Olmesartanas medoksomilis+Hidrochlorotiazidas, 40mg+12,5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Olmesartanas medoksomilis+Hidrochlorotiazidas
1. Kas yra Co-Olimestra ir kam jis vartojamas
Co-Olimestra sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: olmesartano medoksomilis ir hidrochlorotiazidas, kurių vartojama didelio kraujospūdžio ligai (hipertenzijai) gydyti suaugusiems žmonėms.
- Olmesartano medoksomilis priklauso vaistų, vadinamų angiotenzino II receptorių blokatoriais, grupei. Jis atpalaiduoja lygiuosius kraujagyslių raumenis, todėl mažina kraujospūdį.
- Hidrochlorotiazidas priklauso vaistų, vadinamų tiazidiniais diuretikais (šlapimo išsiskyrimą skatinančiais preparatais), grupei. Jis mažina kraujospūdį skatindamas šlapimo išsiskyrimą inkstuose ir taip padėdamas organizmui išskirti skysčio perteklių.
Jums Co-Olimestra bus skiriama vartoti tik tuo atveju, jei kraujospūdžio nepavyksta tinkamai kontroliuoti vien olmesartano medoksomiliu. Co-Olimestra sudėtyje esančios veikliosios medžiagos, vartojamos kartu, kraujospūdį mažina labiau, nei kiekviena atskirai vartojama veiklioji medžiaga.
Galbūt Jūs jau vartojate vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, bet gydytojas, norėdamas jį dar labiau sumažinti, gali norėti skirti vartoti Co-Olimestra.
Padidėjusį kraujospūdį galima kontroliuoti tokiais vaistais kaip Co-Olimestra tabletės. Jūsų gydytojas tikriausiai jau patarė Jums keisti gyvenimo būdą (pvz., sumažinti kūno svorį, nustoti rūkyti, sumažinti alkoholio vartojimą ir druskos kiekį maiste) ir taip padėti sumažinti kraujospūdį. Gydytojas taip pat gali paraginti Jus reguliariai užsiimti fizine mankšta, pavyzdžiui, vaikščioti arba plaukioti. Labai svarbu vykdyti šiuos gydytojo nurodymus.
2. Kas žinotina prieš vartojant Co-Olimestra
Co-Olimestra vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliosioms medžiagoms arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra daugiau kaip 3 nėštumo mėnesiai (Co-Olimestra geriau nevartoti ir nėštumo pradžioje, žr. poskyrį,,Nėštumas ir žindymo laikotarpis”);
- jeigu yra sunkus inkstų sutrikimas;
- jeigu yra sumažėjęs kalio, natrio, padidėjęs kalcio ar šlapimo rūgšties kiekis kraujyje (tai gali sukelti podagrą) ir šie pokyčiai negerėja juos gydant;
- jeigu yra vidutinio sunkumo arba sunkus kepenų sutrikimas arba odos ir akių pageltimas (gelta) arba tulžies ištekėjimo iš tulžies pūslės sutrikimų (užsikimšę tulžies takai, pvz., dėl akmenligės);
- jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu arba Jūsų inkstų veikla sutrikusi ir Jums skirtas kraujospūdį mažinantis vaistas, kurio sudėtyje yra aliskireno.
Jeigu manote, kad kuri nors iš išvardytų būklių būdinga Jums arba abejojate dėl to, tablečių negerkite. Pirmiausia pasitarkite su gydytoju ir laikykitės jo nurodymų.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Co-Olimestra..
Prieš pradėdami vartoti Co-Olimestra, pasakykite gydytojui, jeigu Jums yra šių sveikatos sutrikimų:
- persodintas inkstas;
- kepenų liga;
- širdies nepakankamumas arba širdies vožtuvų sutrikimas, širdies raumens sutrikimas;
- sunkus arba kelias dienas trunkantis vėmimas arba viduriavimas;
- vartojate dideles šlapimo išsiskyrimą skatinančių vaistų (diuretikų) dozes arba vartojate mažai druskos;
- sutrikusi antinksčių veikla (pvz., yra pirminis hiperaldosteronizmas);
- cukrinis diabetas;
- raudonoji vilkligė (autoimuninė liga);
- alergija arba astma;
- jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti:
- AKF inhibitorių (pavyzdžiui, enalaprilį, lizinoprilį, ramiprilį), ypač jei turite su diabetu susijusių inkstų sutrikimų.
- aliskireną
Jūsų gydytojas gali reguliariai ištirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų (pvz., kalio) kiekį kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „Co-Olimestra vartoti negalima“.
Jei Jums yra kuri nors iš išvardytų būklių, gydytojas gali nurodyti lankytis pas jį dažniau ir atlikti kai kuriuos tyrimus.
Vartojant Co-Olimestra kraujyje gali padidėti riebalų ir šlapimo rūgšties (podagrą, t. y. skausmingą sąnarių patinimą, sukeliančios medžiagos) kiekis. Norėdamas tokius pokyčius nustatyti, gydytojas gali nurodyti tam tikrais intervalais atlikinėti kraujo tyrimus.
Co-Olimestra gali įvairiais būdais pakeisti kai kurių cheminių medžiagų, vadinamų elektrolitais, kiekį kraujyje. Norėdamas tokius pokyčius nustatyti, gydytojas gali nurodyti tam tikrais intervalais atlikinėti kraujo tyrimus. Elektrolitų kiekio pokyčių požymiai yra troškulys, burnos džiūvimas, raumenų skausmas arba mėšlungis, raumenų nuovargis, mažas kraujospūdis (hipotenzija), silpnumas, vangumas, nuovargis, mieguistumas arba nenustygstamumas, pykinimas, vėmimas, sumažėjęs šlapimo kiekis, dažnas širdies plakimas. Atsiradus šiems simptomams, kreipkitės į gydytoją.
Kaip ir vartojant bet kokį kraujospūdį mažinantį vaistą, pernelyg didelis kraujospūdžio sumažėjimas pacientams, kurių kraujotaka širdyje arba smegenyse yra sutrikusi, gali sukelti širdies priepuolį arba insultą. Dėl šios priežasties gydytojas atidžiai kontroliuos Jūsų kraujospūdį.
Jei Jums reikia atlikti prieskydinių liaukų funkcijos tyrimą, prieš jį Co-Olimestra vartojimą reikia nutraukti.
Jei Jūs esate sportininkas, šis vaistas gali lemti teigiamus dopingo testo rezultatus.
Jeigu galvojate, kad esate nėščia (arba galėjote pastoti), apie tai turite pasakyti gydytojui. Co‑Olimestra nerekomenduojama vartoti nėštumo pradžioje ir negalima vartoti, jeigu yra daugiau kaip 3 nėštumo mėnesiai, nes šiuo laikotarpiu vartojamas vaistas gali sunkiai pakenkti vaisiui (žr. poskyrį,,Nėštumas ir žindymo laikotarpis“).
Gydytojas gali reguliariai tikrinti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų (pvz., kalio) kiekį kraujyje.
Taip pat informacijos pateikta poskyryje „Co-Olimestra vartoti negalima“.
Vaikams ir paaugliams
Co-Olimestra vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų pagaliams vartoti nerekomenduojama.
Kiti vaistai ir Co-Olimestra
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Ypač svarbu pasakyti gydytojui arba vaistininkui, jei vartojama toliau išvardytų vaistų.
Vaistai, kurie, vartojami kartu su Co-Olimestra, gali didinti kalio kiekį kraujyje:
- kalio papildai (druskos pakaitalai, kuriuose yra kalio);
- šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai (diuretikai);
- heparinas (kraują skystinantis vaistas);
- vidurius paleidžiantys preparatai;
- steroidiniai hormonai;
- adrenokortikotropinis hormonas (AKTH);
- karbenoksolonas (vaistas burnos ir skrandžio opoms gydyti);
- penicilinas G (antibiotikas, dar vadinamas benzilpenicilino natrio druska);
- kai kurie skausmą malšinantys vaistai, pvz., aspirinas arba salicilatai.
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti Jūsų dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
Jeigu vartojate AKF inhibitorių arba aliskireną (taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyriuose „Co-Olimestra vartoti negalima“ ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Ličio preparatai (vaistai nuotaikos svyravimams ir kai kurioms depresijos formoms gydyti), nes jų vartojant kartu su Co-Olimestra, gali stiprėti toksinis ličio poveikis. Jei vartojate ličio preparatų, gydytojas tirs jų kiekį kraujyje.
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) (vaistai, vartojami skausmui malšinti ir patinimui bei kitiems uždegimo simptomams, įskaitant artritą, mažinti), nes jų vartojant kartu su Co-Olimestra, gali padidėti inkstų nepakankamumo rizika, be to, NVNU gali silpninti Co-Olimestra poveikį.
Kitokie kraujospūdį mažinantys (antihipertenziniai) vaistai gali stiprinti Co-Olimestra poveikį.
Migdomieji ar raminamieji preparatai ar antidepresantai, nes jų vartojant kartu su Co-Olimestra, stojantis gali staiga sumažėti kraujospūdis.
Baklofenas ir tubokurarinas (raumenis atpalaiduojantys vaistai).
Amifostinas ir kai kurie vaistai vėžiui gydyti, pvz., ciklofosfamidas arba metotreksatas.
Kolestiraminas ir kolestipolis (riebalų kiekį kraujyje mažinantys vaistai).
Anticholinerginiai preparatai, pvz., atropinas, biperidenas.
Tioridazinas, chlorpromazinas, levomepromazinas, trifluoperazinas, ciamemazinas, sulpiridas, amisulpridas, pimozidas, sultopridas, tiapridas, droperidolis arba haloperidolis, kuriais gydomi tam tikri psichikos sutrikimai.
Kai kurie vaistai nuo širdies ligų, pvz., chinidinas, hidrochinidinas, dizopiramidas, amjodaronas, sotalolis arba rusmenės glikozidai.
Širdies ritmą keisti galintys vaistai, pvz., mizolastinas, pentamidinas, terfenadinas, dofetilidas, ibutilidas arba injekcinis eritromicinas.
Geriamieji vaistai nuo cukrinio diabeto, pvz., metforminas ar insulinas, kuriais mažinamas gliukozės kiekis kraujyje.
Beta adrenoblokatoriai ir diazoksidas (vaistai, vartojami atitinkamai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti ir sumažėjusiam gliukozės kiekiui kraujyje koreguoti), nes jų vartojant kartu su Co‑Olimestra, gali stiprėti cukraus kiekį kraujyje didinantis poveikis.
Kraujospūdžiui didinti ir retiems širdies susitraukimams dažninti vartojami vaistai (pvz., noradrenalinas).
Probenecidas, sulfinpirazonas ir alopurinolis (vaistai podagrai gydyti).
Kalcio papildai.
Amantadinas (priešvirusinis vaistas).
Ciklosporinas (vaistas, vartojamas atmetimo reakcijai stabdyti po organų persodinimo).
Kai kurie antibiotikai (tetraciklinų grupės preparatai arba sparfloksacinas).
Amfotericinas, vartojamas grybelių sukeltoms ligoms gydyti.
Kai kurie antacidiniai preparatai (jų vartojama, jei skrandyje yra per daug rūgšties), pvz., aliuminio magnio hidroksidas, nes gali šiek tiek susilpnėti Co-Olimestra poveikis.
Difemanilis, vartojamas retiems širdies susitraukimams dažninti ar padidėjusiam prakaitavimui slopinti.
Cisapridas, vartojamas maisto slinkimui skrandyje ir žarnyne pagreitinti.
Halofantrinas, vartojamas maliarijai gydyti.
Co-Olimestra vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Co-Olimestra galima gerti tiek valgant, tiek nevalgant.
Gydantis Co-Olimestra, alkoholio reikia vartoti labai atsargiai, nes kai kuriems pacientams gali pasireikšti alpulys arba galvos svaigimas. Jei toks poveikis pasireiškia, negerkite jokio alkoholinio gėrimo, įskaitant vyną, alų ar silpnus alkoholinius kokteilius.
Juodaodžiai pacientai
Co-Olimestra, kaip ir kitų panašių vaistų, kraujospūdį mažinantis poveikis juodaodžiams būna šiek tiek silpnesnis.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Jeigu galvojate, kad esate nėščia (arba galite pastoti), apie tai turite pasakyti gydytojui. Dažniausiai gydytojas rekomenduos nutraukti Co-Olimestra vartojimą prieš pastojant arba iš karto, kai tik sužinosite, kad pastojote, ir vietoj Co-Olimestra skirs vartoti kitokių vaistų. Co-Olimestra nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir negalima vartoti, jeigu yra daugiau kaip 3 nėštumo mėnesiai, nes po trečio nėštumo mėnesio vartojamas vaistas gali sunkiai pakenkti vaisiui.
Žindymo laikotarpis
Jeigu žindote arba pradėsite žindyti kūdikį, apie tai pasakykite gydytojui. Co-Olimestra nerekomenduojama vartoti žindymo laikotarpiu, todėl jeigu norėsite žindyti kūdikį, gydytojas gali skirti kitokį gydymą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Padidėjusio kraujospūdžio ligos gydymo metu galite jausti mieguistumą arba galvos svaigimą. Jeigu pastebėsite tokį poveikį, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, kol šie simptomai nepranyks. Pasitarkite su gydytoju prieš imdamiesi minėtos veiklos.
3. Kaip vartoti Co-Olimestra
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Įprastinė dozė yra viena Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg tabletė, ji vartojama kartą per parą. Jei vartojant šią dozę kraujospūdis kontroliuojamas nepakankamai, gydytojas dozę gali pakeisti ir nurodyti kartą per parą gerti vieną Co-Olimestra 40 mg/25 mg tabletę.
Tabletes reikia nuryti užsigeriant vandeniu. Jei įmanoma, paros dozę reikia gerti kasdien tokiu pačiu metu, pvz., pusryčiaujant. Svarbu Co-Olimestra vartoti tol, kol gydytojas nurodys gydymą nutraukti.
Ką daryti pavartojus per didelę Co-Olimestra dozę?
Jei išgėrėte daugiau tablečių negu reikia arba jei vieną ar daugiau tablečių atsitiktinai nurijo vaikas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių. Pasiimkite vaisto pakuotę.
Pamiršus pavartoti Co-Olimestra
Jei pamiršote išgerti dozę, kitą dieną gerkite įprastinę dozę. Praleidus dozę, vėliau papildomų tablečių vartoti negalima.
Nustojus vartoti Co-Olimestra
Svarbu Co-Olimestra vartoti tol, kol gydytojas nurodys gydymą nutraukti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Vis dėlto žemiau nurodytas dviejų rūšių šalutinis poveikis gali būti sunkus.
- Labai retai (ne daugiau kaip 1 iš 10 000 žmonių) gali atsirasti visą kūną pažeisti galinčių alerginių reakcijų su veido, burnos ir (arba) balso aparato (gerklų) patinimu bei niežuliu ir išbėrimu. Jei atsiranda šių simptomų, būtina nutraukti Co-Olimestra vartojimą ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
- Jautriems asmenims arba dėl alerginės reakcijos Co-Olimestra gali per daug sumažinti kraujospūdį. Nedažnai (ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių) gali atsirasti svaigulio pojūtis ar jie gali apalpti. Jei atsiranda šių simptomų, būtina nutraukti Co-Olimestra vartojimą, nedelsiant kreiptis į gydytoją ir atsigulti ant lygaus paviršiaus.
Co-Olimestra yra dviejų veikliųjų medžiagų derinys. Žemiau pirmiausia pateikiamas šalutinis poveikis, susijęs su Co-Olimestra vartojimu (papildomai šalia aukščiau paminėto poveikio), po to nurodomas šalutinis poveikis, būdingas atskirai vartojamoms veikliosioms medžiagoms.
Iki šiol nustatytas šalutinio Co-Olimestra poveikis
Jei toks šalutinis poveikis atsiranda, paprastai jis būna lengvas ir gydymo nutraukti nereikia.
Dažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Svaigulys, galvos skausmas, nuovargis, krūtinės skausmas, kulkšnių, pėdų, kojų, plaštakų arba rankų patinimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
Silpnumas, juntamas širdies plakimas (palpitacija), išbėrimas, egzema, galvos sukimasis, kosulys, sutrikęs virškinimas, pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, raumenų mėšlungis ir skausmas, sąnarių, rankų ir kojų skausmas, nugaros skausmas, sutrikusi erekcija vyrams, kraujas šlapime.
Nedažnai pakinta laboratorinių kraujo tyrimų rodmenys: padidėja riebalų, šlapalo, šlapimo rūgšties arba kreatinino kiekis kraujyje, padidėja arba sumažėja kalio kiekis kraujyje, padidėja kalcio ar gliukozės kiekis kraujyje, padidėja kepenų funkcijos rodmenų kiekis kraujyje.
Tokį poveikį gydytojas nustatys kraujo tyrimais ir pasakys, ar reikia imtis kokių nors veiksmų.
Retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
Bloga savijauta, sąmonės pritemimas, odos patinimai (pūkšlės), ūminis inkstų nepakankamumas.
Retai pakinta laboratorinių kraujo tyrimų rodmenys: padidėja šlapalo azoto kiekis kraujyje, sumažėja hemoglobino kiekis ir hematokrito rodmuo.
Tokį poveikį gydytojas nustatys kraujo tyrimais ir pasakys, ar reikia imtis kokių nors veiksmų.
Žemiau išvardytas olmesartano medoksomilio arba hidrochlorotiazido sukeliamas šalutinis poveikis, kuris nepasireiškė vartojant Co-Olimestra arba atsirado dažniau.
Olmesartano medoksomilis
Dažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Bronchitas, kosulys, nosies bėgimas arba užsikimšimas, gerklės skausmas, pilvo skausmas, sutrikęs virškinimas, viduriavimas, pykinimas, gastroenteritas, sąnarių arba kaulų skausmas, nugaros skausmas, kraujas šlapime, šlapimo takų infekcija, į gripą panašūs požymiai, skausmas.
Dažnai pakinta laboratorinių kraujo tyrimų rodmenys: padidėja riebalų, šlapalo arba šlapimo rūgšties kiekis kraujyje, padidėja kepenų ir raumenų funkcijos rodmenų kiekis kraujyje.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
Ūminės alerginės reakcijos, galinčios apimti visą kūną ir sukelti kvėpavimo sutrikimą, staigų kraujospūdžio sumažėjimą ir dėl to net apalpimą (anafilaksinės reakcijos), veido patinimas, krūtinės angina (skausmas arba nemalonus pojūtis krūtinėje), bloga savijauta, alerginis odos išbėrimas, niežulys, egzantema (odos išbėrimas), odos patinimas (pūkšlės).
Nedažnai pakinta laboratorinių kraujo tyrimų rodmenys: sumažėja trombocitų (kraujo ląstelių) kiekis (trombocitopenija).
Retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
Inkstų funkcijos sutrikimas, energijos stoka.
Retai pakinta laboratorinių kraujo tyrimų rodmenys: padidėja kalio kiekis kraujyje.
Hidrochlorotiazidas
Labai dažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Kraujo tyrimų rodmenų pokytis: padidėjęs riebalų ir šlapimo rūgšties kiekis kraujyje.
Dažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių)
Sumišimas, pilvo skausmas, skrandžio veiklos sutrikimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas, gliukozė šlapime.
Kraujo tyrimų rodmenų pokytis: padidėjęs kreatinino, šlapalo, kalcio ir cukraus kiekis kraujyje, sumažėjęs chloridų, kalio, magnio ir natrio kiekis kraujyje, padidėjęs amilazės kiekis kraujyje (hiperamilazemija).
Nedažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių)
Apetito sumažėjimas arba nebuvimas, labai pasunkėjęs kvėpavimas, anafilaksinės odos reakcijos (padidėjusio jautrumo reakcijos), jau anksčiau buvusios trumparegystės sustiprėjimas, raudonė, odos reakcija į šviesą, niežulys, rausvos dėmės ar ruožai dėl smulkių kraujo išsiliejimų (purpura), odos patinimas (pūkšlės).
Retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 1 000 žmonių)
Seilių liaukų patinimas ir skausmingumas, sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų) kiekis kraujyje, sumažėjęs kraujo plokštelių (trombocitų) kiekis kraujyje, mažakraujystė, kaulų čiulpų pažeidimas, nenustygstamumas, prislėgta nuotaika arba depresija, miego sutrikimas, abejingumas (apatija), tirpulys ir dilgčiojimas, traukuliai, regos sutrikimas, kai visi daiktai atrodo geltoni, matymas lyg per miglą, akių sausmė, nereguliarus širdies plakimas, kraujagyslių uždegimas, kraujo krešulių atsiradimas (trombozė arba embolija), plaučių uždegimas, skysčio susikaupimas plaučiuose, kasos uždegimas, gelta, tulžies pūslės infekcija, raudonosios vilkligės simptomai (išbėrimas, sąnarių skausmas, rankų ir pirštų šalimo pojūtis), alerginės odos reakcijos, odos lupimasis ir pūslių atsiradimas, neinfekcinis inkstų uždegimas (intersticinis nefritas), karščiavimas, raumenų silpnumas (kartais sukeliantis judesių sutrikimą).
Labai retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 žmonių)
Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, sukeliantis chloridų kiekio sumažėjimą kraujyje (hipochloreminė alkalozė), žarnų nepraeinamumas (paralyžinis žarnų nepraeinamumas).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Co-Olimestra
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant pakuotės po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Co-Olimestra sudėtis
Veikliosios medžiagos yra olmesartano medoksomilis ir hidrochlorotiazidas.
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 40 mg olmesartano medoksomilio ir 12,5 mg hidrochlorotiazido.
Pagalbinės tabletės branduolio medžiagos yra mikrokristalinė celiuliozė, magnio stearatas (E572), mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė. Pagalbinės tabletės plėvelės medžiagos yra titano dioksidas (E 171), talkas (E553b), polivinilo alkoholis (iš dalies hidrolizuotas), makrogolis 3000.
Co-Olimestra išvaizda ir kiekis pakuotėje
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos, apvalios, 12 mm skersmens.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Dėžutėje yra 14, 28, 30, 56, 60, 84, 90, 98 arba 100 plėvele dengtų tablečių lizdinėmis plokštelėmis.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Olmesartanas medoksomilis+Hidrochlorotiazidas |
Vaisto stiprumas | 40mg+12,5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/12/3016 |
Registratorius | KRKA, d.d., Novo mesto, Slovėnija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2012.07.19 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 40 mg olmesartano medoksomilio ir 12,5 mg hidrochlorotiazido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
40 mg/12,5 mg plėvele dengtos tabletės yra baltos, apvalios, 12 mm skersmens.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Pirminės arterinės hipertenzijos gydymas.
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg fiksuotų dozių deriniu gali būti gydomi suaugę pacientai, kurių kraujospūdis vien 40 mg olmesartano medoksomilio doze kontroliuojamas nepakankamai.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Suaugusieji
Rekomenduojama Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ar Co-Olimestra 40 mg/25 mg paros dozė yra 1 tabletė.
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg galima skirti pacientams, kurių kraujospūdis vien 40 mg olmesartano medoksomilio doze kontroliuojamas nepakankamai.
Co-Olimestra 40 mg/25 mg galima skirti pacientams, kurių kraujospūdis Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg fiksuotos dozės deriniu kontroliuojamas nepakankamai.
Patogumo dėlei pacientams, vartojantiems atskiras olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido tabletes, galima skirti Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg, t. y. preparatą, kuriame yra paciento vartotos veikliųjų medžiagų dozės.
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ar Co-Olimestra 40 mg/25 mg galima vartoti valgant arba nevalgant.
Senyviems pacientams (65 metų ir vyresniems)
Senyvus pacientus galima gydyti tokia pačia derinio doze kaip ir jaunesnius suaugusius ligonius.
Būtina atidžiai stebėti kraujospūdį.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Jei yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas <30 ml/min.), Co-Olimestra vartoti negalima.
Ligoniams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas 30-60 ml/min.), maksimali kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė yra 20 mg, kadangi duomenų apie tokių pacientų gydymą didesnėmis dozėmis nepakanka. Rekomenduojama periodiškai tikrinti tokių ligonių būklę.
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg negalima vartoti esant bet kuriai inkstų funkcijos sutrikimo stadijai (žr. 4.3, 4.4. ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Ligoniams, kuriems yra lengvas kepenų funkcijos sutrikimas, Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg reikia vartoti atsargiai (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius). Jei ligonis, kurio kepenų funkcija sutrikusi, gydomas diuretikais ir (arba) kitais antihipertenziniais preparatais, rekomenduojama atidžiai stebėti jo kraujospūdį ir inkstų funkciją. Pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, rekomenduojama pradinė kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė yra 10 mg, maksimali kartą per parą vartojama dozė negali būti didesnė kaip 20 mg. Ligonių, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, gydymo olmesartano medoksomiliu patirties nėra. Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg negalima vartoti pacientams, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas (žr. 4.3 ir 5.2 skyrius), cholestazė ir tulžies takų obstrukcija (žr. 4.3 skyrių).
Vaikų populiacija
Co-Olimestra 40 mg/12,5 mg ir Co-Olimestra 40 mg/25 mg saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams iki 18 metų neištirti. Duomenų nėra.
Vartojimo metodas
Tabletę reikia nuryti užsigeriant pakankamu kiekiu skysčio (pvz., stikline vandens). Tabletės negalima kramtyti, ją reikia kasdien vartoti tuo pačiu metu.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai (žr. 6.1 skyrių) arba kitokiems sulfonamidų dariniams (hidrochlorotiazidas yra sulfonamidų darinys).
Inkstų funkcijos sutrikimas (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius).
Į gydymą nereaguojanti hipokalemija, hiperkalcemija, hiponatremija ar simptominė hiperurikemija.
Vidutinio sunkumo ar sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, cholestazė ir tulžies takų obstrukcija pasireiškiančios ligos (žr. 5.2 skyrių).
Antrasis ir trečiasis nėštumo trimestrai (žr. 4.4 ir 4.6 skyrius).
Pacientams, kurie serga cukriniu diabetu arba kurių inkstų funkcija sutrikusi (GFG < 60 ml/min/1,73 m2), Co-Olimestra negalima vartoti kartu su vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra aliskireno (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kraujo tūrio sumažėjimas
Pacientams, kurių organizme dėl intensyvios terapijos diuretikais, druskos kiekio maiste ribojimo, viduriavimo ar vėmimo trūksta skysčių ir (arba) druskos, gali pasireikšti simptominė hipotenzija, ypač po pirmosios dozės pavartojimo. Prieš skiriant vartoti olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio, minėtas būkles reikia pašalinti.
Kitos būklės, kurių metu aktyvinama renino, angiotenzino ir aldosterono sistema
Pacientų, kurių kraujagyslių tonusas ir inkstų funkcija daugiausia priklauso nuo renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos aktyvumo (pvz., sergančių sunkiu staziniu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijų stenozę), gydymas šią sistemą veikiančiais preparatais buvo susijęs su ūmine hipotenzija, azotemija, oligurija ar (retai) ūminiu inkstų nepakankamumu.
Renovaskulinė hipertenzija
Jei pacientai, kuriems yra abiejų inkstų ar vienintelio funkcionuojančio inksto arterijos stenozė, vartoja preparatų, veikiančių renino, angiotenzino ir aldosterono sistemą, yra didesnė sunkios hipotenzijos ir inkstų nepakankamumo rizika.
Inkstų funkcijos sutrikimas ir inkstų persodinimas
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio negalima skirti ligoniams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas <30 ml/min.).
Ligoniams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas 30-60 ml/min.), maksimali kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė yra 20 mg. Vis dėlto tokius pacientus olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12.5 mg ir 20 mg/25 mg deriniu reikia gydyti atsargiai, be to, rekomenduojama periodiškai tirti kalio, kreatinino ir šlapimo rūgšties koncentraciją serume. Ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, gali pasireikšti su tiazidinių diuretikų vartojimu susijusi azotemija. Jei inkstų funkcijos sutrikimo progresavimas tampa akivaizdus, būtina atidžiai iš naujo įvertinti gydymą ir apsvarstyti diuretikų vartojimo nutraukimą.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12.5 mg ir 40 mg/25 mg derinio negalima vartoti esant bet kuriai inkstų funkcijos sutrikimo stadijai (žr. 4.3, 4.4. ir 5.2 skyrius).
Ligonių, kuriems neseniai atlikta inkstų transplantacija, gydymo olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu patirties nėra.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Pacientų, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, gydymo olmesartano medoksomiliu patirties nėra. Ligoniams, kuriems yra vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, maksimali kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė yra 20 mg.
Be to, net ir nedidelis skysčių ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimas tiazidiniais diuretikais gydomiems pacientams, kuriems yra kepenų funkcijos sutrikimas arba progresuojanti kepenų liga, gali pagreitinti hepatinės komos pasireiškimą.
Dėl šios priežasties pacientus, kuriems yra sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, cholestazė ir tulžies takų obstrukcija, olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu gydyti draudžiama (žr. 4.3 ir 5.2 skyrius). Ligonius, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, šiuo vaistiniu preparatu būtina gydyti atsargiai (žr. 4.2 skyrių).
Aortos ir dviburio vožtuvo stenozė, obstrukcinė hipertrofinė kardiomiopatija
Pacientus, kuriems yra aortos ar dviburio vožtuvo stenozė arba obstrukcinė hipertrofinė kardiomiopatija, šiuo vaistiniu preparatu, kaip ir kitokiais kraujagysles plečiančiais preparatais, reikia gydyti ypač atsargiai.
Pirminis hiperaldosteronizmas
Pacientai, kuriems yra pirminis hiperaldosteronizmas, paprastai į gydymą antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kurie veikia slopindami renino ir angiotenzino sistemą, nereaguoja. Dėl šios priežasties tokių ligonių gydyti olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu nerekomenduojama.
Poveikis metabolizmui ir endokrininei sistemai
Gydymas tiazidiniais diuretikais gali sutrikdyti gliukozės toleravimą. Cukriniu diabetu sergantiems pacientams gali reikėti koreguoti insulino arba geriamųjų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių preparatų dozę (žr. 4.5 skyrių).
Gydymo tiazidiniais diuretikais metu gali paūmėti slaptasis cukrinis diabetas.
Žinomas nepageidaujamas poveikis, susijęs su gydymu tiazidų grupės diuretikais, yra cholesterolio ir trigliceridų kiekio padidėjimas kraujyje.
Kai kuriems tiazidiniais diuretikais gydomiems pacientams gali pasireikšti hiperurikemija ar podagros priepuolis.
Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas
Kaip ir bet kuriam pacientui, vartojančiam diuretikų, reikia tinkamais intervalais tirti elektrolitų koncentraciją serume.
Tiazidiniai diuretikai, įskaitant hidrochlorotiazidą, gali sukelti skysčių ar elektrolitų pusiausvyros sutrikimą (įskaitant hipokalemiją, hiponatremiją ir hipochloreminę alkalozę). Skysčių ar elektrolitų pusiausvyros sutrikimo įspėjamieji požymiai yra burnos džiūvimas, troškulys, silpnumas, letargija, apsnūdimas, nenustygstamumas, raumenų skausmas ar mėšlungis, raumenų silpnumas, hipotenzija, oligurija, tachikardija ir virškinimo trakto sutrikimai (tokie kaip pykinimas ar vėmimas) (žr. 4.8 skyrių).
Didžiausia hipokalemijos rizika yra pacientams, kurie serga kepenų ciroze, išskiria daug šlapimo, vartoja per mažai elektrolitų arba gydomi kortikosteroidais ar AKTH (žr. 4.5 skyrių).
Priešingai, dėl antagonizmo angiotenzino II receptoriams (AT1) olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinyje esantis olmesartano medoksomilis gali sukelti hiperkalemiją, ypač pacientams, kuriems yra inkstų funkcijos sutrikimas ir (arba) širdies nepakankamumas ar kurie serga cukriniu diabetu. Rizikos grupės pacientams rekomenduojama tinkamai stebėti kalio koncentraciją serume. Kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu kalį organizme sulaikančių diuretikų, kalio papildų arba druskų pakaitalų, kuriuose yra kalio, bei kitų kalio koncentraciją serume didinti galinčių preparatų (pvz., heparino) reikia vartoti atsargiai (žr. 4.5 skyrių).
Įrodymų, kad olmesartano medoksomilis galėtų apsaugoti nuo diuretikų sukeliamos hiponatremijos arba ją sumažinti, nėra. Chloridų stoka dažniausiai būna nedidelė ir jos gydyti nereikia.
Tiazidiniai diuretikai gali mažinti kalcio išsiskyrimą su šlapimu ir sukelti protarpinį nežymų kalcio koncentracijos padidėjimą serume net ir nesant kalcio apykaitos sutrikimo. Hiperkalcemija gali būti slaptojo hiperparatiroidizmo požymis. Prieš prieskydinių liaukų funkcijos tyrimą tiazidinių diuretikų vartojimą reikia nutraukti.
Nustatyta, kad tiazidiniai diuretikai didina magnio išsiskyrimą su šlapimu, todėl gali pasireikšti hipomagnezemija.
Karšto oro aplinkoje pacientams, kuriems yra edemų, gali pasireikšti praskiedimo hiponatremija.
Litis
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio, kaip ir kitokių preparatų, kuriuose yra angiotenzino II receptorių blokatorių, vartoti kartu su ličiu nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių).
Etniniai skirtumai
Juodaodžiams olmesartano medoksomilis, kaip ir visi kiti angiotenzino II receptorių blokatoriai (AIIRB), sukelia šiek tiek silpnesnį kraujospūdį mažinantį poveikį negu nejuodaodžiams. Galima tokio skirtumo priežastis yra dažnesnis mažas renino aktyvumas hipertenzija sergančių juodaodžių organizme.
Dopingo testas
Šio vaistinio preparato sudėtyje esantis hidrochlorotiazidas gali lemti teigiamą dopingo testo rezultatą.
Nėštumas
Gydymo AIIRB negalima pradėti nėštumo metu. Pacientėms, kurios planuoja pastoti, gydymą reikia keisti ir skirti vartoti kitokių antihipertenzinių vaistinių preparatų, kurių vartojimo nėštumo metu saugumas įrodytas, išskyrus atvejus, kai nusprendžiama, kad būtina ir toliau gydyti AIIRB. Diagnozavus nėštumą, AIIRB vartojimą reikia nedelsiant nutraukti ir, jeigu tinka, pradėti kitokį gydymą (žr. 4.3 ir 4.6 skyrius).
Kita informacija
Kaip ir vartojant bet kokio antihipertenzinio preparato, pacientams, sergantiems išemine širdies liga ar išemine smegenų kraujagyslių liga, per didelis kraujospūdžio sumažėjimas gali sukelti miokardo infarktą ar smegenų insultą.
Padidėjusio jautrumo reakcija į hidrochlorotiazidą gali pasireikšti ir pacientams, kurie anksčiau alergija arba astma nesirgo, ir ligoniams, kurie minėtomis ligomis sirgo, tačiau pastariesiems tokio poveikio rizika yra didesnė.
Tiazidų grupės diuretikų vartojantiems pacientams buvo sisteminės raudonosios vilkligės suaktyvėjimo ar pasunkėjimo atvejų.
Dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) slopinimas
Turima įrodymų, kad kartu vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireną padidėja hipotenzijos, hiperkalemijos ir inkstų funkcijos susilpnėjimo (įskaitant ūminį inkstų nepakankamumą) rizika. Todėl nerekomenduojama dvigubai nuslopinti RAAS, vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireno derinį (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
Vis dėlto, jei dvigubas nuslopinimas laikomas absoliučiai būtinu, šis gydymas turi būti atliekamas tik prižiūrint specialistams ir dažnai bei atidžiai tiriant inkstų funkciją, elektrolitų koncentracijas bei kraujospūdį.
Pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Galima sąveika, susijusi su olmesartano medoksomiliu ir hidrochlorotiazidu
Preparatai, kurių kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu vartoti nerekomenduojama
Litis
Pacientams, vartojantiems ličio kartu su angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriais ir (retai) su angiotenzino II receptorių blokatoriais, buvo laikino ličio koncentracijos serume padidėjimo ir toksinio poveikio sustiprėjimo atvejų. Be to, tiazidiniai diuretikai sumažina ličio inkstų klirensą, todėl gali padidėti toksinio ličio poveikio rizika. Dėl šios priežasties olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio kartu su ličiu vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių). Jei toks gydymas būtinas, reikia atidžiai stebėti ličio koncentraciją serume.
Preparatai, kurių kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu reikia vartoti atsargiai
Baklofenas
Gali stiprėti antihipertenzinis poveikis.
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)
NVNU (t. y. acetilsalicilo rūgštis (>3 g per parą), COX-2 inhibitoriai ir neselektyvaus poveikio NVNU) gali silpninti tiazidų grupės diuretikų ir angiotenzino II receptorių blokatorių antihipertenzinį poveikį.
Kai kuriems pacientams, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi (pvz., pacientams, kurių organizme trūksta skysčio, ar senyviems žmonėms, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi), angiotenzino II receptorių blokatorių vartojimas kartu su ciklooksigenazę slopinančiais preparatais gali dar labiau pabloginti inkstų funkciją (gali pasireikšti ūminis inkstų nepakankamumas, kuris paprastai būna laikinas). Dėl šios priežasties minėtų preparatų skirti kartu būtina atsargiai, ypač senyviems pacientams. Skysčio kiekis ligonio organizme turi būti pakankamas, be to, pradėjus gydyti minėti deriniu ir tam tikrais intervalais gydymo metu gali būti naudinga tirti inkstų funkciją.
Preparatai, kurių vartojant kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu, reikia turėti omenyje galimą sąveiką
Amifostinas
Gali stiprėti antihipertenzinis poveikis.
Kitokie antihipertenziniai preparatai
Jei kartu vartojama kitokių antihipertenzinių preparatų, olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio kraujospūdį mažinantis poveikis gali stiprėti.
Alkoholis, barbitūratai, narkotikai arba antidepresantai
Gali stiprėti ortostatinė hipotenzija.
Galima sąveika, susijusi su olmesartano medoksomiliu
Preparatai, kurių kartu su olmesartano medoksomiliu vartoti nerekomenduojama
Kalio koncentraciją serume keičiantys vaistiniai preparatai
Remiantis gydymo kitokiais renino ir angiotenzino sistemą veikiančiais preparatais patirtimi, kalio koncentraciją serume gali didinti kartu vartojami kalį organizme sulaikantys diuretikai, kalio papildai, druskų pakaitalai, kuriuose yra kalio, kiti kalio koncentraciją serume didinantys preparatai (pvz., heparinas, AKF inhibitoriai) (žr. 4.4 skyrių). Jei pacientas kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu vartoja kalio koncentraciją keičiančių preparatų, rekomenduojama stebėti kalio koncentraciją serume.
Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad, palyginti su vieno RAAS veikiančio preparato vartojimu, dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) nuslopinimas, kai vartojamas AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireno derinys, , siejamas su dažniau pasitaikančiais nepageidaujamais reiškiniais, tokiais kaip hipotenzija, hiperkalemija ir inkstų funkcijos susilpnėjimas (įskaitant ūminį inkstų nepakankamumą).(žr. 4.3, 4.4 ir 5.1 skyrius).
Papildoma informacija
Po antacidinių preparatų (aliuminio ir magnio hidroksido) pavartoto olmesartano biologinis prieinamumas buvo šiek tiek mažesnis.
Olmesartano medoksomilis varfarino farmakokinetikai ir farmakodinamikai bei digoksino farmakokinetikai reikšmingos įtakos neturėjo.
Sveikų žmonių kartu pavartoti olmesartano medoksomilis ir pravastatinas kliniškai reikšmingos įtakos vienas kito farmakokinetikai nedarė.
Tyrimų in vitro metu olmesartanas žmogaus citochromo P450 izofermentų 1A/2, 2A6, 2C8/9, 2C19, 2D6, 2E1 ir 3A4 kliniškai reikšmingai neslopino. Žiurkių citochromo P450 aktyvumo olmesartanas nesužadino arba toks poveikis buvo minimalus. Dėl šios priežasties kliniškai reikšminga olmesartano ir vaistinių preparatų, kurie metabolizuojami veikiant minėtiems citochromo P450 fermentams, sąveika yra mažai tikėtina.
Galima sąveika, susijusi su hidrochlorotiazidu
Preparatai, kurių kartu su hidrochlorotiazidu vartoti nerekomenduojama
Kalio koncentraciją serume keičiantys vaistiniai preparatai
Kalio stoką organizme sukeliantis hidrochlorotiazido poveikis (žr. 4.4 skyrių) gali sustiprėti, jei kartu vartojama kitokių preparatų, kurie skatina kalio išsiskyrimą ir sukelia hipokalemiją (pvz., kitokių kalio išsiskyrimą skatinančių diuretikų, vidurius paleidžiančių preparatų, kortikosteroidų, AKTH, amfotericino, karbenoksolono, penicilino G natrio druskos, salicilo rūgšties darinių). Minėtų preparatų kartu su hidrochlorotiazidu vartoti nerekomenduojama.
Preparatai, kurių kartu su hidrochlorotiazidu reikia vartoti atsargiai
Kalcio druskos
Tiazidiniai diuretikai gali didinti kalcio koncentraciją serume, kadangi lėtėja jo išsiskyrimas. Jei pacientui būtina vartoti kalcio papildų, reikia stebėti kalcio koncentraciją serume ir atitinkamai keisti kalcio dozę.
Kolestiraminas, kolestipolis
Anijonų mainų dervos blogina hidrochlorotiazido absorbciją.
Rusmenės glikozidai
Tiazidinių diuretikų sukeliama hipokalemija arba hipomagnezemija gali skatinti rusmenės glikozidų sukeliamo širdies ritmo sutrikimo pasireiškimą.
Vaistiniai preparatai, kurių poveikiui įtaką daro kalio koncentracijos pokytis serume
Rekomenduojama reguliariai tirti kalio koncentraciją serume bei daryti EKG pacientams, kurie kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu vartoja vaistinių preparatų, kurių poveikis priklauso nuo kalio koncentracijos serume pokyčio (pvz., rusmenės glikozidų, antiaritminių preparatų) arba toliau išvardytų preparatų, skatinančių paroksizminės polimorfinės skilvelinės tachikardijos atsiradimą (įskaitant kai kuriuos antiaritminius preparatus) (hipokalemija yra paroksizminės polimorfinės skilvelinės tachikardijos atsiradimą skatinantis veiksnys).
- Ia klasės antiaritminiai preparatai (pvz., chinidinas, hidrochinidinas, dizopiramidas).
- III klasės antiaritminiai preparatai (pvz., amjodaronas, sotalolis, dofetilidas, ibutilidas).
- Kai kurie preparatai nuo psichozės (pvz., tioridazinas, chlorpromazinas, levomepromazinas, trifluoperazinas, ciamemazinas, sulpiridas, sultopridas, amisulpridas, tiapridas, pimozidas, haloperidolis, droperidolis).
- Kitokie preparatai (pvz., bepridilis, cisapridas, difemanilis, į veną leidžiamas eritromicinas, halofantrinas, mizolastinas, pentamidinas, sparfloksacinas, terfenadinas, į veną leidžiamas vinkaminas).
Nedepoliarizuojantys miorelaksantai (pvz., tubokurarinas)
Hidrochlorotiazidas gali stiprinti nedepoliarizuojantys miorelaksantų poveikį.
Anticholinerginiai preparatai (pvz., atropinas, biperidenas)
Sumažėjus skrandžio ir žarnyno motorikai ar skrandžio ištuštinimo greičiui, didėja tiazidų grupės diuretikų biologinis prieinamumas.
Vaistiniai preparatai nuo cukrinio diabeto (geriamieji preparatai ir insulinas)
Gydymas tiazidiniais diuretikais gali turėti įtakos gliukozės toleravimui, todėl gali prireikti koreguoti preparatų nuo cukrinio diabeto dozę (žr. 4.4 skyrių).
Metforminas
Metformino kartu su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu reikia skirti atsargiai, nes padidėja laktatų acidozės rizika dėl galimo inkstų veiklos sutrikimo, susijusio su hidrochlorotiazido poveikiu.
Beta adrenoblokatoriai ir diazoksidas
Tiazidiniai diuretikai gali stiprinti hiperglikemiją sukeliantį beta adrenoblokatorių ir diazoksido poveikį.
Kraujospūdį didinantys aminai (pvz., noradrenalinas)
Gali silpnėti kraujospūdį didinančių aminų poveikis.
Vaistiniai preparatai nuo podagros (probenecidas, sulfinpirazonas, alopurinolis)
Kadangi hidrochlorotiazidas gali didinti šlapimo rūgšties kiekį serume, gali prireikti koreguoti šlapimo rūgšties išsiskyrimą su šlapimu skatinančių preparatų dozę. Gali reikėti padidinti probenecido arba sulfinpirazono dozę. Kartu vartojami tiazidiniai diuretikai gali didinti padidėjusio jautrumo reakcijų į alopurinolį dažnumą.
Amantadinas
Tiazidiniai diuretikai gali didinti amantadino sukeliamo nepageidaujamo poveikio riziką.
Citotoksiniai preparatai (pvz., ciklofosfamidas, metotreksatas)
Tiazidiniai diuretikai gali mažinti citotoksinių preparatų išsiskyrimą su šlapimu ir stiprinti jų kaulų čiulpus slopinantį poveikį.
Salicilatai
Vartojant dideles salicilatų dozes, hidrochlorotiazidas gali stiprinti toksinį salicilatų poveikį centrinei nervų sistemai.
Metildopa
Gauta pavienių pranešimų apie hidrochlorotiazido ir metildopos kartu vartojusiems pacientams atsiradusią hemolizinę anemiją.
Ciklosporinas
Kartu su hidrochlorotiazidu vartojamas ciklosporinas gali didinti hiperurikemijos riziką ir podagrai būdingų komplikacijų riziką.
Tetraciklinai
Kartu vartojami tetraciklinai ir tiazidiniai diuretikai padidina tetraciklinų sukeliamo šlapalo koncentracijos padidėjimo riziką. Manoma, kad doksiciklinui tokia sąveika nebūdinga.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas (žr. 4.3 skyrių)
Atsižvelgiant į poveikį, kurį sukelia šio sudėtinio preparato veikliosios medžiagos nėštumo laikotarpiu, pirmojo nėštumo trimestro laikotarpiu olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio vartoti nerekomenduojama (žr. 4.4 skyrių). Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinį draudžiama vartoti antrą ir trečią nėštumo trimestrais (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Olmesartano medoksomilis
AIIRB nerekomenduojama vartoti pirmą nėštumo trimestrą (žr. 4.4 skyrių). AIIRB antrą ir trečią nėštumo trimestrais vartoti negalima (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Epidemiologiniai duomenys apie teratogeninio poveikio riziką po AKF inhibitorių ekspozicijos pirmą nėštumo trimestrą yra negalutiniai. Vis dėlto nedidelio rizikos padidėjimo paneigti negalima. Kontroliuojamųjų epidemiologinių tyrimų duomenų apie angiotenzino II receptorių blokatorių (AIIRB) keliamą riziką nėra, bet vartojant šios grupės vaistinius preparatus, rizika gali būti panaši. Pastoti planuojančioms pacientėms reikia skirti kitokį antihipertenzinį gydymą, kurio saugumas nėštumo metu įrodytas, išskyrus atvejus, kai nusprendžiama, kad būtina ir toliau vartoti AIIRB. Diagnozavus nėštumą, AIIRB vartojimą reikia nedelsiant nutraukti ir, jeigu tinka, pradėti kitokį gydymą.
Žinoma, kad gydomoji AIIRB ekspozicija antrą ir trečią nėštumo trimestrais sukelia toksinį poveikį žmogaus vaisiui (inkstų funkcijos susilpnėjimą, oligohidramnioną, kaukolės kaulėjimo sulėtėjimą) ir naujagimiui (inkstų nepakankamumą, hipotenziją, hiperkalemiją) (žr. 5.3 skyrių).
Jeigu nuo antro nėštumo trimestro buvo vartota AIIRB, rekomenduojama ultragarsu tikrinti vaisiaus inkstų funkciją ir kaukolę.
Reikia atidžiai stebėti, ar AIIRB vartojusių motinų kūdikiams nepasireiškia hipotenzija (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Hidrochlorotiazidas
Duomenys apie hidrochlorotiazido vartojimą nėštumo metu, ypač pirmą nėštumo trimestrą, yra riboti. Tyrimų su gyvūnais atlikta nepakankamai.
Hidrochlorotiazido prasiskverbia per placentą. Atsižvelgiant į hidrochlorotiazido farmakologinio veikimo mechanizmą, jo vartojimas antrą ir trečią nėštumo trimestrais gali sutrikdyti vaisiaus placentos kraujotaką ir daryti poveikį vaisiui bei naujagimiui, pavyzdžiui, sukelti geltą, sutrikdyti vaisiaus elektrolitų pusiausvyrą ir sukelti trombocitopeniją.
Hidrochlorotiazidu negalima gydyti su nėštumu susijusių edemų, hipertenzijos ar preeklampsijos, nes kyla plazmos kiekio sumažėjimo ir placentos kraujotakos susilpnėjimo rizika, o palankaus poveikio ligos eigai nepasireiškia.
Hidrochlorotiazidu negalima gydyti nėščiųjų, sergančių pirmine hipertenzija, išskyrus retus atvejus, kai negalima skirti kitokio gydymo.
Žindymas
Olmesartano medoksomilis
Nėra informacijos apie Co-Olimestra vartojimą žindymo metu, todėl Co-Olimestra žindymo laikotarpiu vartoti nerekomenduojama. Patariama rinktis alternatyvius vaistinius preparatus, kurių saugumas ištirtas geriau, ypač žindant naujagimius ar neišnešiotus kūdikius.
Hidrochlorotiazidas
Nedidelis kiekis hidrochlorotiazido prasiskverbia į motinos pieną. Didelės tiazidinių diuretikų dozės sukelia pernelyg didelę diurezę ir gali mažinti pieno gamybą.
Co-Olimestra žindymo laikotarpiu vartoti nerekomenduojama. Jeigu Co-Olimestra būtina vartoti žindymo laikotarpiu, dozė turi būti kiek įmanoma mažesnė.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg ir 40 mg/25 mg derinys gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai. Vartojant antihipertenzinių preparatų, kartais gali atsirasti svaigulys arba nuovargis, galintys trikdyti gebėjimą reaguoti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Gydymo olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg ir 40 mg/25 mg deriniu metu dažniausiai pasitaikančios nepageidaujamos reakcijos yra galvos skausmas (2,9%), svaigulys (1,9%) ir nuovargis (1,0%).
Hidrochlorotiazidas gali sukelti arba sustiprinti kraujo tūrio sumažėjimą ir dėl to sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą (žr. 4.4 skyrių).
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg ir 40 mg/25 mg derinio saugumas tirtas atliekant klinikinius tyrimus, kurių metu 3709 pacientai buvo gydyti olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido deriniu.
Toliau išvardytos nepageidaujamos reakcijos, atsiradusio pacientams, vartojusiems olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12,5 mg ir 20 mg/25 mg fiksuotos dozės derinį, gali atsirasti ir vartojant olmesartano medoksomilį/hidrochlorotiazidą 40 mg/12,5 mg ir olmesartano medoksomilį/hidrochlorotiazidą 40 mg/25 mg.
Nepageidaujamos olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio reakcijos, duomenų apie kurias gauta klinikinių tyrimų, poregistracinio saugumo tyrimų metu bei analizuojant spontaninius pranešimus, apibendrintos žemiau pateiktoje lentelėje. Remiantis turimais saugumo duomenimis, pateiktos ir atskirų komponentų olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido nepageidaujamos reakcijos.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000).
MedDRA organų sistemų klasė | Nepageidaujamos reakcijos | Dažnis | ||
Olmesartano medoksomilio ir hidrochloro-tiazido derinys | Olmesartano medoksomilis | Hidrochloro-tiazidas | ||
Infekcijos ir infestacijos | Sialadenitas |
|
| Reti |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Aplazinė anemija |
|
| Reti |
Kaulų čiulpų slopinimas |
|
| Reti | |
|
| Reti | ||
Leukopenija |
|
| Reti | |
Neutropenija, agranulocitozė |
|
| Reti | |
| Nedažni | Reti | ||
Imuninės sistemos sutrikimai | Anafilaksinės reakcijos |
| Nedažni | Nedažni |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Anoreksija |
|
| Nedažni |
Glikozurija |
|
| Dažni | |
Hiperkalcemija |
|
| Dažni | |
Nedažni |
| Labai dažni | ||
Hiperglikemija |
|
| Dažni | |
| Reti |
| ||
Hipertrigliceridemija | Nedažni | Dažni | Labai dažni | |
Hiperurikemija | Nedažni | Dažni | Labai dažni | |
Hipochloremija |
|
| Dažni | |
Hipochloreminė alkalozė |
|
| Labai reti | |
|
| Dažni | ||
Hipomagnezemija |
|
| Dažni | |
|
| Dažni | ||
Hiperamilazemija |
|
| Dažni | |
Psichikos sutrikimai | Apatija |
|
| Reti |
|
| Reti | ||
Nenustygstamumas |
|
| Reti | |
Miego sutrikimas |
|
| Reti | |
Nervų sistemos sutrikimai | Konfūzijos būsena |
|
| Dažni |
Traukuliai |
|
| Reti | |
Sąmonės priblėsimas (sąmonės netekimas) | Reti |
|
| |
Svaigulys arba alpulys | Dažni | Dažni | Dažni | |
Galvos skausmas | Dažni | Dažni | Reti | |
Apetito nebuvimas |
|
| Nedažni | |
Parestezija |
|
| Reti | |
Ortostatinis galvos svaigimas | Nedažni |
|
| |
Somnolencija | Nedažni |
|
| |
Nedažni |
|
| ||
Akių sutrikimai | Ašarų kiekio sumažėjimas |
|
| Reti |
Laikinas matomo vaizdo neryškumas |
|
| Reti | |
Miopijos pasunkėjimas |
|
| Nedažni | |
Ksantopsija |
|
| Reti | |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Galvos sukimasis (vertigo) | Nedažni | Nedažni | Reti |
Širdies sutrikimai |
| Nedažni |
| |
Aritmijos |
|
| Reti | |
Palpitacija | Nedažni |
|
| |
Kraujagyslių sutrikimai | Embolija |
|
| Reti |
Hipotenzija | Nedažni | Reti |
| |
Nekrotizuojantis angitas (vaskulitas, odos kraujagyslių uždegimas) |
|
| Reti | |
Ortostatinė hipotenzija | Nedažni |
| Nedažni | |
|
| Reti | ||
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Bronchitas |
| Dažni |
|
Nedažni | Dažni |
| ||
|
| Reti | ||
Intersticinė pneumonija |
|
| Reti | |
| Dažni |
| ||
|
| Reti | ||
Kvėpavimo sutrikimas |
|
| Nedažni | |
Rinitas |
| Dažni |
| |
Virškinimo trakto sutrikimai | Pilvo skausmas | Nedažni | Dažni | Dažni |
Vidurių užkietėjimas |
|
| Dažni | |
Nedažni | Dažni | Dažni | ||
Nedažni | Dažni |
| ||
Skrandžio dirginimas |
|
| Dažni | |
| Dažni |
| ||
Meteorizmas |
|
| Dažni | |
Pykinimas | Nedažni | Dažni | Dažni | |
Pankreatitas |
|
| Reti | |
Paralyžinis žarnų nepraeinamumas |
|
| Labai reti | |
Vėmimas | Nedažni | Nedažni | Dažni | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Ūminis cholecistitas |
|
| Reti |
|
| Reti | ||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Alerginis dermatitas |
| Nedažni |
|
Anafilaksinės odos reakcijos |
|
| Reti | |
Angioneurozinė edema | Reti | Reti |
| |
Į raudonąją vilkligę panašios odos reakcijos |
|
| Reti | |
Egzema | Nedažni |
|
| |
Eritema |
|
| Nedažni | |
Egzantema |
| Nedažni |
| |
Padidėjusio jautrumo šviesai reakcija |
|
| Nedažni | |
Niežulys |
| Nedažni | Nedažni | |
Purpura |
|
| Nedažni | |
Išbėrimas | Nedažni | Nedažni | Nedažni | |
Odos raudonosios vilkligės paūmėjimas |
|
| Reti | |
Toksinė epidermio nekrolizė |
|
| Reti | |
Reti | Nedažni | Nedažni | ||
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Nedažni |
|
| |
Artritas |
| Dažni |
| |
Nugaros skausmas | Nedažni | Dažni |
| |
Raumenų spazmas | Nedažni | Reti |
| |
Raumenų silpnumas |
|
| Reti | |
Raumenų skausmas | Nedažni | Nedažni |
| |
Galūnių skausmas | Nedažni |
|
| |
Parezė |
|
| Reti | |
Kaulų skausmas |
| Dažni |
| |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Ūminis inkstų nepakankamumas | Reti | Reti |
|
Hematurija | Nedažni | Dažni |
| |
Intersticinis nefritas |
|
| Reti | |
Inkstų nepakankamumas |
| Reti |
| |
Inkstų funkcijos sutrikimas |
|
| Reti | |
Šlapimo takų infekcija |
| Dažni |
| |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Erekcijos sutrikimas | Nedažni |
| Nedažni |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Astenija | Dažni | Nedažni |
|
Krūtinės skausmas | Dažni | Dažni |
| |
Veido patinimas |
| Nedažni |
| |
Nuovargis | Dažni | Dažni |
| |
Karščiavimas |
|
| Reti | |
Į gripą panašūs simptomai |
| Dažni |
| |
Letargija |
| Reti |
| |
Bendras negalavimas | Reti | Nedažni |
| |
Skausmas |
| Dažni |
| |
Periferinė edema | Dažni | Dažni |
| |
Silpnumas | Nedažni |
|
| |
Tyrimai | Padidėjęs alanino aminotransferazės aktyvumas | Nedažni |
|
|
Padidėjęs asparagino aminotransferazės aktyvumas | Nedažni |
|
| |
Padidėjusi kalcio koncentracija kraujyje | Nedažni |
|
| |
Padidėjusi kreatinino koncentracija kraujyje | Nedažni | Reti
| Dažni | |
Padidėjusi kreatinfosfokinazės koncentracija kraujyje |
| Dažni |
| |
Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje | Nedažni |
|
| |
Sumažėjęs hematokrito rodmuo | Reti
|
|
| |
Sumažėjęs hemoglobino rodmuo | Reti
|
|
| |
Padidėjęs lipidų kiekis kraujyje | Nedažni |
|
| |
Sumažėjusi kalio koncentracija kraujyje | Nedažni |
|
| |
Padidėjusi kalio koncentracija kraujyje | Nedažni |
|
| |
Padidėjusi šlapalo koncentracija kraujyje | Nedažni | Dažni | Dažni | |
Padidėjęs šlapalo azoto kiekis kraujyje | Reti
|
|
| |
Padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje | Reti
|
|
| |
Padidėjęs gama gliutamiltransferazės aktyvumas kraujyje | Nedažni |
|
| |
Padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje |
| Dažni |
|
Vartojant angiotenzino II receptorių blokatorių, buvo pavienių rabdomiolizės atvejų.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Apie olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio perdozavimą ir jo gydymą specifinės informacijos nėra. Pacientą reikia atidžiai stebėti, taikyti simptominį ir palaikomąjį gydymą. Gydymas priklauso nuo to, kiek laiko praėjo nuo preparato išgėrimo, ir nuo simptomų sunkumo. Galima sukelti vėmimą ir (arba) išplauti skrandį. Perdozavimui gydyti gali būti naudinga skirti aktyvintosios anglies. Dažnai reikia tirti elektrolitų ir kreatinino koncentraciją serume. Jei pasireiškia hipotenzija, pacientą reikia paguldyti ant nugaros ir nedelsiant skirti druskų ir skysčių kiekį papildančių preparatų.
Labiausiai tikėtini olmesartano medoksomilio perdozavimo simptomai yra hipotenzija ir tachikardija. Gali atsirasti bradikardija. Perdozavus hidrochlorotiazido, dėl gausaus šlapimo išsiskyrimo organizme sumažėja elektrolitų kiekis (pasireiškia hipokalemija, hipochloremija), atsiranda dehidratacija. Dažniausi perdozavimo požymiai yra pykinimas ir somnolencija. Hipokalemija gali sukelti raumenų spazmus ir (arba) pasunkinti širdies ritmo sutrikimus, kurie gali būti susiję su kartu vartojamais rusmenės glikozidais arba kai kuriais antiaritminiais preparatais.
Apie olmesartano arba hidrochlorotiazido pasišalinimą iš organizmo dializės metu duomenų nėra.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - angiotenzino II receptorių blokatoriai ir diuretikai, ATC kodas - C09DA08.
Veikimo mechanizmas ir farmakodinaminis poveikis
Co-Olimestra yra angiotenzino II receptorių blokatoriaus olmesartano medoksomilio ir tiazidų grupės diuretiko hidrochlorotiazido derinys. Šios dvi veikliosios medžiagos sukelia adityvų antihipertenzinį poveikį. Kraujospūdį preparatas mažina daugiau negu kiekviena atskirai vartojama veiklioji medžiaga.
Kartą per parą geriama viena Co-Olimestra dozė veiksmingai ir tolygiai mažina kraujospūdį 24 valandas.
Olmesartano medoksomilis yra selektyvus angiotenzino II receptorių (AT1 tipo) blokatorius, sukeliantis poveikį pavartotas per burną. Angiotenzinas II yra svarbiausias kraujagysles veikiantis renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos hormonas, svarbus su hipertenzijos patologine fiziologija susijęs veiksnys. Angiotenzinas II sutraukia kraujagysles, skatina aldosterono sintezę ir išsiskyrimą, stimuliuoja širdies veiklą ir natrio reabsorbciją inkstuose. Olmesartanas blokuoja vazokonstrikcinį ir aldosterono sekreciją stimuliuojantį angiotenzino II poveikį, neleisdamas angiotenzinui II prisijungti prie AT1 receptorių audiniuose, įskaitant receptorius kraujagyslių lygiuosiuose raumenyse ir antinksčiuose. Olmesartano poveikis nepriklauso nuo to, kokiu būdu ir kur sintetinamas angiotenzinas II. Selektyviai blokuodamas angiotenzino II jautrius AT1 receptorius, olmesartanas padidina renino, angiotenzino I ir angiotenzino II koncentraciją plazmoje ir šiek tiek sumažina aldosterono koncentraciją plazmoje.
Hipertenzija sergantiems ligoniams olmesartano medoksomilis sukelia ilgalaikį nuo dozės priklausomą kraujospūdžio sumažėjimą. Duomenų apie pirmosios dozė sukeliamą hipotenziją, tachifilaksiją ilgo vartojimo atveju ar atoveiksmio hipertenziją nėra.
Kartą per parą vartojamas olmesartano medoksomilis užtikrina daugiau kaip 24 valandas trunkantį veiksmingą ir tolygų kraujospūdžio sumažėjimą. Kartą per parą geriama dozė sukelia panašų kraujospūdžio sumažėjimą, kaip ir per du kartus išgerta tokia pati dozė.
Preparato vartojant nuolat, stipriausias kraujospūdį mažinantis poveikis pasireiškia praėjus 8 savaitėms nuo gydymo pradžios, tačiau kraujospūdis gerokai sumažėja jau po 2 gydymo savaičių.
Olmesartano įtaka mirtingumui ir sergamumui dar neištirta.
Hidrochlorotiazidas yra tiazidų grupės diuretikas. Tiazidų grupės diuretikų kraujospūdį mažinančio poveikio mechanizmas nėra visiškai ištirtas. Tiazidai inkstų kanalėliuose veikia elektrolitų reabsorbcijos mechanizmus ir tiesiogiai maždaug vienodai didina natrio ir chloro išsiskyrimą. Dėl šlapimo išsiskyrimą skatinančio hidrochlorotiazido poveikio sumažėja kraujo plazmos tūris, padidėja renino aktyvumas kraujo plazmoje ir aldosterono sekrecija. Dėl to su šlapimu daugiau išsiskiria kalio ir natrio vandenilio karbonato, o kalio koncentracija serume sumažėja. Renino ir aldosterono sistemos aktyvumas yra susijęs su angiotenzinu II, todėl, kartu su tiazidiniais diuretikais vartojant angiotenzino II receptorių blokatorių, su tiazidinių diuretikų poveikiu susijęs kalio išsiskyrimas sumažėja. Išgėrus hidrochlorotiazido, šlapimo išsiskyrimą skatinantis poveikis pasireiškia maždaug po 2 valandų, maksimalus poveikis - po 4 valandų, poveikis trunka maždaug 6-12 valandų.
Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikis gydymas vien hidrochlorotiazidu sumažina kardiovaskulinį mirštamumą ir sergamumą.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys sukelia adityvų kraujospūdį mažinantį poveikį, jis stiprėja didinant kiekvienos veikliosios medžiagos dozę.
Apibendrinus kelių placebo kontroliuojamų tyrimų duomenis, nustatyta, kad olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12,5 mg ir 20mg/25 mg dozės sukeliamas vidutinis sistolinio ir diastolinio kraujospūdžio sumažėjimas (įvertinus placebo įtaką), kai koncentracija kraujyje buvo mažiausia, buvo atitinkamai 12 mmHg/7 mmHg bei 16mm Hg/ 9 mmHg.
Pacientams, kuriems vien 20 mg olmesartano medoksomilio dozė kraujospūdį kontroliavo nepakankamai, papildomai pradėjus vartoti 12,5 mg ir 25 mg hidrochlorotiazido dozę, ambulatorinėmis sąlygomis matuojamas sistolinis ir diastolinis kraujo spaudimas papildomai sumažėjo atitinkamai 7 mmHg/5 mmHg ir 12 mmHg/7 mmHg, palyginti su kraujospūdžio sumažėjimu pradinio gydymo vien olmesartano medoksomiliu metu. Tuo metu, kai koncentracija kraujyje buvo mažiausia, vidutinis sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, palyginti su pradiniu, papildomai sumažėjo atitinkamai 11 mmHg/10 mmHg bei 16 mmHg/11 mmHg.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio veiksmingumas išliko gydant ilgai (vienerius metus). Baigus gydymą olmesartano medoksomiliu tiek kartu su hidrochlorotiazidu, tiek be jo, atoveiksmio hipertenzija nepasireiškia.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg ir 40 mg/25mg fiksuotos dozės derinio poveikis vertintas trijų klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo 1482 hipertenzija sergantys pacientai, metu.
Dvigubai koduoto pirmine arterine hipertenzija sergančių pacientų tyrimo metu vertintas olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg derinio ir vien olmesartano medoksomilio 40 mg dozės veiksmingumas, pagrindinė vertinamoji baigtis buvo vidutinis sėdint išmatuoto diastolinio kraujospūdžio sumažėjimas. Po 8 gydymo savaičių sistolinis ir diastolinis kraujospūdis kombinuotojo gydymo grupėje sumažėjo 31,9/18,9 mmHg, monoterapijos grupėje - 26,5/15,8 mmHg (p<0,0001).
Dvigubai koduotos nekontroliuojamos antrosios šio tyrimo fazės metu į gydymą nereagavusiems pacientams dozė buvo didinama: ligoniai, vartoję vien olmesartano medoksomilio 40 mg dozę, pradėjo vartoti olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg fiksuotos dozės derinį, vartoję olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg fiksuotos dozės derinį - olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/25 mg fiksuotos dozės derinį. Tokiems pacientams sistolinis ir diastolinis kraujospūdis sumažėjo reikšmingai daugiau; tai patvirtina, kad laipsniškas dozės didinimas yra kliniškai reikšmingas būdas kraujospūdžio kontrolei gerinti.
Antrojo dvigubai koduoto atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo klinikinio tyrimo metu vertintas gydymo papildymo hidrochlorotiazidu veiksmingumas pacientams, kuriems kraujospūdis nebuvo pakankamai kontroliuojamas po 8 gydymo 40 mg olmesartano medoksomilio doze savaičių. Ligoniai dar 8 savaites arba tęsė gydymą vien 40 mg olmesartano medoksomilio doze, arba papildomai pradėjo vartoti 12,5 mg arba 25 mg hidrochlorotiazido dozę. Ketvirtosios grupės pacientai buvo atsitiktinai priskirti vartoti olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12,5 mg dozę.
Gydymo papildymas 12,5 mg arba 25 mg hidrochlorotiazido doze sistolinį ir diastolinį kraujospūdį sumažino atitinkamai 5,2/3,4 mmHg (p<0,0001) ir 7,4/5,3 mmHg (p<0,0001) daugiau, palyginti su vien olmesartano medoksomilio 40 mg dozės poveikiu.
Poveikio pacientams, gydytiems olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12,5 mg bei olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/25 mg fiksuotos dozės deriniu, palyginimas parodė, kad, vartojant didesnę dozę, sistolinis kraujospūdis statistiškai reikšmingai sumažėjo 2,6 mmHg daugiau (p=0,0255), o diastolinis kraujospūdžis sumažėjo 0,9 mmHg daugiau. Kraujospūdžio stebėjimas ambulatorinėmis sąlygomis (KSAS), kuriuo nustatinėtas vidutinis pokytis per 24 valandas bei diastolinis ir sistolinis kraujospūdis dieną ir naktį, patvirtino duomenis, gautus matuojant kraujospūdį įprastiniu būdu.
Kito dvigubai koduoto atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo metu buvo lyginamas olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/12,5 mg bei olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/25 mg fiksuotos dozės derinio veiksmingumas pacientams, kuriems kraujospūdis nebuvo pakankamai kontroliuojamas po 8 gydymo 40 mg olmesartano medoksomilio doze savaičių.
Po 8 gydymo savaičių sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, palyginti su pradiniu rodmeniu, reikšmingai sumažėjo: 17,1/10,5 mmHg olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 20 mg/25 mg fiksuotos dozės derinį vartojusių pacientų grupėje ir 17,4/11,2 mmHg olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/25 mg fiksuotos dozės derinį vartojusių ligonių grupėje. Matuojant kraujospūdį įprastiniu būdu, skirtumas tarp šių grupių buvo statistiškai nereikšmingas, tai galima paaiškinti angiotenzino II receptorių blokatoriams (pvz., olmesartano medoksomiliui) būdinga tolygia poveikio reakcija į dozės didinimą.
Vis dėlto KSAS metodu matuojant vidutinį kraujospūdį 24 valandų laikotarpiu bei naktį ir dieną, diastolinis ir sistolinis kraujospūdis kliniškai ir statistiškai reikšmingai daugiau sumažėjo vartojant olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/25 mg fiksuotos dozės derinį, palyginti su olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido 40 mg/12,5 mg fiksuotos dozės derinio poveikiu.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido fiksuotos dozės derinio antihipertenzinis poveikis nepriklausė nuo amžiaus, lyties bei sirgimo diabetu.
Dviem dideliais atsitiktinės atrankos, kontroliuojamais tyrimais (ONTARGET (angl. „ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial“) ir VA NEPHRON-D (angl. „The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes“)) buvo ištirtas AKF inhibitoriaus ir angiotenzino II receptorių blokatoriaus derinio vartojimas.
ONTARGET tyrime dalyvavo pacientai, kurių anamnezėje buvo širdies ir kraujagyslių ar smegenų kraujagyslių liga arba 2 tipo cukrinis diabetas ir susijusi akivaizdi organų-taikinių pažaida. VA NEPHRON-D tyrimas buvo atliekamas su pacientais, sergančiais 2 tipo cukriniu diabetu ir diabetine nefropatija.
Šie tyrimai neparodė reikšmingo teigiamo poveikio inkstų ir (arba) širdies ir kraujagyslių ligų baigtims ir mirštamumui, bet, palyginti su monoterapija, buvo pastebėta didesnė hiperkalemijos, ūminio inkstų pažeidimo ir (arba) hipotenzijos rizika. Atsižvelgiant į panašias farmakodinamines savybes, šie rezultatai taip pat galioja kitiems AKF inhibitoriams ir angiotenzino II receptorių blokatoriams.
Todėl pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių.
ALTITUDE (angl. „Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints“) tyrimu buvo siekiama ištirti, ar būtų naudingas aliskireno įtraukimas į standartinį pacientų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu ir lėtine inkstų liga, širdies ir kraujagyslių liga arba abiem ligomis, gydymą AKF inhibitoriumi arba angiotenzino II receptorių blokatoriumi. Tyrimas buvo nutrauktas pirma laiko, nes padidėjo nepageidaujamų baigčių rizika. Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir insulto atvejų skaičius aliskireno grupėje buvo didesnis nei placebo grupėje, o nepageidaujami reiškiniai ir sunkūs nepageidaujami reiškiniai (hiperkalemija, hipotenzija ir inkstų funkcijos sutrikimai) aliskireno grupėje taip pat pasireiškė dažniau nei placebo grupėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija ir pasiskirstymas
Olmesartano medoksomilis
Olmesartano medoksomilis yra provaistas. Žarnų gleivinėje ir vartų venų kraujyje absorbcijos iš virškinimo trakto metu olmesartano medoksomilis, veikiant esterazėms, greitai virsta farmakologinį poveikį sukeliančiu metabolitu olmesartanu. Nepakitusio olmesartano medoksomilio ar medoksomilio, kurio šoninė grandinė nepakitusi, kraujyje ir išskyrose nerandama. Geriamųjų tablečių pavidalu vartojamo olmesartano vidutinis biologinis prieinamumas yra 25,6%.
Vidutinė didžiausia olmesartano koncentracija plazmoje (Cmax) atsiranda maždaug per 2 valandas nuo olmesartano medoksomilio išgėrimo. Vartojant vienkartinę ne didesnę kaip 80 mg paros dozę, koncentracijos plazmoje didėjimas yra maždaug tiesinis.
Olmesartano biologiniam prieinamumui maisto įtaka yra minimali, todėl olmesartano medoksomilio galima gerti tiek valgant, tiek nevalgant.
Nuo lyties priklausomų kliniškai reikšmingų olmesartano farmakokinetikos skirtumų nenustatyta.
Daug (99,7%) olmesartano prisijungia prie kraujo plazmos baltymų, tačiau kliniškai reikšminga su prie baltymų prisijungusio preparato išstūmimu susijusi olmesartano ir kitų kartu vartojamų dideliais kiekiais prie baltymų besijungiančių veikliųjų medžiagų sąveika nėra tikėtina (tai patvirtinta kliniškai reikšmingos olmesartano medoksomilio ir varfarino sąveikos nebuvimas). Prie kraujo ląstelių olmesartano prisijungia labai mažai. Vidutinis į veną sušvirkšto olmesartano pasiskirstymo tūris yra mažas (16-29 l).
Hidrochlorotiazidas
Išgėrus kompleksinio olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido preparato, laiko, per kurį hidrochlorotiazido koncentracija tampa didžiausia, mediana yra 1,5-2 val. 68% hidrochlorotiazido prisijungia prie plazmos baltymų, tariamasis pasiskirstymo tūris yra 0,83-1,14 l/kg kūno svorio.
Biotransformacija ir eliminacija
Olmesartano medoksomilis
Bendrasis plazmos klirensas paprastai būna 1,3 l/val. (variacijos koeficientas 19%) ir, palyginti su kraujotaka kepenyse (apie 90 l/val.), yra reliatyviai nedidelis. Išgėrus vienkartinę 14C pažymėto olmesartano medoksomilio dozę, 10-16% bendrojo radioaktyvumo išsiskyrė su šlapimu (didžioji dalis per 24 valandas po išgėrimo), kita dalis – su išmatomis. Įvertinus sisteminį 25,6% prieinamumą galima apskaičiuoti, kad dalis absorbuoto olmesartano išsiskiria su šlapimu (maždaug 40%), dalis - vykstant kepenų ir tulžies ekskrecijai (maždaug 60%). Visas išsiskyręs radioaktyvumas buvo susijęs su olmesartanu. Kitų svarbių metabolitų nerasta. Į kepenų ir žarnyno kraujotakos ratą olmesartano patenka mažai. Kadangi didelė olmesartano dozės dalis iš organizmo išsiskiria su tulžimi, juo draudžiama gydyti pacientus, kuriems yra tulžies takų obstrukcija (žr. 4.3 skyrių).
Vartojant kartotines geriamojo preparato dozes, galutinės olmesartano pusinės eliminacijos laikas yra 10-15 val. Pusiausvyrinė apykaita nusistovi po kelių pirmųjų dozių, preparato vartojant 14 parų, jo organizme nesikaupia. Inkstų klirensas buvo maždaug 0,5-0,7 l/val. ir nuo dozės nepriklausė.
Hidrochlorotiazidas
Žmogaus organizme hidrochlorotiazidas nemetabolizuojamas ir beveik visas išsiskiria su šlapimu nepakitęs. Apie 60% išgertos dozės išsiskiria nepakitusio preparato pavidalu per pirmąsias 48 valandas. Inkstų klirensas yra 250-300 ml/min. Hidrochlorotiazido galutinės pusinės eliminacijos laikas yra 10-15 val.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys
Kartu su olmesartano medoksomiliu vartojamo hidrochlorotiazido biologinis prieinamumas sumažėja maždaug 20%, bet šis nedidelis sumažėjimas nėra kliniškai reikšmingas. Hidrochlorotiazidas kartu vartojamo olmesartano kinetikos neveikia.
Farmakokinetika specifinių grupių ligonių organizme
Senyvi pacientai (65 metų ir vyresni)
Hipertenzija sergančių senyvų (65-75 metų) ligonių organizme olmesartano plotas po koncentracijos kitimo laiko atžvilgiu kreive (AUC), nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, buvo 35%, labai senų (≥ 75 metų) - 44% didesnis negu atitinkamas jaunesnių žmonių rodmuo (žr. 4.2 skyrių).
Negausūs duomenys rodo, kad sisteminis hidrochlorotiazido klirensas tiek sveikų, tiek hipertenzija sergančių senyvų žmonių organizme būna mažesnis negu atitinkamas jaunų sveikų savanorių rodmuo.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, olmesartano AUC pacientų, kuriems yra inkstų funkcijos sutrikimas, organizme padidėja 62%, pacientų, kuriems yra vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas - 82%, pacientų, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas – 179%, palyginti su AUC sveikų asmenų organizme (žr. 4.2, 4.3 ir 4.4 skyrius).
Didžiausia kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė pacientams, kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas 30-60 ml/min.), yra 20 mg. Jeigu yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas <30 ml/min.), olmesartano medoksomilio vartoti nerekomenduojama.
Jei yra inkstų funkcijos sutrikimas, hidrochlorotiazido pusinės eliminacijos laikas pailgėja.
Kepenų funkcijos sutrikimas
Vienos išgertos olmesartano dozės AUC pacientų, kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, organizme buvo atitinkamai 6% ir 65% didesnis nei AUC kontrolinės grupės sveikų žmonių organizme. Neprisijungusio olmesartano kiekis, praėjus dviem valandoms po preparato išgėrimo, sveikiems asmenims buvo atitinkamai 0,26%, esant lengvam kepenų funkcijos sutrikimui - 0,34%, esant vidutiniam kepenų funkcijos sutrikimui - 0,41%.
Vartojant kartotines dozes, pacientų, kuriems buvo vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimas, olmesartano vidutinis AUC buvo apie 65% didesnis negu kontrolinės grupės sveikų žmonių AUC. Olmesartano medoksomilio Cmax rodmenys pacientų, kuriems buvo kepenų funkcijos sutrikimas, ir sveikų savanorių organizme buvo panašūs.
Pacientams, kuriems yra vidutinio sunkumo ir sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, rekomenduojama pradinė kartą per parą vartojama olmesartano medoksomilio dozė yra 10 mg, maksimali kartą per parą vartojama dozė negali būti didesnė kaip 20 mg. Olmesartano medoksomilio savybės, esant sunkiam kepenų funkcijos sutrikimui, netirtos (žr. 4.2, 4.3 ir 4.4 skyrius).
Kepenų funkcijos sutrikimas reikšmingos įtakos hidrochlorotiazido farmakokinetikai neturi.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Per burną vartojamo olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio kartotinių dozių toksinis poveikis tirtas ne daugiau kaip šešis mėnesius trukusių tyrimų su žiurkėmis ir šunimis metu.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio, kaip ir kiekvienos atskirai vartojamos veikliosios medžiagos bei kitų šios grupės vaistinių preparatų toksinio poveikio organas taikinys buvo inkstai. Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys sukėlė inkstų funkcijos pakitimų (padidėjo šlapalo ir kreatinino koncentracija serume). Didelės dozės sukėlė žiurkių ir šunų inkstų kanalėlių degeneraciją ir inkstų regeneraciją, galima tokio poveikio priežastis yra inkstų kraujotakos pokytis (hipotenzija sulėtino inkstų perfuziją, pasireiškė inkstų kanalėlių hipoksija ir kanalėlių ląstelių degeneracija). Be to, olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys sumažino žiurkių eritrocitų rodmenis (eritrocitų kiekį, hemoglobino koncentraciją, hematokrito rodmenį) ir širdies svorį.
Šie pokyčiai buvo nustatyti ir vartojant kitokių AT1 receptorių blokatorių bei AKF inhibitorių. Manoma, kad juos sukelia didelių olmesartano medoksomilio dozių farmakologinis poveikis. Vartojant terapines dozes, žmogui toks poveikis neturėtų būti reikšmingas.
Olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio, kaip ir atskirų veikliųjų medžiagų, genotoksinio poveikio tyrimų metu kliniškai reikšmingo genotoksinio poveikio nenustatyta.
Kancerogeninis olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinio poveikis netirtas, kadangi klinikinio kiekvienos veikliosios medžiagos vartojimo metu duomenų apie reikšmingą kancerogeninį poveikį negauta.
Pelėms ar žiurkėms olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys teratogeninio poveikio nesukėlė. Vaikingumo laikotarpiu vartojamas olmesartano medoksomilio ir hidrochlorotiazido derinys, kaip ir kiti šios klasės vaistiniai preparatai, sukėlė toksinį poveikį žiurkių vaisiui, t.y. gerokai sumažino jų kūno masę (žr. 4.3 ir 4.6 skyrius).
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Mikrokristalinė celiuliozė
Magnio stearatas (E572)
Mažai pakeista hidroksipropilceliuliozė
Tabletės plėvelė
Titano dioksidas (E 171)
Talkas (E553b)
Iš dalies hidrolizuotas polivinilo alkoholis
Makrogolis 3000
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
OPA/aliuminio/PVC folijos, aliuminio folijos lizdinė plokštelė. Dėžutėje yra 14, 28, 30, 56, 60, 84, 90, 98 arba 100 plėvele dengtų tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojais įkyriai pacientei:
– Šiuo atžvilgiu medicina bejėgė.
– Viešpatie, kodėl?
– Jūs visiškai sveika.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?