Enalaprilis+Hidrochlorotiazidas, 10mg+25mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Hexal AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Enalaprilis+Hidrochlorotiazidas
1. Kas yra EnaHEXAL Comp IR KAM JIS VARTOJAMAS
EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletės yra sudėtinis preparatas nuo didelio kraujospūdžio ligos (hipertenzijos). Jo sudėtyje yra angiotenziną konvertuojančio fermento(AKF) inhibitorius ir medžiagos, skatinančios šlapimo išsiskyrimą (tiazidų grupės diuretiko). Vartojant abiejų veikliųjų medžiagų kartu, kraujo spaudimas sumažėja labiau, negu vartojant tik enalaprilio arba hidrochlorotiazido.
EnaHEXAL Comp tabletės tinka per dideliam kraujospūdžiui mažinti tik tokiems pacientams, kuriems vien enalaprilis kraujo spaudimą sumažina nepakankamai.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT EnaHEXAL Comp
EnaHEXAL Comp vartoti negalima:
jeigu yra alergija enalapriliui, kitiems AKF inhibitoriams, tiazidams, sulfamidams ar bet kuriai pagalbinei medžiagai;
pacientas turi polinkį į audinių patinimą (yra įgimta ar kitokia angioneurozinė edema arba ją buvo sukėlę anksčiau vartoti panašaus poveikio preparatai);
inkstų veikla labai sutrikusi;
yra klinikai reikšmingas elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, kraujyje padidėjusi kalio koncentracija arba yra natrio ar kalio trūkumas;
kepenų veikla labai sutrikusi;
pacientė yra nėščia;
moteris žindo.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Toliau aprašyta, kokiomis aplinkybėmis EnaHEXAL Comp reikia vartoti labai atsargiai. Į gydytoją reikia kreiptis net ir tuo atveju, jei apie tai su juo jau buvo kalbėta.
EnaHEXAL Comp reikia vartoti labai atsargiai, jei:
sergama liga, kurios metu padidėja baltymų išsiskyrimas su šlapimu;
sutrikusi elektrolitų apykaita;
sutrikdytas imunitetas arba sergama specifine liga, t. y. kolagenoze, pvz., raudonąja vilklige, sklerodermija;
kartu gydoma vaistais, kurie slopina imuninę sistemą (pvz., kai kuriais antinksčių hormonais, t. y. gliukokortikoidais, vaistais nuo vėžio, virusinių ligų), vaistais , vartojamais nuo podagros, širdies ritmo sutrikimų ar psichikos ligų, pvz., ličio preparatais;
yra sumažėjęs kraujo tūris;
susiaurėjusios smegenų ar širdies kraujagyslės;
yra inkstų veiklos nepakankamumas (kreatinino koncentracija kraujyje ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml);
dėl inkstų pažeidimo ar kitos priežasties labai padidėjęs kraujo spaudimas;
pacientas vyresnis negu 65 metų.
Prieš skirdamas EnaHEXAL Comp gydytojas patikrins inkstų veiklą bei sunormalins druskų ir (arba) skysčio kiekį.
Gydymo EnaHEXAL Comp metu, ypač pradžioje ir pacientams, sergantiems sunkiu širdies veiklos nepakankamumu, kuris kartais būna susijęs su inkstų nepakankamumu, gali labai sumažėti kraujospūdis. Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu ar inkstų liga, įskaitant inkstų arterijos stenozę, dažniau pasireiškia su AKF inhibitorių vartojimu susijęs inkstų veiklos nepakankamumas.
Audinių patinimas (angioneurozinė edema)
Skausmingas audinių patinimas, sukeliantis odos ir gleivinės skausmą, gali būti EnaHEXAL Comp sukeltos specifinės alerginės reakcijos požymis. Ši reakcija gali pasireikšti bet kuriuo gydymo metu ir pažeisti veidą, galūnes, lūpas, liežuvį ir gerklę. Jei patinsta gerklos, pacientas gali net uždusti
Jei išgėrus EnaHEXAL Comp pradeda tinti audiniai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Angioneurozinė edema dažniau gali pasireikšti juodosios rasės pacientams.
Kitokios padidėjusio jautrumo reakcijos
Jei EnaHEXAL Comp vartojantiems pacientams atliekama mažo tankio lipoproteinų aferezė, t. y. gydomas sunkus riebalų apykaitos sutrikimas, gali pasireikšti gyvybei pavojinga padidėjusio jautrumo reakcija. Jei minėtas specifinis riebalų apykaitos sutrikimo gydymas būtinas, prieš jį vietoj EnaHEXAL Comp gydytojas turi laikinai skirti gydymą kitokiu preparatu nuo didelio kraujo spaudimo.
Atliekant desensibilizaciją (mažinant ar slopinant padidėjusį jautrumą) vabzdžių (bičių, vapsvų) nuodams ir kartu vartojant EnaHEXAL Comp tablečių, dažniau gali pasireikšti sunki padidėjusio jautrumo reakcija: kraujospūdžio sumažėjimas, dusulys, vėmimas ir (arba) alerginė odos reakcija, todėl desensibilizacijos metu EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.
Inkstų arterijų stenozė
Jei ligonis, sergantis inkstų arterijų stenozės ar kitokio inkstų kraujagyslių pažeidimo sukelta hipertenzija, vartoja EnaHEXAL Comp tablečių, jam dažniau gali per daug sumažėti kraujospūdis ir pasireikšti inkstų veiklos nepakankamumas. Ligonių, kuriems yra vienos pusės inksto arterijos stenozė, sveikatos būklę turi nuolat prižiūrėti gydytojas.
Pacientams, kuriems yra abiejų inkstų arterijų arba vienintelio inksto arterijos stenozė, EnaHEXAL Comp vartoti draudžiama.
Kraujo valymas (dializė)
Jei vartojančiam EnaHEXAL Comp ligoniui atliekama neatidėliotina dializė, naudojant specialią dializės membraną, pvz., “AN 69”, dažniau galima sunki padidėjusio jautrumo reakcija (gali ištikti net kraujotakos kolapsas), todėl gydytoją, kuris daro dializę, būtina informuoti, jog pacientas vartoja EnaHEXAL Comp tablečių.
Neišgydytas antinksčių veiklos padidėjimas
Ligoniams, kuriems yra minėtas sutrikimas, EnaHEXAL Comp tikriausiai kraujospūdį mažins nepakankamai, todėl jų vartoti nerekomenduojama.
Kraujo kiekybinės sudėties pokyčiai
Retai ligoniams, sergantiems hipertenzija, sumažėja kai kurių rūšių leukocitų kiekis arba jie net išnyksta. Jeigu vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda karščiavimas, limfmazgių patinimas ir (arba) gerklės uždegimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir padaryti leukogramą (nustatyti leukocitų kiekį procentais).
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
EnaHEXAL Comp tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali stiprinti:
kitokie kraujospūdį mažinantys vaistai;
vainikines arterijas plečiantys vaistai (nitratai);
vaistai nuo epilepsijos (barbitūratai);
vaistai nuo psichikos ligų (fenotiazino dariniai, kai kurie antidepresantai);
alkoholis (gali stiprėti ne tik vaisto, bet ir alkoholio poveikis).
EnaHEXAL Comp tablečių kraujospūdį mažinantį poveikį gali silpninti:
vaistai nuo skausmo ir uždegimo (pavyzdžiui, salicilo rūgšties dariniai, indometacinas);
natrio chloridas;
per didelį lipidų kiekį kraujyje mažinantys preparatai (kolestiraminas, kolestipolis), kadangi jie silpnina EnaHEXAL Comp tablečių absorbciją iš žarnų.
EnaHEXAL Comp tabletės gali stiprinti kai kurių vaistų veiksmingumą, pvz.:
kai kurių vaistų nuo reumato (salicilatų);
kalio ir kai kurių preparatų (diuretikų), mažinančių kalio išsiskyrimą iš organizmo;
ličio;
vaistų nuo širdies nepakankamumo (rusmenės glikozidų).
EnaHEXAL Comp tablečių poveikio gali silpnėti kai kurių vaistų veiksmingumas, pvz.:
kai kurių antinksčių hormonų, vartojamų kraujotakos kolapsui šalinti;
vaistų nuo cukrinio diabeto.
Kraujyje gali sumažėti leukocitų kiekis, jei EnaHEXAL Comp tabletėmis gydoma kartu su:
vaistais nuo podagros (alopurinoliu);
vaistais, silpninančiais organizmo gynybinę reakciją, pvz., vartojamais gydant reumatą, sunkią alerginę ligą (pvz., astmos priepuolį), po organų persodinimo ar slopinant auglio augimą;
preparatais nuo širdies ritmo sutrikimo (prokainamidu).
Gali sutrikti mineralų apykaita (dažniausiai padidėja kalio ir/ar magnio išsiskyrimas), jei EnaHEXAL Comp tablečių vartojama kartu su:
druskų išsiskyrimą skatinančiais diuretikais, pvz., furozemidu;
antinksčių hormonais ar vaistais, vartojamais antinksčių veiklai tirti (AKTH);
vaistais nuo skrandžio opos (karbenoksolonu);
vaistais nuo grybelių (amfotericinu B);
penicilinu G;
vaistais nuo reumato (salicilatais);
vidurių laisvinamaisiais preparatais (jei jais piktnaudžiaujama);
trimetoprimu ir (ar) sulfatrimetoprimu.
Jei EnaHEXAL Comp vartojama kartu su kai kuriais vaistais, kurie būtini chirurginių procedūrų metu, ypač narkozę sukeliančiais preparatais, gali stiprėti pastarųjų vaistų poveikis ar pasireikšti stipresnis nepageidaujamas poveikis, todėl anesteziologą būtina informuoti, apie EnaHEXAL Comp vartojimą.
EnaHEXAL Comp vartojimas su maistu ir gėrimais
Maistas vaisto pasisavinimui ir poveikiui reikšmingos įtakos nedaro. Alkoholis stiprina enalaprilio hipotenzinį poveikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
EnaHEXAL Comp tabletės, vartojamos nėštumo metu, gali sukelti moters sveikatos sutrikimą, pažeisti vaisių ir net sukelti jo mirtį.
Prieš pradėdama vartoti EnaHEXAL Comp tablečių, moteris turi pasitikrinti, ar ji ne nėščia. Jų vartodama, pacientė privalo saugotis, kad nepastotų. Vis dėlto, jei moteris pastoja, reikia pasakyti gydytojui, kuris paskirs gydymą saugesniais vaistais.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Veikliosios EnaHEXAL Comp medžiagos išsiskiria su pienu, todėl prieš pradedant vartoti vaisto žindymą būtina nutraukti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant EnaHEXAL Comp, kaip ir kitų antihipertenzinių preparatų, gali susilpnėti, pvz., gydymo pradžioje, pakeitus dozę arba kartu su vaistu geriant alkoholio, gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus, tačiau šis poveikis priklauso nuo žmogaus jautrumo vaistui..
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines EnaHEXAL Comp medžiagas
Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą
3. KAIP VARTOTI EnaHEXAL Comp
Jeigu gydytojo nepaskirta kitaip, rekomenduojama EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Būtina tiksliai laikytis dozavimo nurodymų, priešingu atveju EnaHEXAL Comp gali sukelti šalutinį poveikį.
EnaHEXAL Comp galima vartoti tik po to, kai pacientui gydytojas nustato veikliųjų šio sudėtinio preparato medžiagų dozę. Gydytojo nurodymu, kai kuriems ligoniams iš karto vietoj gydymo preparatu, kurio sudėtyje yra viena veiklioji medžiaga, galima pradėti vartoti sudėtinio preparato, t. y. EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių.
Įprastinė paros dozė pacientams, kuriuos galima gydyti sudėtiniu preparatu, yra viena EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletė (atitinka 10 mg enalaprilio maleato ir 25 mg hidrochlorotiazido).
Paprastai pacientams, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi (kreatinino koncentracija serume ne didesnė kaip 1,8 mg/100 ml), ir vyresniems negu 65 metų žmonėms, didelio kraujospūdžio gydymą reikėtų pradėti laipsniškai preparatu, kurio sudėtyje yra viena veiklioji medžiaga.
Vaikams EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletės netinka.
Nurodymas
Vietoj kitokio vaisto pradėjus vartoti EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių, ligonių, ypač tokių, kurių organizme trūksta druskų ir (arba) skysčių (pavyzdžiui, dėl vėmimo, viduriavimo, prieš gydymą vartotų diuretikų), kurie serga širdies nepakankamumu, sunkia hipertenzija, kraujo spaudimas gali per daug sumažėti, todėl tokius pacientus medikas stebės mažiausiai 8 valandas.
EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių galima gerti nepriklausomai nuo nuo valgymo laiko. Paskirtą paros dozę patariama vartoti iš ryto, gausiai užsigeriant skysčio, pvz., stikline vandens.
Vaisto vartojimo trukmę nustato gydytojas.
Pavartojus per didelę EnaHEXAL Comp dozę
Priklausomai nuo perdozavimo sunkumo gali atsirasti tokių organų veiklos pokyčių: ilgai trunkanti diurezė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, labai mažas kraujospūdis, sąmonės pritemimas (gali ištikti net koma), traukuliai, dalinis paralyžius (parezė), širdies ritmo suretėjimas ar kitoks sutrikimas, kraujotakos šokas, inkstų veiklos nepakankamumas, žarnų nepraeinamumas.
Įtarus, jog perdozuota, būtina neatidėliojant kreiptis į gydytoją.
Pamiršus pavartoti EnaHEXAL Comp
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Tokiu atveju toliau reikia vartoti nurodytą EnaHEXAL Comp dozę.
Pokyčiai nutraukus EnaHEXAL Comp vartojimą
Gali vėl padidėti kraujo spaudimas.
Jei pacientas savo nuožiūra nori pertraukti arba baigti prieš laiką EnaHEXAL Comp vartojimą (pvz., dėl nepageidaujamo poveikio ar pagerėjusios savijautos), būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
EnaHEXAL Comp, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Širdies ir kraujagyslių sistema
Kartais, ypač gydymo pradžioje, kai kuriems pacientams, gali per daug sumažėti kraujospūdis, todėl gali pasireikšti galvos svaigimas, silpnumas, regos sutrikimas, retai trumpam net prarandama sąmonė. Be to, elektrokardiogramoje gali atsirasti pokyčių, sutrikti širdies ritmas.
Pastebėta, kad dėl stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali padažnėti širdies ritmas, atsirasti pernelyg greitas, juntamas širdies plakimas (palpitacija), krūtinės skausmas, krūtinės angina, nepakankamos smegenų kraujotakos simptomų (pvz., vienos kūno pusės paralyžius, apakimas arba gebėjimo kalbėti išnykimas), kurie gali būti laikini arba sukelti nuolatinį nervų sistemos pažeidimą (smegenų insultą).
Inkstų ir šlapimo organų sistema
Gali atsirasti inkstų veiklos sutrikimų arba jie gali sustiprėti, pavieniais atvejais gali prasidėti ūminis inkstų nepakankamumas. Retai pastebėta baltymų išsiskyrimo su šlapimu padidėjimo, iš dalies susijusio su inkstų veiklos pablogėjimu, atvejų. Buvo retų specifinio inkstų uždegimo (nebakterinio intersticinio nefrito) atvejų. Pastebėta eritrocitų irimo, kuris pasireiškia stipriu šlapimo patamsėjimu, pavienių atvejų. Atsiradus tokiam pokyčiui, reikia kreiptis į gydytoją.
Kvėpavimo organų sistema
Galimas sausas kosulys, gerklės skausmas, kimulys, bronchų uždegimas, retai – dusulys, prienosinių ančių uždegimas, bendrasis negalavimas, pavieniais atvejais – bronchų spazmas, dėl kurio atsiranda dusulys, burnos ar liežuvio gleivinės uždegimas, burnos sausmė ir troškulys. Gydytojas gali nustatyti, kad plaučių audinyje atsirado tam tikrų medžiagų (plaučių infiltratų).
Pastebėta pavienių alerginio plaučių alveolių uždegimo atvejų. Retai pasireiškia ūminis intersticinis plaučių uždegimas.
Būta pavienių ūminio skysčio susikaupimo plaučiuose (plaučių edemos) su kraujotakos kolapsu, dusuliu ir širdies ritmo padažnėjimu atvejų. Manoma, kad tai yra hidrochlorotiazido sukelta alerginė reakcija.
EnaHEXAL Comp gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų srities (liežuvio, gerklės, gerklų) audinių pabrinkimą.
Virškinimo organų sistema ir kepenys
Kartais gali atsirasti pykinimas, negalavimų viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimas, retai – vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, apetito stoka, kasos uždegimas ir, ypač tuo atveju, jei ligonis serga tulžies pūslės akmenlige, – ūminis tulžies pūslės uždegimas.
Vartojant EnaHEXAL Comp tablečių, retai atsiranda tokių simptomų: iš pradžių pasireiškia odos ir (arba) gleivinės gelta, vėliau atsiranda daugelio kepenų ląstelių žuvimo požymių (rankų ir kojų drebulys, pablogėjęs kvėpavimas, mieguistumas, apatija, sąmonės pritemimas arba net išnykimas). Ar tarp šio sutrikimo ir vaisto vartojimo yra priklausomumas, neaišku. Kartais ligonis miršta. Buvo pavienių kepenų veiklos sutrikimo, kepenų uždegimo ir dalinio žarnų nepraeinamumo atvejų.
Oda, kraujagyslės
Retkarčiais gali pasireikšti alerginė odos reakcija, pvz., išbėrimas, rečiau atsiranda dilgėlinė, niežulys, uždegimo sukeltas paraudimas, odos kraujosruvų, audinių pabrinkimas (angioneurozinė edema), apimantis lūpas, veidą ir (arba) galūnes.
Pastebėta pavienių sunkių odos reakcijų: pūslinė, daugiaformė eritema, generalizuotas eksfoliacinis dermatitas, Stivenso ir Džonsono sindromas, toksinė epidermolizė bei odos raudonoji vilkligė (žr. skyrių “Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?”).
Odos pokyčių metu kartu gali atsirasti karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmas, kraujagyslių uždegimas, laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčių.
Pacientams, ypač pagyvenusiems arba sergantiems venų ligomis, retai gali atsirasti kraujo krešulių (trombų) ir embolija. Be to, retai sumažėja ašarų gamyba.
Pastebėta prakaitavimo, karščio pylimo, į žvynelinę panašių odos pokyčių, padidėjusio jautrumo šviesai, plaukų slinkimo, nagų lupimosi ir ligoniams, kuriems yra Raynaudo sindromas, kraujagyslių spazmų pasunkėjimo pavienių atvejų.
Nervų sistema
Retkarčiais pasireiškia galvos skausmas, nuovargis, mieguistumas, silpnumas, apatija, retai – snaudulys, depresija, miego sutrikimas, impotencija, galūnių dilgčiojimas, tirpimas ir šalimas, pusiausvyros sutrikimas, sumišimas, spengimas ausyse, matymas lyg per rūką, skonio pakitimas arba laikinas skonio praradimas.
Retai dėl per stiprios diurezės prasideda mėšlungis (mioklonija), atsiranda mieguistumas ir sumišimas.
Judėjimo organų sistema
Retkarčiais gali atsirasti raumenų skausmas, blauzdų mėšlungis, raumenų silpnumas ir dalinis paralyžius (parezė).
Kraujo ir šlapimo laboratorinių tyrimų rodmenys
Vartojant EnaHEXAL Comp, gali pakisti kraujo tyrimų rodmenys: sumažėti raudonojo kraujo pigmento (hemoglobino) koncentracija ir ląstelių kiekis (procentais) kraujyje, sumažėti arba kitaip pakisti eritrocitų, leukocitų bei trombocitų kiekis kraujyje: pasireikšti anemija, leukopenija, neutropenija, eozinofilija arba daug dažniau trombocitopenija. Pavieniais atvejais gali sumažėti leukocitų kiekis arba jie gali visiškai išnykti.
Pavieniais atvejais gali prasidėti eritrocitų irimas (taip pat ir dėl gliukozės - 6 - fosfatdehidrogenazės trūkumo), dėl kurio patamsėja šlapimas ir (arba) atsiranda gelta.
Ligoniams, vartojantiems EnaHEXAL Comp, ypač jei jų vartojama ilgai, gydytojas gali nustatyti elektrolitų ir skysčio pusiausvyros sutrikimą bei kraujo šarmingumo padidėjimą (metabolinę alkalozę). Dėl skysčio ir elektrolitų netekimo kraujyje padidėja šarminės reakcijos medžiagų koncentracija arba sintezė: gali pasireikšti metabolinė alkalozė, kurios metu pH būna ne didesnis kaip 9. Kraujyje gali padidėti gliukozės, kai kurių lipidų (cholesterolio, trigliceridų) kiekis, kepenų fermento amilazės aktyvumas. Be to, kraujyje dažnai padaugėja šlapimo rūgšties, todėl turintiems polinkį pacientams gali prasidėti podagros priepuolis.
Kartais žmonėms, ypač ligoniams, kurių inkstų veikla sutrikusi arba kurie serga cukriniu diabetu, serume gali padidėti medžiagų, paprastai šalinamų su šlapimu (šlapalo, kreatinino), ir kalio bei sumažėti natrio koncentracija.
Su šlapimu gali išsiskirti didesnis baltymų kiekis.
Pavieniais atvejais gali padidėti kepenų veiklos rodmenys.
Kokių priemonių imtis pasireiškus šalutiniam poveikiui ?
Jei vartojant EnaHEXAL Comp atsiranda minėtas šalutinis poveikis, reikia kreiptis į gydytoją. Prasidėjus sunkiam šalutiniam poveikiui (staiga pradeda tinti veido ir kaklo srities audiniai ar pagelsta oda), kuris gali būti susijęs su sąmonės pritemimu ir drebuliu, ar sunkiems odos pokyčiams (atsiskiria oda, atsiranda pūslių bei su bendrosios būklės sutrikimu susijęs didelis ar pakitusios spalvos išbėrimas), būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ar artimiausios ligoninės skubios medicinos pagalbos skyrių.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI EnaHEXAL Comp
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
EnaHEXAL Comp sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra enalaprilio maleatas ir hidrochlorotiazidas. Vienoje tabletėje yra 10
mg enalaprilio maleato ir 25 mg hidrochlorotiazido.
- Pagalbinės medžiagos yra: bevandenis kalcio vandenilio fosfatas, laktozės monohidratas, magnio stearatas, kukurūzų krakmolas, natrio vandenilio karbonatas, talkas, raudonasis geležies oksidas (E 172).
EnaHEXAL Comp išvaizda ir kiekis pakuotėje
Originali pakuotė, kurioje yra 20 arba 60 tablečių.
Tarptautinis pavadinimas | Enalaprilis+Hidrochlorotiazidas |
Vaisto stiprumas | 10mg+25mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | 04/8270/1 |
Registratorius | Hexal AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2004.01.13 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletės
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Vienoje tabletėje yra 10 mg enalaprilio maleato ir 25 mg hidrochlorotiazido.
Pagalbinė medžiaga: 89,9 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3 FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Tabletė yra rausvai ruda, ovali, abipus išgaubta, su dalijimo įranta iš vienos pusės (laužiamoji tabletė). Šalia įrantos iš kairės pusės yra įspaudas „E“, iš dešinės – „H“.
Tabletė gali būti dalijama į lygias dalis.
4. klinikinĖ informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Pirminės hipertenzijos gydymas tuo atveju, jei monoterapija enalapriliu yra nepakankamai veiksminga.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Suaugę žmonės. Sudėtiniu preparatu, kuriame yra pastovus enalaprilio ir hidrochlorotiazido kiekis, rekomenduojama gydyti tik po veikliųjų medžiagų, t. y. enalaprilio ir hidrochlorotiazido, dozės titravimo. Jei leidžia ligonio būklė, reikia apsvarstyti, ar negalima iš karto vietoj monoterapijos gydyti preparatu, kurio sudėtyje yra pastovus dviejų veikliųjų medžiagų kiekis.
Hipertenzija
Rekomenduojama paros dozė yra viena tabletė.
Dozavimas senyviems pacientams (vyresniems kaip 65 metų) bei ligoniams, kuriems sutrikusi inkstų veikla (kreatinino klirensas yra 30 – 60 ml/min.), kurių organizme trūksta skysčio / druskų arba kurie serga cukriniu diabetu.
Dozavimo priderinimą reikia atlikti labai atsargiai (kiekvienos veikliosios medžiagos dozę reikia nustatyti atskirai).
Ligoniams, kuriems yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas 30 ml/min.), sudėtinio enalaprilio ir hidrochlorotiazido preparato vartoti draudžiama.
Vaikai ir paaugliai
Vaistinio preparato saugumas ir veiksmingumas vaikams bei paaugliams nenustatytas.
Vartojimo metodas
EnaHEXAL Comp 10 mg /25 mg galima gerti nepriklausomai nuo valgymo laiko. Nustatytą paros dozę reikia vartoti iš ryto, užsigeriant dideliu kiekiu skysčio.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas enalaprilio maleatui, kitiems AKF inhibitoriams, hidrochlorotiazidui, kitiems sulfamidams ar bet kuriai vaistinio preparato pagalbinei medžiagai.
Sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas (kreatinino klirensas 30 ml/min.).
Buvusi angioneurozinė edema, susijusi su AKF inhibitorių vartojimu, yra paveldima ar idiopatinė angioneurozinė edema.
Nėštumas (žr. 4.6 skyrių).
Žindymo laikotarpis (žr. 4.6 skyrių).
Sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
ENALAPRILIS
Simptominė hipotenzija
Ligoniams, sergantiems nekomplikuota hipertenzija, simptominė hipotenzija pasireiškia retai. Enalapriliu gydomiems hipertenzija sergantiems ligoniams simptominė hipotenzija pasireiškia dažniau, jei jų organizme dėl įvairių priežasčių (pvz., gydymo diuretikais, dietos, kurioje yra mažiau druskos, dializės, vėmimo ar viduriavimo) trūksta skysčio ar sutrikusi elektrolitų pusiausvyra (žr. 4.5 ir 4.8 skyrių).
Kadangi EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių sudėtyje yra hidrochlorotiazido, jei įmanoma, skysčio ar druskų trūkumo profilaktikai diuretikų vartojimą reikia nutraukti iki gydymo EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletėmis pradžios likus 2 - 3 paroms.
Ligoniams, sergantiems širdies funkcijos nepakankamumu tiek susijusiu, tiek nesusijusiu su inkstų funkcijos nepakankamumu, buvo simptominės hipotenzijos atvejų. Ji dažniau atsiranda ligoniams, sergantiems sunkesniu širdies funkcijos nepakankamumu, susijusiu su didelės kilpinių diuretikų dozės vartojimu, hiponatremija ar inkstų funkcijos sutrikimu. Tokius ligonius gydymo pradžioje turi prižiūrėti medikas, gydymą geriau pradėti ligoninėje ir pacientą būtina atidžiai stebėti po bet kokio enalaprilio ir/ar diuretiko dozės koregavimo.
Panašus dėmesys gali tikti ir pacientams, sergantiems išemine širdies ar smegenų kraujagyslių liga, kadangi tokius ligonius dėl per stipraus kraujospūdžio sumažėjimo gali ištikti miokardo infarktas ar smegenų insultas.
Jei per daug sumažėja kraujospūdis, pacientą reikia paguldyti aukštielninką, prireikus į veną sulašinti izotoninio natrio chlorido tirpalo. Laikinas kraujospūdžio sumažėjimas nėra kontraindikacija tolesniam vaistinio preparato vartojimui, todėl padidinus skysčio tūrį ir kraujo spaudimą, vaistiniu preparatu galima gydyti toliau, paprastai mažesne doze, ar be vargo vartoti atitinkamai vienos ar kitos preparato veikliosios medžiagos.
Aortos stenozė, hipertrofinė kardiomiopatija
AKF inhibitorių, kaip ir kitų kraujagysles plečiančių vaistinių preparatų, reikia vartoti atsargiai, jei yra kairiojo širdies skilvelio vožtuvų ar kraujo ištekėjimo į aortą obstrukcija, ir minėtais vaistiniais preparatais negydyti, jei yra kardiogeninis šokas ar kraujotakai reikšminga obstrukcija.
Pirminis hiperaldosteronizmas
Pacientai, kuriems yra pirminis hiperaldosteronizmas, dažniausiai būna nejautrūs kraujo spaudimą mažinančių vaistinių preparatų, kurie veikia renino ir angiotenzino sistemą, poveikiui, todėl jiems EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių vartoti nerekomenduojama.
Inkstų funkcijos sutrikimas
Pastebėta, kad ligoniams, ypač sergantiems sunkiu širdies funkcijos nepakankamumu ar nefropatija, įskaitant inkstų arterijų stenozę, dažniau pasireiškia su enalaprilio vartojimu susijęs inkstų funkcijos nepakankamumas. Jeigu šis sutrikimas greitai nustatomas ir tinkamai gydomas, jis dažniausiai išnyksta.
Jei ligonis, kuriam yra abiejų inkstų (arba vieno tuo atveju, jei funkcionuoja tik vienas inkstas) arterijų stenozė, vartoja AKF inhibitorių, jam yra didesnė hipotenzijos ir inkstų funkcijos nepakankamumo rizika. Inkstų funkcijos susilpnėjimas gali pasireikšti tik nedideliais kreatinino kiekio serume pokyčiais. Šių ligonių gydymą reikia pradėti rūpestingai prižiūrint medikui, mažesne doze, kurią reikia atidžiai titruoti, ir sekti inkstų funkciją.
Inksto persodinimas
Ligonių, kuriems neseniai persodintas inkstas, gydymo enalapriliu patirties nėra, todėl jiems šio vaistinio preparato vartoti nerekomenduojama.
Kepenų funkcijos nepakankamumas
Vartojant AKF inhibitorių, retai pasireiškia sindromas, kuris prasideda cholestazine gelta ir progresuoja į žaibinę kepenų nekrozę, kartais mirtį. Šio sindromo priežastis neaiški.
Jei AKF inhibitorių vartojančiam ligoniui atsiranda gelta arba pastebimai padaugėja kepenų fermentų, gydymą minėtais vaistiniais preparatais reikia nutraukti ir pradėti reikiamai ligonį sekti.
Neutropenija, agranulocitozė
AKF inhibitoriais gydomiems ligoniams buvo neutropenijos ir (ar) agranulocitozės, trombocitopenijos ir mažakraujystės atvejų. Ligoniams, kurių inkstų funkcija normali ir nėra kitų komplikacijas skatinančių veiksnių, neutropenija pasireiškia retai (žr. 4.8 skyrių). Enalaprilio reikia vartoti labai atsargiai tiems ligoniams, kurie serga kraujagyslių kolagenoze, vartoja imunodepresantų, alopurinolio, prokainamido arba kuriems yra keli minėti rizikos veiksniai, ypač tuo atveju, jeigu inkstų funkcija buvo sutrikusi prieš pradedant gydyti. Kai kurie iš minėtų ligonių susirgo sunkia infekcine liga, kuri keliais atvejais nereagavo į intensyvų gydymą antibiotikais. Jei tokie ligoniai enalapriliu gydomi, patariama reguliariai matuoti leukocitų kiekį ir ligoniams patarti, kad jie praneštų apie bet kokį infekcijos požymį.
Padidėjusio jautrumo reakcija, angioneurozinė edema
Pacientams, vartojantiems AKF inhibitorių, įskaitant enalaprilį, buvo veido, galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir (ar) gerklų edemos atvejų (žr. 4.8 skyrių). Edema gydymo metu galima bet kuriuo laiku. Tokiu atveju reikia nedelsiant nutraukti enalaprilio vartojimą ir pradėti reikiamą paciento stebėjimą. Jį galima baigti tik įsitikinus, jog simptomai visiškai išnyko. Jei patinsta tik veidas ir lūpos, edema paprastai praeina savaime, nors simptomams lengvinti gali būti naudingi antihistamininiai preparatai.
Angioneurozinė edema, kuri apima gerklas, gali būti pavojinga gyvybei. Jei ji apima liežuvį, tikrąjį balso aparatą ir gerklas, gali atsirasti kvėpavimo takų obstrukcija, todėl būtina nedelsiant pradėti reikiamą gydymą: injekuoti po oda 0,3 – 0,5 ml epinefrino tirpalo (1:1000) ir (ar) palaikyti kvėpavimo takų praeinamumą.
AKF inhibitoriais gydomiems juodosios rasės pacientams angioneurozinė edema pasireiškia dažniau negu baltosios rasės žmonėms.
Pacientams, kuriems buvo angioneurozinė edema, nesusijusi su AKF inhibitorių vartojimu, gydymo šiais vaistiniais preparatais metu galbūt yra didesnė angioneurozinės edemos rizika (žr. 4.3 skyrių).
Anafilaktoidinė reakcija desensibilizacijos plėvasparnių vabzdžių nuodams metu
AKF inhibitorių vartojantiems pacientams desensibilizacijos plėvasparnių vabzdžių nuodams metu retai pasireiškia gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija, todėl jiems reikia iš anksto vietoj AKF inhibitoriaus pradėti vartoti kitokio vaistinio preparato nuo kraujo spaudimo.
Anafilaktoidinė reakcija mažo tankio lipoproteinų aferezės metu
AKF inhibitorių vartojantiems pacientams mažo tankio lipoproteinų aferezės dekstrano sulfatu metu retai pasireiškia gyvybei pavojinga anafilaktoidinė reakcija, todėl jiems reikia iš anksto vietoj AKF inhibitoriaus pradėti vartoti kitokio vaistinio preparato nuo kraujo spaudimo.
Pacientai, kuriems daroma kraujo dializė
AKF inhibitoriais gydomiems ligoniams, kurių dializei buvo naudojama didelio laidumo membrana (pvz., AN 69), buvo anafilaktoidinės reakcijos atvejų. Vadinasi, tokių pacientų dializei reikia naudoti kitokias membranas arba juos gydyti kitų grupių antihipertenziniais preparatas.
Pacientai, sergantys cukriniu diabetu
AKF inhibitoriais pradėjus gydyti pacientą, nuo cukrinio diabeto vartojantį geriamųjų preparatų arba insulino, pirmąjį gydymo mėnesį reikia dažnai matuoti gliukozės kiekį jo kraujyje (žr. 4.5 skyrių).
Kosulys
Pastebėta kosulio, susijusio su AKF inhibitorių vartojimu, atvejų. Toks kosulys būna neproduktyvus, išsilaikantis ir išnyksta nutraukus gydymą. Jeigu kosulys prasideda, reikia nustatyti, ar jį nesukėlė AKF inhibitoriai.
Chirurginė operacija, anestezija
Didesnės chirurginės operacijos ar anestezijos vaistiniais preparatais, sukeliančiais hipotenziją, metu enalaprilis blokuoja angiotenzino II atsiradimą dėl kompensacinio renino išsiskyrimo. Jei sumažėja kraujospūdis ir manoma, kad šis pokytis atsirado dėl minėto veikimo būdo, kraujo spaudimą galima sunormalinti kraujagyslėse padidinus skysčio tūrį.
Hiperkalemija
AKF inhibitoriais, įskaitant enalaprilį, gydomiems pacientams kraujo serume gali padidėti kalio kiekis. Didesnė hiperkaliemijos atsiradimo rizika yra pacientams, sergantiems inkstų funkcijos nepakankamumu, cukriniu diabetu arba vartojantiems kalį organizme sulaikančių diuretikų, kalio papildų ar druskos pakaitalų, kurių sudėtyje yra kalio, bei kitų vaistinių preparatų, didinančių kalio kiekį kraujo serume, pvz., heparino. Jei manoma, jog minėtų vaistinių preparatų vartoti kartu su AKF inhibitoriais būtina, gydymo metu rekomenduojama reguliariai matuoti kalio kiekį serume.
Vaikai ir paaugliai
Ar vaikams ir paaugliams, sergantiems hipertenzija, vartoti enalaprilio, ypač kartu su hidrochlorotiazidu, yra saugu ir ar toks gydymas yra veiksmingas, tiksliai nežinoma, kadangi nepakanka patirties.
Etniniai skirtumai
Enalaprilis, kaip ir kitokie angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai, juodosios rasės ligoniams kraujo spaudimą mažina pastebimai silpniau, negu kitos rasės žmonėms. Šis skirtumas galbūt yra todėl, kad hipertenzija sergančių juodosios rasės ligonių organizme mažas renino kiekis būna dažniau negu kitos rasės.
HIDROCHLOROTIAZIDAS
Inkstų funkcijos nepakankamumas
Ligoniams, sergantiems inkstų liga, tiazidai gali skatinti azotemijos atsiradimą. Jei nepakankama inkstų funkcija, gali pasireikšti kumuliacinis veikliosios medžiagos poveikis. Jei atsiranda progresuojantis inkstų funkcijos sutrikimas, kuriam būdingas nebaltyminio azoto kiekio didėjimas, būtina iš naujo atidžiai įvertinti gydymą apsvarstant, ar nereikia nutraukti diuretikų vartojimo (žr. 4.3 skyrių).
Kepenų funkcijos nepakankamumas
Jei sutrikusi kepenų funkcija ar yra progresuojanti šio organo liga, tiazidų reikia vartoti atsargiai, kadangi ir nedideli skysčio ir elektrolitų pusiausvyros pokyčiai gali skatinti kepenų komos atsiradimą (žr. 4.3 skyrių).
Įtaka medžiagų apykaitai ir endokrininės sistemos veiklai
Tiazidai gali sutrikdyti gliukozės toleravimą, todėl ligoniams, sergantiems cukriniu diabetu, gali reikėti koreguoti insulino ir geriamųjų antidiabetinių vaistinių preparatų dozę. Gydymo tiazidais metu latentinis diabetas gali tapti pastebimu, tačiau klinikinio tyrimo metu reikšmingos 6 mg hidrochlorotiazido dozės įtakos gliukozės, cholesterolio, trigliceridų, natrio, magnio ar kalio kiekiui kraujyje nepastebėta.
Cholesterolio ir trigliceridų kiekio padidėjimas siejamas su tiazidų grupės diuretikų vartojimu. Gydymo tiazidais metu kai kuriems pacientams gali padidėti šlapimo rūgšties kiekis kraujyje ar padažnėti podagros priepuoliai.
Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas
Kaip ir bet kuriam diuretikais gydomam pacientui, reikia periodiškai tinkamais intervalais matuoti elektrolitų kiekį serume.
Tiazidai, įskaitant hidrochlorotiazidą, gali sutrikdyti skysčio ar elektrolitų pusiausvyrą, t. y. sukelti hipokalemiją, hiponatremiją ar hipochloreminę alkalozę. Įspėjamieji skysčio ar elektrolitų pusiausvyros sutrikimo požymiai yra padidėjęs odos sausumas, troškulys, silpnumas, letargija, mieguistumas, neramumas, raumenų skausmas, mėšlungis ar nuovargis, hipotenzija, šlapimo sumažėjimas, tachikardija, virškinimo trakto sutrikimai, pvz., pykinimas ar vėmimas.
Nors vartojant tiazidų grupės diuretikų gali atsirasti hipokalemija, enalaprilis, vartojamas kartu su diuretikais, minėtą sutrikimą gali mažinti. Hipokalemijos rizika didesnė ligoniams, kuriems yra kepenų cirozė, kurie daug išskiria šlapimo, vartoja nepakankamą kiekį elektrolitų ar gydomi kortikosteroidais ar AKTH (žr. 4.5 skyrių).
Ligoniams, kuriems yra edema, karštame ore gali atsirasti hiponatremija. Chloridų dažniausiai trūksta mažai ir paprastai šį trūkumą šalinti nebūtina.
Tiazidai gali mažinti kalcio išsiskyrimą su šlapimu, todėl kartais šiek tiek ir trumpam padidėja kalcio kiekis serume, tačiau žinomų kalcio apykaitos sutrikimų nebūna.
Pastebima hiperkalcemija gali būti latentinio hiperparatiroidizmo požymis. Prieš tiriant prieskydinių liaukų veiklą, reikia nutraukti tiazidų vartojimą.
Pastebėta, kad tiazidai didina magnio išsiskyrimą su šlapimu, todėl gali atsirasti hipomagnezemija.
Dopingo testas
Dėl preparato sudėtyje esančio hidrochlorotiazido dopingo testo rezultatai gali būti tariamai teigiami.
Kitos atsargumo priemonės
Pacientams, nepriklausomai nuo to, ar jiems buvo alergija arba bronchinė astma, ar šių sutrikimų nebuvo, gali pasireikšti padidėjusio jautrumo reakcija. Vartojant tiazidų pastebėta, kad gali paūmėti ar pasunkėti sisteminė raudonoji vilkligė.
ENALAPRILIO IR HIDROCHLOROTIAZIDO DERINYS
Inkstų funkcijos sutrikimas
Pacientams, kurių kreatinino klirensas 30 ml/min. arba mažesnis, tiazidais diurezę skatinti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Vartojant EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių, reikia stebėti inkstų funkciją.
Kai kuriems hipertenzija sergantiems pacientams, kuriems nėra pastebimos nefropatijos ir kurie vartoja enalaprilio kartu su diuretikais, kraujyje padidėja šlapalo ir kreatinino kiekis. Jei minėtų pokyčių atsiranda gydymo EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletėmis metu, jų vartojimą reikia nutraukti. Gydymą galima atnaujinti galbūt mažesne doze arba viena iš dviejų preparato veikliųjų medžiagų.
Šiuo atveju minėtas sutrikimas gali būti pavojaus signalas, rodantis, jog galima inkstų arterijų stenozė (žr. skyriaus „ENALAPRILIS“ poskyrį “Inkstų funkcijos sutrikimas”).
Litis
Kartu su hidrochlorotiazidu vartoti ličio preparatų paprastai nerekomenduojama (žr. 4.5 skyrių).
Hipokalemijos rizika
AKF inhibitoriaus vartojant kartu su tiazidu vis dėlto hipokalemija atsirasti gali, todėl reikia reguliariai matuoti kalio kiekį kraujo serume.
Laktozė
Vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Pacientai, kuriems yra retas paveldimas galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės trūkumas ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija, šio preparato vartoti negalima.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
ENALAPRILIS
Diuretikai (tiazidai, kilpiniai diuretikai)
Dėl ankstesnio gydymo didele diuretikų doze ligonio organizme gali trūkti skysčio, todėl pradėjus vartoti enalaprilio yra didesnė hipotenzijos rizika (žr. 4.4 skyrių). Hipotenzinį poveikį galima sumažinti nutraukus gydymą diuretikais, padidinus skysčio ar druskos suvartojimą ar iš pradžių gydant maža enalaprilio doze.
Kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai
Kiti antihipertenziniai vaistiniai preparatai, pvz., beta adrenoblokatoriai, metildopa, kalcio kanalų blokatoriai, gali stiprinti kartu su jais vartojamo enalaprilio kraujospūdį mažinantį poveikį. Be to, šį poveikį gali stiprinti kartu su enalapriliu vartojamas nitroglicerinas, kiti organiniai nitratai ar kraujagysles plečiantys vaistiniai preparatai.
Tricikliai antidepresantai, antipsichoziniai vaistiniai preparatai, narkozę sukeliantys preparatai
Vartojant kai kurių anesteziją sukeliančių preparatų, triciklių antidepresantų ar antipsichozinių vaistinių preparatų kartu su AKF inhibitoriais, gali labiau sumažėti kraujo spaudimas (žr. 4.4 skyrių).
Simpatikomimetikai
Simpatikomimetikai gali mažinti antihipertenzinį AKF inhibitorių poveikį.
Antidiabetiniai vaistiniai preparatai
Epidemiologinių tyrimų duomenimis, AKF inhibitorių vartojant kartu su antidiabetiniais vaistiniais preparatais (insulinu, geriamaisiais vaistiniais preparatais) gali labiau sumažėti gliukozės kiekis kraujyje, todėl yra didesnė hipoglikemijos rizika. Manoma, kad toks poveikis labaiu tikėtinas per pirmąsias kombinuotojo gydymo savaites ir ligoniams, kurių sutrikusi inkstų funkcija.
Ciklosporinas
Ciklosporino vartojant kartu su AKF inhibitoriais yra didesnė hiperkalemijos rizika.
Alkoholis
Alkoholis stiprina hipotenzinį AKF inhibitorių poveikį.
Acetilsalicilo rūgštis, tromboliziniai preparatai, beta adrenoreceptorių blokatoriai
Enalaprilio galima saugiai vartoti kartu su kardiologinėmis acetilsalicilo rūgšties dozėmis, tromboliziniais preparatais bei beta adrenoreceptorių blokatoriais.
Trimetoprimas ir sulfametoksazolis
Šie vaistiniai preparatai, vartojami kartu su AKF inhibitoriais, gali didinti paciento polinkį hiperkalemijai.
HIDROCHLOROTIAZIDAS
Toliau išvardytos medžiagos, galinčios sąveikauti su kartu vartojamais tiazidų grupės diuretikais.
Alkoholis, barbitūratai ir narkotiniai analgetikai
Gali pasireikšti sunkesnė ortostatinė hipotenzija.
Amfotericinas B (vartojamas parenteriniu būdu), karbenoksolonas, kortikosteroidai, kortikotropinas (AKTH) ar stimuliuojamojo poveikio vidurių laisvinamieji vaistiniai preparatai
Hidrochlorotiazidas gali didinti elektrolitų pusiausvyros sutrikimą, ypač hipokalemiją.
Cukraus kiekį kraujyje mažinančios medžiagos (geriamieji antidiabetiniai vaistiniai preparatai,insulinas)
Gali reikėti koreguoti dozę (žr. 4.4 skyrių).
Kalcio druskos, vitaminas D
Jei kalcio preparatų ar vitamino D vartojama kartu su tiazidų grupės diuretikais, dėl išsiskyrimo sumažėjimo gali padaugėti kalcio kraujo serume.
Širdies glikozidai
Padidėja rusmenės glikozidų toksinio poveikio, susijusio su tiazidų sukelta hipokaliemija, rizika.
Kolestiraminas ir kolestipolio dervos
Šios medžiagos gali lėtinti ar mažinti hidrochlorotiazido absorbciją. Sulfamidų grupės diuretikų reikia gerti likus ne mažiau kaip valandai iki kolestiramino arba kolestipolio vartojimo arba praėjus 4 – 6 valandoms po jo. Vienkartinė kolestiramino ar kolestipolio dozė suriša hidrochlorotiazidą ir sumažina jo absorbciją atitinkamai net 85 % ir 43 % .
Kraujospūdį didinantys aminai (pvz., epinefrinas)
Gali silpnėti reakcija į kraujagysles sutraukiančias medžiagas, bet ne tiek, kad jų nebūtų galima vartoti.
Prostaglandinų sintezės inhibitoriai
Kai kuriems pacientams prostaglandinų sintezės inhibitorių vartojimas gali mažinti diuretikų šlapimo ir natrio išsiskyrimą skatinantį bei antihipertenzinį poveikį.
Imunodepresantai, sisteminio poveikio kortikoidai, prokainamidas
Kraujyje sumažėja leukocitų kiekis, atsiranda leukopenija.
Citostatiniai vaistiniai preparatai (pvz., ciklofosfamidas, fluoruracilas, metotreksatas)
Hidrochlorotiazidas mažina minėtų citotoksinių medžiagų šalinimą pro inkstus, todėl didina toksinį poveikį kaulų čiulpams, ypač granulocitopeniją.
Antipodagriniai vaistiniai preparatai (pvz., alopurinolis, benzbromaronas)
Gali reikėti didesnės antipodagrinių preparatų dozės, kadangi hidrochlorotiazidas yra linkęs didinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.
Vaistiniai preparatai, kurių vartojimas siejamas su polimorfine skilveline paroksizmine tachikardija ( torsade de pointes)
Dėl hipokaliemijos rizikos hidrochlorotiazido reikia vartoti atsargiai kartu su vaistiniais preparatais, kurių vartojimas siejamas su torsade de pointes, pvz., kai kuriais antiaritmikais, antipsichoziniais preparatais arba kitais vaistiniais preparatais, kurie sukelia torsade de pointes.
Nedepoliarizuojančio poveikio miorelaksantai
Tiazidai gali stiprinti tubokurarino poveikį.
Biocheminiai tyrimai
Hidrochlorotiazidas gali daryti įtaką diagnostinio bentiromido testo duomenims.
Tiazidai gali sumažinti prie baltymo prisijungusio jodo kiekį serume, nesukeldami skydliaukės sutrikimo požymių.
ENALAPRILIO IR HIDROCHLOROTIAZIDO DERINYS
Kalį tausojantys diuretikai ir kalio papildai
AKF inhibitoriai mažina diuretikų sukeliamą kalio išsiskyrimą iš organizmo. Ligoniams, ypač tokiems, kurių sutrikusi inkstų funkcija, kalį tausojantys diuretikai (pvz., spironolaktonas, triamterenas ar amiloridas), kalio papildai ar druskų pakaitalai, kurių sudėtyje yra kalio, gali reikšmingai padidinti kalio kiekį serume. Jei minėtų preparatų kartu būtina vartoti dėl hipokaliemijos, jų reikia vartoti atsargiai, dažnai matuojant kalio kiekį serume (žr. 4.4 skyrių).
Litis
Ligoniams, kurie vartojo ličio kartu su AKF inhibitoriais, pastebėta laikino ličio koncentracijos serume padidėjimo ir ličio toksinio poveikio atvejų. Ličio vartoti kartu su EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletėmis reikia atsargiai. Jei gydyti šiuo vaistinių preparatų deriniu būtina, gydymo metu rekomenduojama atidžiai stebėti ličio kiekį serume.
Nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo
Jei AKF inhibitorių vartojama kartu su nesteroidiniais vaistiniais preparatais nuo uždegimo (pvz., selektyvaus poveikio COX-2 inhibitoriais, didesne negu 3 g acetilsalicilo rūgšties doze ar kitais neselektyvaus poveikio NVNU), gali silpnėti antihipertenzinis poveikis.
AKF inhibitoriai, vartojami kartu su NVNU, ligoniams, ypač tokiems, kurių inkstų funkcija susilpnėjusi, gali didinti inkstų funkcijos pablogėjimo, įskaitant galimą ūminį inkstų funkcijos nepakankamumą, ir kalio kiekio kraujo serume padidėjimo riziką. Šio vaistinių preparatų derinio reikia skirti atsargiai, ypač senyviems ligoniams. Pacientus reikia tinkamai hidratuoti ir kombinuotojo gydymo pradžioje bei periodiškai vėliau skirti reikamą dėmesį inkstų funkcijos stebėjimui
Kontrastą sukeliantys preparatai, kuriuose yra jodo
Didėja ūminio inkstų nepakankamumo rizika, ypač vartojant didelę preparato, kuriame yra jodo, dozę.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėštumo metu EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Vartojami nėštumo metu AKF inhibitoriai gali būti vaisiaus ir naujagimio sergamumo bei mirties priežastimi. Pasaulinėje literatūroje aprašyti keli tuzinai tokių atvejų.
Nustatyta, kad ilgesnis enalaprilio vartojimas paskutiniųjų 6 nėštumo mėnesių laikotarpiu sukelia toksinį poveikį žmogaus vaisiui (susilpnėja inkstų funkcija, sumažėja vaisiaus vandenų, lėčiau kaulėja kaukolė) ir naujagimiui (atsiranda inkstų funkcijos nepakankamumas, hipotenzija, hiperkalemija) (žr. 5.3 skyrių). Be to, AKF inhibitorių vartojimas per pirmuosius tris nėštumo mėnesius siejamas su potencialiai didesne sklaidos trūkumų rizika.
Kai tik nustatoma, jog moteris yra nėščia, būtina kiek galima greičiau nutraukti AKF inhibitorių vartojimą ir reguliariai stebėti vaisiaus vystimąsi. Ketinančioms pastoti moterims AKF inhibitorių, įskaitant EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletes, vartoti negalima. Vaisingo amžiaus moteris reikia informuoti apie galimą riziką ir AKF inhibitorių, įskaitant EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletes, joms skirti tik po rūpestingos konsultacijos ir individualios rizikos bei naudos apsvarstymo.
Hidrochlorotiazidas, jei jo ilgiau vartojama paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpiu, gali sukelti vaisiaus ir placentos išemiją bei vaisaus augimo lėtėjimo riziką. Be to, naujagimiams, kurių motinos prieš pat gimdymą vartojo hidrochlorotiazido, retais atvejais pasireiškė hipoglikemija ir trombocitopenija. Hidrochlorotiazidas gali mažinti plazmos tūrį bei gimdos ir placentos kraujotaką.
Tiazidų vartojimas pacientėms, kurioms nėštumo metu pasireiškė edema/hipertenzija ir (arba) preeklampsija arba prasidėjo eklampsija, kelia plazmos tūrio sumažėjimo ir placentos kraujotakos nepakankamumo riziką, o ligos eigai šie diuretikai įtakos nedaro. Nėštumo metu atsiradusiai fiziologinei edemai šalinti tiazidų grupės diuretikų vartoti negalima.
Žindymas
Žindyvėms EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių vartoti draudžiama. Enalaprilis ir hidrochlorotiazidas išsiskiria su motinos pienu. Žindyvių gydymas tiazidais žindymo laikotarpiu yra susijęs su pieno išskyrimo sumažėjimu ar net nuslopinimu. Gali padidėti kūdikio jautrumas į sulfamidus panašioms medžiagoms, atsirasti hipokalemija ir naujagimių gelta.
Kadangi abi veikliosios medžiagos žindomam kūdikiui gali sukelti sunkų nepageidaujamą poveikį, atsižvelgiant į šio gydymo reikšmingumą motinai, reikia nuspręsti, ar nutraukti žindymą, ar vaistinio preparato vartojimą.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Duomenų, kad EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletės daro įtaką gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus, nėra. Vairuojant transportą ar valdant mechanizmus reikia atsižvelgti, kad retkarčiais gali suktis galva ar atsirasti nuovargis.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujami reiškiniai klasifikuojami taip: labai dažni (> 1/10), dažni ( 1/100, < 1/10), nedažni ( 1/1000, <1/100), reti ( 1/10000, < 1/1000), labai reti (< 1/10000, tarp jų pavieniai atvejai).
Dažniausiai pastebėtos nepageidaujamos reakcijos buvo galvos sukimasis ir nuovargis. Jos dažniausiai būdavo lengvos ir dėl to paprastai nutraukti gydymo nereikėdavo.
Enalaprilis
Toliau išvardytas nepageidaujas poveikis pasireiškė enalaprilio vartojantiems ligoniams.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Nedažni. Mažakraujystė, įskaitant aplazinę ir hemolizinę mažakraujystę.
Reti. Neutropenija, hemoglobino kiekio, hematokrito rodmenų sumažėjimas, trombocitopenija, agranulocitozė, kaulų čiulpų veiklos slopinimas, pancitopenija, limfadenopatija, autoimuninės ligos.
Širdies sutrikimai
Dažni.Miokardo infarktas, krūtinės skausmas, tachikardija ar kitoks širdies ritmo sutrikimas, krūtinės angina.
Nedažni. Palpitacija.
Kraujagyslių sutrikimai
Labai dažni. Galvos svaigimas.
Dažni. Hipotenzija, įskaitant ortostatinę hipotenziją, sinkopė, smegenų insultas, galbūt antrinis dėl per didelės hipotenzijos rizikos grupės pacientams (žr. 4.4 skyrių).
Nedažni. Ortostatinė hipotenzija
Reti. Raynaud sindromas.
Akių sutrikimai
Labai dažni. Vaizdo ryškumo sumažėjimas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni. Pykinimas
Dažni. Viduriavimas, pilvo skausmas, skonio sutrikimas.
Nedažni. Žarnų nepraeinamumas, kasos uždegimas, vėmimas, virškinimo sutrikimas, vidurių užkietėjimas, apetito nebuvimas, skrandžio dirginimas, burnos džiūvimas, skrandžio opos.
Reti. Burnos gleivinės uždegimas, aftinis išopėjimas, liežuvio uždegimas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Reti. Kepenų funkcijos nepakankamumas, hepatoceliulinis arba cholestazinis kepenų uždegimas, įskaitant kepenų nekrozę sukėlusį kepenų uždegimą, tulžies stazė su gelta arba be jos.
Tyrimai
Dažni. Hiperkalemija, kreatinino koncentracijos serume padidėjimas.
Nedažni. Šlapalo kiekio kraujyje padidėjimas, hiponatremija.
Reti. Kepenų fermentų ir bilirubino kiekio kraujo serume padidėjimas.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Nedažni. Hipoglikemija (žr. 4.4 skyrių).
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni. Galvos skausmas, depresija.
Nedažni. Sumišimas, mieguistumas, nemiga, nervingumas, parestezija, galvos sukimasis.
Reti. Košmariški sapnai, miego sutrikimas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Nedažni. Inkstų funkcijos nepakankamumas ar kitoks sutrikimas, proteinurija.
Reti. Oligurija.
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai
Nedažni. Impotencija.
Reti. Ginekomastija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Labai dažni. Kosulys.
Dažni. Dusulys.
Nedažni. Nosies varvėjimas, gerklės skausmas ir kimulys, bronchų spazmas, astmos priepuolis.
Reti. Plaučių infiltratai, sloga, alerginis alveolitas, eozinofilinis plaučių uždegimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni. Išbėrimas, padidėjusio jautrumo reakcija, angioneurozinė edema, buvo veido, galūnių, lūpų, liežuvio, tikrojo balso aparato ir gerklų angioneurozinės edemos atvejų (žr. 4.4 skyrių).
Nedažni. Prakaitavimas, niežulys, dilgėlinė, nuplikimas.
Reti. Daugiaformė eritema, Stivenso ir Džonsono sindromas, eksfoliacinis dermatitas, toksinė epidermolizė, pūslinė, odos raudonė.
Pastebėtas simptomų kompleksas, kurio metu gali atsirasti visi ar dalis toliau išvardytų sutrikimų: karščiavimas, serozinio dangalo uždegimas, vaskulitas, raumenų ir sąnarių skausmas ar uždegimas, teigiamas ANA titras, padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis, eozinofilija ir leukocitozė. Gali pasireikšti išbėrimas, padidėti jautrumas šviesai, atsirasti kitokių odos sutrikimo simptomų.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni. Bendrasis silpnumas.
Dažni. Nuovargis.
Nedažni. Raumenų spazmas, veido paraudimas, spengimas ausyse, bendrasis negalavimas, karščiavimas.
Hidrochlorotiazidas
Infekcijos ir infestacijos
Seilių liaukų uždegimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Leukopenija, neutropenija ir (ar) agranulocitozė, trombocitopenija, aplazinė anemija, hemolizinė anemija, kaulų čiulpų veiklos slopinimas.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Apetito nebuvimas, hipoglikemija, glikozurija, hiperurikemija, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, įskaitant hiponatremiją ir hipokaliemiją, cholesterolio ir trigliceridų kiekio kraujyje padidėjimas.
Psichikos sutrikimai
Neramumas, depresija, miego sutrikimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Apetito stoka, parestezija, apsvaigimas.
Akių sutrikimai
Ksantopsija, laikinas vaizdo ryškumo sumažėjimas.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Galvos sukimasis.
Širdies sutrikimai
Ortostatinė hipotenzija, širdies ritmo sutrikimas.
Kraujagyslių sutrikimai
Nekrotizuojantis vaskulitas (angitas, odos kraujagyslių uždegimas).
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplačio sutrikimai
Kvėpavimo sutrikimas, įskaitant plaučių uždegimą ir edemą.
Virškinimo trakto sutrikimai
Skrandžio dirginimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, kasos uždegimas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Gelta (intrahepatinė cholestazinė gelta).
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Padidėjusio jautrumo šviesai reakcija, išbėrimas, reakcija, panaši į odos raudonąją vilkligę, odos raudonosios vilkligės reaktyvacija, dilgėlinė, anafilaksinė reakcija, toksinė epidermolizė.
Skeleto, raumenų, ir jungiamojo audinio sutrikimai
Raumenų spazmas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Inkstų funkcijos sutrikimas, intersticinis nefritas.
Bendriji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Karščiavimas, silpnumas.
4.9 Perdozavimas
Specifinės informacijos apie EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių perdozavimo gydymą nėra.
Enalaprilis
Aiškiausias iki šio pastebėtas enalaprilio maleato perdozavimo simptomas yra sunki hipotenzija, prasidedanti praėjus maždaug 6 valandoms po tablečių gėrimo ir susijusi su organizmo renino ir angiotenzino sistemos blokada, ir sustingimas.
Simptomai, susiję su AKF perdozavimu, be kitų, yra kolapsas, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, inkstų funkcijos nepakankamumas, hiperventilacija, tachikardija, bradikardija, pernelyg greitas, juntamas širdies plakimas, galvos sukimasis, nerimas ir kosulys. Išgėrus 300 mg arba 440 mg enalaprilio, jo kiekis serume buvo atitinkamai 100 ir 200 kartų didesnis, negu paprastai būna išgėrus gydomąją dozę.
Hidrochlorotiazidas
Dažniausi objektyvūs ir subjektyvūs simptomai pasireiškia dėl per stiprios diurezės sukelto elektrolitų kiekio sumažėjimo (hipokalemijos, hiponatremijos, hipochloremijos) ir skysčio netekimo. Jei kartu vartojama rusmenės glikozidų, hipokaliemija gali skatinti širdies ritmo sutrikimą.
Gydymas yra simptominis ir palaikomasis. Reikia nutraukti EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių vartojimą ir pacientą atidžiai stebėti. Rekomenduojama sukelti vėmimą, vartoti aktyvintosios anglies, vidurių laisvinamųjų vaistinių preparatų ir(ar) išplauti skrandį, jei tablečių išgerta neseniai. Reikia tinkamu būdu pašalinti bet kokį skysčio trūkumą, elektrolitų pusiausvyros sutrikimą ir sunormalinti kraujo spaudimą. Enalaprilį iš kraujotakos galima pašalinti kraujo dialize (žr. 4.4 skyrių). Kokį kiekį hidrochlorotiazido galima pašalinti dialize, nenustatyta.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė AKF inhibitoriai kartu su diuretikais, ATC kodas C09 BA02
EnaHEXAL Comp 10/25 mg yra sudėtinis angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus enalaprilio ir diuretiko hidrochlorotiazido preparatas.
Angiotenziną konvertuojantis fermentas (AKF) yra peptidildipeptidazė, kuri konvertuoja angiotenziną I į kraujagysles sutraukiantį angiotenziną II. Absorbuotas enalaprilis hidrolizuojamas į enaprilatą, kuris slopina AKF aktyvumą. AKF užslopinus, mažėja angiotenzino II kiekis plazmoje, todėl iš dalies didėja renino aktyvumas kraujo plazmoje (išnyksta neigiamas grįžtamasis ryšys tarp angiotenzino II kiekio ir renino sekrecijos), mažėja aldosterono sekrecija.
AKF yra tapatus kinazei II, todėl enalaprilis gali slopinti bradikinino, stipraus kraujagysles plečiančio peptido, skaldymą. Ar šis poveikis yra reikšmingas gydomajam enalaprilio poveikiui, neaišku. Nepaisant to, kad aiškinant enalaprilio kraujo spaudimą mažinantį poveikį didelė reikšmė visų pirma teikiama renino, angiotenzino ir aldosterono sistemos, kuri yra labai reikšmingas kraujospūdžio reguliavimo veiksnys, slopinimui, enalaprilis mažina kraujo spaudimą net tiems hipertonikams, kurių kraujyje renino yra mažai.
Hidrochlorotiazidas skatina skysčio išsiskyrimą, mažina kraujo spaudimą ir didina renino aktyvumą kraujo plazmoje. Abiejų kartu vartojamų veikliųjų medžiagų kraujo spaudimą mažinantis poveikis yra adityvus ir paprastai trunka 24 valandas. EnaHEXAL Comp 10/25 mg tabletės sukelia pakankamą kraujospūdžio sumažėjimą didesniam skaičiui (procentais) ligonių, sergančių hipertenzija, negu atskirai vartojamos minėtų tablečių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos.
EnaHEXAL Comp 10/25 mg tablečių veiklioji medžiaga enalaprilis paprastai sumažina su hidrochlorotiazido vartojimu susijusį kalio išsiskyrimą iš organizmo.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Enalaprilis
Absorbcija
Išgertas enalaprilis greitai absorbuojamas iš virškinimo trakto. Didžiausias vaistinio preparato kiekis serume atsiranda maždaug per valandą. Remiantis vaistinio preparato kiekiu, kuris pašalinamas su šlapimu, manoma, kad absorbuojama 60 – 70 % išgerto enalaprilio.
Maistas, esantis virškinimo trakte, enalaprilio absorbcijai įtakos nedaro.
Didžioji dalis absorbuoto enalaprilio greitai hidrolizuojama į enaprilatą, kuris yra stiprus AKF inhibitorius. Išgėrus enalaprilio, didžiausia enalaprilato koncentracija plazmoje atsiranda po 3 – 4 valandų. Visų enalaprilio dozių iš rekomenduojamo gydomųjų dozių diapazono absorbcijos ir hidrolizės laipsnis yra toks pats.
Eliminacija
Daugiausia enalaprilio išskiriama pro inkstus. Pagrindiniai su šlapimu išsiskiriantys junginiai yra enaprilatas (40 % dozės) ir nepakitęs enalaprilis. Kad daug enalaprilio būtų metabolizuojama ne tik į enalaprilatą, bet ir į kitokius metabolitus, požymių nėra. Manoma, kad ilgesnė galutinė enaprilato koncentracijos serume kitimo fazė yra susijusi su jo prisijungimu prie AKF. Pacientams, kurių inkstų funkcija nesutrikusi ir kurie enalaprilio geria kartą per parą, pusiausvyrinė enaprilato koncentracija serume nusistovi per 4 paras. Enalaprilio vartojant pakartotinai, efektyvus pusinės eliminacijos laikas (po kumuliacijos) yra 11 valandų.
Specialių grupių pacientai
Pacientų, sergančių kepenų ciroze, organizme enalaprilio hidrolizė į aktyvų metabolitą gali vykti lėčiau.
Ligonių, kurių inkstų funkcija nepakankama, organizme enalaprilio ir enaplrilato ekspozicija yra didesnė. Vartojant po 5 mg enalaprilio kartą per parą pacientams, kurių kreatinino klirensas 40 – 60 ml/min., kraujyje nusistovėjus pusiausvyrinei enaprilato koncentracijai, šios medžiagos AUC buvo maždaug du kartus didesnis negu ligonių, kurių inkstų funkcija normali. Jeigu yra sunkus inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas 30 ml/min.), maždaug 8 kartus padidėja AUC ir, vaistinio preparato vartojant pakartotinai, pailgėja efektyvus enaprilato pusinės eliminacijos laikas. Enalaprilatą iš kraujotakos galima pašalinti kraujo dialize.
Hidrochlorotiazidas
Absorbcija
Biologinis hidrochlorotiazido prieinamumas yra 60 – 80 %. Kartu vartojamas maistas šiek tiek (maždaug 15 %) padidina vaistinio preparato absorbciją.
Pasiskirstymas
Hidrochlorotiazidas prasiskverbia per placentą, bet į smegenis nepatenka, kadangi neprasiskverbia per kraujo ir smegenų barjerą.
Metabolizmas ir šalinimas
Hidrochlorido pusinės eliminacijos iš plazmos laikas trunka 5,6 – 14,8 valandos. Šis vaistinis preparatas nemetabolizuojamas ir greitai pašalinamas pro inkstus. Per 24 valandas su šlapimu nepakitusia forma pašalinama ne mažiau kaip 61 % išgertos dozės.
Specialių grupių pacientai
Pacientų, kurių inkstų funkcija sutrikusi, organizme pusinės eliminacijos laikas būna ilgesnis.
Enalaprilio ir hidrochlorotiazido derinys
Absorbcija
Įvairių enalaprilio ir hidrochlorotiazido dozių vartojimas kartu biologiniam abiejų minėtų vaistinių preparatų prieinamumui daro tik silpną įtaką arba jos visai nedaro. Tabletės, kuriose yra abiejų veikliųjų medžiagų, yra biologiškai ekvivalentiškos kartu vartojamiems atskiriems šių medžiagų preparatams.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastinių vaistinio preparato saugumo, daug kartų vartojamos dozės toksinio poveikio, genotoksinio ir kancerogeninio poveikio tyrimų metu specifinio pavojaus žmogui nepastebėta. Toksinio poveikio dauginimuisi tyrimų duomenys rodo, kad enalaprilis neveikia žiurkių vaisingumo ir dauginimosi bei nesukelia teratogeninio poveikio. Tyrimo, kurio metu žiurkių patelės prieš suporavimą ir vaikingumo laikotarpiu vartojo vaistinio preparato, duomenimis, žindymo laikotarpiu buvo didesnis atsivestų jauniklių krintamumas. Nustatyta, kad veiklioji medžiaga prasiskverbia pro placentą ir išsiskiria su patelės pienu.
Nustatyta, kad visi AKF inhibitoriai sukelia nepageidaujamą poveikį vaisiui vėlyvuoju jo vystymosi laikotarpiu, dėl kurio vaisus gali žūti arba jam gali atsirasti įvairių organų, ypač kaukolės, sklaidos trūkumų. Be to, pastebėta toksinio poveikio vaisiui, augimo gimdoje sulėtėjimo, atviro arterinio latako atvejų. Šie vystymosi sutrikimai yra priklausomi iš dalies nuo tiesioginio AKF inhibitorių poveikio vaisiaus renino ir angiotenzino sistemai ir iš dalies nuo išemijos, kuri atsiranda sumažėjus motinos kraujo spaudimui, placentos kraujotakai bei vaisiaus aprūpinimui deguonimi ir maisto medžiagomis.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Bevandenis kalcio vandenilio fosfatas
Laktozės monohidratas
Magnio stearatas
Kukurūzų krakmolas
Natrio vandenilio karbonatas
Talkas
Raudonasis geležies oksidas (E 172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Originali pakuotė, kurioje yra 20 arba 60 tablečių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- O kam tu prezervatyvus į kišenes kiši?
- Į diskoteką einu!
- Ar prietarą žinai?
- Kokį?
- Skėtį paimsi - lietaus nebus.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?