Ezomeprazolas, 20mg, skrandyje neirios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Torrent Pharma GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ezomeprazolas
1. KAS YRA Esomeprazole Torrent IR KAM JIS VARTOJAMAS
Esomeprazole Torrent sudėtyje yra vaisto, vadinamo ezomeprazolu. Jis priklauso vaistų, vadinamų protonų siurblio inhibitoriais, grupei. Jie mažina druskos rūgšties gamybą skrandyje.
Esomeprazole Torrent skirtas toliau išvardytoms būklėms gydyti
Suaugusieji ir paaugliai nuo 12 metų ir vyresni
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Tai būklė, kai rūgštys iš skrandžio patenka į stemplę (vamzdelį, jungiantį gerklę su skrandžiu), sukeldamos skausmą, uždegimą ir rėmenį.
- Skrandžio arba viršutinės virškinamojo trakto dalies (žarnyno) opos, infekuotos bakterijų, vadinamų Helicobacter pylori. Esant šiai ligai gydytojas taip pat gali skirti antibiotikų infekcijai gydyti ir opai užgydyti.
Suaugusieji
- Skrandžio opos, sukeltos vaistų, vadinamųjų NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo). Esomeprazole Torrent taip pat gali būti vartojamas skrandžio opų profilaktikai vartojant NVNU.
- Rūgšties pertekliui skrandyje, kurį sukelia kasos navikai (Zollinger-Ellison‘o sindromas).
- Ilgalaikiam gydymui po pakartotinio opos kraujavimo profilaktikos skiriant ezomeprazolą į veną.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT Esomeprazole Torrent
Esomeprazole Torrent vartoti negalima:
- jei yra alergija (padidėjęs jautrumas) ezomeprazolui ar bet kuriai pagalbinei vaisto medžiagai (nurodytai 6 skyriuje: Kita informacija).
- jei yra alergija bet kuriam kitam protonų siurblį slopinančiam vaistui (pvz., pantoprazolui, lanzoprazolui, rabeprazolui, omeprazolui).
- kartu su vaistais, kurių sudėtyje yra nelfinaviro (vartojamo ŽIV infekcijai gydyti).
Jei Jums tinka bent vienas iš šių teiginių, Esomeprazole Torrent vartoti negalima. Jeigu abejojate, prieš vartodami Esomeprazole Torrent pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Specialių atsargumo priemonių vartojant Esomeprazole Torrent reikia
Prieš pradėdami vartoti Esomeprazole Torrent pasitarkite su gydytoju ar vaistininku:
- jei sergate sunkia kepenų liga.
- jei sergate sunkia inkstų liga.
Esomeprazole Torrent gali maskuoti kitų ligų simptomus. Todėl nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jeigu prieš pradedant vartoti Esomeprazole Torrent arba jį vartojant pasireiškė šie simptomai:
- be aiškios priežasties pradėjo kristi svoris arba sutriko rijimas;
- pasireiškė skrandžio skausmas ar nevirškinimas;
- jei pradėjote vemti maistu ar krauju;
- jei pradėjote tuštintis juodos spalvos (krauju suteptomis) išmatomis.
Protonų siurblio inhibitoriai, tokie kaip ezomeprazolas, ypač vartojami ilgiau kaip vienerius metus, gali šiek tiek didinti šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimo riziką. Pasakykite gydytojui, jei sergate osteoporoze ar vartojate kortikosteroidų (jie gali didinti osteoporozės riziką).
Jei vartojate Esomeprazole Torrent pagal poreikį, o simptomai išlieka arba pakinta jų pobūdis, pasakykite apie tai gydytojui.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui. Tai svarbu todėl, kad Esomeprazole Torrent gali turėti įtakos kitų vaistų veikimui, o kai kurie kiti vaistai – Esomeprazole Torrent veikimui.
Esomeprazole Torrent negalima vartoti kartu su vaistais, kurių sudėtyje yra nelfinaviro (vartojamo ŽIV infekcijai gydyti).
Pasakykite gydytojui arba vaistininkui, jeigu vartojate šiuos vaistus:
- atazanavirą (vartojamą ŽIV infekcijai gydyti);
- ketokonazolą, itrakonazolą ar vorikonazolą (vartojamus grybelių sukeltoms infekcijoms gydyti);
- erlotinibą (juo gydomas vėžys);
- citalopramą, imipraminą ar klomipraminą (vartojami depresijai gydyti);
- diazepamą (vartojamą nerimui gydyti, raumenims atpalaiduoti arba sergant epilepsija);
- fenitoiną (vartojamą sergant epilepsija); jei vartojate fenitoiną, gydytojas Jus stebės pradedant arba nutraukiant Esomeprazole Torrent vartojimą;
- kraują skystinančius vaistus, pavyzdžiui, varfariną; gydytojas gali Jus stebėti pradedant arba nutraukiant Esomeprazole Torrent vartojimą;
- cilostazolą (juo gydomas protarpinis šlubčiojimas, kurį sukelia nepakankamas aprūpinimas krauju ir kuris pasireiškia skausmu vaikštant;
- cizapridą (vartojamą esant nevirškinimui ir rėmeniui);
- digoksiną (juo gydomi širdies sutrikimai);
- metotreksatą (chemoterapinį vaistinį preparatą, kuris didelėmis dozėmis vartojamas vėžiui gydyti). Jei Jūs vartojate metotreksato didelėmis dozėmis, gydytojas gali laikinai nutraukti gydymą ezomeprazolu;
- rifampiciną (jo vartojama tuberkuliozei gydyti);
- paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum) preparatus (jais gydoma depresija);
- klopidogrelį (vartojamą kraujo krešulių (trombų) profilaktikai).
Jeigu gydytojas jums skyrė antibiotikų amoksicilino ir klaritromicino bei Esomeprazole Torrent gydyti opoms, sukeltoms Helicobacter pylori infekcijos, labai svarbu pranešti gydytojui apie kitus vartojamus vaistus.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei esate nėščia arba mėginate pastoti, pasakykite apie tai gydytojui prieš pradėdama vartoti Esomeprazole Torrent. Prieš vartojant bet kurį vaistą būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Gydytojas nuspręs, ar galima vartoti Esomeprazole Torrent nėštumo laikotarpiu.
Nėra žinių, ar Esomeprazole Torrent išsiskiria į motinos pieną. Todėl Esomeprazole Torrent neturi būti vartojamas žindymo metu.
Esomeprazole Torrent vartojimas su maistu ir gėrimais
Tabletes galima gerti valgio metu arba nevalgius.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus Esomeprazole Torrent neturėtų veikti.
Svarbi informacija apie kai kurias Esomeprazole Torrent pagalbines medžiagas
Esomeprazole Torrent skrandyje neirių tablečių sudėtyje yra sacharozės ir laktozės, kurios yra angliavandeniai. Jeigu gydytojas Jums sakė, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI Esomeprazole Torrent
Esomeprazole Torrent visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Esomeprazole Torrent skrandyje neirių tablečių nerekomenduojama skirti vaikams iki 12 metų.
- Jei vartosite šį vaistą ilgą laiką, gydytojas jus stebės (ypač tada, kai vartosite ilgiau negu vienerius metus).
- Jei gydytojas nurodė vaistą vartoti pagal poreikį, praneškite jam apie pasikeitusius simptomus.
Vaisto vartojimas
- Tabletes galima gerti bet kuriuo paros metu.
- Tabletes galima gerti valgio metu arba nevalgius.
- Tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant vandeniu. Jos negalima kramtyti ar smulkinti, nes tabletę sudaro dengtos granulės, kurios apsaugo vaistą nuo ardomojo skrandžio rūgščių poveikio. Svarbu nepažeisti granulių.
Jeigu sunku nuryti tabletę:
- įmeskite ją į pusę stiklinės negazuoto (neputojančio) vandens. Kitų skysčių vartoti negalima.
- maišykite, kol tabletė suirs (tirpalas bus neskaidrus). Išgerkite tirpalą iš karto arba per 30 minučių. Prieš gerdami būtinai išmaišykite tirpalą.
- kad išgertumėte visą vaistą, paskui įpilkite dar pusę stiklinės vandens, gerai praskalaukite ir išgerkite. Kietosiose dalelėse yra vaisto – jų negalima kramtyti arba smulkinti.
Jeigu visai negalite ryti, tabletę galima sumaišyti su nedideliu kiekiu vandens ir pritraukti į švirkštą. Tada tirpalą galima suleisti tiesiai į skrandį per vamzdelį (skrandžio vamzdelį).
Kiek tablečių vartoti
- Gydytojas pasakys, kiek tablečių ir kiek laiko reikia vartoti. Tai priklausys nuo būklės, amžiaus ir kepenų funkcijos.
- Įprastinės dozės nurodytos toliau.
Gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) sukeltam rėmeniui gydyti:
Suaugusiems ir 12 metų amžiaus ir vyresniems vaikams
- Jeigu gydytojas nustato, kad maisto vamzdelis (stemplė) lengvai pažeistas, įprastinė dozė yra viena 40 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė vieną kartą per parą, 4 savaites. Gydytojas gali skirti tokią pačią dozę dar 4 savaitėms, jei stemplė neužgijo.
- Užgijus stemplei įprastinė dozė yra viena 20 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė vieną kartą per parą.
- Jei stemplė nepažeista, įprastinė dozė yra viena 20 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė per parą. Simptomams išnykus gydytojas gali nurodyti vartoti vaistą pagal poreikį, bet ne daugiau kaip vieną 20 mg skrandyje neirią Esomeprazole Torrent tabletę vieną kartą per parą.
- Jei sergate sunkia kepenų liga, gydytojas gali skirti mažesnę dozę.
Helicobacter pylori infekcijos sukeltoms opoms gydyti ir jų atsinaujinimo profilaktikai:
- suaugusiems ir jauniems, 12 metų amžiaus ir vyresniems, pacientams: įprastinė dozė yra viena 20 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė du kartus per parą, vieną savaitę.
- gydytojas nurodys kartu vartoti antibiotikus, pavyzdžiui, amoksiciliną ir klaritromiciną.
Skrandžio opoms, sukeltoms NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), gydyti:
- 18 metų amžiaus ir vyresniems suaugusiesiems: įprastinė dozė yra viena 20 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė vieną kartą per parą, nuo 4 iki 8 savaičių.
Skrandžio opų, sukeltų NVNU (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), profilaktikai:
- 18 metų amžiaus ir vyresniems suaugusiesiems: įprastinė dozė yra viena 20 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė vieną kartą per parą.
Rūgšties pertekliui skrandyje, kurį sukelia kasos navikai (Zollinger-Ellison'o sindromas), gydyti:
- 18 metų amžiaus ir vyresniems suaugusiesiems: įprastinė dozė yra viena 40 mg skrandyje neiri Esomeprazole Torrent tabletė du kartus per parą.
- gydytojas koreguos dozę atsižvelgdamas į poreikį ir nuspręs, kiek laiko reikia vartoti vaistą. Didžiausia dozė – 80 mg du kartus per parą.
Ilgalaikiam gydymui po pakartotino kraujavimo iš opos profilaktikos skiriant ezomeprazolą į veną:
- 18 metų ir vyresni suaugę žmonės: įprastinė dozė yra viena 40 mg Esomeprazole Torrent tabletė vieną kartą per parą, 4 savaites.
Pavartojus per didelę Esomeprazole Torrent dozę
Išgėrę per didelę Esomeprazole Torrent dozę nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Pamiršus pavartoti Esomeprazole Torrent
Jei pamiršote išgerti vaisto dozę, ją reikia išgerti nedelsiant, kai tik prisiminsite. Tačiau jei artėja laikas gerti kitą dozę, pamirštąją reikia praleisti.
Negalima vartoti dvigubos dozės (dviejų dozių vienu metu), norint kompensuoti praleistąją.
Jei turite daugiau klausimų apie šį preparatą, klauskite savo gydytojo arba vaistininko.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Esomeprazole Torrent, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Jeigu pasireiškė bet kuris sunkus toliau nurodytas nepageidaujamas poveikis, nutraukite Esomeprazole Torrent vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į gydytoją:
- staigus švokščiantis kvėpavimas, lūpų, liežuvio ir gerklės arba kūno patinimas, bėrimas, nualpimas arba apsunkintas rijimas (sunki alerginė reakcija);
- odos paraudimas su pūslelėmis arba odos lupimusi; taip pat galimos skausmingos pūslelės ir kraujavimas lūpų, akių, burnos, nosies ir genitalijų srityje; tai gali būti Stevens-Johnson‘o sindromas arba toksinė epidermio nekrolizė;
- geltona oda, tamsus šlapimas ir nuovargis, tai gali būti kepenų sutrikimų simptomai.
Šie reiškiniai reti, jie pasireiškia rečiau negu 1 iš 1000 žmonių.
Kitas šalutinis poveikis
Dažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 100)
- galvos skausmas;
- poveikis skrandžiui arba žarnynui: diarėja, skrandžio skausmas, vidurių užkietėjimas, dujų kaupimasis žarnyne;
- pykinimas arba vėmimas.
Nedažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 1000)
- pėdų ir kulkšnių patinimas;
- sutrikęs miegas (nemiga);
- galvos sukimasis, dilgčiojimo pojūtis, pavyzdžiui, „dilgčiojimas ir badymas adatėlėmis“, mieguistumas;
- svaigimo pojūtis (vertigo);
- burnos džiūvimas;
- kraujo tyrimo rodiklių, rodančių kepenų veiklą, pokyčiai;
- odos bėrimas, stambus bėrimas (dilgėlinė) ir odos niežulys;
- šlaunikaulio, riešo ir stuburo lūžiai (ypač ezomeprazolo vartojant didelėmis dozėmis ir ilgai).
Retas (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 1000)
- kraujo pokyčiai, pavyzdžiui, sumažėjęs leukocitų arba trombocitų skaičius; tai gali sukelti silpnumą, kraujosruvas arba padidinti infekcijų riziką;
- mažas natrio kiekis kraujyje; tai gali sukelti silpnumą, vėmimą ir spazmus;
- psichomotorinis sujaudinimas, konfūzija arba depresija;
- skonio pokyčiai;
- regėjimo sutrikimai, pavyzdžiui, neaiškus matymas;
- staiga atsirandantis švokštimas kvėpuojant ar dusulys (bronchų spazmas);
- burnos gleivinės uždegimas;
- infekcija, vadinama pienlige, sukeliama grybelio ir galinti paveikti virškinimo traktą;
- kepenų ligos, įskaitant geltą, dėl kurios gali pagelsti oda, patamsėti šlapimas ir atsirasti nuovargis;
- plaukų slinkimas (alopecija);
- odos bėrimas dėl saulės šviesos poveikio;
- sąnarių skausmai (artralgija) arba raumenų skausmai (mialgija);
- bloga bendroji savijauta ir energijos stoka;
- padidėjęs prakaitavimas.
Labai retas (pasireiškia rečiau negu 1 pacientui iš 10 000)
- kraujo ląstelių skaičiaus pokyčiai, įskaitant agranulocitozę (baltųjų kraujo kūnelių trūkumą);
- agresyvumas;
- nesamų dalykų regėjimas, jutimas arba girdėjimas (haliucinacijos);
- sunkūs kepenų sutrikimai, sukeliantys kepenų nepakankamumą ir smegenų uždegimą;
- staiga prasidedantis sunkus bėrimas, pūslelių susidarymas ar odos lupimasis; tai gali būti susiję su dideliu karščiavimu ir sąnarių skausmais (daugiaformė eritema, Stevens-Johnson‘o sindromas, toksinė epiderminė nekrolizė);
- raumenų silpnumas;
- sunkūs inkstų sutrikimai;
- krūtų padidėjimas vyrams;
- mažas magnio kiekis kraujyje. Jei Jūs Esomeprazole Torrent vartojate ilgiau kaip tris mėnesius, gali sumažėti magnio kiekis kraujyje. Mažas magnio kiekis gali pasireikšti nuovargiu, nevalingais raumenų susitraukimais, dezorientacija, traukuliais, svaiguliu, padažnėjusiu širdies plakimu. Jei Jums atsiras bet kuris iš šių simptomų, nedelsdamas pasakykite gydytojui. Mažas magnio kiekis kraujyje gali sumažinti ir kalio ar kalcio kiekį kraujyje. Gydytojas gali nuspręsti reguliariai atlikinėti kraujo tyrimus magnio kiekiui kraujyje stebėti.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
- žarnyno uždegimas (sukeliantis viduriavimą).
Esomeprazole Torrent labai retais atvejais gali sutrikdyti baltųjų kraujo kūnelių veiklą ir susilpninti imuninę sistemą.
Jeigu pasireiškia infekcija (karščiavimas ir stiprus bendrosios savijautos pablogėjimas ar karščiavimas ir vietinės infekcijos simptomai, pavyzdžiui, kaklo, gerklės ar burnos skausmas, šlapinimosi pasunkėjimas), būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad būtų atliktas kraujo tyrimas ir nustatyta, ar šių sutrikimų priežastis nėra baltųjų kraujo kūnelių skaičiaus sumažėjimas (agranulocitozė). Būtina pasakyti gydytojui, kokius vaistus vartojate.
Nerimauti dėl pirmiau nurodyto šalutinio poveikio nereikėtų. Jis jums gali ir nepasireikšti.
Nesirūpinkite dėl išvardyto šalutinio poveikio. Jums gali nė vienas nepasireikšti.
Jeigu pasireiškė stiprus šalutinis poveikis ar pajutote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite apie tai gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI Esomeprazole Torrent
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant kartono dėžutės, tablečių talpyklės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Esomeprazole Torrent vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Esomeprazole Torrent nevartoti praėjus daugiau kaip 100 dienų nuo to laiko, kai tablečių talpyklė buvo atidaryta pirmą kartą.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Esomeprazole Torrent sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra ezomeprazolas. Esomeprazole Torrent skrandyje neirios tabletės, 20 mg ezomeprazolo (ezomeprazolo magnio druskos pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos:
Dengti cukriniai branduoliai: cukriniai branduoliai (sacharozė ir kukurūzų krakmolas), etilceliuliozė, magnio stearatas
Veikliosios medžiagos dangalas: povidonas K90, lengvasis magnio oksidas (E530)
Apsauginis dangalas: povidonas, lengvasis magnio oksidas (E530), magnio stearatas
Skrandyje neirus dangalas: metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 %dispersija (yra natrio laurilsulfato ir polisorbato 80), dietilo ftalatas, talkas (E553b).
Tabletės branduolys: silicinta mikrokristalinė celiuliozė (mikrokristalinė celiuliozė ir koloidinis bevandenis silicio dioksidas), starlac (laktozė monohitratas ir kukurūzų krakmolas), kopovidonas K 28, makrogolis 8000, krospovidonas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, magnio stearatas
Tabletės plėvelė: hipromeliozė (E464), makrogolis 8000, talkas (E553b), titano dioksidas (E171), koloidinis bevandenis silicio dioksidas, raudonasis geležies oksidas (E172)
Rašalas: Opacode S-1-17823 juodasis rašalas (sudėtyje yra propilenglikolio, juodojo geležies oksido (E172), šelako glazūros)
Esomeprazole Torrent išvaizda ir kiekis pakuotėje
Esomeprazole Torrent 20 mg skrandyje neirios tabletės
Plytų raudonumo spalvos, apvali, iš abiejų pusių išgaubta, plėvele dengta tabletė, kurios viena pusė pažymėta „20“, o kita pusė – lygi.
Lizdinė plokštelė (aliuminis/aliuminis) arba DTPE tablečių talpyklė (DTPE tablečių tablečių talpyklė su kakleliu ir PP dangteliu su indukciniu sandarinančiu tamponu ir silikagelio sausiklio talpa).
Pakuočių dydžiai:
7, 14, 15, 28, 30, 56, 60, 90, 100 skrandyje neirių tablečių
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Ezomeprazolas |
Vaisto stiprumas | 20mg |
Vaisto forma | skrandyje neirios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/11/2669 |
Registratorius | Torrent Pharma GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2011.10.25 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Esomeprazole Torrent 20 mg skrandyje neirios tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Esomeprazole Torrent 20 mg skrandyje neirios tabletės
Vienoje tabletėje yra 20 mg ezomeprazolo (ezomeprazolo magnio druskos pavidalu).
Pagalbinės medžiagos: tabletėje yra 14,6 mg sacharozės ir 30,3 mg laktozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Skrandyje neiri tabletė
Esomeprazole Torrent 20 mg skrandyje neirios tabletės
Plytų raudonumo spalvos, apvali, iš abiejų pusių išgaubta, plėvele dengta tabletė, kurios viena pusė pažymėta „20“, o kita pusė – lygi.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Esomeprazole Torrent skrandyje neirios tabletės vartojamos toliau išvardytais atvejais.
Suaugusieji
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL):
- erozinio refliuksinio ezofagito gydymas;
- ilgalaikė ezofagito atsinaujinimo profilaktika sugijus stemplei;
- simptominis gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) gydymas.
Helicobacter pylori sunaikinimas (kartu vartojama tinkamų antibakterinių vaistinių preparatų) ir:
- Helicobacter pylori sukeltos dvylikapirštės žarnos opos užgydymas,
- pepsinės opos pasikartojimo profilaktika pacientams, turintiems Helicobacter pylori sukeltų opų.
Pacientams, kuriems reikalingas tęstinis gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU)
- su NVNU susijusių skrandžio opų užgydymas;
- su NVNU susijusių skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų profilaktika, rizikos grupės pacientams.
Tęstinis gydymas po į veną vartojamu preparatu pradėtos pepsinių opų kraujavimo atsinaujinimo profilaktikos.
Zollinger-Ellison‘o sindromo gydymas
Paaugliai nuo 12 metų
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL):
- erozinio refliuksinio ezofagito gydymas
- ilgalaikė ezofagito atsinaujinimo profilaktika sugijus stemplei
- simptominis gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) gydymas.
Helicobacter pylori sukeltos dvylikapirštės opos gydymas (vartojama kartu su antibiotikais).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusieji ir paaugliai nuo 12 metų
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)
- Erozinio refliuksinio ezofagito gydymas
40 mg vieną kartą per parą, 4 savaites.
Jei ezofagitas neišgydytas arba liko simptomų, pacientams rekomenduojama vartoti vaistą dar 4 savaites.
- Ilgalaikė ezofagito atsinaujinimo profilaktika sugijus stemplei
20 mg vieną kartą per parą.
- Simptominis gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) gydymas.
20 mg vieną kartą per parą pacientams, nesergantiems ezofagitu. Jeigu po 4 savaičių simptomai dar liko, pacientą būtina ištirti papildomai. Jeigu simptomai išnyksta, paskui jų galima išvengti vartojant 20 mg vieną kartą per parą. Suaugusiesiems, vartojantiems šį vaistą pagal poreikį, gerti 20 mg vieną kartą per parą tada, kai reikia. Vaistų vartojimas pagal poreikį, siekiant kontroliuoti simptomus, nerekomenduojamas NVNU gydomiems pacientams, kuriems yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų rizika.
Suaugusieji
Helicobacter pylori sunaikinimas, kai vaistas skiriamas kartu taikant atitinkamus antibakterinio gydymo režimus ir:
- Helicobacter pylori sukeltos dvylikapirštės žarnos opos gydymas,
- pepsinės opos pasikartojimo profilaktika pacientams, turintiems Helicobacter pylori sukeltų opų
20 mg Esomeprazole Torrent, 1 g amoksicilino ir 500 mg klaritromicino du kartus per parą, 7 dienas.
Pacientams, kuriems reikalingas tęstinis gydymas NVNU:
- su NVNU susijusių skrandžio opų gydymas: paprastai skiriama 20 mg vieną kartą per parą. Gydymo trukmė yra 4–8 savaitės.
- su NVNU susijusių skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų profilaktika, rizikos grupės pacientams: 20 mg vieną kartą per parą.
Tęstinis gydymas po į veną vartojamu preparatu pradėtos pepsinių opų kraujavimo atsinaujinimo profilaktikos.
40 mg vieną kartą per parą 4 savaites po to, kai pepsinių opų kraujavimo profilaktika buvo pradėta intraveniškai.
Zollinger-Ellison‘o sindromo gydymas
Rekomenduojama pradinė Esomeprazole Torrent dozė yra 40 mg du kartus per parą. Paskui dozė koreguojama individualiai ir gydymas tęsiamas tol, kol jis reikalingas atsižvelgiant į klinikinę situaciją. Remiantis turimais klinikiniais duomenimis, daugumos pacientų būklę galima sureguliuoti skiriant nuo 80 iki 160 mg ezomeprazolo per parą. Jei skiriama didesnė negu 80 mg dozė per parą, ją reikia padalyti ir vartoti per du kartus.
Paaugliai nuo 12 metų
Helicobacter pylori sukeltos dvylikapirštės žarnos opos gydymas
Parenkant tinkamą gydymo derinį būtina paisyti oficialių nacionalinių, regioninių ir vietinių rekomendacijų dėl bakterijų atsparumo, gydymo trukmės (dažniausiai – 7 dienos, kartais – iki 14 dienų) ir tinkamo antibakterinių vaistinių preparatų vartojimo. Gydymą turi prižiūrėti specialistas.
Dozavimo rekomendacijos:
Svoris | Dozavimas |
30–40 kg | Derinys su dviem antibiotikais: 20 mg Esomeprazole Torrent, 750 mg amoksicilino ir 7,5 mg/kg kūno svorio klaritromicino, skiriant juos kartu, du kartus per parą, vieną savaitę. |
> 40 kg | Derinys su dviem antibiotikais: 20 mg Esomeprazole Torrent, 1 g amoksicilino ir 500 mg klaritromicino, skiriant juos kartu, du kartus per parą, vieną savaitę. |
Vaikai iki 12 metų
Jaunesniems kaip 12 metų vaikams Esomeprazole Torrent vartoti negalima, nes nėra reikiamų duomenų.
Sutrikusi inkstų funkcija
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Pacientams, sergantiems sunkiu inkstų nepakankamumu, šio vaisto vartojimo patirtis yra nedidelė, todėl jiems vaistas turi būti skiriamas atsargiai. (žr. 5.2 skyrių).
Sutrikusi kepenų funkcija
Pacientams, kurių kepenų funkcija lengvai ar vidutiniškai sutrikusi, dozės koreguoti nereikia. Didžiausia paros dozė pacientams, kurių kepenų funkcija labai sutrikusi, yra 20 mg Esomeprazole Torrent (žr. 5.2 skyrių).
Senyvo amžiaus pacientai
Senyviems pacientams dozės koreguoti nereikia.
Vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti nepažeistą, užgeriant skysčiu. Tabletės negalima kramtyti ar smulkinti.
Jei pacientui sunku nuryti, tabletę galima ištirpinti su puse stiklinės negazuoto vandens. Kiti skysčiai netinka, nes juose gali ištirpti skrandyje neiri plėvelė. Reikia maišyti tol, kol tabletės suirs, ir skystį su granulėmis išgerti iš karto arba per 30 minučių. Paskui į tą pačią stiklinę įpilti vandens iki pusės, praskalauti ir išgerti. Granulių negalima kramtyti ar smulkinti.
Jei pacientas negali nuryti, tabletę galima ištirpinti negazuotame vandenyje ir supilti per skrandžio vamzdelį. Būtina atidžiai patikrinti, ar naudojamas tinkamas švirkštas ir vamzdelis. Vaistinio preparato paruošimo ir vartojimo nurodymai pateikti 6.6 skyriuje.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, pakeistiems benzimidazoliams ar bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Ezomeprazolą draudžiama vartoti kartu su nelfinaviru (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei yra pavojaus simptomų (pavyzdžiui, be aiškios priežasties gerokai sumažėja svoris, kartojasi vėmimas, disfagija, hematemezė ar melena) arba įtariama ar diagnozuojama skrandžio opa, būtina ištirti, ar pacientas neserga piktybine liga, nes Esomeprazole Torrent gali palengvinti jos simptomus ir pavėlinti diagnozės nustatymą.
Pacientų, kurie ilgai vartoja šį vaistą, būklę reikia reguliariai tikrinti (ypač tada, kai preparatas vartojamas ilgiau kaip metus).
Pacientams, vartojantiems šį vaistą pagal poreikį, reikia pasakyti, kad pastebėję pakitusį simptomų pobūdį kreiptųsi į gydytoją. Skiriant ezomeprazolo pagal poreikį reikia apsvarstyti galimą jo sąveiką su kitais vaistais, atsižvelgiant į kintančią ezomeprazolo koncentraciją plazmoje. (žr. 4.5 skyrių).
Jei ezomeprazolas skiriamas Helicobacter pylori sunaikinti, reikia atsižvelgti į galimą visų trijų derinio komponentų sąveiką su kitais vaistais. Klaritromicinas stipriai slopina CYP3A4, todėl reikia atsižvelgti į klaritromicino vartojimo kontraindikacijas ir jo sąveiką su kitais vaistais, skiriant minėtą trijų vaistų derinį pacientams, vartojantiems kitus CYP3A4 metabolizuojamus vaistus (pavyzdžiui, cisapridą).
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra sacharozės ir laktozės. Pacientams, sergantiems retomis paveldimomis ligomis – fruktozės ir (arba) galaktozės netoleravimu, Lapp laktazės trūkumu, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės nepakankamumu, šio vaisto vartoti negalima.
Protonų siurblio inhibitoriai gali šiek tiek padidinti virškinimo trakto infekcijų (pavyzdžiui, Salmonella ir Campylobacter) riziką (žr. 5.1 skyrių).
Ezomeprazolo nepatartina skirti kartu su atazanaviru (žr. 4.5 skyrių). Jeigu būtina skirti atazanavirą ir protonų siurblio inhibitorių, būtina atidžiai stebėti jų derinį didinant atazanaviro dozę iki 400 mg ir 100 mg ritonaviro; ezomeprazolo dozė neturi viršyti 20 mg.
Ezomeprazolas, kaip ir visi kiti rūgšties išsiskyrimą skrandyje mažinantys vaistiniai preparatai, gali mažinti vitamino B12 (cianokobalamino) absorbciją dėl sukeliamos hipochlorhidrijos ar achlorhidrijos. Į tai būtina atsižvelgti, jei vitamino B12 atsargos organizme yra sumažėję arba yra vitamino B12 absorbcijos sumažėjimo rizikos veiksnių, o šio vaistinio preparato vartojama ilgai.
Ezomeprazolas yra CYP2C19 inhibitorius. Pradedant arba baigiant gydymą ezomeprazolu būtina atsižvelgti į galimą sąveiką su veikliosiomis medžiagomis, kurios metabolizuojamos per CYP2C19. Pastebėta sąveika tarp klopidogrelio ir omeprazolo (žr. 4.5 skyrių). Šios sąveikos klinikinė reikšmė nėra visiškai aiški. Atsargumo sumetimais ezomeprazolo nereikėtų skirti kartu su klopidogreliu.
Protonų siurblio inhibitoriai, ypač vartojami didelėmis dozėmis ar ilgai (>1 metų), gali šiek tiek didinti šlaunikaulio, riešo ar stuburo lūžimo riziką, ypač senyviems žmonėms bei tuo atveju, jei yra kitų pripažintų rizikos veiksnių. Stebėjimo tyrimų duomenys rodo, kad protonų siurblio inhibitoriai bendrąją lūžimų riziką gali didinti 10–40%. Su tokiu padidėjimu gali būti susiję ir kiti rizikos veiksniai. Pacientai, kuriems yra osteoporozės atsiradimo rizika, turi būti prižiūrimi vadovaujantis galiojančiomis klinikinėmis rekomendacijomis, be to, būtina tinkamomis dozėmis vartoti vitamino D ir kalcio.
Hipomagnezemija
Pranešta apie sunkios hipomagnezemijos atvejus pacientams, gydytiems PSI, tokiais kaip ezomeprazolu, gydytiems mažiausiai tris mėnesius (dažniausiai – 1 metus). Hipomagnezemija gali pasireikšti sunkiais simptomais, tokiais kaip nuovargis, tetanija, delyras, traukuliai, svaigulys ir skilvelinė aritmija, tačiau jie gali prasidėti netikėtai ir būti nepastebėti. Sunkiausiais atvejais hipomagnezemija palengvėjo pavartojus magnio papildų ir nutraukus PSI vartojimą.
Sveikatos priežiūros specialistas turi apsvarstyti magnio koncentracijos ištyrimą prieš gydymą PSI bei periodiškai jo metu pacientams, kuriuos planuojama gydyti ilgai ar kurie PSI vartoja kartu su digoksinu ar hipomagnezemiją sukelti galinčiais preparatais (pvz., diuretikais).
Poveikis laboratorinių tyrimų rezultatams
Padidėjusi CgA koncentracija gali trukdyti nustatyti, ar pacientui nėra neuroendokrininių navikų. Siekiant išvengti tokio poveikio, gydymą ezomeprazolu reikia laikinai sustabdyti likus ne mažiau kaip penkioms dienoms iki CgA koncentracijos nustatymo.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimai buvo atlikti tik su suaugusiaisiais.
Ezomeprazolo įtaka kitų vaistų farmakokinetikai
Vaistiniai preparatai, kurių rezorbcija priklauso nuo pH
Vartojant ezomeprazolą ir kitokių PSI, sumažėja skrandžio sulčių rūgštingumas, todėl gali didėti arba mažėti absorbcija vaistinių preparatų, kurių absorbcija susijusi su skrandžio sulčių rūgštingumu. Vartojant ezomeprazolą, kaip ir kitus skrandžio rūgšties sekrecijos inhibitorius ar antacidinius preparatus, gali sumažėti ketokonazolo, itrakonazolo ir erlotinibo bei padidėti digoksino absorbcija. Sveikiems žmonėms vartojant 20 mg omeprazolo per parą, digoksino biologinis prieinamumas padidėjo 10% (2 iš 10 asmenų – iki 30%). Pranešimų apie toksinį digoksino poveikį gauta retai, tačiau senyvus pacientus gydyti didelėmis ezomeprazolo dozėmis būtina atsargiai. Būtina dažniau tirti digoksino koncentraciją kraujyje.
Yra pranešimų apie omeprazolo sąveiką su kai kuriais proteazės inhibitoriais. Pastebėtų sąveikų klinikinė reikšmė ir mechanizmai žinomi ne visada. Dėl omeprazolo vartojimo padidėjęs skrandžio pH gali pakeisti proteazės inhibitorių rezorbciją. Kiti galimi sąveikos mechanizmai susiję su CYP 2C19 slopinimu. Pastebėta sumažėjusi atazanaviro ir nelfinaviro koncentracija serume, kartu vartojant omeprazolą, todėl nepatartina vartoti šių vaistinių preparatų kartu. Sveikiems savanoriams kartu su 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro deriniu vieną kartą per parą vartojant 40 mg omeprazolo gerokai sumažėjo atazanaviro ekspozicija (AUC, Cmaks. ir Cmin. sumažėjo maždaug 75 proc.). Atazanaviro dozės padidinimas iki 400 mg omeprazolo nekompensavo įtakos atazanaviro ekspozicijai. Sveikiems savanoriams kartu su 400 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro deriniu vieną kartą per parą vartojant 20 mg omeprazolo maždaug 30 proc. sumažėjo atazanaviro ekspozicija, palyginti su jo ekspozicija vartojant 300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro vieną kartą per parą ir nevartojant 20 mg omeprazolo vieną kartą per parą. Kartu vartojant 40 mg omeprazolo vieną kartą per parą, nelfinaviro AUC, Cmaks. ir Cmin. sumažėjo vidutiniškai 36–39 proc., o farmakologiškai aktyvaus metabolito M8 AUC, Cmaks. ir Cmin. sumažėjo vidutiniškai 75–92 proc. Yra pranešimų apie padidėjusią sakvinaviro (vartojamo kartu su ritonaviru) koncentraciją serume (80–100 proc.), vartojant kartu su 40 mg omeprazolo vieną kartą per parą. 20 mg omeprazolo vartojimas vieną kartą per parą neturėjo įtakos darunaviro (kartu skiriant ritonaviro) ir amprenaviro (kartu skiriant ritonaviro) ekspozicijai. 20 mg ezomeprazolo vartojimas vieną kartą per parą neturėjo įtakos amprenaviro ekspozicijai (kartu skiriant ritonaviro arba neskiriant jo). 40 mg omeprazolo vartojimas vieną kartą per parą neturėjo įtakos lopinaviro ekspozicijai (kartu skiriant ritonaviro). Kadangi omeprazolo ir ezomeprazolo farmakodinaminis poveikis ir farmakokinetinės savybės yra panašios, ezomeprazolo nepatartina vartoti kartu su atazanaviru ir negalima vartoti kartu su nelfinaviru.
Vaistiniai preparatai, kuriuos metabolizuoja CYP2C19
Ezomeprazolas slopina CYP2C19 – pagrindinį ezomeprazolą metabolizuojantį fermentą. Todėl gali padidėti kartu vartojamų CYP2C19 metabolizuojamų vaistinių preparatų (pavyzdžiui, diazepamo, citalopramo, imipramino, klomipramino, fenitoino ir kt.) koncentracija plazmoje, dėl ko gali reikėti mažinti jų dozes. Į tai atsižvelgti ypač svarbu tada, kai ezomeprazolas skiriamas vartoti pagal poreikį. Jei kartu buvo vartojamas ezomeprazolas 30 mg, 45 proc. sumažėjo CYP2C19 substrato diazepamo klirensas. Jei kartu buvo vartojamas ezomeprazolas 40 mg dozėmis, 13 proc. padidėjo mažiausia pusiausvyrinė fenitoino koncentracija pacientų, sergančių epilepsija, plazmoje. Patartina ištirti fenitoino koncentraciją plazmoje pradėjus arba baigus gydymą ezomeprazolu. Omeprazolas (40 mg vieną kartą per parą) sukėlė CYP2C19 substrato vorikonazolo Cmaks. ir AUCτ padidėjimą atitinkamai 15 ir 41 proc.
Klinikinio tyrimo metu kartu su varfarinu pradėjus vartoti ezomeprazolą 40 mg dozėmis, krešėjimo laiko ribos išliko priimtinos. Vis dėlto, pateikus vaistą į rinką buvo gauti keli pavieniai pranešimai apie kliniškai reikšmingai padidėjusį INR (tarptautinį normalizuotą santykį) vartojant šiuos vaistus kartu. Rekomenduojama stebėti pacientus, vartojančius varfariną ar kitą kumarino darinį ir pradedančius ar baigiančius kartu vartoti ezomeprazolą.
Omeprazolas kaip ir ezomeprazolas slopina CYP 2C19. Omeprazolas, kryžminio tyrimo metu sveikų asmenų vartotas 40 mg dozėmis, didino cilostazolo Cmax ir AUC atitinkamai 18% ir 26%, o vieno iš jo aktyvių metabolitų – atitinkamai 29% ir 69%.
Kartu vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis sveikiems savanoriams cisaprido plotas po koncentracijos plazmoje – laiko kitimo kreivė (AUC) padidėjo 32 proc., o pusinės eliminacijos laikas (t1/2) pailgėjo 31 proc., tačiau didžiausia cizaprido koncentracija plazmoje reikšmingai nepadidėjo. Vartojant tiktai cisapridą šiek tiek pailgėjęs koreguotas QT intervalas (QTc) daugiau nebeilgėjo kartu vartojant ezomeprazolą (dar žr. 4.4 skyrių).
Nustatyta, kad ezomeprazolas neturi kliniškai reikšmingos įtakos amoksicilino ir chinidino farmakokinetikai.
Atlikus trumpalaikius ezomeprazolo ir naprokseno ar rofekoksibo vartojimo kartu tyrimus, kliniškai reikšminga farmakokinetinė sąveika nenustatyta.
Kryžminio klinikinio tyrimo metu 5 dienas buvo skiriama tiktai klopidogrelio (300 mg įsotinimo dozė, paskui – 75 mg per parą) ar klopidogrelio kartu su omeprazolu (80 mg tuo pačiu metu kaip ir klopidogrelio). Vartojant klopidogrelį ir omeprazolą kartu, klopidogrelio aktyvaus metabolito ekspozicija sumažėjo 46 proc. (1 dieną) ir 42 proc. (5 dieną). Vidutinis trombocitų agregacijos slopinimas (TAS) sumažėjo 47 proc. (per 24 valandas) ir 30 proc. (5 dieną), kai klopidogrelis ir omeprazolas buvo vartojamas kartu. Atlikus kitą tyrimą nustatyta, kad skirtingu metu vartojant klopidogrelį ir omeprazolą nesutriko jų tarpusavio sąveika, kurią lemia omeprazolo sąlygojamas CYP2C19 slopinantis poveikis. Nepakanka duomenų apie šios FK/FD sąveikos klinikinę reikšmę esant sunkiems širdies ir kraujagyslių reiškiniams, apie kuriuos buvo pranešta stebėjimo ir klinikinių tyrimų metu.
Nežinomas mechanizmas
Gauta pranešimų apie kartu su protonų siurblio inhibitoriais vartoto metotreksato koncentracijos padidėjimą kai kuriems pacientams. Jeigu vartojama metotreksato didelėmis dozėmis, gali tekti svarstyti laikino ezomeprazolo vartojimo nutraukimo tikslingumą.
Kitų vaistinių preparatų įtaka ezomeprazolo farmakokinetikai
Ezomeprazolą metabolizuoja CYP2C19 ir CYP3A4. Kartu vartojant CYP3A4 inhibitorių klaritromiciną (po 500 mg du kartus per parą) ezomeprazolo ekspozicija (AUC) padidėjo du kartus. Kartu vartojant du preparatus, vienu metu slopinančius CYP2C19 ir CYP 3A4, ezomeprazolo ekspozicija gali padidėti daugiau kaip du kartus. CYP2C19 ir CYP3A4 inhibitorius vorikonazolas padidina omeprazolo AUCτ 280 proc. Tokiais atvejais ezomeprazolo dozės koreguoti paprastai nereikia. Tačiau tai būtina apsvarstyti, jei pacientas serga sunkiu kepenų nepakankamumu ir reikia ilgalaikio gydymo.
CYP2C19, CYP3A4 arba juos abu indukuojantys vaistiniai preparatai (pvz., rifampicinas ir jonažolės preparatai) gali skatinti ezomeprazolo metabolizmą ir dėl to mažinti jo koncentraciją serume.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėra pakankamai klinikinių duomenų apie Esomeprazole Torrent vartojimą nėštumo metu. Epidemiologinių raceminio mišinio (omeprazolo) tyrimų, atliktų jį vartojant didesniam nėščių moterų skaičiui, duomenys neparodė apsigimimus sukeliančio arba fetotoksinio poveikio. Atlikus tyrimus su gyvūnais nenustatytas tiesioginis ar netiesioginis kenksmingas ezomeprazolo poveikis embriono arba vaisiaus vystymuisi. Raceminio mišinio tyrimai, atlikti su gyvūnais, neparodė tiesioginio ar netiesioginio kenksmingo poveikio nėštumui, gimdymui ar vystimuisi po gimimo. Nėščioms moterims šis vaistas turi būti skiriamas atsargiai.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar ezomeprazolas išskiria į moters pieną. Tyrimų su žindančiomis moterimis neatlikta. Atsižvelgiant į tai ezomeprazolas neturi būti vartojamas žindymo metu.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Tokio poveikio nepastebėta.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Atliekant ezomeprazolo klinikinius tyrimus ir pateikus vaistą į rinką buvo nustatytos arba įtartos toliau nurodytos nepageidaujamos reakcijos. Nė vienos iš jų ryšio su doze nepastebėta.
Reakcijos klasifikuojamos pagal dažnį:
labai dažnos (≥ 1/10)
dažnos (nuo >1/100 iki <1/10)
nedažnos (nuo >1/1000 iki <1/100)
retos (nuo >1/10000 iki <1/1000)
labai retos (<1/10000).
dažnis nežinomas (negalima įvertinti pagal turimus duomenis)
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Reti: leukopenija, trombocitopenija
Labai reti: agranulocitozė, pancitopenija
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti: padidėjusio jautrumo reakcijos, pavyzdžiui, karščiavimas, angioneurozinė edema ir anafilaksinė reakcija arba šokas
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Nedažni: periferinė edema
Reti: hiponatremija
Labai reti: hipomagnemija (žr. 4.4 skyrių)
Psichikos sutrikimai
Nedažni: nemiga
Reti: psichomotorinis sujaudinimas, konfūzija, depresija
Labai reti: agresyvumas, haliucinacijos
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas
Nedažni: galvos svaigimas, parestezija, somnolencija
Reti: sutrikęs skonis
Akių sutrikimai
Reti: neaiškus matymas
Ausų ir labirintų sutrikimai
Nedažni: galvos svaigimas
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Reti: bronchų spazmas
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, meteorizmas, pykinimas ar vėmimas
Nedažni: burnos džiūvimas
Reti: stomatitas, virškinimo trakto kandidozė
Dažnis nežinomas: mikroskopinis kolitas
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni: padidėjusi kepenų fermentų koncentracija
Reti: hepatitas su gelta ar be geltos
Labai reti: kepenų nepakankamumas, encefalopatija (pacientams, iki tol sirgusiems kepenų liga)
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: dermatitas, niežulys, bėrimas, dilgėlinė
Reti: alopecija, padidėjęs jautrumas šviesai
Labai reti: daugiaformė eritema, Stevens-Johnson‘o sindromas, toksinė epidermio nekrolizė (TEN)
Skeleto, raumenų, jungiamojo audinio ir kaulų sutrikimai
Nedažni: šlaunikaulio, riešo ir stuburo lūžiai (žr. 4.4 skyrių)
Reti: artralgija, mialgija
Labai reti: raumenų silpnumas
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Labai reti: intersticinis nefritas
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Labai reti: ginekomastija
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Reti: bendrasis negalavimas, padidėjęs prakaitavimas
4.9 Perdozavimas
Tyčinio perdozavimo patirties yra labai mažai. Pacientams, pavartojusiems 280 mg, atsirado virškinimo sutrikimų ir silpnumas. Vienkartinės 80 mg ezomeprazolo dozės pasekmių nesukėlė. Specifinis priešnuodis nežinomas. Daug ezomeprazolo būna prisijungusio prie plazmos baltymų, todėl dializuojant jis greitai nepašalinamas. Pacientus, perdozavusius šį vaistą (kaip ir kitus), reikia gydyti taikant simptomines ir bendrąsias palaikomąsias priemones.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: protonų siurblio inhibitorius,
ATC kodas: A02B C05
Ezomeprazolas yra omeprazolo S izomeras, jis mažina skrandžio rūgšties sekreciją veikdamas specifiškai nutaikytu mechanizmu. Šis vaistas specifiškai slopina rūgšties siurblį parietalinėse ląstelėse. Omeprazolo R ir S izomerų farmakodinaminis aktyvumas yra panašus.
Veikimo vieta ir mechanizmas
Ezomeprazolas yra silpna bazė, jis koncentruojamas labai rūgščioje parietalinių ląstelių sekrecinių kanalėlių terpėje, kurioje paverčiamas aktyvia forma ir slopina fermentą – H+K+-ATF-azę (rūgšties siurblį), todėl sumažėja ir bazinė, ir stimuliuojamoji rūgšties sekrecija.
Poveikis skrandžio rūgšties sekrecijai
Išgėrus 20 mg arba 40 mg ezomeprazolo dozę vaistas pradeda veikti per valandą. Pacientams, gėrusiems 20 mg ezomeprazolo vieną kartą per parą penkias paras, rūgšties sekrecija (po stimuliavimo pentagastrinu) daugiausiai – vidutiniškai 90 proc –, sumažėjo penktą dieną, praėjus 6–7 val. po vaisto vartojimo.
Pacientų, sergančių simptomine GERL, penkias dienas gėrusių ezomeprazolą 20 mg ir 40 mg dozėmis, per 24 valandas skrandžio vidaus pH buvo didesnis negu 4 atitinkamai vidutiniškai 13 val. ir 17 val.. Vartojant ezomeprazolą 20 mg dozėmis vidinis skrandžio pH buvo didesnis negu 4 bent 8 val. – 76 proc. pacientų, bent 12 val. – 54 proc., bent 16 val. – 24 proc. pacientų. Vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis šie skaičiai buvo atitinkamai 97, 92 ir 56 proc.
Naudojantis AUC kaip bendru koncentracijos plazmoje parametru nustatytas ryšys tarp rūgšties sekrecijos slopinimo ir vaisto ekspozicijos.
Rūgšties sekrecijos slopinimo sukeliamas gydomasis poveikis
Vartojant ezomeprazolą 40 mg dozėmis per keturias savaites refliuksinis ezofagitas išgydomas maždaug 78 proc., per aštuonias savaites – 93 proc. pacientų.
Vieną savaitę vartojant po 20 mg ezomeprazolo du kartus per parą ir atitinkamus antibiotikus maždaug 90 proc. pacientų veiksmingai sunaikinama Helicobacter pylori.
Per savaitę sunaikinus Helicobacter pylori, paskui nereikalinga monoterapija sekrecijos slopinamaisiais vaistais nekomplikuotai dvylikapirštės žarnos opai gydyti ir simptomams pašalinti.
Atsitiktinių imčių dvigubai aklo placebu kontroliuojamo klinikinio tyrimo metu pacientai, kuriems endoskopiškai patvirtintas Ia, Ib, IIa arba IIb klasės pagal Forrest kraujavimas iš pepsinės opos (jų buvo atitinkamai 9, 43, 38 ir 10 proc.), atsitiktinai atrinkti vartoti ezomeprazolo infuzinį tirpalą (n = 375) arba placebą (n=389). Endoskopiškai sustabdžius kraujavimą buvo leidžiama 80 mg ezomeprazolo į veną per 30 min. ir paskui tęsiama nepertraukiamai 8 mg/val. arba skirtas placebas 72 valandas.. Po pradinio 72 val. laikotarpio visi pacientai 27 dienas dalyvavo atvirojoje tyrimo fazėje ir vartojo geriamąjį 40 mg ezomeprazolą rūgšties sekrecijai slopinti. Pakartotinis kraujavimas per 3 dienas prasidėjo 5,9 proc. ezomeprazolo ir 10,3 proc. placebo grupės pacientų. Per 30 dienų – atitinkamai 7,7 % ir 13,6 % pacientų.
Kitas poveikis, susijęs su rūgšties sekrecijos slopinimu
Vartojant sekrecijos slopinamuosius vaistus dėl rūgšties sekrecijos sumažėjimo padidėja gastrino koncentracija serume. Be to, sumažėjus skrandžio rūgštingumui gali didėti chromogranino A (CgA) kiekis.
Kai kuriems pacientams, ilgai vartojusiems ezomeprazolą, nustatytas padidėjęs ECL (enterochromatofininių) ląstelių skaičius gali būti susijęs su gastrino koncentracijos serume padidėjimu.
Pastebėta, kad ilgai vartojant sekrecijos slopinamuosius vaistinius preparatus šiek tiek dažniau atsiranda skrandžio liaukinių cistų. Šie pokyčiai yra fiziologinė stipraus skrandžio rūgšties sekrecijos slopinimo pasekmė; jie būna gerybiniai ir laikini.
Dėl tam tikrų priežasčių (taip pat ir dėl protonų siurblio inhibitorių poveikio) sumažėjus skrandžio sulčių rūgštingumui skrandyje padaugėja bakterijų, kurių virškinimo trakte būna ir normaliomis sąlygomis. Protonų siurblio inhibitorių vartojimas gali šiek tiek padidinti virškinimo trakto infekcijų (pavyzdžiui, Salmonella ir Campylobacter) ir galbūt (ligoninėje gydomiems pacientams) Clostridium difficile riziką.
Du tyrimai ezomeprazolo ir ranitidino poveikiui palyginti parodė palankesnį esomeprazolo poveikį skrandžio opai gydyti pacientams, vartojantiems NVNU (įskaitant COX-2 selektyvius NVNU).
Du tyrimai ezomeprazolo ir placebo poveikiui palyginti parodė palankesnį ezomeprazoloo poveikį skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos profilaktikai pacientams, vartojantiems NVNU (įskaitant COX-2 selektyvius NVNU) vyresniems negu 60 metų ir (arba) anksčiau opa sirgusiems pacientams.
Vaikų populiacija
Tiriant ilgai vartojamų protonų siurblio inhibitorių poveikį gastroezofaginio refliukso liga sergantiems vaikams nuo <1 iki 17 metų, 61% nustatyta nedidelio laipsnio enterochromatofininių ląstelių hiperplazija, kurios klinikinė reikšmė nežinoma, o atrofinio gastrito ir karcinoidinių navikų nerasta.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Rezorbcija ir pasiskirstymas
Ezomeprazolas yra neatsparus rūgščiai geriamasis preparatas, skrandyje neirių granulių pavidalo. Virtimas R izomeru in vivo nereikšmingas. Ezomeprazolas rezorbuojamas greitai: išgėrus šio vaisto didžiausia koncentracija plazmoje būna maždaug po 1–2 val. Absoliutus biologinis prieinamumas išgėrus vieną 40 mg dozę yra 64 proc., o kartotinai vartojant šį vaistą vieną kartą per parą padidėja iki 89 proc. Vartojant ezomeprazolą 20 mg dozėmis šie skaičiai būna atitinkamai 50 ir 68 proc. Tariamasis pasiskirstymo tūris esant pusiausvyrinei koncentracijai sveikiems asmenims yra maždaug 0,22 l kūno svorio kilogramui. 97 proc. ezomeprazolo prisijungia prie plazmos baltymų.
Maistas lėtina ezomeprazolo rezorbciją ir mažina rezorbuojamą jo kiekį, tačiau reikšmingos įtakos šio vaisto poveikiui skrandžio sulčių rūgštingumui neturi.
Metabolizmas ir išsiskyrimas
Ezomeprazolą visiškai metabolizuoja citochromo P450 sistema (CYP). Pagrindinė ezomeprazolo metabolizmo dalis priklauso nuo polimorfinio CYP2C19, katalizuojančio šio vaisto hidroksilinių ir desmetilinių metabolitų susidarymą. Likusios vaisto dalies metabolizmas priklauso nuo kitos specifinės izoformos – CYP3A4, katalizuojančios ezomeprazolo sulfono (pagrindinio plazmoje randamo metabolito) susidarymą.
Toliau pateikti parametrai daugiausiai atspindi šio vaisto farmakokinetiką žmonių, turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų), organizme.
Išgėrus vieną ezomeprazolo dozę suminis plazminis klirensas būna apie 17 l/val., o vartojant kartotinai – apie 9 l/val. Pusinės eliminacijos laikas plazmoje, kartotinai vartojant šį vaistą vieną kartą per parą, būna apie 1,3 val. Ezomeprazolo farmakokinetika tirta skiriant iki 40 mg du kartus per parą. Vartojant ezomeprazolą kartotinai jo plotas po koncentracijos plazmoje – laiko kitimo kreive – didėja. Šis didėjimas priklauso nuo dozės, todėl vaistą vartojant kartotinai ryšys tarp dozės ir AUC būna netiesinis. Priklausomybę nuo laiko ir dozės lemia pirmojo prasiskverbimo metabolizmo ir sisteminio klirenso sumažėjimas, kuris veikiausiai susijęs su ezomeprazolo ir (arba) jo sulfoninio metabolito sukeliamu fermento CYP2C19 slopinimu. Išgėrus vieną ezomeprazolo dozę iki kitos dozės vartojimo visas vaistas pašalinamas iš plazmos, todėl vartojant vieną kartą per parą vaistas organizme nesikaupia.
Pagrindiniai ezomeprazolo metabolitai įtakos skrandžio rūgšties sekrecijai neturi. Beveik 80 proc. išgertos ezomeprazolo dozės metabolitų pavidalu išskiriama su šlapimu, likusi dalis patenka į išmatas. Mažiau kaip 1 proc. vaisto randama šlapime nepakitusio.
Ypatingos pacientų grupės
Maždaug 2,9±1,5 proc. žmonių neturi funkcionuojančio CYP2C19 fermento, jie vadinami lėtaisiais metabolizuotojais. Pagrindinis ezomeprazolo metabolizmo katalizatorius jų organizme tikriausiai yra CYP3A4. Pakartotinai vartojant 40 mg ezomeprazolo vieną kartą per parą vidutinis plotas po koncentracijos plazmoje – laiko kitimo kreive – lėtųjų metabolizuotojų plazmoje būna maždaug 100 proc. didesnis negu turinčių funkcionuojantį CYP2C19 fermentą (ekstensyvių metabolizuotojų). Vidutinė didžiausia koncentracija plazmoje būna didesnė maždaug 60 proc.
Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Senyvas (71–80 metų) amžius reikšmingos įtakos ezomeprazolo metabolizmui neturi.
Išgėrus vieną 40 mg ezomeprazolo dozę vidutinis plotas po koncentracijos – laiko kitimo kreive – moterų plazmoje būna maždaug 30 proc. didesnis negu vyrų. Pakartotinai vartojant šį vaistą vieną kartą per parą nenustatyta su lytimi susijusių skirtumų. Šie duomenys įtakos ezomeprazolo dozavimui neturi.
Sutrikusi organo funkcija
Ezomeprazolo metabolizmas gali sutrikti esant lengvo ar vidutinio sunkumo kepenų nepakankamumui. Sunkiai sutrikus kepenų funkcijai ezomeprazolas metabolizuojamas lėčiau, jo plotas po koncentracijos plazmoje – laiko kitimo kreive – padidėja du kartus. Todėl pacientams, kurių kepenų funkcija sunkiai sutrikusi, šio vaisto negalima vartoti didesnėmis kaip 20 mg dozėmis. Vartojant ezomeprazolą vieną kartą per parą vaistas ir pagrindiniai jo metabolitai organizme nesikaupia.
Su pacientais, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, ezomeprazolo tyrimų nebuvo atlikta. Per inkstus pašalinami ezomeprazolo metabolitai, o ne nepakitęs vaistas, todėl sutrikusi inkstų funkcija ezomeprazolo metabolizmo pokyčių neturėtų sukelti.
Pediatriniai pacientai
12–18 metų paaugliai:
Kartotinai vartojant 20 mg ir 40 mg ezomeprazolo, suminė ekspozicija (AUC) ir didžiausios koncentracijos plazmoje susidarymo laikas (tmaks.) 12–18 metų paaugliams buvo panašūs kaip suaugusiems, vartojantiems ezomeprazolą tokiomis pačiomis dozėmis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastinių kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Su žiurkėmis atliktais raceminio mišinio kancerogeninio poveikio tyrimais nustatyta skrandžio ECL ląstelių hiperplazija ir karcinoidai. Šių poveikių žiurkių skrandžiui priežastis yra skandžio rūgšties gamybos sumažėjimo sukelta ilgalaikė stipriai išreikšta hipergastrinemija, ji pasireiškia žiurkėms ilgai duodant skrandžio rūgšties sekrecijos inhibitorių.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Dengti cukriniai branduoliai:
Cukriniai branduoliai (sacharozė ir kukurūzų krakmolas)
Etilceliuliozė
Magnio stearatas
Veikliosios medžiagos dangalas:
Povidonas K90
Lengvasis magnio oksidas (E530)
Apsauginis dangalas:
Povidonas
Lengvasis magnio oksidas (E530)
Magnio stearatas
Skrandyje neirus dangalas:
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimero 30 % dispersija (sudėtyje yra natrio laurilsulfato ir polisorbato 80)
Dietilo ftalatas
Talkas (E553b)
Tabletės branduolys:
Silicinta mikrokristalinė celiuliozė (mikrokristalinė celiuliozė ir koloidinis bevandenis silicio dioksidas)
Starlac (laktozė monohidratas ir kukurūzų krakmolas)
Kopovidonas K28
Makrogolis 8000
Krospovidonas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė:
Hipromeliozė (E464)
Makrogolis 8000
Talkas (E553b)
Titano dioksidas (E171)
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Raudonasis geležies oksidas (E172)
Rašalas:
Opacode S-1-17823 juodasis rašalas (sudėtyje yra propilenglikolio, juodojo geležies oksido (E172), šelako glazūros)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai
Tinkamumo laikas pirmą kartą atidarius tablečių talpyklę: 100 dienų.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Lizdinė plokštelė (aliuminis/aliuminis) arba DTPE tablečių talpyklė (DTPE tablečių talpyklė su kakleliu ir PP dangteliu su indukciniu sandarinančiu tamponu ir silikagelio sausiklio talpa).
Pakuočių dydžiai:
7, 14, 15, 28, 30, 56, 60, 90, 100 skrandyje neirių tablečių
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vartojimas per skrandžio vamzdelį
- Įdėkite tabletę į tinkamą švirkštą, pripilkite jį maždaug 25 ml vandens ir įleiskite maždaug 5 ml Naudojant kai kuriuos vamzdelius, tabletei disperguoti reikia 50 ml vandens, kad granulės neužkimštų vamzdelio.
- Iš karto pradėkite kratyti švirkštą ir tęskite tai maždaug 2 min., kad tabletė suirtų ir susidarytų dispersija.
- Laikydami švirkštą galiuku aukštyn patikrinkite, ar jis neužsikimšęs.
- Toliau laikydami švirkštą kaip nurodyta pirmiau, pritvirtinkite jį prie vamzdelio.
- Pakratykite švirkštą ir apverskite galiuku žemyn. Iš karto sušvirkškite 5–10 ml į vamzdelį. Sušvirkštę apverskite švirkštą ir pakratykite, laikydami galiuku aukštyn, kad neužsikimštų
- Apvertę švirkštą galiuku žemyn iš karto sušvirkškite dar 5–10 ml į vamzdelį. Kartokite šią procedūrą tol, kol švirkštas bus tuščias.
- Pripildę švirkštą 25 ml vandens ir 5 ml oro pakartokite 5 veiksmą, jeigu reikia švirkšte likusioms nuosėdoms išplauti. Kai kuriems vamzdeliams reikia 50 ml vandens.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Moteriai gatvėje prasidėje gimdymas. Pro šalį eina vyriškis.
Moteris:
- Padėkite!
- Voo, ką daryt,a?
Moteris:
- Trauk vaiką už galvos!
Vyras:
- Oopaaa! Ištraukiau!
Moteris:
- Paimk už kojytės ir trenk per užpakaliuką!
Vyras(neblogai taip trenkdamas):
- Ir kad man daugiau ten nelandžiotum!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?