Lizinoprilis+Amlodipinas, 20mg+5mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Lizinoprilis+Amlodipinas
1. Kas yra DIRONORM ir kam jis vartojamas
DIRONORM tabletės yra sudėtinis vaistinis preparatas, kurio sudėtyje yra amlodipino, priklausančio vaistų, vadinamų kalcio kanalų blokatoriais, ir lizinoprilio, priklausančio vaistų, vadinamų angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriais. DIRONORM gydoma hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis) suaugusiesiems.
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės suaugusiesiems, kurių kraujospūdis jau kontroliuojamas 20 mg lizinoprilio ir 5 mg amlodipino deriniu.
Pacientams, kurių kraujospūdis yra padidėjęs, amlodipinas išplečia kraujagysles ir kraujas jomis teka lengviau. Vaistas pagerina širdies raumens aprūpinimą krauju. Dėl lizinoprilio poveikio kraujagyslės silpniau sutraukiamos ir kraujospūdis sumažėja.
Padidėjęs kraujospūdis nebūtinai pasireiškia kokiais nors simptomais, tačiau jis gali būti susijęs su didesne tam tikrų komplikacijų rizika (pvz., insultas, miokardo infarktas), jei Jūs reguliariai nevartosite kraujospūdį mažinančių vaistų.
2. Kas žinotina prieš vartojant DIRONORM
DIRONORM vartoti negalima:
- jeigu yra alergija lizinopriliui ar amlodipinui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje),
- jeigu Jums anksčiau alerginę reakciją sukėlė kiti AKF inhibitoriai (pvz., enalaprilis, kaptoprilis ir ramiprilis) arba kiti kalcio kanalų blokatoriai (pvz., nifedipinas, felodipinas ar nimodipinas),
- jeigu anksčiau yra buvusi angioneurozinė edema (sunki alerginė reakcija, kurios požymiai yra niežulys, dilgėlinė, švokštimas ir plaštakų, gerklės, burnos ar akių vokų patinimas), kuri atsirado vartojant AKF inhibitorių arba nebuvo susijusi su AKFI vartojimu,
- jeigu Jūsų kraujo giminaičiui kada nors yra buvusi sunki alerginė reakcija (paveldima angioedema) arba Jums ankščiau yra buvusi sunki alerginė reakcija, kurios priežastis nežinoma (idiopatinė angioedema),
- jeigu Jūsų kraujospūdis yra labai žemas (sunki hipotenzija),
- jeigu Jums yra ryškus aortos susiaurėjimas (aortos stenozė), dviburio vožtuvo susiaurėjimas (mitralinė stenozė) arba labai sustorėjęs širdies raumuo (hipertrofinė kardiomiopatija),
- jeigu Jums yra kraujotakos nepakankamumas (įskaitant kardiogeninį šoką),
- jeigu Jus buvo ištikęs širdies priepuolis (miokardo infarktas) su širdies nepakankamumu,
- jeigu esate nėščia daugiau nei tris mėnesius. Nėštumo pradžioje taip pat reikia vengti vartoti DIRONORM (žr. skyrelį „Nėštumas“),
- jeigu Jūs sergate cukriniu diabetu arba Jūsų inkstų veikla sutrikusi ir Jums skirtas kraujospūdį mažinantis vaistas, kurio sudėtyje yra aliskireno.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jei manote, kad esate nėščia (ar galite tapti nėščia), pasakykite gydytojui. DIRONORM nerekomenduojama vartoti nėštumo pradžioje ir draudžiama vartoti, jei esate nėščia daugiau nei tris mėnesius, kadangi vartojamas šiuo nėštumo laikotarpiu vaistas gali pakenkti Jūsų kūdikiui (žr. skyrelį „Nėštumas“).
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti DIRONORM:
- jeigu sergate širdies liga
- jeigu sergate kraujagyslių liga (kolagenine kraujagyslių liga)
- jeigu sergate inkstų liga
- jeigu sergate kepenų liga
- jeigu Jums numatyta operacija (įskaitant dantų) ar anestezija
- jeigu Jums atliekama hemodializė
- jeigu Jums numatyta atlikti vadinamąją mažo tankio lipidų aferezę (specialiu prietaisu iš kraujo pašalinti cholesterolį)
- jeigu esate vyresni kaip 65 metų
- jeigu Jums ribojamas druskos kiekis maiste arba vartojate kalio turinčių druskos pakaitalų ar papildų arba kalio kiekis Jūsų kraujyje yra padidėjęs (hiperkaliemija)
- jei sergate cukriniu diabetu
- jeigu viduriuojate ar vemiate
- jeigu Jums numatytas desensibilizuojamasis gydymas (pvz., gydymas bičių ar vapsvų įgėlimo sukeliamai alergijai silpninti)
- jeigu esate juodaodis, AKFI gali būti mažiau veiksmingi ir labiau tikėtinas angioedemos pasireiškimas
- jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti:
- angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) (vadinamąjį sartaną, pavyzdžiui, valsartaną, telmisartaną, irbesartaną), ypač jei turite su diabetu susijusių inkstų sutrikimų,
- aliskireną.
- jeigu vartojate bet kurių žemiau išvardytų vaistų
Jeigu pradėjus vartoti DIRONORM atsirado ir ligai neišnyksta sausas kosulys, pasakykite gydytojui.
Jūsų gydytojas gali reguliariai ištirti Jūsų inkstų funkciją, kraujospūdį ir elektrolitų kiekį (pvz., kalio) kraujyje.
Taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyryje „DIRONORM vartoti negalima“.
Vaikams ir paaugliams
Jaunesniems nei 18 metų vaikams ir paaugliams DIRONORM vartoti draudžiama.
Kiti vaistai ir DIRONORM
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kalį sulaikantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, amiloridas, triamterenas, vartojami šlapimo išsiskyrimui skatinti) ir kalio papildai bei kalio turintys druskos pakaitalai kartu su DIRONORM gali būti vartojami tik gydytojui atidžiai prižiūrint.
Būtinas ypatingas atsargumas, kai kartu su DIRONORM vartojami šie vaistai:
Diuretikai (šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai).
Kiti kraujospūdį mažinantys vaistai (antihipertenziniai vaistai).
- Vaistai, vartojami širdies ligoms gydyti (pvz., verapamilis, diltiazemas).
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pvz., acetilsalicilo rūgštis (vaistai vartojami nuo artrito, raumenų, galvos skausmo, uždegimo, karščiavimo).
Vaistai psichikos ligoms gydyti, pvz., ličio preparatai, vaistai nuo psichozės, tricikliai a antidepresantai.
Vaistai cukraligei gydyti, pvz., insulinas arba geriamieji gliukozės kiekį mažinantys vaistai.
Autonominę nervų sistemą stimuliuojantys vaistai (simpatomimetikai), pvz., efedrinas, fenilefrinas, ksilometazolinas ir salbutamolis, kurie vartojami nuo nosies užburkimo, peršalimo ir astmos.
- Imunosupresantai (vaistai vartojami atmetimo reakcijai po organų transplantacijos išvengti pvz., kortikosteroidai, citostatiniai ir antimetaboliniai preparatai).
Alopurinolis (vaistas podagrai gydyti).
Prokainamidas (vartojamas aritmijai gydyti).
- Heparinas (kraujo krešumą mažinantis vaistas).
- Simvastatinas (vartojamas cholesterolio ir tam tikrų riebalų kiekiui kraujyje mažinti).
Narkotiniai preparatai, morfino grupės vaistai, vartojami stipriam skausmui malšinti.
Vaistai, vartojami vėžiui gydyti.
Anestetikai, vartojami operacijų ir odontologinių procedūrų metu. Jei Jums numatoma taikyti vietinę ar bendrąją nejautrą, pasakykite savo gydytojui arba odontologui, kad vartojate DIRONORM, nes labai greitai gali trumpam sumažėti kraujospūdis.
Vaistai nuo traukulių (pvz., karbamazepinas, fenobarbitalis, fenitoinas), vartojami epilepsijai gydyti.
Vaistai vartojami bakterijų (antibiotikai, pvz., rifampicinas, eritromicinas arba klaritromicinas), ŽIV (vadinamieji proteazės inhibitoriai, pvz., ritonaviras, indinaviras, nelfinaviras) ar grybelių (pvz., ketokonazolas, itrakonazolas) sukeltoms ligoms gydyti.
Paprastosios jonažolės (Hypericum perforatum) preparatai.
- Aukso druskos, ypač leidžiamos į veną (reumatoidinio artrito simptomams gydyti).
- Dantrolenas (skeleto raumenų relaksantas, vartojamas piktybinei hipertermijai gydyti).
Jūsų gydytojui gali tekti pakeisti vaisto dozę ir (arba) imtis kitų atsargumo priemonių:
- jeigu vartojate angiotenzino II receptorių blokatorių (ARB) arba aliskireną (taip pat žiūrėkite informaciją, pateiktą poskyriuose „DIRONORM vartoti negalima“ ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”),
DIRONORM vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
DIRONORM galima gerti valgant ar pavalgius.
DIRONORM vartojantiems žmonėms negalima gerti greipfrutų sulčių ar valgyti greipfrutų, nes greipfrutai ar greipfrutų sultys gali didinti veikliosios medžiagos amlodipino koncentraciją kraujyje ir dėl to gali nenuspėjamai sustiprėti kraujospūdį mažinantis DIRONORM poveikis.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumas
Jei manote, kad esate nėščia (ar galite tapti nėščia), pasakykite gydytojui. Jūsų gydytojas patars Jums nutraukti DIRONORM vartojimą prieš nėštumą arba kai tik pastojote ir vietoje DIRONORM patars vartoti kito vaisto.
DIRONORM nerekomenduojama vartoti nėštumo pradžioje ir draudžiama vartoti, jei esate nėščia daugiau nei tris mėnesius, kadangi tai gali pakenkti Jūsų kūdikiui, jei šio vaisto vartosite po trečiojo nėštumo mėnesio.
Žindymo laikotarpis
Jeigu žindote arba ketinate pradėti žindyti kūdikį, apie tai turite pasakyti gydytojui. DIRONORM nerekomenduojama vartoti žindymo laikotarpiu ir gydytojas gali Jums skirti kitokį gydymą, jei norite žindymą tęsti, ypač jei žindote naujagimį ar Jūsų kūdikis gimė prieš laiką.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Prieš vairuodami ar valdydami mechanizmus, ar imdamiesi veiklos, kuriai reikalinga dėmesio koncentracija, įsitikinkite, jog žinote, kaip Jus veikia DIRONORM. DIRONORM gali trikdyti gebėjimą saugiai vairuoti ir valdyti mechanizmus (ypač gydymo pradžioje). Nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų, jei pastebite, jog DIRONORM neigiamai veikia Jūsų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus (pvz., sukelia pykinimą, svaigulį ar nuovargį arba galvos skausmą).
3. Kaip vartoti DIRONORM
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama dozė yra 1 DIRONORM tabletė per parą. DIRONORM galima vartoti valgant arba nevalgius.
Jeigu manote, kad DIRONORM veikia per stipriai arba per silpnai, pasitarkite su gydytoju.
Vartojimas vaikams ir paaugliams
Kadangi neturima duomenų apie DIRONORM vartojimo saugumą ir veiksmingumą vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų, jiems vaisto vartoti draudžiama.
Senyviems asmenims
Vyresniems nei 65 metų asmenims dozės keisti nereikia.
Pacientai, kurių kepenų veikla sutrikusi
Kepenų ligos gali turėti įtakos amlodipino koncentracijai kraujyje. Tokiu atveju gydytojas dažniau patikrins Jūsų būklę.
Pacientai, kurių inkstų veikla sutrikusi
Vartojant DIRONORM, reguliarių gydytojo apžiūrų metu Jums dažnai bus tiriama inkstų veikla ir nustatomas kalio ir natrio kiekis kraujo serume. Jei pablogės inkstų veikla, DIRONORM vartojimas bus nutrauktas ir vietoj jo bus paskirta vartoti abiejų veikliųjų medžiagų atskirai, pakoregavus jų dozes.
Ką daryti pavartojus per didelę DIRONORM dozę?
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausią ligoninę.
Pavartojus per didelę vaistinio preparato dozę, gali ryškiai sumažėti kraujospūdis, kurį būtina atidžiai matuoti. Perdozavimo požymiai yra elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, inkstų nepakankamumas, padažnėjęs kvėpavimas (hiperventiliacija), greitas širdies plakimas, palpitacijos, sulėtėjęs širdies ritmas, svaigulys, nerimas, kosulys. Galite justi apsvaigimą, silpnumą arba apalpti. Pernelyg sumažėjus kraujospūdžiui gali ištikti šokas. Oda gali būti šalta, prakaituota ir Jūs galite prarasti sąmonę.
Jei atsiranda būdingi simptomai - svaigulys ir galvos skausmas, būtina atsigulti ant nugaros. Jūsų gydytojas imsis tolimesnių priemonių.
Pamiršus pavartoti DIRONORM
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą tabletę, nes tai gali sukelti perdozavimo pavojų. Kitą tabletę vartokite įprastu laiku.
Nustojus vartoti DIRONORM
Tabletes vartokite tol, kol gydytojas nurodys nustoti vartojus. Jei jaučiatės geriau, nenutraukite tablečių vartojimo. Jei nustosite vartoti, Jūsų būklė gali pablogėti.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažnas šalutinis poveikis ( gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 10 žmonių)
Klinikiniuose DIRONORM tyrimuose dažnai pasireiškė šie šalutiniai poveikiai: galvos skausmas, kosulys, galvos svaigimas, širdies plakimo pojūtis (greitesnis ar nereguliarus širdies ritmas) ir niežėjimas.
Vartojant DIRONORM galimos alerginės (padidėjusio jautrumo) reakcijos.
Nutraukite DIRONORM vartojimą ir nedelsiant kreipkitės medicininės pagalbos, jei atsiranda šie angioneurozinės edemos požymiai:
- pasunkėjęs kvėpavimas su ar be veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklės tinimo.
- veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklės tinimas, dėl kurio gali būti sunku ryti.
- stiprus odos niežėjimas (su iškilusiais gumbais).
Kiti šalutiniai poveikiai buvo stebimi vartojant arba amlodipiną, arba lizinoprilį atskirai (dvi veikliosios DIRONORM medžiagos) ir gali pasireikšti vartojant DIRONORM:
Amlodipinas
Dažnas šalutinis poveikis ( gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 10 žmonių)
Galvos skausmas, edema (pavyzdžiui, kulkšnių patinimas), nuovargis, mieguistumas, blogavimas, galvos svaigimas, pilvo skausmas, širdies plakimo pojūtis (greitesnis ar nereguliarus širdies ritmas), pykinimas, paraudimas. Jei toks poveikis sukelia problemų arba trunka daugiau kaip vieną savaitę, pasakykite gydytojui.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 100 žmonių)
Odos bėrimas, odos niežėjimas, sutrikęs virškinimas, plaukų slinkimas, raudonos dėmės odoje, pakitusi odos spalva, vėmimas, mėšlungis, pakitęs tuštinimasis (viduriavimas arba vidurių užkietėjimas), raumenų ar sąnarių skausmas, nugaros skausmas, krūtinės skausmas, nuotaikos kitimai (įskaitant nerimą), prislėgta nuotaika, nemiga, drebulys, regos sutrikimai, spengimas ausyse, sumažėjęs kraujospūdis, pasunkėjęs kvėpavimas, skonio jutimo pokyčiai, parestezijos (tirpulio ar dilgsėjimo pojūtis), išskyros iš nosies, šlapinimosi padažnėjimas naktį, šlapinimosi sutrikimai, burnos džiūvimas, skausmo jutimo nebuvimas, padidėjęs prakaitavimas, alpulys, skausmas, negalavimas (bloga bendra savijauta), silpnumas, vyrams - krūtų padidėjimas, impotencija, kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas.
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 1000 žmonių)
Sumišimas (minčių susipainiojimas).
Labai retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 10 000 žmonių)
Alerginės reakcijos, nenormalūs kepenų funkcijos tyrimai, kepenų uždegimas (hepatitas), odos pageltimas, sumažėjęs kraujo baltųjų ląstelių ir kraujo plokštelių skaičius, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, širdies priepuolis (miokardo infarktas), nereguliarus širdies ritmas (aritmija), kosulys, sunkios odos reakcijos, (dilgėlinė, odos žvyneliai ar odos lupimasis, sunkios alerginės reakcijos, lydimos karščiavimo, raudonų dėmių, sąnarių skausmo ir (arba) akių sutrikimų (Stivenso-Džonsono [Stevens-Johnson] sindromas), lūpų, akių vokų ir lyties organų paburkimas (Kvinkės [Quincke] edema), dantenų patinimas ar skausmas, kasos uždegimas (pankreatitas), skrandžio gleivinės uždegimas (gastritas), dilgėlinė, padidėjęs jautrumas šviesai, hipertonija (padidėjęs raumenų tonusas), periferinė neuropatija (nervų sutrikimas, sukeliantis silpnumo ir dilgsėjimo pojūtį), kraujagyslių uždegimas.
Lizinoprilis
Dažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 10 žmonių)
Galvos skausmas, galvos svaigimas ar svaigulys, ypač staiga atsistojus, viduriavimas, kosulys, vėmimas,inkstų veiklos sutrikimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 100 žmonių)
Nuotaikos kitimai, odos spalvos kitimai (blyškiai pamėlusi, vėliau paraudusi) ir (arba) aptirpimo ar dilgčiojimo pojūtis rankų ar kojų pirštuose (Reino [Raynaud] fenomenas), skonio jutimo pokyčiai, nuovargis, mieguistumas ar negalėjimas užmigti, keisti sapnai, galvos sukimasis, neįprasti jutimai odoje (dilgsėjimas ar kutenimas, ar niežulys arba deginimas), greitas ir nereguliarus širdies ritmas (palpitacijos), širdies priepuolis (miokardo infarktas), insultas, sloga, pykinimas, pilvo skausmas ar nevirškinimas, impotencija, nuvargimas, tam tikrų laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčiai (rodantys inkstų ir kepenų veiklą), odos bėrimas, niežulys, greitas širdies plakimas (tachikardija).
Retas šalutinis poveikis (gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 1000 žmonių)
Angioneurozinė edema (padidėjusio jautrumo reakcija, pasireiškianti lūpų, veido ir kaklo, retkarčiais – pėdų ir plaštakų patinimu; angioneurozinė edema dažnesnė juodaodžiams nei nejuodaodžiams pacientams). Minčių susipainiojimas (sumišimas), nenormali antidiurezinio hormono, kuris reguliuoja išsiskiriančio šlapimo kiekį, sekrecija, ūminis inkstų veiklos sutrikimas, inkstų nepakankamumas, burnos džiūvimas, plaukų slinkimas, psoriazė, dilgėlinė, krūtų padidėjimas vyrams. Kraujo tyrimo rodmenų pokyčiai: sumažėjęs hemoglobino kiekis ir hematokritas. Padidėjęs bilirubino (tulžies pigmento) kiekis, sumažėjęs natrio kiekis kraujyje.
Labai retas šalutinis poveikis(gali pasireikšti ne daugiau nei 1 iš 10 000 žmonių)
Sumažėjusi gliukozės koncentracija kraujyje (hipoglikemija), sinusų skausmas, švokštimas, plaučių uždegimas (pneumonija), odos ir (arba) akių pageltimas (gelta), kepenų ar kasos uždegimas, kepenų nepakankamumas, sunkūs odos pažeidimai (pasireiškiantys šiais simptomais: paraudimu, pūslių susidarymu ir lupimusi), prakaitavimas. Šlapimo tūrio sumažėjimas (iš organizmo išsiskiria mažiau vandens (šlapimo) ar jo visai neišsiskiria). Žarnų edema. Kraujo tyrimų rodmenų pokyčiai: sumažėjęs kraujo raudonųjų ląstelių skaičius (anemija), sumažėjęs kraujo plokštelių skaičius (trombocitopenija), sumažėjęs kraujo baltųjų ląstelių skaičius (neutropenija, leukopenija, agranulocitozė). Šie pokyčiai gali sąlygoti kraujavimo laiko pailgėjimą, nuovargį, silpnumą, limfmazgių ligą, autoimunines ligas(imuninė sistema gamina antikūnius prieš organizmo audinius). Gali lengviau prasidėti infekcinės ligos.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Alpulys, prislėgta nuotaika.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti DIRONORM
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Ant dėžutės po ,,Tinka iki“ ar lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
DIRONORM sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra lizinoprilis ir amlodipinas.
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
Vienoje tabletėje yra 20 mg lizinoprilio (dihidrato pavidalu) ir 5 mg amlodipino (besilato pavidalu).
- Pagalbinės medžiagos: mikrokristalinė celiuliozė, karboksimetilkrakmolo A natrio druska, magnio stearatas.
DIRONORM išvaizda ir kiekis pakuotėje
Vagelė skirta tik tabletei perlaužti, kad būtų lengviau nuryti, bet ne jai padalyti į lygias dozes.
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
Tabletės yra baltos ar beveik baltos, apvalios, abipus išgaubtos, vienoje pusėje yra įspaudas „CF2“, kitoje pusėje įspaudo nėra, Skersmuo: apie 11 mm.
Pakuotėje yra 30 arba 90 tablečių baltose PVC/PE/PVDC-aliuminio lizdinėse plokštelėse ir kartono dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Lizinoprilis+Amlodipinas |
Vaisto stiprumas | 20mg+5mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/09/1442 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2012.03.15 |
Vaistas perregistruotas | 2014.11.25 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
Vienoje tabletėje yra 20 mg lizinoprilio (dihidrato pavidalu) ir 5 mg amlodipino (besilato pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
Tabletės yra baltos ar beveik baltos, apvalios, abipus išgaubtos, vienoje pusėje yra įspaudas „CF2“, kitoje pusėje įspaudo nėra, diametras: apie 11 mm.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Suaugusiųjų pirminės arterinės hipertenzijos gydymas.
DIRONORM skirtas suaugusiems pacientams, kurių kraujospūdis tinkamai kontroliuojamas kartu vartojamų atskirų lizinoprilio ir amlodipino vaistinių preparatų dozėmis, kurios atitinka šio vaistinio preparato sudėtį.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Įprastinė paros dozė yra viena tabletė. Didžiausia paros dozė yra viena tabletė.
Paprastai fiksuotų dozių sudėtiniai preparatai nėra tinkami gydymo pradžiai.
DIRONORM 10 mg/5 mg tabletės ar DIRONORM 20 mg/10 mg tabletės arba DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės skiriamos tik tiems pacientams, kuriems nustatoma atitinkamai optimali 10 mg lizinoprilio ir 5 mg amlodipino ar 20 mg lizinoprilio ir 10 mg amlodipino, arba 20 mg lizinoprilio ir 5 mg amlodipino palaikomoji dozė.
Jei prireikia keisti dozę, ją galima nustatyti skiriant šių vaistų derinį atskirai parenkant kiekvieno iš jų dozę.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama, optimali pradinė ir palaikomoji dozės nustatomos individualiai, skiriant lizinoprilio ir amlodipino preparatų derinį atskirai parenkant kiekvieno iš jų dozę.
Gydymo DIRONORM metu reikia nuolat tikrinti inkstų funkciją, nustatinėti kalio ir natrio koncentraciją kraujo serume. Pablogėjus inkstų funkcijai, gydymą DIRONORM būtina nutraukti ir toliau skirti šių vaistų derinį atskirai nustačius kiekvieno iš jų dozę. Amlodipinas iš organizmo nepašalinamas dializės metu.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Nėra tikslių dozavimo rekomendacijų pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo kepenų funkcijos nepakankamas, todėl dozę reikia parinkti atsargiai, gydymą reikia pradėti mažiausia rekomenduojama doze (žr. 4.4 ir 5.2 skyrius). Pacientams, kurių kepenų funkcija nepakankama, optimali pradinė ir palaikomoji dozė nustatomos individualiai, skiriant lizinoprilio ir amlodipino derinį. Amlodipino farmakokinetika pacientų, kuriems yra sunkus kepenų nepakankamumas, organizme nėra tirta. Gydymo pradžioje pacientams, kuriems yra sunkus kepenų nepakankamumas, reikia skirti mažiausią amlodipino dozę ir ją lėtai didinti.
Vaikų populiacija (<18 metų)
DIRONORM saugumas ir veiksmingumas jaunesniems nei 18 metų vaikams ir paaugliams neištirti.
Senyviems pacientams (> 65 metų)
Senyvus pacientus reikia gydyti atsargiai.
Klinikinių tyrimų metu lizinoprilio ar amlodipino veiksmingumo bei saugumo pokyčių, susijusių su amžiumi, nenustatyta. Senyviems pacientams optimali palaikomoji dozė turi būti nustatoma individualiai, skiriant lizinoprilio ir amlodipino preparatų derinį.
Vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Kadangi maistas neturi įtakos vaisto absorbcijai, DIRONORM galima vartoti prieš valgį, valgant ar pavalgius.
4.3. Kontraindikacijos
Susijusios su lizinopriliu:
- Padidėjęs jautrumas lizinopriliui ar bet kuriam kitam angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriui.
- Buvusi angioneurozinė edema, susijusi su ankstesniu gydymu AKF inhibitoriais.
- Paveldima ar idiopatinė angioneurozinė edema
- Antras ir trečias nėštumo trimestrai (žr. 4.4 ir 4.6 skyrius).
- Pacientams, kurie serga cukriniu diabetu arba kurių inkstų funkcija sutrikusi (GFG < 60 ml/min/1,73 m2), DIRONORM negalima vartoti kartu su preparatais, kurių sudėtyje yra aliskireno (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
Susijusios su amlodipinu:
- Padidėjęs jautrumas amlodipinui ar bet kuriems kitiems dihidropiridino dariniams.
- Sunki hipotenzija.
- Šokas (įskaitant kardiogeninį šoką).
- Kraujo ištekėjimo iš kairiojo skilvelio (išvarymo trakto) obstrukcija (pvz., didelio laipsnio aortos stenozė).
- Hemodinamiškai nestabilus širdies nepakankamumas po ūminio miokardo infarkto.
Susijusios su DIRONORM
Visos atskiriems vaistinio preparato komponentams aukščiau išvardytos kontraindikacijos galioja ir fiksuotam deriniui - DIRONORM.
Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Visi žemiau aprašyti įspėjimai, liečiantys atskirus vaistinio preparato komponentus, galioja fiksuoto derinio DIRONORM vartojimui.
Susiję su lizinopriliu
Simptominė hipotenzija
Jeigu hipertenzija nekomplikuota, simptominė hipotenzija pasireiškia retai. Vartojant lizinoprilį, hipotenzija labiau galima tiems pacientams, kurių organizme trūksta elektrolitų arba skysčių, pvz., dėl diuretikų vartojimo, mažo druskos kiekio maiste, dializės, vėmimo ar viduriavimo arba sergantiems sunkia nuo renino priklausančia hipertenzija (žr. 4.5 ir 4.8 skyrius). Simptominė hipotenzija pasireiškė ligoniams, sergantiems su inkstų nepakankamumu susijusiu arba nesusijusiu sunkiu širdies nepakankamumu. Tokia komplikacija labiau galima sunkesnio laipsnio širdies nepakankamumu sergantiems pacientams, kurie vartoja didelę kilpinių diuretikų dozę, kurių inkstų funkcija sutrikusi arba kuriems yra hiponatremija. Pacientus, kuriems yra padidėjusi simptominės hipotenzijos rizika, gydymo pradžioje gydytojas turi atidžiai prižiūrėti ir koreguoti dozę. Tokių pat atsargumo priemonių būtina laikytis ir gydant išemine širdies liga arba smegenų kraujagyslių liga sergančius ligonius, kadangi pasireiškus didelei hipotenzijai juos gali ištikti miokardo infarktas arba insultas.
Jeigu pasireiškia hipotenzija, pacientą reikia paguldyti aukštielninką, prireikus į veną infuzuoti fiziologinio tirpalo. Pirmos dozės sukeltą hipotenziją pašalinus, toliau gydyti atsargiai didinama lizinoprilio doze nedraudžiama.
Kai kuriems širdies nepakankamumu sergantiems pacientams, kurių kraujospūdis yra normalus ar sumažėjęs, lizinoprilis gali papildomai sumažinti kraujospūdį. Tokį poveikį galima numatyti ir dėl to paprastai neprireikia nutraukti gydymą. Jei hipotenzija tampa simptominė, gali prireikti mažinti lizinoprilio dozę arba nutraukti gydymą.
Su ūminiu miokardo infarktu susijusi hipotenzija
Ūminio infarkto ištiktus pacientus, kuriems kraujagysles plečiantys vaistiniai preparatai gali dar labiau pasunkinti kraujotakos sutrikimą, t. y. tuos, kurių sistolinis kraujospūdis yra 100 mm Hg ar mažesnis arba kuriuos ištiko kardiogeninis šokas, lizinopriliu pradėti gydyti negalima. Pirmosiomis 3 paromis po infarkto dozę reikia mažinti, jeigu kraujospūdis yra 120 mm Hg arba mažesnis. Palaikomąją dozę reikia mažinti iki 5 mg arba laikinai net iki 2,5 mg, jeigu sistolinis kraujospūdis yra 100 mm Hg arba mažesnis. Jeigu hipotenzija (sistolinis kraujospūdis ilgiau negu 1 valandą yra mažesnis negu 90 mm Hg) nepraeina, lizinoprilio vartojimą reikia nutraukti.
Aortos ir mitralinio vožtuvo stenozė, hipertrofinė kardiomiopatija
Kaip ir visų kitų AKFI, lizinoprilio turi būti skiriama atsargiai pacientams, kuriems yra mitralinio vožtuvo stenozė ir kraujo ištekėjimo iš kairiojo širdies skilvelio obstrukcija, įskaitant aortos stenozę ir hipertrofinę kardiomiopatiją.
Inkstų nepakankamumas
Inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams (kreatinino klirensas < 80 ml/min.) pradinę lizinoprilio dozę reikia nustatyti atsižvelgiant į ligonio kreatinino klirensą o vėliau – pagal organizmo atsaką į gydymą. Tokiems pacientams būtina nustatinėti kalio ir kreatinino koncentraciją.
Širdies nepakankamumu sergantiems pacientams pradėjus vartoti AKFI, gali dar pablogėti inkstų funkcija. Gauta pranešimų, kad tokiems ligoniams pasireiškė ūminis (dažniausiai praeinantis) inkstų nepakankamumas.
Kai kuriems AKFI vartojusiems pacientams, kuriems yra abiejų inkstų (arba vieno, jeigu žmogus yra tik su vienu inkstu) arterijų stenozė, padidėjo šlapalo ir kreatinino koncentracija kraujo serume; šis padidėjimas išnyko nutraukus gydymą. Šis poveikis dažnesnis pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama. Pacientams, sergantiems renovaskuline hipertenzija, yra didesnė sunkios hipotenzijos ir inkstų nepakankamumo pasireiškimo galimybė. Tokius ligonius rekomenduojama pradėti gydyti ligoninėje, atidžiai prižiūrint gydytojui, maža doze, kurią didinti reikia atsargiai. Kadangi diuretikai gali paskatinti minėtus reiškinius, diuretikų vartojimą reikia nutraukti ir pirmosiomis gydymo lizinopriliu savaitėmis reikia stebėti inkstų funkciją.
Kai kuriems hipertenzija sergantiems pacientams, kurie inkstų kraujagyslių liga prieš gydymą nesirgo, nustatytas nežymus ir dažniausiai praeinantis šlapalo ir kreatinino koncentracijos serume padidėjimas, ypač kai lizinoprilis vartojamas kartu su diuretikais. Šis poveikis dažnesnis pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama. Jeigu toks poveikis pasireiškia, gali prireikti mažinti lizinoprilio ir (arba) diuretikų dozę ir (arba) nutraukti jų vartojimą.
Ūminio miokardo ištiktų ligonių, kurių inkstų funkcija sutrikusi: kreatinino koncentracija kraujo serume yra ne mažesnė kaip 177 mikromol/l arba (ir) proteinurija yra didesnė negu 500 mg per parą, lizinopriliu gydyti negalima. Jeigu inkstų funkcija sutrinka (kreatinino koncentracija kraujo serume tampa ne mažesnė negu 265 mikromol/l arba dvigubai didesnis, palyginti su tuo, kuris buvo prieš gydymą), lizinoprilio vartojimą reikia nutraukti.
Padidėjęs jautrumas, angioneurozinė edema
Gauta pranešimų, kad kai kuriems pacientams, gydytiems AKF inhibitoriais, įskaitant lizinoprilį, retai atsirado veido, galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir (arba) gerklų angioneurozinė edema. Ji galima bet kuriuo gydymo laiku. Jai pasireiškus, lizinoprilio vartojimą būtina tuoj pat nutraukti ir pradėti ligonį tinkamai gydyti ir stebėti, kad būtų įsitikinta, jog simptomai visiškai pranyko prieš pacientus išleidžiant iš ligoninės. Net tais atvejais, kai atsiranda tik liežuvio patinimas, o kvėpavimas nepasunkėja, pacientams gali būti reikalinga ilgalaikė stebėsena, nes gydymo antihistamininiais vaistiniais preparatais ir gliukokortikoidais gali nepakakti.
Gauta labai retų pranešimų apie mirties atvejus dėl angioneurozinės edemos, susijusios su gerklų ar liežuvio edema. Pacientams, kuriems atsiranda liežuvio, tikrojo balso aparato ir (arba) gerklų angioneurozinė edema, tikėtina kvėpavimo takų obstrukcija, ypač tiems, kuriems buvo atlikta kvėpavimo takų operacija. Tokiais atvejais būtina nedelsiant imtis skubių gydymo priemonių: suleisti epinefrino ir (arba) palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą. Tokius pacientus būtina atidžiai stebėti iki visiško ir ilgalaikio simptomų išnykimo.
Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai angioneurozinę edemą juodaodžiams pacientams sukelia dažniau, nei ne juodaodžiams.
Pacientams, kuriems yra buvusi angioneurozinė edema, nesusijusi su AKF inhibitorių vartojimu, gali būti didesnė angioneurozinės edemos, sukeltos AKFI, rizika (žr. 4.3 skyrių).
Anafilaktoidinės reakcijos hemodializuojamiems pacientams
Gauta pranešimų, jog anafilaktoidinių reakcijų pasitaikė AKF inhibitorių vartojantiems ligoniams, kuriems hemodializė atliekama naudojant didelio laidumo (angl. high flux) membranas (pvz., AN 69). Tokius pacientus reikia dializuoti naudojant kitokias membranas arba juos gydyti kitokiais antihipertenziniais vaistiniais preparatais.
Anafilaktoidinės reakcijos mažo tankio lipoproteinų (MTL) aferezės metu
AKFI gydomiems pacientams atliekant mažo tankio lipoproteinų (MTL) aferezę dekstrano sulfatu, retkarčiais pasitaikė gyvybei pavojingų anafilaktoidinių reakcijų. Šių reakcijų išvengta, prieš kiekvieną aferezę laikinai nutraukus AKFI vartojimą.
Desensibilizavimas
Ilgalaikių anafilaktoidinių reakcijų pasireiškia pacientams, desensibilizuojamojo gydymo (pvz., plėviasparnių nuodams) metu vartojantiems AKFI. Šiems pacientams tokių reakcijų išvengta, laikinai nutraukus AKFI vartojimą, tačiau jos pasikartojo, neapdairiai vėl paskyrus vaistinį preparatą.
Kepenų nepakankamumas
Labai retai AKF inhibitorių vartojimas siejamas su sindromo, kurio pradžioje pasireiškia cholestazinė gelta, vėliau vystosi žaibinė kepenų nekrozė ir (kartais) ištinka mirtis, pasireiškimu. Šio sindromo mechanizmas nėra aiškus. Jeigu gydymo lizinopriliu metu pacientas pagelsta arba labai padidėja kepenų fermentų aktyvumas, gydymą lizinopriliu būtina nutraukti ir pacientą tinkamai ištirti.
Neutropenija, agranulocitozė
Pacientams, gydomiems AKFI, atsirado neutropenija, agranulocitozė, trombocitopenija, anemija. Pacientams, kurių inkstų funkcija normali ar kuriems nėra kitų komplikuojančių veiksnių, neutropenija būna retai. Nutraukus gydymą AKFI, neutropenija ir agranulocitozė išnyksta.
Lizinoprilį būtina ypač atsargiai skirti pacientams, sergantiems kolageno (kraujagyslių) liga, gydomiems imunosupresantais, alopurinoliu ar prokainamidu, arba kuriems yra keli šie komplikuojantys veiksniai, ypač jei inkstų funkcija jau yra pažeista. Kai kuriems tokiems pacientams atsiranda sunkios infekcijos, kurių intensyvus gydymas antibiotikais kartais būna neveiksmingas. Jei lizinoprilis skiriamas tokiems pacientams, patariama periodiškai tirti leukocitų skaičių ir pacientams reikia pasakyti, jog jie praneštų apie pastebėtus bet kokius infekcijos požymius.
Dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) nuslopinimas
Turima įrodymų, kad kartu vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireną padidėja hipotenzijos, hiperkalemijos ir inkstų funkcijos susilpnėjimo (įskaitant ūminį inkstų nepakankamumą) rizika. Todėl nerekomenduojama dvigubai nuslopinti RAAS, vartojant AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireno derinį (žr. 4.5 ir 5.1 skyrius).
Vis dėlto, jei dvigubas nuslopinimas laikomas absoliučiai būtinu, šis gydymas turi būti atliekamas tik prižiūrint specialistams ir dažnai bei atidžiai tiriant inkstų funkciją, elektrolitų koncentraciją bei kraujospūdį.
Pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių (žr. 4.3 skyrių).
Rasė
Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai angioneurozinę edemą juodaodžiams pacientams sukelia dažniau, nei ne juodaodžiams.
Lizinoprilio, kaip ir kitų AKFI, antihipertenzinis poveikis gali būti silpnesnis juodaodžiams pacientams nei ne juodaodžiams, galimai dėl to, kad juodaodžiams hipertenzija sergantiems pacientams būdingesnė maža renino koncentracija.
Gauta pranešimų, jog vartojant AKFI, atsiranda kosulys. Būdinga tai, kad kosulys yra sausas, pastovus ir pranyksta, nutraukus gydymą. Atliekant diferencinę kosulio diagnostiką, būtina turėti omenyje ir AKFI sukeltą kosulį.
Operacija, anestezija
Jeigu atliekama didesnė operacija arba kraujospūdį mažinančiais vaistiniais preparatais sukeliama anestezija, lizinoprilis gali blokuoti angiotenzino II atsiradimą, vykstantį dėl kompensacinio renino išsiskyrimo. Jei manoma, jog hipotenzija atsirado dėl šio mechanizmo, ją galima koreguoti suleidus skysčių.
Vartojant AKFI, įskaitant lizinoprilį, kai kuriems pacientams pasireiškė hiperkalemija. Hiperkalemijos rizika yra didesnė žmonėms, sergantiems inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu, kartu vartojantiems kalį sulaikančių diuretikų, kalio papildų ar kalio turinčių druskos pakaitalų, arba vartojantiems vaistinių preparatų (pvz., heparino), susijusių su kalio koncentracijos serume didėjimu. Jeigu minėtų vaistinių preparatų kartu vartoti būtina, gydymo metu reikia dažnai nustatinėti kalio koncentraciją kraujo serume (žr. 4.5 skyrių).
Cukrinis diabetas
Cukriniu diabetu sergantiems pacientams, kurie vartoja geriamuosius priešdiabetinius vaistinius preparatus ar insuliną, pirmąjį gydymo AKF inhibitoriumi mėnesį būtina atidžiai nustatinėti gliukozės koncentraciją kraujyje (žr. 4.5 skyrių).
Litis
Ličio vaistinių preparatų paprastai nerekomenduojama vartoti kartu su lizinopriliu (žr. 4.5 skyrių).
Nėštumas ir žindymas
Nėščių moterų pradėti gydyti AKF inhibitoriais negalima. Išskyrus atvejus, kai tolesnis gydymas AKF inhibitoriais yra būtinas, pastoti planuojančioms moterims juos reikia keisti kitokiais antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kurių vartojimo saugumas nėštumo metu ištirtas. Nustačius nėštumą, AKF inhibitorių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir, jei reikia, skirti kitokį tinkamą gydymą (žr. 4.3 ir 4.6 skyrius).
Žindymo metu nerekomenduojama vartoti lizinoprilį.
Susiję su amlodipinu
Amlodipino veiksmingumas ir saugumas hipertenzinės krizės gydymui nenustatytas.
Širdies nepakankamumą turinčius pacientus gydyti reikia atsargiai.
Ilgalaikiame placebo kontroliuojamame amlodipino tyrime nustatyta, kad neišeminės kilmės ryškų širdies nepakankamumą (III ir IV NYHA klasė) turintiems pacientams amlodipinas dažniau nei placebas sukeldavo plaučių edemą (žr. 5.1 skyrių).
Staziniu širdies nepakankamumu sergantiems pacientams kalcio kanalų blokatoriai, įskaitant amlodipiną, turi būti skiriami atsargiai, nes jie gali ateityje didinti kardiovaskulinių reiškinių riziką ir mirtingumą.
Kepenų nepakankamumas
Amlodipino pusinis eliminacijos periodas yra ilgesnis ir AUC rodmenys didesni tiems pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi. Dozavimo rekomendacijų nėra, todėl šiems pacientams iš pradžių reikia vartoti mažiausią amlodipino dozę ir gydyti reikia atsargiai (ir pradedant gydymą, ir didinant dozę). Pacientams, kuriems yra sunkus kepenų sutrikimas, gali prireikti lėtesnio dozės didinimo ir atidaus stebėjimo.
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams dozę didinti reikia atsargiai (žr. 4.2 ir 5.2 skyrius).
Inkstų nepakankamumas
Pacientai, sergantys inkstų nepakankamumu, amlodipiną gali vartoti kaip įprasta. Amlodipino koncentracijos pokyčiai plazmoje nėra susiję su inkstų pažeidimo laipsniu. Amlodipinas nėra dializuojamas.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveika, susijusi su lizinopriliu
Dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) nuslopinimas
Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad, palyginti su vieno RAAS veikiančio preparato vartojimu, dvigubas renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos (RAAS) nuslopinimas, kai vartojamas AKF inhibitorių, angiotenzino II receptorių blokatorių ar aliskireno derinys, siejamas su dažniau pasitaikančiais nepageidaujamais reiškiniais, tokiais kaip hipotenzija, hiperkalemija ir inkstų funkcijos susilpnėjimas (įskaitant ūminį inkstų nepakankamumą).(žr. 4.3, 4.4 ir 5.1 skyrius).
Diuretikai
Kai lizinopriliu gydomas pacientas papildomai vartoja diuretikų, antihipertenzinis poveikis stiprėja.
Pacientams, kurie jau vartoja diuretikų, ypač tiems, kurie diuretikus pradėjo vartoti neseniai, pradėjus kartu vartoti lizinoprilį, retkarčiais gali stipriai sumažėti kraujospūdis. Simptominės hipotenzijos pavojus gali būti sumažintas, nutraukus diuretikų vartojimą prieš pradedant gydymą lizinopriliu (žr. 4.4 ir 4.2 skyrius).
Kalio papildai, kalį tausojantys diuretikai, kalio turintys valgomosios druskos pakaitalai:
Nors klinikinių tyrimų metu kalio koncentracija kraujo serume išliko normali, kai kuriems pacientams pasireiškė hiperkalemija. Hiperkalemijos rizikos veiksniai yra inkstų nepakankamumas, cukrinis diabetas, kartu vartojami kalį tausojantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, triamterenas ar amiloridas), kalio papildai ar kalio druskos pakaitalai.
Vartojant kalį sulaikančius diuretikais, kalio papildus arba kalio turinčius druskos pakaitalus, gali atsirasti ryški hiperkalemija, ypač pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama. Lizinoprilis sumažina kaliuretinių diuretikų sukeltą hipokalemiją.
Litis
Kartu su AKF inhibitoriais vartojant ličio, kai kuriems pacientams laikinai padidėdavo ličio koncentracija kraujo serume, sustiprėdavo toksinis jo poveikis. Kartu vartojami tiazidiniai diuretikai gali didinti toksinio ličio poveikio pasireiškimo riziką ir dar labiau stiprinti dėl sąveikos su AKF inhibitoriais sustiprėjusį toksinį ličio poveikį. Kartu su lizinopriliu ličio vartoti nerekomenduojama. Jeigu taip gydyti būtina, reikia atidžiai sekti ličio koncentraciją kraujo serume (žr. 4.4 skyrių).
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), įskaitant ≥3 g acetilsalicilo rūgšties paros dozę
Ilgai vartojant nesteroidinių vaistų nuo uždegimo kartu su AKF inhibitoriais, gali silpnėti antihipertenzinis poveikis. Jei AKF inhibitorių vartojama kartu su NVNU, gali didėti kalio koncentracija serume ir dėl to pablogėti inkstų funkcija. Paprastai šis poveikis laikinas. Retais atvejais gali atsirasti ūminis inkstų nepakankamumas, ypač pacientams, kurių inkstų funkcija jau yra sutrikusi, pvz., jei ligonis senyvas ar dehidratuotas.
Aukso preparatai
AKF inhibitorių vartojantiems ligoniams, gydomiems injekciniu aukso preparatu (natrio aurotiomalatu), buvo dažnesnių vazomotorinių reakcijų (jų simptomai, kurie gali būti labai sunkūs, yra veido paraudimas, pykinimas, svaigulys ir hipotenzija) atvejų.
Kiti antihipertenziniai preparatai
Vartojami kartu, šie vaistiniai preparatai gali stiprinti hipotenzinį lizinoprilio poveikį. Kartu vartojant nitroglicerino ir kitų nitratų ar kitų vazodilatatorių, kraujospūdis gali dar labiau mažėti.
Tricikliai antidepresantai, antipsichoziniai preparatai, anestetikai
Vartojant kai kurių anestetinių vaistinių preparatų, triciklių antidepresantų ir antipsichozinių preparatų kartu su AKFI, kraujospūdis gali dar labiau mažėti (žr. 4.4 skyrių).
Simpatikomimetikai
Simpatikomimetikai gali mažinti AKFI antihipertenzinį poveikį.
Antidiabetiniai preparatai.
Epidemiologinių tyrimų rezultatai leidžia manyti, kad AKFI ir antidiabetinių preparatų (insulinų, geriamųjų antidiabetinių preparatų) skiriant kartu, gali stiprėti gliukozės kiekį mažinantis poveikis, sąlygojantis hipoglikemijos pavojų. Toks poveikis dažnesnis pirmosiomis gydymo savaitėmis ir pacientams, kurių inkstų funkcija pažeista.
Acetilsalicilo rūgštis, tromboliziniai preparatai, beta adrenoblokatoriai, nitratai
Lizinoprilio galima vartoti kartu su acetilsalicilo rūgštimi (širdies ligų atveju skiriamomis dozėmis), tromboliziniais preparatais, beta adrenoblokatoriais ir (arba) nitratais.
Sąveika, susijusi su amlodipinu
Kitų vaistinių preparatų poveikis amlodipinui
CYP3A4 inhibitoriai
Amlodipiną vartojant kartu su stipraus ir vidutinio stiprumo poveikio CYP3A4 inhibitoriais (proteazės inhibitoriais, azolų grupės priešgrybeliniais vaistiniais preparatais, makrolidų grupės antibiotikais, pavyzdžiui, eritromicinu ar klaritromicinu, verapamiliu ar diltiazemu) gali reikšmingai padidėti amlodipino ekspozicija. Klinikinė tokių farmakokinetikos (FK) pokyčių reikšmė gali būti didesnė senyviems pacientams, todėl gali prireikti stebėti paciento klinikinę būklę ir keisti dozę.
CYP3A4 induktoriai
Duomenų apie CYP3A4 induktorių poveikį amlodipinui nėra. Kartu su CYP3A4 induktoriais (pvz., rifampicinu, Paprastosios jonažolės preparatais) vartojamo amlodipino koncentracija gali sumažėti, todėl amlodipiną vartoti kartu su CYP3A4 induktoriais reikia atsargiai.
Amlodipino nerekomenduojama vartoti kartu su greipfrutų sultimis, nes gali padidėti vaistinio preparato biologinis prieinamumas ir dėl to sustiprėti kraujospūdį mažinantis veikimas.
Dantrolenas (infuzija)
Tyrimų su gyvūnais duomenimis, pavartojus verapamilio ir dantroleno į veną, pasireiškė su hiperkalemija susijęs mirtinas skilvelių virpėjimas ir ūminis kardiovaskulinis nepakankamumas. Dėl hiperkalemijos rizikos rekomenduojama vengti vartoti kalcio kanalų blokatorius (pvz., amlodipiną) pacientams, kuriems yra piktybinės hipertermijos rizika ir piktybinei hipertermijai gydyti.
Amlodipino poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Amlodipino kraujospūdį mažinantis veikimas prisideda prie kitų antihipertenzinių vaistinių preparatų kraujospūdį mažinančio veikimo.
Klinikinių sąveikos tyrimų duomenimis, amlodipinas neveikė atorvastatino, digoksino, varfarino ar ciklosporino farmakokinetikos.
Simvastatinas
Kartu vartojant 10 mg amlodipino ir 80 mg simvastatino kartotines dozes, simvastatino ekspozicija padidėjo 77%, palyginti su vien simvastatino vartojimu. Pacientams, vartojantiems amlodipiną, didžiausia simvastatino paros dozė yra 20 mg.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
DIRONORM nerekomenduojama vartoti pirmojo nėštumo trimestro metu, draudžiama jo vartoti antrojo ir trečiojo nėštumo trimestro metu.
Tinkamai kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenų apie lizinoprilio ir amlodipino vartojimą nėštumo metu neturima. Tačiau, ir vienos, ir kitos veikliosios medžiagos nėštumo metu vartoti nerekomenduojama arba draudžiama (smulkesnė informacija apie kiekvieną veikliąją medžiagą pateikta žemiau).
Nustačius nėštumą, gydymą DIRONORM būtina nedelsiant nutraukti ir jei reikia, pradėti gydymą kitais antihipertenziniais preparatais (žr. 4.4 skyrių).
Gydymo DIRONORM negalima pradėti nėštumo metu. Net jei gydymą DIRONORM būtina tęsti, moterims, planuojančioms pastoti, gydymą reikia keisti kitais antihipertenziniais preparatais, kurių saugumas nėštumo metu yra patvirtintas.
Susiję su lizinopriliu
AKFI nerekomenduojama vartoti pirmojo nėštumo trimestro metu (žr. 4.4 skyrių). AKFI draudžiama vartoti antrojo ir trečiojo nėštumo trimestro metu (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Epidemiologinių tyrimų duomenys dėl pirmuoju nėštumo trimestru vartojamų AKF inhibitorių teratogeninio poveikio nėra galutiniai, tačiau nedidelio rizikos padidėjimo atmesti negalima. Išskyrus atvejus, kai tolesnis gydymas AKF inhibitoriais yra būtinas, pastoti planuojančioms moterims juos reikia keisti kitokiais antihipertenziniais vaistiniais preparatais, kurių vartojimo nėštumo metu saugumas ištirtas. Nustačius nėštumą, AKF inhibitorių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir, jei reikia, skirti kitokį tinkamą gydymą.
Žinoma, kad antruoju arba trečiuoju nėštumo trimestrais vartojami AKF inhibitoriai sukelia toksinį poveikį žmogaus vaisiui (inkstų funkcijos susilpnėjimą, oligohidramnioną, kaukolės kaulėjimo sulėtėjimą) ir naujagimiui (inkstų nepakankamumą, hipotenziją, hiperkalemiją) (žr. 5.3 skyrių).
Jeigu moteris nuo antrojo nėštumo trimestro vartojo AKF inhibitorių, reikia ultragarsu sekti vaisiaus inkstų funkciją ir kaukolę.
Reikia atidžiai sekti, ar naujagimiams, kurių motinos nėštumo metu vartojo AKF inhibitorių, nepasireiškia hipotenzija (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius).
Susiję su amlodipinu
Amlodipino vartojimo moterų nėštumo metu saugumas nebuvo nustatytas.
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai vartojant dideles vaistinio preparato dozes (žr. 5.3 skyrių).
Nėštumo metu rekomenduojama skirti tik tada, kai nėra kito saugesnio gydymo arba kai pati liga kelia didesnę riziką motinai ir vaisiui.
Žindymas
Kadangi nėra informacijos apie lizinoprilio ir amlodipino vartojimą žindymo metu, DIRONORM yra nerekomenduojamas, ir alternatyvus gydymas vaistu, geriau ištirtu dėl saugumo žindymo metu yra tinkamesnis, ypač žindant naujagimius bei prieš laiką gimusius kūdikius.
Vaisingumas
Tinkamai kontroliuojamų klinikinių tyrimų duomenų apie lizinoprilio ir amlodipino poveikį vaisingumui neturima.
Susiję su amlodipinu
Buvo pranešta apie kai kurių kalcio kanalų blokatoriais gydomų vyrų spermatozoidų galvutės biocheminius pokyčius. Nepakanka klinikinių duomenų, kad būtų galima nustatyti amlodipino įtaką vaisingumui. Vieno tyrimo su žiurkėmis metu nustatytas nepageidaujamas poveikis vyrų vaisingumui (žr. 5.3 skyrių).
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Susiję su lizinopriliu
Vairuojant ir valdant mechanizmus, reikia turėti omenyje, kad retkarčiais gali atsirasti svaigulys ir nuovargis.
Susiję su amlodipinu
Amlodipinas gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai. Jeigu pacientams, vartojantiems amlodipiną, pasireiškia svaigulys, galvos skausmas, nuovargis ar pykinimas, gali sutrikti gebėjimas greitai reaguoti, todėl rekomenduojama būti atsargiems, ypač gydymo pradžioje.
Todėl DIRONORM gali daryti įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, ypač gydymo pradžioje.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Kontroliuojamų klinikinių tyrimų metu (n=195) nepageidaujamų reakcijų dažnis nebuvo didesnis pacientams, gaunantiems dvi veikliąsias medžiagas kartu, nei pacientams, gydomiems monoterapija. Nepageidaujami poveikiai buvo tokie patys kaip ir anksčiau nustatyta vartojant amlodipiną ir (arba) lizinoprilį. Nepageidaujamos reakcijos dažniausiai buvo lengvos, laikinos ir retai sąlygojančios gydymo DIRONORM nutraukimą. Dažniausi nepageidaujami poveikiai buvo galvos skausmas (8%), kosulys (5%) ir galvos svaigimas (3%).
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip:labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).>.
Gydymo atskirai amlodipinu ir lizinopriliu metu pasireiškė tokie nepageidaujami poveikiai:
Organų sistemų klasė | Dažnis | Lizinoprilio sukeltas nepageidaujamas poveikis | Amlodipino sukeltas nepageidaujamas poveikis |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Labai retas | Kaulų čiulpų slopinimas, agranulocitozė (žr. 4.4 skyrių), leukopenija, neutropenija , trombocitopenija hemolizinė anemija, anemija,limfadenopatija | Trombocitopenija, leukopenija |
Imuninės sistemos sutrikimai | Labai retas | Autoimuninė liga | Alerginės reakcijos |
Endokrininiai sutrikimai | Retas | Sutrikusi antidiurezinio hormono sekrecija |
|
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Labai retas | Hiperglikemija | |
Psichikos sutrikimai | Nedažnas | Nuotaikos pokyčiai, miego sutrikimas | Nemiga, nuotaikos pokyčiai (įskaitant nerimą), depresija, |
| Retas
Dažnis nežinomas | Sumišimas
| Sumišimas |
Nervų sistemos sutrikimai | Dažnas | Svaigulys, galvos skausmas | Mieguistumas, svaigulys, galvos skausmas (ypač gydymo pradžioje) |
| Nedažnas | Galvos sukimasis, parestezijos, disgeuzija | Sinkopė, tremoras, disgeuzija, hipestezija, parestezija |
| Labai retas
Dažnis nežinomas |
| Hipotonija, periferinė neuropatija
|
Akių sutrikimas | Nedažnas | Regos sutrikimai (įskaitant dvejinimąsi akyse) | |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Nedažnas | Spengimas | |
Širdies sutrikimai | Dažnas |
| Palpitacijos |
| Nedažnas | Miokardo infarktas, galimai dėl ryškios hipotenzijos didelę riziką turintiems pacientams (žr. 4.4 skyrių), palpitacijos, tachikardija |
|
| Labai retas |
| Miokardo infarktas, aritmija(įskaitant bradikardiją, skilvelinę tachikardiją ir prieširdžių virpėjimą) |
Kraujagyslių sutrikimai | Dažnas | Ortostatinė hipotenzija | Paraudimas |
| Nedažnas | Cerebrovaskulinis priepuolis galimai dėl ryškios hipotenzijos didelę riziką turintiems pacientams (žr. 4.4 skyrių), Raynaud‘o fenomenas | Hipotenzija
|
| Labai retas |
| Vaskulitas |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Dažnas |
| |
| Nedažnas | Rinitas | Dusulys, rinitas |
| Labai retas | Bronchų spazmas, alerginis alveolitas, eozinofilinė pneumonija, sinusitas | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Dažnas | Viduriavimas, vėmimas | Pilvo skausmas, pykinimas |
| Nedažnas | Pykinimas, pilvo skausmas, virškinimo sutrikimas | Vėmimas, skrandžio veiklos sutrikimas, pakitusi žarnyno veikla(viduriavimas ir vidurių užkietėjimas), burnos džiūvimas |
| Retas | Burnos džiūvimas |
|
| Labai retas | Pankreatitas, žarnyno angioneurozinė edema | Pankreatitas, gastritas, dantenų hiperplazija |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Labai retas | Kepenų nepakankamumas, hepatitas, cholestazinė gelta, (žr. 4.4 skyrių) | |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Nedažnas | Bėrimas niežulys | Alopecija, bėrimas, egzantema, purpura, odos spalvos pokyčiai, prakaitavimas, niežulys |
| Retas | Psoriazė, dilgėlinė, alopecija, padidėjęs jautrumas/angioneurozinė veido, galūnių, lūpų, liežuvio, balso plyšio ir (arba) gerklų edema (žr. 4.4 skyrių) |
|
| Labai retas | Toksinė epidermio nekrolizė, Stevens-Johnson‘o sindromas, daugiaformė eritema, pūslinė, prakaitavimas, odos pseudolimfoma* | Daugiaformė eritema, angioneurozinė edema, dilgėlinė, eksfoliacinis dermatitas, Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas, Kvinkės (Quincke) edema, padidėjęs jautrumas šviesai |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Dažnas
Nedažnas | Kulkšnių edema
Artralgija, mialgija, raumenų spazmai, nugaros skausmas | |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Dažnas | Inkstų funkcijos sutrikimas |
|
| Nedažnas |
| Šlapinimosi sutrikimai, naktinis šlapinimasis, padažnėjęs šlapinimasis |
| Retas | Ūminis inkstų nepakankamumas, uremija |
|
| Labai retas | Oligurija arba anurija |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Nedažnas | Impotencija | Impotencija, ginekomastija |
| Retas | Ginekomastija |
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Dažnas | Edema, nuovargis | |
|
|
|
|
| Nedažnas | Nuovargis, astenija | Krūtinės skausmas, astenija, skausmas, negalavimas |
Tyrimai | Nedažnas | Šlapalo kiekio padidėjimas kraujyje, kreatinino kiekio padidėjimas serume, hiperkalemija, kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas | Padidėjęs kūno svoris, sumažėjęs kūno svoris |
| Retas | Sumažėjęs hemoglobino kiekis, sumažėjęs hematokritas, padidėjusi bilirubino koncentracija serume, hiponatremija |
|
Labai retas | Padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas** |
* gali pasireikšti simptomų kompleksas, kurį sudaro vienas ar daugiau simptomų: karščiavimas, vaskulitas, mialgija, artralgija, artritas, teigiami antinukleariniai antikūnai (ANA), padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), eozinofilija, leukocitozė, bėrimas, jautrumas saulės šviesai ar kiti dermatologiniai simptomai.
** dažniausiai susijęs su cholestaze.
Labai retais atvejais pranešta apie amlodipino sukeltą ekstrapiramidinį sindromą.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9. Perdozavimas
Nėra duomenų apie DIRONORM perdozavimą žmonėms.
Susiję su lizinoprilio perdozavimu
Turima nedaug duomenų apie perdozavimą žmonėms. Perdozavus AKFI, gali pasireikšti tokie simptomai: hipotenzija, cirkuliacinis šokas, elektrolitų balanso sutrikimas, inkstų nepakankamumas, hiperventiliacija, tachikardija, palpitacijos, bradikardija, svaigulys, nerimas ir kosulys.
Perdozavimo atveju rekomenduojama į veną infuzuoti izotoninio natrio chlorido tirpalo. Atsiradus hipotenzijai, pacientą reikia paguldyti ant nugaros, pakelti kojas. Jei įmanoma, svarstytinas ir gydymas angiotenzino II infuzija ir (arba) katecholaminų skyrimas į veną. Jei preparato pavartota neseniai, reikia imtis priemonių lizinopriliui iš organizmo pašalinti (pvz., sukelti vėmimą, plauti skrandį, skirti absorbentų ir natrio sulfato), lizinoprilis hemodialize gali būti pašalintas iš sisteminės kraujotakos (žr. 4.4 skyrių). Jei bradikardija atspari gydymui, taikytinas širdies stimuliatorius. Būtina dažnai tikrinti gyvybines funkcijas, elektrolitų ir kreatinino koncentraciją serume.
Susiję su amlodipino perdozavimu
Duomenys apie apgalvotą perdozavimą žmonėms yra riboti.
Simptomai
Turimi duomenys rodo, kad didelio perdozavimo atveju pernelyg išsiplečia kraujagyslės ir gali pasireikšti refleksinė tachikardija. Pranešta apie žymią ir greičiausiai ilgalaikę sisteminę hipotenziją, įskaitant šoką, lėmusį mirtį.
Gydymas
Perdozavus amlodipino, būtina imtis priemonių, aktyviai palaikančių širdies ir kraujagyslių funkciją, įskaitant dažną širdies ir kvėpavimo funkcijos tyrimą, galūnių pakėlimą ir cirkuliuojančio kraujo tūrio ir išsiskiriančio šlapimo kiekio stebėjimą.
Vazokonstriktoriai, jei jie nėra kontraindikuotini, gali būti naudingi atstatant kraujagyslių tonusą ir kraujospūdį. Kalcio gliukonato skyrimas į veną gali būti naudingas kalcio kanalų blokatorių sukeltam poveikiui mažinti. Kai kuriais atvejais gali būti veiksminga plauti skrandį. Sveikiems savanoriams per dvi valandas po 10 mg amlodipino išgėrimo pavartojus aktyvintosios anglies, amlodipino absorbcija sulėtėjo. Daug amlodipino prisijungia prie kraujo baltymų, todėl perdozavimo gydymas dialize greičiausiai bus neveiksmingas.
DIRONORM perdozavimas gali sukelti ryškią periferinę vazodilataciją su ryškia hipotenzija, šoką, elektrolitų balanso sutrikimą, inkstų nepakankamumą, hiperventiliaciją, tachikardiją, palpitacijas, bradikardiją, svaigulį, nerimą ir kosulį. Rekomenduojamas simptominis gydymas (paciento guldymas ant nugaros, stebėjimas ir, jei reikalinga, širdies ir kvėpavimo funkcijos, kraujospūdžio, skysčių ir elektrolitų balanso palaikymas, kreatinino koncentracijos stebėjimas). Sunkios hipotenzijos atveju apatinės galūnės turėtų būti pakeltos ir, jei skysčių infuzija į veną nepakankamai veiksminga, gali būti reikalingas palaikomasis gydymas periferiniais vazopresoriais, nebent tai yra kontraindikuotina. Turėtina omenyje ir angiotenzino II infuzija. Kalcio gliukonato skyrimas į veną gali būti naudingas kalcio kanalų blokatorių sukeltam poveikiui mažinti.
Kadangi amlodipinas absorbuojamas lėtai, skrandžio plovimas kai kuriais atvejais gali būti naudingas.
Lizinoprilis iš sisteminės kraujotakos gali būti šalinamas hemodializės pagalba. Atliekant hemodializę reikia vengti naudoti poliakrilonitrilo didelio laidumo (angl. high flux) membranas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - AKF inhibitoriai ir kalcio kanalų blokatoriai, lizinoprilis ir amlodipinas, ATC kodas - C09BB03
DIRONORM yra kombinuotas preparatas, susidedantis iš veikliųjų medžiagų lizinoprilio ir amlodipino.
Lizinoprilis
Lizinoprilis yra peptidildipeptidazės inhibitorius. Jis slopina angiotenziną konvertuojantį fermentą (AKF), kuris katalizuoja angiotenzino I virtimą kraujagysles sutraukiančiu peptidu angiotenzinu II. Angiotenzinas II taip pat skatina aldosterono išsiskyrimą iš antinksčių žievės. AKF užslopinus, mažėja angiotenzino II kiekis kraujyje, todėl silpniau sutraukiamos kraujagyslės ir išsiskiria mažiau aldosterono. Dėl pastarojo poveikio serume gali padidėti kalio koncentracija.
Manoma, kad lizinoprilis mažina kraujospūdį pirmiausiai slopindamas renino-angiotenzino-aldosterono sistemą, todėl jis yra veiksmingas ir tiems hipertenzija sergantiems pacientams, kurių kraujyje yra mažai renino. AKF yra identiškas kininazei II – fermentui, suardančiam bradikininą. Iki šiol nežinoma, ar padidėjęs bradikinino (potencialaus kraujagysles plečiančio peptido) kiekis turi reikšmės lizinoprilio terapiniam poveikiui.
Lizinoprilio poveikis širdies nepakankamumu sergančių pacientų mirštamumui ir sergamumui buvo tirtas lyginant didelių dozių (32,5 mg arba 35 mg kartą per parą) ir mažų dozių (2,5 mg arba 5 mg kartą per parą) efektą. Tyrime dalyvavo 3164 pacientai, išgyvenusių pacientų stebėjimo laikotarpio mediana buvo 46 mėnesiai. Šio tyrimo rezultatai parodė, kad didelės lizinoprilio dozės, palyginti su mažomis, 12% sumažino bendrą mirštamumo dėl visų priežasčių bei hospitalizavimo dėl visų priežasčių riziką (p = 0,002) ir 8% sumažino mirštamumo dėl visų priežasčių bei hospitalizavimo dėl kardiovaskulinių priežasčių riziką (p = 0,036). Nustatyta, kad sumažėjo mirštamumo dėl visų priežasčių (8%; p = 0,128) ir mirštamumo dėl kardiovaskulinių priežasčių (10%; p = 0,073) rizika. Atlikus antrinę analizę, paaiškėjo, kad didelėmis lizinoprilio dozėmis gydytų ligonių hospitalizacijos dėl širdies nepakankamumo atvejų skaičius buvo 24% (p = 0,002) mažesnis negu mažomis dozėmis gydytų ligonių. Didelėmis ir mažomis lizinoprilio dozėmis gydytų pacientų simptominis pagerėjimas buvo panašus.
Tyrimo rezultatai parodė, kad bendras nepageidaujamų poveikių pobūdis ir dažnis, tiek gydant didelėmis ir tiek mažomis lizinoprilio dozėmis, buvo panašus. Tikėtini AKF slopinimui būdingi poveikiai, pvz., hipotenzija ar inkstų funkcijos pokyčiai, buvo pagydomi ir dėl jų retai prireikdavo užbaigti gydymą. Didelėmis lizinoprilio dozėmis gydytiems ligoniams kosulys pasireiškė rečiau, negu gydytiems mažomis dozėmis.
GISSI-3 tyrime, taikant 2x2 veiksnių modelį, 6 savaites buvo lyginamas po vieną arba kartu vartojamų lizinoprilio ir glicerolio trinitrato poveikis bei kontrolinės grupės būklė. 19 394 pacientams per 24 valandas po ūminio miokardo infarkto buvo paskirtas gydymas. Nustatyta, kad, palyginti su kontroline grupe, lizinoprilis statistiškai reikšmingai (11%) sumažino mirštamumo riziką (2p = 0,03). Glicerolio trinitratas reikšmingai nesumažino šios rizikos, tačiau lizinoprilio ir glicerolio trinitrato derinys, palyginti su kontroline grupe, lėmė ženklų mirštamumo rizikos sumažėjimą (17%, 2p = 0,02). Senyvo amžiaus (> 70 metų) žmonių ir moterų, kurioms yra didelė mirštamumo rizika, pogrupiuose, vertinant sudėtinius mirštamumo ir širdies funkcijos rezultatus, nustatyta, kad jie žymiai pagerėjo. Kaip ir didelės rizikos pogrupių, visų pacientų sudėtiniai rezultatai po 6 mėnesių taip pat parodė reikšmingą pagerėjimą tiems pacientams, kurie 6 savaites buvo gydomi lizinopriliu arba lizinoprilio ir glicerolio trinitrato deriniu. Tai rodo prevencinį lizinoprilio poveikį. Kaip ir galima tikėtis gydant bet kuriais kraujagysles plečiančiais vaistiniais preparatais, padaugėjo su lizinopriliu susijusių hipotenzijos ir inkstų funkcijos sutrikimo atvejų, bet tai nenulėmė proporcinio mirštamumo padidėjimo.
Atliekant dvigubai koduotą, atsitiktinės atrankos, daugiacentrį tyrimą, buvo lyginamas lizinoprilio ir kalcio kanalų blokatorių poveikis 335 ligoniams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu ir hipertenzija bei pradinės stadijos nefropatija, kuriai būdinga mikroalbuminurija. 12 mėnesių kartą per parą skiriant 10–20 mg lizinoprilio, sistolinis ir diastolinis kraujospūdis sumažėjo 13 ir 10 mmHg atitinkamai, o albuminų išsiskyrimas su šlapimu – 40%. Palyginti su panašiai kraujospūdį sumažinusiais kalcio kanalų blokatoriais, lizinoprilis žymiai labiau sumažino albuminų išsiskyrimą su šlapimu, ir tai rodo, kad, lizinopriliui slopinant AKF, mikroalbuminurija sumažėja ne tik dėl kraujospūdį mažinančio poveikio, bet ir dėl tiesioginio mechanizmo, veikiančio inkstų audinius.
Kaip pastebėta, lizinoprilis reikšmingai neveikia glikuoto hemoglobino (HbA1C) koncentracijos, taigi gydymas lizinopriliu neturi neigiamos įtakos glikemijos kontrolei.
Klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo 115 vaikų, 6-16 metų amžiaus, sergančių hipertenzija, pacientai, kurie svėrė mažiau kaip 50 kg, kartą per parą gavo 0,625 mg arba 2,5 mg arba 20 mg lizinoprilio, pacientai, kurie svėrė 50 kg ar daugiau per parą gavo 1,25 mg, 5 mg ar 40 mg lizinoprilio. Antros savaitės pabaigoje kartą per parą vartojamas lizinoprilis sumažino kraujospūdį, vartojant jį didesnėmis dozėmis nei 1,25 mg.
Efektas buvo patvirtintas nutraukimo fazėje, kai diastolinis kraujospūdis pakilo 9 mm Hg placebo grupėje lyginant su tais pacientais, kurie tęsė vidutines ar dideles lizinoprilio dozes. Nuo dozės priklausomo lizinoprilio antihipertenzinis efektas nesiskyrė įvairiose demografinėse grupėse: amžiaus, Tanerio stadijos, lyties ir rasės.
Dviem dideliais atsitiktinės atrankos, kontroliuojamais tyrimais (ONTARGET (angl. „ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial“) ir VA NEPHRON-D (angl. „The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes“)) buvo ištirtas AKF inhibitoriaus ir angiotenzino II receptorių blokatoriaus derinio vartojimas.
ONTARGET tyrime dalyvavo pacientai, kurių anamnezėje buvo širdies ir kraujagyslių ar smegenų kraujagyslių liga arba 2 tipo cukrinis diabetas ir susijusi akivaizdi organų-taikinių pažaida. VA NEPHRON-D tyrimas buvo atliekamas su pacientais, sergančiais 2 tipo cukriniu diabetu ir diabetine nefropatija.
Šie tyrimai neparodė reikšmingo teigiamo poveikio inkstų ir (arba) širdies ir kraujagyslių ligų baigtims ir mirštamumui, bet, palyginti su monoterapija, buvo pastebėta didesnė hiperkalemijos, ūminio inkstų pažeidimo ir (arba) hipotenzijos rizika. Atsižvelgiant į panašias farmakodinamines savybes, šie rezultatai taip pat galioja kitiems AKF inhibitoriams ir angiotenzino II receptorių blokatoriams.
Todėl pacientams, sergantiems diabetine nefropatija, negalima kartu vartoti AKF inhibitorių ir angiotenzino II receptorių blokatorių.
ALTITUDE (angl. „Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints“) tyrimu buvo siekiama ištirti, ar būtų naudingas aliskireno įtraukimas į standartinį pacientų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu ir lėtine inkstų liga, širdies ir kraujagyslių liga arba abiem ligomis, gydymą AKF inhibitoriumi arba angiotenzino II receptorių blokatoriumi. Tyrimas buvo nutrauktas pirma laiko, nes padidėjo nepageidaujamų baigčių rizika. Mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir insulto atvejų skaičius aliskireno grupėje buvo didesnis nei placebo grupėje, o nepageidaujami reiškiniai ir sunkūs nepageidaujami reiškiniai (hiperkalemija, hipotenzija ir inkstų funkcijos sutrikimai) aliskireno grupėje taip pat pasireiškė dažniau nei placebo grupėje.
Amlodipinas
Amlodipinas yra dihidropiridinų grupei priklausantis kalcio jonų srautą į ląstelę slopinantis preparatas (lėtųjų kanalų blokatorius), slopinantis kalcio jonų srautą pro membraną į širdies ir lygiuosius kraujagyslių raumenis.
Antihipertenzinis amlodipino poveikis pasireiškia dėl tiesioginio lygiųjų kraujagyslių raumenis atpalaiduojančio poveikio.
Hipertenzija sergantiems ligoniams vartojamas vieną kartą per parą jis užtikrina kliniškai reikšmingą 24 valandas trunkantį kraujospūdžio sumažėjimą tiek gulint, tiek stovint. Amlodipinas pradeda veikti lėtai ir todėl nesukelia ūminės hipotenzijos.
Amlodipinas nesukelia nepageidaujamo metabolinio poveikio bei riebalų koncentracijos kraujo plazmoje pokyčio, todėl šis vaistinis preparatas tinka astma, diabetu ir podagra sergantiems ligoniams.
Antihipertenzinio ir lipidų kiekį mažinančio gydymo, saugančio nuo širdies priepuolio tyrimas (angl. ALLHAT)
Atsitiktinių imčių dvigubai koduoto poveikio sergamumui ir mirštamumui tyrimo Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial (ALLHAT) metu lygintas naujesnių vaistinių preparatų kalcio kanalų blokatoriaus amlodipino (paros dozė 2,5‑10 mg), AKF inhibitoriaus lizinoprilio (paros dozė 10‑40 mg) ir tiazidinio diuretiko chlortalidono ( paros dozė 12,5‑25 mg) poveikis sergant lengva ar vidutinio sunkumo hipertenzija.
Į atsitiktines imtis buvo suskirstyti 33357 hipertenzija sirgę 55 metų ir vyresni pacientai, vidutinis stebėjimo laikotarpis buvo 4,9 metų. Visi šie pacientai turėjo bent vieną papildomą išeminės širdies ligos rizikos faktorių: 51,5% ligonių daugiau kaip prieš 6 mėnesius nuo įtraukimo į tyrimą buvo ištikęs miokardo infarktas ar insultas arba jie sirgo dokumentuota aterosklerozine širdies ir kraujagyslių sistemos liga, 36,1% pacientų sirgo II tipo cukriniu diabetu, 11,6% ligonių DTL cholesterolio koncentracija buvo mažesnė kaip 35 mg/dl, 20,9% pacientų elektrokardiografiniu ar ultragarsiniu tyrimu buvo nustatyta kairiojo skilvelio hipertrofija bei 21,9% ligonių rūkė cigaretes.
Pagrindinė vertinamoji baigtis buvo sudėtinė ir apėmė mirtį sukėlusią išeminę širdies ligą bei nemirtiną miokardo infarktą. Amlodipino ir chlortalidono vartojusių pacientų grupėse poveikis pagrindinei vertinamajai baigčiai reikšmingai nesiskyrė: RR 0,98, 95% PI - 0,90‑1,07, p=0,65. Analizuojant poveikį antrinėms vertinamosioms baigtims, nustatyta, kad širdies nepakankamumas (sudedamoji kombinuotos vertinamosios širdies ir kraujagyslių sutrikimus apimančios baigties dalis) reikšmingai dažniau atsirado amlodipino vartojusių pacientų grupėje, palyginti su chlortalidoną vartojusiais pacientais (atitinkamai 10,2% ir 7,7%, RR 1,38, 95% PI - 1,25-1,52, p<0,001). Vis dėlto amlodipino ir chlortalidono vartojusių ligonių grupėse mirtingumas nuo bet kokios priežasties reikšmingai nesiskyrė: RR 0,96, 95% PI - 0,89-1,02, p=0,20).
Vaikų populiacija
Tyrimo, kuriame dalyvavo 268 vaikai ir paaugliai 6-17 metų amžiaus, sirgę antrine hipertenzija, ir kurio metu 2,5 mg ir 5,0 mg amlodipino dozių poveikis buvo lyginamas su placebo, duomenys rodo, kad abi dozės sistolinį kraujospūdį sumažino reikšmingai stipriau, nei placebas. Abiejų dozių poveikio skirtumas buvo statistiškai nereikšmingas.
Ilgalaikio amlodipino poveikio augimui, brendimui bei bendrajam vystymuisi tyrimų neatlikta. Ilgalaikis gydymo amlodipinu vaikystėje poveikis mažinant sergamumą širdies ir kraujagyslių sutrikimais bei mirštamumą nuo jų suaugusiame amžiuje nenustatytas.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Lizinoprilis
Lizinoprilis yra per burną vartojamas aktyvus sulfhidrilo grupės neturintis AKF inhibitorius.
Absorbcija
Per burną pavartojus lizinoprilio, didžiausia koncentracija serume susidaro per 7 valandas, nors ištikus miokardo infarktui pastebima, kad didžiausia koncentracija susidaro šiek tiek vėliau. Sprendžiant pagal išsiskyrimą su šlapimu, vidutinė lizinoprilio absorbcija apytikriai yra 25%; skirtingiems pacientams ji gali būti nuo 6% iki 60%, tiriant 5–80 mg dozę. Pacientams, kuriems yra širdies nepakankamumas, absoliutus biologinis prieinamumas yra apytikriai 16% mažesnis. Maistas lizinoprilio absorbcijai įtakos nedaro.
Pasiskirstymas ir jungimasis prie baltymų
Prie kraujo plazmos baltymų, išskyrus angiotenziną konvertuojantį fermentą (AKF), lizinoprilis nesijungia. Tyrimais su žiurkėmis nustatyta, kad lizinoprilis menkai prasiskverbia per kraujo-smegenų barjerą.
Eliminacija
Preparatas nemetabolizuojamas, iš organizmo išsiskiria su šlapimu nepakitęs. Kartotinėmis dozėmis skiriamo lizinoprilio efektyvus pusinės eliminacijos periodas yra 12,6 val. Lizinoprilio klirensas sveikų žmonių organizme apytikriai yra 50 ml/min. Mažėjanti serumo koncentracija rodo, kad likusios nedidelės, kaupimosi neskatinančios dozės dalies galutinės eliminacijos laikas yra ilgas. Galutinės eliminacijos fazė nėra proporcinga išgertai dozei ir galbūt rodo, kad prisijungimas prie AKF yra prisotintas.
Ypatingos populiacijos
Sutrikusi kepenų funkcija
Kepenų ciroze sergantiems pacientams, kurių sutrikusi kepenų funkcija, susilpnėja lizinoprilio absorbcija (sprendžiant pagal išsiskyrimą su šlapimu, maždaug 30%), bet, palyginti su sveikais žmonėmis, padidėja lizinoprilio ekspozicija (maždaug 50%), nes susilpnėja klirensas.
Sutrikusi kepenų funkcija
Sutrikus inkstų funkcijai, lizinoprilio šalinimas per inkstus būna lėtesnis, bet tai kliniškai svarbu tik tada, jei glomerulų filtracijos greitis yra mažesnis negu 30 ml/min. Esant nesunkiam arba vidutiniam inkstų nepakankamumui (kreatinino klirensas 30–80 ml/min.), vidutinis plotas po koncentracijos kreive (AUC) padidėja tik 13%, o esant sunkiam inkstų nepakankamumui (kreatinino klirensas 5–30 ml/min.) – 4,5 karto. Lizinoprilį iš organizmo galima pašalinti dialize. Per 4 valandas trukusią hemodializę, kai dializės klirensas buvo 40–55 ml/min., lizinoprilio koncentracija kraujo plazmoje sumažėjo 60%.
Palyginti su sveikais žmonėmis, pacientų, kuriems yra širdies nepakankamumas, lizinoprilio ekspozicija yra didesnė (plotas po koncentracijos kreive (AUC) vidutiniškai būna 125% didesnis), bet, sprendžiant pagal lizinoprilio išsiskyrimą su šlapimu, absorbcija būna apytikriai 16% mažesnė negu sveikų žmonių.
Vaikų populiacija
Lizinoprilio farmakokinetika buvo tirta 29 padidintą kraujospūdį turintiems pediatriniams pacientams nuo 6 iki 16 metų amžiaus, kurių glomerulų filtracijos greitis (GFG) <30ml/min/1.73m2. Pavartojus nuo 0,1 iki 0,2 mg/kg dozes, maksimali lizinoprilio plazmos koncentracija buvo po 6 valandų, bet sprendžiant pagal lizinoprilio išsiskyrimą su šlapimu, absorbcija buvo apie 28 %. Šie duomenis atitinka anksčiau iš suaugusiųjų gautus duomenis.
Vaikų AUC ir Cmax reikšmės šio tyrimo metu atitiko suaugusių pacientų duomenis.
Senyviems
Senyvų žmonių organizme lizinoprilio koncentracija kraujo plazmoje ir plotas po koncentraciją ir laiką žyminčia kreive (AUC) yra didesni negu jaunesnių žmonių (apytikriai 60%).
Amlodipinas
Absorbcija
Per burną pavartota amlodipino dozė absorbuojama gerai, didžiausia koncentracija kraujyje atsiranda po preparato pavartojimo praėjus 6‑12 valandų. Absoliutus biologinis prieinamumas yra 64‑80 %. Maistas amlodipino absorbcijos neveikia.
Pasiskirstymas ir jungimasis prie baltymų
Pasiskirstymo tūris yra maždaug 21 l/kg kūno svorio. In vitro tyrimų metu nustatyta, kad prie plazmos baltymų prisijungia maždaug 97,5% kraujotakoje esančio amlodipino.
Biotransformacija, eliminacija
Galutinis pusinės eliminacijos iš plazmos laikas yra maždaug 35‑50 valandų, todėl preparato galima vartoti kartą per parą. Amlodipinas ekstensyviai metabolizuojamas kepenyse, susidaro neveiklūs metabolitai. 60% pavartotos dozės išsiskiria su šlapimu metabolitų, maždaug 10% - nepakitusio amlodipino pavidalu.
Ypatingos populiacijos ir jų farmakokinetikos ypatumai
Kepenų funkcijos sutrikimas
Amlodipino vartojimo pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi, klinikiniai duomenys labai riboti.
Pacientų, kurių kepenų funkcija sutrikusi, organizme amlodipino klirensas sumažėjęs, dėt to maždaug 40-60 % padidėja AUC ir pailgėja pusinės eliminacijos laikas.
Senyvi žmonės
Laikas, per kurį amlodipino koncentracija plazmoje tampa didžiausia, senyvų ir jaunesnių žmonių organizme yra toks pat. Klirensas senyvų žmonių organizme gali būti mažesnis, AUC didesnis, o terminalinis pusinės eliminacijos laikas ilgesnis. AUC padidėjimas ir pusinės eliminacijos laiko padidėjimas staziniu širdies nepakankamumu sirgusių senyvų žmonių organizme buvo toks, koks ir tikėtinas tokio amžiaus ligoniams.
Vaikų populiacija
Populiacijos FK tyrime dalyvavo 74 nuo 1 -17 metų vaikai ir paaugliai (34 pacientai 6‑12 metų ir 28 pacientai 13‑17 metų grupėse), kuriems diagnozuota hipertenzija, ir vartojo nuo 1,25 mg iki 20 mg amlodipino dozes vieną kartą arba du kartus per parą. 6‑12 metų vaikų ir 13‑17 metų paauglių grupėse per burną vartojamo vaistinio preparato klirensas (KL/F) iš vyriškos lyties pacientų organizmo buvo atitinkamai 22,5 l/val. ir 27,4 l/val., o iš moteriškos lyties atitinkamai 16,4 l/val. ir 21,3 l/val. Nustatytas didelis ekspozicijos kintamumas skirtingų tiriamųjų organizme. Duomenys apie jaunesnius kaip 6 metų pacientus yra riboti.
Nustatytų dozių derinys
Jokios DIRONORM veikliųjų medžiagų farmakokinetinės tarpusavio sąveikos nenustatyta. Preparato ir jo kiekvieno atskiro komponento svarbiausi parametrai (tokie kaip koncentracijos-laiko kreivės ribojamas plotas [AUC], Cmax, tmax, pusinės eliminacijos periodas) nesiskyrė.
Maistas neturi įtakos DIRONORM tablečių rezorbcijai iš virškinimo trakto.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Lizinoprilio ir amlodipino derinio neklinikinių tyrimų neatlikta.
Lizinoprilis
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
AKF inhibitoriai, kaip vaistų grupė, vėlyvuoju vaisiaus vystymosi laikotarpiu sukelia nepageidaujamus poveikius, galinčius lemti vaisiaus žūtį arba įgimtus defektus, ypač kaukolės. Gauta pranešimų apie fetotoksinį poveikį, sulėtėjusį vaisiaus augimą ir arterinio latako neužsivėrimą. Manoma, kad šios vystymosi anomalijos atsirado ir dėl tiesioginio AKF inhibitorių poveikio vaisiaus renino-angiotenzino sistemai, ir dėl išemijos, kurią lemia motinos hipotenzija, susilpnėjusi vaisiaus bei placentos kraujo apytaka ir deguonies bei mitybinių medžiagų stoka.
Amlodipinas
Toksinis poveikis reprodukcijai
Reprodukcijos tyrimai su žiurkėmis ir pelėmis parodė vėlesnį atsivedimo laiką, atsivedimo pailgėjimą ir jauniklių išgyvenamumo sumažėjimą vartojant 50 kartų didesnes už didžiausią rekomenduojamą dozę žmogui, apskaičiavus mg/kg, dozes.
Kancerogeninis ir mutageninis poveikis
Žiurkėms ir pelėms, dvejus metus su ėdalu vartojusioms 0,5 mg/kg, 1,25 mg/kg ar 2,5 mg/kg amlodipino paros dozes, kancerogeninio poveikio nebuvo pastebėta. Didžiausia vartota dozė (ši dozė pelėms, panašiai kaip ir žiurkėms, buvo 2 kartus* didesnė už didžiausią rekomenduojamą 10 mg klinikinę dozę, apskaičiavus mg/m2 kūno paviršiaus) buvo artima didžiausiai toleruojamai dozei pelėms, bet ne žiurkėms.
Mutageninio poveikio tyrimai su vaistiniu preparatu susijusio poveikio nei genų, nei chromosomų lygmenyje nerodė.
Poveikis vaikingumui
Žiurkėms duodant (patinams 64 paras ir patelėms 14 parų prieš susiporavimą) iki 10mg/kg/per parą dozes (tokia dozė yra 8 kartus didesnė* už rekomenduojamą dozę žmogui, apskaičiavus mg/m2 kūno paviršiaus), poveikio vislumui nebuvo. Kito tyrimo su žiurkėmis, kurio metu žiurkių patinai 30 parų gavo amlodipino besilato doze, panašia į žmogui vartojamą dozę, apskaičiavus mg/kg, duomenimis, buvo išmatuotos mažesnės folikulus stimuliuojančio hormono ir testosterono koncentracijos plazmoje ir nustatytas mažesnis spermos tankis ir subrendusių spermatozoidų bei Sertoli ląstelių kiekis.
*Apskaičiuota pacientui, kurio kūno masė yra 50 kg.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Mikrokristalinė celiuliozė
Karboksimetilkrakmolo A natrio druska
Magnio stearatas.
6.2. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3. Tinkamumo laikas
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
2 metai
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
DIRONORM 20 mg/5 mg tabletės
30 arba 90 tablečių baltose PVC/PE/PVDC-aliuminio lizdinėse plokštelėse kartono dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Daktare, pasakykit tiesą - ar šios gydomosios žolės duoda nors kokios naudos? - -Žinoma, duoda. štai, sūnui butą nupirkau, dukrai baigiu namą įrengti...
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?