Karboplatina, 10mg/ml, koncentratas infuziniam tirpalui
Vartojimas: leisti į veną
Registratorius: Actavis Group PTC ehf., Islandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Karboplatina
1. Kas yra Carboplatin Actavis ir kam jis vartojamas
Kas yra Carboplatin Actavis
Carboplatin Actavis sudėtyje yra karboplatinos. Ji priklauso vaistų, kurie žinomi kaip cheminiai platinos junginiai, grupei. Šios grupės vaistai vartojami vėžiui gydyti.
Kam Carboplatin Actavis vartojamas
Carboplatin Actavis vartojamas progresavusiam kiaušidžių vėžiui ir smulkialąsteliniam plaučių vėžiui gydyti.
2. Kas žinotina prieš vartojant Carboplatin Actavis
Carboplatin Actavis vartoti negalima:
- jeigu yra alergija karboplatinai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu yra sunkus inkstų veiklos sutrikimas (kreatinino klirensas yra mažesnis negu 30 ml/min.);
- jeigu kraujo ląstelių kiekis nenormalus (yra stiprus kaulų čiulpų veiklos slopinimas);
- jeigu yra kraujuojantis navikas;
- kartu su geltonosios karštinės vakcina.
Jeigu kuri nors iš išvardytų būklių Jums yra ir apie tai su savo gydytoju arba slaugytoju dar nepakalbėjote, turite pakalbėti kuo greičiau, prieš infuziją.
Paprastai Carboplatin Actavis leidžiamas ligoninėje. Patys šiuo vaistu gydytis negalėsite. Vaisto Jums suleis Jūsų gydytojas arba slaugytojas. Leidimo metu ir po suleidimo Jus atidžiai ir dažnai stebės. Paprastai prieš kiekvieną infuziją Jums atliks kraujo tyrimus.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Carboplatin Actavis:
- jeigu esate arba galite tapti nėščia;
- jeigu krūtimi maitinate kūdikį
- jeigu gydymo šiuo vaistu metu tikriausiai gersite alkoholio.
Jeigu Jūsų inkstai neveikia tinkamai, karboplatinos poveikis kraujo gamybai gali būti stipresnis ir ilgesnis, negu pacientams, kurių inkstų veikla normali. Jeigu inkstų veikla sutrikusi, Jūsų gydytojas Jus gali dažniau stebėti.
Jeigu kuri nors iš išvardytų būklių Jums yra ir apie tai su savo gydytoju arba slaugytoju dar nepakalbėjote, turite pakalbėti kuo greičiau, prieš infuziją.
Vaistą prieš infuziją praskies kitokiu tirpalu. Turite apie tai pasikalbėti su savo gydytoju, kad būtumėte tikri, kad skiediklis Jums tinka.
Kiti vaistai ir Carboplatin Actavis
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba slaugytojui.
Turite pasakyti savo gydytojui, jeigu vartojate toliau išvardytų vaistų, kadangi jie gali sąveikauti su Carboplatin Actavis.
- Kitokie vaistai, slopinantys imuninės sistemos aktyvumą pvz., ciklosporinas, takrolimuzas, sirolimuzas, kiti priešvėžiniai vaistai).
- Kitokie toksinį poveikį inkstams sukeliantys vaistai (pvz., aminoglikozidų grupės antibiotikai).
- Kitokie klausą arba pusiausvyrą trikdantys vaistai, pvz., aminoglikozidų grupės antibiotikai, furozemidas (vaistas nuo širdies nepakankamumo ir pabrinkimo).
- Kompleksonai (medžiagos, prisijungiančios prie karboplatinos ir dėl to silpninančios jos poveikį).
- Fenitoinas ir fosfenitoinas (vaistai nuo įvairių konvulsijų ir traukulių).
- Antikoaguliantai (vaistai, vartojami stabdyti kraujo krešulių formavimąsi).
- Kilpiniai diuretikai (vaistai, vartojami hipertenzijai ir pabrinkimui gydyti).
Gydymo karboplatina metu Jums negalima skiepytis jokiomis vakcinomis, kuriose yra gyvųjų virusų.
Carboplatin Actavis vartojimas su maistu ir gėrimais
Carboplatin Actavis sąveika su alkoholiu nežinoma. Vis dėlto turite pasiklausti savo gydytojo, kadangi Carboplatin Actavis gali veikti kepenų gebą skaldyti alkoholį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju.
Jeigu kuri nors iš išvardytų būklių Jums tinka ir apie tai su savo gydytoju arba slaugytoju dar nepakalbėjote, turite pakalbėti kuo greičiau, prieš infuziją.
Nėštumas
Nėštumo metu Jūs neturite būti gydoma Carboplatin Actavis, nebent tik aiškiu gydytojo nurodymu. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė galimą vaisiaus sklaidos trūkumų riziką. Jeigu Jus nėštumo metu gydo Carboplatin Actavis, turite su savo gydytoju aptarti galimą poveikio riziką Jūsų vaisiui.
Vaisingo amžiaus moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą, tiek prieš gydymą, tiek gydymo karboplatina metu. Jeigu moteris pastoja gydymo karboplatina metu, patariama kreiptis į genetiką, kadangi karboplatina sukelia genetinę pažaidą. Genetiko konsultacija patariama ir toms moterims, kurios nori pastoti po gydymo Carboplatin Actavis.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar karboplatina išsiskiria į motinos pieną. Taigi gydymo Carboplatin Actavis metu kūdikio maitinimą krūtimi Jūs turite nutraukti.
Vaisingumas
Karboplatina gali sukelti genetinę pažaidą. Vaisingoms moterims reikia veiksmingomis kontracepcijos priemonėmis saugotis nuo pastojimo. Nėščioms ir gydymo metu pastojusioms moterims būtina genetiko konsultacija.
Karboplatina gydomiems vyrams patariama vaiko nepradėti gydymo metu ir 6 mėn. po gydymo. Jiems patariama prieš gydymą kreipti patarimo dėl spermos konservavimo, kadangi karboplatina gali sukelti nepraeinantį nevaisingumą.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Karboplatina gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia. Vis dėlto po pirmos vaisto infuzijos turite būti labai atsargūs, ypač tuo atveju, jeigu jaučiate galvos svaigimą arba nepasitikite savimi.
3. Kaip vartoti Carboplatin Actavis
Jūsų infuzinį tirpalą Jums visada suleis slaugytojas arba gydytojas. Paprastai šis vaistas lėtai, t. y. per 15 – 60 min., sulašinamas į veną. Jeigu kyla daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją, kuris Jums vaisto lašins arba jau sulašino.
Dozė priklausys nuo Jūsų ūgio, kūno svorio, kraujo gamybos sistemos ir inkstų veiklos. Jums tinkamiausią dozę nustatys Jūsų gydytojas. Prieš infuziją vaistinį preparatą praskies.
Suaugusiems žmonėms
Įprastinė dozė yra 400 mg/m2 kūno paviršiaus ploto (apskaičiuoto atsižvelgiant į Jūsų ūgį ir kūno svorį).
Senyviems pacientams
Jiems galima vartoti įprastinę suaugusio žmogaus dozę, tačiau gydytojas gali nuspręsti gydyti ir kitokia doze.
Pacientams, kurių inkstų veikla sutrikusi
Dozė gali skirtis priklausomai nuo inkstų veiklos. Jeigu Jus vargina inkstų veiklos sutrikimas, Jūsų gydytojas gali mažinti dozę, liepti Jums dažnai atlikinėti kraujo tyrimus bei gali stebėti Jūsų inkstų veiklą. Šio vaisto infuzijomis Jus gydys gydytojas, turintis vėžio gydymo patirties.
Vartojimas vaikams ir paauliams
Vaikų gydymo karboplatina patirties nepakanka, kad būtų galima rekomenduoti specialią dozę.
Gydymo Carboplatin Actavis metu gali pykinti, todėl gydytojas, prieš pradėdamas Jus gydyti Carboplatin Actavis, Jums gali skirti pykinimą slopinančių vaistų.
Tarp Carboplatin Actavis dozių infuzijų bus daroma įprastinė 4 savaičių pertrauka. Po kiekvienos infuzijos gydytojas Jums lieps kas savaitė atlikinėti kraujo tyrimus, kad galėtų nustatyti reikiamą dozę kitam gydymo ciklui.
Ką daryti pavartojus per didelę Carboplatin Actavis dozę?
Nėra tikėtina, kad Jums suleis per didelę karboplatinos dozę, tačiau taip atsitikus, gali atsirasti inkstų, kepenų, regos ir klausos sutrikimų ir gali tapti mažas baltųjų kraujo ląstelių kiekis. Jeigu nerimaujate, kad gali būti suleista per didelė dozė, arba kyla bet kokių klausimų dėl suleistos dozės, kreipkitės į vaisto sulašinusį gydytoją ar slaugytoją.
Pamiršus pavartoti Carboplatin Actavis
Mažai tikėtina, kad praleistumėte dozę, kadangi Jūsų gydytojas nurodys, kada Jums vaisto reikia leisti. Jeigu manote, kad dozę praleidote, pasikalbėkite su savo gydytoju arba slaugytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedelsdami pasakykite savo gydytojui, jeigu atsiranda kuris nors iš šio šalutinio poveikio:
- neįprastos mėlynės, kraujavimas arba infekcijos požymiai, pvz., ryklės uždegimas ir aukšta kūno temperatūra;
- stiprus odos niežulys (susijęs su ruplėmis), veido, lūpų, liežuvio ir (arba) ryklės patinimas, galintis pasunkinti rijimą ar kvėpavimą (angioneurozinė edema), arba alpulio pojūtis;
- stomatitas (lūpų pažaida arba burnos gleivinės išopėjimas.
Labai dažnas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 10 pacientų) šalutinis poveikis
· Kaulų čiulpų veiklos slopinimas, kuriam būdingas didelis baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, sąlygojantis labiau galimą infekciją (leukopenija, neutropenija)
| ·Kraujo plokštelių kiekio sumažėjimas, didinantis kraujosruvų ir kraujavimo riziką (trombocitopenija) | · Druskų kiekio sumažėjimas kraujyje. Jūsų gydytojas Jus gali stebėti.
|
· Nežymus prikurtimas (aukšto dažnio bangų negirdėjimas) | · Kepenų fermentų kiekio nuokrypis nuo normos. Jūsų gydytojas Jus gali stebėti. | · Šlapimo rūgšties kiekio padidėjimas kraujyje, galintis lemti podagrą (hiperurikemija) |
· Pykinimas arba vėmimas
| · Pilvo skausmas ir diegliai
| · Neįprasto nuovargio ar silpnumo pojūtis
|
· Inkstų veiklos susilpnėjimas
| · Anemija (būklė, kai sumažėja raudonųjų kraujo ląstelių kiekis ir dėl to pasireiškia nuovargis)
|
|
Dažnas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 100, tačiau mažiau negu 1 iš 10 pacientų) šalutinis poveikis
· Infekcijos | · Skonio pojūčio pokytis | · Regos sutrikimas, įskaitant trumpalaikį apakimą |
· Neįprastos mėlynės arba kraujavimas (hemoraginės komplikacijos)
| · Jėgų nebuvimas arba stoka
| · Viduriavimas, vidurių užkietėjimas |
· Alerginė reakcija, įskaitant išbėrimą, dilgėlinę, odos paraudimą, niežulį bei aukštą kūno temperatūrą | · Spengimas ausyse, klausos sutrikimas, prikurtimas | · Silpnumas, dilgčiojimas ar tirpulys (periferinė neuropatija) · Galūnių diegliai |
· Plikimas
| · Į gripą panašus sindromas
| · Jutimų sutrikimas |
· Plaučių sutrikimai. Plaučių audinio randėjimas ir storėjimas, susijęs su kvėpavimo pasunkėjimu, kartais mirtinas (intersticinė plaučių liga), kvėpavimo pasunkėjimas | · Širdies ir kraujagyslių sutrikimai · Šlapimo ir lyties organų sutrikimas (urogenitalinis sutrikimas) · Skeleto ir raumenų sutrikimas · Niežtintis odos išbėrimas (dilgėlinė) | · Kreatinino, bilirubino ir šlapimo rūgšties kiekio padidėjimas kraujyje. Jūsų gydytojas Jus gali stebėti. · Odos sutrikimas |
· Giliųjų sausgyslių refleksų susilpnėjimas (refleksai raumenims susitraukti, kai susitraukia raumenų sausgyslės) | · Niežulys ·Raudonas išbėrimas (eriteminis išbėrimas) | · Gleivinės sutrikimas |
Nedažnas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 1 000, tačiau mažiau negu 1 iš 100 pacientų) šalutinis poveikis
· Chemoterapijos arba radioterapijos sukeltas vėžys (antrinė malignizacija)
| · Odos aplink infuzijos vietą paraudimas, patinimas, skausmas arba žūtis |
· Karščiavimas ir šalčio krėtimas be akivaizdžios infekcijos
|
|
Retas (pasireiškia daugiau negu 1 iš 10 000, tačiau mažiau negu 1 iš 1 000 pacientų) šalutinis poveikis
· Bloga savijauta ir aukšta kūno temperatūra dėl mažo baltųjų kraujo ląstelių kiekio kraujyje (febrili neutropenija) | · Sunkios alerginės reakcijos (anafilaksinės arba anafilaktoidinės reakcijos). Sunkios alerginės reakcijos simptomai yra staigus švokštimas ar krūtinės spaudimas, vokų, veido ar lūpų patinimas, veido paraudimas, hipotenzija, tachikardija, dilgėlinė, dusulys, svaigulys ir anafilaksinis šokas
| · Mažas natrio kiekis kraujyje (hiponatremija)
|
· Apetito nebuvimas (anoreksija)
| · Sunkus kepenų veiklos sutrikimas, kepenų ląstelių pažaida arba žūtis. Jūsų gydytojas Jus gali stebėti. | · Regos nervo uždegimas, galintis sukelti visišką arba dalinį apakimą (regos nervo neuritas)
|
Labai retas (pasireiškia mažiau negu 1 iš 10 000 pacientų) šalutinis poveikis
· Širdies nepakankamumas, staigi arterijos blokada (embolija), didelis kraujospūdis, mažas kraujospūdis | ·Kraujavimas į smegenis, galintis lemti insultą arba sąmonės praradimą |
Šalutinis poveikis, kurio dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis)
- hemolizinis ureminis sindromas (liga, kuriai būdingas ūminis inkstų nepakankamumas, raudonųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas (mikroangiopatinė hemolizinė anemija) ir mažas kraujo plokštelių kiekis.
- Dehidracija.
- Lūpų pažaida arba burnos gleivinės išopėjimas (stomatitas).
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba slaugytojui.
5. Kaip laikyti Carboplatin Actavis
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir flakono etiketėje po „Tinka iki/EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Neatidaryti flakonai. Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Praskiestas preparatas. Įrodyta, kad praskiesto koncentrato, laikomo 25 °C temperatūroje, cheminis ir fizinis stabilumas nekinta 8 val.
Mikrobiologiniu požiūriu, praskiestą koncentratą būtina infuzuoti nedelsiant. Jei jis tuoj pat nevartojamas, už laikymo trukmę ir sąlygas iki vartojimo atsako gydantis medikas, tačiau ilgiau negu 24 val. 2 °C – 8 °C temperatūroje laikyti negalima, nebent koncentratas būtų skiedžiamas kontroliuojamomis ir validuotomis aseptinėmis sąlygomis.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Carboplatin Actavis sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra karboplatina. 1 ml koncentrato yra 10 mg karboplatinos.
- Pagalbinė medžiaga yra injekcinis vanduo.
Carboplatin Actavis išvaizda ir kiekis pakuotėje
Carboplatin Actavis yra skaidrus, bespalvis tirpalas.
Pakuotės dydžiai
Vienas 5 ml, 15 ml, 45 ml ar 60 ml flakonas ir 5 x 5 ml flakonai.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Karboplatina |
Vaisto stiprumas | 10mg/ml |
Vaisto forma | koncentratas infuziniam tirpalui |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | leisti į veną |
Registracijos numeris | LT/1/10/1950 |
Registratorius | Actavis Group PTC ehf., Islandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.04.16 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Carboplatin Actavis 10 mg/ml koncentratas infuziniam tirpalui
2. KIEKYBINĖ IR KOKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml koncentrato infuziniam tirpalui yra 10 mg karboplatinos.
Kiekviename 5 ml flakone yra 50 mg karboplatinos.
Kiekviename 15 ml flakone yra 150 mg karboplatinos.
Kiekviename 45 ml flakone yra 450 mg karboplatinos.
Kiekviename 60 ml flakone yra 600 mg karboplatinos.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Koncentratas infuziniam tirpalui.
Tirpalas yra skaidrus, bespalvis, jame nėra dalelių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
- Progresavusio epitelinio kiaušidžių vėžio:
- pirmaeilis gydymas;
- antraeilis gydymas tuo atveju, jeigu kitoks gydymas buvo neveiksmingas.
- Smulkialąstelinės plaučių karcinomos gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozė ir vartojimo metodas
Carboplatin Actavis galima leisti tik į veną. Anksčiau nuo vėžio negydytiems pacientams, kurių inkstų funkcija normali (kreatinino klirensas > 60 ml/min.), rekomenduojama Carboplatin Actavis dozė yra 400 mg/m2 kūno paviršiaus. Ji į veną infuzuojama 15 – 60 min. Dozę galima apskaičiuoti ir kitaip, t. y. naudojant žemiau pateiktą Calvert‘o formulę.
Dozė (mg) = tikslinis AUC (mg/ml x min.) x [GFG ml/min. + 25]
Tikslinis AUC | Planuojama chemoterapija | Paciento būklė |
5 – 7 mg/ml x min. | Monoterapija karboplatina | Anksčiau negydytas |
4 – 6 mg/ml x min. | Monoterapija karboplatina | Anksčiau gydytas |
4 – 6 mg/ml x min. | Karboplatinos ir ciklofosfamido derinys | Anksčiau negydytas |
PASTABA. Carboplatin Actavis dozė, apskaičiuota naudojant Calvert‘o formulę, bus ne mg/m2 kūno paviršiaus, bet miligramais. Ekstensyviai pirma gydytiems pacientams dozę skaičiuoti pagal Calvert‘o formulę negalima*.
* Ekstensyviai pirma gydytais pacientais laikomi tie, kurie buvo gydyti vienu iš šių metodų:
- mitomicinu C;
- nitrozourėja;
- doksorubicino, ciklofosfamido ir cisplatinos deriniu;
- 5 arba daugiau vaistinių preparatų deriniu;
- radioterapija (³ 4 500 rad 20 x 20 cm laukui arba daugiau negu vienam laukui).
Jeigu navikas į gydymą nereaguoja, liga progresuoja arba (ir) pasireiškia netoleruojamas nepageidaujamas poveikis, gydymą karboplatina reikia nutraukti.
Gydymo Carboplatin Actavis ciklą galima kartoti tik po 4 savaičių arba (ir) tada, kai neutrofilų padaugėja bent iki 2 000 ląstelių/mm3, trombocitų – bent iki 100 000 ląstelių/mm3.
Pacientams, turintiems rizikos veiksnių, pvz., anksčiau taikytas kaulų čiulpų funkciją slopinantis gydymas arba bloga būklė (ECOG - Zubrod indeksas yra 2 - 4 arba Karnofsky indeksas yra mažesnis kaip 80), pradinę karboplatinos dozę rekomenduojama mažinti 20 - 25 %.
Pradinių gydymo Carboplatin Actavis ciklų metu rekomenduojama kas savaitę matuoti visų kraujo ląstelių kiekį, kad būtų galima nustatyti mažiausią jų skaičių bei pakoreguoti karboplatinos dozę kitiems gydymo ciklams.
Adatų ar intraveninių sistemų, kuriose yra aliumininių dalių, galinčiu liestis su infuziniu karboplatinos tirpalu, tirpalui ruošti ar infuzuoti naudoti negalima. Aliuminis reaguoja su karboplatinos infuziniu tirpalu sukeldamas nuosėdų susiformavimą ir (arba) veikimo stiprumo praradimą.
Ruošiant ir infuzuojant tirpalą, reikia laikytis pavojingų medžiagų atsargumo priemonių.
Tirpalą turi ruošti darbuotojas, kuris turi saugaus darbo patirties ir yra su apsauginėmis pirštinėmis, apsaugine veido kauke ir apsauginiais drabužiais.
Pacientai, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių kreatinino klirensas yra mažesnis negu 60 ml/min., yra didesnė sunkaus kaulų čiulpų funkcijos slopinimo rizika. Žemiau nurodyto dozavimo atveju sunkios leukopenijos, neutropenijos ar trombocitopenijos dažnis išsilaikė maždaug 25%.
Pradinis kreatinino klirensas ir pradinė dozė (1 diena)
41–59 ml/min.; 250 mg/m2 kūno paviršiaus į veną
16–40 ml/min.; 200 mg/m2 kūno paviršiaus į veną.
Duomenų, kuriais remiantis būtų galima leisti karboplatinos infuziniu tirpalu gydyti pacientus, kurių kreatinino klirensas yra 15 ml/min. arba mažesnis, nepakanka.
Visos aukščiau nurodytos dozavimo rekomendacijos liečia pradinį gydymo ciklą. Tolesnį dozavimą reikia nustatyti, atsižvelgiant į tai, kaip pacientas gydymą toleruoja ir ar priimtinas yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimas.
Kompleksinė terapija
Kartu su kitais kaulų čiulpų funkciją slopinančiais vaistiniais preparatais vartojamo Carboplatin Actavis optimalią dozę reikia nustatyti atsižvelgiant į gydymo metodą ir režimą.
Vaikų populiacija
Informacijos, kuria remiantis būtų galima rekomenduoti dozavimą vaikų populiacijai, nepakanka.
Senyvi pacientai
Vyresniems negu 65 metų pacientams pradinio ir tolesnių gydymo ciklų karboplatinos dozę būtina keisti, atsižvelgiant į jų bendrąją būklę.
Koncentrato skiedimas
Carboplatin Actavis koncentratą prieš infuziją būtina praskiesti (žr. 6.6 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas karboplatinai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Stiprus kaulų čiulpų funkcijos slopinimas.
- Kraujuojantis navikas.
- Prieš pradedant gydyti esamas sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas £30 ml/min.), nebent gydytojo ir paciento sprendimu galima gydymo nauda persveria riziką.
- Derinimas su geltonosios karštine vakcina (žr. 4.5 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Carboplatin Actavis infuziniu tirpalu turi gydyti tik gydytojas, turintis gydymo priešvėžiniais chemoterapiniais vaistiniais preparatais patirties. Būtina reguliariai matuoti kraujo ląstelių kiekį ir atlikinėti inkstų bei kepenų funkcijos tyrimus. Nustačius nenormalų kaulų čiulpų funkcijos slopinimą arba nenormalią inkstų ir kepenų funkciją, gydymą šiuo vaistiniu preparatu reikia nutraukti.
Toksinis poveikis kraujui
Leukopenija, neutropenija ir trombocitopenija priklauso nuo dozės ir ją riboja. Gydymo karboplatinos infuziniu tirpalu metu reikia dažnai matuoti kraujo ląstelių kiekį periferiniame kraujyje, o toksinio poveikio atveju - tol, kol atsigauna kraujo ląstelių gamyba. Pacientams, kuriems taikoma monoterapija karboplatinos infuziniu tirpalu, laikotarpio, per kurį kraujo ląstelių kiekis tampa mažiausias, mediana yra 21 para, pacientams, kurie gydomi karboplatinos infuzinio tirpalo ir kitokių chemoterapiniu preparatų deriniu –15 parų. Apskritai tol, kol leukocitų, neutrofilų ir trombocitų kiekis nesunormalėja, vienkartinių protarpinių gydymo karboplatinos infuziniu tirpalu ciklų kartoti negalima. Gydymo ciklo negalima kartoti tol, kol nepraėjo 4 savaitės po ankstesnio gydymo karboplatinos infuziniu tirpalu ciklo ir (arba) neutrofilų kiekis netapo bent 2 000 ląstelių/mm3, trombocitų – bent 100 000 ląstelių/mm3.
Anemija yra dažna ir kumuliacinė, labai retais atvejais reikalaujanti kraujo perpylimo.
Pacientams, kurie anksčiau buvo gydyti (ypač cisplatina) ir (arba) kurių inkstų funkcija sutrikusi, kaulų čiulpų funkcijos slopinimas yra stipresnis. Šių grupių pacientams pradinė karboplatinos infuzinio tirpalo dozė turi būti tinkamai sumažinta (žr. 4.2 skyrių), o poveikis turi būti rūpestingai ir nuolat sekamas, tarp gydymo ciklų dažnai matuojant kraujo ląstelių kiekį. Karboplatinos derinimą su kitais kaulų čiulpų funkciją slopinančiais vaistiniais preparatais reikia planuoti labai atsargiai dėl dozavimo ir jo laiko pasirinkimo, kad iki minimumo sumažėtų adityvus poveikis. Pacientams, kuriuos vargina sunkus kaulų čiulpų funkcijos slopinimas, gali prireikti palaikomojo gydymo kraujo perpylimais.
Alerginės reakcijos
Kaip ir kitokių platinos preparatų atveju, alerginės reakcijos dažniausiai gali pasireikšti infuzijos metu. Tokiu atveju ją būtina nutraukti ir taikyti tinkamą simptominį gydymą. Buvo pastebėtos nedažnos alerginės reakcijos karboplatinai, pvz., eriteminis išbėrimas, karščiavimas be aiškių priežasčių arba niežulys. Retais atvejais pasireiškė anafilaksija, angioneurozinė edema bei anafilaktoidinės reakcijos, įskaitant bronchų spazmą, dilgėlinę ir veido edemą. Šios reakcijos yra panašios į pasireiškiančias po kitų platinos preparatų suleidimo ir jų gali atsirasti per kelias minutes. Alerginių reakcijų dažnis gali didėti su ankstesne platinos ekspozicija, tačiau alerginių reakcijų buvo ir pradinės karboplatinos ekspozicijos metu. Pacientus reikia atidžiai stebėti dėl galimų alerginių reakcijų ir jas gydyti tinkamomis palaikomosiomis gydymo priemonėmis, įskaitant antihistamininius preparatus, adrenaliną ir (arba) gliukokortikoidus. Gydant bet kokiu platinos preparatu buvo kryžminių reakcijų, kartais mirtinų, atvejų (žr. 4.8 skyrių).
Toksinis poveikis inkstams ir kepenų funkcija
Karboplatina gali sutrikdyti inkstų ir kepenų funkciją. Gydymas labai didele karboplatinos doze (³ 5 kartus didesne už dozę, rekomenduojamą monoterapijai) lėmė sunkius kepenų ir (arba) inkstų funkcijos sutrikimus. Ar poveikį inkstų funkcijai gali įveikti tinkama hidracija, neaišku. Atsiradus vidutiniam arba dideliam inkstų ar kepenų funkcijos tyrimų duomenų pokyčiui, būtina mažinti karbolatinos dozę arba gydymą ja nutraukti (žr. 4.8 skyrių).
Pacientams, kuriu inkstų funkcija yra sutrikusi prieš pradedant gydyti karboplatina, nefrotoksinio poveikio dažnis ir sunkumas gali būti didesni. Be to, inkstų funkcijos sutrikimas labiau tikėtinas pacientams, kuriems nefrotoksinis poveikis buvo pasireiškęs dėl gydymo cisplatina. Šios rizikos grupės pacientus karboplatina būtina gydyti laikantis specialaus atsargumo (žr. 4.2 skyrių). Karboplatiną derinti su aminoglikozidais ar kitokiais toksinį poveikį inkstams sukeliančiais preparatais nerekomenduojama, nors tokio gydymo metu nefrotoksinio poveikio kaupimosi klinikinių įrodymų negauta.
Toksinis poveikis nervų sistemai
Nors periferinis toksinis poveikis nervų sistemai paprastai yra dažnas ir silpnas, apsiriboja parestezija ir giliųjų sausgyslių refleksų susilpnėjimu, tačiau vyresniems negu 65 metų pacientams ir (arba) pacientams, kurie anksčiau buvo gydyti cisplatina, jo dažnis yra didesnis. Tokius pacientus reikia stebėti ir reguliariai jiems atlikinėti neurologinius tyrimus.
Gydant didesne karboplatinos infuzinio tirpalo doze negu rekomenduojama pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi, buvo regos sutrikimų, įskaitant apakimą, atvejų. Gydymą šiomis didelėmis dozėmis nutraukus, per kelias savaitės rega atsigavo visiškai arba ženkliai.
Senyvi pacientai
Tyrimo, kurio metu buvo taikomas sudėtinis gydymas karboplatina ir ciklofosfamidu, rezultatai parodė, kad karboplatina gydytiems senyviems pacientams sunki trombocitopenija buvo labiau tikėtina nei jaunesniems pacientams.
Kadangi senyvų žmonių inkstų funkcija paprastai būna susilpnėjusi, todėl nustatant dozavimą reikia atsižvelgti į inkstų funkciją (žr. 4.2 skyrių).
Ototoksinis poveikis
Karboplatina gydomiems pacientams buvo klausos sutrikimo atvejų.
Ototoksinis poveikis vaikams
Vaikams toksinis poveikis klausai gali būti stipresnis. Vaikams ir paaugliams buvo apkurtimo, kurio pradžia buvo uždelsta, atvejų. Šiai populiacijai rekomenduojamas ilgalaikis audiometrinis tyrimas.
Vakcinacija
Pacientams, kurių imuninę sistemą sutrikdė chemoterapiniai preparatai, įskaitant karboplatiną, gyvosiosio arba susilpnintos gyvosiosios vakcinos gali lemti sunkią arba mirtiną infekcinę ligą. Karboplatina gydomų pacientų gyvosiomis vakcinomis skiepyti negalima. Inaktyvintomis (negyvosiomis) arba susilpnintomis gyvosiomis vakcinomis skiepyti galima. Tačiau reakcija į šias vakcinas gali būti silpnesnė.
Kita
Kancerogeninio karboplatinos poveikio tyrimų neatlikta, tačiau žinoma, kad preparatai, kurių veikimo būdas ir mutageninis poveikis panašūs, sukelia kancerogeninį poveikį (žr. 5.3 skyrių).
Gydymo karboplatina saugumas ir veiksmingumas vaikams nepatvirtinta.
Karboplatina gali sukelti pykinimą ir vėmimą. Buvo pastebėta, kad šio poveiko dažniui ir sunkumui mažinti yra naudinga premedikacija vėmimą slopinančiais vaistiniais preparatais.
Infuziniam karboplatinos tirpalui ruošti ir infuzuoti negalima naudoti įrangos, kurios sudėtyje yra aliuminio (žr. 6.2 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Dėl trombozės rizikos padidėjimo navikinių ligų atveju dažnai taikomas kraujo krešėjimą mažinantis gydymas. Kadangi paciento kraujo krešumo kintamumas ligos metu yra didelis ir galima geriamųjų antikoaguliantų sąveika su priešvėžiniais chemoterapiniais preparatais, todėl nusprendus pacientą gydyti geriamaisiais antikoaguliantais, reikia dažniau tikrinti TNS.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu vartoti draudžiama
- Geltonosios karštinės vakcina: kyla vakcinos sukeliamos generalizuotos mirtinos ligos rizika (žr. 4.3 skyrių).
Vaistiniai preparatai, kurių kartu vartoti nerekomenduojama
- Gyvosios susilpnintos vakcinos (išskyrus geltonosios karštinės): kyla sisteminės, galimai mirtinos ligos rizika. Žmonėms, kurių imuninė sistema jau yra slopinama dėl sergamos ligos, ši rizika yra didesnė. Inaktyvinta vakcina, jeigu jos yra (pvz., vakcina nuo poliomielito), skiepyti galima.
- Fenitoinas, fosfenitoinas: traukulių pasunkėjimo, kurį lemia citotoksinio preparato sukeliamas fenitoino absorbcijos sumažėjimas virškinimo trakte, rizika arba citotoksinio preparato toksinio poveikio sustiprėjimo ar veiksmingumo praradimo, kurį sąlygoja fenitoino sukeliamas metabolizmo pagreitėjimas kepenyse, rizika.
Vaistiniai preparatai, kurių kartu vartoti galima tik apsvarsčius
- Ciklosporinas (ekstrapoliuojant takrolimuzas bei sirolimuzas): ekstensyvus imuninės sistemos slopinimas, susijęs su limfoproliferacijos rizika.
- Aminoglikozidai: karboplatiną derinant su aminoglikozidais, reikia pagalvoti apie kumuliacinį toksinį poveikį inkstams ir toksinį poveikį klausai, ypač pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu.
- Kilpiniai diuretikai: karboplatiną derinant su kilpiniais diuretikais, reikia pagalvoti apie kumuliacinį toksinį poveikį inkstams ir toksinį poveikį klausai.
- Chelatiniai junginiai: karboplatiną derinti su chelatiniais junginiais reikia išvengti, kadangi teoriškai tai gali lemti priešvėžinio karboplatinos poveikio susilpnėjimą.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėštumo metu vartojamas karboplatinos infuzinis tirpalas gali pažeisti vaisių. Buvo įrodyta, kad karboplatinos infuzinis tirpalas, vartojamas organogenezės laikotarpiu, žiurkėms sukelia embriotoksinį ir teratogeninį poveikį. Kontroliuojamų tyrimų su nėščiomis moterimis neatlikta. Jeigu šiuo vaistiniu preparatu gydoma nėštumo metu arba pacientė pastoja gydymo metu, ją reikia įspėti apie galimą pavojų vaisiui. Vaisingoms moterims reikia patarti gydymo metu nepastoti.
Vaisingumas
Pacientams, gydomiems antinavikiniais preparatais, pasireiškia lytinių liaukų funkcijos slopinimas, lemiantis amenorėją arba azoospermiją. Manoma, kad šis poveikis priklauso nuo dozės dydžio bei gydymo trukmės ir gali būti nepraeinantis. Sėklidžių ir kiaušidžių funkcijos slopinimo laipsnį numatyti sunku, kadangi dažnai gydoma kelių priešvėžinių preparatų deriniu, todėl įvertinti kiekvieno atskiro vaistinio preparato poveikį yra sunku. Lytiškai subrendusiems karboplatina gydomiems vyrams patariama gydymo metu ir 6 mėn. po jo vaiko nepradėti, o prieš pradedant gydytis, kreiptis patarimo dėl spermos konservavimo, kadangi gydymo karboplatina sukeltas nevaisingumas gali nepraeiti.
Žindymas
Nežinoma, ar karboplatina išsiskiria į moters pieną. Jeigu šiuo vaistiniu preparatu būtina gydyti žindymo laikotarpiu, kūdikio maitinimą krūtimi reikia nutraukti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Tačiau Carboplatin Actavis gali sukelti pykinimą, vėmimą, regos sutrikimus ir toksinį poveikį klausai, todėl pacientą reikia įspėti apie šių reiškinių galimą poveikį gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Toliau pateiktų nepageidaujamų reakcijų dažnis yra paremtas bendrais duomenimis, gautais 1893 pacientus gydant vien karboplatinos infuziniu tirpalu, bei duomenimis, gautais vaistinį preparatą pateikus į rinką.
Reakcijos išvardytos pagal organų sistemų klases, MedDRA pirmenybinius terminus ir dažnį, kuris apibūdinamas taip:
- labai dažni (≥ 1/10);
- dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10);
- nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki ≤ 1/100);
- reti (nuo ≥ 1/10 000 iki ≤1/1 000);
- labai reti (< 1/10 000);
- dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Organų sistemų klasė | Dažnis | MedDRA terminai |
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai) | Nedažni | Nuo gydymo priklausomas antrinis piktybinis procesas |
Infekcijos ir infestacijos | Dažni | Infekcinės ligos* |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Labai dažni | Trombocitopenija, neutropenija, leukopenija, anemija |
Dažni | Kraujavimas* | |
Reti | Febrili neutropenija | |
Dažnis nežinomas | Hemolizinis ureminis sindromas, kaulų čiulpų funkcijos nepakankamumas | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Dažni | Jautrumo padidėjimas, anafilaktoidinė reakcija |
Reti | Anafilaksija, anafilaksinis šokas, angioneurozinė edema | |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Labai dažni | Hiperurikemija |
Reti | Hiponatremija, anoreksija | |
Dažnis nežinomas | Dehidracija | |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažni | Periferinė neuropatija, parestezija, giliųjų refleksų susilpnėjimas, jutimų sutrikimas, disgeuzija |
Labai reti | Cerebrovaskulinis priepuolis* | |
Akių sutrikimai | Dažni | Regos sutrikimas, retais atvejais - apakimas |
Reti | Regos nervo uždegimas | |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Labai dažni | Subklinikinis klausos aštrumo sumažėjimas: aukšto dažnio bangų (4000-8000 Hz) negirdėjimas |
Dažni | Spengimas ausyse, toksinis poveikis klausai | |
Širdies sutrikimai | Dažni | Širdies ir kraujagyslių sutrikimas* |
Labai reti | Širdies nepakankamumas* | |
Kraujagyslių sutrikimai | Labai reti | Embolija*, hipertenzija, hipotenzija |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Dažni | Kvėpavimo sutrikimas, intersticinė plaučių liga, bronchų spazmas |
Virškinimo trakto sutrikimai | Labai dažni | Vėmimas, pykinimas, pilvo skausmas |
Dažni | Viduriavimas, vidurių užkietėjimas, gleivinės sutrikimas | |
Dažnis nežinomas | Stomatitas | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Reti | Sunkus kepenų funkcijos sutrikimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Dažni | Alopecija, odos sutrikimas, dilgėlinė, eriteminis išbėrimas, niežulys |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Dažni | Raumenų ir skeleton sutrikimai |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Dažni | Šlapimo ir lyties organų sutrikimas |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Labai dažni | Astenija |
Dažni | Į gripą panašus sindromas | |
Nedažni | Karščiavimas ir šalčio krėtimas be akivaizdžios infekcijos, infuzijos vietos nekrozė, infuzijos vietos reakcija, ektravazacija infuzijos vietoje, infuzijos vietos eritema, negalavimas | |
Tyrimai | Labai dažni | Kreatinino klirenso inkstuose sumažėjimas, urėjos padaugėjimas kraujyje, šarminės fosfatazės padaugėjimas kraujyje, aspartataminotransferazės padaugėjimas kraujyje, kepenų funkcijos tyrimų duomenų nuokrypis nuo normos, natrio kiekio sumažėjimas kraujyje, kalio kiekio sumažėjimas kraujyje, kalcio kiekio sumažėjimas kraujyje, magnio kiekio sumažėjimas kraujyje |
Dažni | Bilirubino padaugėjimas kraujyje, kreatinino padaugėjimas kraujyje, šlapimo rūgšties padaugėjimas kraujyje |
* Mirtini < 1%, mirtini širdies ir kraujagyslių reiškiniai < 1% apima sujungtus širdies nepakankamumą, emboliją ir cerebrovaskulinį priepuolį.
Poveikis kraujui
Dozę ribojantis toksinis karboplatinos infuzinio tirpalo poveikis yra kaulų čiulpų funkcijos slopinimas. Iš pacientų, kurių kraujo ląstelių pradinis kiekis yra normalus, trombocitopenija, susijusi su mažesniu nei 50 000/mm3 kraujo plokštelių kiekiu, atsiranda 25%, neutropenija, susijusi su mažesniu nei 1 000/mm3 granulocitų kiekiu, - 18%, leukopenija, susijusi su mažesniu nei 2 000/mm3, baltųjų ląstelių kiekiu, - 14%. Mažiausias kraujo ląstelių kiekis paprastai tampa 21 parą po infuzijos. Stipriau kaulų čiulpų funkcija slopinama gydant karboplatinos infuziniu tirpalu ir kartu kitais kaulų čiulpų funkciją slopinančiais preparatais.
Toksinis karboplatinos poveikis kaulų čiulpams yra daug sunkesnis anksčiau gydytiems pacientams, ypač tiems, kurie anksčiau buvo gydyti cisplatina, ir pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi. Pacientams, kurių pajėgumo būklė menka, leukopenija ir trombocitopenija taip pat būna sunkesnė. Šis poveikis, nors paprastai praeinantis, lemia infekcines ligas ir kraujavimo komplikacijas atitinkamai 4% ir 5% karboplatinos infuziniu tirpalu gydomų pacientų. Šios komplikacijos mažiau kaip 1% pacientų lėmė mirtį.
15% pacientų, kurių pradinis hemoglobino kiekis buvo normalus, pasireiškė anemija, susijusi su mažesniu negu 8 g/dl hemoglobino kiekiu. Anemijos dažnis didėja didėjant karboplatinos infuzinio tirpalo ekspozicijai.
Poveikis virškinimo traktui
65% pacientų pasireiškia vėmimas, trečdaliui jų jis būna sunkus. Pykinimas atsiranda papildomai 15% pacientų. Anksčiau gydyti (ypač anksčiau gydyti cisplatina) pacientai yra labiau linkę į vėmimą.
Šis poveikis paprastai išnyksta per 24 valandas po infuzijos ir dažniausiai reaguoja į vaistinius preparatus nuo vėmimo, kurie taip pat gali užkirsti kelią jo pasireiškimui. Vėmimas yra labiau tikėtinas, jei karboplatina infuziniu tirpalu gydoma kartu su kitais vėmimą skatinančiais preparatais.
Kitokie virškinimo trakto sutrikimai yra skausmas (8% pacientų), viduriavimas ar vidurių užkietėjimas (6% pacientų).
Poveikis nervų sistema
4% karboplatinos infuziniu tirpalu gydomų pacientų pasireiškė periferinė neuropatija. Jos rizika yra didesnė pacientams, kurie yra vyresni negu 65 metų, kurie anksčiau buvo gydyti cisplatina arba kurie ilgai gydomi karboplatinos infuziniu tirpalu. 1% pacientų atsirado kliniškai reikšmingų jutimų sutrikimų (t. y. regos ir skonio pojūčio sutrikimų). Atrodo, kad bendras nepageidaujamo poveikio nervų sistemai dažnis yra didesnis pacientams, kurie gydomi karboplatinos infuzinio tirpalo ir kitų vaistinių preparatų deriniu. Tai gali priklausyti ir nuo ilgesnės kumuliacinės ekspozicijos.
Ototoksinis poveikis
15% pacientų keliais audiometriniais tyrimais buvo nustatyti klausos defektai už kalbos diapazono ribų, susiję su aukšto dažnio bangų (4000-8000 Hz) girdėjimo sutrikimu. Buvo labai retų hipakuzijos atvejų. Pacientams, kurių klausos organus buvo pažeidusi cisplatina, gydymo karboplatina metu klausos funkcija kartais labiau pablogėja.
Poveikis inkstai
Gydant įprastinėmis karboplatinos dozėmis, inkstų funkcijos sutrikimas pasireiškė nedažnai, nepaisant to fakto, kad karboplatinos infuzinis tirpalas buvo infuzuojamas paciento nehidruojant dideliu kiekiu skysčio ir (arba) nestiprinant diurezės. 6%, 14% ir 5% pacientų padidėjo atitinkamai kreatinino, urėjos ir šlapimo rūgšties kiekis kraujo serume. Šie pokyčiai maždaug pusei pacientų buvo silpni ir praeinantys. Buvo įrodyta, kad karboplatinos infuziniu tirpalu gydomiems pacientams kreatinino klirensas yra jautriausias inkstų funkcijos rodiklis. 27% pacientų, kurių pradinis kreatinino klirensas buvo 60 ml/min. arba didesnis, gydymo karboplatinos infuziniu tirpalu metu jis sumažėjo.
Pacientams, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi prieš pradedant gydyti karboplatina, toksinio poveikio inkstams dažnis ir sunkumas gali padidėti. Ar tinkama hidracija galėtų įveikti šį poveikį, nežinoma, tačiau vidutinio (kreatinino klirensas 41–59 ml/min.) arba sunkaus (kreatinino klirensas 21–ml/min.) inkstų funkcijos sutrikimo atveju reikalaujama mažinti dozę arba nutraukti gydymą. Pacientų, kurų kreatinino klirensas yra mažesnis kaip 20 ml/min., karboplatina gydyti negalima.
Poveikis elektrolitams
Natrio, kalio, kalcio ir magnio kiekis kraujo serume sumažėja atitinkamai 29%, 20%, 22% ir 29% pacientų. Buvo ankstyvos hiponatremijos atvejų. Elektrolitų netekimas yra mažas ir ir dažniausiai be klinikinių simptomų.
Poveikis kepenims
Pacientams, kurių pradiniai kepenų funkcijos rodikliai buvo normalūs, atsirado kepenų funkcijos pokyčių, įskaitant bendro bilirubino kiekio padidėjimą 5% pacientų, aspartataminotransferazės kiekio padidėjimą 15% pacientų ir šarminės fosfatazės kiekio padidėjimą 24% pacientų. Maždaug pusei pacientų šie pokyčiai buvo silpni ir praeinantys. Mažam skaičiui pacientų, kurie buvo gydomi labai didele karboplatinos infuzinio tirpalo doze ir kuriems buvo atliktas autologinių kaulų čiulpų persodinimas, labai padidėjo kepenų funkcijos tyrimų duomenys. Po didelių karboplatinos dozių pavartojimo buvo ūminės, žaibiškos kepenų ląstelių nekrozės atvejų.
Alerginės reakcijos
Per kelias minutes po vaistinio preparato infuzijos gali pasireikšti anafilaksinio tipo reakcijos, kartais mirtinos: veido edema, dispnėja, tachikardija, mažas kraujospūdis, dilgėlinė, anafilaksinis šokas, bronchų spazmas.
Kitoks nepageidaujamas poveikis
Po gydymo citostatikų deriniais, turinčiais karboplatinos, buvo antrinio ūminio piktybinio proceso atvejų. Retkarčiais pasireikšdavo alopecija, karščiavimas, šalčio krėtimas, mukozitas, astenija, negalavimas bei disgeuzija. Pavieniais atvejais pasireiškė hemolizinis ureminis sindromas, Buvo pavienių širdies ir kraujagyslių sutrikimų (širdies nepakankamumo, embolijos) atvejų bei pavienių cerebrovaskulinio priepuolio atvejų. Buvo hipertenzijos atvejų.
Lokalios reakcijos
Buvo infuzijos vietos reakcijos (deginimo, skausmo, paraudimo, patinimo, dilgėlinės ir su ekstravazacija susijusios nekrozės) atvejų.
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo simptomai
I fazės tyrimų metu gydymo kursui buvo vartota ne didesnė kaip 1 600 mg/m2 karboplatinos dozė. Tokio dozavimo atveju stebėtas gyvybei pavojingas nepageidaujamas poveikis kraujui: granulocitopenija, trombocitopenija ir anemija. Daugiausiai granulocitų, trombocitų ir hemoglobino kiekis sumažėjo 9 – 25 parą (vidurkis: 12 – 17 parų) po infuzijos. Granulocitų kiekis ³ 500/μl tapo per 8 - 14 parų (vidurkis: 11 parų), trombocitų kiekis ³ 25 000/μl - per 3 - 8 paras (vidurkis: 7 paros).
Be to, pasireiškė ir nepageidaujamas nehematologinis poveikis: inkstų funkcijos sutrikimas, kurio metu 50% sumažėjo glomerulų filtracijos greitis, neuropatija, ototoksinis poveikis, apakimas, hiperbilirubinemija, mukozitas, viduriavimas, pykinimas ir vėmimas, susiję su galvos skausmu, eritema bei sunki infekcinė liga. Klausos sutrikimas dažniausiai buvo trumpalaikis ir praeinantis.
Perdozavimo gydymas
Žinomo karboplatinos priešnuodžio nėra. Tikėtinos perdozavimo komplikacijos turėtų priklausyti nuo kaulų čiulpų funkcijos slopinimo bei kepenų, inkstų ir klausos funkcijų sutrikimo. Nepageidaujamam hematologiniam poveikiui naikinti veiksmingos priemonės gali būti kaulų čiulpų persodinimas ir transfuzijos (trombocitų, kraujo). Didesnių už rekomenduojamas karboplatinos infuzinio tirpalo dozių vartojimas buvo susijęs su apakimu (žr. 4.4 skyrių).
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė − kiti antinavikiniai vaistai, platinos dariniai, ATC kodas − L01X A02.
Karboplatina yra antinavikinis preparatas. Įrodyta, kad jis veikia kelias pelių ir žmogaus ląstelių eiles.
Karboplatinos aktyvumas prieš daugelį navikų, nepriklausomai nuo jų buvimo vietos, yra panašus į cisplatinos.
Šarminio aliuavimo ir DNR prijungimo metodais nustatyta, kad kokybiškai karboplatinos ir cisplatinos veikimo mechanizmaii yra panašūs. Karboplatina, kaip ir cisplatina, sukelia DNR spiralės konformacijos pokyčius, atitinkančius DNR trumpinantį poveikį.
Vaikai ir paaugliai: saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams netirtas.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Po karboplatinos infuzijos žmogaus kraujo plazmoje bendro platinos kiekio ir ultrafiltruotos laisvos platinos kiekio priklausomumas nuo karboplatinos dozės yra tiesinis. Bendro platinos kiekio ploto po koncentracijos kraujo plazmoje priklausomai nuo laiko kreive priklausomumas nuo dozės dydžio irgi yra tiesinis, jeigu kreatinino klirensas yra ³ 60 ml/min..
Karboplatinos infuzavus 4 paras iš eilės, platinos kraujo plazmoje nesusikaupė. Karboplatinos infuzavus, žmogaus organizme ultrafiltruotos laisvos platinos galutinės pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 6 val., karboplatinos - 1,5 val. Pradinės fazės metu didžiausias ultrafiltruotos laisvos platinos kiekis būna karboplatinos pavidalu. Bendro platinos kiekio kraujo plazmoje galutinės pusinės eliminacijos laikas yra 24 val. Per 24 valandas po infuzijos maždaug 87% platinos prisijungia prie kraujo plazmos baltymų. Iš organizmo karboplatina išsiskiria daugiausiai pro inkstus. Per 24 valandas pašalinama maždaug 70% infuzuotos dozės. Didžioji dozės dalis išsiskiria per pirmas 6 valandas po infuzijos. Ultrafiltruotos platinos bendras klirensas ir klirensas inkstuose koreliuoja ne su inkstų kanalėlių sekrecija, bet su glomerulų filtracijos greičiu.
Vaikų ir paauglių organizme karboplatinos klirensas skiriasi 3 – 4 kartus. Publikuoti duomenys rodo, kad jų, kaip ir suaugusių žmonių organizme, karboplatinos klirenso kitimui įtaką gali daryti inkstų funkcija.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tyrimų metu žiurkėms karboplatina sukėlė embriotoksinį ir teratogeninį poveikį. Tyrimų in vivo ir in vitro metu karboplatina darė mutageninį poveikį. Ar ji gali daryti kancerogenį poveikį, neištirta, tačiau preparatai, kurių veikimo būdas ir mutageninis poveikis yra panašūs į karboplatinos, kancerogeninį poveikį sukelia.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Šio vaistinio preparato negalima maišyti su kitais, išskyrus išvardytus 6.6 skyriuje.
Karboplatina gali sąveikauti su aliuminiu sudarydama juodas nuosėdas. Infuziniam karboplatinos tirpalui ruošti ir jam infuzuoti negalima naudoti adatų, švirkštų, kateterių ar intraveninių infuzinių sistemų, kurių aliuminio turinčios dalys gali liestis su karboplatina. Atsiradus nuosėdų, gali sumažėti karboplatinos antinavikinis aktyvumas.
6.3 Tinkamumo laikas
Neatidaryti flakonai: 18 mėn.
Praskiestas koncentratas: 8 val.
Įrodyta, kad praskiesto koncentrato, laikomo 25 °C temperatūroje, cheminis ir fizinis stabilumas nekinta 8 val. Mikrobiologiniu požiūriu, praskiestą koncentratą būtina infuzuoti nedelsiant. Jei jis tuoj pat nevartojamas, už laikymo trukmę ir sąlygas iki vartojimo atsako gydantis medikas, tačiau ilgiau negu 24 val. 2 °C – 8 °C temperatūroje laikyti negalima, nebent koncentratas būtų skiedžiamas kontroliuojamomis ir validuotomis aseptinėmis sąlygomis.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Neatidaryti flakonai.
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Praskiestas koncentratas
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje (žr. 6.3 skyrių).
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
I tipo bespalvio stiklo flakonai, užkimšti bromobutilo gumos kamščiu, uždengtu aliumininiu dangteliu su polipropileniniu disku.
Buteliukai gali būti įdėti arba neįdėti į apsauginį plastikinį įdėklą.
Pakuotės dydis: vienas 5 ml, 15 ml, 45 ml, 60 ml koncentrato flakonas ir 5 x 5 ml flakonai.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vieno flakono turinys tinka vartoti tik vieną kartą.
Užteršimas
Jeigu karboplatinos patenka į akis arba ant odos, užterštą vietą reikia nuplauti dideliu kiekiu vandens arba izotoninio natrio chlorido tirpalo. Laikiną odos dilginimą galima slopinti raminamuoju kremu. Jeigu preparato patenka į akis, reikia kreiptis į gydytoją.
Atliekų tvarkymas
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Preparato skiedimas
Prieš infuziją Carboplatin Actavis koncentratą reikia praskiesti 5% gliukozės arba 0,9% natrio chlorido tirpalu tiek, kad koncentracija būtų ne mažesnė kaip 0,5 mg/ml.
Saugaus darbo su antinavikiniais preparatais nurodymai
- Infuzinį Carboplatin Actavis tirpalą turi ruošti tik specialistas, turintis saugaus darbo su chemoterapiniais preparatais patirties.
- Tirpalą reikia ruošti tam skirtoje vietoje.
- Reikia mūvėti tinkamomis apsauginėmis pirštinėmis.
- Būtina saugotis, kad vaistinio preparato atsitiktinai nepatektų į akis. Jo patekus, akis reikia praplauti vandeniu arba izotoniniu natrio chlorido tirpalu.
- Nėščioms moterims su citotoksiniais preparatais dirbti negalima.
- Citotoksinių preparatų tirpalui ruošti naudotas priemones (švirkštus, adatas ir kt.) reikia tvarkyti rūpestingai ir atsargiai. Naudotas medžiagas ir organizmo išskyras galima sumesti į dvigubą sandarų polietileninį maišą ir sudeginti 1 000 °C temperatūroje. Skystas atliekas galima nuplauti dideliu kiekiu bėgančio vandens.
- Darbo vietą reikia uždengti vienkartiniu absorbuojamuoju popieriumi plastiku dengta puse į apačią.
- Visiems švirkštams ir sistemoms reikia naudoti Luer-Lock jungtis. Rekomenduojama naudoti didelio skersmens adatas, kad iki minimumo sumažėtų spaudimas ir aerozolio formavimosi galimybė. Aerozolio formavimosi galimybę galima sumažinti ir orlaidine adata.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Iš dviejų chirurgų pokalbio:
- Na, kaip operacija?
- Nuobodi... Su narkoze...- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?