Citalopramas, 10mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Actavis Nordic A/S, Danija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Citalopramas
1. Kas yra Citalopram Actavis ir kam jis vartojamas
Citalopramas priklauso antidepresantų, vadinamųjų selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI), grupei. Tokie vaistai galvos smegenyse specifiškai slopina serotonino patekimą į neuroną ir sunormina šios nervinį impulsą perduodančios medžiagos kiekį. Serotonino apykaitos sutrikimas galvos smegenyse yra svarbus depresijos ar į ją panašaus sutrikimo atsiradimo veiksnys.
Citalopramu gydoma depresija ir panikos sutrikimas, pasireiškiantis kartu su agorafobija (atvirų erdvių baime) arba be jos.
Gydytojas šio medikamento gali skirti ir kitai ligai gydyti. Vaisto visuomet reikia vartoti laikantis jo nurodymų.
2. Kas žinotina prieš vartojant Citalopram Actavis
Citalopram Actavis vartoti negalima:
- jeigu yra alergija citalopramui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu vartojate arba paskutines 2 savaites vartojote vaistų, vadinamųjų monoaminooksidazės inhibitorių (dar kitaip vadinamų MAOI, kurie irgi vartojami depresijai gydyti). MAOI grupei priklauso tokie vaistai kaip selegilinas, fenelzinas, iproniazidas, izokarboksazidas, nialamidas, tranilciprominas ir moklobemidas. Jeigu gydytojas vietoj citalopramo skiria vartoti MAO inhibitorių, jų galima pradėti gerti praėjus ne mažiau kaip 7 paroms po citalopramo vartojimo nutraukimo.;
- Jūsų gydytojas Jums paaiškins, kaip pradėti gerti Citalopram Actavis, kai nustosite vartoti MAOI (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“);
- jeigu vartojate vaistų, kurių sudėtyje yra linezolido (vaistas infekcijoms gydyti) (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“);
- jeigu yra įgimtas arba buvo atsiradęs širdies ritmo sutrikimas (jis nustatomas EKG, t. y. širdies veiklą įvertinančiu tyrimu);
- jeigu vartojate vaistų nuo širdies sutrikimų ar vaistų, kurie gali keisti širdies ritmą (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vaikai ir jaunesni nei 18 metų paaugliai:
Citalopram Actavis paprastai jiems nerekomenduojamas. Atkreipkite dėmesį, kad šios klasės vaistais gydomiems jaunesniems kaip 18 metų pacientams yra didesnė šalutinių reiškinių, pvz., bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausiai agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) rizika. Nepaisant to, gydytojas gali paskirti Citalopram Actavis jaunesniam kaip 18 metų ligoniui, jei nusprendžia, kad toks gydymas tinkamiausias. Jei gydytojas išrašė Citalopram Actavis jaunesniam kaip 18 metų pacientui ir jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, kreipkitės į gydytoją. Jei tokiam pacientui, vartojančiam Citalopram Actavis, pasireiškė ar pasunkėjo kuris nors iš pirmiau išvardytų simptomų, pasakykite gydytojui. Trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie šio vaisto poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Citalopram Actavis vartoti atsargiai:
- jeigu Jūs gydotės panikos priepuolius. Pradėjus gydymą gali sustiprėti nerimo simptomai. Ši reakcija tęsiant gydymą paprastai per dvi savaites sumažėja. Gydytojas dozę gali Jums priderint (žr. skyrių „Kaip vartoti Citalopram Actavis“.
- jeigu esate sirgę maniakine depresija. Gydymo Citalopram Actavis metu Jums gali prasidėti maniakinė fazė. Tai pasireiškia neįprastomis ir dažnai besikeičiančiomis idėjomis, nepagrįstu linksmumu ir intensyvia fizine veikla. Jeigu tai patiriate, kreipkitės į savo gydytoją.
- jeigu sergate cukriniu diabetu. Gali tekti keisti vaistų nuo cukrinio diabeto dozes.
- serga epilepsija. Jei patirsite priepuolius ar jums padažnės traukuliai, reikėtų nebevartoti citalopramo.
- jeigu Jums pasireiškia tokie simptomai, kaip nemalonus ir bepriežastinis neramumas, susijaudinimas ir poreikis judėti, dažnai lydymas nesugebėjimo ramiai sėdėti ar stovėti. Šie simptomai dažniausiai gali pasireikšti keliomis pirmosiomis gydymo savaitėmis.
- jeigu vartojate vaistų, kurie Jūsų organizme jungiasi prie serotonino receptorių (turi serotonerginį poveikį), tokių kaip sumatriptanas ar kiti triptanai, tramadolis, oksitriptanas ir triptolanas. Žr. skyrių „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“.
- jei vartojate vaistų, vadinamų selektyviais grįžtamaisiais MAO-A inhibitoriais (monoamino oksidazės A inhibitoriais, vartojamais psichikos sutrikimams gydyti). Žiūrėkite skyrių „Citalopram Actavis vartoti draudžiama“ bei „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“.
- jei kraujo tyrimas parodo, kad sumažėjo natrio kiekis kraujyje. Tai pasireiškia nuovargiu, sutrikimu ir raumenų trūkčiojimu. Šio tipo medikamentai retai sukelia natrio kiekio sumažėjimą kraujyje, ypač pagyvenusioms moterims. Natrio kiekis normalizuojasi nutraukus gydymą.
- kuriems anksčiau buvo kraujavimo sutrikimų.Ypatingai atkreipkite dėmesį, jeigu vartojate kraują skystinančių preparatų, pvz., aspirino (acetilsalicilo rūgšties) arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo, t. y. analgetikų (žr. skyrių „Kiti vaistai ir Citalopram Actavis“).
- kuriems taikoma elektros traukulių terapija.
- jeigu vartojate žolinių preparatų, kurių sudėtyje yra jonažolės (Hypericum perforatum) žolės.Jums gali pasireikšti stipresnis pašalinis poveikis (žr.skyrių „Kitų vaistų vartojimas“)
- jeigu sergate sunkia kepenų ar inkstų liga. Gydytojas gali sumažinti dozę arba nutraukti gydymą.
- jeigu sergate tokiomis psichikos ligomis kaip psichozė ar depresijos epizodai.
- jeigu Jums yra širdies būklė, vadinama „QT intervalo pailgėjimu“, arba jei ši būklė yra kam nors iš Jūsų kraujo giminaičių.
- jeigu yra ar buvo širdies sutrikimų arba neseniai patyrėte miokardo infarktą;
- jeigu ramybės metu Jūsų širdis plaka retai ir (arba) jei organizme trūksta druskų (tokį poveikį gali sukelti ilgalaikis sunkus viduriavimas ar vėmimas arba diuretikų, t. y. šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų, vartojimas);
- jeigu Jūsų širdis plaka dažnai ar neritmiškai arba jei pasireiškia alpulys, kolapsas ar galvos svaigimas stojantis (tai gali būti nenormalaus širdies plakimo požymiai).
- Jei Jūsų kraujyje mažas kalio ar magnio kiekis (hipokalemija/ hipomagnesemija).
- Jei sergate uždarojo kampo glaukoma arba sirgote glaukoma.
- Jei gydymas nutraukiamas dėl galinčio atsirasti nutraukimo sindromo (žr. skyrių „Nustojus vartoti Citalopram Actavis“).
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
- jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
- jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės priėmimo skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite juos paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Serotonininis sindromas
Citalopramo vartojantiems ligoniams retais atvejais gali pasireikšti taip vadinamas serotonininis sindromas. Jeigu atsiranda tokie simptomai: aukšta kūno temperatūra, raumenų sustingimas, šiurpulys, sujaudinimas, sumišimas ir neramumas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kadangi tai gali būti minėto sindromo požymis.
Kiti vaistai ir Citalopram Actavis
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Jį reikia informuoti ir tuo atveju, jeigu kokių nors vaistų vartojote per paskutines dvi savaites arba vartosite artimiausiu metu.
Citalopram Actavis draudžiama vartoti su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų ar vaistais, kurie gali keisti širdies ritmą, tokiais kaip IA ir III klasės vaistai nuo širdies ritmo sutrikimo, vaistai nuo psichozių (pvz., fentiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai vaistai (pvz., sparfloksacinas, moksifloksacinas, į veną leidžiamas eritromicinas, pentamidinas, vaistai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai preparatai (astemizolas, mizolastinas). Jei turite bet kokių klausimų apie kartu vartojamus vaistus, pasitarkite su gydytoju.
Citalopram Actavis reikia vengti vartoti su sekančiais vaistais arba vartoti atsargiai:
- Vaistų, vadinamų monoamino oksidazės inhibitoriais (MAOI, skirti depresijai ir Parkinsono ligai gydyti), tokie kaip selegilinas, fenelzinas, iproniazidas, izocarboksazidas, nialamidas, tranilciprominas ir moklobemidas (žr. skyrių „Citalopram Actavis draudžiama vartoti“).
- Vaistų, kurių sudėtyje yra linezolido (skirtas infekcijoms gydyti). Jei vartojate linezolido, Citalopram Actavis vartoti negalima (žr. skyrių „Citalopram Actavis draudžiama vartoti“)
- sumatriptano, kitokių triptanų (vaistų nuo migrenos).
- oksitriptano ar triptolano (preparato nuo miego problemų ir depresijos).
- tramadolio (vaisto nuo skausmo).
- kraujavimą iš odos ir gleivinių galinčių skatinti vaistų, jei jie vartojami drauge su Citalopram Actavis: antikoaguliantų (vaistų, slopinančių kraujo krešumą), pvz.: varfarino, tiklopidino ir dipiridamolio, NVNU tipo vaistų nuo skausmo, pvz.: ibuprofeno, ketoprofeno ir diklofenako ir acetilsalicilinės rūgšties.
- neuroleptikų (vaistai, vartojami kai kuriems psichikos sutrikimams gydyti), pvz.: tioksantenų ir butirofenonų.
- Vaistų nuo skrandžio opaligės: omeprazolo, lansoprazolo, cimetidino, esomeprazolo.
- Vaistų nuo depresijos, pvz.: fluoksetino, fluvoxamino, paroksetino, sertralino, venlafaxino, bupropiono, triciklinių antidepresantų, tokių kaip nortriptilinas, desipraminas, klomipraminas, imipraminas, desipraminas ir žoliniai jonažolės (Hypericum perforatum) preparatai.
- Buspirono (vaistas nerimui ir depresijai gydyti).
- Propafenono ir flekainidino (vaistai sutrikusiam širdies ritmui gydyti).
- Vaistų nuo psichikos sutrikimų (antipsichotikų), pvz., ličio, risperidono, chlorpromazino, tioridazino, chlorprotikseno, haloperidolio.
- Meflokvino (vaistas maliarijai gydyti).
- Vaistų, kurie ilgina taip vadinamą „Q-T“ intervalą ar vaistų, kurie mažina kalio ir magnio koncentraciją kraujyje. Dėl šių vaistų vartojimo pasitarkite su gydytoju.
- Metoprololio (vaisto, vartojamo nuo didelio kraujospūdžio ligos, širdies ligų bei migrenos profilaktikai).
Citalopram Actavis vartojimas su maistu, gėrimais ar alkoholiu
Citalopramo galima gerti valgio metu arba nevalgius. Vartojant šio preparato, alkoholio gerti nepatariama.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Citalopram Actavis nėštumo metu vartoti galima, jei kliniškai būtina. Jei esate arba manote kad galite būti nėščia, pasakykite savo gydytojui. Nevartokite Citalopram Actavis jei esate nėščia ar planuojate pastoti, kol su gydytoju neapsvarstysite galimos naudos ir rizikos. Nenutraukite Citalopram Actavis vartojimo staigiai.
Jei vartojate Citalopram Actavis, pasakykite apie tai akušerei ar gydytojui. Tokie vaistai kaip Citalopram Actavis, vartojami nėštumo metu, o ypač paskutinius tris nėštumo mėnesius, gali padidinti sunkios būklės, vadinamos persistuojančia naujagimių plautine hipertenzija (simptomai: padažnėjęs kūdikių kvėpavimas ir melsva oda), išsivystymo riziką. Simptomai paprastai atsiranda per pirmas 24 valandas po gimimo. Jei tokie simptomai pasireiškė jūsų kūdikiui, privalote susisiekti su savo akušere ar gydytoju
Pasakykite gydytojui, jei paskutinius tris nėštumo mėnesius vartojote Citalopram Actavis, nes Jūsų gimusiam kūdikiui gali pasireikšti kai kurie simptomai. Simptomai paprastai atsiranda per pirmas 24 valandas po gimimo.Tai negalėjimas miegoti ir tinkamai maitintis, sunkumas kvėpuoti, odos mėlis ir atšalimas ar padidinta temperatūra, vėmimas, nuolatinis verksmas, sustirę ar išglebę raumenys, letargas, drebulys, traukuliai ar trūkčiojimai. Jeigu Jūsų kūdikiui atsirado bent vienas iš išvardytų simptomų, nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jis galės Jums patarti.
Žindymo laikotarpis
Citalopram Actavis nedideliais kiekiais patenka į motinos pieną. Iškyla poveikio kūdikiui rizika. Jei vartojate Citalopram Actavis, prieš pradedant žindyti, pasitarkite su gydytoju.
Vaisingumas:
Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad citalopramas pablogina spermos kokybę. Teoriškai tai gali turėti įtakos vaisingumui, bet poveikio žmogaus vaisingumui iki šiol nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Citalopram Actavis gali paveikti Jūsų sugebėjimą vairuoti automobilį ar valdyti mechanizmus.
Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, kol neišsiaiškinsite kaip Jus veikia citalopramas.
3. Kaip vartoti Citalopram Actavis
Dozavimas
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Dozė kiekvienam žmogui skiriasi. Gydytojas, atsižvelgęs į Jūsų būklę, nustatys tinkamą dozę ir nurodys, kiek laiko medikamento vartoti. Jeigu kiltų neaiškumų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusiems žmonėms
Rekomenduojama dozė yra 20 mg per parą. Jūsų gydytojas dozę gali padidinti iki maksimalios – 40 mg per parą.
Kad būklė palengvėtų, depresiją reikia gydyti 4–6 mėn.
Panikos sutrikimas
Pirmąją savaitę patartina skirti 10 mg per parą, vėliau dozę didinti iki 20-30 mg per parą. Jūsų gydytojas dozę gali padidinti iki ,maksimalios – 40 mg per parą.
Senyviems ligoniams (vyresniems nei 65 metų)
Senyviems pacientams skiriama pusė įprastinės rekomenduojamos dozės, pvz., 10 -20 mg per parą. Senyviems pacientams nereikėtų skirti daugiau nei 20 mg per parą.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Citalopram Actavis paprastai nerekomenduojamas vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams, nes jiems neištirtas šio vaisto saugumas ir veiksmingumas.
Žmonėms, kurių inkstų ar kepenų funkcija susilpnėjusi
Tokiems ligoniams reikia vartoti mažesnę dozę, todėl būtina laikytis gydytojo nurodymų.
Pacientai, kurių kepenų funkcija sutrikusi, gydomi ne didesne kaip 20 mg dozę per parą.
Citalopram Actavis reikia gerti kartą per parą, ryte arba vakare, valgio metu arba nevalgius.
Tabletę reikia užsigerti stikline vandens.
Prieš nuspręsdami pakeisti vaistus arba nebevartoti Citalopram Actavis, pasitarkite su gydytoju. Žr. pirmiau nurodytas specialias atsargumo priemones.
Ką daryti pavartojus per didelę Citalopram Actavis dozę?
Jeigu išgėrėte daugiau negu reikia Citalopram Actavis , nedelsiant kreipkitės į šeimos gydytoją ar vaistininką arba skubios medicinos pagalbos skyrių.
Perdozavimo simptomai:
Mieguistumas, sąmonės praradimas, traukuliai, lėtas/greitas širdies ritmas, galvos svaigimas, širdies ritmo sutrikimai (pvz.: QT intervalo pailgėjimas), žemas/aukštas kraujo spaudimas, drebulys, alpulys, pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, susijaudinimas, karščiavimas, sustojusi širdis, išsiplėtę vyzdžiai, psichinės būklės pokyčiai, pamėlusi oda dėl nepakankamo deguonies kiekio kraujyje (cianozė), hiperventiliacija. Gali pasireikšti serotonino sindromas (žr. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“, ypač jei kartu praryjama ir kitų vaistų.
Pamiršus pavartoti Citalopram Actavis
Įprastiniu laiku medikamento neišgėrus, jo reikia gerti atėjus kitos dozės vartojimo laikui. Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Nustojus vartoti Citalopram Actavis
Staigiai citalopramo vartojimo nutraukti negalima, nes gali pasireikšti galvos svaigimas, dilgčiojimas (lyg badytų spygliais ar adatėlėmis), sutrikti miegas, atsirasti sudirgimas, drebulys, sutrikimas, galvos skausmas, pykinimas, nervingumas/nerimas, sustiprėti prakaitavimas (į savižudybę linkusiems žmonėms gali atsinaujinti mintys apie savižudybę). Tokie simptomai paprastai trunka 2 savaites, bet gali būti sunkesni ir trukti ilgiau, jei Jūs vartojate didesnes Citalopram Actavis dozes.
Jei jūs norite nebevartoti citalopramo, turite pasitarti su gydytoju, nes gydymą reikia baigti palaipsniui per kelias savaites ar mėnesius mažinant dozę. Svarbu, kad šiuo laikotarpiu gydytojas pacientą atidžiai stebėtų.
Jei jums kiltų kitų klausimų dėl šio vaisto vartojimo, klauskite gydytojo.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Su citalopramo vartojimu susijęs šalutinis poveikis dažniausiai pasireiškia per pirmąsias 8–14 gydymo paras. Jis paprastai būna trumpalaikis.
Jei Jums pasireiškė kuris nors iš žemiau išvardintų reiškinių, nutraukite Citalopram Actavis vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją ar artimiausios ligoninės traumatologinį skyrių.
- Serotonino sindromas:Pasakykite gydytojui, jei karščiuojate, drebate, trūkčioja raumenys ir jaučiate nerimą, nes šie simptomai gali reikšti, kad Jums vystosi ši būsena. Gydymą Citalopram Actavis reikia nutraukti nedelsiant.
- Sunkios alerginės reakcijos: Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei Jums pasireiškia tokie simptomai, kaip patinęs veidas, liežuvis ir/arba gerklė ir/arba sunku ryti arba iškyla pūkšlės ir drauge sunku kvėpuoti (angioedema). Tai labai sunkus pašalinis poveikis. Jei jis pasireiškia, galbūt Jūs esate alergiškas Citalopram Actavis. Jums reikia skubios medicininės pagalbos ar hospitalizacijos. Visi šie sunkūs pašaliniai poveikiai yra labai reti.
- Dažnas nereguliarus širdies plakimas, alpulys, nes tai gali būti gyvybei pavojingos būklės torsades de pointes
Jei Jums kyla minčių kenkti sau ar nusižudyti, tuoj pat kreipkitės į savo gydytoją ar vykite į ligoninę.
Šis pašalinis poveikis dažniausiai yra lengvas ir pranyksta po keleto gydymo dienų: pykinimas, viduriavimas, padidintas prakaitavimas, burnos džiūvimas, nuovargis, nemiga ir mieguistumas.
Šis pašalinis poveikis pasireiškė maždaug tokiu dažnumu:
Labai dažnas (daugiau nei 1 iš 10 vartotojų):
- Juntamas širdies plakimas (palpitacijos)
- Galvos skausmas
- Pykinimas, burnos džiūvimas
- Padidintas prakaitavimas
- Mieguistumas, apsunkintas miegas
Dažnas (pasireiškia 1–10 iš 100 vartotojų):
- Drebulys, galvos svaigimas
- Sumažėjęs apetitas, sumažėjęs svoris, svorio kritimas (anoreksija)
- Susilpnėjęs lytinis potraukis (libido)
- Dilgčiojimo, badymo ar tirpimo pojūtis odoje (parestezija)
- Problema susikaupti
- Spengimas ausyse (tinnitus)
- Padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija)
- Viduriavimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, nevirškinimas (dispepsija), skrandžio skausmai, vidurių pūtimas, padidėjęs seilėtekis
- Raumenų skausmas (mialgija), sąnarių skausmas (artralgija)
- Migrena
- Išskyros iš nosies, sinusų uždegimas
- Dažnas šlapinimasis (poliurija)
- Niežulys (pruritus)
- Nuovargis, žiovulys
- Moterims: nesugebėjimas pasiekti orgazmą, menstruaciniai skausmai; impotencija, ejakuliacijos nebuvimas
- Nenormalūs sapnai, atminties praradimas (amnezija), emocijų ar entuziazmo nebuvimas
Nedažnas (pasireiškia 1–10 iš 1000 vartotojų):
- Lėtas širdies ritmas
- Dažnas širdies ritmas
- Padidėjęs apetitas, padidėjęs svoris
- Agresija, atsitraukimo nuo savęs pojūtis (depersonalizacija), haliucinacijos, manija (didelis linksmumas, padidintas aktyvumas ir lengvai sukeliamas susierzinimas ar dėmesio nukreipimas), euforija (optimistinė, džiaugsminga ir palaiminga būsena), padidėjęs lytinis potraukis (libido).
- Alpimas (sinkopė)
- Išsiplėtę vyzdžiai (midriazė)
- Kosulys
- Bėrimas (urtikarija)
- Plikimas (alopecija)
- Odos paraudimas ir raudonos dėmės odoje (purpura)
- Fotosensibilizacijos reakcija (saulėje atsirandantis odos bėrimas)
- Šlapinimosi problemos (šlapimo susilaikymas)
- Sunkios mėnesinės (menoragija)
- Edema (generalizuotas patinimas)
Retas (pasireiškia 1–10 iš 10 000 vartotojų):
- Kraujavimas (iš makšties, virškinamojo trakto, odos ir minkštųjų audinių)
- Priepuoliai („grand mal konvulsijos“), nevalingi judesiai (diskinezija)
- Skonio sutrikimai
- Kepenų uždegimas (hepatitas)
- Karščiavimas (pireksija)
- Sumažėjęs natrio kiekis kraujyje (hiponatremija)
Dažnis nežinomas (negali būti nustatytas pagal turimus duomenis)
- Sumažėjęs kraujo plokštelių kiekis (trombocitopenija)
- Nenormalus širdies ritmas ar dažnis (aritmija)
- Odos arba kūno vidines ertmes dengiančios membranos (gleivinės) patinimas (angioedema)
- Ūmi sunki padidinto jautrumo (anafilaksinė) reakcija, pasireiškianti kraujospūdžio kritimu, niežinčiu odos bėrimu, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimu ir pasunkėjusiu kvėpavimu
- Alergija (padidinto jautrumo reakcija)
- Būsena, žinoma kaip nepakankamo adiuretinio hormono išskyrimo sindromas, daugiausia vyresnio amžiaus pacientams
- Mažas kalio kiekis kraujyje
- Panikos priepuoliai, griežimas dantimis (bruksizmas), neramumas
- Mintys apie savižudybę ar savižudiškas elgesys
- Priepuoliai (traukuliai)
- Serotonino sindromas (simptomai: karščiavimas, drebulys, raumenų trūkčiojimas ir nerimas)
- Ekstrapiramidinės sistemos sutrikimai (pvz., nevalingi judesiai, kratymasis, sustingę ir sutraukti raumenys)
- Neramumo jausmas ir nesugebėjimas laikytis ramiai (akatizija)
- Judėjimo sutrikimas
- Regėjimo sutrikimas
- Širdies būklė, vadinama QT intervalo pailgėjimu (nereguliarus širdies ritmas, pastebimas EKG)
- Galvos sukimasis staiga atsistojus dėl žemo kraujospūdžio (ortostatinė hipotenzija)
- Kraujavimas iš nosies
- Kraujas išmatose (virškinamojo trakto ar rektalinė hemoragija)
- Nenormalūs kepenų funkcijos rodmenys
- Kraujosruvos (echimozė)
- Nenormalus pieno išsiskyrimas iš krūtų vyrams (galaktorėja)
- Ilga skausminga erekcija (priapizmas)
- Nereguliarus menstruacinis kraujavimas (metroragija)
- Pastebėta padidėjusi kaulų lūžių rizika tarp šio tipo vaistus vartojančių pacientų.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui . Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Citalopram Actavis
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant etiketės, dėžutės ar lizdinės plokštelės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Citalopram Actavis sudėtyje yra
- Veiklioji medžiaga yra citalopramo hidrobromidas. Vienoje tabletėje jo yra tiek, kad atitiktų 10 mg, 20 mg arba 40 mg citalopramo.
- Pagalbinės medžiagos yra manitolis (E421), mikrokristalinė celiuliozė, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas, hipromeliozė, makrogolis 6000 ir pigmentas titano dioksidas (E171).
Kaip atrodo Citalopram Actavis ir jo pakuotės turinys
Citalopram Actavis 10 mg tabletės yra apvalios, baltos, 6 mm skersmens, dengtos plėvele.
Pakuotėje yra 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 98, 100, 250, 500 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Citalopramas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/05/0397 |
Registratorius | Actavis Nordic A/S, Danija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2006.02.21 |
Vaistas perregistruotas | 2008.04.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Citalopram Actavis 10 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Citalopram Actavis 10 mg plėvele dengtos tabletės. Vienoje tabletėje yra 12,495 mg citalopramo hidrobromido, atitinkančio 10 mg citalopramo.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė.
Citalopram Actavis 10 mg plėvele dengtos tabletės yra apvalios, baltos, 6 mm skersmens.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Didžiosios depresijos epizodų gydymas.
Panikos sutrikimo, pasireiškiančio su agorafobija arba be jos, gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Per parą reikia gerti vieną citalopramo dozę ryte arba vakare.
Tabletę galima nuryti valgio metu arba nevalgius, tačiau reikia užsigerti skysčiu.
Vaikų populiacija
Citalopramu gydyti vaikus ir jaunesnius negu 18 metų paauglius draudžiama (žr. 4.4 skyrių), nes saugumas ir veiksmingumas šioje populiacijoje nenustatytas.
Didžiosios depresijos epizodų gydymas
Suaugusiems žmonėms
Reikia skirti 20 mg citalopramo dozę vieną kartą per parą.
Įvertinus paciento individualų atsaką, dozę galima padidinti iki didžiausios paros dozės, kuri yra 40 mg.
Preparato pradėjus vartoti, antidepresinis poveikis gali būti nepastebimas mažiausiai 2 savaites. Kad išnyktų ligos simptomai, gydyti reikia 4–6 mėn.
Panikos sutrikimo gydymas
Suaugusiems žmonėms
Pirmą savaitę rekomenduojama vartoti per burną 10 mg dozę vieną kartą per parą, prieš padidinant ją iki 20 mg vieną kartą per parą. Įvertinus paciento individualų atsaką, dozę galima padidinti iki didžiausios paros dozės, kuri yra 40 mg.
Senyviems (> 65 m) žmonėms
Senyviems pacientams dozė turi būti mažinama per pusę, t.y. iki 10 - 20 mg paros dozės. Didžiausia rekomenduojama paros dozė senyviems pacientams yra 20 mg.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Jeigu yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, dozės keisti nereikia. Apie pacientų, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis negu 20 ml/min.), gydymą šiuo vaistiniu preparatu informacijos nėra (žr. 4.4 skyrių).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų veiklos sutrikimas, pirmąsias dvi gydymo savaites reikia vartoti pradinę 10 mg paros dozę. Atsižvelgiant į konkretaus paciento atsaką, dozę galima didinti iki didžiausios - 20 mg paros dozės. Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas, patariama vaistinio preparato vartoti atsargiai ir labai tiksliai nustatyti dozę (žr. 5.2 skyrių).
Silpnas metabolizmas, veikiant CYP 2C19 izofermentams
Pacientams, kurių organizme metabolizmo reakcijos, susiję su CYP2C19, yra silpnos, pirmąsias dvi gydymo savaites rekomenduojama vartoti pradinę 10 mg paros dozę. Po to, atsižvelgiant į paciento individualų atsaką, dozę galima padidinti iki didžiausios paros dozės - 20 mg (žr. 5.2 skyrių).
Abstinencijos simptomai nebevartojant selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI)
Staigiai nutraukti šių vaistų vartojimo negalima. Baigiant gydyti citalopramu, dozę reikia mažinti palaipsniui, mažiausiai per 1–2 savaites, kad būtų kuo mažesnė abstinencijos simptomų rizika (žr. 4.4 skyrių ir 4.8 skyrių). Jei mažinant dozę arba baigiant gydymą atsiranda netoleravimo simptomų, tuomet galima nuspręsti vėl paskirti anksčiau vartotą vaisto dozę. Paskui gydytojas gali toliau mažinti dozę, tačiau tai reikia daryti lėčiau.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- MAO (monoaminooksidazės inhibitoriai)
- Pasitaikė keletas atvejų, panašių į serotonino sindromą.
- Monoaminooksidazės (MAO) inhibitorių, įskaitant selegiliną (tuo atveju, jeigu per parą vartojama didesnė negu 10 mg dozė), vartojančių žmonių citalopramu gydyti negalima.
- Po gydymo negrįžtamojo poveikio MAO inhibitoriais, citalopramo negalima vartoti 2 savaites, o po gydymo grįžtamojo poveikio MAO inibitoriais (RIMA), citalopramo negalima vartoti tiek laiko, kiek nurodyta RIMA informacijoje. MAO inhibitorių galima pradėti vartoti ne anksčiau kaip praėjus 7 paroms po gydymo citalopramu (žr. 4.5 skyrių).
- Citalopramas neskirtinas drauge su linezolidu, nebent yra galimybė atidžiai stebėti ir reguliuoti kraujospūdį (žr. 4.5 skyrių).
- Citalopramo negalima vartoti pacientams su nustatytu QT intervalo pailgėjimu ar įgimtu ilgo QT intervalo sindromu.
- Citalopramo negalima vartoti kartu su QT intervalą ilginančiais vaistiniais preparatais (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kaip gydyti senyvus pacientus ir ligonius, kurių inkstų ir kepenų funkcija sutrikusi, žr. 4.2 skyrių.
Vaikų populiacija
Citalopram Actavis nereikėtų skirti vaikams ir jaunesniems nei 18 metų paaugliams. Klinikinių tyrimų metu elgesio pokyčių, siejamų su savižudišku elgesiu (bandymai žudytis ir mintys apie savižudybę) ir priešiškumo (daugiausiai agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškomis, dažniau atsirado vaikams ir paaugliams, gydytiems antidepresantais, nei vartojusiems placebo. Jei, remiantis klinikiniu poreikiu, vis tiek nusprendžiama taikyti gydymą šiuo vaistiniu preparatu, pacientą reikia atidžiai nuolat stebėti dėl polinkio į savižudybę apraiškų. Be to, trūksta ilgalaikio saugumo duomenų apie poveikį vaikų ir paauglių augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Savižudybė ir (arba) mintys apie savižudybę arba būklės pablogėjimas
Depresija yra susijusi su minčių apie savižudybę, savęs žalojimo ir savižudybės (su savižudybe siejamų reiškinių) rizikos padidėjimu. Ši rizika išlieka, kol būklė reikšmingai nepagerėja. Pirmąsias kelias gydymo savaites ar ilgiau būklė gali nepagerėti, todėl pacientus reikia atidžiai stebėti, kol būklė pagerės. Remiantis bendrąja klinikine patirtimi, ankstyvuoju sveikimo laikotarpiu savižudybės rizika gali padidėti.
Kiti psichikos sutrikimai, kurie gydomi Citalopram Actavis, irgi gali būti susiję su padidėjusiu su savižudybe siejamų reiškinių pavojumi. Be to, sergantys šiomis ligomis gali sirgti ir didžiąja depresija. Taigi gydant kitais psichikos sutrikimais sergančius ligonius, reikia laikytis tų pačių atsargumo priemonių, kaip ir gydant sergančius didžiąja depresija.
Pacientams, kuriems anksčiau buvo su savižudybe siejamų reiškinių, ir tiems, kurie prieš pradedant gydymą dažnai galvojo apie savižudybę, yra didesnė mąstymo apie savižudybę ir bandymo žudytis rizika, todėl šiuos pacientus gydymo metu reikia atidžiai stebėti. Placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo suaugę psichikos sutrikimais sergantys pacientai, metaanalizės duomenys parodė, kad jaunesniems kaip 25 metų pacientams vartojant antidepresantus su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė, lyginant su placebu.
Gydant vaistiniais preparatais pacientus, ypač priklausančius didelės rizikos grupei, būtina atidžiai stebėti gydymo pradžioje ir keičiant dozę. Ligonius (ir jų globėjus) reikia įspėti, kad stebėtų, ar būklė nesunkėja, ar neatsiranda su savižudybe siejamo elgesio ir mąstymo apie savižudybę apraiškų, neįprastų elgesio pokyčių. Pastebėjus minėtus pokyčius, patariama nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus.
Akatizija ir psichomotorinis neramumas
SSRI ar SNRI vartojimas siejamas su akatizijos pasireiškimu. Šiam sutrikimui būdingas subjektyviai nemalonus arba varginantis neramumas ir noras nuolat judėti bei negalėjimas ramiai sėdėti arba stovėti. Dažniausiai taip nutinka per pirmąsias gydymo savaites. Pacientams, kuriems atsiranda tokių simptomų, gali būti kenksminga didinti dozę.
Diabetas
SSRI gali paveikti diabetikų glikemijos kontrolę, todėl gali prireikti keisti insulino ir (arba) geriamųjų preparatų nuo diabeto dozavimą.
Traukuliai
Gydant antidepresantais galimi traukuliai. Jeigu pasireiškia traukuliai, gydymą citalopramu reikia nutraukti.
Pacientų, sergančių nestabilia epilepsija, citalopramu gydyti negalima, o ligonius, kurių epilepsija kontroliuojama, gydymo metu būtina atidžiai stebėti. Jeigu padažnėja traukulių priepuolių, medikamento vartojimą reikia nutraukti.
Abstinencijos simptomai nebevartojant SSRI:
Nebevartojant vaisto abstinencijos simptomai yra dažni, ypač, jei gydymas nutraukiamas staiga (žr. 4.8 skyrių). Ligos pasikartojimo profilaktikos citalopramu klinikinio tyrimo duomenimis, nutraukus aktyvų gydymą, 40 % pacientų atsirado nepageidaujamų reiškinių, palyginti su 20 % pacientų, toliau vartojusių citalopramą.
Abstinencijos simptomų rizika gali priklausyti nuo keleto veiksnių, įskaitant vartojimo trukmę bei dozę ir tai, kaip sparčiai buvo mažinama dozė. Dažniausi simptomai yra galvos svaigimas, jutimų sutrikimai (įskaitant paresteziją), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), ažitacija arba nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras, sumišimas, padidėjęs prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, greitas širdies plakimas, emocijų nestabilumas, dirglumas ir regėjimo sutrikimai. Paprastai šie simptomai yra lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs. Paprastai jie pasireiškia per pirmąsias penkias vaisto nebevartojimo paras, tačiau labai retais atvejais – netgi netyčia praleidus vaisto dozę. Dažniausiai šie simptomai savaime praeina per 2 savaites, nors kai kuriuos asmenis gali varginti ir ilgiau (2–3 ar daugiau mėnesių). Todėl patariama nutraukti gydymą, citalopramo vartojimą mažinant palaipsniui, per keletą savaičių ar mėnesių, atsižvelgiant į paciento būklę (žr. „Abstinencijos simptomai, kai nebevartojama SSRI“ 4.2 skyriuje).
Elektros traukulių terapija (ETT)
Gydymo citalopramu ir kartu elektros traukulių terapija klinikinė patirtis yra maža, todėl taip gydyti būtina atsargiai.
Manija
Ligoniams, sergantiems maniakine depresine psichoze, gali prasidėti manijos fazė. Jeigu prasideda manijos fazė, citalopramo vartojimą reikia nutraukti.
Gydant SSRI, buvo kraujavimo laiko pailgėjimo ir (arba) kraujavimo sutrikimų, pvz., kraujavimo iš lyties organų ir virškinimo trakto, dėminių kraujosruvų bei kitokio kraujavimo į odą ar gleivinę atvejų (žr. 4.8 skyrių). Pacientus, kuriems buvo kraujavimo sutrikimų, SSRI, ypač kartu su preparatais, darančiais įtaką trombocitų funkcijai arba didinančiais hemoragijos riziką, reikia gydyti atsargiai (žr. 4.5 skyrių).
Serotonino sindromas
SSRI gydomiems ligoniams retais atvejais pasireikšdavo serotonininis sindromas. Jo požymis gali būti simptomų, pvz., ažitacijos, tremoro, mioklonuso ir hipertermijos, derinys. Tokiu atveju citalopramo vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir pradėti simptominį gydymą.
Serotonino receptorius sužadinantys vaistiniai preparatai
Citalopramo negalima skirti drauge su serotonino receptorius sužadinančiais vaistiniais preparatais, tokiais kaip sumatriptanas, tramadolis, oksitriptanas ir triptolanas.
Paradoksinis nerimas
Kai kuriems panikos sutrikimu sergantiems žmonėms gydymo citalopramu pradžioje gali sustiprėti nerimo simptomai. Tokia paradoksinė reakcija per pirmąsias dvi gydymo savaites paprastai išnyksta. Rekomenduojama vartoti mažą pradinę preparato dozę, kad sumažėtų paradoksinio nerimo atsiradimo rizika (žr. 4.2 skyrių).
Manija
Gydant maniakine depresine psichoze sergančius ligonius, gali sustiprėti psichozės simptomai.
Hiponatremija ‑ reta nepageidaujama reakcija, išnykstanti nutraukus gydymą, kuri pasireiškė vartojant SSRI, tikriausiai dėl antidiurezinio hormono sekrecijos sutrikimo (ADHSS),. Atrodo, senyvoms moterims jos rizika didesnė.
Jonažolės preparatai
Citalopramo vartojant kartu su paprastųjų jonažolių (Hypericum perforatum) preparatais, gali dažniau pasireikšti nepageidaujamas poveikis, vadinasi, kartu šių medikamentų vartoti negalima (žr. 4.5 skyrių).
Dozės nustatymas
Gydymo pradžioje galima nemiga ir ažitacija. Tokiu atveju gali būti naudinga titruoti dozę.
QT intervalo pailgėjimas
Nustatyta, kad citalopramas sukelia su doze susijusį QT intervalo pailgėjimą. Vaistiniam preparatui patekus į rinką, gauta pranešimų apie QT intervalo pailgėjimą, skilvelinę aritmiją, įskaitant torsades de pointes, ypač moterims, esant hipokalemijai, jau anksčiau buvus QT intervalo pailgėjimui arba kitoms širdies ligoms (žr. 4.3, 4.5, 4.8, 4.9 ir 5.1 skyrius).
Atsargumo reikia laikytis gydant pacientus, kuriems nustatyta reikšminga bradikardija, neseniai persirgusius ūminiu miokardo infarktu arba sergančius dekompensuotu širdies nepakankamumu.
Tokie elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, kaip hipokalemija ir hipomagnezemija didina piktybinių aritmijų riziką, todėl šiuos pokyčius reikia išgydyti prieš pradedant gydymą citalopramu.
Jei nusprendžiama gydyti pacientą, kuriam nustatyta stabili širdies liga, prieš gydymą reikia atlikti EKG ištyrimą.
Jei gydant citalopramu išryškėja širdies aritmija, gydymą reikia nutraukti ir užrašyti paciento EKG.
Uždarojo kampo glaukoma
SSRI, įskaitant ir citalopramą, gali turėti įtakos vyzdžio dydžiui, sukeldami midriazę. Dėl tokio vyzdžio plečiamojo poveikio gali susiaurėti akies kampas ir dėl to padidėti akispūdis bei pasireikšti uždarojo kampo glaukoma, ypač pacientams, kuriems buvo toks polinkis. Todėl citalopramą reikia atsargiai vartoti pacientams, kuriems yra uždarojo kampo glaukoma arba anksčiau buvo pasireiškusi glaukoma.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakodinaminė sąveika
Farmakodinaminiame lygyje aprašyti tik keli serotonino sindromo atvejai, citalopramą vartojant kartu su moklobemidu ir buspironu.
Draudžiami vartoti deriniai
MAO inhibitoriai
Citalopramo skiriant kartu su MAO inhibitoriais gali pasireikšti sunkus pašalinis poveikis, tame tarpe serotonino sindromas (žr. 4.3 skyrių).
Pacientams, kartu su SSRI vartojantiems monoaminooksidazės inhibitorių (MAOI), įskaitant selegiliną (jis selektyviai slopina B tipo MAO) ir moklobemidą (jis laikinai slopina MAO), bei pacientams, greitai po SSRI vartojimo nutraukimo pradėjusiems vartoti MAO inhibitorių, buvo sunkių, kartais net mirtinų, reakcijų atvejų.
Kai kuriems taip gydytiems pacientams atsirado sutrikimų, panašių į serotonininio sindromo. Tokio sindromo simptomai yra hipertermija, drebulys, prakaitavimas, rigidiškumas, mioklonusas, vegetacinės nervų sistemos nestabilumas, kuris gali pasireikšti kartu su greita gyvybinių funkcijų kaita, konfūzija, dirglumu ir ažitacija. Jeigu tokia būklė progresuoja, tačiau negydoma, ligonis gali mirti dėl rabdomiolizės, centrinės kilmės hipertermijos, ūminio daugelio vidaus organų funkcijos sutrikimo, delyro ir komos.
QT intervalo pailgėjimas
Citalopramo ir kitų vaistinių preparatų, pailginančių QT intervalą, farmakokinetinių ir farmakodinaminių tyrimų neatlikta. Negalima atmesti citalopramo ir šių vaistinių preparatų adityvaus poveikio. Todėl citalopramo negalima kartu skirti vartoti su vaistiniais preparatais, kurie pailgina QT intervalą: IA ir III klasės antiaritminiais, antipsichoziniais preparatais (pvz.: fenotiazino dariniais, pimozidu, haloperidoliu), tricikliais antidepresantais, kai kuriais antimikrobiniais vaistais (pvz.: sparfloksacinu, moksifloksacinu, į veną leidžiamu eritromicinu, pentamidinu, antimaliariniais vaistiniais preparatais, ypač halofantrinu), kai kuriais antihistamininiais preparatais (pvz.: astemizolu, mizolastinu) ir kitais.
Pimozidas
Asmenims, 11 dienų gydomiems 40 mg raceminio citalopramo paros doze, kartu pavartojusiems vienkartinę 2 mg pimozido dozę, nustatyti didesni pimozido AUC ir Cmax, nors nepastoviai tyrimo metu. Pimozidą vartojant kartu su citalopramu, pailgėjo maždaug 10 ms QTc intervalas. Dėl sąveikos, pastebėtos vartojant mažą pimozido dozę, citalopramą vartoti kartu su pimozidu draudžiama.
Preparatai, kuriuos vartoti kartu reikia atsargiai
Selegilinas (selektyvus MAO‑B inhibitorius)
Farmakokinetinės ir farmakodinaminės sąveikos tyrimų duomenimis, citalopramą (20 mg per parą) vartojant kartu su selegilinu (10 mg per parą) (selektyvus MAO‑B inhibitorius) kliniškai reikšmingos sąveikos nebuvo. Citalopramo vartoti draudžiama kartu su didesne nei 10 mg selegilino paros doze (žr. 4.3 skyrių).
Serotonino receptorius sužadinantys vaistiniai preparatai
Litis ir triptofanas: Klinikinių tyrimų metu citalopramo farmakodinaminės sąveikos su kartu vartojamu ličiu nenustatyta. Visgi nustatyta, kad SSRI vartojant kartu su ličiu ar triptofanu, poveikis sustiprėja, todėl citalopramą vartoti kartu su minėtais vaistiniais preparatais reikia atsargiai. Būtina tęsti įprastinį ličio kiekio stebėjimą.
Vartojimas kartu su serotonino receptorius sužadinančiais vaistiniais preparatais (pvz.: tramadoliu, sumatriptanu) gali sustiprinti su 5–HT susijusį poveikį. Tol, kol nėra daugiau informacijos, citalopramo kartu su 5-HT agonistais, pvz., sumatriptanu bei kitais triptanais, vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių).
Pacientus, vartojančius antikoaguliantų, trombocitų funkciją veikiančių medikamentų (pvz., nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), įskaitant acetilsalicilo rūgštį, dipiridamolį ir tiklopidiną) arba kitų vaistinių preparatų, didinančių hemoragijos riziką (pvz., atipinių medikamentų nuo psichozės), citalopramu reikia gydyti atsargiai (žr. 4.4 skyrių).
Traukulių slenkstį mažinantys vaistiniai preparatai
SSRI gali sumažinti traukulių slenkstį. Vaistinius preparatus, kurie gali mažinti traukulių atsiradimo slenkstį, pvz., antidepresantus (SSRI), neuroleptikus (butirofenonus ir tioksantenus), meflokviną, bupropioną ir tramadolį kartu su citalopramu būtina vartoti atsargiai.
Elektrotraukulių terapija (ETT)
Klinikinių tyrimų citalopramo vartojimo kartu su elektrotraukulių terapija (ETT) rizikai ir naudai įvertinti neatlikta (žr. 4.4 skyrių).
Jonažolės preaparatai
Citalopramo vartojant kartu su paprastųjų jonažolių preparatais, gali dažniau pasireikšti nepageidaujamas poveikis (žr. 4.4 skyrių).
Alkoholis
Farmakodinaminės ar farmakokinetinės citalopramo ir alkoholio sąveikos nepastebėta, tačiau gydymo šiuo vaistiniu preparatu metu alkoholio gerti nepatariama.
Vaistiniai preparatai, sukeliantys hipokalemiją ar hipomagnezemiją
Atsargumas būtinas tuo atveju, jei kartu vartojama hipokalemiją ar hipomagnezemiją sukeliančių vaistinių preparatų, kadangi minėtos būklės didina į gydymą nereaguojančios aritmijos (piktybinės aritmijos) riziką (žr. 4.4 skyrių).
Farmakokinetinė sąveika
Metabolizuojamas citalopramas virsta demetilcitalopramu, veikiant citochromo P450 CYP2C19 (maždaug 38 %), CYP3A4 (maždaug 31%) ir CYP2D6 (maždaug 31 %) izofermentams. Tai, kad citalopramas metabolizuojamas veikiant daugiau nei vienam CYP izofermentui rodo, kad yra tik labai maža metabolizmo slopinimo ir sąveikos su kitais klinikinėje praktikoje kartu vartojamais vaistiniais preparatais tikimybė.
Maistas
Nėra duomenų apie maisto įtaką citalopramo absorbcijai ir kitoms farmakokinetinėms savybėms.
Kitų vaistinių preparatų įtaka citalopramo farmakokinetikai
Ketokonazolas (stiprus CYP3A4 izofermentų inhibitorius) nekeitė kartu vartojamo citalopramo farmakokinetikos.
Ličio preparatai
Citalopramo sąveikos su ličiu tyrimas farmakokinetinės sąveikos neparodė.
Cimetidinas, omeprazolis ir kiti CYP2C19 inhibitoriai
Cimetidinas (stiprus CYP2D6, 3A4 ir 1A2 inhibitorius) vidutiniškai padidino vidutinę pusiausvyrinę citalopramo koncentraciją kraujo serume. Citalopramo skirti vartoti kartu su cimetidinu reikia atsargiai. Gali prireikti koreguoti dozę.
Kartu su escitalopramu vartojant po 30 mg omeprazolo (CYP 2C19 inhibitorius) kartą per parą, vidutiniškai (maždaug 50%) padidėjo escitalopramo koncentracija kraujo plazmoje. Taigi escitalopramu ir kartu CYP 2C19 inhibitoriais (pvz., omeprazolu, ezomeprazolu, fluvoksaminu, lansoprazolu, tiklopidinu) arba cimetidinu reikia gydyti atsargiai. Gydant minėtų vaistinių preparatų deriniu, gali prireikti mažinti escitalopramo dozę, atsižvelgiant į pasireiškusį nepageidaujamą poveikį.
Citalopramo įtaka kitų vaistinių preparatų farmakokinetikai
Citalopramas ir demetilcitalopramas šiek tiek slopina CYP2C9, CYP2E1 ir CYP3A4 bei labai silpnai slopina CYP1A2, CYP2C19 ir CYP2D6 izofermentus, palyginti su kitais SSRI, kurie yra stiprūs šių izofermentų inhibitoriai.
Citalopramo, vartojamo kartu su CYP1A2 (klozapinas ir teofilinas), CYP2C9 (varfarinas), CYP2C19 (imipraminas ir mefenitoinas), CYP2D6 (sparteinas, imipraminas, amitriptilinas, risperidonas) ir CYP3A4 (varfarinas, karbamazepinas ir triazolamas) izofermentų substratais, farmakokinetika nepakito arba būta tik labai mažų kliniškai nereikšmingų pokyčių
Citalopramo ir kitų medikamentų sąveika dėl prisijungimo prie kraujo plazmos baltymų pasireikšti neturėtų.
CYP2D6 inhibitoriai
Escitalopramas (aktyvus citalopramo enantiomeras) yra CYP2D6 inhibitorius. Citalopramo kartu su kitais vaistiniais preparatais, kurie yra metabolizuojami šio fermento, ir kurių terapinis indeksas siauras, pvz.:flekainidinu, propafenonu ir metaprololiu (skiriami širdies nepakankamumui gydyti), ar kai kuriais CNS veikiančiais vaistiniais praparatais, kuriuos metabolizuoja CYP2D6, pvz.: desipraminu, klomipraminu ar nortriptilinu ar antipsichotikais, tokiais kaip risperidonas, tioridazinas ir haloperidolis skirti reikia atsargiai. Būtina pritaikyti dozę. Sveikiems savanoriams paskyrus citalopramo su metoprololiu, 2 kartus padidėjo metoprololio plazmos lygis, bet metoprololio poveikis kraujo spaudimui ir širdies ritmui statistiškai patikimai nepadidėjo.
Desipraminas, imipraminas
Farmakokinetikos tyrimų metu kartu vartojamų citalopramo ir imipramino koncentracija kraujyje nekito, o svarbiausio imipramino metabolito dezipramino kiekis padidėjo. Vartojant citalopramo ir dezipramino, pastarojo preparato koncentracija kraujo plazmoje būna didesnė, todėl gali tekti mažinti jo dozę.
Levomepromazinas, digoksinas, karbamazepinas
Farmakokinetinės citalopramo, levomepromazino ar digoksino (pažymint kad citalopramas nei sužadina, nei slopina P-gliukoproteiną) ar karbamazepino ar jo metabolito karbamazepino epoksido sąveikos nepastebėta.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingumas
Tyrimų su gyvūnais metu buvo pastebėta, kad citalopramas gali turėti įtakos spermos kokybei (žr. 5.3 skyrių). Pranešimai apie žmonėms pasitaikiusius atvejus parodė, kad kai kurie SSRI turėjo grįžtamą poveikį spermos kokybei. Žmogaus vaisingumui poveikio iki šiol nepastebėta.
Nėštumas
Paskelbti duomenys apie citalopramo vartojusias nėščias moteris (stebėta daugiau kaip 2500 nėštumų baigčių) toksinio apsigimimus sukeliančio poveikio vaisiui ir naujagimiui nerodo. Vis dėl to, citalopramo nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus ir tik atidžiai apsvarsčius naudos ir rizikos santykį.
Epidemiologinių tyrimų duomenys rodo, kad SSRI vartojimas nėštumo metu, ypač nėštumo pabaigoje, gali didinti pastovios plaučių hipertenzijos naujagimiui (PPHN) riziką. Stebima rizika yra apytiksliai 5 atvejai iš 1000 nėštumų. Paprastai 1 ar 2 NPPH atvejai tenka 1000 nėštumų.
Jei motina vartojo citalopramo vėlyvoje nėštumo stadijoje, ypač trečiąjį trimestrą, kūdikius reikia stebėti. Nėštumo metu reikia vengti staigiai nutraukti gydymą.
Kūdikiams, kurių motinos vartojo SSRI/SNRI paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais, gali pasireikšti sekantys simptomais: kvėpavimo distresas, cianozė, apnėja, traukuliai, nestabili temperatūra, maitinimo sutrikimai, vėmimas, hipoglikemija, hipertonija, hipotonija, hiperrefleksija, tremoras, suirzimas, dirglumas, letargija, nuolatinis verksmas, mieguistumas ir apsunkintas miegas. Šie simptomai gali pasireikšti dėl serotoninerginio poveikio ar kaip nutraukimo simptomai. Dažniausiai komplikacijos pasireiškia iš karto ar greitai (< nei per 24 valandas) po gimdymo.
Žindymas
Citalopramas išsiskiria su motinos pienu. Nustatyta, kad žindantis kūdikis gaus apie 5% su svoriu susijusios motinos paros dozės (mg/kg). Poveikio kūdikiams nėra arba jis minimalus. Tačiau turimų duomenų nepakanka, kad įvertinti riziką kūdikiui. Rekomenduojama elgtis atsargiai. Kūdikio krūtimi maitinimas galimas tik nustačius, kad kūdikiui žindymo nauda bus didesnė už galimo nepageidaujamo poveikio riziką.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Citalopramo įtaka gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus yra silpna arba vidutinio stiprumo. Psichotropiniai medikamentai gali mažinti gebėjimą priimti sprendimus ir skubiu atveju reaguoti. Pacientą reikia informuoti apie tokį poveikį ir įspėti, kad citalopramo vartojimo metu gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus gali sutrikti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Gydant citalopramu, nepageidaujamos reakcijos paprastai būna silpnos ir trumpalaikės. Jų dažniausiai atsiranda pirmosiomis gydymo savaitėmis. Depresijai palengvėjus, jos paprastai išnyksta.
Atsako priklausomybė nuo dozės nustatyta tokioms reakcijoms: smarkesnis prakaitavimas, burnos džiūvimas, nemiga, mieguistumas, viduriavimas, pykinimas, nuovargis.
Lentelėje išvardytos arba klinikinių dvigubai aklu būdu atliktų placebu kontroliuojamų tyrimų metu ≥ 1% pacientų, arba po vaistinio preparato patekimo į rinką pasireiškusios su SSRI ir (arba) citalopramo vartojimu susijusios nepageidaujamos reakcijos. Dažnio apibūdinimai: labai dažni (≥ 1/10), dažni (≥ 1/100, < 1/10), nedažni (≥ 1/1 000, < 1/100), reti (≥ 1/10 000, < 1/1 000), labai reti (< 1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
MedDRA organų sistemų klasės | Dažnis | Pageidautinas terminas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Dažnis nežinomas | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Dažnis nežinomas | Jautrumo padidėjimas, anafilaksinė reakcija |
Endokrininiai sutrikimai | Dažnis nežinomas | Antidiurezinio hormono sekrecijos sutrikimas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Dažni | Apetito sumažėjimas, svorio sumažėjimas, anoreksija |
Nedažni | Apetito padidėjimas, svorio padidėjimas | |
Reti | ||
Dažnis nežinomas | ||
Psichikos sutrikimai | Dažni | Ažitacija, lytinio potraukio susilpnėjimas, nerimas, nervingumas, sumišimo būklė, orgazmo sutrikimas (moterims), nenormalūs sapnai, apatija |
Nedažni | Agresyvumas, depersonalizacija, haliucinacijos, manija, euforija, padidėjęs libido | |
Dažnis nežinomas | Panikos priepuolis, griežimas dantimis, nerimastingumas, savižudiškos mintys, savižudiškas elgesys² | |
Nervų sistemos sutrikimai | Labai dažni | Mieguistumas, nemiga, galvos skausmas |
Dažni | Drebulys, parestezija, svaigulys, dėmesio sutrikimai, migrena, amnezija | |
Nedažni | ||
Reti | Grand mal tipo priepuoliai, diskinezija, skonio sutrikimai | |
Dažnis nežinomas | Traukuliai, serotonino sindromas, ekstrapiramidinis sutrikimas, akatizija, judėjimo sutrikimas | |
Akių sutrikimai | Nedažni | Midriazė |
Dažnis nežinomas | Regėjimo sutrikimas | |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Dažni | Spengimas ausyse. |
Širdies sutrikimai | Labai dažni | Palpitacijos |
Nedažni | Bradikardija, tachikardija | |
Dažnis nežinomas | QT intervalo pailgėjimas¹, prieširdžių ir skilvelių aritmija, tame tarpe ir torsade de pointes | |
Kraujagyslių sutrikimai | Dažni | Hipertenzija |
Reti | ||
Dažnis nežinomas | Ortostatinė hipotenzija. | |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Dažni | Žiovulys, rinitas, sinusitas |
Nedažni | ||
Dažnis nežinomas | Epistaksis | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Labai dažni | Burnos džiūvimas, pykinimas |
Dažni | Viduriavimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, dispepsija, pilvo skausmai, dujų kaupimasis, padidėjęs seilėtekis | |
Dažnis nežinomas | Kraujavimas iš virškinimo trakto (įskaitant kraujavimą iš tiesiosios žarnos). | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Reti | |
Dažnis nežinomas | Nenormalus kepenų funkcijos tyrimas | |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Labai dažni | Smarkesnis prakaitavimas. |
Dažni | Niežulys. | |
Nedažni | Dilgėlinė, alopecija, išbėrimas, rožinis išbėrimas, foto sensibilizacija | |
Dažnis nežinomas | Dėminė kraujosruva, angioedema | |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Dažni | Mialgija, artralgija |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Dažni | Poliurija |
Nedažni | ||
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Dažni | Impotencija, ejakuliacijos sutrikimas, ejakuliacijos nepakankamumas Moterims: Dismenorėja |
Nedažni | Moterims: gausios mėnesinės. | |
Dažnis nežinomas | Moterims: kraujavimas iš gimdos. Vyrams: priapizmas, galaktorėja. | |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Dažni | Nuovargis |
Nedažni | Edema | |
Reti | Padidėjusi kūno temperatūra |
Citalopramo grupėje/placebo grupėje = 1346/545 pacientų.
1 QT pailgėjimas
Po vaistinio preparato pasirodymo rinkoje gauta pranešimų apie QT intervalo pailgėjimo ir skilvelinės aritmijos, įskaitant paroksizminę polimorfinę skilvelių tachikardiją, atvejus. Toks poveikis dažniausiai atsirado pacientėms moterims, ligoniams, kuriems buvo hipokaliemija, bei pacientams, kurių QT jau buvo pailgėjęs ar kurie sirgo kitomis širdies ligomis (žr. 4.3, 4.4, 4.5, 4.9 ir 5.1 skyrius).
2 Buvo gauta pranešimų apie minčių apie savižudybę ir savižudiško elgesio atvejus vartojant citalopramą ir netrukus po gydymo nutraukimo (žr. 4.4 skyrių).
Abstinencijos simptomai nebevartojant selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI)
Nebevartojant citalopramo (ypač jei gydymas nutraukiamas staiga), paprastai pasireiškia abstinencijos simptomai. Dažniausi simptomai yra galvos svaigimas, jutimų sutrikimai (įskaitant paresteziją), miego sutrikimai (įskaitant nemigą ir intensyvius sapnus), ažitacija arba nerimas, pykinimas ir (arba) vėmimas, tremoras, sutrikimas, prakaitavimas, galvos skausmas, viduriavimas, dažnas širdies plakimas, emocinis nestabilumas, dirglumas ir regėjimo sutrikimai. Paprastai šie simptomai yra lengvi arba vidutinio sunkumo, tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs ir (arba) ilgalaikiai. Todėl, kai gydymą norima nutraukti, citalopramo dozę patariama mažinti palaipsniui (žr. 4.2 skyrių).
Kaulų lūžiai
Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad 50 metų ir vyresniems pacientams, vartojantiems SSRI ar TCA, padidėja kaulų lūžių tikimybė.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Toksinis poveikis
Plačių klinikinių citalopramo tyrimų duomenys apie vaistinio preparato perdozavimą riboti. Daugeliu atvejų kartu buvo perdozuota kitų vaistinių preparatų ar alkoholio. Būta mirtinų vieno citalopramo perdozavimo atvejų, visgi mirtinais atvejais dažniausiai kartu buvo perdozuota ir kitų vaistinių preparatų.
Perdozavimo simptomai
Perdozavus citalopramo, atsirado šių simptomų: traukuliai, tachikardija, mieguistumas, QT intervalo pailgėjimas, koma, vėmimas, drebulys, hipotenzija, širdies sustojimas pykinimas, serotonino sindromas, ažitacija, bradikardija, galvos svaigimas, Hiso pluošto kojytės blokada, QRS praplatėjimas, hipertenzija, midriazė, torsade de pointes, stuporas, prakaitavimas, protinės veiklos slopinimas, cianozė, hiperventiliacija, neuromuskulinis hiperaktyvumas, pakilusi kūno temperatūra bei prieširdžių ir skilvelų aritmija. Retais atvejais galima rabdomiolizė.
Gydymas
Specifinio priešnuodžio nėra. Gydymas simptominis ir palaikomasis. Reikia apsvarstyti, ar skirti aktyvuotos anglies, osmosiškai veikiančių laisvinančiųjų (tokių kaip natrio sulfatas) ir skrandžio praplovimą. Sąmonę praradusius pacientus reikia intubuoti. Reikia sekti EKG ir gyvybines funkcijas.
EKG rekomenduojama stebėti perdozavusiems ligoniams, kuriems yra stazinis širdies nepakankamumas ar aritmija su mažu širdies susitraukimų dažniu, kurie vartoja QT intervalą ilginančių preparatų ar kurių metabolizmas yra sutrikęs, pvz., yra kepenų funkcijos sutrikimas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - antidepresantai, selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai, ATC kodas - N06A B04.
Citalopramas yra antidepresantas, stipriai ir selektyviai slopinantis atgalinį 5-hidroksitripamino (5-HT, serotonino) sugrąžinimą į neuroną.
Veikimo būdas ir sukeliamas poveikis
Citalopramu gydant ilgai, poveikis 5-HT atgaliniam sugrąžinimui į neuroną nesilpnėja (tolerancijos nepasireiškia). Antidepresinis poveikis tikriausiai sukeliamas dėl specifinio atgalinio serotonino sugrąžinimo į neuronus slopinimo galvos smegenyse.
Atgalinio noradrenalino, dopamino ir gama aminosviesto rūgšties sugrąžinimo į neuroną citalopramas beveik neveikia. Cholinerginių, histamininių, įvairių adrenerginių, serotonininių bei dopamininių receptorių šis preparatas neveikia arba veikia tik labai silpnai.
Citalopramas yra dviciklis izobenzfurano darinys, kurio cheminė sudėtis nepanaši į rinkoje esančių triciklių, tetraciklių ar kitokių antidepresantų. Svarbiausias citalopramo metabolitas irgi selektyviai, tačiau silpniau, slopina atgalinį serotonino sugrąžinimą. Manoma, kad metabolitas neprisideda prie citalopramo sukeliamo antidepresinio poveikio.
Dvigubai koduoto placebu kontroliuoto EKG stebėjimo tyrimo su sveikais žmonėmis metu QTc (koreguoto pagal Fridericia) pokytis nuo pradinio rodmens buvo 7,5 ms (90% PI 5,9-9,1), vartojant 20 mg paros dozę, ir 16,7 ms (90% PI 15,0-18,4), vartojant 60 mg paros dozę (žr. 4.3, 4.4, 4.5, 4.8 ir 4.9 skyrius).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgertas citalopramas absorbuojamas greitai, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje atsiranda vidutiniškai po 4 (1–7) val. Maistas absorbcijai įtakos nedaro. Biologinis prieinamumas yra maždaug 80%.
Pasiskirstymas
Tariamasis pasiskirstymo tūris yra 12–17 l/kg. Prie kraujo plazmos baltymų jungiasi mažiau negu 80% citalopramo ir jo metabolito.
Biotransformacija
Citalopramas metabolizuojamas į demetilcitalopramą, didemetilcitalopramą, citalopramo N-oksidą ir deaminintą propiono rūgšties darinį, kuris farmakologinio aktyvumo neturi. Demetilcitalopramas, didemetilcitalopramas ir citalopramo N-oksidas selektyviai, tačiau silpniau už citalopramą, slopina atgalinį serotonino sugrąžinimą į neuroną.
Svarbiausias metabolizme dalyvaujantis izofermentas yra CYP 2C19. Tam tikrą įtaką metabolizmui gali daryti ir CYP 3A4 bei CYP 2D6 izofermentai.
Eliminacija
Pusinės eliminacijos laikas kraujo plazmoje yra maždaug pusantros paros. Injekuoto citalopramo klirensas kraujo plazmoje yra maždaug 0,3–0,4 l/min., išgerto - apie 0,4 l/min. Daugiausiai (85%) citalopramo eliminuojama per kepenis, tam tikra dozės dalis (15%) pašalinama su šlapimu. 12–13% pavartotos dozės su šlapimu išsiskiria nepakitusio citalopramo pavidalu. Klirensas kepenyse yra maždaug 0,3 l/min., inkstuose - 0,05–0,08 l/min.
Pusiausvyrinė koncentracija nusistovi po 1–2 gydymo savaičių. Priklausomumas tarp pusiausvyrinės koncentracijos plazmoje ir dozės dydžio yra tiesinis. Vartojant 40 mg paros dozę, vidutinė koncentracija kraujo plazmoje būna apie 300 nmol/l. Tarp citalopramo koncentracijos kraujo plazmoje dydžio ir terapinio bei nepageidaujamo poveikio aiškaus priklausomumo nėra.
Ypatingos populiacijos
Senyvi (> 65 metų) žmonės
Dėl metabolizmo susilpnėjimo senyvų žmonių kraujo plazmoje citalopramo pusinės eliminacijos laikas būna ilgesnis, o klirensas mažesnis negu jaunų.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientų, kurių kepenų funkcija susilpnėjusi, organizme citalopramo eliminacija yra lėtesnė: pusinės eliminacijos laikas kraujo plazmoje būna maždaug 2 kartus ilgesnis, pusiausvyrinė koncentracija - apie 2 kartus didesnė negu žmonių, kurių kepenų funkcija normali, organizme.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Jeigu yra silpnas arba vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, citalopramo eliminacija vyksta lėčiau, tačiau dėl to didesnės įtakos farmakokinetikai neatsiranda. Apie ligonių, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis negu 20 ml/min.), gydymą šiuo vaistiniu preparatu informacijos nėra.
Polimorfizmas
Žmonių, kurių organizme metabolizmas, veikiant CYP 2C19 izofermentams, yra silpnas, kraujo plazmoje citalopramo koncentracija būna 2 kartus didesnė negu tų žmonių, kurių organizme šis metabolizmas yra stiprus. Pacientų, kurių kepenyse metabolizmas, veikiant CYP 2D6 izofermentams, vyksta silpnai, organizme reikšmingo preparato ekspozicijos pokyčio nepastebėta (žr. 4.2 skyrių).
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tyrimų su gyvūnais duomenimis, specifinio pavojaus žmogui medikamentas nekelia. Tokia išvada daroma remiantis įprastiniais ikiklinikiniais farmakologiniais saugumo, toksinio kartotinių dozių poveikio, genotoksinio bei kancerogeninio poveikio tyrimais. Kartotinių dozių toksinio poveikio tyrimų metu kai kuriuose žiurkių organuose atsirado fosfolipidozė. Toks laikinas poveikis būdingas ir kai kuriems lipofiliniams aminams ir jis nebūna susijęs su įtaka morfologijai ar funkcijai. Kokia šių rezultatų reikšmė klinikai, neaišku.
Embriotoksinio poveikio tyrimų metu žiurkių, vartojusių dideles dozes, nuo kurių joms pasireiškė toksinis poveikis, vaisiui atsirado skeleto sklaidos trūkumų. Toks poveikis gali priklausyti nuo farmakologinio aktyvumo arba būti antrinis, t. y. atsirasti dėl toksinio poveikio vaikingai patelei. Kokia galima rizika žmogui, nežinoma.
Tyrimų su gyvūnais duomenys rodo, kad citalopramas, kai ekspozicija buvo tokia, kuri laikoma pakankamai viršijančia maksimalią žmogui, gyvūnams sukelia vaisingumo ir nėštumo indekso sumažėjimą, mažina implantacijos skaičių bei sukelia spermos pakitimus.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tablečių šerdis
Manitolis
Mikrokristalinė celiuliozė
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tablečių plėvelė
Hipromeliozė
Makrogolis 6000
Titano dioksidas (E 171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
4 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Dėžutė, kurioje yra 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 98 arba 100 tablečių, supakuotų į PVC, PVDC ir aliuminio lizdines plokšteles.
Vienadozė lizdinė plokštelė, kurioje yra 100 tablečių.
LDPE dangteliu užsukta HDPE tablečių talpyklė, kurioje yra 30, 60, 100, 250 arba 500 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų atliekoms tvarkyti nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Druskininkuose poilsiautojas įsikalba su tvirtai atrodančiu vyruku:
- Čia nebloga vieta, ar ne? Grynas oras, miškas...
- O, taip! Kai mane čia atvežė, tai aš neturėjau nei vieno danties, įstangdavau tik šliaužioti, maitinausi tik visokiomis tyrelėmis... Net kalbėti negalėjau. O dabar - matote, koks esu?
- Nuostabu! O jūs čia seniai?
- Na, maždaug nuo trijų mėnesių amžiaus!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?