Bizoprololis+Amlodipinas, 10mg+5mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: EGIS Pharmaceuticals PLC, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Bizoprololis+Amlodipinas
1. Kas yra Alotendin ir kam jis vartojamas
Alotendin yra skirtas pakeičiamajam aukšto arterinio kraujospūdžio gydymui tiems pacientams, kurių liga pakankamai kontroliuojama tuo pačiu metu vartojant bizoprololio ir amlodipino atskirų tablečių dozes, kurios atitinka šio vaisto sudėtį.
2. Kas žinotina prieš vartojant Alotendin
Alotendin vartoti negalima:
- jeigu yra alergija amlodipinui, bizoprololiui (veikliosioms medžiagoms) arba dihidropiridino dariniams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu Jums yra pavojingai susiaurėjęs kraujo tekėjimo iš kairiojo širdies skilvelio spindis (pvz., didelio laipsnio aortos stenozė);
- jeigu sergate ūminiu širdies nepakankamumu, nestabiliu širdies nepakankamumu po ūminio miokardo infarkto ar širdies nepakankamumu, dėl kurio reikia į veną leisti vaistus, didinančius miokardo susitraukimo jėgą;
- jeigu yra šokas dėl sutrikusios širdies funkcijos (tokiais atvejais kraujospūdis būna nepaprastai žemas ir kraujo apytaka beveik sustojusi);
- jeigu sergate širdies liga, kuriai būdingas labai lėtas širdies plakimas ar neritmiškas širdies susitraukimas (II arba III laipsnio atrioventrikulinė blokada, sinoatrialinė blokada, sinusinio mazgo silpnumo sindromas);
- nepaprastai žemo kraujospūdžio atveju (viršutinis rodiklis nuolatos yra mažesnis nei 100 mmHg);
- sunkios astmos atveju arba esant lėtinei obstrukcinei plaučių ligai;
- sunkios periferinių arterijų ligos atveju;
- Reino (Raynaud) sindromo, kuris apibūdinamas rankų ir kojų pirštų tirpimu, sustingimu, spalvos pakitimu po šalčio poveikio;
- negydomos feochromocitomos atveju (retas antinksčių šerdinės dalies auglys);
- esant metabolizmo sutrikimui, kai kraujo pH tampa rūgštinis.
Jeigu manote, kad sergate bent viena iš šių prieš tai minėtų ligų, klauskite gydytojo, ar galite vartoti šį vaistą.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Esant šioms būklėms Alotendin reikia vartoti atsargiai. Taigi praneškite gydytojui, jeigu bent viena iš toliau išvardytų būklių Jūs esate susijęs:
- senyvas amžius;
- širdies nepakankamumas;
- diabetas, kai labai kinta cukraus kiekis kraujyje;
- griežta dieta;
- kartu vartojami antialerginiai (desensibilizuojantys) vaistai (pvz., tam, kad apsaugotų nuo alerginės slogos);
- lengvas elektrinės širdies ritmo reguliavimo sistemos sutrikimas (I laipsnio atrioventrikulinė blokada);
- koronarų perfuzijos sutrikimas (Princmetalo (Prinzmetal) angina);
- galūnių kraujagyslių liga, kai sumažėja perfuzija;
- psoriazė;
- hipertirozė;
- kepenų ar inkstų liga;
- gydomos feochromocitomos atveju (retos antinksčių šerdinės dalies vėžio atveju);
- bronchinė astma ar kita lėtinė obstrukcinė plaučių liga;
- jeigu ketinate operuotis, praneškite anesteziologui, kad Jūs vartojate Alotendin tabletes.
Jeigu Jums pasireiškia bent viena prieš tai minėtų būklių, Jūsų gydytojas gali taikyti specialią priežiūrą (pvz., papildomą farmakologinį gydymą).
Vaikams ir paaugliams
Ar saugu ir efektyvu Alotendin vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, nenustatyta.
Kiti vaistai ir Alotendin
Vaisto gydomieji ir šalutiniai poveikiai gali būti paremti kitais kartu vartojamais vaistais.
Tarpusavio sąveika gali pasireikšti, net jeigu kitas vaistas vartojamas tik trumpą laiką.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Su Alotendin kartu vartoti nerekomenduojama šių vaistų
Verapamilio ir diltiazemo tipo kalcio kanalų blokatorių. Šie vaistai vartojami aukšto kraujospūdžio ligai ir lėtinei stabiliai krūtinės anginai gydyti;
Centrinio poveikio antihipertenzinių vaistų (pvz.: klonidino, metildopos, moksonidino, rilmenidino): Nenutraukite šių vaistų vartojimo nepasitarę su gydytoju.
Su Alotendin kartu vartoti galima šiuos vaistus tik tam tikromis aplinkybėmis, atsargiai ir prižiūrint medicinos specialistui:
Tam tikri širdies ritmą reguliuojantys preparatai (chinidinas, dizopiramidas, lidokainas, fenitoinas, flekainidas, propafenonas, amjodaronas). Šie vaistai vartojami nereguliariam ir sutrikusiam širdies ritmui gydyti.
Vietiškai vartojami beta adrenoblokatorių preparatai (pvz., akių lašai glaukomai gydyti).
Parasimpatomimetikai. Šie vaistai vartojami lygiųjų raumenų funkcijai gerinti sergant skrandžio, žarnyno, tulžies pūslės ligomis ir glaukoma.
Insulinas ir geriamieji antidiabetiniai vaistai.
Migdomieji, nuskausminamieji vaistai.
Širdį veikiantys glikozidai (rusmenės), vaistai, vartojami širdies nepakankamumui gydyti.
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Šie vaistai gali būti vartojami sąnarių uždegimui, skausmui ar artritui gydyti.
Simpatomimetikai (pvz.: izoprenalinas, dobutaminas, norepinefrinas, epinefrinas). Šie vaistai vartojami skubios pagalbos atveju, sunkiam kraujotakos sutrikimui gydyti.
Bet kurie kiti vaistai, mažinantys arterinį kraujospūdį dėl savo gydomojo ar šalutinio poveikio (pvz.: antihipertenziniai vaistai, tricikliai antidepresantai, barbitūratai, fenotiazinai).
Simvastatinas cholesterolio koncentraciją mažinantis vaistas.
Vaistai, su kuriais vartoti Alotendin galima tik apsvarsčius
Meflokvinas, vartojamas maliarijai gydyti ar jos profilaktikai;
Monoamino oksidazės (MAO) inhibitoriai (išskyrus MAO-B inhibitorius) vartojami depresijai gydyti.
Vaistai, turintys poveikį amlodipino ar bizoprololio metabolizmui (pvz.: rifampicinas, ketokonazolas, itrakonazolas, eritromicinas, ritonaviras, ir jonažolė).
Ergotamino derivatai (vaistai, vartojami ginekologinės kilmės kraujavimams stabdyti).
Alotendin vartojimas su alkoholiu
Alkoholis gali didinti preparato arterinį kraujospūdį mažinantį poveikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Atsižvelgiant į tai, kad nėra pakankamai klinikinės patirties, susijusios su nėščiomis moterimis, jis gali būti vartojamas tik po gydytojo atidaus rizikos ir naudos santykio individualiai kiekvienai pacientei apsvarstymo, todėl nepamirškite pasakyti gydytojui, jeigu galite būti nėščia arba ketinate pastoti.
Nėštumo metu vartojimo atveju būtina atidžiai stebėti vaisiaus ir naujagimio būklę.
Žindymo laikotarpis
Žindymo laikotarpiu Alotendin vartoti negalima.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Alotendin gali turėti įtakos minėtiems gebėjimams, sukeldamos svaigulį, galvos skausmą, nuovargį, ar pykinimą – ypač gydymo pradžioje ar keičiant gydymą, ir tuomet, kai vartojate alkoholį – todėl gydytojas nusprendžia kiekvienam pacientui individualiai, kokias dozes vartojant, galima vairuoti ir valdyti mechanizmus.
3. Kaip vartoti Alotendin
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama dozė yra: viena paskirto stiprumo tabletė. Sergant lengvo ar vidutinio sunkumo kepenų ar inkstų ligomis, paprastai dozės keisti nereikia.
Sergant sunkiomis inkstų ar kepenų ligomis, dozė gali būti keičiama.
Senyviems pacientams
Senyviems pacientams dozės keisti nereikia, nors atsargumo priemonių reikia imtis didinant dozę.
Vartojimo metodas
Alotendin tabletė turi būti geriama ryte, valgant arba nevalgius, užgeriant nedideliu kiekiu skysčio ir jos nekramtant. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
Jeigu manote, kad Alotendin veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Alotendin dozę?
Jeigu suvartojote daugiau Alotendin negu turėjote, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.
Pamiršus pavartoti Alotendin
Kuo greičiau išgerkite pamirštą dozę. Jeigu beveik atėjo laikas vartoti kitą dozę, negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę, nes Jūs nekompensuosite praleistos dozės, o rizikuosite perdozuoti vaisto.
Nustojus vartoti Alotendin
Nenustokite vartoti vaisto staigiai ar keisti rekomenduojamos dozės prieš tai nepasitarus su gydytoju, nes tokiais atvejais laikinai gali pablogėti širdies nepakankamumas. Staigiai negalima nutraukti gydymo, ypač tiems pacientams, kurie serga koronarine širdies liga. Jeigu būtina nutraukti gydymą, dozė turi būti mažinama pamažu.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia 1 iš 10 vaistą vartojusių žmonių):
Galvos skausmas, svaigulys, mieguistumas (ypač gydymo pradžioje), stiprus širdies plakimas, veido paraudimas, pilvo skausmas, kulkšnių patinimas, edema, nuovargis, galūnių nušalimo ir tirpimo pojūtis, virškinimo trakto sutrikimai tokie kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.
Nedažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia 1 iš 100 vaistą vartojusių žmonių):
Nemiga, nuotaikų kaita (įskaitant nerimą), depresija, laikinas sąmonės netekimas (sinkopė), odos jautrumo sumažėjimas, skruzdžių bėgiojimo pojūtis ar kitų nesamų dirgiklių jutimas, skonio pakitimas (disgeuzija), drebulys, regos sutrikimai (įskaitant dvejinimąsi akyse), spengimas ausyse, hipotenzija, dusulys, rinitas, pakitusi žarnyno veikla (įskaitant viduriavimą ir vidurių užkietėjimą), virškinimo sutrikimas, burnos džiūvimas, plikimas, nedideli kraujavimai odoje ir gleivinėje (purpura), odos spalvos pakitimas, padidėjęs prakaitavimas, niežėjimas, bėrimas, egzantema, sąnarių skausmas, raumenų skausmas, raumenų mėšlungis, nugaros skausmas, padažnėjęs šlapinimasis, šlapinimosi sutrikimai, naktinis šlapinimasis, impotencija, krūtų padidėjimas vyrams, krūtinės skausmas, jėgų nebuvimas, skausmas, negalavimas, svorio padidėjimas, svorio sumažėjimas, miego sutrikimai, širdies laidumo sutrikimai, esamo širdies nepakankamumo pablogėjimas, lėtas širdies ritmas (retesnis nei 50 kartų per minutę), žemas arterinis kraujo spaudimas, bronchospazmas pacientams, sergantiems bronchine astma ar sirgusiems obstrukcine plaučių liga, raumenų silpnumas ir mėšlungis, išsekimas*.
* Šie simptomai ypač pasireiškia gydymo pradžioje. Jie paprastai yra lengvi ir dažnai išnyksta per 1–2 savaites.
Reti šalutiniai poveikiai (pasireiškia 1 iš 1 000 vaistą vartojusių žmonių):
Minčių susipainiojimas, padidėjęs trigliceridų kiekis, košmariški sapnai, iliuzinis jutimas (nenormalus pojūtis, kai nėra dirgiklio, panašus į tikrą pojūtį ir atrodo realus (haliucinacijos), sumažėjęs ašarų išsiskyrimas (tai reikia apsvarstyti, jei Jūs nešiojate kontaktinius lęšius), klausos pažeidimai, alerginė sloga, hepatitas, padidėjusio jautrumo reakcijos, tokios kaip niežulys, veido paraudimas, bėrimas, padidėjęs kepenų fermentų kiekis.
Labai reti šalutiniai poveikiai (pasireiškia 1 iš 10 000 vaistą vartojusių žmonių):
Sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių ir trombocitų kiekis, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, hipertonija, periferinė neuropatija, širdies smūgis, širdies aritmija, fragmentinis mažų kraujagyslių uždegimas (vaskulitas), kosulys, skrandžio uždegimas, dantenų hiperplazija, kasos uždegimas, gelta, staigus odos ir gleivinių patinimas, įskaitant dažniausius: akių vokų, lūpų, sąnarių, lytinių organų, balsaskylės, ryklės ir liežuvio (angioneurozinė edema), sunkus odos ir gleivinių uždegimas su raudonomis pūslelėmis (daugiaformė eritema), dilgėlinė, išplitusi eritema ir odos pleiskanojimas (eksfoliacinis dermatitas), sunkūs odos ir burnos, lytinių organų, analinės zonos gleivinių pažeidimai su pūslėmis, kartu pasireiškiant ir karščiavimui, gerklės skausmui ir nuovargiui (Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas), jautrumas saulės šviesai, konjunktyvitas, vaistai, turintys panašų veikimo mechanizmą, kaip bizoprololis (vaisto veiklioji medžiaga), gali sukelti ar pabloginti psoriazę (lėtinę odos ligą, kuriai būdinga niežtintys žvyniški paraudę bėrimai) arba gali sukelti į psoriazę panašų odos sutrikimą.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Alotendin
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30oC temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Pastebėjus matomus gedimo požymius (spalvos pakitimą), šio vaisto vartoti negalima.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Alotendin sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra:
Alotendin 10 mg/5 mg tabletės: 10 mg bizoprololio fumarato ir 5 mg amlodipino (besilato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos yra bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, mikrokristalinė celiuliozė.
Alotendin išvaizda ir kiekis pakuotėje
Alotendin 10 mg/5 mg tabletės | Baltos arba beveik baltos, bekvapės, ovalo formos, šiek tiek išgaubtos 13 mm tabletės, su vagele vienoje ir įspausta MS žyme kitoje pusėje. Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes. |
Alotendin tiekiamas po 28, 30, 56, ar 90 tablečių OPA/Al/PVC//Al lizdinėse plokštelėse kartono dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Bizoprololis+Amlodipinas |
Vaisto stiprumas | 10mg+5mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/14/3607 |
Registratorius | EGIS Pharmaceuticals PLC, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.09.04 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Alotendin 10 mg/5 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Alotendin 10 mg/5 mg tabletės: kiekvienoje tabletėje yra 10 mg bizoprololio fumarato ir 5 mg amlodipino (besilato pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Alotendin 10 mg/5 mg tabletės – baltos arba beveik baltos, bekvapės, ovalo formos, šiek tiek išgaubtos 13 mm tabletės, su vagele vienoje ir įspausta MS žyme kitoje pusėje.
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Alotendin yra skirtas arterinės hipertenzijos pakeičiamajam gydymui tiems pacientams, kurių kraujospūdis tinkamai kontroliuojamas tuo pačiu metu vartojant atskirų bizoprololio ir amlodipino vaistinių preparatų dozes, kurios atitinka šio vaistinio preparato sudėtį.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Alotendin yra skirtas pacientams, kurių arterinis kraujospūdis pakankamai kontroliuojamas atskirai paskirtomis vienakomponenčių vaistinių preparatų dozėmis, tokiomis pačiomis, kaip ir rekomenduojamos fiksuotos dozės kombinacijos.
Dozavimas
Rekomenduojama paros dozė yra viena paskirto stiprumo tabletė.
Negalima staigiai nutraukti gydymo, nes tai gali pasunkinti klinikinę būklę, ypač tiems pacientams, kurie serga išemine širdies liga. Rekomenduojama pamažu mažinti dozę.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Esant kepenų funkcijos sutrikimui amlodipino eliminacija gali pailgėti. Tikslios amlodipino dozavimo rekomendacijos nėra nustatytos, tačiau šiems pacientams vaistinis preparatas turi būti skiriamas atsargiai (žr. 4.4 skyrių).
Sunkaus kepenų funkcijos sutrikimo atveju bizoprololio paros dozė negali viršyti 10 mg.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kuriems yra lengvo ar vidutinio sunkumo inkstų funkcijos sutrikimas, dozės keisti nereikia.
Amlodipinas nėra pašalinamas dializės metu. Amlodipiną reikia vartoti ypač atsargiai tiems pacientams, kuriems atliekama dializė (žr. 4.4 skyrių).
Sunkaus inkstų funkcijos sutrikimo atveju (kreatinino klirensas < 20 ml/min.) bizoprololio paros dozė negali viršyti 10 mg.
Senyviems pacientams
Senyviems pacientams galima vartoti įprastines dozes; tačiau patariama vartoti atsargiai, kai dozė yra didinama (žr 5.2 skyrių).
Vaikų populiacija
Ar saugu ir efektyvu Alotendin vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, nenustatyta. Duomenų nėra.
Vartojimo metodas
Alotendin reikia gerti nesukramtytą ryte valgant arba nevalgius.
4.3 Kontraindikacijos
Susijusios su amlodipinu:
- sunki hipotenzija
- šokas (įskaitant kardiogeninį šoką)
- kraujo tekėjimo iš kairiojo širdies skilvelio obstrukcija (pvz., didelio laipsnio aortos stenozė)
- širdies nepakankamumas po ūminio miokardo infarkto esant nestabiliai hemodinamikai
Susijusios su bizoprololiu:
- ūminis širdies nepakankamumas ar širdies nepakankamumo epizodai, kurie gydomi į veną leidžiamais inotropikais
- kardiogeninis šokas
- II arba III laipsnio atrioventrikulinė blokada (kai nėra implantuotas širdies stimuliatorius)
- sinusinio mazgo silpnumo sindromas
- sinoatrialinė blokada
- bradikardija (širdies susitraukimo dažnis mažesnis nei 60 kartų/min.) prieš pradedant gydyti
- hipotenzija (sistolinis kraujospūdis < 100 mmHg)
- sunki bronchinė astma ar sunki lėtinė plaučių obstrukcijos liga
- sunkios okliuzinės periferinės arterijų ligos formos ir sunkios Reino (Raynaud) sindromo formos
- negydoma feochromocitoma (žr. 4.4 skyrių)
- metabolinė acidozė
Susijusios su bizoprololiu ir amlodipinu:
- padidėjęs jautrumas amlodipinui, dihidropiridino dariniams, bizoprololiui ir(ar) bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Susiję su amlodipinu
Amlodipino saugumas ir veiksmingumas hipertenzinės krizės atveju nenustatytas.
Pacientai, sergantys širdies nepakankamumu
Pacientus, sergančius širdies nepakankamumu, reikia gydyti atsargiai. Ilgalaikiu placebu kontroliuojamu tyrimu nustatyta, kad pacientams, kurie serga sunkiu širdies nepakankamumu (III ar IV klasės pagal NYHA), gydytų amlodipinu grupėje, palyginti su placebo, dažniau diagnozuota plaučių edema, bet tai nebuvo susiję su širdies nepakankamumo pasunkėjimu.
Pacientai, kuriems sutrikusi kepenų funkcija
Pacientų, kurių kepenų veikla sutrikusi, organizme amlodipino pusinės eliminacijos periodas yra ilgesnis; dozavimo rekomendacijos nenustatytos. Šiems pacientams amlodipino reikia skirti atsargiai.
Vartojimas senyviems pacientams
Didinti dozę senyviems pacientams reikia atsargiai (žr. 5.2 skyrių).
Vartojimas esant inkstų nepakankamumui
Šie pacientai amlodipiną gali vartoti įprastomis dozėmis. Amlodipino koncentracijos pokyčiai plazmoje nėra susiję su inkstų funkcijos sutrikimo laipsniu. Amlodipinas nėra pašalinamas dializės metu.
Susiję su bizoprololiu
Staigiai gydymo bizoprololiu nutraukti negalima, ypač tiems pacientams, kurie serga išemine širdies liga, išskyrus atvejus, kai tikrai būtina, nes tai gali laikinai pasunkinti širdies ligą. (žr. 4.2 skyrių).
Bizoprololis turi būti atsargiai skiriamas pacientams, sergantiems arterine hipertenzija ar krūtinės angina, susijusiomis su širdies nepakankamumu.
Bizoprololį reikia vartoti atsargiai šiais atvejais:
- cukrinis diabetas su dideliais gliukozės kiekio kraujyje svyravimais; gali būti maskuojami hipoglikemijos simptomai (pvz., tachikardija, smarkus širdies plakimas ar prakaitavimas),
- griežtas pasninkavimas/dieta,
- kartu taikant desensibilizacijos gydymą. Kaip ir vartojant kitus beta adrenoblokatorius, bizoprololis gali padidinti jautrumą alergenams ir anafilaksinių reakcijų sunkumą. Gydymas adrenalinu ne visada gali duoti norimą gydymo efektą,
- I laipsnio atrioventrikulinė blokada,
- Princmetalo (Prinzmetal) krūtinės angina,
- periferinių arterinių kraujagyslių liga (gydymo pradžioje gali pasunkėti nusiskundimai),
- pacientai, sergantys psoriaze ar anksčiau sirgę psoriaze, turėtų būti gydomi beta adrenoblokatoriais (pvz., bizoprololiu) tik po to, kai atidžiai įvertinamas naudos ir rizikos santykis,
- gydant bizoprololiu, gali būti maskuojami hipertirozės simptomai,
- pacientams, sergantiems feochromocitoma, bizoprololio negalima skirti tol, kol nebus blokuojami alfa receptoriai,
- pacientams, kuriems atliekama bendroji anestezija, beta adrenoreceptorių blokavimas sumažina aritmijų ir miokardo išemijos dažnį anestezijos ir intubacijos pradžioje bei pooperaciniu laikotarpiu. Šiuo metu rekomenduojama tęsti beta adrenoblokavimo palaikymą per visą operavimo laikotarpį. Anesteziologas turi žinoti apie beta adrenoblokavimą, dėl tarpusavio sąveikos su kitais vaistiniais preparatais galimybės, dėl kurios gali pasireikšti bradikardija, refleksinės tachikardijos susilpnėjimas ir sumažėjęs refleksinis atsakas, kompensuojantis kraujo netekimą.
Jeigu manoma, kad prieš chirurginę operaciją gydymas beta adrenoblokatoriais turi būti nutrauktas, nutraukimas turi būti atliekamas palaipsniui ir baigtas 48 valandos prieš anesteziją
- sergant astma ar kitomis lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis, galinčiomis sukelti simptomus, kartu turėtų būti duodami bronchus plečiantys vaistai. Retai pacientams, sergantiems astma, gali padidėti kvėpavimo takų pasipriešinimas, todėl β2 stimuliatorių dozę gali prireikti padidinti.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Susijusi su amlodipinu
- jis gali būti saugiai skiriamas su tiazidiniais diuretikais, β adrenoblokatoriais, ilgo poveikio nitratais, poliežuviniais glicerolio trinitrato vaistiniais preparatais, nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, antibiotikais, per burną vartojamais hipoglikeminiais vaistiniais preparatais.
Kitų vaistinių preparatų poveikis amlodipinui:
- CYP3A4 inhibitoriai: Amlodipiną vartojant kartu su stipraus ir vidutinio stiprumo poveikio CYP3A4 inhibitoriais (proteazės inhibitoriais, azolų grupės priešgrybeliniais vaistiniais preparatais, makrolidų grupės antibiotikais, pavyzdžiui, eritromicinu ar klaritromicinu, verapamiliu ar diltiazemu) gali reikšmingai padidėti amlodipino ekspozicija. Klinikinė tokių farmakokinetikos (FK) pokyčių reikšmė gali būti didesnė senyviems pacientams, todėl gali prireikti stebėti paciento klinikinę būklę ir keisti dozę.
- CYP3A4 induktoriai. Duomenų apie CYP3A4 induktorių poveikį amlodipinui nėra. Kartu su CYP3A4 induktoriais (pvz.: rifampicinu, jonažole [Hypericum perforatum]) vartojamo amlodipino koncentracija gali sumažėti. Amlodipiną vartoti kartu su CYP3A4 induktoriais reikia atsargiai.
Klinikinių sąveikos tyrimų duomenimis, greipfrutų sultys, cimetidinas, aliuminis/magnis (antacidiniai preparatai) ir sildenafilis amlodipino farmakokinetikos neveikė.
Amlodipino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Amlodipino ir kitų antihipertenzinių vaistinių preparatų kraujospūdį mažinantis veikimas sumuojasi.
Klinikinių sąveikos tyrimų duomenimis, amlodipinas neveikė atorvastatino, digoksino, etanolio (alkoholio), varfarino ar ciklosporino farmakokinetikos.
Simvastatinas. derinys su amlodipinu gali lemti simvastatino koncentracijos plazmoje padidėjimą. Pacientams, vartojantiems amlodipiną, reikia skirti ne didesnę kaip 20 mg simvastatino paros dozę.
Amlodipino įtakos laboratorinių tyrimų rodmenims nepastebėta.
Susijusi su bizoprololiu
Nerekomenduojama vartoti kartu su:
- verapamilio tipo kalcio kanalų blokatoriai ir, mažesniu mastu, diltiazemo tipo: neigiama įtaka susitraukimui, atrioventrikuliniam laidumui ir kraujospūdžiui. Pacientams, gydomiems β adrenoblokatoriais, verapamilio vartojimas intraveniniu būdu gali sukelti visišką hipotenziją ir atrioventrikulinę blokadą
- centrinio poveikio antihipertenziniais vaistiniais preparatais, tokiais kaip klonidinas, metildopa, moksonidinas, rilmenidinas: kartu vartojant centrinio poveikio antihipertenzinius vaistinius preparatus gali sumažėti širdies ritmo dažnis, širdies išstumiamo kraujo tūris ir vazodilatacija. Staigus vaistinio preparato nutraukimas gali padidinti atoveiksmio arterinės hipertenzijos riziką.
Ypač atsargiai vartoti kartu su:
- dihidropiridino tipo kalcio kanalų blokatoriai, tokiais kaip nifedipinas: juos vartojant kartu gali padidėti hipotenzijos rizika ir padidėjusi širdies skilvelio išstūmimo funkcijos pablogėjimo rizika pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, negali būti atmesta;
- I klasės antiaritminiais vaistais (pvz., dizopiramidas, chinidinas, lidokainas, fenitoinas, flekainidas, propafenonas): gali stiprėti poveikis jaudinimo plitimo prieširdžiais į skilvelius laikui ir neigiamas inotropinis poveikis;
- III klasės antiaritminiais vaistais (pvz., amjodaronas): gali stiprėti poveikis jaudinimo plitimo prieširdžiais į skilvelius laikui;
- parasimpatomimetiniais vaistais: vartojant kartu gali stiprėti poveikis jaudinimo plitimo prieširdžiais į skilvelius laikui ir kartu – bradikardijos rizika;
- vietiniais beta adrenoblokatorių preparatais (pvz., akių lašai glaukomai gydyti): gali prisidėti prie sisteminio bizoprololio poveikio;
- insulinu ir per burną vartojamais antidiabetiniais vaistais: padidėjęs cukraus kiekio kraujyje mažinimo efektas. Beta adrenoreceptorių blokavimas gali maskuoti hipoglikemijos simptomus;
- anestetiniais vaistiniais preparatais: refleksinės tachikardijos susilpnėjimas ir hipotenzijos rizikos padidėjimas (daugiau informacijos apie bendrąją anesteziją žr. 4.4 skyrių);
- rusmenės glikozidais: širdies ritmo suretėjimas, jaudinimo plitimo prieširdžiais į skilvelius laiko pailgėjimas;
- nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU): NVNU gali sumažinti hipotenzinį bizoprololio poveikį;
- Beta simpatomimetikais (pvz., izoprenalinas, dobutaminas): kartu vartojant juos su bizoprololiu, gali sumažėti abiejų vaistinių preparatų poveikis;
- simpatomimetikais, stimuliuojančiais tiek beta, tiek alfa adrenoreceptorius (pvz., norepinefrinas, epinefrinas): vartojant juos kartu su bizoprololiu, gali išryškėti alfa adrenoreceptorių sukeliamas vazokonstrikcinis poveikis, dėl kurio gali padidėti arterinis kraujospūdis. Tokia sąveika labiau būdinga su neselektyviais beta adrenoblokatoriais;
- antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kaip ir su kitais, galinčiais mažinti arterinį kraujospūdį (pvz., tricikliai antidepresantai, barbitūratai, fenotiazinai): vartojant kartu gali padidėti hipotenzijos rizika.
Apsvarstyti derinant su:
- meflokvinu: didėja bradikardijos rizika;
- monoamino oksidazės inhibitoriais (išskyrus MAO-B inhibitorius): stiprėja beta adrenoblokatorių sukeliamas hipotenzinis poveikis, tačiau didėja hipertenzinės krizės rizika;
- rifampicinu: galimas nedidelis bizoprololio pusinės eliminacijos laiko sumažėjimas dėl kepenų fermentų, metabolizuojančių vaistą, indukcijos. Paprastai dozės keisti nereikia;
- ergotamino dariniais: sunkėja periferinės kraujotakos sutrikimas.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Bizoprololiui būdingas poveikis, kuris gali būti žalingas nėštumo eigai ir/ar vaisiui ir/ar naujagimiui. Paprastai beta adrenoblokatoriai silpnina placentos perfuziją. Tai siejama su vaisiaus augimo sulėtėjimu ir jo žūtimi gimdoje bei savaiminiu abortu arba priešlaikiniu gimdymu. Vaisiui ir naujagimiui galimos nepageidaujamos reakcijos (pvz., hipoglikemija, bradikardija). Jeigu gydyti beta adrenoblokatoriais būtina, reikia skirti selektyviai beta 1 adrenoreceptorius blokuojančių preparatų.
Amlodipino vartojimo nėštumo metu saugumas neištirtas.
Reprodukcijos tyrimai su žiurkėmis toksinio poveikio neparodė, išskyrus užsitęsusį nėštumą ir pailgėjusį gimdymą, kai vaikingoms patelėms buvo duodamos 50 kartų didesnės dozės už didžiausią dozę, rekomenduojamą vartoti žmogui.
Nėštumo metu Alotendin vartoti nerekomenduojama, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus. Jeigu gydyti Alotendin būtina, reikia stebėti gimdos ir placentos kraujotaką bei vaisiaus augimą gimdoje. Pasireiškus žalingam poveikiui nėštumo eigai arba vaisiui, reikia skirti kitokį gydymą. Naujagimį būtina atidžiai prižiūrėti. Hipoglikemija ir bradikardija paprastai tikėtina pirmųjų 3 parų laikotarpiu po gimimo.
Žindymo laikotarpis
Ar bizoprololio arba amlodipino išsiskiria su moters pienu nežinoma, todėl nerekomenduojama Alotendin vartoti žindymo laikotarpiu.
Vaisingumas
Vaisingumas Duomenų apie šio vaistinio preparato poveikį žmonių vaisingumui nėra. Buvo pranešta apie kai kurių kalcio kanalų blokatoriais gydomų vyrų spermatozoidų galvutės pokyčius. Nepakanka klinikinių duomenų, kad būtų galima nustatyti amlodipino įtaką vaisingumui. Bizoprololis neturi įtakos vaisingumui arba bendrai dauginimosi funkcijai atliktuose tyrimuose su gyvūnais. Vieno tyrimo su žiurkėmis metu nustatytas nepageidaujamas poveikis vyrų vaisingumui (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Amlodipinas gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai. Jeigu amlodipiną vartojančiam pacientui pasireiškia svaigulys, galvos skausmas, nuovargis arba pykinimas, gebėjimas reaguoti gali sutrikti. Koronarine širdies liga sergantiems tyrime dalyvavusiems pacientams gebėjimo vairuoti bizoprololis neveikė. Tačiau priklausomai nuo individualios kiekvieno paciento reakcijos į gydymą, poveikis gebėjimui vairuoti transporto priemones ar valdyti mechanizmus negali būti atmetamas.
Šis poveikis daugiausia pasireiškia gydymo pradžioje, keičiant gydymą ir kartu vartojant alkoholį.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Stebėtas nepageidaujamas poveikis, vartojant veikliąsias medžiagas atskirai, rašomas šia dažnumo tvarka:
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Susiję su amlodipinu
Placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų su pacientais, sergančiais arterine hipertenzija ir krūtinės angina metu, dažniausiai buvo pranešama apie šiuos nepageidaujamus poveikius: galvos skausmą, edemas (ypač kulkšnių edemą), padidėjusį nuovargį, mieguistumą, pykinimą, pilvo skausmą, veido paraudimą, stiprų širdies plakimą ir galvos svaigimą
Šių klinikinių tyrimų metu žymių laboratorinių tyrimų nukrypimų, susijusių su amlodipino vartojimu, nepastebėta.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Labai reti | leukopenija, trombocitopenija |
Imuninės sistemos sutrikimai | Labai reti | Alerginė reakcija |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Labai reti | hiperglikemija |
Psichikos sutrikimai | Nedažni | nemiga, nuotaikų kaita (įskaitant nerimą), depresija |
Reti | sumišimas | |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažni | galvos skausmas, svaigulys, mieguistumas (ypač gydymo pradžioje) |
Nedažni | apalpimas, hipestezija, parestezija, skonio pakitimas, tremoras | |
Labai reti | hipertonija, periferinė neuropatija | |
Akių sutrikimai | Nedažni | regos sutrikimai (įskaitant diplopiją) |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Nedažni | spengimas ausyse |
Širdies sutrikimai | Dažni | stiprus širdies plakimas |
Labai reti | miokardo infarktas, aritmija (įskaitant bradikardiją, skilvelinę tachikardiją ir prieširdžių virpėjimą) | |
Kraujagyslių sutrikimai | Dažni | veido paraudimas |
Nedažni | hipotenzija | |
Labai reti | kraujagyslių uždegimas | |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Nedažni | dusulys, rinitas |
Labai reti | ||
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažni | pykinimas, pilvo skausmas |
Nedažni | vėmimas, dispepsija, pakitusi žarnyno veikla (įskaitant viduriavimą ir vidurių užkietėjimą) | |
Labai reti | gastritas, dantenų hiperplazija, pankreatitas | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Labai reti | hepatitas*, gelta* |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Nedažni | plikimas, raudonis, odos spalvos pakitimas, hiperhidrozė, niežėjimas, bėrimas, egzantema |
Labai reti | angioneurozinė edema, daugiaformė eritema, dilgėlinė, eksfoliacinis dermatitas, Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas, Kvinkės (Quincke) edema, padidėjęs jautrumas šviesai | |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Dažni | kulkšnių patinimas |
Nedažni | sąnarių skausmas, mialgija, mėšlungis, nugaros skausmas | |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Nedažni | poliakiurija, šlapinimosi sutrikimas, nikturija |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Nedažni | impotencija, ginekomastija |
Tyrimai | Nedažni | svorio padidėjimas, svorio sumažėjimas |
Labai reti | padidėjęs kepenų fermentų kiekis* |
*Daugiausia su cholestaze
Gauta pavienių pranešimų apie ekstrapiramidinį sindromą.
Susiję su bizoprololiu
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Reti | padidėjęs trigliceridų kiekis |
Psichikos sutrikimai | Nedažni | |
Reti | košmariški sapnai, haliucinacijos | |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažni | svaigulys**, galvos skausmas** |
Nedažni | ||
Reti | apalpimas | |
Akių sutrikimai | Reti | ašarų išsiskyrimo sumažėjimas (tai reikia apsvarstyti gydant pacientus, nešiojančius kontaktinius lęšius) |
Labai reti | ||
Ausų ir labirintų sutrikimai | Reti | klausos pažeidimai |
Širdies sutrikimai | Nedažni | jaudinimo plitimo per atrioventrikulinį mazgą sutrikimai, esamo širdies nepakankamumo pablogėjimas, bradikardija |
Kraujagyslių sutrikimai | Dažni | galūnių šalimo arba tirpimo pojūtis |
Nedažni | Hipotenzija | |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Nedažni | bronchospazmas pacientams, sergantiems bronchine astma ar anksčiau sirgusiems obstrukcine plaučių liga |
Reti | alerginis rinitas | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažni | virškinimo trakto nusiskundimai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Reti | |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Reti | padidėjusio jautrumo reakcijos, tokios kaip niežėjimas, paraudimas, bėrimas |
Labai reti | palikimas; beta adrenoblokatoriai gali išprovokuoti ar pasunkinti psoriazę, ar gali sukelti į psoriazę panašų odos sutrikimą. | |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Nedažni | raumenų silpnumas ar mėšlungis |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Reti | impotencija |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Dažni | nuovargis** |
Nedažni | išsekimas** | |
Tyrimai | Reti | padidėjęs kepenų fermentų kiekis (alaninaminotransferazės, aspartataminotransferazės) |
**Šie simptomai ypač pasireiškia gydymo pradžioje. Jie paprastai yra lengvi ir dažnai išnyksta per 1–2 savaites.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Susijęs su amlodipinu
Tyčinio perdozavimo patirtis su žmonėmis yra ribota.
Simptomai
Turimi duomenys rodo, kad labai perdozavus, pernelyg išsiplečia periferinės kraujagyslės ir gali pasireikšti refleksinė tachikardija. Pranešta apie žymią ir, greičiausiai, ilgalaikę sisteminę hipotenziją, įskaitant šoką, lėmusį mirtį.
Gydymas
Dėl amlodipino perdozavimo pasireiškus kliniškai reikšmingai hipotenzijai, būtina skubiai sunormalinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą: dažnai stebėti širdies ir kvėpavimo funkciją, pakelti aukščiau galūnes ir stebėti cirkuliuojančio skysčio tūrį bei šlapimo išsiskyrimą.
Norint atstatyti kraujagyslių tonusą ir kraujospūdį, rekomenduojama skirti kraujagysles sutraukiančių vaistinių preparatų, jeigu tam nėra kontraindikacijų. Į veną suleistas kalcio gliukonatas šalina kalcio kanalų blokados sukeliamą poveikį.
Kai kuriais atvejais gali būti veiksmingas skrandžio plovimas. Sveikiems savanoriams per 2 valandas po 10 mg amlodipino išgėrimo pavartojus aktyvintosios anglies, amlodipino absorbcijos greitis sumažėjo.
Kadangi daug amlodipino prisijungia prie kraujo baltymų, dializė greičiausiai nebus veiksminga.
Susijęs su bizoprololiu
Dažniausi tikėtini beta adrenoblokatorių perdozavimo simptomai yra bradikardija, hipotenzija, bronchų spazmas, ūminis širdies nepakankamumas ir hipoglikemija. Kol kas buvo pranešta apie kelis pacientų, sergančių hipertenzija ir/ar išemine širdies liga, perdozavimo bizoprololiu atvejus: buvo stebima bradikardija ir/arba hipotenzija. Visi pacientai pasveiko. Jautrumas ir reakcijos į didelę vienkartinę bizoprololio dozę tarp atskirų asmenų labai varijuoja; pacientai, sergantys širdies ligomis, yra kur kas jautresni bizoprololio poveikiui.
Perdozavimo gydymas
Perdozavus bizoprololio, jo vartojimą būtina nutraukti ir pradėti palaikomąjį ir simptominį gydymą. Ribotais duomenimis, bizoprololis sunkiai pašalinamas dializės metu.
Remiantis tikėtinu farmakologiniu poveikiu ir kitų β adrenoblokatorių rekomendacijomis, turi būti imamasi šių bendrųjų priemonių, remiantis klinika.
Bradikardija. Skiriamas atropinas į veną. Jeigu atsakas neadekvatus, gali būti atsargiai skiriamas izoprenalinas ar kitas vaistinis preparatas, turintis teigiamą chronotropinį poveikį. Tam tikromis aplinkybėmis gali prireikti implantuoti širdies stimuliatorių.
Hipotenzija. Turi būti skiriami intraveniniai skysčiai ir kraujagysles sutraukiantys vaistiniai preparatai. Gali būti naudingas gliukagonas į veną.
Atrioventrikulinio mazgo blokada (antro ar trečio laipsnio). Pacientai turi būti atidžiai stebimi ir gydomi izoprenalino infuzija ar implantuojant širdies stimuliatorių.
Ūmus širdies nepakankamumo pablogėjimas. Turi būti skiriami intraveniniai diuretikai, teigiamą inotropinį poveikį turintys ir kraujagysles plečiantys vaistiniai preparatai.
Bronchospazmas. Turi būti skiriami bronchus plečiantys vaistai, tokie kaip izoprenalinas, β2 simpatomimetiniai vaistiniai preparatai ir/ar aminofilinas.
Hipoglikemija. Turi būti skiriama gliukozės į veną.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: selektyvūs beta adrenoblokatoriai ir kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai. ATC kodas: C07 FB 07
Amlodipino veikimo mechanizmas
Amlodipinas stabdo kalcio jonų patekimą per membraną į širdies ir kraujagyslių lygiųjų raumenų ląsteles (lėtas kanalų blokatorius arba kalcio jonų antagonistas).
Jo antihipertenzinio veikimo mechanizmas pagrįstas tiesioginiu kraujagyslių lygiuosius raumenis atpalaiduojančiu poveikiu, dėl kurio sumažėja periferinių kraujagyslių pasipriešinimas.
Tikslus mechanizmas, kuriuo jis palengvina krūtinės anginą, nėra visai nustatytas, jis gali turėti du poveikius:
1) plečia periferines arterioles ir taip mažina bendrą periferinį pasipriešinimą (pokrūvį).
Kadangi jis nesukelia refleksinės tachikardijos, sumažinamas miokardo energijos suvartojimas ir deguonies poreikis.
2) plėsdamas pagrindines koronarines arterijas ir arterioles sveikoje ir išeminėje zonose, gerina aprūpinimą deguonimi. Abiem mechanizmais jis didina deguonies pristatymą miokarde, netgi vainikinės arterijos spazmo atveju (Princmetalo (Prinzmetal) arba variantinės krūtinės anginos atveju).
Farmakodinaminės savybės
Pacientams, sergantiems arterine hipertenzija, vieną kartą per parą skiriama dozė kliniškai reikšmingai sumažina kraujospūdį pacientui esant tiek ir gulimoje, tiek ir stovimoje padėtyje per visą 24 valandų laikotarpį. Amlodipinas nesukelia staigios hipotenzijos, nes jis pradeda veikti lėtai.
Krūtinės angina sergantys pacientai, amlodipino vartojantys kartą per parą, ilgiau toleruoja fizinį krūvį, jiems ilgiau nepasireiškia krūtinės anginos priepuolis, vėliau įvyksta ST segmento nusileidimas, rečiau pasireiškia krūtinės anginos priepuoliai ir mažiau suvartojama nitroglicerino tablečių.
Jis nėra susijęs nė su vienu šių medžiagų apykaitos sutrikimų: jis nedaro poveikio lipidų koncentracijai plazmoje, cukrui kraujyje ir šlapimo rūgščiai serume, ir jis yra tinkamas vartoti astma sergantiems pacientams.
Bizoprololio veikimo mechanizmas
Bizoprololis yra stiprus, labai selektyvus β1 adrenoreceptorių blokatorius, kuriam vidinis simpatomimetinis aktyvumas (VSA) nebūdingas ir be svarbaus membranas stabilizuojančio poveikio.
Jis rodo mažą afinitetą bronchų ir kraujagyslių lygiųjų raumenų β2 adrenoreceptoriams taip, kaip ir β2 adrenoreceptoriams, susijusiems su metabolizmo reguliacija. Dėl to paprastai nesitikima, kad bizoprololis turėtų įtakos kvėpavimo takų rezistentiškumui ir β2 sukeliamiems metabolizmo poveikiams. Jo β1 selektyvumas pasireiškia ir už gydomosios dozės ribų. Bizoprololis neturi aiškaus neigiamo inotropinio poveikio.
Bizoprololio, suvartoto per burną, maksimalus poveikis pasireiškia per 3–4 valandas.
Pusinis eliminacijos laikas plazmoje (10–12 valandų) suteikia 24 valandų trukmės poveikį po vienkartinės paros dozės.
Paprastai jo maksimalus antihipertenzinis poveikis pasireiškia po 2 savaičių.
Trumpą laiką vartojant pacientams, sergantiems koronarine širdies liga, nesant lėtinio širdies nepakankamumo, bizoprololis retina širdies plakimą, mažina išstumiamo kraujo tūrį ir taip sumažina širdies išstumiamo kraujo tūrį bei deguonies suvartojimą. Ilgą laiką vartojant, iš pradžių padidėjęs periferinis pasipriešinimas sumažėja.
Beta adrenoblokatorių antihipertenzinis poveikis priklauso tokiems, kurie pasireiškia dėl renino aktyvumo sumažėjimo.
Farmakodinaminis poveikis
Ši kombinacija didina antihipertenzinį ir antiangininį poveikį, vienas kitą papildančiais dviejų veiklių vaistinių medžiagų mechanizmais: kalcio kanalų blokatoriaus amlodipino vazoselektyviu poveikiu (sumažina periferinį pasipriešinimą) ir kardioselektyviu beta adrenoblokatoriaus bizoprololio poveikiu (mažina širdies išstumiamo kraujo tūrį).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Amlodipinas
Absorbcija
Per burną pavartotas amlodipinas – gerai absorbuojamas, didžiausia koncentracija kraujyje atsiranda po 6–12 valandų. Maistas neveikia amlodipino absorbcijos. Absoliutus biologinis įsisavinimas yra 64–80 %.
Pasiskirstymas
Pasiskirstymo tūris: 21 l/kg. Pastovi koncentracija plazmoje (5–15 ng/ml) pasiekiama po 7–8 parų vartojant kasdien. Tyrimais in vitro nustatyta, kad 93–98 % cirkuliuojančio amlodipino yra surišama su plazmos baltymais.
Metabolizmas ir eliminacija
Amlodipinas yra gausiai metabolizuojamas (apie 90 %) kepenyse į neaktyvius piridino darinius. 10 % nepakitusio vaisto ir 60 % neaktyvių metabolitų yra pašalinama su šlapimu, 20–25 % – su išmatomis.
Koncentracijos mažėjimas serume yra dvifazis. Galutinis pusinis eliminacijos laikas yra apie 35–50 valandų, todėl vaisto reikia vartoti vieną kartą per parą.
Bendras klirensas yra 7ml/min./kg (25 litrai/val. 60 kg sveriančiam žmogui). Senyviems pacientams bendras klirensas yra19 litrų/val.
Senyviems pacientams
Laikas, per kurį pasiekiama didžiausia amlodipino koncentracija plazmoje, yra panašus kaip ir jaunesnių asmenų. Senyviems pacientams amlodipino klirensas linkęs sumažėti, dėl ko padidėja AUC ir pusinis eliminacijos laikas. Tirto amžiaus pacientų, sergančių staziniu širdies nepakankamumu, organizme, kaip ir tikėtasi, AUC buvo didesnis, o pusinės eliminacijos periodas ilgesnis (žr. 4.4 skyrių).
Sutrikusi inkstų funkcija
Amlodipinas yra gausiai metabolizuojamas į neaktyvius metabolitus. 10 % nepakitusio vaisto yra pašalinama su šlapimu. Amlodipino koncentracijos plazmoje pokyčiai nėra susiję su inkstų funkcijos sutrikimo laipsniu. Šie pacientai gali būti gydomi įprasta amlodipino doze. Amlodipinas nėra pašalinamas dializės metu.
Sutrikusi kepenų funkcija
Amlodipino pusinis eliminacijos laikas pailgėja pacientams, kuriems sutrikusi kepenų funkcija.
Bizoprololis
Absorbcija
Bizoprololis beveik visiškai (> 90%) absorbuojamas iš virškinimo trakto. Kadangi pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu preparato metabolizuojama labai mažai (apie 10%), biologinis jo prieinamumas yra didelis: maždaug 90 po pavartojimo per burną.
Pasiskirstymas
Jo pasiskirstymo tūris yra 3,5 l/kg. Prie plazmos baltymų prisijungia maždaug 30 % bizoprololio.
Metabolizmas ir eliminacija
Bizoprololis iš organizmo išskiriamas dviem būdais. 50 % metabolizuojama kepenyse į neaktyvius metabolitus, kurie išskiriami pro inkstus. Likę 50 % išskiriami pro inkstus nepakitusia forma. Kadangi eliminacija vyksta inkstuose ir kepenyse tokiu pat mastu, pacientams, sergantiems lengvu ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos sutrikimu ar inkstų nepakankamumu, dozės keisti nereikia. Bendras klirensas yra apie 15 l/h.
Pusinės eliminacijos laikas plazmoje yra 10–12 valandų.
Bizoprololio kinetika yra linijinė ir nepriklausoma nuo amžiaus.
Sudėtinio produkto
Nebuvo atlikta jokių farmakokinetinės sąveikos tarp šių dviejų komponentų tyrimų. Netgi jeigu tokia sąveika ir egzistuoja, pagal bioekvivalentiškumo tyrimų gautus rezultatus šios hipotetinės sąveikos dydis vartojant Alotendin tabletes turėtų būti toks pat, kaip ir vartojant du komponentus atskirai (abiem atvejais vartojant tokiomis pat dozėmis).
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Susiję su amlodipinu
Kancerogenezė
Pelėms ir žiurkėms, 2 metus vartojusioms amlodipino maleatą, atitinkantį 0,5, 1,25 ar 2,5 mg/kg kūno svorio amlodipino paros dozę, kancerogeninio vaisto poveikio nenustatyta. Didžiausia dozė pelėms, apskaičiuota remiantis mg/m2, buvo panaši kaip ir rekomenduojama dozė vartoti žmogui (10 mg amlodipino per parą). Žiurkėms didžiausia dozė, apskaičiuota remiantis mg/m2, buvo maždaug dvigubai didesnė už rekomenduojamą didžiausią dozę žmogui.
Mutagenezė
Mutageniškumo tyrimais su amlodipino maleatu nustatyta, kad vaistas nedaro poveikio nei genams, nei chromosomoms.
Poveikis vaisingumui
Žiurkėms duodant (patinams 64 paras ir patelėms 14 parų prieš susiporavimą) iki 10 mg/kg/per parą amlodipino dozes (tokia dozė yra 8 kartus didesnė* už didžiausią rekomenduojamą dozę žmogui, apskaičiavus mg/m2 kūno paviršiaus), poveikio vislumui nebuvo. Kito tyrimo su žiurkėmis, kurio metu žiurkių patinai 30 parų buvo gydyti amlodipino besilato doze, panašia į žmogui vartojamą dozę, apskaičiavus mg/kg, duomenimis, buvo išmatuotos mažesnės folikulus stimuliuojančio hormono ir testosterono koncentracijos plazmoje ir nustatytas mažesnis spermos tankis ir subrendusių spermatozoidų bei Sertoli ląstelių kiekis.
Susiję su bizoprololiu
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Reprodukcijos toksikologinių tyrimų metu bizoprololis neturėjo įtakos vaisingumui ar dauginimuisi.
Kaip ir kiti beta adrenoblokatoriai, bizoprololis turėjo toksinį poveikį motinai (sumažino maisto suvartojimą ir kūno svorį) ir embrionui/vaisiui (padidino rezorbcijų dažnį, mažino jauniklių kūno svorį, lėtino jų fizinį vystymąsi), tačiau neturėjo teratogeninio poveikio.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bevandenis koloidinis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Mikrokristalinė celiuliozė
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
28, 30, 56, ar 90 tablečių OPA/Al/PVC//Al lizdinėse plokštelėse kartono dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Turėjo galimybę trys durniai išeiti iš durnyno, jiems tik reikėjo pasakyti kokia šiandien diena. Pirmasis:
- 150....
Antrasis:
- Ananasas.
Trečiasis:
- Ketvirtadienis.
Viršininkas:
- Iš kur tu gali žinoti?
- 150 padalinau iš ananaso.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?