Dorzolamidas+Timololis, 20mg+5mg/ml, akių lašai (tirpalas)
Vartojimas: vartoti ant akių
Registratorius: Pharmaceutical Works POLPHARMA S.A., Lenkija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Dorzolamidas+Timololis
1. Kas yra Amiptic ir kam jis vartojamas
Amiptic 20 mg/5 mg/ml akių lašai (tirpalas) yra dviejų vaistų - dorzolamido ir timololio - derinys.
- Dorzolamidas priklauso vaistų, vadinamų karboanhidrazės inhibitoriais, grupei.
- Timololis priklauso vaistų, vadinamų beta adrenoblokatoriais, grupei.
Amiptic vartojamas padidėjusiam akispūdžiui mažinti glaukoma sergantiems žmonėms, kuriems gydymas tik beta adrenoblokatorių akių lašais yra nepakankamas.
2. Kas žinotina prieš vartojant Amiptic
Amiptic vartoti negalima:
- jeigu yra alergija dorzolamidui ar timololiui, beta adrenoblokatoriams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu sergate ar anksčiau sirgote kvėpavimo organų liga, pvz., bronchine astma, sunkia lėtine obstrukcine plaučių liga (sunki plaučių liga, kuri gali sukelti švokštimą, pasunkėjusį kvėpavimą ir/arba užsitęsusį kosulį);
- jeigu Jums yra sunkus inkstų veiklos sutrikimas arba anksčiau sirgote inkstų akmenlige;
- jeigu Jums yra kraujo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyra) sutrikimų;
- jeigu Jus vargina tam tikri širdies sutrikimai, įskaitant kai kuriuos širdies ritmo sutrikimus, sukeliančius nenormaliai retą širdies plakimą ar sunkų širdies nepakankamumą.
Jeigu manote, kad kuri nors iš išvardytų būklių Jums tinka, Amiptic nevartokite tol, kol nepasitarsite su savo gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jeigu anksčiau sirgote širdies ligomis, gydytojas gali stebėti Jūsų pulsą ir kitus šių ligų požymius, kol vartojate Amiptic.
Pasakykite gydytojui, jeigu Jums yra arba buvo kepenų veiklos sutrikimų, jei Jums yra raumenų silpnumas arba diagnozuota sunkioji miastenija (miastenia gravis).
Jūs taip pat turite pasakyti savo gydytojui, jeigu Jums yra ar anksčiau buvo sutrikęs kvėpavimas, astma arba lėtinė obstrukcinė plaučių liga, Princmetalo (Prinzmetal) angina (širdies skausmas poilsio metu), kiti širdies sutrikimai (įskaitant širdies ritmo sutrikimą – retą pulsą ar sunkų širdies nepakankamumą), vainikinių širdies kraujagyslių liga (simptomai gali būti skausmas arba spaudimo pojūtis krūtinėje, dusulys arba smaugimas), sutrikusios kraujotakos liga (pvz., Reino liga arba Reino sindromas), žemas kraujospūdis, diabetas, nes timololis gali slėpti sumažėjusio cukraus kiekio kraujyje požymius ir simptomus, padidėjusi skydliaukės funkcija, nes timololis gali slėpti jos požymius ir simptomus, bet kokios alergijos anksčiau vartotiems vaistams.
Jeigu pasireiškia konjunktyvitas (akių paraudimas ir dirginimas), akių ar vokų patinimas, odos išbėrimas arba akių ar aplink jas esančios srities niežulys, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją. Šiuos simptomus gali pasireikšti dėl alerginės reakcijos arba jie gali būti šalutinis Amiptic poveikis (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“).
Jeigu pasireiškė infekcinė akių liga, susižeidėte akį (-is), Jums bus daroma akių operacija, pasireiškė kitokių reakcijų arba pasunkėjo simptomai, pasakykite savo gydytojui.
Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, juos svarbu išimti prieš lašinant akių lašus ir 15 minučių po įlašinimo atgal įsidėti, kadangi juos gali nudažyti vaiste esantis konservantas benzalkonio chloridas.
Prieš operaciją ir nuskausminimą (net atliekamus odontologo) pasakykite gydytojui arba odontologui, kad vartojate Amiptic, nes galimas staigus kraujospūdžio sumažėjimas, susijęs su anestetikų vartojimu.
Vaikams
Kūdikių ir vaikų gydymo Amiptic akių lašais (tirpalu) patirtis yra ribota.
Senyvo amžiaus pacientai
Tyrimų su Dorzolamido/timololio akių lašais (tirpalu) metu, Dorzolamido/timololio akių lašų (tirpalo) poveikis senyvo amžiaus ir jaunesniems pacientams buvo toks pats.
Kiti vaistai ir Amiptic
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Labai svarbu pasakyti gydytojui, jeigu vartojate kurių nors iš toliau išvardytų vaistų:
- antihipertenzinių vaistų, vartojamų dideliam kraujospūdžiui mažinti, vaistų nuo širdies ligų, pvz., kalcio kanalų blokatorius, beta adrenoblokatorius ar digoksiną;
- chinidino (vartojamo kai kurioms širdies būklėms ir kai kurioms maliarijos rūšims gydyti) ar digoksiną;
- kitų akių lašų, kurių sudėtyje yra beta adrenoblokatorių;
- kitų karboanhidrazės inhibitorių, pvz., acetazolamido. Šiuos vaistus galite vartoti per burną, akių lašų pavidalu arba bet kokiu kitokiu būdu;
- monoaminooksidazės (MAO) inhibitorių ar selektyvių atgalinio serotonino sugrąžinimo inhibitorių, abiejų šių grupių vaistai vartojami depresijai ir kitoms ligoms gydyti;
- parasimpatomimetinių vaistų, kurių Jums galėjo išrašyti šlapinimuisi palengvinti. Parasimpatomimetikai yra taip pat tam tikros rūšies vaistai, kurie kartais vartojami normaliai žarnų motorikai atgaivinti;
- narkotikų, pvz., morfino, vartojamų vidutinio stiprumo ar stipriam skausmui malšinti arba jeigu vartojate dideles aspirino dozes. Nors dorzolamido hidrochlorido sąveika su aspirinu neįrodyta, tačiau žinoma, kad kai kurie kiti į dorzolamido hidrochloridą panašūs geriamieji vaistai su aspirinu sąveikauja;
- vaistų nuo cukrinio diabeto arba didelio cukraus kiekio kraujyje;
- epinefrino (adrenalino);
- antidepresantų, tokių kaip fluoksetinas ir paroksetinas;
- Amiptic gali įtakoti ar pats būti veikiamas kitų kartu vartojamų vaistų, tame tarpe ir kitų akių lašų glaukomai gydyti.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumo metu Amiptic nevartokite, nebent gydytojas nurodys kitaip.
Žindymo metu Amiptic nevartokite. Amiptic gali patekti į Jūsų pieną.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Amiptic kai kuriems pacientams gali sukelti šalutinį poveikį, pvz., daiktų matymą lyg per miglą. Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų ar staklių tol, kol šis poveikis neišnykęs.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Amiptic medžiagas
Amiptic sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido.
- Benzalkonio chloridas gali sukelti akių dirginimą.
- Žinoma, kad benzalkonio chloridas nudažo minkštuosius kontaktinius lęšius. Venkite vaisto kontakto su minkštaisiais kontaktiniais lęšiais. Prieš lašindami Amiptic akių lašus, kontaktinius lęšius išimkite, vėl juos galite įdėti praėjus ne mažiau kaip 15 min. po įlašinimo.
3. Kaip vartoti Amiptic
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip aprašyta šiame lapelyje arba kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Tinkamą dozę ir gydymo trukmę nustatys Jūsų gydytojas.
Įprastinė dozė yra vienas lašas į pažeistą akį (-is) du kartus per parą, pavyzdžiui, ryte ir vakare.
Jeigu Amiptic vartojate kartu su kitais akių lašais, tarp jų ir Amiptic lašinimo darykite ne trumpesnę kaip 10 min. pertrauką.
Nepasitarę su savo gydytoju, vaisto dozavimo nekeiskite. Jei gydymą turite nutraukti, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Akių ir aplink jas esančios srities vaisto talpyklės viršūnėle nelieskite. Ją galite užkrėsti bakterijomis, sukeliančiomis akių infekcines ligas, sąlygojančias sunkų akių pažeidimą, lemiantį net apakimą. Kad išvengtumėte galimo talpyklės užkrėtimo, jos viršūnėle nelieskite jokio paviršiaus.
Tam kad užtikrinti tinkamą dozavimą, lašintuvo viršūnėlės platinti negalima.
Vartojimo instrukcija
Prieš lašindami lašus į savo akis, rekomenduojama nusiplauti rankas.
Lašus lengviau įlašinti būnant priešais veidrodį.
- Prieš vartodami vaisto pirmą kartą, įsitikinkite ar nesulaužyta nuo sugadinimo apsauganti buteliuko kakliuko plomba. Tarpas, esantis tarp buteliuko ir jo dangtelio, neatidarytam buteliukui yra normalu.
- Numaukite buteliuko dangtelį.
- Atloškite galvą, apatinį voką švelniai patraukite žemyn, kad tarp jo ir akies susiformuotų maža kišenėlė.
- Buteliuką apverskite ir spauskite, kol vienas lašas įlašės į akį (kaip nurodė Jūsų gydytojas). AKIES AR VOKŲ LAŠINTUVO VIRŠŪNĖLE NELIESKITE.
- Lašindami į kitą akį (jeigu nurodė Jūsų gydytojas), pakartokite nuo 3 iki 4 punktuose nurodytus veiksmus.
- Pavartoję vaisto, tuoj pat užmaukite buteliuko dangtelį ir sandariai uždarykite buteliuką.
Pavartoję Amiptic akių lašus, 2 minutėms užspauskite pirštu akies kampą prie nosies. Tai apsaugos nuo dorzolamido/timololio patekimo į kūną.
Ką daryti pavartojus per didelę Amiptic dozę?
Svarbu vartoti gydytojo paskirtą dozę. Jei į akį įsilašinote per daug lašų arba jeigu nurijote kiek nors buteliuko turinio, gali pasireikšti negalavimas, pvz., galite justi apsvaigimą, kvėpavimo pasunkėjimą ar širdies plakimo suretėjimą. Jeigu kuris nors iš minėtų poveikių pasireiškia, turite nedelsdami kreiptis medicininės pagalbos.
Pamiršus pavartoti Amiptic
Amiptic svarbu vartoti taip, kaip paskyrė Jūsų gydytojas.
Jeigu dozę praleidote, pavartokite ją kuo greičiau. Vis dėlto, jeigu jau bus beveik atėjęs kitos dozės vartojimo laikas, pamirštąją dozę praleiskite, o toliau vaisto vartokite įprastine tvarka.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Amiptic
Jeigu gydymą norite nutraukti, pirmiausia pasikalbėkite su savo gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Paprastai Jūs galite tęsti lašų vartojimą, nebent poveikis yra sunkus. Jeigu abejojate, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nenutraukite Amiptic vartojimo nepasikalbėjus su gydytoju.
Kaip ir kiti akims vartojami vaistai, Amiptic absorbuojamas į kraują. Tai gali sukelti tokį patį poveikį, kaip vartojant intraveninius ir/ar vartojamus per burną beta adrenoblokatorius. Pašalinio poveikio dažnis naudojant išorines akims skirtas vaistų formas mažesnis, nei vartojamų per burną ar leidžiamų vaistų.
Išvardyti šalutiniai poveikiai apima beta adrenoblokatorių klasės vaistų sukeltas reakcijas, vartojant juos akių ligų gydymui.
Jeigu pasireiškia sunkios alerginės reakcijos, įskaitant dilgėlinę (ar niežintį bėrimą), vietinį ir išplitusį bėrimą, niežėjimą, ūmines pavojingas gyvybei alergines reakcijas, veido ir galūnių poodžio patinimą, dėl kurio gali užsikišti kvėpavimo takai ir gali tapti sunku kvėpuoti ir ryti, nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į savo gydytoją.
Vartojant Amiptic gali pasireikšti šis šalutinis poveikis:
Labai dažnas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 10 vartotojų)
Akių deginimas ir dilginimas, neįprasto skonio pojūtis.
Dažnas (pasireiškia 1 - 10 iš 100 vartotojų)
Akies (-ių) ir aplink ją (jas) esančios srities paraudimas, akies (-ių) ašarojimas arba niežulys ir poveikis akies (-ių) paviršiui, aplink akis esančios srities patinimas ir (arba) dirginimas, svetimkūnio pojūtis akyje (ragenos erozija), ragenos jautrumo sumažėjimas (į akį patekusio svetimkūnio nesuvokimas, skausmo nejutimas), akių skausmas, akių sausumas, daiktų matymas lyg per miglą, galvos skausmas, sinusitas (tempimo ir prisipildymo pojūtis nosyje), pykinimas ir nuovargis.
Nedažnas (pasireiškia 1 - 10 iš 1 000 vartotojų)
Svaigulys, depresija, rainelės uždegimas, daiktų matymas lyg per miglą (kai kuriais atvejais nutraukus gydymą vyzdį sutraukiančiais vaistais), retas širdies plakimas, alpulys, nevirškinimas, akmenų inkstuose atsiradimas (dažnai pasireiškiantis staigiu kankinančio spazminio pobūdžio strėnų ir (arba) šono, kirkšnių ar pilvo skausmu).
Retas (pasireiškia 1 - 10 iš 10 000 vartotojų)
Sisteminė raudonoji vilkligė (imuninės sistemos liga, galinti sukelti vidaus organų uždegimą), rankų arba kojų dilgčiojimas arba tirpulys (Reino sindromas), neįprasti pojūčiai (dilgčiojimas), miego sutrikimas (nemiga), naktiniai košmarai, atminties praradimas, raumenų silpnumas, lytinės funkcijos sutrikimas, lytinio potraukio sumažėjimas, smegenų insultas, laikina trumparegystė, galinti išnykti vaisto vartojimą nutraukus, skysčio sankaupa po tinklaine (gyslainės atsisluoksniavimas po filtruojančios operacijos), viršutinių vokų nukritimas, dvejinimasis akyse, vokų traiškanojimas, ragenos patinimas (susijęs su regos sutrikimo požymiais), mažas akispūdis, triukšmas ausyse, mažas kraujospūdis, nereguliarus širdies plakimas, krūtinės skausmas, palpitacija (dažnesnis ir (arba) nereguliarus širdies plakimas), širdies priepuolis, kraujo tėkmės į smegenis sumažėjimas, sąstinginis širdies nepakankamumas (širdies liga su pasunkėjusiu kvėpavimu ir pėdų bei kojų tinimu dėl skysčių susilaikymo), rankų ir kojų šalimas, kraujotakos susilpnėjimas rankose ir kojose, kojų mėšlungis ir (arba) skausmas einant (protarpinis šlubumas), dusulys, kvėpavimo nepakankamumas, sekreto tekėjimas iš nosies arba jos užgulimas, kraujavimas iš nosies, kvėpavimo pasunkėjimas, kosulys, ryklės dirginimas, burnos džiūvimas, viduriavimas, kontaktinis dermatitas, plaukų slinkimas, žvynelinė arba jos pasunkėjimas, Peironi (Peyronie) liga (galinti sukelti varpos išlinkimą), raumenų silpnumas (nuovargis), alerginio pobūdžio reakcijos, pvz., išbėrimas, dilgėlinė, niežėjimas, retais atvejais - lūpų, akių ir burnos patinimas, švokštimas.
Dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Žemas gliukozės lygis kraujyje, edema (skysčių susilaikymas), ūmios pavojingos gyvybei alerginės reakcijos, padidėję sunkiosios miastenijos (raumenų pažeidimas) požymiai ir simptomai, kvėpavimo takų susiaurėjimas į plaučius (dažniausiai pacientams ligos pradžioje), ne fizinės veiklos sukelti raumenų skausmai, odos bėrimas su balta sidabro spalva (žvynelinės bėrimas), širdies nepakankamumas, pilvo skausmas, vėmimas.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Amiptic
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Šio vaistinio preparato laikymui specialių temperatūros sąlygų nereikalaujama.
Ant kartono dėžutės ir buteliuko etiketės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Buteliuką pirmą kartą atidarius, Amiptic tinka vartoti 28 paras. Todėl, praėjus 4 savaitėms nuo pirmojo atidarymo, buteliuką turite išmesti, net jeigu jame dar yra tirpalo. Kad lengviau būtų prisiminti, tuščioje kartono dėžutės vietoje užrašykite pirmojo buteliuko atidarymo datą.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Amiptic sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra dorzolamidas ir timololis. Kiekviename ml yra 20 mg dorzolamido (atitinkančio 22,26 mg dorzolamido hidrochlorido) ir 5 mg timololio (atitinkančio 6,83 mg timololio maleato).
- Pagalbinės medžiagos yra manitolis (E421), hidroksietilceliuliozė, benzalkonio chloridas (konservantas), natrio citratas (E331), natrio hidroksidas (E524) (pH koreguoti) ir injekcinis vanduo.
Amiptic išvaizda ir kiekis pakuotėje
Amiptic akių lašai yra sterilus, skaidrus, šiek tiek klampus, bespalvis vandeninis tirpalas.
Amiptic tiekiamas baltais nepermatomais vidutinio tankio polietileno buteliukais su užplombuota mažo tankio polietileno lašintuvo viršūnėle ir didelio tankio polietileno dangteliu su pirmojo atidarymo metu nuplėšiamu žiedu. Kiekviename buteliuke yra 5 ml akių lašų (tirpalo).
Pakuotės dydis: 1, 3 arba 6 buteliukai, kurių kiekviename yra 5 ml vaisto.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Dorzolamidas+Timololis |
Vaisto stiprumas | 20mg+5mg/ml |
Vaisto forma | akių lašai (tirpalas) |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti ant akių |
Registracijos numeris | LT/1/13/3222 |
Registratorius | Pharmaceutical Works POLPHARMA S.A., Lenkija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.02.28 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Amiptic 20 mg/5 mg/ml akių lašai (tirpalas)
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekviename ml yra 20 mg dorzolamido (dorzolamido hidrochlorido pavidalu) ir 5 mg timololio (timololio maleato pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: kiekviename akių lašų (tirpalo) ml yra 0,075 mg benzalkonio chlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Akių lašai (tirpalas).
Skaidrus, šiek tiek klampus, bespalvis vandeninis tirpalas.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Amiptic vartojamas padidėjusio akispūdžio mažinimui atviro kampo arba pseudoeksfoliacine glaukoma sergantiems pacientams, kuriems gydymas vien lokaliai veikiančiais beta adrenoblokatoriais yra nepakankamas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Amiptic dozė yra vienas lašas į pažeistos (-ų) akies (-ių) junginės maišelį 2 kartus per parą.
Jeigu kartu gydoma ir kitokiu lokaliai vartojamu akių vaistiniu preparatu, tarp jo ir Amiptic lašinimo reikia daryti ne trumpesnę kaip 10 min. pertrauką.
Vaikų populiacija
Amiptic veiksmingumas vaikams dar neištirtas.
Amiptic saugumas mažesniems kaip 2 metų vaikams neištirtas (informacija apie saugumą ³ 2 - < 6 metų vaikams, žr. 5.1 skyrių).
Pacientams reikia nurodyti, kad prieš lašindami nusiplautų rankas ir lašintuvo viršūnėle neliestų akių ir aplink jas esančių audinių.
Lašintuvo viršūnėlės platinti negalima, kad užtikrinti tinkamą dozavimą.
Be to, pacientams reikia paaiškinti, kad netinkamai elgiantis su akių lašų tirpalu, jį galima užkrėsti įprastinėmis bakterijomis, sukeliančiomis infekcines akių ligas. Užkrėsto tirpalo vartojimas gali sąlygoti sunkų akių pažeidimą, net lemiantį apakimą.
Pacientus reikia informuoti apie tinkamą naudojimąsi Amiptic lašintuvu.
Vartojimo metodas
- Prieš vartojant vaistinį preparatą pirmą kartą, reikia patikrinti, ar nesugadinta buteliuką apsauganti kakliuko plomba. Tarpas, esantis tarp buteliuko ir jo dangtelio, neatidarytam buteliukui yra normalu.
- Numauti buteliuko dangtelį.
- Atlošti galvą, apatinį voką švelniai patraukti žemyn, kad tarp jo ir akies susiformuotų maža kišenėlė.
- Buteliuką apversti ir spausti, kol vienas lašas įlašės į akį. LAŠINTUVO VIRŠŪNĖLE AKIES AR VOKŲ LIESTI NEGALIMA.
- Lašinant į kitą akį (jeigu reikia), reikia pakartoti 3 ir 4 punktuose nurodytus veiksmus.
- Vaistinio preparato pavartojus, reikia tuoj pat uždaryti buteliuką dangteliu.
Užspaudus nosinį ašarų lataką arba 2 minutėms užmerkus akis sumažėja sisteminė absorbcija. Tai gali sumažinti sisteminį nepageidaujamą poveikį ir padidinti vietinį veiksmingumą.
4.3 Kontraindikacijos
Amiptic negalima vartoti pacientams, jei yra:
- Reaktyvi kvėpavimo takų liga, įskaitant sergamą arba sirgtą astmą bei sunkią lėtinę obstrukcinę plaučių ligą.
- Sinusinė bradikardija, sinoatrialinė blokada dėl sinusinio mazgo silpnumo sindromo, širdies stimuliatoriumi nekontroliuojama antro arba trečio laipsnio atrioventrikulinė blokada, kliniškai pasireiškęs širdies nepakankamumas, kardiogeninis šokas.
- Sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas <30 ml/min.) arba hiperchloreminė acidozė.
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Kontraindikacijos yra išvardytos remiantis abiejų veikliųjų preparato medžiagų kontraindikacijomis ir šiam jų deriniui jos nėra specifinės.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kaip ir kiti lokaliai vartojami akių vaistiniai preparatai, dorzolamidas/timololis gali būti absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Dėl vaistinio preparato sudėtyje esančio beta adrenoblokatoriaus timololio maleato, gali pasireikšti tokios pačios nepageidaujamos širdies ir kraujagyslių, plaučių bei kitos reakcijos, kokios galimos gydant sisteminio poveikio beta adrenoblokatoriais. Po vietinio oftalmologinių preparatų vartojimo sisteminių nepageidaujamo poveikio požymių dažnis yra mažesnis negu tais atvejais, kai tokios vaistinės medžiagos vartojamos sisteminiu būdu. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
Širdies sutrikimai
Jei ligonis serga širdies ir kraujagyslių sistemos liga (pvz., išemine širdies liga, Princmetalo (Prinzmetal) angina ir širdies nepakankamumu), jam nustatyta hipotenzija, būtina atidžiai įvertinti gydymą beta adrenoblokatoriais ir reikia apsvarstyti kitos veikliosios medžiagos pasirinkimą. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantys ligoniai turi būti stebimi, ar minėtos ligos nepasunkėja ir ar neatsiranda nepageidaujamų reakcijų.
Dėl neigiamo poveikio laidumo laikui, pacientams, kuriems nustatyta pirmojo laipsnio širdies blokada, beta adrenoblokatorius reikia vartoti atsargiai.
Kraujagyslių sutrikimai
Pacientus, kuriems nustatyti sunkūs periferinės kraujotakos sutrikimai arba ligos (pvz., sunkios Reino (Raynaud) ligos formos ar Reino sindromas) reikia gydyti atsargiai.
Kvėpavimo takų sutrikimai
Gydant kai kuriais oftalmologiniais beta adrenoblokatoriais, buvo kvėpavimo sistemos reakcijų, įskaitant mirties atvejus dėl bronchų spazmo bronchine astma sergantiems pacientams.
Amiptic reikia atsargiai vartoti pacientams, sergantiems lengva arba vidutinio sunkumo lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) ir tik tuomet, kai galima nauda viršija galima riziką.
Kiti beta adrenoblokatoriai
Poveikis akispūdžiui ar sisteminės beta adrenoreceptorių blokados poveikis gali sustiprėti, jei timololio skiriama pacientui, jau vartojančiam sisteminio beta adrenoreceptorius blokuojančio preparato. Tokių pacientų atsaką į vaistus reikia įdėmiai stebėti. Gydyti dviem lokaliai vartojamais beta adrenoblokatoriais nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių).
Kepenų funkcijos sutrikimas
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašų (tirpalo) poveikis pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi, netirtas, todėl juos šiuo vaistiniu preparatu reikia gydyti atsargiai.
Anafilaksinės reakcijos
Kaip ir kiti lokaliai vartojami akių vaistiniai preparatai, šis vaistas gali būti absorbuojamas į sisteminę kraujotaką.
Dorzolamidas: sudedamoji dalis dorzolamidas yra sulfonamidas. Vadinasi, jo vartojant lokaliai, gali pasireikšti tokios pačios nepageidaujamos reakcijos, kokios būdingos sisteminiu būdu vartojamiems sulfonamidams. Jeigu atsiranda sunkių padidėjusio jautrumo reakcijų požymių, šio vaistinio preparato vartojimą reikia nutraukti.
Gydant dorzolamido ir timololio derinio akių lašais (tirpalu), buvo lokalaus nepageidaujamo poveikio akims, panašaus į dorzolamido hidrochlorido akių lašų poveikį, atvejų. Tokių reakcijų atsiradus, svarstytinas gydymo Amiptic nutraukimas.
Timololis: beta adrenoblokatoriais gydomi pacientai, kuriems yra įgimta alergija arba buvo pasireiškusi sunki anafilaksinė reakcija įvairiems alergenams, gali stipriau reaguoti į šių alergenų kartotinį atsitiktinį pavartojimą diagnostikai arba gydymui. Tokie pacientai gali nereaguoti į įprastines epinefrino dozes, vartojamas anafilaksinėms reakcijoms gydyti.
Derinimas su kitais vaistiniais preparatais
Nerekomenduojama vartoti su:
- dorzolamidu bei geriamaisiais karboanhidrazės inhibitorių preparatais;
- lokaliai vartojamais beta adrenoblokatorių preparatais.
Gydymo nutraukimas
Jeigu širdies išemine liga sergantiems pacientams reikia nutraukti timololio akių lašų, kaip ir sisteminiu būdu vartojamų beta adrenoblokatorių, vartojimą, tai reikia daryti palaipsniui mažinant dozę.
Beta adrenoreceptorių blokados sukeliamas papildomas poveikis
Hipoglikemija, cukrinis diabetas
Pacientus, linkusius į spontaninę hipoglikemiją arba sergančius labiliu cukriniu diabetu, beta adrenoblokatoriais reikia gydyti atsargiai, kadangi jie gali slėpti ūminės hipoglikemijos požymius ir simptomus.
Gydymas beta adrenoblokatoriais taip pat gali slėpti kai kuriuos hipertirozės simptomus. Staigus gydymo beta adrenoblokatoriais nutraukimas gali skatinti simptomų pasunkėjimą.
Gydymas beta adrenoblokatoriais gali sunkinti generalizuotos miastenijos simptomus.
Karboanhidrazės slopinimo sukeliamas papildomas poveikis
Gydymas geriamaisiais karboanhidrazės inhibitoriais dėl rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimo buvo susijęs su inkstų ir šlapimo takų akmenlige, ypač pacientams, inkstų akmenlige sirgusiems anksčiau. Nors gydymo dorzolamido ir timololio derinio akių lašais (tirpalu) metu rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimų nepastebėta, tačiau nedažnais atvejais pasireiškė inkstų ir šlapimo takų akmenligė. Kadangi Amiptic sudėtyje yra lokalaus poveikio karboanhidrazės inhibitoriaus, kuris absorbuojamas į sisteminę kraujotaką, pacientams, inkstų akmenlige sirgusiems anksčiau, Amiptic vartojimo metu gali padidėti inkstų ir šlapimo takų akmenligės rizika.
Kita
Pacientams, kuriems yra ūminis uždaro kampo glaukomos priepuolis, be akispūdį mažinančių vaistinių preparatų, būtinas ir kitoks gydymas. Pacientams, kuriems yra ūminis uždaro kampo glaukomos priepuolis, dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo poveikis netirtas.
Anestezija chirurginių operacijų metu
Oftalmologiniai preparatai, pasižymintys beta adrenoblokatorių savybėmis, gali blokuoti sisteminių beta agonistų, pvz., adrenalino, poveikį. Jeigu pacientas vartoja timololio, apie tai reikia pasakyti anesteziologui.
Ragenos ligos
Dorzolamidas: Gydymo dorzolamidu metu pacientams, kurie prieš pradedant gydyti turėjo lėtinių ragenos sutrikimų ir (arba) buvo patyrę vidinę akies operaciją, pasitaikė ragenos edemos ir negrįžtamos ragenos dekompensacijos atvejų. Tokius pacientus lokaliai vartojamu dorzolamidu reikia gydyti atsargiai.
Timololis: Oftalmologiniai beta adrenoblokatoriai gali sukelti ragenos sausumą. Pacientus, kuriems nustatytos ragenos ligos, šiais vaistais gydyti reikia atsargiai.
Gyslainės atšoka
Po filtruojamųjų akies operacijų, vartojant akių kamerų skysčio gamybą slopinančių vaistinių preparatų (pvz., timololio, acetazolamido), pasitaikė gyslainės atsisluoksniavimo atvejų.
Kaip ir gydymo kitais vaistiniais preparatais nuo glaukomos metu, kai kuriems pacientams po ilgalaikio gydymo sumažėjo reakcija į timololio maleato akių preparatus. Vis dėlto, klinikinių tyrimų metu mažiausiai 3 metus stebėtiems 164 pacientams reikšmingo vidutinio akispūdžio skirtumo po pradinio stabilizavimo nepastebėta.
Kontaktiniai lęšiai
Amiptic sudėtyje yra konservanto benzalkonio chlorido, galinčio sukelti akių dirginimą. Žinoma, kad benzalkonio chloridas keičia minkštųjų kontaktinių lęšių spalvą. Vengti kontakto su minkštaisiais kontaktiniais lęšiais. Prieš lašinant vaistinio preparato, kontaktinius lęšius reikia išimti ir vėl juos galima įdėti ne anksčiau kaip po 15 minučių.
Vaikai ir paaugliai
Žr. 5.1 skyrių.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Specifinių dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo sąveikos su kitais vaistiniais preparatais tyrimų neatlikta.
Klinikinių tyrimų metu dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo vartojant kartu su šiais sisteminio poveikio vaistiniais preparatais: AKF inhibitoriais, kalcio kanalų blokatoriais, diuretikais, nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistiniais preparatais, įskaitant aspiriną, ir hormonais (pvz., estrogenais, insulinu, tiroksinu), nepageidaujamos sąveikos nepastebėta.
Beta adrenoblokatoriaus akių tirpalo vartojant kartu su geriamaisiais kalcio kanalų blokatoriais, beta adrenoblokatoriais, antiaritminiais vaistiniais preparatais (įskaitant amjodaroną), rusmenės glikozidais, parasimpatomimetikais, guanetidinu, narkozę sukeliančiais preparatais ir monoaminooksidazės (MAO) inhibitoriais yra adityvaus poveikio, sukeliančio hipotenziją ir (arba) bradikardiją, pasireiškimo galimybė.
Kartu su timololiu gydant CYP 2D6 inhibitoriais (pvz., chinidinu, fluoksetinu, paroksetinu) stebėtas sisteminės beta adrenoreceptorių blokados sustiprėjimas (pvz., širdies ritmo suretėjimas, depresija).
Sudedamoji Amiptic dalis dorzolamidas yra karboanhidrazės inhibitorius. Pavartotas nors ir lokaliai jis absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Klinikinių tyrimų metu dorzolamido hidrochlorido akių lašų tirpalo vartojimas nebuvo susijęs su rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimais. Vis dėlto šie sutrikimai buvo nustatyti gydant geriamaisiais karboanhidrazės inhibitoriais, ir kai kuriais atvejais jie lėmė vaistinių preparatų sąveiką (pvz., toksinį poveikį, susijusį su gydymu didele salicilatų doze). Vadinasi, gydant Amiptic, reikia turėti omenyje tokios sąveikos galimybę.
Nors monoterapijos Amiptic metu vyzdžio spindis kinta mažai arba visiškai nekinta, tačiau kartu vartojant oftalmologinių beta adrenoblokatorių ir adrenalino (epinefrino), retkarčiais stebėta midriazė.
Beta adrenoblokatoriai gali sustiprinti vaistinių preparatų nuo cukrinio diabeto hipoglikeminį poveikį.
Geriamieji beta adrenoblokatoriai gali sunkinti atoveiksmio hipertenziją, galinčią pasireikšti nutraukus klonidino vartojimą.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Amiptic negalima vartoti nėštumo metu.
Dorzolamidas
Reikiamų klinikinių duomenų apie dorzolamido vartojimą nėštumo metu nėra. Tokios dorzolamido dozės, kurios vaikingoms triušių patelėms darė toksinį poveikį, jų vaisiui sukėlė teratogeninį poveikį (žr. 5.3 skyrių).
Timololis
Reikiamų klinikinių duomenų apie timololio vartojimą nėštumo metu nėra. Timololio nėštumo metu vartoti negalima, nebent neabejotinai būtina. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją žr. 4.2 skyrių.
Epidemiologiniais tyrimais apsigimimų nenustatyta vartojant nėštumo laikotarpiu geriamuosius beta adrenoblokatorius, bet įrodyta intrauterininio augimo sulėtėjimo rizika. Be to, pasitaikė atvejų, kai vartojant beta adrenoblokatorių iki gimdymo, naujagimiui pasitaikė beta blokados simptomų (pvz.: bradikardija, hipotenzija, kvėpavimo sutrikimas ir hipoglikemija). Jei Amiptic vartojama iki gimimo, pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimį reikia atidžiai stebėti.
Žindymas
Dorzolamidas
Nežinoma, ar dorzolamidaas išsiskiria į motinos pieną. Žiurkių, dorzolamido vartojusių žindymo laikotarpiu, jaunikliams stebėtas kūno svorio augimo sumažėjimas. Timololis išsiskiria į motinos pieną. Amiptic negalima vartoti žindymo metu.
Timololis
Beta adrenoblokatoriai išsiskiria į motinos pieną. Tačiau vartojant timololio akių lašus gydomosiomis dozėmis nėra tikėtina, kad žindyvės piene bus pakankamas kiekis, galintis sukelti vaikui beta blokados simptomus. Kaip sumažinti sisteminę absorbciją, žr. 4.2 skyrių.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Galimas nepageidaujamas poveikis, toks kaip daiktų matymas lyg per miglą, gali paveikti kai kurių pacientų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Kaip ir kiti vietiškai vartojami akių vaistai, timololis patenka į sisteminę kraujotaką. Tai gali sukelti nepageidaujamą poveikį, panašų į sisteminių beta adrenoblokatorių sukeliamą poveikį. Nepageidaujamas poveikis po vietinių akių vaistų vartojimo pasitaiko rečiau, negu vartojamų sisteminių vaistų. Išvardytos nepageidaujamo poveikio reakcijos apima tas, kurios susijusios su beta adrenoblokatoriais.
Klinikinių tyrimų metu nepageidaujamo poveikio, kuris būtų specifinis dorzolamido ir timololio deriniui, nepastebėta. Pasireiškė tik anksčiau stebėtas dorzolamido hidrochlorido ir (arba) timololio maleato nepageidaujamas poveikis. Paprastai įprastinis nepageidaujamas poveikis buvo silpnas ir dėl jo gydymo nutraukti nereikėjo.
Klinikinių tyrimų metu dorzolamido ir timololio derinio akių lašais, tirpalu buvo gydyti 1 035 pacientai. Maždaug 2,4% visų pacientų gydymą dorzolamido ir timololio derinio akių lašais, tirpalu reikėjo nutraukti dėl lokalių nepageidaujamų akių reakcijų, maždaug 1,2% - dėl lokalių nepageidaujamų reakcijų, rodančių alergiją arba jautrumo padidėjimą (pvz., vokų uždegimo arba konjunktyvito).
Nepageidaujamos dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo reakcijos, stebėtos klinikinių tyrimų metu arba vaistiniu preparatu gydant po to, kai jis pateko į rinką, išvardytos toliau:
labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Imuninės sistemos sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Dažnis nežinomas: sisteminės alerginės reakcijos, tame tarpe angioedema, dilgėlinė, vietinis ir išplitęs bėrimas, niežėjimas, anafilaksinės reakcijos.
Medžiagų apykaitos ir mitybos sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Dažnis nežinomas: hipoglikemija
Nervų sistemos ir psichikos sutrikimai:
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Dažni: galvos skausmas*
Reti: svaigulys*, parestezija*.
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Dažni: galvos skausmas*
Nedažni: svaigulys*, depresija*
Reti: nemiga*, naktiniai košmarai*, atminties praradimas, parestezija*, generalizuotos miastenijos požymių ir simptomų pasunkėjimas, lytinio potraukio sumažėjimas*, cerebrovaskulinis priepuolis*
Dažnis nežinomas: sinkopė, cerebrinė išemija
Akių sutrikimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas)
Labai dažni: deginimas ir dilginimas
Dažni: junginės hiperemija, daiktų matymas lyg per miglą, ragenos erozija, akių niežulys, ašarojimas
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Dažni: akių vokų uždegimas*, akių vokų dirginimas*
Nedažni: iridociklitas*
Reti: akių dirginimas, įskaitant paraudimą*, skausmas*, akių vokų traiškanojimas*, laikina miopija (gydymą nutraukus, ji išnyksta), ragenos edema*, akių hipotonija*, gyslainės atšoka (po filtruojamųjų operacijų) *
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Dažni: akių dirginimo požymiai ir simptomai (pvz., deginimas, gėlimas, niežulys, ašarojimas, paraudimas), blefaritas*, keratitas*, ragenos jautrumo sumažėjimas, akių sausmė*
Nedažni: regos sutrikimas, įskaitant refrakcijos pokyčius (kai kuriais atvejais dėl gydymo vyzdį sutraukiančiais preparatais nutraukimo)*
Reti: ptozė, diplopija, neryškus matymas ir gyslainės atšoka po filtruojamųjų operacijų (žr. 4.4 skyrių)*
Dažnis nežinomas: ragenos erozija
Ausų ir labirintų sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Reti: spengimas ausyse*
Širdies ir kraujagyslių sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Nedažni: bradikardija*, sinkopė*
Reti: hipotenzija*, krūtinės skausmas*, palpitacija*, edema*, aritmija*, stazinis širdies nepakankamumas*, atrioventrikulinė blokada*, širdies sustojimas*, smegenų išemija*, protarpinis šlubumas*, Reino (Raynaud) fenomenas*, rankų ir kojų šalimas*
Dažnis nežinomas: širdies nepakankamumas
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas)
Dažni: sinusitas
Reti: dusulys, kvėpavimo nepakankamumas, rinitas
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Reti: kraujavimas iš nosies*
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Nedažni: dusulys*
Reti: bronchų spazmas (daugiausia pacientams, sergantiems ligomis, galinčiomis sukelti bronchų spazmą) *, kosulys*
Virškinimo trakto sutrikimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas)
Labai dažni: skonio sutrikimai
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Dažni: pykinimas*
Reti: ryklės dirginimas, burnos džiūvimas*
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Nedažni: pykinimas*, dispepsija*
Reti: viduriavimas, burnos džiūvimas*
Dažnis nežinomas: disgeuzija, pilvo skausmas, vėmimas
Odos ir poodinio audinio sutrikimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas)
Reti: kontaktinis dermatitas
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Reti: išbėrimas*
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Reti: alopecija*, į žvynelinę panašus išbėrimas arba žvynelinės paūmėjimas*
Dažnis nežinomas: odos bėrimas
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Reti: sisteminė raudonoji vilkligė
Dažnis nežinomas: mialgija
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas):
Nedažni: inkstų ir šlapimo takų akmenligė
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai:
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Reti: Peironi (Peyronie) liga*
Dažnis nežinomas: lytinės funkcijos sutrikimai, sumažėjęs libido
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai:
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai (tirpalas):
Reti: sisteminės alerginės reakcijos požymiai ir simptomai, įskaitant angioneurozinę edemą, dilgėlinę, niežėjimą, išbėrimą, anafilaksiją, retais atvejais - bronchų spazmą
Dorzolamido hidrochlorido akių lašai (tirpalas):
Dažni: astenija (nuovargis)*
Timololio maleato akių lašai (tirpalas):
Nedažni: astenija (nuovargis)*
* Šios reakcijos buvo stebėtos ir gydant dorzolamido ir timololio derinio akių lašų tirpalu po to, kai jis pateko į rinką
Tyrimai
Klinikinių tyrimų metu dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo vartojimas nebuvo susijęs su kliniškai reikšmingais elektrolitų pusiausvyros sutrikimais.
4.9 Perdozavimas
Apie atsitiktinai arba apgalvotai išgerto dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo perdozavimą žmogui duomenų nėra.
Buvo pranešimų apie netyčinį timololio maleato akių tirpalo perdozavimą, lėmusį sisteminį poveikį, panašų į tą, kurį sukelia sisteminiu būdu vartojami beta adrenoblokatoriai, pavyzdžiui, svaigulį, galvos skausmą, dusulį, bradikardiją, bronchų spazmą ir širdies sustojimą. Perdozavus dorzolamido, dažniausiai tikėtini simptomai yra elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, acidozė ir galbūt poveikis centrinei nervų sistemai.
Apie atsitiktinai ar apgalvotai išgerto dorzolamido hidrochlorido perdozavimą žmogui informacijos yra tik ribotai. Vaistinio preparato išgėrus, buvo stebėta somnolencija, vartojant lokaliai – pykinimas, svaigulys, galvos skausmas, nuovargis, nenormalūs sapnai ir rijimo sutrikimas.
Gydymas turi būti simptominis ir palaikomasis. Reikia stebėti elektrolitų (ypač kalio) kiekį kraujo serume ir kraujo pH. Tyrimai rodo, kad dialize timololis lengvai iš organizmo nepašalinamas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – antiglaukominiai preparatai ir miotikai, beta adrenoblokatoriai, timololis, deriniai, ATC kodas - S01E D51.
Veikimo mechanizmas
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo sudėtyje yra dviejų veikliųjų medžiagų - dorzolamido hidrochlorido ir timololio maleato. Kiekviena jų mažina padidėjusį akispūdį, slopindama akių kamerų skysčio sekreciją, tačiau tai daro veikdamos skirtingu veikimo mechanizmu.
Dorzolamido hidrochloridas yra stipraus poveikio žmogaus karboanhidrazės II inhibitorius. Slopinant karboanhidrazę, dalyvaujančią akies krumplyne vykstančiose reakcijose, mažėja akių kamerų skysčio sekrecija, turbūt dėl bikarbonato jonų formavimosi sulėtėjimo ir paskesnio natrio ir skysčio pernašos sumažėjimo. Timololio maleatas yra neselektyvaus poveikio beta adrenoblokatorius. Šiuo metu tikslus timololio veikimo mechanizmas, mažinant akispūdį, galutinai neištirtas, tačiau fluoresceino tyrimas bei tonografijos tyrimai rodo, kad vyraujantis poveikis gali būti susijęs su akių kamerų skysčio formavimosi sumažėjimu. Vis dėlto, kai kurių tyrimų metu pastebėtas ir nedidelis šio skysčio nuotėkio palengvėjimas. Bendras šių dviejų preparatų poveikis sąlygoja didesnį akispūdžio sumažėjimą, palyginti su sumažėjimu, kurį sukelia kiekvienas jų, vartojamas atskirai.
Lokaliai vartojami dorzolamido ir timololio derinio akių lašai mažina padidėjusį akispūdį, tiek susijusį, tiek nesusijusį su glaukoma. Padidėjęs akispūdis yra labai svarbus regos nervo pažeidimo ir nuo glaukomos priklausomo akipločio mažėjimo patogenezės rizikos veiksnys.
Dorzolamido ir timololio derinio akių lašai, tirpalas mažina akispūdį nesukeldamas miotikams būdingo nepageidaujamo poveikio, tokio kaip vištakumo, akomodacijos spazmo ar vyzdžio susitraukimo.
Farmakodinaminis poveikis
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Suaugę pacientai
Iki 15 mėnesių trukusių klinikinių tyrimų metu buvo lyginamas 2 kartus per parą (ryte ir prieš miegą) vartojamu dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo ir atskirai arba kartu vartojamų 0,5% timololio ir 2% dorzolamido akių tirpalo akispūdį mažinantis poveikis glaukoma arba akių hipertenzija sergantiems pacientams, kuriems tiko toks sudėtinis gydymas. Tiriami buvo anksčiau negydyti pacientai ir pacientai, kuriems monoterapija timololiu akispūdį kontroliavo nepakankamai. Prieš įtraukiant į tyrimą, dauguma pacientų buvo gydyti vien lokaliai vartojamais beta adrenoblokatoriais.
Šių tyrimų bendros analizės duomenimis, du kartus per parą vartojami dorzolamido ir timololio derinio akių lašai, tirpalas akispūdį mažino daugiau, negu monoterapija tris kartus per parą vartojamu 2% dorzolamido akių tirpalu arba du kartus per parą vartojamu 0,5% timololio akių lašų tirpalu. Du kartus per parą vartojamo dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo akispūdį mažinantis poveikis buvo toks pat, kaip du kartus per parą vartojamo dorzolamido akių tirpalo kartu su timololio akių tirpalu. Du kartus per parą vartojamo dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo akispūdį mažinantis poveikis buvo įrodytas, jį matuojant įvairiu paros laiku, ir jis nekito ilgalaikio gydymo metu.
Vaikų populiacija
Buvo atliktas trijų mėnesių trukmės kontroliuojamas klinikinis tyrimas, kurio svarbiausias tikslas buvo objektyviai nustatyti ir dokumentais pagrįsti 2% dorzolamido hidrochlorido akių lašų tirpalo vartojimo saugumą jaunesniems kaip 6 metų vaikams. Atviru būdu atliekamos šio tyrimo fazės metu 30 dviejų metų arba vyresnių, tačiau jaunesnių negu 6 metų, vaikų, kurių akispūdį monoterapija timololiu arba dorzolamidu kontroliavo nepakankamai, buvo gydomi dorzolamido ir timololio derinio akių lašais, tirpalu. Veiksmingumas šiems pacientams nenustatytas. Šios mažos grupės tiriamieji 2 kartus per parą vartojamus dorzolamido ir timololio derinio akių lašus, tirpalą toleravo gerai, gydymo kursą baigė 19 pacientų, o 11 pacientų gydymą nutraukė dėl operacijos, vaistinių preparatų pakeitimo ar kitokių priežasčių.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Dorzolamido hidrochloridas
Skirtingai, negu gydant geriamaisiais karboanhidrazės inhibitoriais, lokaliai vartojant dorzolamido hidrochlorido, sudaromos sąlygos gerokai mažesnei vaistinio preparato dozei tiesiogiai veikti akį, todėl sisteminė ekspozicija būna mažesnė. Tai klinikinių tyrimų metu lėmė akispūdžio sumažėjimą be geriamiesiems karboanhidrazės inhibitoriams būdingo šarmų ir rūgščių pusiausvyros sutrikimo ar elektrolitų kiekio pokyčio.
Lokaliai pavartoto dorzolamido patenka į sisteminę kraujotaką. Norint įvertinti lokaliai pavartoto dorzolamido gebą slopinti sisteminėje kraujotakoje esančią karboanhidrazę, buvo matuojama jo ir metabolito koncentracija eritrocituose bei kraujo plazmoje ir karboanhidrazės slopinimas eritrocituose. Ilgai vartojamas dorzolamidas kaupiasi eritrocituose, kadangi selektyviai prisijungia prie karboanhidrazės II (CA-II), o laisvo vaistinio preparato koncentracija kraujo plazmoje būna labai maža. Iš vaistinio preparato susiformuoja vienintelis N-dezetilintas metabolitas, kuris CA-II slopina silpniau, negu nepakitęs dorzolamidas, bei kuris slopina ir mažiau aktyvų izofermentą (CA-I). Metabolito irgi kaupiasi eritrocituose, kur jo daugiausia prisijungia prie CA-I. Prie kraujo plazmos baltymų dorzolamido prisijungia vidutinis kiekis (maždaug 33%). Dorzolamidas visų pirma išsiskiria su šlapimu nepakitęs, metabolitas irgi išsiskiria su šlapimu. Dozavimą baigus, dorzolamido pašalinimas iš eritrocitų netiesinis: iš pradžių jo koncentracija mažėja greitai, o po to vyksta lėtesnė eliminacijos fazė, pusinės eliminacijos periodas yra maždaug keturi mėnesiai.
Dorzolamido vartojant per burną, norint sukelti didžiausią sisteminę ekspoziciją po ilgalaikio lokalaus vartojimo į akis, pusiausvyrinė koncentracija nusistovėjo po 13 savaičių. Jai nusistovėjus, laisvo vaistinio preparato ar jo metabolito kraujo plazmoje beveik nebuvo, karboanhidrazės eritrocituose slopinimas buvo silpnesnis už tą, kuris tikėtina, kad yra būtinas farmakologiniam poveikiui inkstų funkcijai ir kvėpavimui pasireikšti. Panašūs farmakokinetikos rezultatai stebėti ir po ilgalaikio lokalaus dorzolamido hidrochlorido vartojimo. Nors kai kurių senyvų pacientų, kurių inkstų funkcija sutrikusi (kreatinino klirensas 30 – 60 ml/min.), eritrocituose metabolito koncentracija buvo didesnė, tačiau reikšmingo karboanhidrazės slopinimo skirtumo ir kliniškai reikšmingo sisteminio nepageidaujamo poveikio, kuriuos būtų galima priskirti prie tiesiogiai priklausomų nuo šio pokyčio, nenustatyta.
Timololio maleatas
Sisteminė timololio ekspozicija, matuojant koncentraciją kraujo plazmoje, buvo tirta 6 pacientų, kurie 2 kartus per parą lokaliai vartojo timololio maleato 0,5% akių lašų tirpalo, organizme. Po rytinio pavartojimo vidutinė didžiausia koncentracija kraujo plazmoje buvo 0,46 ng/ml, po vakarinės - 0,35 ng/ml.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kiekvienos preparato veikliosios medžiagos, pavartotos į akis ar sisteminiu būdu, saugumas yra gerai ištirtas.
Dorzolamidas
Vaikingų triušių patelių, vartojusių toksinį poveikį joms darančias dozes, susijusias su metaboline acidoze, vaisiui stebėti stuburo slankstelių kūno sklaidos defektai.
Timololis
Tyrimai su gyvūnais teratogeninio poveikio neparodė.
Gyvūnams, gydytiems dorzolamido hidrochlorido ir timololio maleato derinio akių lašų tirpalu arba vienu metu gydytiems dorzolamido hidrochlorido ir timololio maleato akių lašų tirpalais, nepageidaujamo poveikio akims nepasireiškė. Su kiekviena minėta veikliąja medžiaga atlikti tyrimai in vitro bei in vivo mutageninio poveikio neparodė. Vadinasi, gydant terapine dorzolamido ir timololio derinio akių lašų, tirpalo doze, reikšminga rizika žmonių saugumui nėra tikėtina.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Manitolis (E 421)
Hidroksietilceliuliozė
Natrio citratas (E 331)
Natrio hidroksidas (E 524) (pH koreguoti)
Benzalkonio chloridas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
Po pirmojo buteliuko atidarymo: 28 paros.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šio vaistinio preparato laikymui specialių temperatūros sąlygų nereikalaujama.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Į kartono dėžutę supakuotas baltas, nepermatomas, vidutinio tankio polietileno buteliukas akims su užplombuota MTPE lašintuvo viršūnėle ir užsukamuoju DTPE dangteliu su pirmojo atidarymo metu nuplėšiamu žiedu.
Pakuotės dydis: 1, 3 arba 6 buteliukai, kurių kiekviename yra 5 ml preparato.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pacientas pas gydytoją opkulistą tikrinasi regėjimą. Gydytojas, parodo vieną eilutę, kitą, paskui trečią... Sako pacientui:
- O dabar pasakykite, kas parašyta paskutinėje eilutėje?
- "Vagos" leidykla, tir. 10 000 egz...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?