekis pakuotėje
Zypsilan 80 mg kietosios kapsulės
Kapsulės dangtelis yra pastelinės žalios spalvos, korpusas baltas. Kapsulėje yra rausvų ar rusvų miltelių.
Visų stiprumų kapsulės tiekiamos dėžutėse, kuriose yra 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90 ir 100 kietųjų kapsulių lizdinės plokštelės (lizdinėje plokštelėje yra 10 ar 14 kapsulių).
Tarptautinis pavadinimas | Ziprazidonas |
Vaisto stiprumas | 80mg |
Vaisto forma | kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1328 |
Registratorius | KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.10.29 |
Vaistas perregistruotas | 2013.08.01 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Zypsilan 80 mg kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Zypsilan 80 mg kietosios kapsulės
Kiekvienoje kietojoje kapsulėje yra 80 mg ziprazidono (ziprazidono vandenilio sulfato pavidalu).
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas:
| 80 mg |
Laktozė (mg/kapsulėje) | 229,73 |
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Kietoji kapsulė (kapsulė)
Zypsilan 80 mg kietosios kapsulės
Kapsulės dangtelis yra pastelinės žalios spalvos, korpusas baltas. Kapsulėje yra rausvų ar rusvų miltelių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Šizofrenijos gydymas suaugusiesiems.
Suaugusių žmonių bei 10‑17 metų vaikų ir paauglių vidutinio sunkumo bipolinio afektinio sutrikimo manijos ar mišraus epizodo gydymas (bipolinio afektinio sutrikimo epizodų profilaktika netirta, žr. 5.1 skyrių).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusieji
Pacientams, kuriems pasireiškia ūminė šizofrenija, arba manijos epizodas pacientams, kurie serga bipoliniu afektiniu sutrikimu, rekomenduojama vartoti 40 mg dozę du kartus per parą valgant. Atsižvelgiant į klinikinę paciento būklę, paros dozę galima didinti iki didžiausios 80 mg dozės du kartus per parą. Jeigu reikia, dozę padidinti iki didžiausios rekomenduojamos dozės galima greičiau nei per 3 paras.
Labai svarbu neviršyti didžiausios dozės, nes neįrodyta, kad saugu vartoti didesnes kaip 160 mg paros dozes ir ziprazidonas susijęs su nuo dozės priklausomu QT intervalo pailgėjimu (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Šizofrenija sergančių pacientų palaikomajam gydymui ziprazidono reikia vartoti mažiausiomis veiksmingomis dozėmis. Dažniausiai pakanka vartoti 20 mg dozę du kartus per parą.
Senyviems pacientams
Dozę mažinti reikia ne visiems 65 metų ar vyresniems pacientams, bet reikia numatyti tokią galimybę, jeigu būtina, atsižvelgiant į paciento būklę.
Pacientams, kurių inkstų funkcijos sutrikusi
Pacientams, kurie serga inkstų funkcijos sutrikimu, dozės keisti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurie serga kepenų funkcijos nepakankamumu, dozes reikia apgalvotai sumažinti (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Vaikų populiacija
Bipolinio sutrikimo manijos epizodas:
Bipolinio sutrikimo ūminio manijos epizodo atveju 1 parą 10‑17 metų vaikams ir paaugliams rekomenduojama suvartoti vieną 20 mg dozę kartu su maistu. Vėliau ziprazidono dozę reikia padalyti į dvi dalis ir vartoti per du kartus kartu su maistu, per 1‑2 savaites ją palaipsniui didinant iki numatytos 120‑160 mg paros dozės pacientams, kurie sveria ≥ 45 kg, arba iki numatytos 60‑80 mg paros dozės pacientams, kurie sveria < 45 kg. Po to, atsižvelgiant į individualią paciento klinikinę būklę, paros dozę reikia laipsniškai keisti 80‑160 mg ribose ligoniams, kurie sveria ³ 45 kg, arba 40‑80 mg ribose pacientams, kurie sveria < 45 kg. Klinikinių tyrimų metu buvo leidžiama taikyti asimetrinį dozavimą, t. y. ryte vartoti 20 mg ar 40 mg mažesnę dozę nei vakare (žr. 4.4, 5.1 ir 5.2 skyrius).
Labai svarbu neviršyti didžiausios pagal kūno svorį apskaičiuotos dozės, nes dozių, didesnių už maksimalią paros dozę (160 mg vaikams, kurie sveria ³ 45 kg, ir 80 mg vaikams, kurie sveria < 45 kg), saugumo savybės nepatvirtintos, o ziprazidono vartojimas yra susijęs su nuo dozės priklausomu QT intervalo pailgėjimu (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Ziprazidono saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams, sergantiems šizofrenija, nenustatytas (žr. 4.4 skyrių).
Vartojimo metodas
Ziprazidono reikia vartoti kartu su maistu.
4.3 Kontraindikacijos
- Žinomas padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- QT intervalo pailgėjimas.
- Įgimtas ilgo QT sindromas.
- Neseniai įvykęs ūminis miokardo infarktas.
- Dekompensuotas širdies nepakankamumas.
- Aritmijos, kurios gydomos I A ir III klasės antiaritminiais vaistiniais preparatais.
- Vartojimas kartu su vaistiniais preparatais, kurie ilgina QT intervalą, pavyzdžiui, I A ir III klasės antiaritminiais vaistiniais preparatais, arseno trioksidu, halofantrinu, levometadilacetatu, mezoridazinu, tioridazinu, pimozidu, sparfloksacinu, gatifloksacinu, moksifloksacinu, dolasetrono mesilatu, meflokvinu, sertindoliu arba cizapridu (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Norint išaiškinti pacientus, kurių nerekomenduojama gydyti ziprazidonu, reikia išsiaiškinti paciento, įskaitant jo šeimos, ligos istoriją ir pacientą ištirti (žr. 4.3 skyrių).
QT intervalas
Ziprazidonas sukelia nuo dozės priklausomą lengvą arba vidutinio sunkumo QT intervalo pailgėjimą (žr. 4.8 ir 5.1 skyrius). Ziprazidono negalima vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurie ilgina QT intervalą (žr. 4.3 ir 4.5 skyrius). Pacientams, kuriems pasireiškia reikšminga bradikardija, vaistinį preparatą vartoti reikia atsargiai. Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai (pvz., hipokalemija, hipomagnezemija) didina piktybinių aritmijų riziką, todėl šiuos sutrikimus reikia koreguoti prieš pradedant vartoti ziprazidoną. Jeigu bus gydomas pacientas, kuris serga stabilia širdies liga, prieš pradedant gydymą, reikia apgalvotai užrašyti EKG.
Jeigu atsiranda širdies sutrikimo simptomų (pvz., palpitacija, galvos sukimasis, apalpimas, traukuliai), reikia numatyti, kad jie gali rodyti piktybinę širdies aritmiją, todėl būtina įvertinti širdies veiklą ir užrašyti EKG. Jeigu QTc intervalas yra > 500 ms, gydymą rekomenduojama nutraukti (žr. 4.3 skyrių).
Po vaistinio preparato patekimo į rinką gauta retų pranešimų, kad vartojant ziprazidoną pacientams, kurie turėjo įvairių rizikos veiksnių, pasireiškė torsade de pointes.
Vaikų populiacija
Ziprazidono saugumas ir veiksmingumas gydant vaikų ir paauglių šizofreniją netirtas.
Piktybinis neurolepsinis sindromas (PNS)
PNS yra retas sutrikimas, kuris gali būti mirtinas. Toks sutrikimas pasireiškė, vartojant vaistinių preparatų nuo psichozės, įskaitant ziprazidoną. Pasireiškus PNS, reikia nedelsiant nutraukti visų vaistinių preparatų nuo psichozės vartojimą.
Vėlyvoji diskinezija
Ilgai vartojamas ziprazidonas, kaip ir kiti vaistiniai preparatai nuo psichozės, gali sukelti vėlyvąją diskineziją bei kitokių vėlyvųjų ekstrapiramidinių sindromų. Pacientams, kurie serga bipoliniu afektiniu sutrikimu, tokių simptomų rizika yra didesnė. Ilgėjant gydymo trukmei ir senstant, tokių sutrikimų atsiranda dažniau. Jeigu atsiranda vėlyvosios diskinezijos požymių ir simptomų, reikia mažinti dozę arba apgalvotai nutraukti ziprazidono vartojimą.
Traukuliai
Pacientus, kuriems anksčiau pasireiškė traukulių, rekomenduojama gydyti atsargiai.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientų, kurie serga sunkiu kepenų nepakankamumu, gydymo patirties nepakanka, dėl to šios grupės pacientams vaistinį preparatą reikia vartoti atsargiai (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės
Kapsulės sudėtyje yra laktozės (žr. 6.1 skyrių), dėl to šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatyti reti paveldimi sutrikimai– galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
Cerebrovaskulinio priepuolio rizikos padidėjimas pacientų, kurie serga demencija, grupėje
Klinikinių atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamųjų tyrimų duomenimis, vartojant kai kurių atipinių antipsichozinių preparatų, demencija sergančių pacientų grupėje maždaug 3 kartus padidėjo cerebrovaskulinio priepuolio rizika. Tokio rizikos padidėjimo mechanizmas nežinomas. Kad rizika padidėja ir vartojant kitokių antipsichozinių preparatų arba kitų grupių pacientams, paneigti negalima. Ziprazidoną vartoti reikia atsargiai pacientams, kurie turi insulto rizikos veiksnių.
Senyvų pacientų, sergančių su demencija susijusia psichoze, mirtingumo padidėjimas
Dviejų didelių stebėjimo tyrimų duomenys parodė, kad suaugusių demencija sergančių žmonių, vartojančių antipsichozinius vaistinius preparatus, mirtingumo rizika nežymiai padidėja, palyginus su antipsichozinių vaistų nevartojančių žmonių mirtingumo rizika. Tačiau duomenų, tikslai įvertinančių rizikos dydį ir jos priežastį, nepakanka. Ziprazidonas nėra licencijuotas su demencija susijusių elgesio sutrikimų gydymui.
Venų tromboembolija
Vartojusiems antipsichozinius vaistus buvo pastebėti venų tromboembolijos (VTE) atvejai. Kadangi antipsichoziniais vaistiniais preparatais gydomi pacientai dažnai turi įgytų VTE rizikos veiksnių, todėl reikia nustatyti visus galimus rizikos veiksnius prieš pradedant gydymą ir gydymo Zypsilan metu bei imtis profilaktikos priemonių.
Priapizmas
Buvo pranešta apie priapizmo atvejus vartojant antipsichozinius vaistinius preparatus, įskaitant ziprazidoną. Atrodo, kad ši nepageidaujama reakcija, kaip ir vartojat kitus psichotropinius vaistinius preparatus, nepriklauso nuo dozės ir nesusijusi su gydymo trukme.
Hiperprolaktinemija
Ziprazidonas, kaip ir kiti vaistiniai preparatai, kurie yra dopamino D2 receptorių antagonistai, gali didinti prolaktino koncentracijas. Vartojant prolaktino koncentracijas didinančias medžiagas, buvo pranešta apie tokius sutrikimus, kaip galaktorėja, amenorėja, ginekomastija ir impotencija. Ilgalaikė hiperprolaktinemija, susijusi su hipogonadizmu, gali sukelti kaulų tankio sumažėjimą.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakokinetinės ir farmakodinaminės ziprazidono sąveikos su kitais vaistiniais preparatais, kurie ilgina QT intervalą, tyrimų neatlikta. Ziprazidono ir tokių vaistinių preparatų adityvaus poveikio paneigti negalima, dėl to ziprazidono negalima vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurie ilgina QT intervalą, pavyzdžiui, Ia ir III klasės antiaritminiais preparatais, arseno trioksidu, halofantrinu, levometadilacetatu, mezoridazinu, tioridazinu, pimozidu, sparfloksacinu, gatifloksacinu, moksifloksacinu, dolasetrono mesilatu, meflokvinu, sertindoliu ar cizapridu (žr. 4.3 skyrių).
Vaikų populiacija
Ziprazidono sąveikos su kitais vaistiniais preparatais tyrimų vaikams neatlikta.
CNS veikiantys vaistiniai preparatai / alkoholis
Atsižvelgiant į pagrindinį ziprazidono poveikį CNS, ziprazidoną vartoti kartu su kitomis centrinio poveikio veikliosiomis medžiagomis ir alkoholiu reikia atsargiai.
Ziprazidono poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Tyrimų in vivo su dekstrometorfanu duomenys reikšmingo CYP2D6 slopinimo, kai koncentracija plazmoje buvo 50 % mažesnė už tą, kuri atsiranda vartojant 40 mg dozę du kartus per parą, neparodė. Tyrimų in vitro duomenimis, ziprazidonas gali būti vidutinio stiprumo CYP2D6 ir CYP3A4 fermentų inhibitorius. Vis dėlto mažai tikėtina, kad jis kliniškai reikšmingai veiktų šių citochromo P450 izoformų metabolizuojamų vaistinių preparatų farmakokinetiką.
Geriamieji kontraceptikai. Ziprazidonas kliniškai reikšmingų kontraceptiko sudėtyje esančio estrogeno (etinilestradiolio, CYP3A4 substrato) ar progesterono farmakokinetikos pokyčių nesukelia.
Litis. Ziprazidonas kartu vartojamo ličio farmakokinetikos neveikė.
Ziprazidonas ir litis susiję su širdies laidumo pokyčiais, taigi šių vaistinių preparatų vartojimas kartu gali kelti farmakodinaminės sąveikos, įskaitant aritmijų, riziką, vis dėlto kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų duomenimis, ziprazidoną vartojant kartu su ličiu, palyginti su vieno zaprazidono vartojimu, klinikinės rizikos padidėjimo nepastebėta.
Duomenys apie vartojimą kartu su nuotaikos stabilizatoriumi karbamazepinu, riboti.
Ziprazidono farmakokinetinės sąveikos su valproatu nesitikima, nes yra skirtingi šių vaistinių preparatų metabolizmo būdai. Tyrimų su pacientais duomenimis, ziprazidoną vartojant kartu su valproatu, vidutinės pastarojo koncentracijos buvo terapinio poveikio ribose, lyginant su valproato, vartojamo kartu su placebo, koncentracijomis.
Kitų vaistinių preparatų poveikiai ziprazidonui
CYP3A4 inhibitorius ketokonazolas (400 mg per parą) padidina ziprazidono koncentraciją serume iki <40%. Esant numatytam ziprazidono Tmax, S-metildihidroziprazidono koncentracija serume buvo padidėjusi 55%, ziprazidono sulfoksido 8%. Papildomo QTc pailgėjimo nenustatyta. Farmakokinetikos pokyčiai dėl stipraus CYP3A4 inhibitoriaus vartojimo kartu greičiausiai bus nereikšmingi. Dėl to dozės keisti nereikia. In vitro duomenys rodo, kad ziprazidonas yra P-glikoproteino (p-gp) substratas. In vivo aktualumas nenustatytas, tačiau ziprazidono vartojant kartu su žinomais p-gp inhibitoriais, tokais kaip verapamilis, makrolidų grupės antibiotikai, chinidinas, itrakonazolas ir ritonaviras, gali sukelti ziprazidono koncentracijos padidėjimą plazmoje. Ziprazidono vartojant kartu su p-gp induktoriais, pvz., rifampinu ir paprastosios jonažolės preparatais, gali sumažėti ziprazidono koncentracija. Į tai reikia atsižvelgti, jeigu svarstytinas minėtų preparatų vartojimas.
21 dieną vartojant 200 mg karbamazepino dozę du kartus per parą, ziprazidono ekspozicija sumažėja maždaug 35 %.
Antacidai – kartotinės antacidinio preparato, kurio sudėtyje yra aliuminio ir magnio, arba cimetidino dozės kliniškai reikšmingos įtakos valgant vartojamo ziprazidono farmakokinetikai nedarė.
Serotonerginiai vaistiniai preparatai
Yra pavienių pranešimų apie trumpalaikį serotonino sindromą, susijusį su ziprazidono vartojimu kartu su kitais serotonerginiais vaistiniais preparatais, pavyzdžiui SSRI (žr. 4.8 skyrių). Serotonino sindromas gali pasireikšti tokiais simptomais: sumišimu, ažitacija, karščiavimu, prakaitavimu, ataksija, hiperrefleksija, mioklonija ir viduriavimu.
Prisijungimas prie baltymų
Ziprazidonas ekstensyviai jungiasi prie plazmos baltymų. Varfarinas ar propranololis (du vaistiniai preparatai, kurių didelė dalis prisijungia prie baltymų) neveikė ziprazidono prisijungimo prie plazmos baltymų in vitro, ziprazidonas neveikė šių vaistinių preparatų prisijungimo žmogaus plazmoje. Taigi, vaistinių preparatų ir ziprazidono sąveikos dėl išstūmimo iš jungties su baltymais tikimybė yra maža.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Toksinio poveikio reprodukcijai tyrimai vartojant dozes, kurios sukėlė toksinį poveikį ir (ar) sedaciją motinai, nepalankaus poveikio reprodukcijai neparodė. Teratogeninio poveikio nenustatyta (žr. 5.3 skyrių).
Vartojimas nėštumo metu
Tyrimų su nėščiosiomis neatlikta. Vartojant ziprazidoną, vaisingos moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą. Žmonių gydymo patirtis ribota, dėl to ziprazidono nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus, kai nauda motinai persveria galimą riziką vaisiui.
Antipsichoziniams vaistiniams preparatams būdingas poveikis
Naujagimiams, kurių motinos trečiojo nėštumo trimestro laikotarpiu vartojo vaistinių preparatų nuo psichozės (įskaitant ziprazidono), gali atsirasti nepageidaujamų reakcijų, įskaitant ekstrapiramidinius ir (arba) nutraukimo simptomus, kurių sunkumas ir trukmė po gimimo gali būti įvairi. Gauta pranešimų apie ažitaciją, hipertoniją, hipotoniją, tremorą, somnolenciją, kvėpavimo ar maitinimosi sutrikimą. Vadinasi, naujagimio būklę būtina atidžiai stebėti. Zypsilan vartoti nėštumo metu negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Nėštumo metu gydymo ziprazidonu staiga nutraukti negalima.
Žindymas
Ar ziprazidono prasiskverbia į motinos pieną, nežinoma. Vartojant ziprazidoną, žindyti negalima. Jeigu gydymas būtinas, kūdikio žindyti negalima.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Ziprazidonas gali sukelti mieguistumą bei veikti gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Pacientus, kurie gali vairuoti ar valdyti mechanizmus, reikia tinkamai perspėti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Klinikinių tyrimų metu (žr. 5.1 skyrių) ziprazidoną vartojo apie 6500 suaugusių žmonių. Dažniausios nepageidaujamos reakcijos, kurios pasireiškė šizofrenijos klinikinių tyrimų metu, buvo sedacija ir akatizija. Bipolinio afektinio sutrikimo manijos fazės klinikinių tyrimų metu pacientams dažniausiai pasireiškė sedacija, akatizija, ekstrapiramidiniai sutrikimai ir galvos svaigimas.
Toliau pateikiamoje lentelėje išvardyti nepageidaujami reiškiniai, nustatyti remiantis jungtiniais trumpalaikių (4‑6 savaičių) pastovios dozės šizofrenijos ir trumpalaikių (3 savaičių) kintamos dozės bipolinio afektinio sutrikimo manijos fazės gydymo tyrimų duomenimis. Jie greičiausiai buvo arba galėjo būti susiję su gydymu ziprazidonu ir pasireiškė dažniau nei vartojant placebą. Papildomos reakcijos, kurios pasireiškė po vaistinio preparato patekimo į rinką, priskirtos reakcijoms, kurių dažnis nežinomas, pateikiamos žemiau esančiame sąraše.
Visų nepageidaujamų reakcijų atvejai suklasifikuoti pagal organų sistemų klases ir dažnumą (labai dažnas (≥1/10), dažnas (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažnas (≥1/1 000 iki <1/100), retas (≥1/10 000 iki <1/1 000)) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Toliau išvardytos nepageidaujamos reakcijos gali būti susijusios su liga ir (arba) kartu vartojamais vaistiniais preparatais.
Organų sistemos klasė Dažnumas | Nepageidaujamas poveikis |
Infekcijos ir infestacijos | |
Reti | Rinitas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | |
Nedažni | Apetito padidėjimas |
Reti | |
Psichikos sutrikimai | |
Dažni | Nerimastingumas |
Nedažni | Ažitacija, nerimas, gerklės veržimas, košmariški sapnai |
Reti | Panikos priepuolis, depresijos simptomai, bradifrenija, vangumas, orgazmo nebuvimas |
Dažnis nežinomas | Nemiga, manija/ hipomanija |
Nervų sistemos sutrikimai | |
Dažni | Distonija, akatizija, ekstrapiramidinis sutrikimas, parkinsonizmas (įskaitant krumpliaračio tipo rigidiškumą, bradikineziją, hipokineziją), tremoras, svaigulys, slopinimas, somnolencija, galvos skausmas |
Nedažni | Generalizuoti toniniai kloniniai traukuliai, vėlyvoji diskinezija, diskinezija, seilėtekis, ataksija, dizartrija, okulogirinė krizė, dėmesio sutrikimas, hipersomnija, hipoestezija, parestezija, letargija |
Reti | Kreivakaklystė, parezė, akinezija, hipertonija, neramių kojų sindromas |
Dažnis nežinomas | Piktybinis neurolepsinis sindromas, serotonino sindromas (žr. 4.5 skyrių), veido pakreipimas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | |
Reti | Limfopenija, eozinofilų kiekio padidėjimas |
Širdies sutrikimai | |
Nedažni | Palpitacijos, tachikardija |
Reti | Koreguoto QT intervalo pailgėjimas elektrokardiogramoje |
Dažnis nežinomas | Paroksizminė polimorfinė skilvelių tachikardiją (žr. 4.4 skyrių) |
Akių sutrikimai | |
Dažni | Miglotas matymas |
Nedažni | Fotofobija |
Reti | Ambliopija, regėjimo sutrikimas, akių niežulys, akių sausumas |
Ausų ir labirintų sutrikimai | |
Dažni | Galvos sukimasis, spengimas ausyse |
Reti | Ausų skausmas |
Kraujagyslių sutrikimai | |
Nedažni | Hipertenzinė krizė, hipertenzija, ortostatinė hipotenzija, hipotenzija |
Reti | Sistolinė hipertenzija, diastolinė hipertenzija, kraujospūdžio labilumas |
Dažnis nežinomas | Sinkopė, venų tromboembolija |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | |
Nedažni | Dispnėja, gerklės skausmas |
Reti | Žagsėjimas |
Virškinimo trakto sutrikimai | |
Dažni | Pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, dispepsija, burnos džiūvimas, pernelyg stipri seilių sekrecija |
Nedažni | Viduriavimas, disfalgija, gastritas, virškinimo trakto diskomfortas, liežuvio patinimas, liežuvio skausmingumas, dujų kaupimas virškinimo trakte. |
Reti | Gastroezofaginis refliuksas, tuštinimasis beformėmis išmatomis |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |
Nedažni | Dilgėlinė, bėrimas, makulopapulinis bėrimas, spuogai |
Reti | Žvynelinė, alerginis dermatitas, alopecija, veido patinimas, eritrema, papulinis bėrimas, odos dirginimas |
Dažnis nežinomas | Padidėjęs jautrumas, angioneurozinė edema |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | |
Dažni | Skeleto raumenų rigidiškumas |
Nedažni | Skeleto raumenų diskomfortas, raumenų mėšlungis, galūnių skausmas, sąnarių sąstingis |
Reti | Mėšlungiškas žandikaulio sukandimas |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | |
Reti | Šlapimo nelaikymas, dizurija |
Dažnis nežinomas | Enurezė |
Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu | |
Dažnis nežinomas | Vaistinio preparato nutraukimo sindromas naujagimiams (žr. 4.6 skyrių) |
Imuninės sistemos sutrikimai | |
Dažnis nežinomas | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | |
Nedažni | Kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas |
Reti | Nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |
Dažni | Astenija, nuovargis |
Nedažni | Krūtinės diskomfortas, nenormali eisena, skausmas, troškulys |
Reti | Karščiavimas, karščio jutimas |
Tyrimai | |
Reti | Laktato dehidrogenazės kiekio padidėjimas kraujyje |
Trumpalaikių ir ilgalaikių šizofrenijos ir bipolinio afektinio sutrikimo manijos fazės gydymo ziprazidonu klinikinių tyrimų duomenimis, toniniai kloniniai traukuliai ir hipotenzija pasireiškė nedažnai, rečiau kaip 1 % ziprazidoną vartojusių pacientų.
Ziprazidonas sukelia nuo dozės priklausomą nedidelį ar vidutinišką QT intervalo pailgėjimą (žr. 5.1 skyrių). Šizofrenijos klinikinių tyrimų duomenimis, 30‑60 ms ilgesnis QT intervalas užrašytas 12,3 % (976 iš 7941) ziprazidoną ir 7,5 % (73 iš 975) placebą vartojusių pacientų elektrokardiogramose. Ilgesnis kaip 60 ms QT intervalo pailgėjimas užrašytas 1,6 % (128 iš 7941) ziprazidoną ir 1,2 % (12 iš 975) placebą vartojusių pacientų. Ilgesnis kaip 500 ms QTc intervalas užrašytas 3 iš 3266 (0,1 %) ziprazidoną ir vienam iš 538 (0,2 %) placebą vartojusių pacientų. Panašūs duomenys gauti ir bipolinio afektinio sutrikimo manijos fazės klinikinių tyrimų metu.
Ilgalaikių šizofrenijos palaikomojo gydymo tyrimų duomenimis, ziprazidoną vartojusiems pacientams kartais padidėjo prolaktino koncentracija, tačiau daugeliui jų ji normalizavosi nenutraukus gydymo. Be to, klinikiniai sutrikimo simptomai (pvz., ginekomastija, krūtų padidėjimas) pasireiškė retai.
Vaikai ir paaugliai, kuriems pasireiškia bipolinio sutrikimo manijos fazė
Klinikinių tyrimų (žr. 5.1 skyrių) metu geriamojo ziprazidono vartojo 267 vaikai ir paaugliai, sergantys bipoliniu sutrikimu. Placebu kontroliuojamųjų tyrimu metu dažniausiai pasireiškusios nepageidaujamos reakcijos (pasireiškimo dažnis >10%) buvo raminamasis poveikis, somnolencija, galvos skausmas, nuovargis ir pykinimas. Nepageidaujamų reakcijų dažnis, pobūdis ir sunkumas šiems tiriamiesiems dažniausiai buvo panašus į ziprazidonu gydytiems bipoliniu sutrikimu sirgusiems suaugusiems žmonėms pasireiškusį poveikį.
Vaikų ir paauglių bipolinio sutrikimo klinikinių tyrimų metu ziprazidonas buvo susijęs su panašiu lengvu ar vidutinio sunkumo nuo dozės priklausomu QT intervalo pailgėjimu, kaip ir suagusiųjų grupėje. Apie toninius kloninius priepuolius ar hipotenzijos atvejus placebu kontroliuojamųjų vaikų ir paauglių bipolinio sutrikimo klinikinių tyrimų metu nepranešta.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Ziprazidono perdozavimo patirtis ribota. Didžiausia nustatyta išgerta ziprazidono dozė yra 12 800 mg. Šiuo atveju pasireiškė ekstrapiramidinių simptomų ir QTc intervalo pailgėjimas 446 ms (be širdies pažaidos). Perdozavus vaistinio preparato, dažniausiai pasireiškę simptomai buvo ekstrapiramidiniai simptomai, somnolencija, drebulys ir nerimas.
Perdozavus vaistinio preparato, gali pasireikšti nejautra, traukuliai ar galvos ir kaklo distoninės reakcijos, dėl to sužadinus vėmimą, būna didesnė aspiracijos rizika. Reikia nedelsiant pradėti stebėti širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, nuolat rašyti elektrokardiogramą, kad būtų galima diagnozuoti galimą aritmiją. Specifinio priešnuodžio ziprazidonui nėra.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antipsichoziniai preparatai, indolo dariniai, ATC kodas – N05AE04
Veikimo mechanizmas
Ziprazidonui būdingas didelis afinitetas 2 tipo dopamino (D2) receptoriams ir dar didesnis afinitetas serotonino 2A tipo (5HT2A) receptoriams. Pozitronų emisijos tomografijos (PET) būdu nustatyta, kad praėjus 12 valandų po vienkartinės 40 mg dozės išgėrimo, buvo blokuota daugiau kaip 80 % serotonino 2A tipo ir daugiau kaip 50 % D2 receptorių. Be to, ziprazidonas sąveikauja su serotonino 5HT2C, 5HT1D ir 5HT1A receptoriais, jo afinitetas šiems receptoriams yra toks pat arba didesnis nei D2 receptoriams. Ziprazidonui būdingas vidutinis jo afinitetas neurono serotonino ir norepinefrino pernešėjams. Ziprazidonui būdingas vidutinis afinitetas histamino H1 ir alfa1 receptoriams, o afinitetas muskarino M1 receptoriams menkas.
Nustatyta, kad ziprazidonas yra ir serotonino 2A tipo (5HT2A) ir dopamino 2 tipo (D2) receptorių antagonistas. Manoma, kad antipsichozinis poveikis iš dalies priklauso nuo tokio dvejopo antagonizmo. Be to, ziprazidonas yra stiprus 5HT2C ir 5HT1D receptorių antagonistas ir stiprus 5HT1A receptorių agonistas bei slopina norepinefrino bei serotonino reabsorbciją į neuroną.
Klinikinis efektyvumas ir saugumas
52 savaičių tyrimo duomenimis, ziprazidonas veiksmingai saugo nuo šizofrenijos paūmėjimo pacientus, kuriems pasireiškė pirminis atsakas į gydymą (kaip dozė susijusi su atsaku, ziprazidono grupėse tiksliai nenustatyta). Šio tyrimo, kuriame dalyvavo pacientai, kurie patyrė ir pozityvių, ir negatyvių simptomų, duomenimis, ziprazidonas vienodai veiksmingai veikė ir pozityvius, ir negatyvius simptomus.
Kūno svorio padidėjimo atvejai, kurie trumpalaikių (4‑6 savaičių) šizofrenijos tyrimų metu buvo registruoti kaip nepageidaujamas reiškinys, ziprazidono ir placebo grupėse buvo vienodai reti (abu po 0,4 %). Per vienerių metų placebu kontroliuojamą tyrimą ziprazidoną vartoję pacientai neteko vidutiniškai 1‑3 kg svorio, palyginti su 3 kg vidutiniu svorio sumažėjimu placebo grupėje.
Dvigubai aklu būdu atliktų palyginamųjų šizofrenijos tyrimų metu buvo matuojami medžiagų apykaitos rodmenys, pavyzdžiui, kūno svoris, insulino koncentracija nevalgius, bendrojo cholesterolio bei trigliceridų koncentracija, atsparumo insulinui (AI) indeksas. Pacientams, vartojantiems ziprazidoną, reikšmingų metabolizmo rodmenų pokyčių nenustatyta.
Didelio poregistracinio saugumo tyrimo duomenys
Siekiant įvertinti, ar ziprazidono poveikis QTc intervalui yra susijęs su padidėjusiu pacientų, sergančių šizofrenija, su savižudybėmis nesusijusiu mirtingumu, atliktas poregistracinis atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas, kurio metu 1 metus stebėti 18 239 pacientai. Tyrimas vyko įprastinėmis klinikinės praktikos sąlygomis. Jo metu nustatyta, kad su savižudybėmis nesusijusių mirčių (pagrindinės vertinamosios baigties) skaičiaus skirtumo tarp ziprazidono ir olanzapino vartojusių pacientų grupių nėra. Be to, tyrimo metu nenustatyta skirtumo analizuojant antrines vertinamąsias baigtis, t. y. mirtingumą, susijusį su bet kokia priežastimi, savižudybėmis ar staigia mirtimi, tačiau skaitine išraiška ziprazidono vartojusių pacientų mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių sutrikimų buvo nereikšmingai didesnis. Be to, ziprazidono vartoję pacientai statistiškai reikšmingai dažniau dėl bet kokios priežasties buvo gydomi ligoninėje (labiausiai tai buvo susiję su psichikos sutrikimų gydymo ligoninėje dažnio skirtumu).
Bipolinio afektinio sutrikimo manijos fazė
Ziprazidono veiksmingumas suaugusių manijai gydyti buvo nustatytas dviejų 3 savaites trukusių dvigubai aklu būdu atliktų klinikinių placebu kontroliuojamųjų tyrimų, kurių metu ziprazidonas buvo palygintas su placebu, ir vieno 12 savaičių trukusio dvigubai aklu būdu atlikto klinikinio tyrimo, kurio metu ziprazidonas buvo palygintas su haloperidoliu ir placebu, metu. Šiuose tyrimuose dalyvavo maždaug 850 pacientų, kurie atitiko I tipo bipolinio sutrikimo, pasireiškiančio ūminiu manijos ar mišriu epizodu su psichozės požymiais ar be jų, DSM-IV kriterijus. Prieš pradedant šiuos tyrimus psichozės simptomai įvertinti atitinkamai 49,7 %, 34,7 % arba 34,9 %. Veiksmingumas buvo įvertintas, naudojant manijos vertinimo skalę (MVS). Šių tyrimų metu balas pagal bendrojo klinikinių simptomų sunkumo įvertinimo skalę (angl., Clinical Global Impression-Severity [CGI-S] scale) buvo arba pirminis, arba svarbiausias antrinis kintamasis. Vartojant ziprazidoną (po 40‑80 mg du kartus per parą, vidutinė paros dozė 120 mg per parą), paskutinio vizito (3 savaitę) metu, abiejų MVS ir CGI-S balų pagerėjimas buvo statistiškai reikšmingai didesnis, palyginti su placebu. 12 savaičių trukusių tyrimų duomenimis, vartojant haloperidolį (vidutinę 16 mg paros dozę), pasireiškė žymiai didesnis MVS balo sumažėjimas, palyginti su ziprazidono (vidutinė 121 mg paros dozė). Ziprazidono veiksmingumas buvo panašus į haloperidolio pagal pacientų, kuriems atsakas į gydymą buvo palaikomas nuo 3 iki 12 gydymo savaitės, dalį.
Vaikų populiacija
Gydymo ziprazidonu veiksmingumas 10‑17 metų vaikams ir paaugliams, sergantiems bipoliniu I tipo sutrikimu, vertintas vieno keturias savaites trukusio placebu kontroliuoto tyrimo (n=237) metu. Jame dalyvavo ligoninėje ir ambulatoriškai gydomi pacientai, kuriems pagal DSM-IV kriterijus buvo diagnozuotas bipolinio I tipo sutrikimo manijos ar mišrus epizodas su psichozės reiškiniais arba be jų ir kurių įvertinimas pagal Y-MRS skalę prieš pradedant gydymą buvo ≥ 17 balų. Šio dvigubai koduoto placebu kontroliuoto tyrimo metu buvo palygintas gydymas kintamomis geriamojo ziprazidono dozėmis (80‑160 mg paros dozėmis, padalytomis į dvi dalis ir suvartojamomis per du kartus (po 40‑80 mg du kartus per parą) pacientams, kurių kūno svoris ³ 45 kg, ir 40‑80 mg paros dozėmis (po 20‑40 mg du kartus per parą) pacientams, kurių kūno svoris < 45 kg) ir placebo poveikis. Pirmą parą buvo skirta viena 20 mg ziprazidono dozė, toliau dozė buvo per 1‑2 savaites palaipsniui didinta iki numatytos per du kartus suvartojamos 120‑160 mg paros dozės pacientams, kurių kūno svoris ³ 45 kg, arba 60‑80 mg paros dozės pacientams, kurių kūno svoris < 45 kg. Buvo taikomas asimetrinis dozavimas, t. y. ryte vartota 20 mg ar 40 mg mažesnė dozė nei vakare. Išanalizavus bendro įvertinimo pagal Y-MRS skalę pokytį, palyginti su pradiniu rodmeniu, nustatyta, kad ziprazidonas buvo pranašesnis už placebą. Šio klinikinio tyrimo metu pacientų, kurių kūno svoris buvo ³ 45 kg ar < 45 kg, vartota vidutinė paros dozė buvo atitinkamai 119 mg ar 69 mg.
Buvo įvertintas ziprazidono saugumas 267 vaikams ir paaugliams (10‑17 metų), dalyvavusiems bipolinio sutrikimo manijos epizodo gydymo kartotinėmis dozėmis tyrime. Geriamojo ziprazidono ne trumpiau kaip 180 dienų vartojo iš viso 82 vaikai ir paaugliai, kuriems buvo diagnozuotas bipolinis I tipo sutrikimas.
4 savaites trukusio 10‑17 metų vaikų, kuriems diagnozuotas bipolinio sutrikimo manijos epizodas, tyrimo duomenimis, ziprazidono ir placebo grupės pacientų kūno svorio, gliukozės, bendrojo cholesterolio, MTL cholesterolio ar trigliceridų koncentracijos nevalgius vidutinis pokytis nuo pradinių rodmenų nesiskyrė.
Ilgalaikių dvigubai koduotų klinikinių ziprazidono veiksmingumo ar toleravimo tyrimų su vaikais ar paaugliais neatlikta.
Ilgalaikių klinikinių manijos ar depresijos simptomų pasikartojimo profilaktikos ziprazidonu veiksmingumo tyrimų neatlikta.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija.
Vartojant per burną kartotines ziprazidono dozes su maistu, didžiausia koncentracija serume paprastai atsiranda praėjus 6‑8 val. po dozės išgėrimo. Absoliutus po valgio išgertos 20 mg vaistinio preparato dozės biologinis prieinamumas yra 60 %. Farmakokinetikos tyrimai parodė, kad valgant išgerto ziprazidono biologinis prieinamumas padidėja iki 100 %. Dėl to ziprazidoną rekomenduojama gerti valgant.
Pasiskirstymas.
Ziprazidono pasiskirstymo tūris yra maždaug 1,1 l/kg. Daugiau kaip 99 % ziprazidono prisijungia prie kraujo serumo baltymų.
Biotransformacija ir eliminacija
Per burną pavartoto ziprazidono vidutinis galutinis pusinis periodas yra 6,6 val. Pusiausvyros apykaita atsiranda per 1‑3 paras. Vidutinis į veną sušvirkšto ziprazidono klirensas yra 5 ml/min./kg. Maždaug 20 % vaistinio preparato dozės šalinama su šlapimu ir maždaug 66 % eliminuojama su išmatomis.
Po valgio vartojant gydomąsias 40‑80 mg vaistinio preparato dozes, ziprazidono kinetika yra linijinė.
Didelė dalis išgerto ziprazidono metabolizuojama ir tik mažas kiekis nepakitusio ziprazidono šalinama su šlapimu (< 1 %) ar išmatomis (< 4 %). Didžiausia vaistinio preparato dalis metabolizuojama trimis būdais ir susidaro 4 pagrindiniai cirkuliuojantys metabolitai: benzisotiazolpiperazino (BITP) sulfoksidas, BITP sulfonas, ziprazidono sulfoksidas ir S-metildihidroziprazidonas. Maždaug 44 % su vaistiniu preparatu susijusių medžiagų serume sudaro nepakitęs ziprazidonas.
Tyrimai in vivo rodo, kad daugiausia metabolizuojamo ziprazidono virsta S-metildihidroziprazidonu. Tyrimų in vitro duomenimis, šis metabolitas atsiranda, vykstant aldehidoksidazės veikiamai redukcijai ir po jos vykstančiam S-metilinimui. Taip pat vyksta oksidacinis metabolizmas, daugiausia veikiant CYP3A4 ir galbūt CYP1A2.
Tyrimai in vitro rodo, kad ziprazidonui, S-metildihidroziprazidonui ir ziprazidono sulfoksidui būdingos savybės, dėl kurių gali pailgėti QTc. Daugiausia S-metildihidroziprazidono šalinama su tulžimi ir pasišalina su išmatomis, nedidelė dalis metabolizuojama veikiant CYP3A4. Ziprazidono sulfoksidas eliminuojamas ekskrecijos pro inkstus ir antrinio metabolizmo, kurį veikia CYP3A4, būdu.
Ypatingos populiacijos
Farmakokinetikos tyrimai jokių reikšmingų farmakokinetikos skirtumų rūkančių ir nerūkančių asmenų organizme neparodė.
Kliniškai reikšmingų ziprazidono farmakokinetikos skirtumų, priklausančių nuo amžiaus ar lyties, nenustatyta. Įvertinus kūno svorio skirtumus, farmakokinetika 10‑17 metų vaikų ir paauglių organizme buvo panaši į suaugusiųjų.
Inkstų klirensas sudaro labai mažą bendrojo klirenso dalį, ziprozidono ekspozicija pacientų, kurie serga įvairaus sunkumo inkstų funkcijos sutrikimu, organizme per daug nepadidėja. Pacientų, kurie serga lengvu (kreatinino klirensas 30‑60 ml/min.), vidutinio sunkumo (kreatinino klirensas 10‑29 ml/min.) ir sunkiu inkstų funkcijos sutrikimu (reikia dializės), 7 dienas gėrusių po 20 mg ziprazidono du kartus per parą, organizme vaistinio preparato ekspozicija sudarė atitinkamai 146 %, 87 % ir 75 % ekspozicijos sveikų asmenų (kreatinino klirensas > 70 ml/min.) organizme. Ar padidėja metabolitų koncentracija šių pacientų serume, nežinoma.
Kepenų ciroze sergančių pacientų, kuriems pasireiškia lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas (A ar B klasės pagal Child Pugh), serume išgerto vaistinio preparato koncentracija buvo 30 % didesnė, o galutinis pusinis periodas maždaug 2 val. ilgesnis, palyginti su sveikų asmenų. Kepenų funkcijos sutrikimo įtaka metabolitų koncentracijai serume nežinoma.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, genotoksiškumo ir galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Toksinio poveikio reprodukcijai tyrimų su žiurkėmis ir triušiais duomenimis, ziprazidonas teratogeninio poveikio neparodė. Nepageidaujamą poveikį vislumui ir mažesnį palikuonių svorį lėmė dozės, skėlusios toksinį poveikį patelėms (pvz., svorio prieaugio sumažėjimas). Perinatalinis mirtingumas padidėjo ir palikuonių funkcinė raida sulėtėjo, kai ekstrapoliuota vaistinio preparato koncentracija patelės plazmoje buvo panaši į didžiausią koncentraciją žmogaus, vartojančio gydomąją dozę, organizme.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
Laktozė monohidratas
Pregelifikuotas kukurūzų krakmolas
Povidonas K-25
Magnio stearatas
Kapsulės apvalkalas
Titano dioksidas (E 171)
Želatina
Indigokarminas (E 132)
Geltonasis geležies oksidas (E 172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 ºC temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/PVDC-aliuminio lizdinės plokštelės. 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90 ir 100 kietųjų kapsulių kartono dėžutėje (lizdinės plokštelės po 10 ar 14 kapsulių).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Beprotnamyje vienas ligonis ėmė skųstis gydytojui:
- Aš su savo draugu negaliu miegoti, jis naktį užsideda ant galvos puodą, įkiša pirštus kaip elektros laidus į lizdą ir šaukia: "Aš lempa, aš lempa..."
Gydytojas:
- Nekreipkite dėmesio į nervingą bičiulį ir ramiai ilsėkitės.
- Bet aš prie šviesos negaliu užmigti,- dejuoja ligonis...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?