Kvetiapinas;Kvetiapinas, 25mg;100mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: G.L. Pharma GmbH, Austrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Kvetiapinas;Kvetiapinas
1. Kas yra Hedonin ir kam jis vartojamas
Hedonin sudėtyje yra vaistinio preparato, vadinamo kvetiapinu. Hedonin priklauso vaistų nuo psichozės grupei. Šios grupės vaistai padeda sergant kai kuriomis psichikos ligomis, kurios pasireiškia:
- haliucinacijomis (pvz, girdimais balsais, kurių nėra), keistomis ir gąsdinančiomis mintimis, Jūsų elgsenos pokyčiais, vienišumo pojūčiu, suglumimu; tokia būklė taip pat žinoma kaip šizofrenija;
- poveikiu nuotaikai, tai pasireiškia pakilimu arba neįprastai didele energija. Jūs pastebite, kad neįprastai yra sumažėjęs miego poreikis, greita kalbėsena, nuolatinės naujos idėjos arba mintys. Jums gali būti neįprastas irzlumas; ši būklė žinoma kaip bipolinė manija;
- poveikiu nuotaikai, kuomet Jūs esate nusiminęs. Gali būti, kad jaučiate depresiją, kaltę, energijos stoką, netenkate apetito ir (arba) negalite išsimiegoti; ši būklė žinoma kaip bipolinė depresija.
Jūsų gydytojas gali nurodyti tęsti vaisto Hedonin vartojimą, kai pasijusite geriau siekiant apsaugoti nuo ligos simptomų pasikartojimo.
2. Kas žinotina prieš vartojant Hedonin
Hedonin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) kvetiapinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaistinio preparato medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu vartojate ŽIV proteazės inhibitorių (vaistų nuo AIDS ligos);
- jeigu vartojate azolo darinių nuo grybelinių ligų (pvz., ketokonazolą);
- jeigu vartojate eritromicino ar klaritromicino (makrolidų grupės antibiotikų);
- jeigu vartojate nefazodono (vaisto nuo depresijos).
Žr. skyrių „Kiti vaistai ir Hedonin”.
Nevartokite Hedonin, jei aukščiau išvardyta tinka Jums. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką prieš pradėdami vartoti Hedonin.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti Hedonin pasakykite savo gydytojui:
- jeigu Jums arba kažkam iš Jūsų šeimos narių nustatyta dabar arba buvo anksčiau sutrikusi širdies veikla, pvz.:, sutrikęs ritmas arba vartojate vaistų, galinčių paveikti širdies ritmą;
- jeigu sumažėjęs Jūsų kraujospūdis;
- jeigu sirgote insultu, ypač jei esate senyvo amžiaus;
- jeigu yra sutrikusi Jūsų kepenų funkcija;
- jeigu sergate pankreatitu (kasos uždegimu);
- jeigu yra buvę traukulių;
- jeigu sergate cukriniu diabetu arba yra šios ligos rizika; jei sergate cukriniu diabetu arba yra padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, vartojant Hedonin Jūsų gydytojas gali nurodyti tirti cukraus kiekį kraujyje;
- jeigu buvo sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius (dėl to, kad vartojote kitus vaistus arba dėl kitų priežasčių);
- jeigu pasunkėjo rijimas;
- jei esate senyvo amžiaus ir sergate demencija (sutrikusi galvos smegenų funkcija). Jei taip yra, Hedonin vartoti negalima, nes vaistų grupė, kuriai priklauso Hedonin, gali padidinti insulto riziką, o kai kuriais atvejais - padidinti mirties riziką senyvo amžiaus pacientams sergantiems demencija;
- jeigu Jums arba kažkam iš Jūsų šeimos narių buvo susidaręs kraujo krešulys, kadangi vaistai, tokie kaip šis, yra susiję su krešulių formavimusi.
Nedelsiant pasakykite gydytojui:
- jeigu Jūs pradėjote karščiuoti, atsirado raumenų sąstingis, gausiai prakaituojate arba pritemo sąmonė (sindromo, vadinamo „piktybiniu neurolepsiniu sindromu“, požymiai). Reikalingas skubus gydymas;
- jeigu pastebėjote nevalingų judesių, ypač veido raumenų arba liežuvio;
- jeigu atsirado svaigulys arba stiprus mieguistumas. Tai gali padidinti nelaimingų susižeidimų riziką senyviems pacientams;
- jeigu atsirado traukulių;
- jeigu sunku pradėti judėti arba liekate nejudrus. Tai gali būti vadinamojo ekstrapiramidinio sindromo simptomai.
Tokius sutrikimus gali sukelti šios grupės vaistai.
Mintys apie savižudybę bei depresijos pasunkėjimas
Jei sergate depresija, kartais gali atsirasti minčių apie kenkimą sau arba savižudybę. Tokios mintys gali sustiprėti pradėjus vartoti antidepresantų, nes kol šie vaistai pradeda veikti, turi praeiti laiko (paprastai maždaug dvi svaitės, bet kartais ir ilgiau). Tokių minčių gali atsirasti, jei Jūs staiga nutraukėte šio vaisto vartojimą. Galbūt Jūs taip galvojate dėl to, kad esate jaunas. Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad minčių apie savižudybę ir (arba) savižudiško elgesio rizika didesnė jaunesniems kaip 25 metų suaugusiesiems.
Jei Jums bet kuriuo metu atsirado minčių apie kenkimą sau ar savižudybę, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninę. Gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ir artimiems draugams, kad sergate depresija, bei pasiūlyti jiems perskaityti šį pakuotės lapelį. Galite paprašyti, kad pasakytų Jums, jei jiems atrodo, kad Jūsų depresija pasunkėjo, arba jei jiems nerimą kelia Jūsų elgesys.
Pacientams, vartojantiems Hedonin, pastebėtas svorio didėjimas. Jūs ir Jūsų gydytojas turi reguliariai vertinti svorį.
Vartojant kvetiapino gali pablogėti organizmo metabolizmas ir pasikeisti svoris, gliukozės kiekis kraujyje (žr. aukščiau), mažo tankio lipoproteinų ir bendras cholesterolio kiekis, sumažėti didelio tankio lipoproteinų kiekis. Atsižvelgdamas į poreikius Jūsų gydytojas reguliuos lipidų pokyčius.
Vaikai ir paaugliai
Hedonin nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams.
Kiti vaistai ir Hedonin
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba nesate dėl to tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nevartokite Hedonin tuo metu, kai gydotės žemiau išvardytais vaistiniais preparatais:
- ŽIV infekcijos gydymui (ŽIV proteazių inhibitorius),
- vaistais grybelių sukeltoms infekcijoms gydyti, kurių sudėtyje yra azolo grupės veikliųjų medžiagų, pvz.:, ketokonazolas,
- kai kuriais antibiotikais, kurie priklauso makrolidų grupei, pvz.: eritromicinu, klaritromicinu,
- vaistu nuo depresijos nefazodonu.
Pasakykite gydytojui, jei vartojate šiuos vaistinius preparatus:
- vaistus epilepsijai gydyti (natrio valproatą, fenitoiną arba karbamazepiną);
- vaistus padidėjusiam kraujsopūdžiui gydyti;
- tioridaziną (kitą vaistą psichozei gydyti);
- vaistus, galinčius turėti įtakos širdies veiklai, pavyzdžiui, elektrolitų pusiausvyros sutrikimus (mažinančius kalio arba magnio koncentraciją kraujyje) sukeliantys diuretikai (šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai) arba kai kurie antibiotikai (vaistai infekcinėms ligoms gydyti).
Prieš nutraukdami bet kokių vaistų vartojimą pirmiausia pasitarkite su gydytoju.
Taip pat pasakykite gydytojui, jeigu vartojate:
- vaistus, galinčius pakeisti elektrolitų (druskų) kiekį Jūsų kraujyje;
- vaistus, galinčius sukelti širdies ritmo sutrikimus (QT intervalą ilginančius vaistus);
- vaistus, turinčius įtakos galvos smegenų veiklai (centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai).
Pirmiausia pasitarkite su gydytoju. Jis žino, kokie vaistai gali sukelti išvardytą poveikį.
Jeigu atliekamas Jūsų šlapimo tyrimas, vartojant Hedonin gali būti metadonui arba vadinamiems tricikliniais antidepresantais vaistams būdingas teigiamas rezultatas, nors nei metadono, nei triciklinių antidepresantų Jūs nevartojate. Šiuos rezultatus reikia patikslinti labiau jautriais metodais.
Hedonin vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Hedonin galima vartoti valgymo metu.
Jūs turite vengti kartu su Hedonin vartoti alkoholį, nes toks derinys gali sukelti mieguistumą.
Vartojant Hedonin negalima gerti greipfrutų sulčių, nes jos slopina Hedonin irimą kepenyse ir tokiu būdu sustiprina jo poveikį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, ketinate pastoti ar žindote kūdikį, prieš pradėdama vartoti Hedonin pasitarkite su gydytoju. Negalima vartoti Hedonin nėštumo laikotarpiu, kol nepasitarėte su gydytoju. Naujagimiams, kurių motinos nėštumo trečiojo trimestro laikotarpiu vartojo Hedonin, gali būti tokių simptomų: drebulys, raumenų sustingimas ir (arba) silpnumas, mieguistumas, susijaudinimas, kvėpavimo sutrikimai, sutrikęs čiulpimas. Jeigu Jūsų vaikui atsirado kuris nors išvardytas simptomas, reikėtų pasitarti su gydytoju.
Hedonin negalima vartoti žindymo laikotarpiu. Nėra žinoma, kiek kvetiapino išsiskiria į motinos pieną. Jei gydymas Hedoninu būtinas, žindymo reiktų vengti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Tabletės gali sukelti mieguistumą. Todėl nevairuokite ir nedirbkite su mechanizmais, kol pajusite, kaip šis vaistas veikia Jus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Hedonin medžiagas
Šio vaisto sudėtyje yra laktozės monohidrato. Jei gydytojas Jums sakė, kad Jūs netoleruojate kai kurių cukrų, prieš vartodami šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Hedonin sudėtyje yra lecitino (sojos).
Lecitinas gali turėti sojos baltymų ir gali sukelti alergiją, jei esate alergiškas sojai.
3. Kaip vartoti Hedonin
Hedonin visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas, nes gydymas paskirtas atsižvelgiant į konkrečius paciento poreikius. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pradinę vartojimo dozę, kiek Hedonin tablečių reikia vartoti kiekvieną dieną, nustatys Jūsų gydytojas. Tai priklauso nuo Jūsų ligos ir poreikio, dažniausiai reikia vartoti 150-180 mg.
Jūsų gydytojas gali pradėti gydymą mažesne doze ir palengva ją didinti, jeigu:
- esate senyvo amžiaus arba
- sutrikusi kepenų veikla.
- Tabletes galima gerti vieną kartą per dieną prieš miegą arba du kartus, priklausomai nuo Jūsų ligos.
- Nurykite tabletes nesukramtytas, užsigerkite vandeniu.
- Vaistą galima gerti valgymo metu arba tarp valgymų.
- Vartojant Hedonin negerkite greipfrutų sulčių, nes jos gali turėti įtakos vaisto veikimui.
- Nenutraukite vaisto vartojimo net jei jaučiatės geriau tol, kol nenurodys gydytojas.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Hedonin nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų asmenims.
Jei manote, kad Hedonin veikia pernelyg stipriai ar silpnai, pasitarkite su gydytoju.
Ką daryti pavartojus per didelę Hedonin dozę
Jei Jūs išgėrėte didesnę dozę negu nurodė gydytojas, gali atsirasti mieguistumas, svaigulys, neįprastas širdies plakimas. Pavartoję per didelę Hedonin dozę, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba ligoninę. Su savimi pasiimkite Hedonin tabletes.
Pamiršus pavartoti Hedonin
Pamiršus išgerti Hedonin, padarykite tai kai tik prisiminsite. Jei netoli laikas gerti kitą dozę, palaukite. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Hedonin
Jei Jūs nustosite staiga vaistą vartoti, gali atsirasti nemiga, pykinimas arba galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas, svaigulys arba irzlumas. Gydytojas Jums patars kaip palengva mažinti vaisto dozę prieš nutraukiant jo vartojimą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Hedonin, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu atsirado bet koks žemiau išvardytas požymis, nutraukite Hedonin vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į savo gydytoją arba artimiausią ligoninę:
Dažnas (pasitaiko rečiau kaip 1 iš 10 pacientų)
- Mintys apie savižudybę, savižudiškas elgesys.
Nedažnas (pasitaiko rečiau kaip 1 iš 100 pacientų)
- Traukuliai arba priepuoliai.
- Alerginės reakcijos, pasireiškiančios apsunkintu kvėpavimu, žemu kraujospūdžiu, paburkimu burnoje arba ryklėje, odos išbėrimu ir niežuliu.
- Nekontroliuojami judesiai, ypač veido ir liežuvio.
Retas (pasitaiko rečiau kaip 1 iš 1000 pacientų)
- Karščiavimas, pastovus skausmas gerklėje arba burnos gleivinės opos, padažnėjęs kvėpavimas, prakaitavimas, raumenų sąstingis, sąmonės pritemimas – simptomai, kurie vadinami „piktybiniu neurolepsiniu sindromu“.
- Kraujo krešuliai venose, ypač esantys kojose (pasireiškia kojų patinimu, skausmu ir paraudimu), kraujagyslėmis gali nukeliauti į plaučius, sukelti skausmą krūtinėje ir pasunkėjusį kvėpavimą
- Ilgalaikė skausminga erekcija (priapizmas).
Labai retas (pasitaiko rečiau kaip 1 pacientui iš 10000)
- Angioedemos simptomai: veido, liežuvio arba ryklės patinimas, pasunkėjęs rijimas, kvėpavimas, ruplės.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- Sunki, staigi alerginė reakcija, pasireiškianti karščiavimu, pūslių susidarymu ir odos atsisluoksniavimu (toksinė epidermio nekrolizė).
Kitas galimas šalutinis poveikis pasiskirstantis pagal dažnį:
Labai dažnas (pasireiškia dažniau kaip 1 iš 10 pacientų)
- Hemoglobino kiekio sumažėjimas kraujyje.
- Padidėjęs riebalų (trigliceridų ir bendro cholesterolio, vyraujant MTL cholesteroliui), sumažėjęs DTL cholesterolio kiekis kraujyje.
- Svorio didėjimas.
- Svaigulys (pacientas gali nugriūti), galvos skausmas.
- Mieguistumas (vartojant vaistą ilgiau gali pranykti).
- Burnos džiūvimas.
- Nutraukimo simptomai (atsiranda tuomet, jeigu Jūs staiga nutrauksite Hedonin vartojimą), įskaitant nemigą, pykinimą, galvos skausmą, viduriavimą, vėmimą, svaigulį ir irzlumą. Rekomenduojama nutraukti vaisto vartojimą palengva per 1-2 savaites.
Dažnas (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 10 pacientų )
- Baltųjų kraujo ląstelių (neutrofilų) skaičiaus sumažėjimas, sukeliantis infekcijų riziką.
- Padidėjęs baltųjų kraujo ląstelių eozinofilų skaičius.
- Padidėjęs prolaktino kiekis kraujyje, galintis sukelti pieno gamybą, normalaus mėnesinių ciklo sutrikimą moterims, sumažėjusį lytinių liaukų aktyvumą ir erekcijos sutrikimus vyrams.
- Skydliaukės hormonų kiekio pokyčiai kraujyje.
- Alkio jausmas, padidėjęs apetitas.
- Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje.
- Nenormalūs sapnai, košmarai.
- Apkvaitimas (gali sukelti pargriuvimą).
- Nenormalūs raumenų judesiai. Tai apima pradinį judesių sunkumą, drebulį, neramumą arba raumenų sąstingį be skausmo.
- Kalbos ir artikuliacijos sutrikimas.
- Neryškus matymas.
- Greitas širdies plakimas.
- Stiprus juntamas nereguliarus širdies plakimas (palpitacijos).
- Sumažėjęs kraujospūdis atsistojus iš gulimos padėties. Tai gali sukelti svaigulį arba apkvaitimą (gali sukelti pargriuvimą).
- Nosies užgulimas, pasunkėjęs kvėpavimas.
- Vidurių užkietėjimas, sutrikęs virškinimas, vėmimas (dažniau senyviems pacientams).
- Padidėjęs kepenų fermentų (AST, ALT) aktyvumas, nurodantis galimą kepenų pažeidimą.
- Silpnumas, irzlumas.
- Rankų ir kojų patinimas.
Nedažnas (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 100 pacientų)
- Kraujo ląstelių skaičiaus pakitimas (padidėjęs kai kurių baltųjų kraujo ląstelių skaičius, mažesnis plokštelių (trombocitų) skaičius).
- Nepakankamas skydliaukės hormono susidarymas, sukeliantis skydliaukės funkcijos sutrikimą.
- Sumažėjęs natrio kiekis kraujyje.
- Cukrinis diabetas.
- Nemalonus pojūtis kojose (vadinamasis neramių kojų sindromas).
- Širdies ritmo pokyčiai vadinami pailgėjusiu QT tarpu.
- Pasunkėjęs rijimas.
- Lytinės funkcijos sutrikimas.
- Retas širdies ritmas (bradikardija).
Retas (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 1000 pacientų)
- Reikšmingas baltųjų kraujo ląstelių skaičiaus sumažėjimas (agranulocitozė), sukeliantis padidėjusią karščiavimo ir infekcinės ligos riziką.
- Vaikščiojimas, kalbėjimas ir valgymas miego metu.
- Kasos uždegimas.
- Odos ir akių sklerų pageltimas (gelta), kepenų uždegimas (hepatitas).
- Krūtų paburkimas ir netikėta pieno gamyba (galaktorėja), mėnesinių sutrikimas.
- Sumažėjusi kūno temperatūra (hipotermija).
- Su piktybiniu neurolepsiniu sindromu nesusijęs kreatinfosfokinazės kiekio padidėjimas kraujyje.
Labai retas (pasireiškia rečiau kaip 1 pacientui iš 10000)
- Stiprus išbėrimas, pūslės arba raudonos dėmės odoje.
- Sutrikusi hormonų sekrecija, sukelianti vandens susilaikymą organizme, nedidelį išsiskyrimą su šlapimu.
- Cukrinio diabeto eigos pablogėjimas.
- Stiprus išbėrimas, pūslės arba raudonos dėmės odoje.
- Skausmas ir greitas raumenų irimas dėl raumenų audinio pažeidimo (rabdomiolizė).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- Sunkus odos išbėrimas netaisyklingos formos raudonomis dėmėmis (daugiaformė eritema).
Vaistų grupė, kuriai priklauso Hedonin, gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, kurie gali būti sunkūs ir net sukelti mirtį.
Kai kurie šalutinio poveikio reiškiniai nustatomi tik atliekant kraujo tyrimą. Tai yra padidėjęs kai kurių riebalų (trigliceridų ir bendrojo cholesterolio) arba cukraus kiekis, sumažėjęs kai kurių kraujo ląstelių skaičius, padidėjęs hormono prolaktino kiekis.
Gydytojas gali nurodyti Jums atlikti tam tikrais laiko tarpais kraujo tyrimus.
Vaikams ir paaugliams dažniau pasitaiko šis šalutinis poveikis:
Labai dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia dažniau kaip 1 iš 10 pacientų):
- padidėjęs hormono prolaktino kiekis kraujyje; retais atvejais toks padidėjimas gali sukelti:
- krūtų padidėjimą berniukams ir mergaitėms, netikėtą pieno susidarymą;
- mėnesinių išnykimą arba nereguliarumą mergaitėms;
- padidėjęs apetitas,
- nenormalūs raumenų judesiai; tai apima judesių pradžios sunkumą, drebėjimą, neramumo pojūtį arba sąstingį be skausmo;
- padidėjęs kraujospūdis.
Dažnas šalutinis poveikis (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 10 pacientų ):
- irzlumas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Hedonin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Hedonin sudėtis
Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės
- Veiklioji medžiaga yra kvetiapinas (kvetiapino fumarato pavidalu). Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 25 mg kvetiapino (kvetiapino fumarato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos:
- Tabletės šerdis: kalcio-vandenilio fosfatas, laktozė monohidratas, mikrokristalinė celiuliozė, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, povidonas, magnio stearatas.
- Tabletės plėvelė: polivinilo alkoholis, lecitinas, titano dioksidas (E171), makrogolis 3350, talkas, geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E 172).
Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės
- Veiklioji medžiaga yra kvetiapinas (kvetiapino fumarato pavidalu). Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 100 mg kvetiapino (kvetiapino fumarato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos
- Tabletės šerdis: kalcio-vandenilio fosfatas, laktozė monohidratas, mikrokristalinė celiuliozė, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, povidonas, magnio stearatas.
- Tabletės plėvelė: polivinilo alkoholis, lecitinas, titano dioksidas (E171), makrogolis 3350, talkas, geltonasis geležies oksidas (E172).
Hedonin 25 mg+100 mg plėvele dengtos tabletės (šizofrenijai gydyti keturias pirmas dienas)
Vienoje pakuotėje yra 11 plėvele dengtų tablečių (6 Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės ir 5 Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės).
Hedonin išvaizda ir kiekis pakuotėje
Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės
Apskritos, persikų spalvos abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės.
Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės
Apskritos, geltonos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, su vagele vienoje pusėje*.
*Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
Hedonin tabletės tiekiamos lizdinėmis plokštelėmis.
Pakuotės dydžiai:
Hedonin 25 mg + 100 mg plėvele dengtos tabletės
Viena lizdinė plokštelė su 6 Hedonin 25 mg plėvele dengtomis tabletėmis
Viena lizdinė plokštelė su 5 Hedonin 100 mg plėvele dengtomis tabletėmis
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Kvetiapinas;Kvetiapinas |
Vaisto stiprumas | 25mg;100mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0840 |
Registratorius | G.L. Pharma GmbH, Austrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.10.03 |
Vaistas perregistruotas | 2013.02.08 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Hedonin 25 mg + 100 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra kvetiapino fumarato, atitinkančio 25 mg kvetiapino.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: vienoje tabletėje yra 1 mg laktozės monohidrato ir 0,07 mg lecitino (sojos) (žr. skyrių 4.4).
Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės
Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra kvetiapino fumarato, atitinkančio 100 mg kvetiapino.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: vienoje tabletėje yra 4 mg laktozės monohidrato ir 0,21 mg lecitino (sojos) (žr. skyrių 4.4).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė (tabletė)
Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės
Apskritos, persikų spalvos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės.
Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės
Apskritos, geltonos, abipus išgaubtos plėvele dengtos tabletės, su vagele vienoje pusėje*.
*Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Šizofrenijos gydymas.
Bipolinio sutrikimo gydymas apimant:
- vidutinio sunkumo ir sunkius manijos epizodus, susijusius su bipoliniu sutrikimu;
- bipolinio sutrikimo didžiosios depresijos epizodus;
- atkryčio profilaktiką bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams, kurių manijos, mišriam ar depresijos epizodui gydyti buvo veiksmingas kvetiapinas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Kiekvienai indikacijai nustatyta skirtinga vaisto dozė. Reikia užtikrinti, kad pacientas būtų aiškiai informuotas apie jam tinkamos vaisto dozės vartojimą.
Hedonin reikia gerti valgant arba kitu laiku.
Suaugusiesiems
Šizofrenijai gydyti vaistą reikia gerti du kartus per parą: pirmą parą reikia vartoti 50 mg, antrą – 100 mg, trečią – 200 mg, ketvirtą – 300 mg.
Vėliau, po keturių dienų vartojimo, vaisto dozė iš lėto didinama iki įprastinės veiksmingos 300 ‑ 450 mg per parą.
Priklausomai nuo individualaus klinikinio poveikio ir toleravimo, galima parinkti 150‑750 mg kvetiapino paros dozę.
Manijos epizodams, susijusiems su bipoliniu sutrikimu, gydyti vaistą reikia gerti du kartus per parą: pirmą parą vartojama 100 mg, antrą – 200 mg, trečią – 300 mg, ketvirtą – 400 mg. Toliau dozė didinama neviršijant 800 mg kvetiapino šeštą gydymo parą. Paros dozė negali viršyti ankstesnės paros dozės daugiau kaip 200 mg.
Paros dozę galima koreguoti atsižvelgiant į klinikinį atsaką ir tai, kaip pacientas toleruoja šį vaistinį preparatą, tačiau ji turi būti 200 – 800 mg. Dažniausiai veiksminga paros dozė būna 400 – 800 mg.
Depresijos epizodams gydyti pacientams, sergantiems bipoliniu sutrikimu
Hedonin reikia gerti kartą per parą prieš miegą, nes tai gali sumažinti slopinimą dienos metu. Pirmas keturias gydymo dienas vartojamos tokios paros dozės: pirmą parą –50 mg, antrą –100 mg, trečią –200 mg, ketvirtą –300 mg. Rekomenduojama paros dozė yra 300 mg. Įvertinant paciento atsaką į Hedonin vartojimą dozė gali būti didinama iki 600 mg per parą. Antidepresinis poveikis nustatytas vartojant 300mg/parą ir 600 mg/parą dozes, tačiau trumpai vartojusių 600 mg/parą dozę pacientų grupėje papildomo teigiamo rezultato nenustatyta po to, kai jų dozė pasiekė 300 mg/parą (žr.5.1 skyrių).
Bipolinio sutrikimo depresijos epizodų gydymą gali inicijuoti gydytojas, turintis bipolinio sutrikimo gydymo patirties.
Ligos atkryčio prevencija pacientams, sergantiems bipoliniu sutrikimu
Pacientams, kuriems ūmaus bipolinio sutrikimo gydymas kvetiapinu buvo veiksmingas, manijos, mišraus ar depresijos epizodų, susijusių su bipoliniu sutrikimu, pasikartojimo profilaktikai reikia toliau vartoti tokią pačią dozę. Atsižvelgiant į klinikinį atsaką bei vaistinio preparato toleravimą, paros dozę galima individualiai didinti iki 300 - 800 mg, suvartojant ją per du kartus. Palaikomajam gydymui svarbu skirti mažiausią veiksmingą dozę.
Senyviems pacientams
Senyviems pacientams gydyti, kaip ir kitus vaistus nuo psichozės, Hedonin vartojama atsargiai, ypač iš pradžių. Atsižvelgiant į klinikinį atsaką ir tai, kaip pacientas toleruoja preparatą, dozė didinama lėčiau nei jauniems pacientams, todėl gali prireikti mažesnės gydomosios dozės. Senyviems pacientams kvetiapino vidutinis plazmos klirensas buvo 30-50 % mažesnis negu jaunesniems pacientams.
Depresijos epizodų, susijusių su bipoliniu sutrikimu, gydymo veiksmingumas bei saugumas vyresniems kaip 65 metų pacientams netirtas.
Vaikams ir paaugliams
Hedonin nerekomenduojama gydyti jaunesnius kaip 18 metų vaikus ir paauglius, nes duomenų apie vartojimą šios amžiaus grupės pacientams nėra. Placebo kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenys pateikiami 4.4, 4.8, 5.1 ir 5.2 skyriuose.
Pacientams, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės keisti nereikia.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Kvetiapinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, todėl pacientus, kurių kepenų funkcija sutrikusi, Hedonin reikia gydyti atsargiai, ypač pradiniu dozės nustatymo laikotarpiu.
Pacientus, kurių kepenų funkcija sutrikusi, reikia pradėti gydyti 25 mg paros doze. Priklausomai nuo klinikinio atsako ir vaistinio preparato toleravimo, pradinę paros dozę reikia kasdien 25-50 mg didinti iki veiksmingos paros dozės.
Palaikomasis gydymas
Nors nėra duomenų, patvirtinančių, kiek laiko galima skirti kvetiapiną šizofrenija sergantiems pacientams, palaikomojo gydymo veiksmingumas daugeliu kitų vaistų nuo psichozės atveju nustatytas.
Todėl rekomenduojama, kad pacientai toliau vartotų kvetiapiną, patartina taikyti mažiausią dozę, reikalingą remisijai palaikyti.
Reikia periodiškai pakartotinai vertinti pacientų būklę ir nustatyti, ar jiems reikalingas palaikomasis gydymas.
Anksčiau kvetiapiną vartojusių pacientų nutraukto gydymo atnaujinimas
Duomenų apie šiuos atvejus taip pat nėra. Jei reikia atnaujinti kvetiapino vartojimą pacientams, kurie nutraukė ankstesnį gydymą kvetiapinu, rekomenduojama tęsti gydymą taip, kaip toliau nurodyta. Atnaujinant gydymą pacientams, kurie kvetiapino vartojimą buvo nutraukę mažiau kaip vieną savaitę, gydymą galima tęsti taikant palaikomajam gydymui vartojamą dozę. Atnaujinant gydymą pacientams, kurie kvetiapino vartojimą buvo nutraukę daugiau kaip vieną savaitę, reikia laikytis pradinio titravimo režimo ir nustatyti veiksmingą dozę atsižvelgiant į paciento klinikinį atsaką.
Kitų antipsichozinių vaistų keitimas kvetiapinu
Duomenų apie pacientus, pereinančius nuo kitų antipsichozinių vaistų prie kvetiapino arba apie kvetiapino ir kitų antipsichozinių vaistų vartojimą kartu, nėra.
Nors kai kuriems šizofrenija sergantiems pacientams staigus ankstesnio gydymo antipsichotiniais vaistais nutraukimas gali būti tinkamas, daugumai pacientų geriau palaipsnis vartojimo nutraukimas. Visais atvejais, kai pereinant reikia vienu metu vartoti du vaistus nuo psichozės, šis vienalaikio vartojimo laikotarpis turi būti kiek galima trumpesnis.
Šizofrenija sergantiems pacientams pereinant nuo lėtai absorbuojamų (depo tipo) vaistų nuo psichozės prie kvetiapino vartojimo, gydymą kvetiapinu reikia pradėti kitos numatytos lėtai absorbuojamo vaisto injekcijos datos. Reikia periodiškai vertinti vaistų skiriamų ekstrapiramidiniam šalutiniam poveikiui dėl anksčiau vartotų lėtos absorbcijos antipsichozinių vaistų gydyti vartojimo būtinumą.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Negalima kartu vartoti tokių citochromo P450-3A4 inhibitorių, kaip ŽIV proteazės inhibitorių, azolo preparatų grybeliui gydyti, eritromicino, klaritromicino ir nefazodono (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kadangi kvetiapinas vartojamas esant skirtingos indikacijoms, jo vartojimo saugumą reikia įvertinti atsižvelgiant į paciento diagnozę ir gydymui skirtą dozę.
Vaikai ir paaugliai (10-17 metų amžiaus)
Hedonin nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams gydyti dėl duomenų, palaikančių vaisto vartojimą šioje amžiaus grupėje, stokos. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad papildomai jau žinomiems saugumo duomenims, nustatytiems suaugusiems pacientams (žr. 4.8 skyrių), kai kurie nepageidaujamo poveikio reiškiniai (padidėjęs apetitas, prolaktino kiekio padidėjimas kraujyje, ekstrapiramidiniai simptomai) vaikams ir paaugliams pasireiškė dažniau palyginti su suaugusiaisiais; nustatytas vienas požymis (kraujospūdžio padidėjimas), kuris nepasireiškė ankstesniuose suaugusiųjų pacientų tyrimuose. Vaikams ir paaugliams taip pat nustatyti skydliaukės funkcijos tyrimų pakitimai.
Be to, ilgiau kaip 26 savaites netirta ilgalaikio gydymo trukmė tolesniam saugumui ir gydymo reikšmė augimui ir brendimui. Ilgalaikis poveikis pažinimui ir elgesiui nežinomas.
Atliekant šizofrenija ir bipoliniu sutrikimu sergančių pacientų placebu kontroliuojamus klinikinius tyrimus su vaikais ir paaugliais nustatyta, kad kvetiapinas padidino ekstrapiramidinių simptomų dažnumą palyginti su placebo (žr. 4.8 skyrių).
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę ar klinikinės būklės pablogėjimas
Bipolinio sutrikimo metu pasireiškusi depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai nepagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Be to, gydytojai turėtų apsvarstyti galimą su savižudybe susijusių reiškinių riziką, atsirandančią staiga nutraukus gydymą kvetiapinu ir lemiamą žinomų gydomai ligai būdingų rizikos veiksnių.
Kitos psichikos būklės, dėl kurių kvetiapinas skiriamas vartoti, taip pat gali sietis su padidėjusia su savižudybe susijusių reiškinių rizika. Be to, šios būklės gali būti sergant didžiosios depresijos epizodo metu. Todėl gydant pacientus kitomis psichikos ligomis reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių kaip ir gydant pacientus, sergančius didžiosios depresijos epizodu.
Pacientams, kuriems praeityje buvo su savižudybe susijusių poelgių, arba tiems pacientams, kurie parodė išreikštas savižudybės idėjas prieš gydymą, minčių apie savižudybę ar savižudybės ketinimų rizika didesnė ir gydymo metu juos reikia įdėmiai stebėti. Placebu kontroliuojamų antidepresinių vaistų suaugusiųjų klinikinių tyrimų metaanalizė parodė, kad jaunesniems kaip 25 metai pacientams gydytiems antidepresantais su savižudybe susijusių poelgių rizika didesnė palyginti su vartojusiais placebą.
Pacientus, ypač tuos, kuriems būdinga didelė rizika, reikia įdėmiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant vaisto dozę. Pacientus (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad būtina sekti bet kokius būklės pablogėjimo požymius, sus savižudybe susijusius poelgius arba mintis apie savižudybę, taip pat kitus neįprastus elgesio pokyčius ir, jeigu jų atsiranda, nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Suaugusių jaunų pacientų (jaunesnių kaip 25 metų), gydytų kvetiapinu, kuriems bipolinio sutrikimo metu pasireiškė didžiosios depresijos epizodai, trumpalaikio placebu kontroliuojamo klinikinio tyrimo metu pastebėta didesnė, palyginti su pacientais, vartojusiais placebą, su savižudybe siejamų reiškinių rizika (atitinkamai 3,0%, palyginti su 0%).
Mieguistumas ir svaigulys
Gydymas kvetiapinu yra susijęs su mieguistumu ir su juo susijusiais simptomais, tokiais kaip raminamasis poveikis (žr. 4.8 skyrių). Pacientų, kuriems bipolinio sutrikimo metu pasireiškė depresija, gydymo klinikinių tyrimų metu mieguistumas paprastai prasidėdavo per pirmąsias tris gydymo paras ir daugiausia būdavo lengvas ar vidutinio stiprumo. Pacientams, kuriems yra su bipoliniu sutrikimu susijusi depresija, pasireiškus stipriam mieguistumui, gali būti reikalingas dažnesnis kontaktas mažiausiai dvi savaites nuo mieguistumo pradžios ar kol pagerės simptomai ir gali prireikti apsvarstyti gydymo nutraukimą.
Gydymas kvetiapinu susijęs su ortostatine hipotenzija ir svaiguliu (žr. 4.8 skyrių), kurie, kaip ir mieguistumas pasitaiko dažniausiai pradiniu laikotarpiu nustatant vaisto dozę. Dėl to gali dažniau pacientai, ypač senyvi, nugriūti ir susižeisti. Todėl pacientus reikia įspėti, kad jie būtų atsargūs, kol pripras prie vaisto galimo poveikio.
Širdies ir kraujagyslių sistema
Pacientams, kurie serga širdies ir kraujagyslių ar smegenų kraujagyslių ligomis, arba yra kitokių būklių, dėl kurių gali pasireikšti hipotenzija, Hedonin vartoti reikia atsargiai.
Kvetiapinas gali sukelti ortostatinę hipotenziją, ypač pradiniu dozės didinimo laikotarpiu, todėl tokiu atveju dozę reikia sumažinti arba ją didinti lėčiau. Lėtesnis dozės didinimas gali būti taikomas pacientams, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių sistemos liga.
Traukuliai
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu traukulių dažnis kvetiapiną ir placebą vartojusiems pacientams nesiskyrė. Apie pacientų, sirgusių traukuliais pasireiškiančiomis ligomis, tokių traukulių dažnį duomenų nėra. Vis dėlto pacientams, kuriems buvo traukulių, kaip ir kitus vaistinius preparatus nuo psichozės, vartoti rekomenduojama atsargiai (žr. 4.8 skyrių).
Ekstrapiramidiniai simptomai
Placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu pacientams, sergantiems bipolinio sutrikimo didžiąja depresija, gydant kvetiapinu ekstrapiramidiniai simptomai pasireiškė dažniau nei pacientams, vartojusiems placebą (žr. 4.8 skyrių).
Kvetiapino vartojimas buvo susijęs su akatizija, pasireiškiančia subjektyviu nemaloniu arba sukeliančiu distresą neramumu, poreikiu judėti ir negebėjimu ramiai sėdėti arba stovėti. Tai labiau tikėtina pirmosiomis gydymo savaitėmis. Pacientams, kuriems pasireiškia šie požymiai, dozės didinimas gali būti žalingas.
Vėlyvoji diskinezija
Pasireiškus vėlyvosios diskinezijos požymiams arba simptomams, svarstytinas kvetiapino dozės mažinimo ar vartojimo nutraukimo tikslingumas. Nutraukus vartojimą vėlyvosios diskinezijos simptomai gali pablogėti ar sustiprėti (žr. 4.8 skyrių).
Piktybinis neurolepsinis sindromas
Su gydymu antipsichoziniais vaistiniais preparatais, įskaitant kvetiapiną, buvo susijęs piktybinis neurolepsinis sindromas (žr. 4.8 skyrių). Klinikiniai jo simptomai yra hipertermija, psichikos pokytis, raumenų rigidiškumas, autonominės nervų sistemos nestabilumas ir kreatinfosfokinazės kiekio padidėjimas. Jeigu šis sindromas pasireiškia, kvetiapino vartojimą reikia nutraukti ir skirti tinkamą šio sindromo gydymą.
Sunki neutropenija
Kvetiapino klinikinių tyrimų metu nedažnai pasireiškė sunki neutropenija (neutrofilų skaičius <0,5 x 109/l). Dauguma sunkios neutropenijos atvejų nustatyti per pirmuosius kelis gydymo kvetiapinu mėnesius. Aiškaus sąryšio su doze nebuvo. Patirtis, sukaupta vaistui patekus į rinką, rodo, kad leukopenija ir (ar) neutropenija išnyksta nutraukus gydymą kvetiapinu. Galimi neutropenijos rizikos veiksniai yra iš anksčiau esantis sumažėjęs leukocitų kiekis ir buvusi vaistų sukelta neutropenija. Pacientams, kuriems neutrofilų yra mažiau negu 1 x 109/l, gydymą kvetiapinu reikia nutraukti. Reikia stebėti, ar šiems ligoniams neatsiranda infekcijos požymių ir simptomų, bei sekti jų neutrofilų skaičių (kol jis taps didesnis negu 1,5 x 109/l) (žr. 5.1 skyrių).
Sąveika su kitais vaistiniais preparatais
Taip pat žr. 4.5 skyrių.
Kvetiapiną vartojant kartu su kepenų fermentų aktyvumą didinančiais vaistiniais preparatais, pvz., karbamazepinu ar fenitoinu, gerokai sumažėja kvetiapino plazmos koncentracija. Tai gali turėti įtakos gydymo kvetiapinu veiksmingumui.
Pacientams, kurie vartoja kepenų fermentų aktyvumą didinančių vaistinių preparatų, kvetiapino galima skirti tik tuomet, jei gydytojas nusprendžia, jog gydymo kvetiapinu nauda bus didesnė nei gydymo kepenų fermentų aktyvumą didinančiais vaistiniais preparatais nutraukimo rizika. Svarbu gydymą fermentų aktyvumą didinančiais vaistiniais preparatais keisti palaipsniui. Jei reikia, šie preparatai gali būti pakeisti kepenų fermentų nesužadinančiais preparatais (pvz., natrio valproatu).
Svoris
Pranešama apie svorio padidėjimą kvetiapinu gydomiems pacientams, todėl reikia stebėti dėl šių pokyčių bei imtis priemonių atsižvelgiant į paciento ligą bei laikantis antipsichozinių vaistų vartojimo nurodymų (žr. 4. 8 ir 5.1 skyrius).
Hiperglikemija
Gydant kvetiapinu, retais atvejais nustatyta hiperglikemija ir (arba) cukrinis diabetas, arba iki gydymo buvusio cukrinio diabeto eigos pasunkėjimas, retkarčiais ketoacidozė arba koma, įskaitant keletą mirties atvejų (žr. 4.8 skyrių). Kartais pranešama apie prieš tai prasidėjusį svorio padidėjimą, kuris gali būti predisponuojančiu faktoriumi. Reikalingas atitinkamas paciento stebėjimas laikantis antipsichozinių vaistų vartojimo nuorodų. Pacientai, gydomi antipsichoziniais vaistiniais preparatais, įskaitant kvetiapiną, turi būti stebimi dėl galimos hiperglikemijos požymių (polidipsijos, poliurijos, polifagijos ir silpnumo), cukriniu diabetu sergantys pacientai arba pacientai, kuriems išaiškinti cukrinio diabeto rizikos faktoriai, turi būti reguliariai stebimi dėl galimo cukraus kiekio kontrolės pablogėjimo. Reguliariai reikia stebėti svorio pokyčius.
Lipidai
Kvetiapino klinikinių tyrimų metu pastebėta trigliceridų, mažo tankio lipoproteinų (MTL) ir bendro cholesterolio koncentracijos padidėjimo ir didelio tankio lipoproteinų (DTL) sumažėjimo atvejų (žr. 4.8 skyrių). Lipidų pokyčiai turi būti pašalinti, jei kliniškai tikslinga.
Medžiagų apykaitos sutrikimo rizika
Klinikinių tyrimų metu stebėti kūno svorio, gliukozės (žr. Hiperglikemija) ir lipidų koncentracijos kraujyje pokyčių, atskiriems pacientams (įskaitant tuos, kurių pradiniai rezultatai normalūs) gali padidėti metabolizmo sutrikimų rizika; šiuos sutrikimus reikia koreguoti, jei kliniškai tikslinga (žr. 4.8 skyrių).
QT pailgėjimas
Klinikinių tyrimų duomenimis ir kvetiapino vartojant taip, kaip rekomenduojama preparato charakteristikų santraukoje, jo vartojimas nebuvo susijęs su nuolatiniu absoliutaus QT intervalo pailgėjimu. Patekus vaistui į rinką, QT intervalo pailgėjimas pasitaikė vartojant kvetiapino gydomosiomis dozėmis (žr. 4.8 skyrių) ir vaisto perdozavus (žr. 4.9 skyrių). Kvetiapino, kaip ir kitų antipsichozinių preparatų, reikia vartoti atsargiai pacientams, kurie serga širdies ir kraujagyslių liga ar kurių kraujo giminaičiams yra buvęs QT pailgėjimas. Be to, atsargumas reikalingas kvetiapino skiriant kartu su QT intervalą ilginančiais vaistais arba neuroleptikais, ypač senyviems pacientams, esant įgimto ilgo QT sindromui, staziniam širdies nepakankamumui, širdies hipertrofijai, hipokalemijai ar hipomagnezemijai (žr. 4.5 skyrių).
Vartojimo nutraukimas
Yra aprašyta atvejų, kai staiga nutraukus kvetiapino vartojimą atsirado ūminių nutraukimo simptomų: nemiga, pykinimas, galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas, svaigulys ir irzlumas. Patartina vaisto vartojimą nutraukti palaipsniui, mažiausiai per vieną ar dvi savaites (žr. 4.8 skyrių).
Senyvi pacientai, sergantys su demencija susijusia psichoze
Hedonin nepatvirtintas su demencija susijusios psichozės gydymui.
Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenimis, demencija sergantiems ir kai kurių atipinių antipsichozinių preparatų vartojantiems ligoniams nepageidaujamų smegenų kraujagyslių reiškinių rizika padidėja maždaug tris kartus. Tokio rizikos padidėjimo mechanizmas nežinomas. Negalima paneigti šios rizikos padidėjimo vartojant kitų antipsichozinių preparatų ar kitoms pacientų grupėms. Pacientus, kuriems yra insulto rizikos veiksnių, kvetiapinu reikia gydyti atsargiai.
Atipinių antipsichozinių preparatų metaanalizės duomenimis, senyviems ligoniams, sergantiems su demencija susijusia psichoze, mirties rizika yra didesnė negu pacientams, kurie vartoja placebo. Vis dėlto, dviem 10 savaičių placebu kontroliuojamais kvetiapino tyrimais nustatyta, kad toje pačioje populiacijoje (n=710, amžiaus vidurkis – 83 metai, ribos 56-99 metai) kvetiapino vartojusių pacientų mirtingumas buvo 5,5 %, vartojusių placebo - 3,2 %. Šių tyrimų metu pacientai mirė dėl įvairių priežasčių, būdingų šiai populiacijai. Minėtais duomenimis, priežastinio priklausomumo tarp gydymo kvetiapinu ir senyvų ligonių, sergančių demencija, mirties nėra.
Disfagija
Gauta pranešimų apie kvetiapino sukeltą disfagiją (žr. 4.8 skyrių). Pacientams, kuriems yra aspiracinės pneumonijos rizika, kvetiapiną reikia vartoti atsargiai.
Laktozė
Hedonin sudėtyje yra laktozės, todėl pacientams, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio vaisto vartoti negalima.
Venų tromboembolija (VTE)
Vartojusiems antipsichozinius vaistus buvo pastebėti VTE atvejai. Kadangi antipsichoziniais vaistiniais preparatais gydomi pacientai dažnai turi įgytų VTE rizikos veiksnių, todėl reikia nustatyti visus galimus rizikos veiksnius prieš pradedant gydymą ir gydymo Hedonin metu bei imtis profilaktikos priemonių.
Pankreatitas
Klinikinių tyrimų metu ir patekus vaistui į rinką gauta pranešimų apie pankreatito atvejus. Pranešimų, kurie gauti patekus vaistui į rinką, nors ir ne visiems, daugeliui pacientų kasos uždegimas siejosi su tokiais rizikos veiksniais kaip padidėjęs trigliceridų kiekis kraujyje (žr. 4.4 skyrių), tulžies pūslės akmenys bei alkoholio vartojimas.
Papildoma informacija
Tyrimų duomenų apie vidutinio sunkumo ar sunkių manijos epizodų gydymą kvetiapinu kartu su divalproeksu ar ličiu yra nedaug, tačiau toks kombinuotas gydymas toleruotas gerai (žr. 4.8 ir 5.1 skyrius). Turimi duomenys rodo, kad suminis poveikis pasireiškia trečią savaitę.
Laktozė
Hedonin sudėtyje yra laktozės. Pacientams, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp tipo laktazės trūkumas ar gliukozės-galaktozės absorbcijos sutrikimas, šio vaistinio preparato vartoti negalima.
Lecitinas
Lecitinas, gautas iš sojos, gali turėti sojos baltymų. Todėl lecitinas (sojos) gali sukelti alergiją pacientams, kurie ypatingai jautrūs sojai.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Dėl pagrindinio kvetiapino poveikio centrinei nervų sistemai kvetiapino vartoti kartu su kitais centrinio poveikio vaistais ir alkoholiu reikia atsargiai.
Citochromas P450 (CYP) 3A4 yra svarbiausias nuo citochromo P450 priklausomo kvetiapino metabolizmo fermentas. Sąveikos tyrimų su sveikais savanoriais metu kartu su ketokonazolu (stipriu CYP 3A4 inhibitoriumi) pavartoto kvetiapino (25 mg dozėmis) AUC padidėjo 5 - 8 kartus. Todėl, remiantis šiais duomenimis, kartu vartoti kvetiapino ir stiprių CYP 3A4 inhibitorių draudžiama. Be to, gydymo kvetiapino metu nerekomenduojama vartoti greipfrutų sulčių.
Kartotinių dozių klinikinio tyrimo metu įvertinta kvetiapino, vartojamo prieš gydymą karbamazepinu (kepenų fermentų induktoriumi) ir jo metu, farmakokinetika. Nustatyta, kad kartu vartojamas karbamazepinas reikšmingai padidina kvetiapino klirensą. Toks klirenso padidėjimas sisteminę kvetiapino ekspoziciją (matuojamą pagal AUC) sumažino vidutiniškai 13%, palyginti su ekspozicija, nustatyta vartojant vien kvetiapino; kai kuriems pacientams pastebėtas didesnis poveikis. Dėl šios sąveikos gali būti mažesnė kvetiapino koncentracija kraujo plazmoje, todėl gali pakisti gydymo kvetiapinu veiksmingumas. Kvetiapino, vartojamo kartu su fenitoinu (kitu mikrosomų fermentų induktoriumi), klirensas padidėja smarkiai ir maždaug 450 %. Kepenų fermentų induktorių vartojančius pacientus galima pradėti gydyti kvetiapinu tik tokiu atveju, jeigu gydytojas nusprendžia, kad gydymo šiuo vaistu nauda didesnė už gydymo kepenų fermentų induktoriais nutraukimo riziką. Svarbu bet kokius gydymo kepenų induktoriais pokyčius daryti palaipsniui, prireikus induktorius galima keisti neinduktoriais ( pvz., natrio valproatu) (žr. 4.4 skyrių).
Kartu su antidepresantais imipraminu (CYP2D6 inhibitoriumi) ar fluoksetinu (CYP3A4 ir CYP2D6 inhibitoriumi) vartoto kvetiapino farmakokinetika reikšmingai nepakito.
Kvetiapino, vartoto kartu su antipsichoziniais preparatais risperidonu ir haloperidoliu, farmakokinetika reikšmingai nepakito. Tioridazinas kartu vartoto kvetiapino klirensą padidino maždaug 70 %.
Cimetidinas kartu vartojamo kvetiapino farmakokinetikos neveikė.
Ličio, vartojamo kartu su kvetiapinu, farmakokinetika nepakito.
Kartu vartotų natrio valproato ir kvetiapino farmakokinetika klinikai reikšmingu laipsniu nepakito. Retrospektyvaus vaikų ir paauglių, gydytų valproatais, kvetiapinu arba abiem preparatais kartu, stebėjimo metu gydant deriniu dažniau nustatyta leukopenija ir neutropenija palyginti su pacientais, gydytais tik vienu preparatu.
Formalių sąveikos tyrimų su dažnai vartojamais širdies ir kraujagyslių ligų gydymui vaistiniais preparatais neatlikta.
Kvetiapino vartoti kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie sutrikdo elektrolitų pusiausvyrą ar ilgina QT intervalą, reikia atsargiai.
Gauta pranešimų apie klaidingai teigiamus metadono ir triciklių antidepresantų imunofermentinių tyrimų duomenis kvetiapiną vartojantiems pacientams. Abejotinus imunofermentinių tyrimų duomenis rekomenduojama patvirtinti tinkamais chromatografiniais metodais
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Ar saugu ir veiksminga vartoti kvetiapiną moterims nėštumo metu, nenustatyta.
Iki šiol atlikti tyrimai su gyvūnais kvetiapino teratogeninio poveikio rizikos neparodė, visgi poveikis vaisiaus regai iki šiol netirtas. Taigi kvetiapino nėštumo metu turi būti vartojama tik tada, kai laukiamas gydomasis poveikis yra didesnis už galimą riziką. Motinų, kurios nėštumo metu vartojo Hedonin, naujagimiams stebėta vaisto vartojimo nutraukimo simptomų.
Žindymas
Paskelbti duomenys, kad kvetiapino išsiskiria į žindyvės pieną, tačiau kiek kvetiapino išsiskiria su žindyvės pienu, nežinoma. Žindyvėms reikia nurodyti, kad kvetiapino vartojimo metu vengtų žindyti.
Naujagimiams, kurie nėštumo trečią trimestrą buvo antipsichozinių vaistų (įskaitant kvetiapiną) poveikyje, yra nepageidaujamo poveikio, pasireiškiančio įvairaus intensyvumo ir trukmės ekstrapiramidiniais ir (arba) nutraukimo simptomais, pavojus. Pranešama apie susijaudinimą, raumenų tonuso padidėjimą, raumenų tonuso sumažėjimą, drebulį (tremorą), mieguistumą, kvėpavimo sutrikimų sindromą arba čiulpimo sutrikimus. Todėl naujagimius reikia atidžiai stebėti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Atsižvelgiant į pagrindinį kvetiapino poveikį CNS, gali sutrikti budrumo reikalaujantys gebėjimai.
Todėl pacientus reikia įspėti, kad jie nevairuotų ir nevaldytų mechanizmų, kol nepaaiškės, kaip šis vaistinis preparatas juos veikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausi Hedonin nepageidaujamo poveikio reiškiniai yra mieguistumas, svaigulys, burnos džiūvimas, lengva astenija, vidurių užkietėjimas, tachikardija, ortostatinė hipotenzija ir dispepsija.
Kvetiapino, kaip ir kitų antipsichozinių vaistų, vartojimas susijęs su svorio prieaugiu, apalpimas, piktybiniu neurolepsiniu sindromu, leukopenija, neutropenija ir periferine edema.
Nepageidaujamo poveikio dažnio apibūdinimai:
labai dažni: ≥1/10,
dažni: nuo ≥1/100 iki <1/10,
nedažni: nuo ≥1/1000 iki <1/100,
reti: nuo ≥1/10 000 iki <1/1000,
labai reti: < 1/10 000,
dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Labai dažni: sumažėjęs hemoglobino kiekis23
Dažni: leukopenija1, sumažėjęs neutrofilų kiekis, eozinofilija28
Nedažni: trombocitopenija, anemija14
Reti: agranulocitozė27
Dažnis nežinomas: neutropenija1
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažni: padidėjusio jautrumo reakcijos (įskaitant odos reakcijas)
Labai reti: anafilaksinė reakcija6
Endokrininiai sutrikimai
Dažni: hiperprolaktinemija16, sumažėjęs bendro T425, laisvo T425, bendro T325 kiekis, padidėjęs TSH25 kiekis
Nedažni: sumažėjęs laisvo T325 kiekis, hipotirozė22
Labai reti: sutrikusi antidiurezinio hormono sekrecija
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: padidėjęs trigliceridų kiekis serume11,31, bendro cholesterolio (vyrauja MTL cholesterolis) kiekis12,31, sumažėjęs DTL cholesterolio kiekis18,31, svorio didėjimas9,31
Dažni: padidėjęs apetitas, gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas iki hiperglikemijos7,31
Nedažni: hiponatremija20, cukrinis diabetas 1, 5,6
Reti: metabolinis sindromas30
Psichikos sutrikimai
Dažni: nenormalūs sapnai, košmarai, mintys apie savižudybę ir savižudiškas elgesys21
Reti: somnabulizmas ir jam artimi reiškiniai – kalbėjimas ir valgymas miego metu
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: svaigulys 4,17, somnolencija 2,17, galvos skausmas
Dažni: apalpimas4,17, ekstrapiramidiniai simptomai 1,13, dizartrija
Nedažni: traukuliai1, neramių kojų sindromas, vėlyvoji diskinezija1,6
Akių sutrikimai
Dažni: vaizdo ryškumo sumažėjimas
Širdies sutrikimai
Dažni: tachikardija4, palpitacijos24
Nedažni: QT intervalo pailgėjimas1,13,19, bradikardijaxx
Kraujagyslių sutrikimai
Dažni: ortostatinė hipotenzija4,17
Reti: venų tromboembolija1
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažni: rinitas, dusulys24
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: burnos džiūvimas
Dažni: vidurių užkietėjimas, dispepsija, vėmimas26
Nedažni: disfagija8
Reti: pankreatitas1
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: transaminazių, alaninaminotransferazės (ALT, AST), gama-GT aktyvumo padidėjimas3
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Labai reti: angioneurozinė edema6, Sivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas6
Dažnis nežinomas: toksinė epidermio nekrolizė, daugiaformė eritema
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Labai reti: rabdomiolizė
Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu
Dažnis nežinomas: vaisto nutraukimo sindromas naujagimiams32
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nedažni: lytinės sistemos funkcijos sutrikimas
Reti: priapizmas, galaktorėja, krūtų pabrinkimas, sutrikusios mėnesinės
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni: nutraukimo sindromas1,10
Dažni: lengva astenija, periferinė edema, irzlumas, karščiavimas
Reti: piktybinis neurolepsinis sindromas1, hipotermija
Tyrimai
Reti: kreatinkinazės aktyvumo kraujyje padidėjimas 15
1 Žr. 4.4 skyrių.
2 Gali pasireikšti mieguistumas, dažniausiai laikosi pirmas dvi vartojimo savaites, tęsiant gydymą kvetiapinu praeina.
3 Kai kuriems pacientams, gydomiems kvetiapinu buvo asimptominis kraujo serumo transaminazių (ALT, AST) arba gama-GT aktyvumo padidėjimas (iki trijų kartų virš normos). Tęsiant gydymą kvetiapinu dažniausiai padidėjimas buvo laikinas.
4 Kvetiapino (kaip ir kiti a1 adrenoreceptorius blokuojantys vaistai nuo psichozės) gali dažnai sukelti ortostatinę hipotenziją, pasireiškiančią svaiguliu, tachikardija ir kai kuriems pacientams - apalpimu, ypač pradiniu dozės didinimo laikotarpiu (žr. 4.4 skyrių).
5 Labai retais atvejais pasunkėja cukrinis diabetas.
6 Nepageidaujamo poveikio dažnis buvo apskaičiuotas remiantis kvetiapino greito atpalaidavimo farmacinės formos duomenimis, gautais tik po to, kai vaistinis preparatas pateko į rinką.
7 Bent vienu atveju gliukozės kiekis nevalgius buvo ≥126 mg/dl (≥7,0 mmol/l) arba pavalgius - ≥ 200 mg/dl (≥11,1 mmol/l).
8 Disfagijos padažnėjimas vartojant kvetiapino, palyginti su placebu, buvo pastebėtas tik bipolinės depresijos klinikinių tyrimų metu.
9 Pagrįstas >7% kūno svorio padidėjimu nuo pradinio kūno svorio. Daugiausia pasireiškė pirmosiomis gydymo savaitėmis.
10 Ūmaus, placebu kontroliuojamo monoterapijos klinikinio tyrimo, kurio metu įvertinti nutraukimo simptomai, buvo pastebėti šie nutraukimo simptomai: nemiga, pykinimas, galvos skausmas, viduriavimas, vėmimas, svaigulys ir irzlumas. Po vaisto nutraukimo praėjus vienai savaitei šių reakcijų dažnis reikšmingai sumažėjo.
11Mažiausiai vienu atveju gali pasireikšti trigliceridų ≥ 200 mg/dl (≥2,258 mmol/l) (pacientų amžius ≥ 18 metų) arba ≥150mg/dl (1,694 mmol/l) (pacientų amžius < 18metų).
12Mažiausiai vienu atveju gali pasireikšti cholesterolio ≥ 240 mg/dl (≥6,2064 mmol/l) ) (pacientų amžius ≥ 18 metų) arba ≥200 mg/dl (5,172 mmol/l) (pacientų amžius < 18 metų). Stebėtas labai dažnas MTL kiekio padidėjimas ≥30 mg/dl (≥0,769 mmmol/l), kurio vidurkis šioje pacientų grupėje - 41,7mg/dl (≥1,07 mmol/l).
13Žr. toliau pateiktą tekstą.
14Mažiausiai vienu atveju trombocitų skaičius būna ≤100 x 109/l.
15 Remiantis klinikiniu tyrimu, pranešimai apie kraujo kreatinfosfokinazės padidėjimo nepageidaujamą reiškinį nesusiję su piktybiniu neurolepsiniu sindromu.
16Prolaktino kiekis bet kuriuo metu (vyresniems kaip 18 metų pacientams): >20 mikrogramų/l (>869,56 pmol/l) vyrams, >30 mikrogramų/l (>1304,34 pmol/l) moterims.
17Gali skatinti pargriuvimus.
18 DTL cholesterolio kiekis bet kurio metu vyrams < 40 mg/dl (1,025 mmol/l), moterims <50 mg/dl (1,282 mmol/l).
19 Pacientams, kuriems QT pailgėjo nuo <450 ms iki > 450 ms dažniau šis intervalas padidėjo ≥30 ms. Placebu kontroliuojamuose tyrimuose pokyčio vidurkis ir skaičius pacientų, kuriems šis pokytis buvo kliniškai reikšmingas, kvetiapiną vartojusiųjų ir placebo grupėse buvo panašus.
20 Bent vienu atveju poslinkis nuo >132 mmol/l iki <132 mmol/l.
21 Minčių apie savižudybę ir su savižudybe susijusio elgesio atvejai pasitaikė tuoj pat po gydymo kvetiapinu nutraukimo (žr. 4.4 ir 5.1 skyrius)
22 Žr. 5.1 skyrių
23 Visų klinikinių, įskaitant ir atvirus, tyrimų metu, hemoglobino kiekio sumažėjimas iki ≤13 g/dl (8,07 mmol/l) vyrams, ≤12 g/dl (7,45 mmol/l) moterims bent vieną kartą nustatytas 11% gydytų pacientų. Šiems pacientams vidutinis didžiausias hemoglobino kiekio sumažėjimas bet kuriuo laikotarpiu buvo -1,50 g/dl.
24 Šie pranešimai buvo kartu su tachikardija, svaiguliu, ortostatine hipotenzija ir (arba) širdies arba kvėpavimo sistemos liga
25 Visų klinikinių tyrimų metu stebint nukrypimus nuo normos iki kliniškai svarbių verčių bet kuriuo metu palyginti su pradine verte. Bendro T4, laisvo T4, bendro T3 ir laisvo T3 nuokrypiais buvo laikomos vertės 0,8x žemiausia normos vertė (pmol/l), TSH nuokrypis >5 mTV/l bet kuriuo metu.
26 Pagrįsta senyvų pacientų (≥65 metų) vėmimo padažnėjimu
27 Neutrofilų kiekio poslinkis nuo ≥1,5x109/l iš pradžių iki <0,5x109/l bet kuriuo gydymo metu
28 Visų klinikinių tyrimų metu stebint nukrypimus nuo normos iki kliniškai svarbių verčių bet kuriuo metu palyginti su pradine verte. Eozinofilų kiekio poslinkis nuo ≥1,0x109/l bet kuriuo gydymo metu
29 Visų klinikinių tyrimų metu stebint nukrypimus nuo normos iki kliniškai svarbių verčių bet kuriuo metu palyginti su pradine verte. Leukocitų kiekio poslinkis nuo ≤ 3,0x109/l bet kuriuo gydymo metu
30 Pagrįsta nepageidaujamo poveikio pranešimais apie metabolinį sindromą visų kvetiapino klinikinių tyrimų metu
31Kai kuriems pacientams klinikinių tyrimų metu stebėtas daugiau kaip vieno iš metabolinių veiksnių – svorio, gliukozės kiekio ir lipidų vertės pablogėjimas (žr. 4.4 skyrių)
32 Žr. 4.6 skyrių
xx Gali prasidėti vaisto vartojimo pradžioje arba greitai po to, kai pradedama jo vartoti ir sietis su hipotenzija ir (arba) apalpimu. Dažnis nustatytas visų kvetiapino klinikinių tyrimų metu nepageidaujamo poveikio pranešimais apie bradikardiją ir jai panašias būkles
Vartojant neuroleptikų gauta pranešimų apie QT pailgėjimo, skilvelinės aritmijos, staigios neaiškių priežasčių sukeltos mirties, širdies sustojimo ir polimorfinės paroksizminės skilvelinės tachikardijos (torsade de pointes) atvejus, kurie, kaip manoma, yra antipsichozinių vaistų klasės preparatams būdingas poveikis.
Vaikai ir paaugliai (10-17 metų amžiaus)
Reikia atsižvelgti į galimus aukščiau išvardytus nepageidaujamo poveikio reiškinius, kurie gali pasitaikyti vaikams ir paaugliams. Žemiau išvardyti nepageidaujamo poveikio reiškiniai vaikams ir paaugliams (10-17 metų) pasitaiko dažniau negu suaugusiesiems arba jų suaugusiųjų grupėje iš viso nebuvo. Nepageidaujamo poveikio dažnumas apibūdinamas taip: labai dažni ( >1/10), dažni (>1/100 iki <1/10), nedažni (>1/1000 iki <1/100), reti (>1/10 000 iki <1/1000), labai reti (< 1/10 000).
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Labai dažni: padidėjęs apetitas
Tyrimai
Labai dažni: prolaktino kiekio padidėjimas1, kraujospūdžio padidėjimas2
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: ekstrapiramidiniai simptomai3
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni: irzlumas4
1 Prolaktino kiekis (<18 metų pacientams): >20 mkg/l (>869,56 pmol/l) vyrams; >26 mkg/l (>1130,428 pmol/l) moterims bet kuriuo tyrimo metu. Mažiau kaip 1% populiacijos prolaktino kiekis padidėjęs >100 mkg/l.
2 Remiantis dviem ūminiais placebu kontroliuojamais klinikiniais vaikų ir paauglių (3-6 savaičių) tyrimais nustatytu poslinkiu aukščiau klinikiniu požiūriu reikšmingo slenksčio (adaptuota pagal Nacionalinio sveikatos instituto (ang. National Institute of Health) kriterijus) arba sistolinio kraujospūdžio padidėjimu >20 mm Hg arba distolinio kraujospūdžio padidėjimu >10mm Hg bet kuriuo metu.
3 Žr. 5.1 skyrių. Farmakodinaminės savybės.
4 Pastaba: dažnis atitinka suaugusiųjų dažnį, bet vaikų ir paauglių irzlumas gali būti susijęs su skirtinga klinikine reikšme palyginti su suaugusiaisiais.
4.9 Perdozavimas
Dauguma pastebėtų apsinuodijimo simptomų ir požymių, pvz.: mieguistumas, slopinimas, tachikardija, hipotenzija buvo sustiprėjusio veikliosios medžiagos farmakologinio poveikio pasekmės.
Gauta pranešimų apie mirties atvejus klinikinių tyrimų metu dėl ūminio perdozavimo, pavartojus 13,6 g dozę, ir po to, kai vaistas pateko į rinką, išgėrus ne mažesnę kaip 6 g dozę vien kvetiapino. Tačiau iš karto išgėrę ne didesnes kaip 30 g dozes kai kurie pacientai išgyveno.
Po to, kai vaistas pateko į rinką, gauta panešimų, kad perdozavus vien kvetiapino ištiko mirtis, koma. Perdozavus kvetiapino gydant vien tik juo gauti papildomi duomenys apie QT intervalo pailgėjimą, traukulius, epilepsijos būklę (status epilepticus), rabdomiolizę, kvėpavimo sutrikimą, šlapimo susilaikymą, sumišimą, delyrą ir (arba) susijaudinimą.
Pacientams, kurie prieš pradedant gydyti kvetiapinu serga sunkia širdies ir kraujagyslių sistemos liga, perdozavimo poveikio rizika gali būti didesnė (žr. 4.4 skyrių).
Perdozavimo gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra. Sunkaus apsinuodijimo atveju reikia pagalvoti apie kelių vaistinių preparatų suvartojimo galimybę ir yra rekomenduojama taikyti intensyvias slaugos priemones, įskaitant kvėpavimo takų praeinamumo atstatymą ir palaikymą, pakankamo aprūpinimo deguonimi užtikrinimą ir plaučių ventiliaciją , bei širdies ir kraujagyslių sistemos funkcijos stebėjimą ir palaikymą. Nors apsauga nuo absorbcijos perdozavimo atveju netirta, esant sunkiam apsinuodijimui reikia pagalvoti apie skrandžio išplovimą, jeigu praėjo ne daugiau kaip viena valanda po vaisto išgėrimo. Reikia spręsti dėl aktyvintos anglies vartojimo.
Perdozavus kvetiapino užsitęsusią hipotenziją reikia gydyti tokiomis tinkamomis priemonėmis kaip skysčių infuzija į veną ir (arba) simpatomimetiniai vaistai. Reikia vengti vartoti adrenaliną ir dopaminą, nes beta receptorių stimuliavimas gali hipotenziją sustiprinti esant kvetiapino sukeltai alfa receptorių blokadai.
Atidžią medicininę priežiūrą bei būklės stebėjimą reikia tęsti tol, kol pacientas pasveiks.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – vaistai nuo psichozės, diazepinai, oksazepinai ir tiazepinai. ATC kodas – N05AH04.
Veikimo mechanizmas
Kvetiapinas yra atipinis antipsichozinis vaistas.
Kvetiapinas ir jo veiklus metabolitas, N-dezalkilkvetiapinas, sąveikauja su daugelio neuromediatorių receptoriais. Kvetiapinui ir N-dezalkilkvetiapinui yra būdingas afinitetas smegenų serotonino (5-HT2) bei dopamino D1 ir D2 receptoriams. Manoma, kad šis antagonizmo receptoriams derinys, kurio selektyvumas serotonino (5HT2) receptoriams didesnis, nei dopamino D2 receptoriams, lemia antipsichozines kvetiapino savybes bei silpnesnį šalutinį poveikį ekstrapiramidinei sistemai. Be to, N-dezalkilkvetiapinui būdingas didelis afinitetas norepinefrino nešėjui (NEN). Kvetiapinui ir N-dezalkilkvetiapinui taip pat būdingas didelis afinitetas histaminerginiams ir adrenerginiams alfa1 receptoriams bei mažesnis adrenerginiams alfa2 ir serotonino 5-HT1A receptoriams. Kvetiapinas neturi pastebimo afiniteto cholinerginiams muskarininiams arba benzodiazepinų receptoriams.
Farmakodinaminis poveikis
Kvetiapino aktyvumą patvirtina antipsichozinio poveikio tyrimų, pavyzdžiui, sąlyginio išvengimo reflekso, duomenys. Elgsenos ir neurofiziologiniais tyrimais nustatyta, kad jis blokuoja dopamino agonistų poveikį ir didina dopamino metabolitų koncentraciją; šis pokytis yra neurocheminis D2 receptorių blokados rodiklis.
Ikiklinikinių tyrimų, kurie leidžia prognozuoti nepageidaujamus ekstrapiramidinius simptomus, duomenys parodė, kad kvetiapinas skiriasi nuo standartinių antipsichozinių preparatų ir jo profilis yra atipiškas. Po ilgalaikio vartojimo kvetiapinas nedidino D2 receptorių jautrumo. Veiksmingomis D2 receptorius blokuojančiomis dozėmis vartotas kvetiapinas sukėlė tik silpną katalepsiją. Kvetiapino poveikis limbinei sistemai selektyvus, nes po ilgalaikio vartojimo depoliarizacijos slopinimas pasireiškė tik mezolimbinės, bet ne nigrostriatinės, sistemos neuronuose, kuriuose yra dopamino. Ūmus ar ilgalaikis kvetiapino vartojimas haloperidoliu įjautrintoms ar šio vaisto nevartojusioms kapucinų rūšies beždžionėms sukėlė tik minimalų distoninį labilumą. Remiantis šių tyrimų rezultatais galima daryti išvadą, kad kvetiapino polinkis sukelti ekstrapiramidinius simptomus yra labai mažas, ir manoma, kad vaistiniams preparatams, kurių polinkis sukelti ekstrapiramidinius simptomus yra mažesnis, taip pat yra būdingas mažesnis polinkis sukelti vėlyvąją diskineziją (žr. 4.8 skyrių).
Kokiu mastu kvetiapino farmakologinis aktyvumas žmonėms priklauso nuo jo metabolito N-dealkilkvetiapino farmakologinio aktyvumo, nežinoma.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Trijų placebu kontroliuotų klinikinių tyrimų metu šizofrenija sergantys pacientai vartojo įvairias kvetiapino dozes. Ekstrapiramidinių simptomų (EPS) ar poreikio vartoti anticholinerginių preparatų dažnis vartojant kvetiapino ir placebo nesiskyrė. Placebu kontroliuoto nekintamų kvetiapino paros dozių (dozių diapazonas 75 – 750 mg) klinikinio tyrimo duomenimis, EPS dažnumas ar poreikis vartoti anticholinerginių preparatų nepadidėja.
Keturių placebu kontroliuotų tyrimų metu vertintas 800 mg kvetiapino paros dozės poveikis gydant vidutinio sunkumo ar sunkų manijos epizodą (dviejų tyrimų metu gydyta vienu kvetiapinu, dviejų – kartu su ličiu arba divalproeksu) EPS ar poreikio vartoti anticholinerginių preparatų dažnis vartojant kvetiapino ir placebo nesiskyrė.
Senyvų pacientų, sergančių su demencija susijusia psichoze, placebu kontroliuotų klinikinių tyrimų duomenimis, nepageidaujamų smegenų kraujagyslių reiškinių atvejų per 100 paciento metų kvetiapinu gydomiems pacientams buvo ne daugiau, negu pacientams, kurie vartojo placebo.
Skirtingai negu daugelis kitų antipsichozinių preparatų, kvetiapinas nesukėlė ilgalaikės prolaktino koncentracijos padidėjimo, kuris laikomas atipiniams antipsichotikams būdingu požymiu. Atliekant dauginius fiksuotos dozės klinikinius tyrimus su šizofrenija sergančiais pacientais, užbaigiant kvetiapino vartojimą rekomenduojamų dozių ribose, palyginti su placebo prolaktino koncentracijos skirtumo nenustatyta.
Dviejų klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad gydymas vien kvetiapinu veiksmingiau, nei placebas, mažina manijos simptomus pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo ar sunkus manijos epizodas. Poveikis vertintas po 3 ir 12 gydymo savaičių. Duomenų apie ilgalaikį pacientų stebėjimą, kad būtų galima vertinti kvetiapino, vartojamo manijos ar depresijos epizodų kartojimosi prevencijai, veiksmingumą, nėra. Yra tik nedaug duomenų apie kvetiapino, vartojamo kartu su divalproeksu ar ličiu, poveikį po 3 ar 6 vidutinio sunkumo ar sunkaus manijos epizodo gydymo savaičių. Vis dėlto, minėti deriniai toleruoti gerai. Šių tyrimų rezultatai rodo, kad trečią gydymo savaitę pasireiškia adityvus poveikis. Kito tyrimo metu per 6 gydymo savaites adityvaus poveikio nepastebėta.
Pacientų, kurie reagavo į gydymą, vidutinė kvetiapino paros dozė paskutinę gydymo savaitę buvo 600 g, maždaug 85 % tokių ligonių vartojo 400 – 800 mg paros dozę.
8 savaičių trukmės keturių klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavusiems I tipo bipoliniu sutrikimu arba II tipo bipoliniu sutrikimu sergantiems pacientams buvo vidutinio sunkumo ar sunkus depresijos epizodas, duomenimis, pagal reikšmingus matavimų rezultatus, t. y. Montgomery-Asberg depresijos vertinimo skalės (angl. Montgomery-Åsberg Depression Rating Scale, MADRS) rezultatų vidutinį pagerėjimą ir pagal atsaką, apibūdinamą kaip bendro MADRS rezultato pagerėjimas mažiausiai 50 %, palyginti su pradiniu, 300 mg ar 600 mg kvetiapino, vartojamo greito atsipalaidavimo forma, sukeltas poveikis buvo reikšmingai didesnis už poveikį, nustatytą placebu gydytiems pacientams. Poveikio stiprumas pacientams, kurie vartojo 300 mg kvetiapino greito atsipalaidavimo forma, ir ligoniams, vartojusiems 600 mg dozę, nesiskyrė.
Dviejų iš minėtų tyrimų tęstinės fazės metu buvo įrodyta, kad ilgalaikis gydymas pacientų, kurie reagavo į gydymą 300 mg ar 600 mg kvetiapino, vartojamo greito atsipalaidavimo forma, buvo veiksmingas depresijos simptomų, bet ne manijos simptomų, atžvilgiu.
Dviejų ligos kartojimosi prevencijos klinikinių tyrimų, kurių metu buvo įvertintas kvetiapino, vartojamo deriniuose su nuotaikos stabilizatoriais, veiksmingumas pacientams, kuriems būna manijos, depresijos ar mišrių epizodų, duomenimis, pagal laiko iki bet kokio nuotaikos reiškinio (manijos, mišraus ar depresijos) pasikartojimo pailgėjimą derinys su kvetiapinu buvo pranašesnis už monoterapiją nuotaikos stabilizatoriumi. Kvetiapino buvo vartojama du kartus per parą 400 – 800 mg paros dozėmis kombinuotojo gydymo kartu su ličiu ar valproato metu.
Klinikinių tyrimų metu nustatyta, kad kvetiapinas gydant šizofreniją ir maniją veiksmingas vartojant du kartus per parą, nors jo pusinės eliminacijos iš plazmos laikas yra maždaug 7 valandos. Tai patvirtinta ir pozitronų emisijos tomografijos (PET) tyrimo duomenimis, kurie parodė, kad kvetiapino poveikis 5HT2 ir D2 receptoriams truko 12 valandų. Didesnių nei 800 mg paros dozių veiksmingumas ir saugumas netirtas.
Ilgalaikis kvetiapino, vartojamo greitai veikliąją medžiagą atpalaiduojančia forma, veiksmingumas kartojimosi prevencijai aklais klinikiniais tyrimais nepatvirtintas. Atviro klinikinio tyrimo metu, tęsiant gydymą pacientams, sergantiems šizofrenija, kurie gydymo pradžioje reagavo į gydymą, kvetiapinas veiksmingai palaikė klinikinį pagerėjimą. Tai rodo tam tikrą ilgalaikį veiksmingumą.
Placebu kontroliuotų kvetiapino monoterapijos kinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavusiems pacientams prieš gydymą neutrofilų buvo ≥ 1,5 x109/l, duomenimis, neutrofilų kiekis kraujyje buvo < 1,5 x109/l vieną ar daugiau kartų 1,72 % pacientų, gydytų kvetiapinu, palyginti su 0,73 % pacientų, vartojusių placebo. Visuose klinikiniuose tyrimuose (kontroliuotuose placebu, atviruose, aktyvios lyginamosios grupės, dalyvavusių pacientų, kuriems prieš gydymą neutrofilų buvo ≥ 1,5 x109/l), duomenimis, neutrofilų kiekis kraujyje buvo <0,5 x109/l vieną ar daugiau kartų 0,21 % pacientų, gydytų kvetiapinu, palyginti su 0 % pacientų, vartojusių placebo, ir neutrofilų kiekis kraujyje buvo ≥ 0,5 - < 1x109/l vieną ar daugiau kartų 0,75 % pacientų, gydytų kvetiapinu, palyginti su 0,11 % pacientų, vartojusių placebo.
Trumpalaikių placebu kontroliuojamų šizofrenijos ir bipolinės manijos klinikinių tyrimų metu bendras ekstrapiramidinių simptomų pasireiškimo dažnis vartojant kvetiapiną buvo panašus kaip vartojant placebą (sergant šizofrenija – 7,8 % vartojant kvetiapiną ir 8 % vartojant placebą, sergant bipoline manija – atitinkamai 11,2 % ir 11,4 %). Trumpalaikių placebu kontroliuojamų bipolinės depresijos klinikinių tyrimų metu bendras ekstrapiramidinių simptomų pasireiškimo dažnis vartojant kvetiapiną buvo 8,9 %, vartojant placebą – 3,8 %, tačiau konkrečių nepageidaujamų reiškinių (pvz.: akatizijos, ekstrapiramidinio sutrikimo, tremoro, diskinezijos, distonijos, neramumo, nevalingų raumenų susitraukimų, pernelyg didelio psichomotorinio aktyvumo ir raumenų stingulio) dažnis apskritai buvo nedidelis ir nė vienoje gydymo grupėje neviršijo 4 %.
Kvetiapino vartojimas susijęs su nedideliu nuo dozės priklausomu skydliaukės hormonų, ypač bendro T4 ir laisvo T4, kiekio sumažėjimu. Daugiausia bendro ir laisvo T4 kiekis sumažėjo pirmosiomis 2‑4 kvetiapino vartojimo savaitėmis, o vėlesnio ilgalaikio gydymo metu daugiau nemažėjo. Beveik visais atvejais, nepriklausomai nuo gydymo trukmės, nutraukus kvetiapino vartojimą poveikis bendro ir laisvo T4 kiekiui praėjo. Bendro T3 ir atvirkštinio T3 kiekis šiek tiek sumažėjo tik vartojant didesnes dozes. Tiroksiną sujungiančio globulino (TSG) kiekis nepakito, ekvivalentiško skydliaukę stimuliojančio hormono (TSH) kiekio padidėjimo ir požymių, kad kvetiapinas sukeltų klinikai reikšmingą hipotirozę, nepastebėta.
Katarakta arba lęšiuko drumstis
Klinikinio tyrimo metu lyginant potencialų kataraktą sukeliantį kvetiapino (200-800 mg per parą) ir risperidono (2-8 mg per parą) poveikį šizofrenija ar šizoafektiniu sutrikimu sergantiems pacientams nustatyta, kad bent 21 mėn. Kvetiapiną vartojusių pacientų, kurių lęšiuko drumsties laipsnis padidėjo, dalis (4%) nebuvo didesnė negu tiek pat laiko vartojusių risperidono (10%).
Vaikai ir paaugliai (10-17 metų amžiaus)
Kvetiapino veiksmingumas ir saugumas tirtas atliekant 3 savaičių trukmės placebu kontroliuojamą sergančiųjų maniją tyrimą (284 pacientai iš JAV, amžius 10-17 metų). Apie 45% pacientų nustatyta papildoma dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sutrikimo diagnozė. Be to, atliktas 6 savaičių trukmės placebu kontroliuojamas klinikinis šizofrenijos gydymo tyrimas (222 pacientai, amžius 13-17 metų). Pacientai, kuriems buvo žinoma atsako į gydymą kvetiapinu stoka, į tyrimą neįtraukti. Gydymo kvetiapinu pradinė dozė buvo 50 mg/parą, antrą dieną dozė padidinta iki 100 mg/parą; palengva dozė didinta iki numatytos dozės (manijos gydymui 400-600 mg/parą, šizofrenijos gydymui 400-800 mg/parą) po 100 mg per parą padalijus ją į dvi arba tris dalis.
Manijos tyrimo metu Young manijos vertinimo skalės (angl. Young Mania Rating Scale, YMRS) pradinio vertinimo bendro balų vidurkio (LS vidurkio) pokytis (aktyvus minus placebo) buvo -5,21 vartojant kvetiapino 400 mg/parą dozę ir -6,56 vartojant kvetiapino 600 mg/parą dozę. Atsako dažnis (YMRS vertinimo pagerėjimas ≥50%) buvo 64% vartojant 400 mg paros dozę ir 58% vartojant 600 mg paros dozę, 37% vartojusių placebą grupėje.
Šizofrenijos klinikinio tyrimo metu teigiamo ir neigiamo sindromo skalės (angl. Positive and Negative Syndrome Scale, PANSS) pradinio vertinimo bendro balų vidurkio (LS vidurkio) pokytis (aktyvus minus placebo) buvo -8,16 vartojant kvetiapino 400 mg paros dozę ir -9,29 vartojant kvetiapino 800 mg/parą dozę. Nei mažos dozės (400 mg /parą), nei didelės dozės (800 mg/parą) kvetiapino vartojimas nebuvo veiksmingesnis palyginti su placebu procentiniu santykiu vertinant atsakiusius į gydymą, kurių PANSS rodiklis palyginti su pradiniu sumažėjo ≥30%. Tiek manijos, tiek šizofrenijos pacientų grupėje didelės dozės sukėlė skaičiaus atžvilgiu mažesnį atsaką į gydymą.
Apie poveikio išsilaikymą šioje amžiaus grupėje duomenų nėra.
26 savaičių atviro tęsiamojo ūminio klinikinio tyrimo (n=380 pacientų) vartojant kvetiapino lankstų dozavimą po 400-800 mg per parą suteikė papildomų duomenų apie vaisto saugumą. Vaikams ir paaugliams padidėjo kraujospūdis, apetitas, pasireiškė ekstrapiramidinių simptomų, prolaktino kiekio kraujo serume padidėjimas vaikams ir paaugliams buvo dažnesnis palyginti su suaugusiais pacientais (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Ekstrapiramidiniai simptomai
Trumpalaikio placebu kontroliuojamo monoterapijos klinikinio tyrimo metu, kuriame dalyvavo šizofrenija sergantys paaugliai (13-17 metų), bendras ekstrapiramidinių simptomų dažnis buvo 12,9 % vartojant kvetiapiną ir 5,3 % vartojant placebą, tuo metu kai individualių nepageidaujamo poveikio reiškinių (pvz.: akatizijos, tremoro, ekstrapiramidinių sutrikimų, hipokinezijos, neramumo, psichomotorinio hiperaktyvumo, raumenų sąstingio, diskinezijos) dažnis abiejose grupėse neviršijo 4,1 %.
Trumpalaikio placebu kontroliuojamo monoterapijos klinikinio tyrimo metu, kuriame dalyvavo bipoliniu sutrikimu sergantys vaikai ir paaugliai (10-17 metų), bendras ekstrapiramidinių simptomų dažnis buvo 3,6 % vartojant kvetiapiną ir 1,1 % vartojant placebą. Ilgalaikio atviro klinikinio sergančiųjų šizofrenija ir bipoliniu sutrikimu klinikinio tyrimo metu nustatytas su gydymu susijusio EPS dažnumas buvo 10 %.
Svorio padidėjimas
Trumpalaikio vaikų klinikinio tyrimo metu, kuriame dalyvavusių pacientų amžius buvo 10-17 metų, ≥7 % svorio padidėjimas nustatytas 17 % kvetiapinu gydytų pacientų palyginti su 2,5% gydytų placebu pacientų. Lyginant su normaliu ilgalaikiu svorio didėjimu, vertinimo metu kliniškai reikšmingu pokyčiu buvo laikomas KMI padidėjimas, atitinkantis mažiausiai 0,5 standartinio nuokrypio. 18,3 % pacientų, kurie vartojo kvetiapino mažiausiai 26 savaites, atitiko šį kriterijų.
Savižudybė arba mintys apie savižudybę ar klinikinės būklės pablogėjimas
Trumpalaikio placebu kontroliuojamo < 18 metų vaikų, sergančių šizofrenija, klinikinio tyrimo metu nustatyta, kad su savižudybe susijusių įvykių dažnumas buvo 1,4 % (2/147) vartojant kvetiapino ir 1,3 % (1/75) vartojant placebo. Trumpalaikio placebu kontroliuojamo < 18 metų vaikų, sergančių bipoliniu sutrikimu, klinikinio tyrimo metu nustatyta, kad su savižudybe susijusių įvykių dažnumas buvo 1,0 % (2/193) vartojant kvetiapino ir 0 % (0/90) vartojant placebo.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Išgertas kvetiapinas gerai absorbuojamas ir ekstensyviai metabolizuojamas. Pagrindiniai šio vaisto metabolitai, identifikuoti žmogaus plazmoje, reikšmingo farmakologinio poveikio nesukelia.
Maistas neturi reikšmingos įtakos kvetiapino biologiniam prieinamumui. Kvetiapino pusinis eliminacijos laikas yra apie 7 val., maždaug 83 % šio vaisto būna prisijungę prie plazmos baltymų.
Kvetiapino farmakokinetika yra linijinė, vyrų ir moterų organizme ji nesiskiria.
Vidutinis kvetiapino klirensas senyvų žmonių organizme yra maždaug 30‑50 % mažesnis negu 18‑65 metų suaugusiųjų.
Sergantiesiems sunkiu inkstų nepakankamumu (kai kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min./1,73 m2) vidutinis kvetiapino plazminis klirensas sumažėja maždaug 25 %, bet individualus klirensas išlieka sveikiems žmonėms nustatytose ribose.
Kvetiapinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse. Pavartojus radioaktyviuoju izotopu žymėto kvetiapino, nepakitęs vaistas išmatose ir šlapime sudaro mažiau kaip 5 %. Maždaug 73 % radioaktyvumo randama šlapime, 21 % – išmatose. Esant sutrikusiai kepenų funkcijai (sergant stabilia alkoholine ciroze), vidutinis kvetiapino plazminis klirensas sumažėja maždaug 25 %. Kadangi kvetiapinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, esant sutrikusiai kepenų funkcijai, tikėtina, kad padidės jo koncentracija kraujo plazmoje; šiems pacientams reikia koreguoti vaisto dozę (žr. 4.2 skyrių).
Tyrimais in vitro nustatyta, kad pagrindinis nuo citochromo P450 priklausomo kvetiapino metabolizmo fermentas yra CYP3A4. Nustatyta, kad kvetiapinas ir keli jo metabolitai silpnai slopina žmogaus citochromo P450 1A2, 2C9, 2C19, 2D6 ir 3A4 aktyvumą, bet tik koncentracijai bent 10‑50 kartų viršijant susidarančią žmogui vartojant šį vaistą įprastomis veiksmingomis 300‑450 mg paros dozėmis. Remiantis šių tyrimų in vitro duomenimis, nereikėtų tikėtis, kad kartu vartojamas kvetiapinas kliniškai reikšmingai slopintų nuo citochromo P450 priklausomą kitų vaistų metabolizmą.
Tyrimai su gyvūnais rodo, kad kvetiapinas gali indukuoti citochromo P450 fermentus. Kita vertus, psichozėmis sergančių pacientų specifinės sąveikos tyrimais po kvetiapino vartojimo citochromo P450 aktyvumo padidėjimo neaptikta.
Vaikai ir paaugliai (10-17 metų amžiaus)
Nustatyti 10-12 metų 9 vaikų ir 12 paauglių, kurių gydymo metu kraujyje buvo nusistovėjusi apykaitos pusiausvyra vartojant po 400 mg kvetiapino du kartus per parą, farmakokinetikos duomenys. Tuo metu, kai apykaita pusiausvyrinė, su doze susijusi vaikų ir paauglių (10-17 metų) kvetiapino koncentracija iš esmės buvo panaši į suaugusiųjų, nors Cmax vaikams buvo viršutiniame kiekio svyravimų, nustatytų suaugusiesiems, taške. Veikliojo metabolito norkvetiapino AUC ir Cmax vaikų kraujyje buvo didesnė: atitinkamai apie 62% ir 49% vaikų (10-12 metų), 28% ir 14% paauglių (13-17 metų) palyginti su suaugusiųjų duomenimis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Gausūs in vitro ir in vivo genotoksiškumo tyrimai kvetiapino mutageninio ir klastogeninio poveikio neparodė. Po kliniškai reikšmingo vartojimo gyvūnams tyrimais nustatyti pakitimai, bet jie nebuvo patvirtinti ilgalaikių klinikinių tyrimų metu. Žiurkių skydliaukėje aptiktos pigmentinės nuosėdos.
Cynomolgus beždžionėms nustatyta skydliaukės folikulinių ląstelių hipertrofija ir sumažėjusi T3 koncentracija kraujo plazmoje, sumažėjęs hemoglobino kiekis, eritrocitų ir leukocitų skaičius.
Šunims aptikta lęšiuko drumstis ir katarakta. Šiuos radinius reikia prisiminti, kuomet vertinama kvetiapino vartojimo pacientams nauda ir galimas pavojus.
Duodant kvetiapino žiurkių patelėms 0,3, 0,9 arba 3,0 kartus didesnėmis dozėmis negu maksimalios rekomenduojamos dozės žmonėms pagal mg/m2 principą, visų dozių grupėse padažnėjo pieno liaukos adenokarcinomos atvejų. Vienerių metų trukmės toksiškumo tyrimais nustatyta, kad kvetiapinas padidino vidutinę prolaktino koncentraciją kraujo serume iki 32 kartų žiurkių patinams ir 13 kartų – patelėms.
Pieno liaukų neoplazmų padažnėjimas aptiktas graužikams po ilgalaikio davimo kitų antipsichozinių preparatų ir šį reiškinį galima paaiškinti prolaktino poveikiu. Šio, dėl prolaktino atsiradusio, pieno liaukų naviko padažnėjimo žiurkėms reiškinio atitikmuo žmonėms nežinoma.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Hedonin 25 mg plėvele dengtos tabletės
Tabletės šerdis:
Bevandenis kalcio-vandenilio fosfatas
Laktozė monohidratas
Mikrokristalinė celiuliozė
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Povidonas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė:
Polivinilo alkoholis
Lecitinas
Titano dioksidas (E171)
Makrogolis 3350
Talkas
Geltonasis geležies oksidas (E172)
Raudonasis geležies oksidas (E 172)
Hedonin 100 mg plėvele dengtos tabletės
Tabletės šerdis:
Bevandenis kalcio-vandenilio fosfatas
Laktozė monohidratas
Mikrokristalinė celiuliozė
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Povidonas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė:
Polivinilo alkoholis
Lecitinas
Titano dioksidas (E171)
Makrogolis 3350
Talkas
Geltonasis geležies oksidas (E172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
PVC/PE/PVDC/Al lizdinės plokštelės.
Pakuotės dydžiai:
Hedonin 25 mg + 100 mg plėvele dengtos tabletės
Viena lizdinė plokštelė su 6 Hedonin 25 mg plėvele dengtomis tabletėmis
Viena lizdinė plokštelė su 5 Hedonin 100 mg plėvele dengtomis tabletėmis
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pas psichiatrą:
- Tai sakote, kad mokesčius mokate su džiaugsmu... Ir kada tai jums prasidėjo?- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?