Metoprololio tartratas, 50mg, pailginto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: AstraZeneca AB, Švedija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Metoprololio tartratas
1. KAS YRA BETALOC ZOK IR KAM JIS VARTOJAMAS
Metoprololis priklauso β blokatorių grupei ir selektyviai blokuoja β1 receptorius. Vartojant Betaloc ZOK, susilpnėja streso hormonų poveikis β 1 receptoriams širdyje, kraujagyslėse ir kituose organuose (pvz., inkstuose, smegenyse).
Iš pailginto atpalaidavimo tabletės vaistas patenka į organizmą kontroliuojamu greičiu, todėl visą parą veikia tolygiai.
Betaloc ZOK vartojamas:
-padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti ir padidėjusio kraujospūdžio komplikacijų (pvz., insulto, širdies priepuolio, priešlaikinės mirties) profilaktikai;
-širdies priepuoliui gydyti ir jo pasikartojimo profilaktikai;
streso arba fizinio krūvio sukeliamo širdies ir krūtinės skausmo profilaktikai pacientams, sergantiems išemine širdies liga;
-širdies nepakankamumui gydyti: gyvenimo trukmei ilginti, hospitalizavimų skaičiui mažinti ir simptomams lengvinti;
-pacientų, sergančių širdies ligomis, širdies ritmo sutrikimams (ypač padažnėjusiam ritmui) koreguoti;
-pacientų, nesergančių širdies ligomis, greitai arba nereguliariai širdies veiklai simptomiškai koreguoti;
-migrenos priepuolių profilaktikai.
Visada laikykitės gydytojo nurodymų. Jei norėtumėte sužinoti daugiau, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT BETALOC ZOK
Betaloc ZOK vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metoprololio sukcinatui arba bet kuriai pagalbinei Betaloc ZOK medžiagai arba panašiems vaistams.
- jeigu kiti vaistai buvo sukėlę kokį nors neįprastą poveikį, apie tai reikia informuoti gydytoją. Be to, gydytojui reikėtų pasakyti apie kitus sveikatos sutrikimus, ypač širdies, kraujagyslių, plaučių, kepenų ir inkstų ligas. Jeigu vabzdžio įkandimas, kuris nors maisto produktas arba kita medžiaga buvo sukėlusi alerginę reakciją, apie tai taip pat neužmirškite pasakyti gydytojui.
Jei yra buvę cukraus koncentracijos kraujyje sumažėjimo (hipoglikemijos) simptomų, apie tai reikia informuoti gydytoją.
Betaloc ZOK tablečių negalima duoti jaunesniems kaip 6 metų vaikams.
Specialių atsargumo priemonių reikia
- jeigu Jums, vartojant Betaloc ZOK, širdies susitraukimai suretėjo ir retėja toliau, apie tai kuo greičiau praneškite gydytojui. Gydytojas gali patarti sumažinti šio vaisto dozę arba palaipsniui nutraukti jo vartojimą.
- jeigu Jūs ruošiatės dantų gydymui arba operacijai ligoninėje (ypač jei numatoma bendroji anestezija), apie Betaloc ZOK tablečių vartojimą informuokite stomatologą arba gydytoją.
- jeigu Jums metoprololis arba kuri nors šiame pakuotės lapelyje nurodyta Betaloc ZOK pagalbinė medžiaga buvo sukėlusi alerginę, nemalonią arba neįprastą reakciją, apie tai pasakykite gydytojui
- jeigu Jums yra buvę sveikatos sutrikimų, apie juos reikėtų pasakyti gydytojui.
Jeigu apie aukščiau nurodytas problemas gydytojui nepasakėte arba dėl to abejojate, tai, prieš pradėdami vartoti Betaloc ZOK, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Betaloc ZOK vartojimo staiga nutraukti negalima. Kai reikia baigti vartoti šį vaistą, jei įmanoma, dozė mažinama palaipsniui, ne greičiau kaip per 2 savaites. Prieš nutraukiant Betaloc ZOK vartojimą, bent 4 dienas reikėtų gerti po pusę 25 mg tabletės.
Kitų vaistų vartojimas
Jei vartojate arba neseniai vartojote kitus vaistus (akių lašus, injekcinius skysčius ar kitus, įskaitant parduodamus be recepto, pvz., augalinius), medicininės paskirties maisto produktus arba maisto papildus, apie tai pasakykite gydytojui. Tai svarbu net jeigu juos vartojote pastaruoju metu. Kai kurie vaistai gali turėti įtakos kitų vaistų poveikiui.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate vaistus nuo širdies ir kraujagyslių ligų, pvz., digoksiną ar kitą širdies glikozidą, kalcio antagonistus, vaistus nuo širdies ritmo sutrikimų, simpatinių ganglijų blokatorius, hidralaziną.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate kitus vaistus, pvz., monoaminooksidazės (MAO) inhibitorius, inhaliuojamuosius anestetikus, vaistus nuo bakterijų infekcijos (rifampiciną), opaligės (cimetidiną), uždegimo (pvz., indometaciną, celekokcibą), depresijos ar psichozės, antihistamininius, kitus beta blokatorius (akių lašus) arba kitas medžiagas (pvz., alkoholį, kai kuriuos hormonus).
Jei kartu vartojate klonidiną ir Betaloc ZOK, bet klonidino vartojimą reikia nutraukti, tai Betaloc ZOK vartojimą reikia nutraukti kelias dienas prieš klonidiną. Kaip baigti vartoti Betaloc ZOK, žr. skirsnį “Kokių reikėtų specialių atsargumo priemonių vartojant Betaloc ZOK?”.
Jei geriate vaistus nuo cukrinio diabeto, gydytojas gali koreguoti jų dozę.
Betaloc ZOK vartojimas su maistu ir gėrimais
Kartu vartojamas alkoholis didina metoprololio koncentraciją kraujyje ir gali sustiprinti jo poveikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu moteris yra nėščia arba mėgina pastoti, prieš pradėdama vartoti Betaloc ZOK, apie tai ji turėtų pasakyti gydytojui. Nėščios moterys šio vaisto neturėtų vartoti, išskyrus atvejį, kai jį skiria gydytojas.
Metoprololis gali sukelti nepageidaujamų poveikių vaisiui ar naujagimiui (pvz., suretinti širdies susitraukimus). Jei Betaloc ZOK vartojanti moteris pastojo, apie tai ji turi kuo greičiau pranešti gydytojui.
Jeigu moteris žindo kūdikį, prieš pradėdama vartoti Betaloc ZOK, apie tai ji turėtų pasakyti gydytojui. Žindyvei vartojant Betaloc ZOK rekomenduojamomis dozėmis, šio vaisto poveikis kūdikiui turėtų būti nereikšmingas.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Šis vaistas gali sukelti galvos svaigimą ir nuovargį, todėl, prieš pradėdamas vairuoti arba dirbti su technika, pacientas turi įsitikinti, kad tokio poveikio nejaučia.
3. KAIP VARTOTI BETALOC ZOK
Betaloc ZOK visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Betaloc ZOK tabletės arba jos pusės negalima kramtyti ar traiškyti. Tabletė (arba pusė jos) nuryjama užgeriant skysčiu.
Paprastai Betaloc ZOK rekomenduojama gerti 1 kartą per parą, valgant arba kitu laiku. Kaip ir kada vartoti šias tabletes, paaiškins gydytojas.
Hipertenzija
Suaugusiems
Kai kraujospūdžio padidėjimas yra lengvas arba vidutinio laipsnio, rekomenduojama gerti 50 mg 1 kartą per parą. Jei ši dozė nesukelia pakankamo gydomojo poveikio, gydytojas gali padidinti ją iki 100‑200 mg 1 kartą per parą ir (arba) kartu skirti kitų vaistų aukštam kraujospūdžiui mažinti.
Nustatyta, kad ilgalaikis gydymas 100-200 mg metoprololio paros dozėmis mažina padidėjusio kraujospūdžio komplikacijų (insulto, širdies priepuolio, staigios mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų) pavojų.
Vaikams
Jaunesniems kaip 6 metų vaikams Betaloc ZOK tabletės nerekomenduojamos. 6 metų ir vyresniems vaikams dozė priklauso kūno svorio. Reikiamą dozę vaikui parinks gydytojas.
Palaikomasis gydymas po miokardo infarkto
Įprasta dozė ilgalaikiam gydymui – 200 mg 1 kartą per parą. Nustatyta, kad ilgalaikis 200 mg metoprololio per parą vartojimas mažina širdies priepuolio pasikartojimo ir mirties pavojų.
Krūtinės angina
Rekomenduojama dozė – 100‑200 mg 1 kartą per parą. Kartu su Betaloc ZOK gydytojas gali skirti kitų vaistų krūtinės anginai gydyti.
Širdies nepakankamumas
Dozė parenkama individualiai. Rekomenduojama pradinė dozė – pusė 25 mg tabletės arba visa 25 mg tabletė 1 kartą per parą. Ji vartojama 1‑2 savaites, o paskui kas 2 savaites dvigubinama iki 200 mg per parą arba iki didžiausios toleruojamos.
Širdies ritmo sutrikimai
Rekomenduojama dozė – 100‑200 mg 1 kartą per parą.
Funkciniai širdies veiklos sutrikimai, kai jaučiamas širdies plakimas
Rekomenduojama dozė – 100 mg 1 kartą per parą. Prireikus gydytojas gali ją padidinti iki 200 mg per parą.
Migrenos priepuolių profilaktikai
Rekomenduojama dozė – 100‑200 mg 1 kartą per parą.
Jei manote, kad šis vaistas veikia per stipriai arba per silpnai, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pavartojus per didelę Betaloc ZOK dozę
Jeigu galbūt išgėrėte per didelę Betaloc ZOK dozę, apie tai nedelsdami pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Jei išgerta pakankamai didelė dozė, gali pasireikšti apsinuodijimas: lėta ar nereguliari širdies veikla, dusulys, kulkšnių tinimas, širdies plakimo pojūtis, galvos svaigimas, alpimas, krūtinės skausmas, šalta oda, silpnas pulsas, sutrikusi orientacija, nerimas, širdies sustojimas, kvėpavimo takų gniaužimo pojūtis, sąmonės pritemimas ar išnykimas (koma), pykinimas, vėmimas ir pamėlynavimas. Dėl to labai svarbu vartoti Betaloc ZOK gydytojo nurodytomis dozėmis ir neperdozuoti.
Simptomai gali būti sunkesni per didelę Betaloc ZOK dozę pavartojus kartu su alkoholiu, kraujospūdį mažinančiais vaistais, chinidinu arba migdomaisiais vaistais (barbitūratais).
Pirmuosius apsinuodijimo požymius galima pastebėti praėjus nuo 20 min. iki 2 val. po to, kai išgerta per didelė šio vaisto dozė. Jei pajutote kurį nors iš nurodytų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba ligoninę.
Pamiršus pavartoti Betaloc ZOK
Jei užmiršote išgerti eilinę Betaloc ZOK dozę, o iki kitos dozės vartojimo liko apie 12 val., nedelsdami išgerkite praleistąją dozę arba pusę jos. Jei prisiminėte anksčiau, gerkite visą užmirštąją dozę, jei vėliau – pusę. Kitą dozę gerkite laiku.
Nustojus vartoti Betaloc ZOK
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Betaloc ZOK, -kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms
Šalutiniai poveikiai, pastebėti metoprololį vartojantiems pacientams, nurodyti žemiau, tačiau jų ryšys su šiuo vaistu įrodytas ne visais atvejais. Jei pasireiškia ir nepraeina kuris nors iš žemiau nurodytų poveikių, apie tai reikėtų pasakyti gydytojui.
Labai dažnai (10 % arba daugiau pacientų) pasireiškia nuovargis.
Dažnai (1‑9,9 % pacientų) pasireiškia galvos svaigimas, galvos skausmas, širdies susitraukimų suretėjimas, galvos svaigimas pakeitus kūno padėtį (labai retai kartu galimas alpimas), plaštakų ir pėdų šalimas, pykinimas, skrandžio skausmas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, dusulys fizinio krūvio metu, širdies plakimo pojūtis.
Nedažnai (0,1-0,9 % pacientų) pasireiškia deginimo ar badymo pojūtis arba nejautra, mėšlungis, laikinas širdies ligos simptomų (pvz., dusulio, nuovargio, kulkšnių tinimo) pasunkėjimas, gali pavojingai sumažėti kraujospūdis ištikus širdies priepuoliui (ištikti kardiogeninis šokas), atsiranda nedidelių pokyčių elektrokardiogramoje (širdies susilpnėjimo jie nerodo), tinimas, krūtinės skausmas, depresija, dėmesio sutelkimo sutrikimas, mieguistumas, užmigimo sutrikimas, nakties košmarų, odos išbėrimas, kvėpavimo takų gniaužimo pojūtis, vėmimas, prakaitavimo padidėjimas, svorio prieaugis.
Retai (0,01‑0,09 % pacientų) elektrokardiogramoje atsiranda laidumo sutrikimo požymių, širdies veikla pasidaro nereguliari, pasireiškia nervingumas, nerimas, kepenų sutrikimų (kepenų funkcijos rodmenų pokyčių), plaukų slinkimas, alerginis nosies varvėjimas, regos sutrikimų, akių sausumas ir (arba) suerzinimas, burnos sausumas, alerginis ašarojimas ar akių paraudimas, impotencija (lytinės funkcijos sutrikimas).
Labai retai (mažiau kaip 0,01 % pacientų) pasunkėja galūnių kraujotakos sutrikimai (sergantiems sunkiomis kraujagyslių ligomis), skauda sąnarius, sutrinka ar išnyksta atmintis, sutrinka orientacija, atsiranda haliucinacijų, pasireiškia padidėjusio jautrumo saulės šviesai odos reakcijų, pasunkėja psoriazė, girdisi triukšmas ausyse, sutrinka skonis, pakinta kraujas (sumažėja trombocitų), prasideda kepenų uždegimas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nenutraukite Betaloc ZOK vartojimo, nepasitarę su gydytoju arba vaistininku. Gydytojas gali patarti mažinti šio vaisto dozę lėtai.
5. BETALOC ZOK LAIKYMO SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
Laikyti gamintojo pakuotėje.
Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laiku pasibaigus, Betaloc ZOK vartoti negalima.
Pastebėjus pažeistą pakuotę, Betaloc ZOK vartoti negalima. Nevartokite vaisto, kurio pakuotė pažeista.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Betaloc ZOK sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra metoprololio sukcinatas
Betaloc ZOK 25 mg tabletėje yra 23,75 mg metoprololio sukcinato.
Betaloc ZOK 50 mg tabletėje yra 47,5 mg metoprololio sukcinato.
Betaloc ZOK 100 mg tabletėje yra 95 mg metoprololio sukcinato.
- Pagalbinės medžiagos yra etilceliuliozė, hidroksipropilceliuliozė, hipromeliozė, mikrokristalinė celiuliozė, parafinas, makrogolis, silicio dioksidas, natrio stearilfumaratas, titano dioksidas (E 171).
25 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, ovali, 5,5 10 mm dydžio, turi žymą “A/” ir (abejose pusėse) po vagelę perlaužimui.
50 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, apvali, 9 mm skersmens, turi žymą “A/mO” ir (vienoje pusėje) vagelę perlaužimui.
100 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, apvali, 10 mm skersmens, turi žymą “A/mS” ir (vienoje pusėje) vagelę perlaužimui.
Tarptautinis pavadinimas | Metoprololio tartratas |
Vaisto stiprumas | 50mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 96/3826/8 |
Registratorius | AstraZeneca AB, Švedija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1996.09.11 |
Vaistas perregistruotas | 2002.07.10 |
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Betaloc ZOK 25 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Betaloc ZOK 50 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
Betaloc ZOK 100 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 23,75 mg, 47,5 mg arba 95 mg metoprololio sukcinato (atitinka 25 mg, 50 mg arba 100 mg metoprololio tartrato).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skirsnyje.
3. FARMACINĖ FORMA
25 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, ovali, 5,5 10 mm dydžio, turi žymą “A/” ir (abejose pusėse) po vagelę perlaužimui.
50 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, apvali, 9 mm skersmens, turi žymą “A/mO” ir (vienoje pusėje) vagelę perlaužimui.
100 mg pailginto atpalaidavimo tabletė yra balta, apvali, 10 mm skersmens, turi žymą “A/mS” ir (vienoje pusėje) vagelę perlaužimui.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Hipertenzija.
Krūtinės angina.
Stabilus simptominis lėtinis širdies nepakankamumas, kai sutrikusi kairiojo skilvelio sistolinė funkcija.
Kardialinės mirties ir miokardo infarkto pasikartojimo profilaktikai pasibaigus ūminei miokardo infarkto fazei.
Širdies aritmijos, ypač supraventrikulinė tachikardija, skilvelių susitraukimų dažniui mažinti esant prieširdžių virpėjimui ar skilvelinėms ekstrasistolėms.
Funkciniai širdies sutrikimai su palpitacija.
Migrenos profilaktikai.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Betaloc ZOK pailginto atpalaidavimo tabletės geriamos 1 kartą per parą, geriausiai – rytą. Tabletę galima perskelti, tačiau negalima jos kramtyti ar traiškyti. Tabletė užgeriama bent puse stiklinės skysčio. Kartu vartojamas maistas metoprololio biologinio prieinamumo neveikia.
Dozė parenkama individualiai, kad nepasireikštų bradikardija. Rekomenduojama dozavimo tvarka pateikta žemiau.
Hipertenzija
50‑100 mg 1 kartą per parą. Jei 100 mg dozė neveiksminga, galima ją didinti arba kartu skirti kitų antihipertenzinių vaistų, ypač diuretikų arba dihidropiridinų grupės kalcio kanalų blokatorių.
Krūtinės angina
100‑200 mg 1 kartą per parą. Prireikus galima didinti dozę kartu skirti nitratų.
Stabilus simptominis širdies nepakankamumas (AKF inhibitorių, diuretikų ir galbūt širdies glikozidų poveikiui papildyti)
Šio vaisto galima skirti tik kai lėtinis širdies nepakankamumas yra stabilus, bent 6 paskutines savaites nebuvo ūminio širdies nepakankamumo ir bent 2 paskutines savaites iš esmės nekeistas pagrindinis gydymas.
Širdies nepakankamumui gydyti vartojami β blokatoriai kartais gali sukelti laikiną ligos simptomų paūmėjimą. Vienais atvejais būna galimybė gydymo nekeisti ar sumažinti dozę, kitais vaisto vartojimą gali tekti nutraukti. Sunkaus (IV klasės pagal NYHA) širdies nepakankamumo gydymą šiuo vaistu gali pradėti tik gydytojas, turintis labai daug širdies nepakankamumo gydymo patirties (žr. skirsnyje “4.4. Specialieji perspėjimai ir atsargumo priemonės”).
Dozavimas pacientams, sergantiems stabiliu II funkcinės klasės širdies nepakankamumu
Rekomenduojama dozė pirmąsias 2 savaites – 25 mg 1 kartą per parą. Joms praėjus, dozę galima padidinti iki 50 mg 1 kartą per parą, o paskui kas 2 savaites – dvigubinti. Palaikomoji ilgalaikio gydymo dozė – 200 mg 1 kartą per parą.
Dozavimas pacientams, sergantiems stabiliu III arba IV funkcinės klasės širdies nepakankamumu
Rekomenduojama pradinė dozė – 12,5 mg (pusė 25 mg tabletės) 1 kartą per parą. Dozę reikėtų parinkti individualiai. Pacientą, kuriam dozė didinama, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi gali pasunkėti širdies nepakankamumo simptomai. Po 1‑2 savaičių dozę galima padidinti iki 25 mg 1 kartą per parą, dar po 2 savaičių – iki 50 mg 1 kartą per parą. Jei pacientas toleruoja pastarąją dozę, tai kas 2 savaites ją galima dvigubinti, kol bus pasiekta didžiausia – 200 mg per parą.
Pasireiškus hipotenzijai ir (arba) bradikardijai, gali tekti mažinti kartu vartojamų vaistų arba Betaloc ZOK dozę. Iš pradžių pasireiškusi hipotenzija gali nerodyti, kad ją sukėlusios dozės pacientas netoleruos ir vėliau, tačiau ši dozė nedidinama tol, kol stabilizuosis paciento būklė. Be to, gali tekti atidžiau stebėti inkstų funkciją.
Širdies aritmijos
100-200 mg 1 kartą per parą, prireikus dozę galima didinti.
Profilaktika po miokardo infarkto
Palaikomoji dozė – 200 mg 1 kartą per parą.
Funkciniai širdies sutrikimai su palpitacija
100 mg 1 kartą per parą, prireikus dozę galima didinti.
Migrenos profilaktika
100-200 mg 1 kartą per parą.
Sergantiems inkstų nepakankamumu
Inkstų funkcija neturi reikšmingos įtakos metoprololio eliminacijos greičiui, todėl, jai sutrikus, dozės koreguoti nereikia.
Sergantiems kepenų nepakankamumu
Pacientams, sergantiems kepenų ciroze, Betaloc ZOK paprastai skiriama tokiomis pačiomis dozėmis kaip tiems, kurių kepenų funkcija normali. Dozę gali būti tikslinga mažinti tik kai yra sunkaus kepenų nepakankamumo požymių (pvz., pacientams, kuriems operaciniu būdu padaryta anastomozė).
Senyviems žmonėms
Senyviems žmonėms dozės koreguoti nereikia.
Vaikams ir paaugliams
Rekomenduojama pradinė dozė 6 metų ir vyresniems hipertenzija sergantiems pacientams – 1 mg/kg Betaloc ZOK (bet ne daugiau kaip 50 mg) 1 kartą per parą vartojant atitinkamo stiprumo tabletes. Jei 1 mg/kg dozė reikiamo poveikio nesukelia, ją galima didinti iki didžiausios – 2 mg/kg per parą. Didesnių kaip 200 mg 1 kartą per parą dozių poveikis vaikams ir paaugliams netirtas.
Veiksmingumas ir saugumas jaunesniems kaip 6 metų vaikams netirti.
4.3. Kontraindikacijos
Kardiogeninis šokas, sinusinio mazgo silpnumo sindromas, II ar III laipsnio atrioventrikulinė blokada, nestabilus ir nekompensuotas širdies nepakankamumas (plaučių edema, sutrikusi kraujotaka arba hipotenzija), širdies susitraukimus stiprinančių β receptorių agonistų vartojimas (nuolat arba su pertraukomis), simptominė bradikardija ar hipotenzija. Jei įtariamas ūminis miokardo infarktas, metoprololio nereikėtų skirti tol, kol širdies susitraukimų dažnis mažesnis kaip 45 kartai per minutę, PQ intervalas ilgesnis kaip 0,24 sek. arba sistolinis kraujospūdis mažesnis kaip 100 mm Hg. Jei širdies nepakankamumu sergančiam pacientui gulint pakartotinai išmatuojamas mažesnis kaip 100 mm Hg sistolinis AKS, tai, prieš skiriant Betaloc ZOK, jo būklę reikėtų dar kartą ištirti. Kitos kontraindikacijos yra sunki periferinių kraujagyslių liga gresiant gangrenai ir padidėjęs organizmo jautrumas bent vienam šio vaisto komponentui arba kitiems beta blokatoriams.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Metoprololis gali apsunkinti periferinės arterinės kraujotakos sutrikimų simptomus, pvz., protarpinį šlubumą. Šio vaisto atsargiai skiriama pacientams, sergantiems sunkiu inkstų nepakankamumu, sunkiomis ūminėmis ligomis su metaboline acidoze, taip pat kartu su širdies glikozidais.
Dėl α adrenoreceptorių stimuliacijos sukeliamo vainikinių arterijų susiaurėjimo gali padažnėti ir pasunkėti vazospazminės (Prinzmetal) krūtinės anginos priepuoliai, todėl šia liga sergantiems pacientams neselektyvių β blokatorių neskiriama, o β1 selektyvių skiriama atsargiai.
Pacientams, sergantiems bronchų astma ar kita lėtine obstrukcine plaučių liga, kartu su Betaloc ZOK reikėtų skirti bronchus plečiančių vaistų. β2 agonistų dozes gali tekti padidinti.
Palyginus su neselektyviais β blokatoriais, metoprololis kelia mažesnį angliavandenių metabolizmo sutrikimų ir hipoglikemijos maskavimo pavojų.
Labai retai šis vaistas gali apsunkinti vidutinio laipsnio atrioventrikulinio laidumo sutrikimą, todėl gali pasireikšti atrioventrikulinė blokada.
β blokatorių vartojimas gali apsunkinti anafilaksinės reakcijos gydymą, įprastinės epinefrino (adrenalino) dozės ne visada sukelia laukiamą gydomąjį poveikį. Jei Betaloc ZOK skiriama feochromocitoma sergančiam pacientui, reikėtų apsvarstyti, ar nebūtų tikslinga kartu skirti α blokatorių.
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenų apie šio vaisto veiksmingumą ir saugumą sunkiu stabiliu simptominiu (IV klasės pagal NYHA) širdies nepakankamumu sergantiems pacientams yra nedaug, todėl jo gydymą šiuo vaistu gali pradėti tik gydytojas, turintis labai daug širdies nepakankamumo gydymo patirties (žr. skirsnyje “4.2. Dozavimas ir vartojimo būdas”).
Tyrime, kurio metu nustatyta, kad širdies nepakankamumas yra indikacija metoprololiui vartoti, nedalyvavo simptominiu širdies nepakankamumu sergantys pacientai, ištikti ūminio miokardo infarkto arba nestabilios krūtinės anginos. Duomenų apie ūminio miokardo infarkto, susijusio su širdies nepakankamumu, gydymo šiuo vaistu veiksmingumą ir saugumą, nėra. Pacientams, sergantiems nestabiliu ir nekompensuotu širdies nepakankamumu, Betaloc ZOK skirti negalima (žr. skirsnyje “4.3. Kontraindikacijos”).
Staiga nutraukti β blokatorių vartojimą yra pavojinga, ypač didelės rizikos grupės pacientams, kadangi gali pasunkėti lėtinis širdies nepakankamumas, padidėti miokardo infarkto ir staigios mirties pavojus. Dėl to, jei įmanoma, Betaloc ZOK vartojimas nutraukiamas palaipsniui, ne greičiau kaip per 2 savaites. Kaskart dozė mažinama pusiau. Paskutinė dozė, prieš nutraukiant vaisto vartojimą, turėtų būti 12,5 mg (pusė 25 mg tabletės). Ji vartojama bent 4 dienas. Atsinaujinus ligos simptomams, vaisto dozę rekomenduojama mažinti dar lėčiau.
Jei prieš operaciją Betaloc ZOK vartojimas nutraukiamas, tą reikėtų padaryti iki jos likus bent 48 val., išskyrus ypatingus atvejus, pvz., kai pacientas serga tirotoksikoze arba feochromocitoma.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Nerekomenduojami deriniai
Barbitūratai didina fermentų aktyvumą, todėl greitina metoprololio metabolizmą (nustatytas toks pentobarbitalio poveikis).
Propafenonas. 4 pacientams kartu vartojant propafenoną, 2‑5 kartus padidėjo metoprololio koncentracija, 2 pacientams pasireiškė metoprololiui būdingų nepageidaujamų poveikių. Šią sąveiką patvirtino tyrimas, atliktas su 8 sveikais savanoriais. Tikriausiai ją galima paaiškinti tuo, kad propafenonas (panašiai kaip chinidinas) slopina citochromo P450 izofermento CYP2D6 katalizuojamą metoprololio metabolizmą. Tinkamai gydyti metoprololio ir propafenono deriniu tikriausiai sunku, kadangi propafenonas taip pat turi beta receptorius blokuojančių savybių.
Verapamilis. Kartu su β blokatoriais vartojamas verapamilis gali sukelti bradikardiją ir hipotenziją (aprašyta tokia sąveika su atenololiu, propranololiu ir pindololiu). Verapamilio ir β blokatorių poveikiai atrioventrikuliniam ir sinusiniam mazgui sumuojasi.
Deriniai, kuriuos vartojant gali tekti koreguoti dozę
Amiodaronas. Spontaninių pranešimų duomenimis, amiodaroną vartojant kartu su metoprololiu, gali pasireikšti ryški sinusinė bradikardija. Amiodarono pusinis laikas yra labai ilgas (maždaug 50 dienų), todėl, baigus jį vartoti, sąveika yra galima dar ilgai.
I klasės vaistai nuo aritmijos. I klasės vaistų nuo aritmijos ir β blokatorių neigiamas inotropinis poveikis sumuojasi, todėl gali labai pablogėti kraujotaka pacientų, kurių kairiojo skilvelio funkcija sutrikusi. Be to, šio derinio nereikėtų skirti esant sinusinio mazgo silpnumo sindromui ar sutrikusiam atrioventrikuliniam laidumui. Geriausiai aprašyta metoprololio sąveika su disopiramidu.
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Nustatyta, kad nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo silpnina β blokatorių antihipertenzinį poveikį (geriausiai ištirta tokia indometacino įtaka). Sulindakas β blokatorių antihipertenzinio poveikio tikriausiai nesilpnina, specialus tyrimas neparodė tokios sąveikos ir su diklofenaku.
Širdies glikozidai, vartojami kartu su β blokatoriais, gali sulėtinti impulso sklidimą atrioventrikuliniu mazgu ir sukelti bradikardiją.
Difenhidraminas maždaug 2,5 karto sulėtina CYP 2D6 katalizuojamą metoprololio virtimą α-hidroksimetoprololiu greitų hidroksilintojų organizme, todėl metoprololio poveikis sustiprėja. Tikriausiai difenhidraminas gali lėtinti ir kitų CYP 2D6 substratų metabolizmą.
Diltiazemas. Atrioventrikulinio mazgo laidumą mažinantis ir sinusinio mazgo veiklą slopinantis diltiazemo ir β blokatorių poveikiai sumuojasi. Gauta spontaninių pranešimų apie ryškią bradikardiją β blokatorius vartojant kartu su diltiazemu.
Epinefrinas. Aprašyta apie 10 atvejų, kai pacientams, vartojantiems neselektyvius β blokatorius (pindololį, propranololį), pasireiškė ryški hipertenzija ir bradikardija sušvirkštus epinefrino (adrenalino). Šiuos klinikinių stebėjimų duomenis patvirtino su sveikais savanoriais atlikti tyrimai. Manoma, kad tokių poveikių taip gali pasireikšti į kraujagyslę sušvirkštus lokalių anestetikų tirpalų, kurių sudėtyje yra epinefrino. Vartojant kardioselektyvius β blokatorius, minėtų reakcijų pavojus tikriausiai yra mažesnis.
Fenilpropanolaminas. Viena 50 mg fenilpropanolamino (norefedrino) dozė gali padidinti sveikų savanorių diastolinį kraujospūdį iki nenormaliai aukšto. Propranololis paprastai neleidžia pasireikšti kraujospūdį didinančiam fenilpropanolamino poveikiui, tačiau pacientams, vartojantiems fenilpropanolaminą didelėmis dozėmis, β blokatoriai gali sukelti paradoksalių hipertenzinių reakcijų. Aprašyti 2 atvejai, kai pacientus, vartojančius tik fenilpropanolaminą, ištiko hipertenzijos krizė.
Chinidinas slopina metoprololio metabolizmą greitų hidroksilintojų organizme (tokie asmenys sudaro daugiau kaip 90 % Švedijos gyventojų), sukelia ryškų jo koncentracijos plazmoje padidėjimą ir β receptorių blokados sustiprėjimą. Gali pasireikšti ir panaši sąveika su kitais β blokatoriais, kuriuos metabolizuoja tas pats fermentas (citochromas P450 CYP2D6).
Klonidinas. Staiga nutraukus klonidino vartojimą, β blokatoriai gali sustiprinti hipertenzinę reakciją.
Rifampicinas gali greitinti metoprololio metabolizmą ir mažinti jo koncentraciją plazmoje.
Metoprololio koncentracija plazmoje gali padidėti kartu vartojant cimetidiną, hidralaziną, selektyvius serotonino reabsorbcijos inhibitorius (pvz., paroksetiną, fluoksetiną, sertraliną). Pacientus, kurie kartu vartoja kitus β blokatorius (akių lašus) arba MAOI inhibitorius, reikėtų atidžiai stebėti. Inhaliuojamieji anestetikai gali sustiprinti širdies veiklą slopinantį β blokatorių poveikį.
Metoprololis yra citochromo P450 izofermento CYP2D6 metabolinis substratas. Vaistai, indukuojantys ar slopinantys fermentus, gali keisti metoprololio koncentraciją plazmoje. Ją gali didinti kartu vartojami CYP2D6 metabolizuojami vaistai, pvz., antiaritminiai, antihistamininiai, H2 receptorių antagonistai, antidepresantai, antipsichoziniai ir COG-2 inhibitoriai. Rifampicinas metoprololio koncentraciją plazmoje mažina, o alkoholis ir hidralazinas gali ją didinti.
4.6. Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
β blokatoriai gali sukelti bradikardiją vaisiui ir naujagimiui. Į tai reikėtų atsižvelgti šių vaistų skiriant paskutinį nėštumo trimestrą ar gimdymo metu.
Žindymas
Metoprololio išsiskiria su motinos pienu, tačiau, vartojant šį vaistą gydomosiomis dozėmis, poveikio žindomam kūdikiui neturėtų pasireikšti.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Betaloc ZOK gali sukelti galvos svaigimą ir nuovargį. Į tai reikėtų atsižvelgti dirbant darbus, kuriems reikia sutelkto dėmesio, pvz., vairuojant ar valdant mechanizmus.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateikiamas mažėjančio sunkumo tvarka.
Nepageidaujamų poveikių pasireiškia maždaug 10 % pacientų, paprastai jie priklauso nuo dozės.
Dažni (nuo1/100 iki 1/10)
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai: nuovargis, galvos skausmas, galvos svaigimas.
Širdies sutrikimai: bradikardija.
Kiti kraujagyslių sutrikimai: galūnių šalimas
Virškinimo trakto sutrikimai: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.
Nedažni (nuo 1/1000 iki 1/100)
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai: krūtinės skausmas, svorio prieaugis.
Širdies sutrikimai: trumpalaikis širdies nepakankamumo pasunkėjimas, kardiogeninis šokas (ūminio miokardo infarkto ištiktiems pacientams).
Nervų sistemos sutrikimai: miego sutrikimai, parestezijos.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai: dusulys, bronchų spazmas (bronchų astma ar į ją panašia liga sergantiems pacientams).
Reti nuo 1/10000 iki 1/1000)
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai: hiperhidrozė, plaukų slinkimas, skonio sutrikimai, laikina lytinė disfunkcija.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai: trombocitopenija.
Širdies sutrikimai: atrioventrikulinio mazgo laidumo sumažėjimas, aritmijos, edema, sinkopė.
Nervų sistemos sutrikimai: nakties košmarai, depresija, atminties sutrikimai, konfūzija, nervingumas, nerimas, haliucinacijos.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: padidėjusio jautrumo reakcijos, psoriazės pasunkėjimas, padidėjusio jautrumo šviesai reakcijos.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai: padidėjusi transaminazių koncentracija.
Akių sutrikimai: regos sutrikimai.
Ausų ir labirintų sutrikimai: triukšmas ausyse.
Be to, aprašyta atvejų, kai pasireiškė artralgija, hepatitas, mėšlungis, burnos sausumas, panašių į konjunktyvito simptomų, sloga, dėmesio sutelkimo sutrikimų ir (kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams) gangrena.
Tyrimo, kuriame dalyvavo 46000 ūminio miokardo infarkto ištiktų pacientų, metu metoprololį vartojusius pacientus kardiogeninis šokas ištiko 0,4% dažniau negu vartojusius placebą (jį patyrė atitinkamai 2,3% metoprololio grupės ir 1,9% placebo grupės pacientų skaičiuojant tik turėjusius mažą šoko rizikos rodiklį). Šoko rizikos rodiklis buvo pagrįstas absoliučia šoko rizika konkrečiam pacientui atsižvelgiant į amžių, lytį, uždelstą laiką, Killip klasę, kraujospūdį, širdies susitraukimų dažnį, EKG anomalijas bei hipertenziją anamnezėje. Pacientai, kuriems ūminio miokardo infarkto atveju rekomenduojama vartoti metoprololį, priklauso būtent šiai (mažos šoko rizikos) grupei.
4.9. Perdozavimas
Toksiškumas
7,5 g metoprololio išgėręs suaugęs žmogus mirė. 100 mg šio vaisto išgėrusiam vaikui, kuriam buvo išplautas skrandis, apsinuodijimo simptomų nepasireiškė. 450 mg dozė 12 metų vaikui ir 1,4 g dozė suaugusiam žmogui sukėlė vidutinio sunkumo apsinuodijimą, 2,5 g dozė suaugusiam žmogui – sunkų apsinuodijimą, 7,5 g dozė suaugusiam žmogui – labai sunkų apsinuodijimą.
Simptomai
Svarbiausi yra širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, tačiau kai kurias atvejais (ypač vaikams, jauniems suaugusiems žmonėms) gali dominuoti CNS sutrikimai bei kvėpavimo susilpnėjimas. Gali pasireikšti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų: bradikardija, I-III laipsnio atrioventrikulinė blokada, asistolija, hipotenzija, periferinės kraujotakos pablogėjimas, širdies nepakankamumas ir kardiogeninis šokas; kvėpavimo sutrikimų: kvėpavimo susilpnėjimas, apnėja; kitokių sutrikimų: nuovargis, konfūzija, sąmonės netekimas, smulkus drebulys, mėšlungis, prakaitavimas, parestezijų, bronchų spazmas, pykinimas, vėmimas, stemplės spazmas, hipoglikemija (ypač vaikams) ar hiperglikemija, hiperkalemija, poveikis inkstams ir trumpalaikis miasteninis sindromas.
Gydymas
Prireikus plaunamas skrandis, duodama gerti aktyvintosios anglies. Prieš plaunant skrandį, sušvirkščiama atropino į veną (suaugusiems – 0,25‑0,5 mg, vaikams – 10‑20 mcg/kg) parasimpatinių reakcijų pavojui mažinti. Prireikus atliekama intubacija, daromas dirbtinis kvėpavimas, infuzuojama skysčių (įskaitant gliukozės tirpalą), kartotinai registruojama EKG. Parasimpatinėms reakcijoms slopinti švirkščiama 1‑2 mg atropino, prireikus ši dozė kartojama. Susilpnėjus miokardo funkcijai, į veną infuzuojama dobutamino arba dopamino, 10‑20 ml 9 mg/ml koncentracijos kalcio gliubionato, taip pat galima sušvirkšti 50‑150 mcg/kg gliukagono per 1 min. ir paskui jo infuzuoti, skirti amrinono. Kai kuriais atvejais būna veiksmingas papildomai vartojamas epinefrinas (adrenalinas). Išsiplėtus QRS kompleksui ar sutrikus širdies ritmui, infuzuojama natrio chlorido arba bikarbonato. Galima naudoti širdies stimuliatorių. Sustojus kraujotakai, kelias valandas gali tekti taikyti reanimacijos priemones. Ištikus bronchų spazmui, galima švirkšti arba inhaliuoti terbutalino. Prireikus vartojamos kitos simptominės priemonės.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - β blokatoriai. ATC kodas – C07A B02.
Metoprololis yra β blokatorius, selektyvus β1 receptoriams, t.y. blokuoja širdies β1 receptorius vartojamas mažesnėmis dozėmis negu periferinių kraujagyslių ir bronchų β2 receptorius. Betaloc ZOK selektyvumas priklauso nuo dozės. Išgėrus pailginto atpalaidavimo Betaloc ZOK tabletę, plazmoje susidaro reikšmingai mažesnė didžiausia metoprololio koncentracija negu išgėrus paprastą tabletę, o tai didina šio vaisto selektyvumą β1 receptoriams.
Dalinio agonistinio poveikio β receptoriams metoprololis neturi, membranas stabilizuojantis šio vaisto poveikis yra silpnas. β blokatoriai mažina širdies susitraukimų jėgą ir dažnį.
Metoprololis slopina katecholaminų, kurių išsiskiria dėl fizinio krūvio ar psichinio streso, poveikį, mažina širdies susitraukimų dažnį, minutinį tūrį ir kraujospūdį. Metoprololis neslopina fiziologinio kraujagyslių išsiplėtimo, dėl streso padidėjus adrenalino išsiskyrimui antinksčiuose. Gydomosiomis dozėmis vartojamo metoprololio bronchus siaurinantis poveikis yra silpnesnis negu neselektyvių β blokatorių, todėl (kartu su β 2 receptorių agonistais) šį vaistą galima vartoti bronchų astma ar kita obstrukcine plaučių liga sergantiems pacientams. Metoprololio įtaka insulino išsiskyrimui ir angliavandenių metabolizmui yra silpnesnė negu neselektyvių β blokatorių, todėl šį vaistą galima vartoti cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Palyginus su neselektyviais β blokatoriais, metoprololio poveikis hipoglikemijos sukeliamoms širdies ir kraujagyslių sistemos reakcijoms (pvz., tachikardijai) yra silpnesnis, vartojant šį vaistą gliukozės koncentracija kraujyje sunormalėja greičiau.
Viena Betaloc ZOK dozė reikšmingai ir ilgiau kaip parai sumažina gulint, stovint ir fizinio krūvio metu matuojamą hipertenzija sergančių pacientų kraujospūdį. Metoprololis iš pradžių padidina periferinių kraujagyslių pasipriešinimą, tačiau, jį vartojant ilgai, kraujospūdžio sumažėjimą gali lemti periferinių kraujagyslių pasipriešinimo sumažėjimas nepakitus širdies minutiniam tūriui. Vyrams, sergantiems vidutinio laipsnio ar sunkia hipertenzija, metoprololis mažina mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Elektrolitų pusiausvyros šis vaistas netrikdo.
4 savaičių trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 144 pirmine hipertenzija sergantys 6-16 metų vaikai, parodė, kad, atmetus placebo poveikį, 1 mg/kg ir 2 mg/kg Betaloc ZOK dozės sumažina sistolinį kraujospūdį 4-6 mmHg. Diastolinis kraujospūdis, atmetus placebo poveikį, vartojant 2 mg/kg dozę, sumažėjo 5 mmHg. Be to, vartojant 0,2 mg/kg, 1 mg/kg ir 2 mg/kg dozes jis sumažėjo priklausomai nuo dozės. Kraujospūdžio sumažėjimo skirtumų, susijusių su amžiumi, brendimo stadija pagal Tanner ir rase, nenustatyta.
Poveikis pacientams, sergantiems lėtiniu širdies nepakankamumu. MERIT-HF tyrimas, kuriame dalyvavo 3991 širdies nepakankamumu (II‑IV klasės pagal NYHA) sergantis ir sumažėjusią (40 % arba mažesnę) išstūmimo frakciją turintis pacientas, buvo skirtas šio vaisto įtakai išgyvento laikotarpio trukmei įvertinti. Nustatyta, kad Betaloc ZOK ilgina gyvenimo trukmę ir mažina hospitalizavimų skaičių. Ilgai šį vaistą vartojusiems pacientams nustatytas bendras širdies nepakankamumo simptomų palengvėjimas (pagal NYHA klasifikaciją ir Bendrojo gydymo veiksmingumo vertinimo rodiklį).
Taip pat nustatyta, kad Betaloc ZOK didina išstūmimo frakciją, mažina kraujo tūrį kairiajame skilvelyje sistolės ir diastolės pabaigoje.
Esant tachiaritmijai, šis vaistas blokuoja simpatinės nervų sistemos aktyvumo padidėjimą. Širdies susitraukimų dažnio sumažėjimas labiausiai priklauso nuo ritmo vedlio automatizmo sumažėjimo, mažiau – nuo atrioventrikulinio mazgo laidumo sumažėjimo. Metoprololis mažina miokardo infarkto pasikartojimo ir kardialinės mirties (ypač staigios mirties dėl miokardo infarkto) pavojų.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Betaloc ZOK pailginto atpalaidavimo tabletę sudaro mikrokapsulėse esantys metoprololio sukcinato rutuliukai, kiekvienas atskirame depe. Kiekvienas rutuliukas padengtas polimerine membrana, kontroliuojančia vaisto atpalaidavimo greitį. Patekusi į skystį tabletė greitai suyra, todėl rutuliukai disperguojami dideliame virškinimo trakto paviršiaus plote. Vaisto atpalaidavimas nepriklauso nuo terpės skysčio pH ir maždaug 20 val. vyksta beveik pastoviu greičiu. Išgėrus Betaloc ZOK tabletę, visai parai užtikrinama maždaug vienoda vaisto koncentracija kraujyje ir jo poveikis.
Rezorbuojama visa išgerta šio vaisto dozė, jo rezorbcija vyksta visame virškinimo trakte, įskaitant gaubtinę žarną. Metoprololio biologinis prieinamumas, vartojant Betaloc ZOK, yra 30‑40 %. Kepenyse vyksta metoprololio oksidacinis metabolizmas, daugiausiai – veikiant izofermentui CYP2D6.
Identifikuoti trys pagrindiniai metabolitai, tačiau visų jų β receptorius blokuojantis poveikis nereikšmingas. Maždaug 5 % metoprololio išsiskiria per inkstus nepakitusio, likusi dalis – metabolitų pavidalo.
Metoprololio farmakokinetiniai rodikliai hipertenzija sergančių 6-17 metų vaikų organizme yra panašūs į anksčiau aprašytus suaugusių. Tarp kūno svorio ir geriamojo metoprololio tariamojo klirenso nustatyta linijinė priklausomybė.
5.3. Ikiklinikinių vaisto saugumo tyrimų duomenys
Atlikta labai daug metoprololio klinikinių tyrimų. Šio vaisto skiriančiam gydytojui svarbios informacijos, nepaminėtos kituose vaisto charakteristikų santraukos skyriuose, negauta.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Etilceliuliozė
Hidroksipropilceliuliozė
Hipromeliozė
Mikrokristalinė celiuliozė
Parafinas
Makrogolis
Silicio dioksidas
Natrio stearilfumaratas
Titano dioksidas (E 171).
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini
6.3. Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4. Specialiosios laikymo sąlygos
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5. Pakuotė ir jos turinys
14 pailginto atpalaidavimo tablečių po 25 mg PVC/aliumininės folijos lizdinėse plokštelėse
28 pailginto atpalaidavimo tabletės po 25 mg PVC/aliumininės folijos lizdinėse plokštelėse
30 pailginto atpalaidavimo tablečių po 50 mg DTPE buteliuke.
30 pailginto atpalaidavimo tablečių po 100 mg DTPE buteliuke.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, mano liga tokia keista, kad bijau, jog niekas nepadės...
- Nesijaudinkite, dabar yra tiek naujų vaistų, kad kai kuriems dar net ligos nesugalvotos!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?